van 11 Dec. l.l., in beslistheid van oppositie tegen Waarschuwing legen misleidin tr GEMEENTERAAD. //wat, zoo het behouden wordt, onmisbaar de blijvende bronjbus II" op bladz. I den heer van Foreest aanbeveelt als een's+aaft zijn beleedigende aantijgingen en krenkende beschul- eigen candidaat, omdat hij, althans sedeb'I' zijn advies digiugen met geen enkel bewijs, geen enkele aanhaling van //zal zijn van ontevredenheid en tweedragt. Nu men, om //niemand te kwetsen en om de school voor allen toegankelijk //te makenhaar al wat zij voortreffelijks had wil ontnemen //en men haar op deze wijze inderdaad slechts voor ééne //rigting toegankelijk zou makennu ben ik een tegenstan- //der van de gemengde school geworden en ik zou daarom, •■zoo ik thans geroepen was om tot grondwetsherziening mede //te werken, zonder aarzelen aan eene wijziging in dien zin //mijne stem geven, De spreker liet er terstond op vólgendat er op dat oogen- blik echter geen sprake was van grondwetsherziening, dat naar zijne overtuiging de grondwet de gemengde school voor schreef, en bepaalde zich verder tot het betoog hoe naar zijne meening de gemengde school moest worden ingericht, Omtrent hetgeen de heer van Foreest in 1868 zeide kunnen wij verwijzen naar hetgeen reeds herhaaldelijk door ons is aangehaald. Het komt hoofdzakelijk hierop neer, dat hijofschoon in 1857 overtuigd dat het volk niet rijp was voor grondwets verandering, niet durft beslissen of het er thans rijp voor geworden isen dat hij den Minister zijn vertrouwen ont zegt omdat er geen voorstel tot schoolwetsherziening wordt ingediend. Omtrent de bedoeling van den heer van Foreest zegt de Nieuwe Alkm. Ct. het volgende //De heer van Foreest bedoelde hiermede dat, zoo er eenige //gemeente in het land mogt worden gevonden, welke unaniem //niet langer van het neutraal staatsonderwijs gediend beliefde //te zijn, zulk eene gemeente, door bijzonder onderwijs, het //staatsonderwijs zou kunnen vervangen. //Maar hieruit volgt tevens, dat de aanwezigheid, zelfs //van één inwoner, die neutraal staatsonderwijs verlangt //voldoende zou zijn om de neutrale school in de gemeente //gevestigd te houden. Zou dat inderdaad zijn bedoeling zijn geweest? Moet de begeerte van één enkelen inwoner voldoende zijn om de neutrale school in de gemeente te behoudendan zou die zeker wel overal in wezen blijven. Is het echter niet al te dwaasiemand zulk een bedoeling toe te schrijven Wat zou dat een dure school zijn voor één inwonerAls dit stelsel zuiver werd toegepast, hoeveel scholen zouden er dan wel in elke gemeente moeten worden opgericht? Want, die een gezindheidsschool begeerenzullen toch wel hetzelfde recht hebben als de meer onverschillige die neutraal onder wijs begeert. Als de vrijheid van geweten zulke eischen doet, dan heeft ieder recht op een school die hem uit een godsdienstig oogpunt volkomen voldoet. //Ik meenzeide //de heer van Foreest in 1857 om elk eene school te //doen vinden waar hij zijne kinderen zonder eenig bezwaar //zoude kunnen heenzenden, zouden er moeten zijn scholen //voor Protestantenvoor Katholiekenvoor Israëlieten en //voor liberalen." Maar als de bedoeling van den heer van Foreest is geweest, dat de begeerte van één enkelen inwoner recht geett op een afzonderlijke school, dan zouden er in 1869 zelfs in kleine gemeenten geen vier, maar misschien acht of tienin groote gemeenten wellicht twintig soorten van scholen noodig zijn. Zoo iets heeft de heer van Foreest daarom zeker niet be- doeld, want in dat geval zou het rijkste batig saldo uit Indië zelfs niet toereikend zijn om de kosten van ons lager onderwijs te betalen. Eindelijk beroepen wij ons op de verklaring van den heer Groen van Prinsterer, die in zijn vlugschrift //Bij de stem- DE STAATSSCHOOL VOOR NIEMAND BEHOEFT TE WIJKEN. Het bestuur der Centrale Kiesvereeniging tn het Kiesdistrict Alkmaar, W. van der KAAY, Voorzitter. J. C. de LEEUW, Secretaris. hetgeen de personen waarover het handelt, hebben gesproken of geschreven. De kiezers gelieven daarop te lettenen ongeteekende sckempschriften zonder eenige aanvoering van bewijs te wan trouwen. Het bestuur voornoemd, W. van der KAAY, Voorzitter. J. C. de LEEUW, Secretaris. (T Het bestuur der centrale kiesvereeniging in het kiesdis trict Alkmaar maakt de kiezers opmerkzaam op den aard der wapenen die tegen haar worden gebezigd. Dezer dagen is in dit kiesdistrict een circulaire verspreid, waarin de liberale partijdie de roode of radicale partij wordt ge noemd wordt beschuldigd van opzettelijke misleiding en ERKEERDE VOORSTELLING VAN ZAKEN Van LOGEN en laster ten opzichte van den heer van Foreest. De circulaire is bij den heer P. Kluitman te Alkmaar gedrukten niet onderteekend. Zij is echter in zulk een vorm gedrukt dat zij schijnt onderteekend te zijn door dc bekende be stuurders der Algemeene Kiesvereeniging in dit district. Hel stuk eindigt namelijk aldus: //W ij herinneren dat deze candidatuur (van Jhr. Mr. C. van Foreest) ook is aanbevolen door de volgende heeren: //Mr. G. van LEEUWEN, le Alkmaar. //Mr. D. P. H. ABERSON, te Helder. //W. W. BINGLEY, te Helder. //Mr. P. BINKHORST, le Alkmaar. //D. SCIIERMERHORN, te St. Maarten. //H. WAIBOER, te Wieringerwaard. //C. SPAANS, te Broek op Langedijk. A. II. KAANte Wieringerwaard. //L. RIETBERGte Alkmaar." Den oppervlakkigen lezer moet liet alzoo voorkomenalsof het schotschrift, door deze heeren is onderteekend. Inderdaad is dit zoo niet. De onbekende schrijver verklaart alleen ten slotte, dat de candidatuur van den heer van Foreest ook is aanbevolen door de genoemde heeren. Die heeren zouden zich echter wel wachten, hunne handteekening onder zulke schimp- en scheidtaai te zetten. 't Was noodig op deze poging tot, misleiding te wijzen. De onergdenkende kiezer mocht anders aldus redeneeren: wat daar staat, gedrukt is wel haast te erg om te geloovenik zou het wel voor logen en laster willen houdenmaar die negen heeren zetten er toch maar openlijk hun naam onder, en dat zouden ze niet durven doen, als het niet waar was. Nu het bedrog ontdekt is, en blijkt dat het een ongeteekend stuk is van een onbekende, mist het alle gezag. 't, Is onnoodig de leugens aan te wijzen die er in staan, Het bestuur verwijst naar hare circulaires. Alles wat van de Centrale Kiesvereeniging uitgaat is onderteckend. Bij alles wat door haar van den heer van Foreest of van den heer Knoop gezegd wordtstaat vermeld waar men het lezen kan. Niemand behoeft te gelooven zonder zelf te onderzoe ken. Het schotschriftwaartegen hier gewaarschuwd wordt Buitengewone zitting van den 2 Junij 1869. No. 7. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 11 leden. Afwezig de heeren/. G. A. Ver- hoejf, T. L. Koorn en M. Cohen Stuart. De vergadering geopend zijndewordt 1Dc resumtie der notulen van de vorige vergadering tot eene volgende verdaagd. 2. Is gelezen een voorstel van Burg. en Weth., om, ter voorkoming van stoornis ia de dienst bij de ophanden zijnde aanbesteding van het ophalen der haardaschvuilnis en secreet.mest en tot vermijding van groote geldelijke bezwaren den aannemer, gemagtigd te worden tot voorloopige bestelling eener latrinen reinigingsmacbinetot welker ver vaardiging eene tijdruimte van zes weken benoodigd is, ter wijl de aanneming met 1°. Augustus e.k. begint te werken onder voorwaarde, dat de aannemer gehouden zal zijn die machine en toebehooren, van de gemeente, tegen dadelijke restitutie van de daarvoor betaalde gelden, overtenemen. Waarmede de raad zich vereenigt en de gevraagde mag tiging eenstemmig verleend. 3. Idem een voorstel van dezelfden, om magtiging tot revening van eenen overschreden post van f 13,47^ onkosten van invordering der plaatselijke belastingen), door voldoening uit den post van onvoorziene uitgaven der begrooting van 1868, Conform het voorstel besloten. 4. Is overgegaan tot de benoeming van een derden hulp onderwijzer voor de burgerschool van gewoon en uitgebreid lager onderwijs en is daartoe benoemd IV. van Twisk, thans in de gemeente Zijpe (Anna Paulowna polder.) 5. Idem van twee leden en even zoovele plaatsvervangers voor de commissie, bedoeld bij de art. 11 en 15 der wet op de schutterij, waartoe zijn benoemd tot leden de heeren Mr. J. Fj. Nuhout van der Veen en J. C. Koorn en tot plaatsvervangers de heeren T. L. Koorn en Jb. Helling. 6. Is de vergadering opgeheven. Snelpersdruk van HERM'. COSTER ZOON te Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1869 | | pagina 6