ESilcfcclijfiöcltc Berichten II e 1 s I e. Pruisen. Oostcnrijk-Hongarije. 11ti 1 i e. l» a n j e. I'ViMikryk. ingeland. Turkèjc. ïcrcciiigilc blaten Elliiiienituul. °n- onopzettelijke dwaling van een ander aan. Was het echter, loyaaldat mijn terechtwijzer mij terstond van opzettelijke "behendigheid" verdacht Nog een laatste opmerking. Mijn terechtwijzer spreekt van mijn bestrijding der bijzondere school. Hij vergist zich. Ik heb zelf onderwijs ontvangen op een bijzondere school waar Katholiek en Protestant, orthodox en niet-ortliodox hetzelfde onderwijs in goede eendracht en echte schooljongens- fideliteit genotenen waaraan ik nog altijd zeer aangename herinneringen heb. Die school stel ik nog altijd gelijk met de beste openbare schoolen ik weet geen enkele reden, waarom ik ook tegenwoordig aan de openbare school de voorkenr zou geven boven de bijzondere. Ik verdedig alleen de openbare school tegen de mijns inziens geheel ongegronde beschuldigingen die men tegen haar inbrengt, tegen den toeleg om haar te doen verdwijnenomdat ik haar onmisbaar acht om overal en voor allen de gelegenheid voor voldoend lager onderwijs aan te bieden. De ondervinding heeft mijns inziens geleerddat het bijzonder onderwijs niet overalvoor allen en voldoende in de behoefte voorziet. Daarom kan de openbare school niet gemist worden. Werd zij opgeheven, dan zou het bijzonder onderwijs, dat nu goed moet zijn om met haar te coneurreerenzeer zeker verslappen en allengs tot een zeer laag peil zinkenwaardoor ons volk achter zou staan bij andere volken en niet in staat zou zijn om den zwaren wedstrijd vol te houden. Ik gevoel mij alzoo verplicht de openbare school te verdedigen tegen de dage- lijksche aanvallen die van verschillende zijden op haar gericht worden. De gemengde schoolbijzondere of openbareheb ik lief. Gezindheidsscholen zie ik voor mij ongaarne verrij zen omdat ik er voor de toekomst groote verdeeldheid en tweespalt van verwacht. Moge die vrees niet bewaarheid wordenMaar bestrijden doe ik ze nietin ons land. is gelukkig het onderwijs vrij. Laat elk zijn vrijheid gebruiken, ook al betreur ik het dat men haar op deze wijze gebruikt. W. v. d. K. 48 op Staten-Generaal. De 2e Kamer heeft den 14 met tegen 1 st. aangenomen de wet betreffende hettoezicht hei gebruik van stoomtoestellen en is daarop gescheiden. De le. Kamer heeft den 20 hare werkzaamheden hervat. Visscheiuj. De reeders te Maassluis hebben besloten dit jaar geen deel aan de hariugjagerij te nemen, maar de ge- geen burgeroorlog willen doen vangen vrachten zoo spoedig mogelijk aan de markt te brengen, ten einde de prijzen te verlagen en de concur- Kamer der Vertegenwoordigers. De minister Frère heeft den 18 medegedeelddat het kabinet van oordeel is dat het aftreden van den heer Bara de bestaande moeilijk heden niet zou opheffen, en dat daarom het geheele ministerie de door den Senaat geamendeerde wet op den lijfsdwang bij de Kamer zal indienen, opdat die vergadering doe blijken of haar oordeel hetzelfde gebleven is. «Sedert eenige tijd vallen in de nabijheid van Coblenz groote rotsstukken uit de wanden der leigroeven. Voorna melijk bij bet dorp Cappellen heeft men maatregelen van voor zorg moeten nemen om den spoorweg te beveiligen. Noordduitsche Rijksdag. Den 11 is op voorstel van den heer v. Forckenbeck besloten om de vaststelling van de begrooting der Bondsinkomsten, waartoe de derde lezing aan de orde was, uittestellen, totdat omtrent de aanhangige nieuwe belastingwetten beslist zal zijn en de vermoedelijke verhooging der inkomsten daardoor beter overzien zal kunnen worden. «Aan de leden is eene memorie van den pruisischen mi nister van financiën, rondgedeeld waarin de onmisbaarheid der nieuwe Bondsbelastingen betoogd wordt. Het laatste tekort der pruisische schatkist bedroeg 9.863,434 th. en nog heden kan het evenwicht niet zonder nieuwe belastingen bewaard blijven. Bij de reeds bekende zal nog eene nieuwe belastin: en wel op de plaatsbriefjes der spoorwegen, worden gevoegu, - waardoor bet gezamenlijk bedrag der nieuwe inkomsten tot geneigd wem. 11.268.000 tb. klimmen en bet aandeel van Pruisen daarin 9.541.780 bedragen zal. OOSTENRIJK. Prins Napoleon is den 13 te Venetie aangekomen, komende van Triest en Agram. De Keizer heeft den 15 de zitting van den Rijksraad ge sloten met eene rede, welke herhaaldelijk door luide toe juichingen is afgebroken. HONGARIJE. Den 10 is aan liet Hof te Ofen een bal gegeven, waarvoor al de leden van liet Volkshuis uitnoo- digingen ontvangen hadden. 3 Leden der uiterste linkerzijde hebben hunne uitnoodigingen teruggezonden, onder verkla ring, dat zij geen Hof-bal konden bijwonen, zoolang de zwart-gele vaan van het keizerlijke kasteel woei. Te Plorence is het vierde eeuwfeest gevierd der geboorte van Machiavellidie door de italianen als een voorlooper der nationale eenheid en van het verzet tegen het wereldlijk gezag des Pausen beschouwd wordt. De ministers, bet gemeentebestuur, een aantal deputatiën en eene menigte aan' zienlijke vreemdelingen hebben zich in optocht naar de kerk van S. Croce, waarin M. begraven ligt, en van daar naar het door hem bewoonde huis begeven, 's Avonds werd den Kon. schouwburg een door M. vertolkt blijspel van lerentius opgevoerd. Den 13 is het nieuwe kabinet tot stand gekomen, be staande grootendeels uit leden van liet vorige bewind en voorts uit de beeren Ferraris, Mordini en Minghetti, die de heeren Cantelli, Rasini en Broglio als ministers van binnenl. zaken, van openb. werken en van handel, nijverheid en land bouw zijn opgevolgd. Senaat. «Met 67 tegen 30 st. is de wet aangenomen waarbij de bepaling wordt afgeschaftdat de geestelijkheid van de militie is vrijgesteld. Te Madrid worden nog steeds plechtige diensten in de kerken gehouden, ten zoen voor de atheïstische redevoeringen van sommige leden der Cortes. De priesters maken die gelegenheid gebruik om een protest te leveren tegen de vrijheid van eeredienst. Het madridsche blad el Pensamiento is op den dag van de aanneming van art. 20 en 21 der constitutie met rouw randen verschenen. De vlottende schuld, welke op 30 Sept. 1725 miljoen realen bedroeg, was den 30 April tot op 366m. verminderd, CoNSTiTDëERENDE Cortes. Verscheidene liberale en republikeinscke leden hebben een voorstel ingediend om, tot aandenken van de invoering der vrijheid van eeredienst, een monument te stichten ter plaatse waar de inquisitie te Madrid bare slachtoffers verbrandde. De heer Capdevila beeft den 8 een adres van 380 inge zetenen van Reus (in Catalonie) overgelegd, welke daarbij verklaren, dat zij "de dwalingen van bet catholicismus hebben afgezworen." De heer Orense heeft den 14 eene redevoering varn 3 uren ten gunste der federatieve republiek gehouden, en is bestre den door den heer Ulloa, namens de commissie welke de constitutie heeft opgesteld. Het amendement- Orense werd verworpen met 182 tegen 64 st. Den 15 is een amendement, om de kwestie vandenregce- riugsvorm en de keuze van het Hoofd van den Staat door eene volksstemming te doen beslissen, verworpen met 156 tegen 73 st. Desgelijks met 124 tegen 60 st. een amendement van den heer Garrido, bepalende, dat het Staatshoofd Spanje, uit spaansche ouders geboren moest zijn. Den 17 heeft de heer Silvelu, namens de commissie voor de constitutie, in antwoord op den heer Sereclara verklaard dat het vestigen eener republiek ernstige verwikkelingen zoo wel binnen- als buitenslands zou kunnen doen ontstaan, en heeft hij de republikeinen bezworen om, ook nadat de monarchie zal zijn geproclameerd, in de Cortes, zitting te blijven nemen, indien zij ontstaan. De begrooting van uitgaven is ingediend, geraamd op 2987 miljoen realen, met een tekort van 800 miljoen. «Den 20 heeft de heer Castelar het beginsel der monar chie aangevallendoor Zwitserland met de constitutioncele landen van Europa te vergelijken. De publicist L. Ulbachschrijver van het democratische blad la Cloche, heelt den Keizer schriftelijk verzocht, om den drukker van bet Journal officiel te machtigen, eene "studie" Z. M. te drukken, waarvan de uitgaaf reeds door 6 drukkers, uit vrees voor vervolging, geweigerd is. De inschrijving voor de leening der hoofdstad heeft ont zaggelijken toeloop gevonden: van de 756.623 obligatiënzijn er 660.U00 als enkele, niet voor reductie vatbare, geplaatst. Zondag 9 Mei zijn in de 9 kiesdistricten van Parijs meer dan 60 kiesvergaderingen gehoudenbijgewoond door onge veer 150.000 personen. De heer Ihiers heeft geweigerd om alstoen in de vergade ring van de democratische en socialistische kiezersvereenigiug van het 2s. district optetreden, omdat hij zich niet voor een deel der kiezers meent te moeten laten hooren, vooral niet vooi dezulken met wie hij over de maatschappelijke inrichting zoozeer in gevoelen verschilt. De heer F. Morin, een der mede-arbeiders van le Siècle, heeft van de eandidatuur in het 7" distriet afgeziennadat men in eene kiezersvergadering er eene grief van gemaakt haddat hij zijne kinderen liet doopen. De radicale candidaat Cantagrel is in rechten betrokken, we gens eene in hetzelfde district gehouden redevoering. Den 12, toen de heer Em. Ollivier, in den schouwburg-du Chatelet, voor de kiezers optrad en veel bijval verwierf, ont stond onder het buiten staande publiek ontevredenheidom dat de toegang geweigerd werd, hoewel meer dan van. de zaal onbezet was. De menigte riep «weg met Ollivier! leve Bancel!" en na eenige twist met, de politie togen 600 lieden onder het zingen der Marseillaisenaar het Bastille-plein waar een 20 tal hunner gevangen werden genomen. Ook in de wijk Batignolles, waar de menigte geen toegang kon krij gen tot een lokaal waarin de heer Devinck optradviel een onrustig tooneel voor. Den< 13 schoolden voor het Cirquc-Napoleonwaarin de heeren Gamier Pages en Raspail voor de kiezers versche nen, 20000 menschen op den Boulevard Beaumarchais, onder het zingen der Marseillaise, bijeen. De polit-ie-agentenon dersteund door 500 municipale gardes te voet en 100 te paard, drongen de menigte terug, waarbij verscheidene personen ge wond en 60 gearresteerd werden. Op den Boulevard Saint- Micliel, waar de eandidatuur van den beer Rochefort (den tegen-eandidaat van Jules Favrebepleit werd, hieven meer dan 1000 personen de Marseillaise en de kreet "leve Roche fort'aan. Ook daar maakte de policie een einde aan bet spel. Het aantal op beide avonden gevangen-genomenen be loopt 200. Den 15 bevatte het Journal Officiel een besluit van den prefect, van politiewaarbij het stilstaan op den openbaren weg in de nabijheid van kiezersvergaderingen verboden en 'jmet het toepassen der wet op de samenscholingen van 1848 Evenwel hieven nog 's avonds in het kwar tier der Sorbonne eenige groepen de Marseillaise aan, en schoolden eenige duizenden mensehen op een der kaden aan den linker-Seine-oever samen. Zonder moeite werd de cir culatie door de politie hersteld. «Den 15, 's avonds, hebben in de afdeeling der staat kundige veroordeelden in de gevangenis van Sainte-Pelagie te Parijs, onderscheidene, personen de kreten: "weg met den Keizer! weg met de Keizerin! leve de republiek en de guillotineaangeheven. Den 17 zijn daarom 6 hunner naar de gevangenis Mazas overgebracht. *Den 16 is door 300 heden te Nimes de Marseillaise ge zongen. Eenige oproermakers hebben in eene kleine gemeente bij Bourges het gebouw der gensdarmerie overrompeld en een gevangene bevrijd. Den 17 zijn in de departementen verspreid 200000 exem plaren van het van regeeringswege uitgegeven overzicht van den vooruitgang van Frankrijk onder het Keizerrijken evenveel van het kleine Journal Officiel, den tekst behelzende eener brochure van latere dagteekening, "de Keizer" getiteld Den 19 zijn te Marseille, na den afloop eener private kiezersbijeenkomst van den heer Gambetta, talrijke troepen volk, de Marseillaise zingende, door de straten getrokken. Er zijn eenige personen in hechtenis genomen. Te Thiers (Puy-de-Döme) hebben nachtelijke optochten plaats gehadwaarbij de kreet "leve Ledru-Rollinis gehoord. Lagerhuis. Den 13 is namens de regeering medegedeeld, dat Spanje weigert, de zaak van de Tornado door eene bij zondere rechtbank te doen onderzoeken. Ierland. Den 14 is te Dublin het stoffelijk overschot n O' Connel met groote, uitsluitend godsdienstige plech tigheid waaraan de aartsbisschop Gullen en een groot aantal hooge prelaten en ambtenaren deelnamen, uit het graf in de Gla-snevin-begraafplaats naar den grafkelder, waarboven het thans voltooide monument zich verheft, overgebracht. Eene tegen den 16 te Cork belegde monster-meeting, om sympathie met den ex-mayor te betuigen, is mislukt en slechts door 50Ü personen uit de mindere klasse bijgewoond. «De r. e. bisschop van Leahy heeft een herderlijken brief uitgevaardigd aan dc inwoners van het graafschap Tipperarv. waarin hij zijn afschuw te kennen geeft over de gepleegde agrarische misdaden en zijn vertrouwen in den minister Glad stone voor de opheffing van lerlands grieven. *De Sultan heeft den 6 bij den aanvang van het turk- sche nieuwe jaar, eene rede uitgesproken, welke m -n zijn eerste troonrede zou kunnen noemen, en waarin hij zijn ernstigen wil te kennen heeft gegeven om op den weg der hervormin gen voorttegaan. De President heeft bevolen, dat den 6 Juli in den Staat Virginia de verkiezingen, overeenkomstig de nieuwe consti tutie van dien Staat, gehouden zullen worden. Senaat. De zitting is met ergelijke tooneelen besloten voornamelijk ten gevolge der redevoeringen van den heer Sprague, een liberaal, die al zijne liberale ambtgenooten be schuldigde van omkoopbaarheid en schurkerij. Verkiezingen. Te Medemblik is eene kiezersvereenigiug onder den naam van nEendraqt maakt magt" opgericht prijzen rentie van vreemde haring te weren. Walvisch. Den 13 is bij de plaat de Caloot bij Borselen een walvisch ontdektdie door een schot in den muil afge maakt en vervolgens op de plaat gesleept is; het dier is 17.21) lang. Journalistiek. In eene vergadering, den 19 te Utrecht gehouden, is besloten tot de uitgaaf te Amsterdam van een Christelijk Nationaal Dagblad, in het formaat van het Han delsblad. Voor eene proefneming is onmiddelijk voor 5000 ingeschreven. De Holl. Maatschappij van Wetenschappen te Haar lem heeft besloten omgeheel afgescheiden van de medaljes voor bekroonde prijsvragen, eene Hmjgens- en eene Boerhaave- medalje, elk ter waarde van 500 intestellen, beurtelings om de 2 jaren toetekennen aan een binnen- of buitenlandschen geleerde, die zich gedurende de laatste 20 jaren omtrent een deel der wis- en natuurkundige wetenschappen buitengewoon verdienstelijk heeft gemaakt. Onderwijs. Aan de hoogere burgerschool te Schiedam is eene Rijks-subsidie toegekend van f 5000. De algemeene vergadering der vereeuiging voor christelijk nationaal onderwijs, den 20 te Utrecht gehouden, heeft besloten eene grondwetsherziening te vragen, zoodanig dat de bevordering van het bijzonder onderwijs meer dan thans >p den voorgrond wordt geplaatst. Bij den gemeenteraad van Zwolle is f 22000 aangevraagd tot vergrooting van de scholen der stads-armen-inrichting, wegens de toeneming van het aantal leerlingen. Aanbestedingen. De aanbouw aan 't provinciehuis te Groningen is besteed aan T. Kok te Winschoten, voor f 24000. Den 19 is aanbesteedaan het ministerie van binn. zaken, het maken van kribben en bczinking in de rivier het Scheur, ian den Hoek van Holland, voor de verbetering vau den wa terweg van Rotterdam naar zee, minste inschr. W. J. Schram, te Sliedrecht, voor f 68690; te Amsterdam, door de Nederl. Bouwmaatschappijhet bouwen van 2 hoekhuizen in het verlengde gedeelte van liet Westeinde bij het Paleis van Volksvlijt, aan A. Aaldersvoor f 4 9 90; te Utrecht, het verbeteren der aard- en metselwerken van het fort aan de Bildt bij Utrecht, aan F.v. Wijlick te Kessel, voor/37000. Den 20, aan het ministerie van binn. zaken, het maken van een gedeelte van den noordelijken spoorwegdam in het Hollandsch Diep, minste inschr. D. Volleer te Dordrecht en en A. Volleer te Sliedrecht, voor 33600; aan het prov. gouvernement van Noordholland, de duinbeplanting enz. op den vasten wal van Noordholland, minste inschr. J. Oldenbury te Bergen, voor 170011; het verbeteren van het beslag voor het paalsoherm der JPettemer zeewering, minste inschr. dezelfde, voor f 13400. Bouwwerken. Den 20 heeft de minister van marine, te Nieuwediep. den eersten steen gelegd voor het nieuwe gebouw voor de adelborsten van liet Kon. instituut der marine. Rampen. In de Oostzee is gestrand en zal vermoedelijk totaal weg zijn het stoomschip Rotterdam.behoorende aan de Kon. Nederl. Stoomboot-maatschappij te Amsterdam. Equipage en passagiers zijn gered en van de lading wordt zooveel mogelijk geborgen. Het schip is voor J' 200900 ver zekerd. Den 19 .is de helft der garancinefabriek van de heeren Salomonson, onder Capelle a. d. IJsel, met al hare maciiines, door een hevigen brand vernield. Door de hulp van 11 brandspuiten zijn de meekrapfabriek pakhuizen en nevenge bouwen gespaard gebleven. Denzelfden dag is de zuidelijke vleugel van het huis van correctie te Hoornwaarin zich de magazijnen van den ar beid bevonden, met belangrijken daarin aanwezigen voorraad afgebrand. De oorzaak is niet bekend vermoeden van kwaad- wüligheid bestaat er niet. De gevangenen hebben ijverig nedegewerkt aan de blussching, waaraan, behalve de 5 brand spuiten der gemeenteook die van het op de roede liggende oorlogschip Ternate heeft, deelgenomen. Bij den Moerdijk is dien dag een vischschuit door een wind stoot, die met de donderbui opkwam, omgeslagen, waardoor 4 visschers zijn verdronken; 2 hunner laten weduwen en weezen achter. Rechtszaken. De rechtbank te Rotterdam heeft den 18 een arbeider tot 2jaren gevangenisstraf veroordeeld, wegens het aanleggen eener werkstaking door meerdere personen ter verkrijging van hooger loon. De Hooge Raad heeft den 19 verworpen het beroep van E. J. Passemier, tegen een arrest van het hof in Gelderland, waarbij hij ter zake van diefstal met verzwarende omstan digheden tot de doodstraf is veroordeeld Landverhuring. Den 13 zijn te Kampen voor 10 jaren verhuurd 83 op het Kamper-eiland gelegen en aan de gemeente behoorende boerenerven, tegen/305.420 perjaar, zijnde/72.550 meer dan bij de vorige verhuring. TeAmsterdam hebbende meeste scheepstimmerlieden den arbeid hervat. De eerstedie zulks deedwerd door zulk eene menigte gevolgd, dat de politie het noodig oordeelde hem nabij "te blijven; de rust werd echter niet verstoord. Koloniön. In den nacht van 23 April zijn te Tamboen, nabij Bekassi, eiland Java, onlusten uitgebroken, waarschijn lijk uit wraakzucht tegen een chineeschen landhuurder, wiens gebouwen zijn in de asch gelegd en van wien geen spoor gevonden is. De assistent-resident te Meester-Cornelism'. de Kapper en de schout van Bekassi Mayer, die met eenig politiepersoneel derwaarts sneldengeraakten met de muiters, die weigerden zieh te onderwerpen, in gevecht en moesten hunne stoutmoedigheid met den dood bekoopen. Door liet zenden van sterke troepen-afdeelingen zijn de oproerlingen spoedig omsingeld en 172 hunner gearresteerd. De Koloniale Raad van Curayao heeft den 5 April een adres aan de' 2" Kamer der Staten-Generaal goedgekeurd, waarin gehechtheid aan Oranje en Nederland wordt betuigd, en zulks als protest tegen de in dc Vertegenwoordiging op gegane stemmen tot loslating der kolonie. PER TELEGRAAF, 's Hage 22 Mei. De regeering heeft aan de Tweede Kamer aangeboden een ontwerj) tot verhooging van hoofdstuk Koloniën der staats- begrooting voor 1869 en daarbij voorgesteld de subsidie aan de°Nederlandscbe bezittingen ter kuste vau Guinea te ver- hoogen met 125,000 en te brengen op 284,000; zij be paalt zieh bij deze aanvraag, in de hoop, dat tot geene mi litaire maatregelen van hieruit zal behoeven te worden over gegaan. De Gouverneur Nagtglas acht zoodanige maatrege len voor 's hands bepaaldelijk overbodig en zelfs in menig opzigt onraadzaam. De aanvrage zal uit de meerdere op brengst der Oost-Indische producten worden gedekt. der het bestuur der heeren P. Leenderts Wz., H. J. Bakker, Bij den boekhandelaar S. Giltjes te Helder verschijnt een R. Loots, G. op 't Land en Lindeloo. Zij telt 25 leden vlugschriftgetiteld de gemengde school in Nederland, en heeft het oog laten vallen op dr. Lamping te Kotter- praktisch beschouwd door J. H. WSlangenhooidonderwijz dam, wiens eandidatuur in de volgende week met die van te Schagcn, dat zeker in deze dagen de kennisneming verdien m*. 's Jacob van 's Gravenhage zal behandeld worden. Ivan allen die belangstellen in ons volksonderwijs. Descnri)

Alkmaarsche Courant | 1869 | | pagina 2