H lr~ SacfcclijJiödic Berichten. BS e 1 g i e. Pruisen. Breinen. Oostenrijk-HongarUc. 11 u 1 i e. M a lij O. Frankrijk. l]iigcËun<!. Werccnigdc Staten der vaderen gevolgddoch hunne ondervinding heeft nergens tot leiddraad kunnen strekken bij het bebouwen en vrucht baar nfcken der landen. Thans zou een nieuwe indijking worden gemaakt juist door hen die een veelzijdigeduur gekochte ondervinding opgedaan hebben. Ten andere zou deze indijking een uitmuntende gelegen heid zijn om die van de geheele Zuiderzee of van het zui delijk gedeelte daarvan voor te bereiden. Dat dit laatstge noemde werk eenmaal tot stand zal komenwie betwijfelt het? maar voor het tegenwoordige schijnen daartegen toch nog onoverkomelijke bezwaren te bestaan. De indijking van de Wieringermeer zou op kleinere schaal kunnen zijn wat die van de Zuiderzee eenmaal worden moet. Zonder dus te gewagen van de vele voordeelen in het al gemeen aan indijking verbondenen die in een land als hel onze niet eens behoeven te worden vermeld, is juist de in dijking van de Wieringermeer iets dat ons bijzonder moet interesseerendat alleszins waardig is om nader te worden onderzochtwaaraan krachtige en algemeene medewerking behoort te worden geschonken. Moge men weldra vernemen, dat dit op nieuw in het leven getreden denkbeeld wordt ontwikkeld en tot rijpheid gebracht. Kamer der Vertegenwoordigers. Het amendement van den heer de Frêom de vrijstelling der geestelijken van de militaire dienst te doen ophouden, is den 11 verworpen met 68 tegen 29 en een minder ver gaand amendement van den heer Orts met 54 tegen 43 st. Daarna is met 49 tegen 44 st. goedgekeurd een amendement van den minister van binn. zakenwaarbij de vrijstelling behoudenmaar van de seminaristen wier ouders tot den gegoeden stand behooren plaatsvervanging gevorderd wordt. «Met 59 tegen 8 st. is een crediet van 2.200.000 fr. toe gestaan voor den aanbouw van nieuwe normaalscholenen met 44 tegen 23 st. een crediet van l£ miljoen voor den aanleg van ijzeren forten aan de Beneden-Schelde. *Het Tolparlement heeft met 155 tegen 93 st. de wetsvoor- dracht tot heffing van een invoerrecht van aardoliën verworpen. Den 15 is de Koning van Pruisen gearriveerd. Hij bezocht de te Bremerhaven tot eene noordpool-expeditie uitgeruste vaartuigen, die in zijne tegenwoordigheid in zee staken. Vervolgens woonde Z. M. een diner op het. raadhuis te Bremen bij, welke stad 's avonds geïllumineerd was. OOSTENRIJK. De minister van onderwijs heeft de gou verneurs der gewesten aangeschreven, dat de politieke over heden hare hulp niet meer behoeven te verleenen bij het voltrekken van bisschoppelijke vonnissen tot opsluiting van priesters in kerkelijke verblijven van tucht. Uit Linz zijn 2 deputationde eene van priestersde j andere van de broederschap van S. Michielnaar Weenen vertrokkenom bij den Keizer te protesteeren tegen de naar hare meening onrechtvaardige behandeling van den bisschop I Rudigier. Geen van beiden is echter bij den Keizer toege- laten (graaf Brandis alleen heeft een gehoor gehad in zijne j hoedanigheid van kamerheer), met kennisgevingdat zij zich j met hare bezwaren door tusschenkomst der landsoverheid tot j den betrokken minister behooren te wenden. Het //catholieke Casino" te Linz is ontbonden omdat het zichin strijd met de statuten, met de behandeling van po litieke onderwerpen heeft ingelaten. De bisschop, die bij zijn verhoor geweigerd heeft te ant woorden is thans werkelijk door de rechtbank in staat van beschuldiging gesteld, wegens pogingen tot verstoring der rust. Ter gelegenheid van het verjaarfeest der italiaansche con stitutie zijnin den nacht van 5 op 0 Junite Triest op roerige p'laccaten aangeplaktmaar door de bevolking met verontwaardiging afgescheurd. Aan een der eischen van den galicischen Landdag is door de regeering voldaandoor te bepalen, dat de poolsche taal in Galicie de officiëele taal zal zijn, behalve voor het finan- ciëel beheer, het postwezen en de telegrafen. In den nacht van 1011 Juni is voor het policie-bureau te Praag een grenaat gesprongenwaardoor de glazen van dat gebouw en van de naburige huizen verbrijzeld zijn. De regeering heeft 1000 li. uitgeloofd voor dengenedie de justitie op het spoor der daders brengen zal. Verschillende personen hebben getracht door het geven van meer of min juiste inlichtingen deze som te verdienen, waarvan het ge volg is geweest, dat 2 handwerkslieden en de bibliothecaris eener arbeidersvereeniging in hechtenis zijn genomen. In de woning van laatstgenoemde zijn eene drukkerij, eene kogelgieterij, oproerige placcaten en vele compromitteerende brieven gevonden. HONGARIJE. Volkshuis. De wet op de recruteering is aangenomen. In den nacht van 15 16 is een aanslag gepleegd tegen het leven van den Afgevaardigde Lobbiadie echter slechts ligt is gekwetst geworden. Kamer van Afgevaardigden. Den ll is, na eene tweedaagsche discussie, het voorstel der voorloopige commissie aangenomen, 't welk strekte om eene commissie van enquête te benoemen, ter zake der beschuldiging van zekere Afge vaardigden, als omgekocht te zijn door de maatschappij waaraan het tabaksmonopolie verpacht is. De voorzitter, die liever van deze taak verschoond wilde blijven, heeft op herhaald verlangen der Kamer 9 leden voor die commissie benoemd, gelijkelijk verkozen uit de 3 hoofdpartijen. **De minister van financiën heeft den 17 aangekondigd, dat hij met de contractanten der bekende 3 financiëele over eenkomsten onderhandelingen had aangeknoopt tot het wijzi gen der bepalingen daarvanen dat hij intusschen het wets ontwerp tot goedkeuring dier overeenkomsten introk. De minister van binn. zaken las een koninglijk besluit voor, waarbij de zitting wordt gesloten. Ter gelegenheid van de afkondiging der constitutie is te Madrid den 13 het standbeeld van Mendizabal onthuld en den 14 de kerk van S. Brands cut den grooten tot een nationaal pantheon, waarin beroemde Spanjaarden zullen worden be graven, ingewijd. De stad Alcala zal daartoe de overblijf selen van den kardinaal Ximenes afstaan, maar de stad Burgos weigert die van den Cid. Voorts is in vele plaatsen, die tot nog toe van lacere scholen verstoken zijn, de eerste steen daarvoor gelegd, terwijl in de hoofdstad ook een groot hospitaal voor gebrekkige en afgeleefde handwerkslieden zal worden opgericht. Constitucerende Cortes. Bij de den 15 gehouden dis cussie over de wet op het Regentschap heeft de minister Topete verklaard, dat hij, voor zich, het proclameeren van den hertog v. Montpensier tot Koning voor de eenig moge lijke oplossing der kwestie hield. Na eene levendige woor denstrijd tusschen de heeren Olozaga en Castelar, is de maarschalk Serrano met 193 tegen 45 st., tot Regent benoemd. *Den 16 is het voorstel van den heer Capdebon c. s. tot het heffen van eene belasting van 33 in de eerste en van 25 p.ct. in de volgende 5 jaren van de coupons der binnen slands gesloten staatsleeningen, in weerwil van den krachtigen tegenstand van den minister Figuerola, die het voorstel on rechtvaardig noemde, met 87 tegen 63 st. in overweging genomen. «Den 17 heeft eene speciale commissie, met den heer Olozaga aan het hoofd, den Regent kennis van zijne benoe ming gegeven. Behalve te ParijsBordeaux en Nanteshebben de her stemmingen ook aanleiding tot ongeregeldheden gegeven te S. EtienneHavreBrestNizza en Cette. Omtrent die te Parijs vervolgen wij de in ons vorig Nr. begonnen mede- deelingen In "den avond van den 9 trok eene bende van 50 werk lieden en jongens, onder het zingen der Marseillaise, over den Boulevard-Montmartrezij werd door eene talrijke me nigte zoo vergrootdat de policie het noodig oordeelde, ver schillende stellingen te doen bezettenen eene compagnie der garde van Parijs met een detachement ruiterij daarvan ruimte moesten maken. Eène andere bendevan Belleville komendeheeft de gaslantarens vernield een kiosk verbrand en een koffiehuis geplunderd en op den Boulevard-Belleville een gevangenwagen aangevallenwaarvan de koetsier en de geleider gekwetst werden. Door de policie en ue garde van Parijs werd de orde hersteld. Dergelijke tooneelen vielen ook op het Bastielje-plein voor. Den volgenden avond herhaalden zich de volksoploopen op den Boulevard-Montmartreeene bendedie onder het aanheffen der Marseillaise en van oproerige kreten de Rue- Montmartre afkwamwerd door de policie uiteengedreven gelijk ook dadelijk geschiedde met de onruststokersdie zich op 'het Stadhuis-plein en het Bastielje-plein verzamelden. Het omverwerpen eener omnibus werd door de policie belet. Later hebben 150 personen op genoemden Boulevard de lantarens stukgeslagen, 14 kiosken omvergeruktde tafels en banken der koffiehuizen vermeesterd en getracht eene barricade op- tewerpen. De policie omsingelde de oproerigen en nam 300 schuldigen en nieuwsgierigen gevangen. Elders heeft men den winkel van een zwaardveger willen plunderen. Eene door den prefect van policie uitgevaardigde proclamatie werd afgescheurd, 's Avonds waren de bladen le Réveil en VOpi nion Rationale in beslag genomen; eenige leden der redac tiën van le Réveil en le Rappel en van de comité's der jong ste verkiezingen werden gearresteerd. Het geheele^ getal gevangenen belien dien naehtgedurende welken de minister van oorlog en eenige hoofdofficieren op de Tuilerien en de troepen geconsigneerd bleven500, waaronder verscheidene die in het bezit van dolken en revolvers bevonden waren. Den 11 hebben de Keizer en de Keizerin in een open rij tuig, zonder escorte, langs de Boulevards gereden; zij wer den levendig toegejuicht, 's Avonds betrok het garnizoen de wachten op de Boulevardswerd de omgeving der Tui- leriën door de grenadiers der garde bezet en het artillerie park van Yincennes op het Troonplein geposteerd. Op het Beursplein werd een troep volkdat zich met stukken hout van eene afbraak gewapend had, uiteengejaagd. Op den Boulevard-Montmartre en in de naburige straten was het zoo vol, dat de ruiterij verscheidene charges heeft moeten doen om de circulatie te herstellen. Ongeveer 200 lieden werden gearresteerd. De eavallerie werd herhaaldelijk toege juicht eii verscheidene burgers hebben de policie ondersteund. 'Bij een redacteur van le Siècle is eene huiszoeking gedaan verschillende dagbladschrijvers en volksredenaars werden, als beschuldigd van samenspanning tegen het Hoofd van den Staatvoor den rechter van instructie gedagvaard en de generaal Cluzeretdie zich zonder verlof in dienst der Ver. Staten begeven heeft, werd, ondanks zijn beroep open de tusschenkomst der n. amerikaansche legatie, op last van den minister van binn. zaken over de grenzen gebracht. Den 12 was de orde genoegzaam hersteld en zijn maar enkele samenscholingen in den Eaubourg-Montmartre door de policie en de burgerij uiteengedreven. Het geheele aantal te Parijs van 7 tot 12 Juni gearres teerden beliep 1033, die achtervolgens uit de verschillende huizen van arrest naar het fort Bicêtre zijn overgebracht. Zeer velen hunner zijn reeds weder op vrije voeten gesteld. Onder de bij vergissing gearresteerden bevond zich de oostenrijksche consul-generaal b". A. de Rothschild, die eerst na eene gevan genschap van 3 uren in staat is geweest zich te doen herkennen. Het blad le Réveil issedert den 10, dagelijks in beslag genomen en le Rappel verschijnt niet meer, omdat het geen drukker kan vinden en de meeste redacteurs gevangen ge nomen zijn. Het Journal des Bébats splitst de 292 leden der nieuwe Kamer in de volgende groepen: 199 aanhangers der regeering, 38 onafhankelijken, 30 liberale- en 25 democratische en radicale opposanten. Den 12 is de Onderkoning van Egypte te Parijs aange komen waar hij het Elvsée betrokken en spoedig een bezoek op de Tuilerien afgelegd heeft. Te Rijssel hebben 12 leden van den gemeenteraad hun ontslag genomen, wegens de weigering van den maire om hun voorstel, waarbij werd aangedrongen op de vereeniging der 5 kantons waaruit Rijssel bestaat tot 1 kiesdistrict, in overweging te nemen. De Koningin van Nederland heeft den 14, s avonds, Parijs verlaten, na dien dag bij prins en prinses Napoleon gedineerd, de hertogin van Madrid een tegenbezoek gebracht en van den Onderkoning van Egypte een bezoek ontvangen te hebben. «Te Lyon is een blad 'verschenen, getiteld le Fengeur, dat uitsluitend geschreven zou worden door publicisten, die minstens eenmaal wegens een staatkundig misdrijf veroordeeld waren. Het eerste nummer is echter in beslag genomen en de uit gaaf daarmede gestaakt. In antwoord op een brief van den Afgevaardigde bn. de Mackau, waarin, namens de kiezers van het dep', der Orne aangedrongen werd op het krachtig afweren van de aanran dingen der partijen en het grondvesten der vrijheid op een vast en waakzaam gezag, dat uit achting voor zich zelf niet aan pressieverleiding of muiterij toegeeft, - heeft, de Keizer zijne instemming met de uitgedrukte meening geuit, en zijne overtuiging, dat de meerderheid der Vertegenwoordigers en van het volk desgelijks gezind is. De heeren Barbieux, gérant, Arnould, redacteur, en Schiller, drukker van le Rappel, zijn veroordeeld respectievelijk tot 4, 6 en 1 maand gevangenisstraf en 3Ü00, 3000 en 1000 tr Bij S. Etienne zijn de militairenden 16, na het arresteeren van een troep mijnwerkers die het arbeiden trachtten te be lemmeren, door het gepeupel, dat de gevangenen wilde ver lossen met steenworpen en pistoolschoten ontvangen, waar door 4 a 5 manschappen gekwetst werden; de troepen hebben daarop vuur gegeven, waarvoor de oproerigen gevlucht zijn, met verlies van 6 of 10 dooden en 33 gevangenen. *"sDe fransch-atlantische telegraafkabel, te Sheerness aan boord van de Great Eastern geladen, is den 17 met goed gevolg te Brest, aan de kust vastgehecht. De maatschappij der Messageries Impériales bezat op het einde van 1868 eene vloot van 65 stoomschepen, met 21000 paardenkr., nietende 138,000 ton en eene waarde vertegen woordigende van omstreeks 44 miljoen gulden. De ontvang sten bedroegen in dat jaar /*22.052,000, het batig saldo be liep J 3.283,200. Den 9 is inW illis' Rooms te Londen een //dejeuner" gehouden door voorname voorstanders der iersche Staatskerk, onder voor zitting van den hertog v. Rutland. De primaat van Ierland (de aartsbisschop van Armagh), de aartsbisschop van Dublin, de bisschoppen van Tuam en Derry, vele conservatieve leden van de beide Huizen van het Parlement en verscheidene leden van uit Ierland overgekomen deputation waren daarbij tegenwoordig. In het graafschap Glamorganshire, in Wales, heeft den 11 eene gasontploffing in eene kolenmijn plaats gehad, waar door 60 menschen zijn omgekomen. Den 12 is nabij Manchester eene protestantsche monster meeting tegen de iersche kerkwet gehoudenwelke door 1S00011 menschen is bijgewoond. Er waren 70000 spoorweg-plaats briefjes naar het punt der bijeenkomst afgegeven en de processie, welke te voet naar liet veld trok, bestond uit omstreeks 20000 personen. Van 8 verschillende spreekge stoelten zijn meer dan 100 toespraken gehoudenwaarin het niet aan scheldnamen voor den heer Gladstone, als ro'over, dief, verrader, jezuit. en Judas ontbrak. *Te Birmingham is den 14 op het raadhuis eene door den mayor belegde meeting van voor- en tegenstanders gehouden en," na eene zeer onstuimige en verwarde beraadslaging, eene door hem voorgestelde motie ten gunste der wet aangenomen. Veel sensatie verwekte bij die gelegenheid de voorlezing van een brief van den minister Brightwaarin deze zich op min achtende wijze over het Huis der Lords uitlaat. Hoogerhuis. Den 14 heeft de minister Granville de tweede lezing der iersche kerkwet voorgesteld, met de aanbeveling, dat de lords de macht niet hadden om den nationalen wil, langs constitutioneelen weg geopenbaard, te dwarsboomen. Lord Ilarrowby stelde daarentegen de verwerping voor dei- wet, dewijl zij van revolutionairen aard en in strijd met de Acte van Unie was. Lord Clarendon bestreed dit gevoelen. Lord Stratford de Redcliffe verzette zich tegen de wetmaar achtte het, met het oog op de door het Lagerhuis aange nomen houding, raadzaam haar in tweede lezing aantenemen en vervolgens te amendeeren. Den 16 hebben lord Grey en de bisschop van S. Davids voor, de aartsbisschop van Can terbury, de bi cliop van Peterborough en lord Chelmsford tegen de wet gesproken. Lagerhuis." **Den 17 heeft de heer Gladstone, in ant woord op eene interpellatie betreffende den bekenden brief van den heer Bright, gezegddat de regeering niet voorne mens wasde handelingen van het Huis der lords te belem meren. Hij voegde er bijdat hij den raad gegeven had om geene meetings te houdeningeval dat Huis de iersche kerkwet mocht verwerpen. Ierland. In de meeting den 7 te 'Killyman gehouden, welke door 10 a 12000 personen waaronder de vertegen woordigers van 74 loges van Oranje-mannen is bijgewoond, is door de sprekers de meest, buitensporige taal geuit omtrent den heer Gladstone en de bloedige gevolgen welke door die geestdrijvers van de opheffing der Staatskerk verwacht worden. *In het tentoonstellingsgebouw te Dublin is den 14 al mede eene, door 15000 personen bijgewoonde, meeting tegen de wet gehouden. Koloniön. Het te Ottowa vergaderde canadasche Parle ment heeft besloten om New-Poundland in het Canadisch- Verbond optenemen. De Wetg. Vergadering van Nieuw- Schotland heeft met 27 tegen 2 st, de voordracht tot aan hechting van dat gewest aan het Canada-gebied verworpen, en de regeering gemachtigd om tegen de wettigheid eener federatieve vereeniging met Canada bij de britsche gerechts hoven in appèl te komen. De minister van buit, zaken heeft geweigerd, te voldoen aan het verzoek om de onafhankelijkheid van Cuba te er kennen, zoolang de spaansche troepen niet van dat eiland verjaagd zullen zijn. *De regeering heeft haren gezant te Londen gelast liet hervatten der onderhandelingen over de AlabamaJ/zwesMe uit testellen, tot dat de gemoederen kalmer geworden zullen zijn, en intusschen te kennen te geven, dat de Unie oprecht wensehl, eene voor beide partijen eervolle schikking tot stand te brengen **Den 16 zijn te Nieuw-York de kolonel Ryan en andere n. americaansche burgersalsmede eenige op Cuba te huis behoorende personen, in arrest genomen, wegens schending der onzijdigheid door het uitrusten van expeditiën naar Cuba. IBiiiueiilaiiil. De Koningin is den 15 van hare buitenlandscke reis op het Loo teruggekeerd. De Koning heeft aan A. Wouters en G. Re/few/ro te Egmond aan Zee vergund het dragen en aannemen van het kruis Fidei et Firtuiihun do .r den Paus geschonken. Verkiezingen. Van de 43 candidaten der Algemeene Kiesvereeniging zijn slechts 11 gekozen en komen er 3 in herstemming. Haar candidaat te Dokkum, de baron thoe Sclmurtzenherg en Hohelandsberg bekwam slechts 6 van de 1646 stemmen. Volgens het Vaderland hebben ditmaal van de 95788 kiezers 76249 gestemd, en zijn uitgebracht op de liberale candidaten 38839 stemmen, op de conservatieve 17279, op de antirevo lutionaire 11366, op de ultramontaansche 4167 en op twijfel achtige ongeveer 4900. Ter benoeming van een lid der Prov. Staten van Noord holland moet in het district Niepweramstel herstemd worden tusschen de heeren A. JFiegel Cz. en jr. mr. J. li II. Rutgers v. Rozenburg. Staten-Generaal. De 2' Kamer heeft den 17 hare werkzaamheden hervat. Ingekomen is een ontwerp tot re geling der suikercultuur in Ned. Indie. De hollandsche maatschappij van landbouw heeft een programma van vragen uitgegevendoor welker beant woording men tot de kennis van den maatschappelijken toe stand der boerenarbeiders in Nederland hoopt te komen. Eeesten. Het 25jarig bestaan van den Waard-en Groet polder is den 15 gevierd door een maaltijd der leden van het bestuur, waartoe ook genoodigd waren 's Konings com missaris in Noordholland en de nog in leven zijnde onder nemers der indijking. Aanbestedingen. Den 15 te Utrecht, het verbeteren van de aard- en metselwerken van het fort te Blaauw-kapel, aan P. Lienders, voor 21800; het verbeteren van het^ ver dedigingswerk te Vreeswijk aan JBarreveldaldaar, voor /'3800, V

Alkmaarsche Courant | 1869 | | pagina 2