Spanje. iSiimeiiIaiiri. èfiHcfcclijlischc Berichten fruisen. Italië. Jugczcmbcn Stukken. geroepen of bevoegd in kerkelijke of godsdienstige kwestiën een oordeel te vellen of partij te kiezen, Zij kan alleen opmerken en staven de verschijnselen die zich voordoen den bestaanden toestand en de wijzigingen die daarin zijn waar te nemen. Zoo is het onmiskenbaar, dat onder de Katholieken de richting tegen de gemengde school zich in ons land in den laatsten tijd steeds sterker doet gelden en schier bij den dag veld wint; maar even onmiskenbaar is het ook, dat die richting er nog niet algemeen is, terwijl in andere Katholieke landen juist de tegenovergestelde richting zich verheft ten voordeele van het neutraal staats onderwijs, onafhankelijk van de Kerk. Ook onder de pro testanten heeft de Orthodoxe richtingdie de gemengde school door gezindkeidsscholen wil doen vervangen, groote vorderingen gemaakt, en komt zij meer en meer in het bezit van bestuur en gezag. De kiezers die de gemengde school voorstaan mogen toezien, dat deze richting ook op staat kundig gebied niet de overhand krijge. Dat zij het gewicht van het oogenblik beseffen, in geen geval hunne stem uit brengen ten voordeele van een bestrijder der neutrale openbare schoolmaar die nationale instelling handhaven bij de stembus. Plaatselijke belangen kunnen in de Tweede Kamer het best verdedigd worden dooreen inwoner van het district; daarom moeten wij een vertegenwoordiger hebben die met onze toestanden bekend is, die ons district en zijn belangen kent. Zoo hoort men menigmaal, zoowel van liberale als van conservatieve zijde, een candidaat aanbevelen die inwoner is van het district. Deze aanbeveling berust op een dwaling en kan alleen ingang vinden bij kiezers die ten eenen male onbekend zijn met den werkkring der Staten-Generaal. Plaat selijke en gewestelijke belangen behooren door Gemeenteraden en Provinciale Staten behandeld te worden, maar in de Staten- Generaal geldt het algemeen landsbelang. Het is een on waarheid, dat het district wordt vertegenwoordigd door het lid der Tweede Kamer, dat er gekozen is. De Staten-Generaal vertegenwoordigen het geheele Nederlandsche volkniet elk lid zijn kiesdistrict. De verdeeling van het land 111 kiesdis tricten is alleen ingevoerd om de verkiezingen gemakkelyk of liever om ze mogelijkom ze uitvoerbaar te maken, t Zou toch wat moeilijk zijnalle Nederlandsche kiezers te laten stemmen over de tachtig leden van de Tweede Kamer. Daar om verdeelt men het land in districten, en kiest elk district, naar gelang van zijn grootteééntwee of meer leden. Zoo behoort dan elk lid der Tweede. Kamer alleen het algemeen belang te raadplegen. Bij voorbeeld wanneer er een staats spoorweg moet aangelegd worden door Noord-Hollanddan behoort het lid dat in het district Alkmaar gekozen is met te vragen: hoe moet de spoorweg liggen m het belang van Alkmaar, of van Schagen, of van den Helder, of van het geheele districtmisschien ten nadeele van de Zaan oi van andere streken in het district Haarlem maarwat is de beste richting in het algemeen belang Want die spoorweg wordt niet betaald uit de gemeentekas van Alkmaar, van Helder of van Schagen, ook niet door het district, maar uit 's rijks schatkist. De Gemeenteraden zeiven en de Provinciale Staten zijn bij de Gemeentewet (art. 120) en de Provinciale wet (art. 93) aangewezen om de belangen hunner gemeenten en hunner provincie bij den Koning en de Staten- Generaal voor te staan. de concessie der Bank wordt verlengd tot 19/1 en de Bank zal hare biljetten tegen specie inwisselen 6 maanden natoT de regeering de verschuldigde 370 miljoen zal hebben betaald. Door de jagers van het te Malaga in garnizoen liggende bataljon-Ba'rbastro wordt een lied gezongen, waarvan het refrein luidt: //Ik ben een der jagers van Barbastro, die hunne Koningin uit Frankrijk zullen terughalen. CoNSTiTüëERENDE Cortes. Den 21 is net artikel dei constitutie't welk bepaalt dat de regeringsvorm van Spanje een monarchale zal zijn, aangenomen met 211 tegen 71 st. De republikeinsche leden zijn na deze beslissing aan de beraadslagingen blijven deelnemen. Den 22 is ecne wet betreffende het burgerlijk huwelijk ingediend. Een ontwerp tot het invoeren van hnancieele hervor mingen door een der leden ingediendbeoogt ver hooging der grondbelasting en van het patentrecht, eene korting van 5 a 50 p.ct. op de tractementen der ambte naren en op de rente der staatschuld van 33 in dc eerste en van 25 p.ct. in de 5 volgende jaren; opheffing van den Raad van State, van het hoogste militair gerechtshofvan liet directeur-generaalschap der wapening en van het. ministerie van koloniën; vermindering van liet aantal diocesen, der universiteiten en der militaire afdeelingen in de provinciën. SVanke'tik. Prins Napoleon is den 18 van zijne reis naar Italië, Dal- matie enz. te Parijs teruggekeerd. Bij Keiz. besluit is vergunning verleend om aan het lyceum te Macon den naam te geven van hycemsi-Lamartine. Op het groote internationale zang-concours te Reims waaraan door '220 zanggezelschappen uit de noordelijke ge westen van Erankrijk en uit Belgie is deelgenomen, zijn de voorname prijzen door belgische vereenigiugen behaald ge worden, de eerste door het Gentsche, de tweede door het Brusselsohe Koor. - i I Der staatkundige veroordeelden, die daags voor rinlc- steren in de gevangenis van Sainte-Pélagie oproerige kreten hebben aangeheven, zijn veroordeeld tot geldboeten van 16 tot 50 fr. Na een gehouden overleg tussehen dc handelsbedienden in het vak der nouveautés te Parijs en hunne patroons is besloten, dat voortaan des Zondags de kantoren, winkels en magazijnen gesloten zullen zijn. Niet minder dan 186 personen hebben bij de prefectuur der Seine te Parijs den candidaten-eed afgelegd. Slechts ongeveer 50 cundidaturen waren ernstig gemeendde overige liefhebbers hadden zich slechts verkiesbaar gesteld om toe gang t^ verkrijgen tot de buiten hun eigen district gehouden kiezersvergaderingen. Den 23 's avondsis te Marseille door eemge troepen volk de kreet //leve de republiek!" aangeheven. Vele winkels zijn gesloten geworden, maar de goede orde is spoedig her steld. Den 24 is de menigte te S. Etienne met een rood vaandel en onder het aanheffen der kreet //leve Dorianen van de Marseillaise, naar het jezuiten-collegie getrokken, waarvan het de vensters der benedenverdieping verbrijzeld de portierswoning in brand gestoken en den superieur ernstig mishandeld heeft. Te Amiens hebben den 25 1800 liand- Een militaire specialiteit is de heer Knoopeen officier, een generaal. Past die in de Tweede Kamert Moet het district Alkmaar een generaal naar de Kamer zenden? Zoo kan gevraagd worden en wordt gevraagd. Maar er is onderscheid tussehen generaal en generaal. De Friezen in het district Leeuwarden zijn niet bekend wegens hun bij zondere voorliefde voor officieren in het algemeen, en toch hebben ook zij een officier tot lid van de Tweede Kamer gekozen. De heer Knoop is een officier die nooit heett beweerd dat de officieren alleen bevoegd zijn om over ons leger en onza verdediging te oordeelen. //Om de algemeene //beginselen van de krijgswetenschap magtig te worden, zegt hij is het voldoende te lezen en na te denken; het „is daartoe geen volstrekt vereischte, de krijgsmanskleedmg //te hebben gedragen, of te midden van krijgsgewoel en //wapengedruisch te hebben verkeerd. Zie op onze regenten //uit de 16d» en 17dï eeuw, hun krachtige en mannelijke geest //deinst niet terug voor de taak om legers en vloten te be- //sturen; en burgers blijvende, weten zij toch zeer goed //krijgszaken te regelen. Maar die tijd is zoo ver van ons, //zegt men; welnu, neem dan een man van den tijd waarin //wij leven; neem den Fransckman Thiers." (Geschriften deel IV, bladz. 110.) De heer Knoop is een sterk tegenstander van een scherpe afscheiding tussehen het leger en de natietussehen burger en krijgsman. Leger en volk moeten nauw met elkander verbonden, moeten één zijnzegt hij. Hij wil onze vrijheid onze nationale onafhankelijkheid gewaarborgd hebben, maar 1 1 L 11,,,1, „1 r, nnn T^roi n i rr rl m lrlr PT1 rl P.T1 m.stlO" CU UUZC O tevens dat groote volksbelang zoo weinig drukkend en lastig voor de natie maken als eenigszins mogelijk is. Als officier sluit hij zich niet af van onze overige volksbelangen; in tegen deel alles wat land en volk aangaat wekt zijn belangstelling en noopt hem tot onderzoek. //Geen van de groote belangen //welke ons volk in beweging brengen, zegt hij moeten //ons vreemd blijven; wij moeten daaraan met hart en ziel deel nemen." (Geschriften III bladz. 337.) Knoop is een man van handelen. Hij houdt meer 1 daden dan van woorden. //Onze Tweede Kamer zegt hij- //heeft het gewone gebrekdat van eene talrijke beraadsla- //gende vergadering schier onafscheidelijk isdat er wel eens //tijd verspild wordtdat men zich te veel en te lang bezig «houdt met zaken van ondergeschikt belangd en dat het doel //hetwelk men bereikt, niet altijd'de inspanningen en den «arbeid beloont, die men zich daarvoor getroost heeft; «maar, dat alles erkennendemoet men echter tevens erken- «nen. dat die volksvertegenwoordiging veel -goeds gesticht //heeft en voortdurend kan stichten. Zij heeft billijke aan spraken op de hoogachting en het vertrouwen van het va- //derland." (Geschriften III bladz. 338.) W. v. p. K. werkslieden de glasruiten verbrijzeld der fabriek van den herkozen Afgevaardigde Cosserat. Te Angers hebben voor de mairie en de prefectuur volksoploopen plaats gehadwaarbij de Marseillaise gezongen werd. Te Rijssel. zijn vijandige kreten aangeheven en de vensters van het hoofdbureau van politie verbrijzeld. Te Dyon zijn de luiken afgerukt van de drukkerij van het blad le Bien Public. Te Toulouse heeft een oploop plaats gehad tegenover een militairen post en is met steenen geworpen, waardoor 1 officier en 1 soldaat ligtelijk aan het hoofd zijn gekwetst. Te CannesDouai AlbiStraatsburg, Muikousen, Libourne en Calais zijn mede ongeregeldheden voorgevallen. In al deze plaatsen zijn de onrustigen op de nadering der politie zonder tegen stand uiteengegaan en zijn vele peronen gearresteerd. De verspreiding van de brusselsche Indépendance is 6 dagen achtereen verboden, vermoedelijk wegens de daarin vervatte logenstraffing van het door de officieuse bladen la Patrie en le Pays als verkiezings-manoeuvre verspreide verzinseldat tijdens de jongste oproerige bewegingen te Parijs de belgi sche mijnwerkers gereed stonden om over de grenzen en naar de fransche hoofdstad te trekken. De uitslag der verkiezingen voor het Wetg. Lichaam is gunstig voor de regeering: 196 door haar voorgestelde of niet bestreden candidaten zijn gekozen, tegen 28 leden der oppositie, terwijl nog 58 herstemmingen moeten plaats hebben. De vroegere gematigde oppositie is door eene radicale ver vangen.Jules Favre, in 11 districten o. a. Marseille can didaat, is nergens gekozen, evenmin als de heer Thiers, die zich in 5 districten waaronder Rijssel en Poitiers had ver kiesbaar gesteldde laatste komt echter te Marseille tegen de Lesseps en Gambettaen hij, zoowel als Favre, te Parijs in herstemming, welke kans ook Garnier Pages en Gueroult is ten deel gevallen. Aldaar zijn gekozen de democraten Prins Hendrik is den 26 naar Liebenstein in Saksen Gotha vertrokken. Staten-Generaal. Bij de 2» Kamer is ingediend een wetsontwerp om de subsidie voor de bezittingen te kuste van Guinea te verhoogen met f 1 '25,000 en alzoo te brengen op f 284,000. De I' Kamer heeft den 24 eenige wetsontwerpen aange nomen a.o. dat tot regeling dei- grensscheiding tussehen Zuidholland en Zeeland met 28 tegen 2 st.; den 26, met 25 tegen 4 st., het ontwerp tot herziening der wet op de zeebrieven en de turksche paspoortenen met alg. st. dat tot afschaffing van het registratierecht voor buitenslands gebouwde zeeschepen, tot herziening der wetgeving op het recht van successie, tot vaststelling der begrootingen voor Suriname en Curasao en tot regeling van het toezicht op het gebruik der stoomtoestellen. De Kamer is daarna gescheiden. Benoemingen. Tot heemraad van den Scliermeer is^ be noemd de heer A. Konijn, tot heemraad van Waard en Groet de heer J. Blaauboer Gz. Over den Hollandschen spoorweg zijn den eersten Pinksterdag 14868, den tweeden 32,352 reizigers vervoerd. Verloting. Ter gelegenheid der paardenmarkt te Haar lem op 26 Juli, zal de afdeeling der Holl. Maatschappij van Landbouw eene verloting houden van op die markt te koo- pen paarden, alsmede rijtuigen, tuigen, zadels enz. Het aantal loten a 1 is bepaald op 20000. Onderwijs. De gemeenteraad van Leiden heeft den 20 het bestek vastgesteld voor eene op de Boommarkt te bouwen school van meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes, waarvan de kosten geraamd zijn op 33000gedeeltelijk te vinden door verkoop van inschrijvingen op het grootboek en uit de overwinst der stedelijke gasfabriek. Inwijding. Den 24 is te 's Gravenhage de Louisa-stichting voor weezen van hulpbehoevende vrijmetselaren, in tegen woordigheid van gedelegeerden uit de loge het Groot Oosten van prins Frederik en van burgemeester en wethouders in gewijd. Aan het daarna gehouden diner heeft de prins verklaard nog 5000 voor de stichting beschikbaar te stellen. Aanbestedingen. Den 21te Ommerschansvoor reke ning van den Staat, het bouwen eener kerk voor de r. c, bevolking van het gestichtaan J. TV. üieberink te Kampen voor f 12500. Den 25, te Utrecht, het verbeteren der aarde- en metsel werken van het fort te Blaauw-kapelaan TV. JMijnlief te Jutphaas, voor f 21,900. Denzelfden dagte Kudelstaarthet bouwen eener r. c kerk en pastorieminste inschr. M. Rutgerste Aarlander- veenvoor 32373. Den 27, aan het prov. gouvernement van Noordholland, het vergrooten cll verbeteren der haven op het eiland Mar ken, minste inschr. B. Beukenkamp te Wieringen, voor 19900. Rechtszaken. De rechtbank te Middelburg heeft den 20 den heer H. P. Abrahamsdrukker en uitgever der Midd. Courantvrijgesproken wegens een correspondentie-artikel in dat blad over de handelingen der hoofdcommissie voor het nationaal monument voor 1813, dat door den heer d'Engel- bronner te 's Hage als hem beleedigend was vervolgd. De walvisch, te Borselen aangespoeld, is aan de heeren v. d. Vrede en v. d. Bent verkocht voor f 500; ten gevolge van vergevorderde ontbinding was hij reeds schier niet te naderen. Het Beekberger-woud, 182 bunders groot en hoofdza kelijk uit elzenboomen bestaandezalvolgens besluit van het zedelijk lichaam «de Lierder Mark" en bloc verkocht worden. Overleden den 21, te 's Gravenhage, na langdurige ziekte, m'. J. Schroder, secretaris-generaal bij het dep. van binn. zaken. Staats-loterij. Trekking der 4" klasse. No. 1481J t '25000 No. 8591 f 5000, No. 5140 f 2000, No. 4990 en 9342 f 1500, No. 2583, 6124, 11267, 122150 en 18608 1000. is ucn ucci n Gambetta en Bancel en de republikeinen F. Picard, B. 1 el- letan en Jules Simon, die ook te Bordeaux benoemd is. De Noordduitsche Rijksdag. De Afgevaardigde Hagen heeft een voorstel ingediend om niet verbindend te verklaren een door den voorzitter van het Verbond uitgevaardigd besluit waarbij de militairen in alle daartoe behoorende Staten vrij van gemeentelasten worden gesteld. Men meentdat de opperbevelhebber van het Bondsleger niet bevoegd is om aldus ene wijziging te brengen in het belastingstelsel der gemeenten. Den 24 zijn te Livorno de oostenrijksche kamerheer graaf de Cremeville en de oostenrijksche consul-generaal op de openbare straat door 2 onbekende lieden aangevallende eerste heeft een slag in het aangezicht bekomen en de laatste is door dolksteken gedood. Kamer der Afgevaardigden. Den 24 heeft de minister van financiën de overeenkomsten ingediend tot samensmelt ing van de Nationale Bank met de Bank van Toscane, tot ket verkoopen der domaniale goederen door een maatschappij daarvoor, tot het overdragen van het beheer der schat kist aan de Nationale Bank en het opheffen van den ge dwongen koers der bankbiljetten. De overeenkomst omtrent het beheer der schatkist kan na 3 jaren herzien worden, I/GLUM OU O WI/OO democraten Raspail, FerryRoche fort Alton Snee komen te Parijs in herstemming, maar Raspail is reeds te Lyon ge kozen, even als bovengenoemde Bancel, die echter in het dep', der Dröme gevallen is. E. Ollimer, die te Parijs voor Bancel de vlag moest strijken, is in het dep', van de Var benoemd. E. Renan komt te Meaux in herstemming. lot de meer algemeen bekende personen die gevallen zijn belmoren Carnot te Parijs, Henon te Lyon, deFattoux in de Vendée, Glais-Bizoin te Saint-Brieux, K. Ar ago, te Toulon en Perpignan. Te Cobnar is de democraat Tachard. m bet dep', der Loire de democraat Dorian, en in bet dep', der Jura zijn 2 democraten benoemd. Onder de zoogenaamde onafhankelijke leden worden de heeren Brame en Buffet genoemd. Graniet- de Cassagnac is in het dep', van de GersKolb-Bernard in dat van den Bovenrijn verkozen. H<lMg«*]S«asï4§. De Koningin heeft, bij schrijven aan den iord-luitenant van Ierlandharen dank aan het iersche volk betuigd voor de goede ontvangst van prins Arthur. De gewezen gezant der Ver. Statende heer Reverdy Johnson is den 22 naar zijn vaderland teruggekeerd. De strike in de katoenspinnerijen en weverijen te Preston is geëindigd met de berusting der arbeiders in eene loon- verminderingthans pogen zij werk te erlangendoch vele fabrikanten hadden zich reeds van elders werklieden verschaft. Ierland. Den 19 waren te Ballyheigne eenige ïeren die op bet punt stonden om naar N. America te vertrekken, in twist geraak!; toen de politie-agenten ben wilden scheiden, ging de volksmenigte zulks te keer en dwong de politie tot wijkendiemet vuurwapenen teruggekeerd en lievig aan bevallen, genoodzaakt was daarvan gebruik te maken. Uit den volkshoop zijn 1 man gedood en '2 gekwetsten van de politie is een beambte gevaarlijk aan het hoofd verwond. De gemeenteraad van Cork beeft deii 21 tot mayor geko zen den heer Hegarty. De vergadering, gepresideerd door den vorigen mayor, die mede den lieer Hegarty Nagle was de populaire candidaat) stemde en daarom voor een verrader werd uitgemaaktwas zeer onstuimigzijnde het volk de raadzaal binnengedrongen. Was er voor het opstel van U geen plaats in de Alkmaar- sche Courant, ook voor mijn antwoord is geen plaats beschik baar. Ik zou die ook in geen geval vorderen, de zaak is voldoende toegelicht. Op een bepaaldelijk tot mij gerichte vraag waarmee U zijn artikel in de Nieuwe Alkmaarsche Courant van 29 Mei besluit, wil ik echter een bepaald en openlijk antwoord geve». Hij vraagt mij: Gelooft gij dat het den heer Jhr. Mr. O. van Forecst genoegen doet dat de sectescholen ontstaan en dat (het bestaan hem gewenscht voorkomt? Ik antwoord: wel zeker geloof ik dat; daar ben ik van overtuigd. Het te betwijfelen zou een beleedigmg zijn voor den lieer van Foreest, want ik zou daardoor toonen met te gelooven dat dit lid der Tweede Kamer meent wat hij zegt. Zijn algemeen erkende eerlijkheid verbiedt mij dat. Van de gemengde school zeide de heer van toreest het vol gende in de zitting van 11 December 1868: «Men wil door de gemengde school verdraagzaamheid be- «vorderen. maar bedenkt men wel tot welken prijs f Door «het opkomend geslacht te vereemgen op scholen die geen //opvoedingsplaatsen zijn, maar inrigtmgen waar men, om «der neutraliteitswillede opvoeding verwaarlozen moet; op «scholen, waar niet, zoo als behoort, al de vermogens van «het kind harmonisch kunnen worden ontwikkeldmaar waar «men bet verstand ontwikkelt ten koste van bet harten van «het godsdienstig gevoelop scholen waar dc geschiedenis «van liet vaderland meer en meer tot d.e verbodene leervakken «zal gaan behooren; op volksscholen, in één woord, die meer «en meer dreigen te worden scholen zonder godsdienst eu //zonder volkshistorie." Van de gezindheidsschool of sectescbool zeide luj «Behoorde men niet veeleer de pogingen toe te juichen //en aan te moedigen van hen die betere scholen kunnen «stichten, omdat daarop niets behoeft achterwege te blijven «wat op eene goede volksschool behoort? Immers op de «bijzondere scholen wordt men door geenerlei verplichting «van neutraliteit belemmerd bij liet onderwijs in eenig «leervak. Niets belet er om liet verstand met alle nuttige «kundigheden te verrijken, en de vrees van iemands gods- «dienstige begrippen te zullen kwetsen, behoeft er met te «weerhouden om de ingescbapene neiging van liet mensche- «lijke hart om God te leeren kennen, naar de bevatting van «bet kind te bevredigen. «En is het dan ook inderdaad wel te verwonderen dat «zich bij een godsdienstig volk ingenomenheid met de bij- «zondere school en agitatie tegen dc gemengde school openbaart. En verder: //Neen, Mijnbeer de Voorzitter, zal de open- «bare school, zoo als de wet wil volkomen neutraal «zijndan moet zij eene school zijn zonder eenige godsdienst «hoegenaamd, en het is om die reden dat ik haar, als een «noodzakelijk kwaad, alleen daar waar het bijzonder onder- «wijs tc kort schietzou wenschen te behouden. Zekere beer W van den Helder komt op tegen on juistheden in bet manifest der radicale kiezersvereeniging, waarmee bij de Centrale Kiesvereenigmg bedoelt. Op de meeste zijner opmerkingen is geen antwoordnoodig. De Kiesvereeniging verwijst steeds naar de stukken waar te viX is wat°zij aanhaalt. Omtrent bet gevoelen van deu

Alkmaarsche Courant | 1869 | | pagina 2