ft€lcfcclijf»schc Ücrichtcu Belgie. Pruisen. Oostenrijk-Hongarije. Italic. Frankrijk. EnsoiaiHl- lBuslanri- Wercenigde S(a(en Hinnenlaml. recht een revolutionairen maatregel kunnen genoemd worden dan de voorgestelde regeling? Daarbij althans wordt de his torische grondslag geheel verlaten. Bij de beoordeeling dei verschillende stelsels zou men daarom goed doen, dat, af schrikwekkend woord //revolutionair" buiten gebruik te stellen. Merkwaardig is inderdaad het door den schrijver vermelde feit, dat //nooit is nagegaan, welke de gevolgen zouden zijn eener doorbraakwelken loop het water waarschijnlijk zou nemen, en welk gevaar en schade ieder dreigt. lot nog toe zijn er dan ook geen voldoende gegevens voor een omslag naar gelang van het gevaar. Alle overweging verdienen voorts de bezwaren door den schrijver ingebracht tegen de voorgestelde schadevergoeding aan de landen die door de nieuwe regeling bezwaard ]Aor" den, en de wijze waarop het geld voor die schadevergoeding zou worden verkregen. Doch voor de bespreking daarvan is hier geen plaats. Het belangrijk onderwerp zij aanbevolen aan de ernstige overweging van belanghebbenden en belang stellenden. Zoo ook de lezing van liet boekje van Mr. J G A. Faber. w- v- D- K' De gravin v. Vlaanderen is den 2 bevallen van een zoon, Boudemjn Leopold genoemd. Het hof van cassatie te Brussel heeft, de voorziening ver worpen van de 4 ter zake der brandstichtingen te Saint Genois veroordeelde personen. Kamer van Vertegenwoordigers. Den 4 is, met 54 tegen 33 st., het voorstel van den Senaat betreffende liet wetsontwerp op den lijfsdwang verworpen, en de regeermgs- voordracht tot geheele afschaffing met 56 tegen 29 st. aan genomen. Den 3 is de zitting van het Tolparlement geopend. Tot voorzitter en ondervoorzitters zijn weder gekozen de heer Simson. de bciersche president-minister prins ILohenlohe en de hertog v. Ujest. De Onderkoning van Egypte is den 7 te Berlijn aange komen, waar hij zijnen intrek in het koninglijk paleis heelt genomen. j De bisschop van Osnabruck heeft, als protest tegen de wet van 1 Maart, den geloovigen het besluit, van liet con cilie van Trente in herinnering gebrachtwaarbij de kerkelijke ban wordt uitgesproken over ieder die zich in zake van trouwbeloften, huwelijken of echtscheiding wendt, tot eene andere dan de kerkelijke rechtbank. «Wegens bet verwerpen der voorgestelde belastingen door den Rijksdag, tracht de regeering door bezuinigingen zooveel mogelijk in het tekort te voorzien en zijn alle overheden aan geschreven om de uitgaven tot het strikt noodige te beperken. Noordduitsche Rijksdag. Den 5 is de Bondsbegrooüng definitief goedgekeurd, in ontvangst en uitgaaf 75.958.4J5 th. bedragende. OOSTENRIJK. Den 5 is de bisschop Rudigier te Linz nadat de burgemeester en de gemeente-secretaris te vergeefs getracht, hadden hem te bewegen om vrijwillig voor de recht bank te verschijnen, door het hoofd der poiieic, vergezeld van 2 agenten, genoodzaakt om in een rijtuig te stijgen en zich naar de gerechtszaal te begeven HONGARIJE. Volkshuis. Het adres van antwoord is den 3, na eene beraadslaging van 11 dagen, met 255 tegen 142 st. goedgekeurd. Het ministerie is thans voltallig geworden door de be- noeming van den heer Pirontiraadsheer in het hol van cassatie te Napels tot minister van justitie. **De commissie voor de toekenning van eereblijken voor de bevordering der algemeene gezondheid, heeft eene gouden medalje toegewezen aan den Koning, wegens zijn moed en ijver te Napels, tijdens het heerschen der cholera aldaar. De minister Mingheiti, die zich, ten gevolge zijner optre ding in het kabinet, te Bologna aan^ eene herkiezing als Afgevaardigde moest onderwerpen, is aldaar niet weder öCKamer der Afgevaardigden. Naar aanleiding der mededeeling van een milaansch dagblad dat een vijftigtal Afgevaardigden voor 6 miljoen fr. hunne stemmen verkocht hadden, tot goedkeuring van het wetsontwerp betreffende de verpachting van het tabaks-monopolie aan eene maatschappij, waarvoor de schrijvers van dat blad door de rechtbank tot geldboete en gevangenisstraf zijn veroordeeld- heeft de heer Cimnini, de eenige die met name genoemd waszich in het breede voor zijne medeleden verdedigd, en is den 2 met 127 tegen 94 st. besloten om een paar deswegens gedane voorstellen vooreerst niet aantenemenmaar eene parlemen taire enquête intestellen, wanneer meer bepaalde beschuldi gingen ingebracht zouden zijn. De heer 0nspi had zich n.l. voorgedaan alsof hij er meer van wistmaar geweigerd om in eene openbare zitting daarvan mededeeling te doen. Den 5 is echter tot het houden eener enquête besloten nadat de heer Lobbia verzekerd hadin het bezit van stellige ver klaringen omtrent de schuld van een der leden te zijn. S pa II j C. De republikeinsche clubs dreigen de leden der Cortes die de constitutie onderteekenen met uitsluiting. Den 6 is de constitutie plechtig afgekondigd voor den hoofdingang van het, prachtig versierde paleis der Cortes en van de pui der regeeringshötels en gemeentehuizen in het geheele Rijk. De regeering deed ruime uitdec- lin°-en van vleesch en brood en verleende 50 uitzetten elk" van 1000 realen aan dochters van gesneuvelden voor het vaderland. De hooge geestelijkheid zoo te Madrid als elders had geweigerd om het in het, programma opgeno men te Deum te doen zingen en de kerkklokken te doen lui den. Hier en daar heeft de burgerlijke overheid zich, on danks het verzet der geestelijkheid, met deze laatste taak belast. **De burgerwacht te Huesea is ontwapend, ten gevolge van ongehoorzaamheid jegens de officieren. Al de pogingen om een ministerie van conciliatie samen- testellen zijn tot dus ver mislukt. De opstandelingen op Cuba zijn door Chili als oorlogvoe rende mogendheid erkend. CoNSTU'UëERENDE Cortes. Den 1 heeft de maarschalk Serrano medegedeeld, dat de vrijwilligers op Cuba den ka pitein-generaal Dulce gedwongen hebben om het gezag aan zijnen adjudant-generaal Tspinar overt,edragen en scheep te gaan; dat de geul. Caballero de Rodas [dc bedwinger der oproeren te Cadix en Malaga] derwaaris vertrekt om hem te vervangendat hij hoopt de kolonie voor liet moederland te zullen behoudenen dat het zenden eener nieuwe versterking van 5000 man wordt voorbereid. Den 7 is in eene bijeenkomst, van leden der meerderheid met nagenoeg algemeeue stemmen eene motie aangenomen strekkende om den maarschalk Serrano tot regent te benoe men met den titel van Hoogheid en al het in de constitu tie omschreven gezagmet uitzondering der bevoegdheid welke het bekrachtigen van wetten betreften die om de Cortes te ontbinden, zoolang deze constituëerende vergadering J*Den S heeft, de heer Olozaga de voordracht betreffende het Regentschap ingediendonder verklaringdat, op liet oogenblik onmogelijk" tot het verkiezen van een Souverein kon worden overgegaan. **Er is besloten tof, het in overweging nemen van liet voorstel van een der ledenom de goederen der Kroon te verkoopen tot dekking van het tekort, op de begrooting. Op voordracht van den maarschalk A iel heeft de Keizer eene commissie van 10 leden benoemd tot het ontwerpen eener definitieve constitutie voor Algiers. Den 4 's avonds zijn de radicale en socialistische volksre denaars Ducasse en Lermina in arrest genomenals verdacht van aanzetting tot opstand. De Koningin van Nederland is den 5 te Parijs aangeko men en door prins en prinses Napoleon en het nederlandsche gezantschap aan het station opgewacht. H. M. nam haren intrek in het hótel-Bristol en werd daar spoedig bezocht door den Keizer en de Keizerin. Den 6 woonde zij met beiden de wedrennen bij waarbij de groote prijs der stad Parijs gewonnen is door het fransche paard Ie Glaneur, tegen een der vermaardste engelsche renners. Den 7 heeft de Ko ningin een diner van 60 couverts en daarna eene tooneel- voorstelling ten Hove bijgewoond. Den 8 heeft zij de ge wezen Koningin van Spanje bezocht en van deze een tegen bezoek ontvangen. De gemeenteraad van Rijssel heeft zijne afkeuring te ken nen gegeven van de handelwijze van den mairewegens het doen bezetten van het stadshuis gedurende de verkiezingen van 23 en 24 Mei door de troepenwaardoor hij eenige aanleiding heeft gegeven tot de ongeregeldheden op de beide volgende dagen. Bij de herstemmingen te Parijs zijn gekozen de heeren ThiersTerryFavre en Garnier-Pagèstegen den regee- ringscandidaat Deoinckden clerikalen candidaat Cochin en de ^democratische candidaten Rochefort en Rasp0.il. De hee ren LevyGuéroultCantagrel en Savart hadden zich terug getrokken de graaf d'Alton Shee had zulks geweigerd. De heer Thiers had te Marseille het veld vrij gelaten voor den heer Gambetta, die even als zijn democratische mede-candidaat Tsquirosde overwinning behaald heeft op de regeerings- candidaten de Lesseps en Rougemont, hoewel deze door den bisschopbij circulaire aan de pastoorsaanbevolen waren. Voorts is de nederlaag geleden te Morlaix door Thiers.te MontpeÜier door J. Simon, te Lyon door Tsquiros, te Va lence door Crémieux, te Rouaan door Pouyer-Quertier, te Meaux door T. Renan (beide laatsten tegen democraten). Te Amiens, Rijssel en Auxerre zijn mede democraten verko zen; te Orleans zoowel een oppositie- als een regeermgscan- didaat. Gambetta heeft de keuze van Marseille aanvaard zoodat te Parijs nog een nieuwe verkiezing noodig is, het geen ook in 3 andere plaatsen moet geschieden. Men kan bij de verschillende daaromtrent gemaakte groepeeringen, aannemen, dat bij de 59 herstemmingen evenveelregeermgs- als oppositie-leden zijn gekozen. Meer dan 10000 personen zijn Maandag-avond den heer Thiers komen gelukwenschen. Te Parijs hebben Maandag avond een paar troepen volk de Marseillaise en kreten ter eere van Rochefort aangeheven, ten gevolge waarvan eenige gevangennemingen zijn geschied. Den 8 vielen ernstiger bewegingen voor op den Boulevard- Montmartrewaarbij oproerige kreten aangeheven en de politie-agenten met steenen geworpen werden. De beide vol gende avonden zijn deze tooneelen wederom herhaaldwaar omtrent wij uitvoeriger mededeelingen tot een volgend Nr. moeten uitstellen. Ook te Bordeaux hebben den 7 en te Nantes den 7 en 8 uit ontevredenheid over de nederlaag der democratische candidatenten gevolge van het door de nieuwe indeeling der districten veroorzaakte overwicht van het platte-land," hevige ongeregeldheden plaats gehad, ver gezeld van aanranding der politie. Eerst na herhaalde char ges der ruiterij werd de menigte uiteengedreven. Het aantal gearresteerden is zeer groot. *De kamer van crimineele zaken van het panjsche hot van cassatie heeft beslist, dat de verklaring van een rechter ten aanzien van het al of niet ernstig gemeend zijn der uitnoo- digingen voor eene zoogenaamde private vergadering, v®*-" doende is om dergelijke bijeenkomst als eene openbare, onder liet bereik der strafwet vallendete beschouwen. De uitgever en redacteur van het cherbourgsche dagblad la Ligie zijn ieder veroordeeld tot 2000 fr. boete en 1000 fr. schadeloosstelling aan graaf Daru, wegens ksterlijke uit legging van een biljetdat die heer als onafhankelijk candidaat voor het Wetg. Lichaam had doen aanplakken. in de door de fenian bewoonde wijken eene huiszoeking naar wapenen gedaan. Den volgenden morgen waren allerwege lievige manifesten van de fenians aangeplakt. Te Bally bay is eene groote bijeenkomst gehouden van oranje mannen uit het graafschap Monaghan en daarin eene motie aangenomenwaarbij "het lloogerliuis verzocht werd de ierschc kerkwet te verwerpen. De protestantscke geestelijke Flanagan vergeleek bij die gelegenheid den heer Gladstone met Judas [scariot en beweerde, dat de unie tussclien Engeland en Ierland feitelijk verbroken zou zijnzoodra de Koningin haar krooningseed brak door dc wet te onderteekenen Dergelijke volksvergaderingen te Killyman, Cookstown en Londonderry, zijn door 12000, 10000 eii 4000 personen bijgewoond. Van de 8 arbeiders die onlangs den opzichter eener kolen mijn te Mold, in Wales, hadden aangevallen zjjn den 2 Juni 2 tot eene maand gevangenisstraf veroordeeld. Bij het overbrengen onder sterk geleide naar het spoorwegstation, heeft eene zeer talrijke menigte de policie aangevallen en het telegraafbureau, waarin deze de wijk moest nemen, letterlijk vernield. De gevangenen zijn niettemin verzonden met den trein, waarvan alle vensters waren ingeworpen, en na het lezen der oproerwet hebben de militairen van hunne vuurwapenen gebruik moeten maken, waardoor 2 personen doodgeschoten en 2 andere doodelijk gewond zijn. Ruim 20 soldaten en 12 policie-agenten zijn ernstig gekwetst, Hoogerhuis. Den 3 zijn de artikelen behandeld der door lord Russell ingediende wet, tot instelling van pairschappen voor het leven, en goedgekeurd met de door den voorsteller van lord Cairns overgenomen wijziging om s jaarlijks hoog stens 2 in plaats van 4 dergelijke pairschappen te verleenen, zoodanig, dat nooit meer dan 28 niet-erfelijke pairs in liet Huis zitting hebben. In eene bijeenkomst van 140 leden, den 5 bij den hertoe v. Marlborough gehouden, hebben zich een honderdtal voor de verwerping der iersche kerkwet verklaard. Lagerhuis. Den 4 heeft de heer Gregory het voorstel gedaan om het Britsehe Muzeiiin en 3 andere kunstgalerijen te Londen des Zondags na de godsdienstoefening voor het publiek toe gankelijk te stellen. Tot ondersteuning daarvan diende hij een adres in, door 47000 personen uit den arbeidende stand geteekend. Nog 87 dergelijke adressen met 10436 ondcr- teekingen zijn voor, maar 685 met 130976 namen tegen dit «Vergaderingen van tegenstanders der iersche kerkwet zijn aan de orde van den dag. Aan lord Derby is, uit naam der schotsche eonstitutionalisteneene petitie tot.verwerping aangeboden door eene deputatie, onder welke zich de oudste broeder van den heer Gladstone, den voorsteller der wet, bevond. Ierland. Te Cork heeft den 1 eene botsing tussclien het volk en de policie plaats gehad, waarbij een der beambten ernstig met een steen aan het hoofd is gewond; s avonds is In 1868 zijnmeerendeels in de westelijke provinciën 13693 roomseh-catholieken tot de grieksche godsdienst over gegaan. Het aantal overgangen van christenenmahomeda- nen en israëlieten bedroeg te zamen 29590met 37 kerken. De President Grant heeft, ten einde het aannemen der constitutiëu in de Staten Virginia, Mississippi en Texas gemakkelijker te maken, bepaald dat over 2 bepalingen af zonderlijk zal worden gestemd, n.l. betreffende het ontnemen van het stemrecht en van de bevoegdheid om staatsbeambten te bekleeden aan voormalige rebellenen het doen van een veel omvattende zuiveringseed bij het aanvaarden van openbare bedieningen. v De indianen hebben verscheidene volkplantingen in Kansas verwoest; de kolonisten zijn oostwaarts gevlucht. De President heeft eene commissie benoemd om de zaak der indianen te onderzoeken. Prins en prinses Hendrik hebben zich den 8 naar Soest- dijk begeven. Dc prins v. Oranje is den 10 op liet Loo aangekomen. Verkiezingen. Te Castricum zijn de heeren Rommel BruinGlorieSchotvanger, Kuis Pz., Kuis Cz. en Mooi dieten gevolge van een conflict met den burgemeester, hun ontslag hadden genomen als leden van den gemeenteraad als zoodanig herkozen met 54 a 49 st. van de 58 opgekomen der 71 kiezers. De burgemeester heeft thans zijn ontslag ingediend. De samenstelling der partijen in de 2' Kamer der Staten- üeneraal heeft bij "de plaats gehad hebbende verkiezingen de volgende wijziging ondergaan; De anti-ministeriëele partij (protestantsck- en catholiek-cle- rikalenen z.g. conservatieven) heeft verloren de heeren». Lith de Jeude (Tied) en Rochussen (Amsterdam) door vrijwillige terugtredingen door niet-herkiezing de heeren Ge/ken (Zwolle), Pijnappel (Amsterdam) en v. Toreest (Alkmaar), en gewonnen de heeren Hasselman en v. Lynden v. Sandenburg (verdubbeld district Tiel) en Luyben (Breda). De heer J. K. v. Golstein (schoolwetman) is te Amersfoort vervangen door den heer v. Loon van de protestantsch-clerikale richting. De lieer Haf mans, die zich te Roermonde niet weder had can didaat gesteld is in het verdubbeld district Boxmeer ver kozen. Schadelijk saldo 2. De liberale partij heeft verloren den heer Hollingerm Pijpers (Breda) en gewonnen de heeren Romlach (nieuw district Brielle), Idzerda (verdubbeld district Sneek), Stieltjes en de Ljange (Amsterdam), v. Akerlaken (Hoorn), Knoop (Alkmaar) en Sandberg (Zwolle). De aanwinst te Hoorn wordt eenigermate opgewogen door de vrijwillige terugtreding van den heer de Bosch Kemper, die tot geene partij wilde belmoren maar door gaans voor het ministerie stemde en de schoolwet krachtig verdedigde. Batig saldo 5. Herstemmingen moeten geschieden te Zuidhorn tussclien Olivier aftr. lid en JVierda, beide liberalen, te Leiden tus sclien Neeb, liberaal, en Taets v. Amerongen, conservatief, aftr. lidte Gouda tusschen de Brauir, cons. aftr. lid en Bosscha, lib., te Roermonde tusschen Arnolds, cath. cler., en Pijls, lib., te Haarlemmermeer (nieuw district) tusschen v. d. Biesen, cath. cler. en Rutgers v. Roozenburg. lib. Aan nemende dat de 3 aftredende leden herkozen zullen worden, kunnen de herstemmingen te Roermonde en Haarlemmermeer den bovenaangegeven stand der partijen eenigszins wijzigen. Benoemingen. Bij de medische faculteit te Leiden is op verzoek emeritus verklaard de hoogleeraar d. 1IV. Krieger, en zijn benoemd tot gewoon hoogl. d'. M. Polano te Rotterdam, tot buitengew. hoogl. d'. D. üoijer. Tot, notaris in het arrond. Alkmaar, standplaats Winkel, is benoemd d.e heer A. Sloos, cand. not,, te Wieringen Tot burgemeester van Castricum is benoemd de heer C. H. Moens, tot burgemeester van Haarlemmermeer de heer IV. Lantzendorjer, met eerv. ontslag als burgem. van Ilpendam. Vólks-weerbaarheid. Te Assen is eene scherpscbutters- vereeniging opgericht. Onderwijs. Het departement der maatschappij tot Nut van t Algemeen te Groningen heeft besloten tol, oprichting eener kweekschool voor de opleiding van kweekelingen tot hulponderwijzers. Regenten van het weeshuis der doopsgezinden te Amster dam hebben besloten om de school in het gesticht opteheffen en de weezen een der tussclienscholen te doen bezoeken, cn zulks wegens de voortreffelijkheid van het openbaar- en tot vermijding van eenzijdig onderwijs. Eeesten. Op 3 en 4 Juni is in de Koorkerk te Mid delburg het achtste zeeuwsche muziekfeest gehouden. De uitvoering van Thas van Mendelssohn Bartholdyvan de 4* symphonie van Beethoven en van een gedeelte der Schóp- fmg van Hay dn heeft uitstekend voldaan. Het feest is be sloten door een bal in de sociëteit van St. Joris. Aanbestedingen. Den 10, aan het ministerie \an binn. zaken de uitvoering van werken op en het driejarig onder hond van de Rijks stapelplaatsen te Dubbeldam, minste ïn- schr. J. Blok te 's Gravendeel, voor t 27,777. Den 11. te 's Hagehet maken van een gebouw voor de huisvesting en opvoeding van de adelborsten der zeemacht, te Willemsoordminste inschr. v. d. Kamp te Leidenvoor f 172,589. Bouwwerken. De vereeniging Salerno te Amsterdam hcel't eene inschrijving geopend voor eene 4 p.cts. leening van f 1001 >00, tot het, stichten van arbeiderswoningen aan den Singel tusschen de Utrechtsche- cn Wetering-barrières. Rampen. Den 8 is een klein vaartuigten gevolge van de hooggaande zee op de kust voor Egmond omgeslagen waardoor dc 3 opvarenden, met name E. Stam G. Awarl en P. Zwart, alle huisvaders die te zamen Ib kinderen na laten zijn verdronken. Den 9 zijn 2 jukken gebroken en is daardoor ingestort een gedeelte van den steiger, waarop zich 4 betonblokken en 8 werklieden bevonden, bij de werken aan het havenhootd

Alkmaarsche Courant | 1869 | | pagina 2