ÉLlcfccIijfcsclic Berichten Pruisen. Oostenrljk-Hongarlie. Zwitserland. Italic. Spanj e. Frankrijk Engeland. Turkije. Vereenigdc Staten Iliimciilan&i. van Guinea. i)e toestand ter Kuste ondergeschikte punten waarin eigenlijk niemand belang stelt en waartegen de bezwaren niet gericht zijnzonder ooit iets omtrent de hoofdzaak te doen of voor te stellende aandacht bezig en de hoop levendig houdende met betuigin gen--van goeden wil en een paar malen met niets beduiden- ae Voorstellen tot wijziging van enkele tamelijk onschuldige -■"bepalingen. W. v. d. K. In vele steden der Rijnprovincievoornamelijk te Dussel- dorp, Elberfeld en Barmen, heeft het gemeentebestuur een aanvang gemaakt met, het nemen van maatregelen om den afval, die thans grootendeels verwaarloosd wordt, te benut- tio-en voor den landbouw. Dit geschiedt naai aanleiding van een bericht van den noordduitschen consul te Callao dat de guano der Chmcha-oilandenwaarvan jaarlijks 500000 centenaars in de Rijnprovincie verbruikt worden, weldra op geteerd zal zijn. Den 9 is andermaal te Keulen een schouwburg afgebrand en wel bet u Adien-Tlieater an der Flora" na den afloop der voorstelling. Noordduitsche Rijksdag. Den 5 ism weerwil van het verzet van den heer Delbrückdie in naam van den Bondsraad sprak, het voorstel van den heer Waldeck, om aan de leden van den Rijksdag presentiegelden toetekennen, met 109 tegen 94- st. aangenomen. Den 12 is genoemd voorstel echter bij derde lezing verworpen, met 110 tegen 100 st. Den 11 is, bij derde lezing, de begrooting van uitgaven voor het Noordduitsch Verbond goedgekeurd. OOSTENRIJK. Den 4 is, in eene door ruim 4000 per sonen bijgewoonde volksbijeenkomst te Weenen, een besluit genomenwaarbij de indiening in de tegenwoordige zitting van den Rijksraad gewensebt wordt van eene wet tot het vast stellen van het reclit van vereeniging voor handwerkslieden. Heerenhuis. Den 10 is de wet op de volksschool cn den 12 die op de grondbelasting aangenomen. Huisder Afgevaardigden. Den 4 is, bij derde lezing de wet aangenomenwaarbij de bevoegdheid der militaire rechtbanken geregeld en baren tot dus ver zeer uitgebreiden werkkring beperkt wordt. Den 7 is bet supplement op het engelsob-oostenrijksche handelsverdrag verworpen en de regeering gemachtigd om eene nieuwe overeenkomst met Engeland te sluitenop uen grondslag der door de financiëele commissie voorgestelde tariefsbepalingen betreffende katoen en wol. Den 10 zijn de wetten aangenomen tot regeling van het militair contingent voor 1869 en op de huwelijken van per sonen die tot geen erkend kerkgenootschap behooren, den 11 die houdende nadere bepalingen omtrent de conversie der staatsschuld en die tot invoering der nieuwe gouden munstukken. Blijkens de rapporten der constitutioneele commissie, stelt deze voor om de wenschen van den galicischen Landdai hoofdzaak aftewijzen en alleen aan die vergadering het orga- niseeren van kamers en rechtbanken van koophandel overte- laten, en om de regeering uittenoodigen een wetsontwerp intedienen tot vermeerdering, zoo mogelijk verdubbeling, van het aantal leden van bet Huis; voorts wil zij de adressen ten gunste der rechtstreeksche verkiezingen aan de regeering doen zendenmet de opmerkingdat daartegen in sommige landen vele en gewichtige bedenkingen bestaan. De confessioneele commissie beeft besloten de regeering te verzoeken om, naar aanleiding der opheffing van het concordaat, een wetsontwerp gereedtemaken tot verdere regeling der daardoor noodzakelijk geworden wijzigingen in de wetgeving van den Staat. *Op de mededeelingen van den italiaanschen gezant omtrent het ontdekken eener mazzinistische samenzwering in sommige steden van Italië, heeft de Bondsraad besloten om al de uitgeweken italianen bet verblijf in de langs de italiaansclie grenzen gelegen kantons te ontzeggen en aan Mazzira bo vendien nog in 6 andere kantons. Den 7 is de fransche pakketboot General Abattucci nabij Calvi aangevaren door eene noordsclie brik, waardoor 49 zeelieden en passagierswaaronder de militaire intendant- generaal Legouchois en zijne echtgenootde consul-generaal van den Kerk. Staat te Marseille en verscheidene zouaven zijn aangekomen. De kapitein en 54 andere geredden zijn van alles beroofdden 9 te Livorno aangekomen. Het ministerie heeftwegens de wijziging in de meerder- lieid der Kamer door de toetreding van liet grootste deel der ontbonden fractie der permanent en (de piemonteesebe leden sedert bet verplaatsen der regeering naar Florence), zijn ont slag gevraagd en bekomen. De Koning heeft den heer Menabrea weder met het samenstellen van een nieuw kabinet belast. *Het Senaatslid Mirabelli en de Afgevaardigde Mordini hebben voor de hun aangeboden nrinisteriën bedankt,. *Kamer der Afgevaardigden. Den 4 isin antwoord op eene daaromtrent gedane vraag, namens de regeering en de financiëele commissie verklaard, dat, in weerwil van de protesten van het pauselijk bewind, de renten van het door Italië overgenomen gedeelte der pauselijke schuld onder worpen zijn aan de belasting op de roerende goederen. Te Barcelona is eene carlistische samenzwering ontdekt ongeveer 100 personen, waaronder eenige priesters, hoogere en lagere officieren, zijn gevangen en eenige papieren m beslag genomen. In Navarra zijn 2 leden der vrijwillige burgergarde door de carlisten vermoord en is de bevelhebber der bezetting van Tafalla met nog verscheidene anderen ernstig verwond geworden. Uit weerwraak zijn de vrijwilligers een carlisti sche club binnengedrongen en hebben aldaar 5 of 6 perso nen waaronder 2 pastoorsomgebracht. Den 2 is te Madrid //bet plein van den Tweeden Mei ingewijdprijkende met de standbeelden van 3 artillerie officieren, die aldaar in 1808, na een mislukten opstand te gen Muratzijn gefusilleerd. Bij de feestelijkheden is een luitenant der bezetting ernstig door een geweerschot gewond en zijn te dier zake 4 personen gearresteerd. CoNSTiTUëERENDE Cortes. Den 5 heeft de ultra-catlio- lieke fractie voorgesteld om de ongodsdienstige redevoering aftekeuren van den heer Capdevilladaags te voren gehou den en reeds toen door den minister van justitie gelaakt De minister Topete verklaardedat hij zijne medewerking aan de omwenteling niet had verleend om toetestaandat de godsdienst beschimpt werd en dat hij geen aanval, van wien ook, tegen het christendom zou dulden, maar hij was even als zijn ambtgenoot Serrano tegen het voorstelals de vrijheid der discussie verkortende. Het werd met 109 tegen 20 st. afgewezen. Den 6 zijn art. 20 (onderhoud der catholieke eeredienst hare leeraren ten koste van den Staat) met 178 tegen 5 21 (vrije uitoefening van alle eerediensten voor vreemdelin gen en zoo noodig voor Spanjaarden) met 164 tegen 20 st. aangenomen. Eene motieom een afkeurend oordeel uitte- spreken over de anti-catholieke redevoeringen van den beer Capdevillawerd verworpen met 118 tegen 20 st. De heer Echagaray hield eene redevoering ten gunste der godsdienst vrijheid en de heer Castelar eene ten gunste der scheiding van Kerk en Staat. Beide werden luide toegejuicht en door den kanunnik Manterolo beantwoord. De 3 geestelijke leden der Cortes hebben na afloop der beraadslaging de hoofdstad verlaten, hunne roeping als geëindigd beschouwende. Den 7 is een amendement van den heer Orense, st rekkende om volstrekte persoonlijke vrijheid te vragen, met 124 tegen tegen 58 st. verworpen. Den 8 zijn aangenomen art. 2327 der constitutie welke betrekking hebben op de vrijheid van het domicilie en op die der nijverheid, en welke voorts de benoembaarheid voor staatsambten regelen. Den II is verworpen een amendement van den heer Gar- ridotot uitdrukkelijke vermelding in de grondwet van de afschaffing der slavernij. Den 12 beeft de minister van justitie, in antwoord op eene interpellatie, verklaard, dat hij een priester had doen gevangenzetten, die aan het einde zijner predikatie had uit geroepen: //dood aan de protestanten en aan de ketters, die ten gunste der vrijheid van geloofsbelijdenis hunne stem uit brengen." *Denzelfden dag is een amendement van den beer Orense, tot onmiddelijke afschaffing der slavernijverworpennadat de regeering verklaard had, dat, over deze kwestie met de Af gevaardigden van Cuba zou worden geraadpleegd. Art. 32 ier constitutie't welk bepaaltdat alle staatsmachten van de natie uitgaan, werd aangenomen met 96 tegen 56 st. een amendement om het beginsel van erfelijkheid bij de troonopvolging te werenverworpen. Den 3 is de termijn van 15 dagen, waarin het houden van kiezersvergaderingen geoorloofd isaangevangen en daar van al dadelijk een druk gebruik gemaakt. In een der parijsche districten zijn de Afgevaardigde Picard en zijn radicale mededinger Ulvsse Parent in eene kieavergadering tegen elkander opgetreden, maar de eerste heeft zooveel bij va: gevonden en de laatste is zoo dikwijls uitgelachen, dat deze van de candidatuur heeft afgezien. De bisschoppen van Montpellier, Bayonne en Cambéry hebben brieven uitgegeven, waarin zij hunne onderhoorige geestelijken aansporen om te ijveren voor de herkiezing van candidaten, die als onvoorwaardelijke voorstanders van 's Pau sen wereldlijk gezag bekend staan. Den 3 is te Parijs het nieuwe democratische dagblad le Rappel, waaraan de zonen van Victor Hugo, Henri Rochefort e. d. g. medewerken, verschenen. Reeds te voren had de weg overheid de rondventing daarvan op den openbaren verboden. De oppositie ziet in het besluit der regeering om het subsidie van 500000 fr. voor oude onderwijzers en onderwij zeressen, door bezuiniging op het budjet voor het lager onderwijs, met 3^'\9:t0 te verlioogen, nadat onlangs een amendement tot dergelijke verliooging met 250000 fr. door den minister van onderwijs in de Kamer bestreden was, niets anders dan eene verkiezingsmanoeuvre. Den 7 heeft de Keizer, vergezeld van de Keizerin, den keizerlijken Prins, den prins en de prinses v. Vales en den oostenrijkschen aartshertog Bodewijk Victor, eene wapen schouwing in het Bosch van Boulogne gehouden over de cavallerie en artillerie van Parijs, Versailles en S. Germain, De gedenkdag van het ontzet van Orleans is met groote plechtigheid in die stad gevierd geworden. Behalve den risschop van Orleans, hebben 13 aartsbisschoppen en bis schoppen aan den pieehtigen omgang deelgenomen. De Keizer en de Keizerin hebben den 9 de tentoonstelling van landbouw te Cbartres bezocht, terwijl de prins en de prinses v. Wales een uitstap naar Versailles deden. Prins Arthur is den 6 van zijn bezoek aan Ierland te Londen teruggekeerd. Den 12 kwamen ook de prins en de prinses v. Wales aldaar terug. Lagerhuis. Den 5 is voor de eerste maal gelezen eene door den procureur-generaal voor Ierland voorgestelde wet, om den beruchten mayor van Cork, den heer O' Sullivan, van zijn ambt te ontzetten. Den 11 heeft het iersche lid Maguire, die reeds eena motie had aangekondigd, om de tweede lezing 6 maanden uitte stellen, een brief van den beer O' Sullivan voorgelezen, waarin deze meldt, dat hij zijn ambt beeft nedergelegd. De beer Gladstone heeft daarop verklaard, dat de regeering de verdere behandeling der wet voor het oogenblik staakt. Den 6 is art. 39 der iersche kerkwet aangenomenhetwelk betrekking beeft op de schadevergoeding, welke aan de r. c. school te Maynooth zal worden betaald, en den 7 zijn alle nog onafgedaan gebleven artikelen goedgekeurd. *De minister Gladstone heeft den 7 bericht, dat tot leden der commissie, belast met het vereffenen van de bezittingen der iersche Staatskerk zijn benoemd lord Monck, laatstelijk gouv. genl. van Canadade beer Lawson, rechter in een der iersche bovenen de heer G. A. Plamiltonde beide eerste voorstanders, de laatste tegenstander der opheffing. Door heide zijden van het Huis is deze mededeeling met ingeno menheid ontvangen. Ierland. Te Belfast is den 6 een wapenwinkel geplun derd en zijn eenige fenians in hechtenis genomen. Aan den mayor van Cork is beteekend een afschrift der ten zijnen aanzien bij bet Huis der Gemeenten aanhangig gemaakte wet. Hij beeft te kennen gegeven, dat hij weigert om tot zijne verdediging voor liet Huis te verschijnen en dat Li, zijn ambt niet zal nederleggen. De stedelijke Raad Cork heeft over den voorgestelden regeeringsmaatregel afkeurend oordeel uitgesproken. Desgelijks eene bijeenkomst van meer dan 10000 personen uit de mindere klasse, welke tevens het gedrag van den mayor heeft goedgekeurd. KoLONiëN. In de Kaap-kolonie zijn kostbare diamanten gevonden, aan de Oranje-rivier o. a. een welke op 32000 gesebat wordt. Een Hollander heeft hem van den vinder gekocht voor 500 schapen en een paar runderen en later aan een juwelier veriocht voor 11,200. *Servie. Ter uitvoering van het vonnis waarbij prins Kara-Georgevich in eene boete van 8 miljoen piasters veroordeeld, zijn al de in dit gewest gelegen goederen zijner familie in het openbaar verkocht. Op aanzoek der servisclie regeering om ook de familiebezittingen in Rouinanie te doen verkoopen, heelt bet gouvernement der Donau-Vorstendommen daarop beslag gelegd en de zaak bij den burgerlijken rechter aanhangig gemaakt, met dit gevolg, dat de rechtbank de ser visclie vordering heeft afgewezen. In eene groote te Boston gehouden bijeenkomst is besloten tot bet vormen eener permanente league ter bevordering van de invoering van bet stelsel van vrijen handel. Den 8 Mei is pleebtig de laatste spoorstaaf gelegd ter vereeniging der 2 deelen van dePacific-spoorweglijn, loopende van de Atlantische Oceaan tot de Stille Zuidzee. De Koningin is den 11 vertrokken naar S. Seinebij Dyonwaar prins Alexander zich sedert eenige weken bevindt. "Prins Prederik is den 14 naar Wiesbaden vertrokken, al waar II. D. gemalin en dochter thans verblijf honden. Staten-Genbraal. Bij de 2e Kamer is een ontwerp in gekomen tot, verhooging der begrooting voor binn. zaken met f 200000ten behoeve van een aanteleggen nieuw uit- aterings-kanaal in het voormalige 4e distriet van Zeeland. De Kamer lieeft den 13 eenige wetsontwerpen met, alg. st. en dat tot regeling der grensscheiding tusschen Zuidhoiland en Zeeland met 54 tegen 3 st. aangenomen. De Eerste Kamer is tegen aanstaanden Donderdag 20 dezer bijeengeroepen tot hervatting harer werkzaamheden. Benoemingen. Bij koninklijk besluit, van den 12 dezer zijn bi) het corpsgevormd uit de langedijker sclierpscliut- tersvereeniging te Noorscliarwoude, benoemd tot 1luitenant G. J. van Gils, tot 2™ luitenant E. P. S. Jongeneel, Journalistiek. Het hoofdbestuur van liet eerstdaags te ontbinden Anti-Dagbladzegeiverbond beeft den 13 den mi nister van financiën een adres van dankbetuiging aangeboden, ter zake zijner medewerking tot de afschaffing van bet dag bladzegel en hem daarbij tevens verzocht ook de erkente lijkheid van liet Yerbond aan den Koning te betuigen. Visscherij. Den 11 is door visscbers te Nieuwediep aan gebracht een in de Noordzee gevangen steur, van ongeveer Ï3 voeten lengte en 127 N. P. zwaarte. Volksspelen, 's Konings commissaris in Friesland heeft de medewerking der gemeentebesturen ingeroepen tot liet tegengaan van wreedaardige volksspelen, als katkneppelen lalingtrekkenliaan- of ganssabelen enz. Sommige van die aesturen hebben daarop dergelijke spelen bij policie-verorde ïiing verboden. Aanbestedingen. Don 13, aan liet ministerie van binn. zakenliet maken van den ijzeren bovenbouw eener draai brug over het kanaal door Walcheren bij Middelburg, minste inschr. J. v. d. Wall Bake te Utrechtvoor 45400het maken van borstweringen, steunmuren en plinten op de land- hoofden en pijlers van de brug over de Waal bij Bommel, minste inschr. F. Lintkens te Blerickvoor 25900. Lfouwwerken. De gemeenteraad van Rotterdam heeft den 7 besloten tot bet maken van 2 inrichtingen voor open bare bad- en zwemplaatsen. Sedert het begin des jaars zijn te Tilburgongeveer 300 buizen voltooid of in aanbouw gekomen. Giften. Door mevr. de wed. Jde Handtgeb. v. Roo sendaal te Dordrechtzijn vermaakt aan de tierv. diaconie 5000aan liet herv. bestedelingenhuis f 2000 en aan de diaconie-bewaarschool 1000; door wijlen mejufvr. E. v. Del den te Deventer, aan de lutli. diaconie 2000 en aan de luth. kerk aldaar f 1000door wijlen J. Visser te Kampen, aan dc herv. diaconie aldaar en aan het herv. weeshuis te Blokzijl elk f 500. Al deze legaten vrij van rechten. De heer Joost v. J' ollenhovenburgemeester van Rotterdam, heeft aan het corps vrijwilligers, voor een te houden scliietr wedstrijd, een zilveren feestbokaal en een zilveren milieu de talie vereerd. Bij liet dagblad de Tijd is, bij gelegenheid van 's Pausen jubilé, in liet geheel ingekomen 75482,15}. De Keizer van Oostenrijk, de Koning van Pruisen, de Groothertog van Baden en andere vorstelijke personen hebben aanzienlijke bijdragen geschonken voor de oprichting van een kerkgebouw der duitseh-evangeliscbe gemeente te Rotterdam. Iemand, die onbekend wensebt te blijven, lieei'L aan het Kon. Oudheidkundig Genootschap te Amsterdam f I0UO0 aan- ;eboden, onder voorwaarde dat vóór het einde des jaara oor anderen het ontbrekende worde bijeengebracht tot aan bouw van eene gewenschte bewaarplaats voor liet muzeüm. Te Castricum heeft de gemeenteraad en corps zijn ont slag genomen, ter zake van tweespalt met den burgemeester, Rechtszaken. Het provinciaal gerechtshof van Friesland heeft den 10 twee manspersonen van de Surliuisterveener- beide tot de doodstraf veroordeeld, wegens moedwillige brandstichting met gevaar voor mensclienlevens. Staats-loterij. Trekking der 3e klasse. No. 13933 f 25000. No. 12333 f 5000, No. 1870 f 2000, No. 11141 en 15904 1500, No. 23, 2868, 9982,11304 en 17699 f 1000, Maart j.l., deelen Uit een particulieren brief, d.d. 7 bet volgende mede: De staat van zake is hier allerellendigst. Hoewel de vijand (de CommendascbenWassa's, Fantijnen en Dinkira's) zich op dit oogenblik niet laat kooren of zien, waarschijnlijk nil vrees voor de Ashantijnen die, zoo ik verneem, in 3 ko lommen in aantogt zijn, zoo hoort men toch dagelijks: de fantijnen hebben eene vrouw die water uit het bosck ging halen, geroofd; of, ze hebben dezen of genen man gepakt en hem het hoofd afgesneden. Omgekeerd doen de Elmine- zenuit weerwraakdit ook, behalve liet gevangen neinei van vrouwen, daar zij die niet te zien krijgen. Het Nederl. Gouvernement kan tegen die moorden niets doen. Ze geschieden onder onze oogen. Een paar weken geleden pakten de Elminezen een fantiju; bet Gouvern'. wilde, dat die man in liet fort zonde gebragt, worden, doeli daar hadden ze geen ooren na. Als we er gewapend tusschen beide ge komen waren, hadden we kans gehad op een opstand. Het Gouvernement wordt niet meer, althans zeer weinig, gehoor zaamd. Een paar uren later was de man een lijk, terwijl ik de wijze waarop hij stierf hier niet wil mededeelen, want de vreesclijkste Tijger moet een lam zijn bij die kannibalen te vergelijken. Elmina doorwandelende zag ik massa's men- sckenhoofden boven den ingang der woningen hangen. Ni den 26 Mei a°. p". (zoo verhaalde men mij), toen ieder daclit dat, Elmina genomen zoude worden, daar er meer dan 30000 fantijnen op een 100-tal schreden van die plaats retireerden (gelukkig!), kwamen de negers met manden vul afgehouwen menschenhoofden voor liet fort,terwijl de Gouverneur moest zien, zóó bleven ze er op aandringen. De Koning van Elmina-is van den troon gestooten door ae bevolkingalles buiten bet Gouvernement omof liever, dit kon er niets aan doen. De handel staat natuurlijk stil, voornamelijk met liet bin nenland. Gebrek aan voedsel laat zich meer en meer gevoe len terwijl armoede algemeen wordtdaar datgenewat et nog is, zeer duur betaald moet worden. Voorheen ging men van Elmina naar de bovenkust langs het strand; thans gaat men over zee naar Cliama (6 uur van Elmina) en van daar verder over landdit, komt omdat de Commendaschen zieli ophouden in de nabijheid van hunne verwoeste plaats- ja zoo ik hoor, daar zelfs weder wonen (Commendali ligt halfweg Elmina en Cliamn en grenst aan laastgenoemde af- deelingde passage is dus gestremd en dat wel in een aan ons behoorend land Dat de onder ons gezag staande stammen ook opposant be ginnen te worden, of liever al zoo iets zijn, is geen wonder het begint, ben te vervelenzóó zelfsdat ze bij den "OU- vernenr hebben aangedrongen 0111 eene commissie aftevaardi- gen naar Holland. Daar moest gevolg aan gegeven wordenvan de zijde der Europeanen werd de Militaire Kommand', aluie benoemd en van de zijde der Elminezen de lieer G. Emisanj inboorling dezer streken. Die heeren zijn 7 Februari op de mail gegaan en zullen dus waarschijnlijk 2 of 4 Maan

Alkmaarsche Courant | 1869 | | pagina 2