ggfckcUjfcgchc Berichten. Belgie Pruisen. Oostenrijk-HongarUe. Zwitserland. Italic. Spanje. Frankrijk. Rusland. 'rurkije. Fereenigde Slalen IBinnenland. Senaat. Den 25 is het voorstel-Gat&ry verworpen, met eene meerderheid van 6 stemmen, en de voorkeur gegeven een contra-project van den heer Barbunsont welk Ptehee overeenkomt met de laatstelijk door den Senaat aan de Kamei toegezonden voordracht. Het staats-gerechtshof heeft den 25 uitspraak gedaan in de zaak der 11 hannoveranen die wegens hunne bemoeiin gen met opzicht tot het hannoversche legioen van landver raad waren beschuldigd, en hen, onder aanneming van ver zachtende omstandigheden, veroordeeld3 tot 15 maanden en de overigen tot 1 jaar gevangenisstraf. De Koning beeft den 26 de begrafenis van den gezant bij het fransche Hof, den graaf v d Goltz, te Charlottenburg persoonlijk bijgewoond. De overledene was 52 jaren oud en is bezweken aan mondkanker. De gouverneur der provincie Pruisen heeft de leden van den provincialen Landdag kennis gegeven, dat de Koning in September het daar gestationeerde eerste legercorps zou inspecteerenen hen mtgenoodigd alsdan het hunne bijte dragen tot eene feestelijke ontvangst van Z. M„ die berei is den 15 een feest te Koningsbergenaantenemen maar.met het oog op de rampen waardoor Oost-Pruisen ten rongen jare getroffen isverzocht heeft overdadige kosten te ver mijden. 50 Liberale leden hebben daarop geantwoord, dat zij' aan het voorgenomen feest niet zouden deelnemenom dat zij het afkeurden, dat eene provincie, die in 1868 alom gebedeld had en waarin nog groote armoede heerschte een feest gaf, en omdat zij den Koning met konden begroeten zoolang deze het land in den geest van graaf Bismarck en volgens het stelsel der ministers Endenburg en Muhler liet OOSTENRIJK. De kweekelingen van het bisschoppelijk seminarie te Ragusa hebben hunnen bisschop bij adres ver zocht de paters jezuitendie hen voor monniken opleiden te verwijderen en hun leermeesters te gevendie hen vor men tot priestersgeschikt om m de samenleving te veikeeren. HONGARIJE. Den 25 is m de vergaderzaal der Mag naten-Tafel een catholiek congres bijeengekomen waartoe m het vorige jaar door catkolieke leden van beide Huizen van den Rijksdag besloten is. Het bestaat uit de hooge prelaten des Landsuit geestelijke afgevaardigden van mke diocees en uit 103, bij zeer geringe belangstelling met, toepassing van het algemeen stemrecht, verkozen wereldlijke afgevaardig den Het congresdat door den vorst-pnmaat geopend is on graaf Deak onder zijne leden telt, heeft tot taak een verkiezingsreglement vasttestellen voor een nader congres, 't welk belast zal zijn met de organisatie van een zelfstan dig, wereldlijk-geestelijk beheer der r. c. kerk. Volkshuis. Bij de beraadslaging over de wet be treffende de uitoefening van het rechterlijk gezag, beeft de leider der uiterste linkerzijdede heer Iranyiden minister van justitie venveten, dat deze, die de wetten van 1 b48 verdedigd had, een der ijverigste voorstanders dier wetten, den Afgevaardigde wiens plaats hij (Jranyi) thans vervulde I hij bedoelde den beer Boszormenyiwegens druk pers-delict tot gevangenisstraf veroordeeld en m de gevan genis overleden], had laten doodmartelen De president riep den spreker tot de orde, en sloot, wijl het rumoer met be- ^De^inister van justitie heeft den25.verklaardzichi door de door den heer Iranyi in de vorige zitting gebezigde uitdruk kingen die de rechtbank van een onrechtvaardig vonnis en hem van een moord beschuldigden, zoo beleedigd te gevoe len, dat hij de vergaderingen niet meer kon bijwonen zoo- lane hem niet eene volkomen voldoening was verschaft. Hij heeft daarop de vergaderzaal verlaten. Eene motie van graaf Deak, waarin de bedoelde uitdrukkingen werden afgekeurd is daarop aangenomen door 198 leden der meerderheid e leden der linkerzijde. De meeste leden der^knkerzijde en de eeheele uiterste linkerzijde hadden zich voor de stemming verwijderdzoodat op dat oogenblik 213 Afgevaardigden afwezig waren. Op het oogenblik dat het Bondsbewind aan Mazzm^ge lastte om het grondgebied van Tessino te ontrmmen heeft de kleine gemeente Epiquerezm de bemsche Jurahem het eereburgerschap opgedragen. De bevolking van het kanton Ihurgau heeft voor bet eerst gebruik gemaakt van het onlangs ingevoerde referendum (voffis- stemming over de door de Vertegenwoordiging aaapn° wetten). Het betrof de opheffing van een klooster, welke maatregel met eene groote meerderheid van stemmen is goed gekeurd. Het officiëele blad zegt: //De parlementaire commissie van enquête ter zake van het tabaks-monopolie heeft, na de be trokken Afgevaardigden, de heeren BrenmF,'ambruen Cmnm gehoord te hebben, en na de documenten te hebben onder zocht, verklaard, zich het uitspreken van een oordeel te willen voorbehouden, totdat de laatste onderzoekingen zouden zijn afgeloopendoch heeft besloten, de enquete mopenbare zittingen, te beginnen den 1 Juli, voorttezetten. Behalve de heer Morenohebben ook de advocaat-generaal bij het hoog gerechtshof Diaz, de gewezen ultra-cathoheke minister Nocedal en vele vrederechters en hunne plaatsver vangers den eed op de constitutie geweigerd. De leiders der republikeinsche partij hebben de ambtenaren van hunne richting doen wetendat zij zonder bezwaar den eed kon den afleggen. Van regeenngswege is bepaald, dat ook de geestelijkheid de constitutie zal behooren te bezweren. Van overheidswege zijn te Madrid aan de openbare ge bouwen de tijdens de September-revolutie verwijderde of door het gepeupel vernielde msigmen van het Koningschap her- StCDe republikeinen waren voornemens om op den verjaardag van den madridsehen opstand van 22 Juni 1866hunnen op tocht voor de kazerne der artillerie te doen stilhoudende officieren beschouwden zulks als eene beleediging van nagedachtenis van hunnen in 1866 gesneuvelden kolonel, en de maarschalk Prim stond de artilleristen toe de voorgeno men demonstratie met geweersalvo s te beantwoorden. N iet temin wilden 4 a 5000 republikeinen hun plan maar de vrïiwillige burgerwacht had m tijds al de toekan- gen tot de wijk der kazerne afgezet. De optocht, aan welks hoofd de geul. Pierrad, de heer Castelar en andere Gede puteerden zich bevonden, heeft zich toen naar de plek begeven waar de in het genoemde jaar gearresteerde opstandelingen zijn gefusilleerd gewordenalwaar verscheidene toespraken zijn eCMen6beweertdat de genl. Prim zich te paardmaar m burgerkleedingnaar de plaats der manifestatie begeven en de met rouwfloers omwonden vaandels van den optocnt ge groet heeft. De liberale bladen zien hierin eene vijandige demonstratie van den eersten minister tegen den egen die het oproer in 1866 heeft helpen bedwingenmaar ultra-catholieke Pensamiento acht het zeer begrijpelijk, dat üe genl. zijne erkentelijkheid betoont aan hendie zich voor hem hebben opgeofferd en gevallen zijn onder het aanbellen van den destijds vijandigen kreet //leve Prim Tusschen de ministers Prim en Figuerola is door tegen spraak van den eerste omtrent eene onbelangrijke persoonlijke kwestie een ernstige twist ontstaanwelke geleid heeft tot het indienen van het ontslag door laatstgenoemden en de overige ministers, maar gelukkig weder is bijgelegd, zoodat alle bewindslieden hunne portefeuilles behouden. In Cataloniewaar de bevolking beschermende rechten verlangtheerscht eene hevige gisting. «Volgens de Epocaheeft de prins Enrico de Bourbon zijne adhesie" aan de nieuwe constitutie ingezonden en tevens het gouvernement zijne diensten aangeboden. De genl. Duke is te Madrid aangekomen. Zijne ontvangst te Santander moet van de zijde der bevolking alles behalve vleiend zijn geweest. Constituerende Cortes. Den 25 is, met 121 tegen 74 st.. een amendement op de belasting-wet verworpenhet welk strekte om de persoonlijke belasting aftesehaflen. Den 26 heeft de minister Sagasla verklaard, dat het aan heffen van kreten ter eere der republiek verboden is, als 111 strijd met de constitutie en met de door de Cortes gekozen regeeringsvorm; dat voortaan ieder, zonder aanzien des per- soons, die oproerige kreten aanheft, gerechtelijk vervolgd zal worden. Al de belangrijke amendementen op de staatsbegrootmg welke strekken om de beschermende rechten te verhoogen en waarvan de regeering eene kabinetskwestie had gemaakt, zijn verworpen. Volgens eene door den minister Piguerola aan de commissie voor het budjet gedane mededeelmgzal bet inkomen van den Regent op 2 miljoen realen worden bepaald. Den 29 is het ontwerp van een herzien tarief aangenomen. KoLONiëN. De genl. Caballero de Rodas is den 28 te Havanna aangekomen. Op het eiland Eernando-Po zijn 250 spaansehe politieke uitgewekenen van Cuba aangekomen; de krijgswet werd af gekondigd. Den 24, den verjaardag van den slag van Solferino, zijn in het kamp van Chalons al de daar aanwezige krijgslieden van het italiaansche leger van 1859, door den maarschalk Bazaine aan den Keizer voorgesteld. De minister mei heelt 3 pruisiscbe officieren in burgerkleeding, die zich bij de uitvoering der manoeuvres op den 22, in de nabijheid des Keizers ongepaste uitdrukkingen hadden veroorloofd, door een officier der gensdarmerievergezeld door 2 gensdirmes, doen verzoeken, om het kamp binnen een uur tijds te verlaten. Den 25 zijn de Keizer en de keizerlijke Prins naar Parijs terug- ^BrTbesluit van den prefect van het departement der Loire, zijn de zittingen van den gemeenteraad van Saint-Etienne welks leden meerendeels geprotesteerd hebben tegen de wijze waarop de beweging aldaar is onderdrukt, geschorst, levens is eene administratieve commissie van 35 leden ingesteld, aan welker hoofd de tegenwoordige maire staat. De raadsleden, die door het nemen van hun ontslag aanleiding tot de ont binding hebben gegeven, hebben bij den prefect tegen dien maatregel geprotesteerd, en verklaard dat zijgeene voldoening verkrijgende, zich tot den minister van binn. zaten of des noods tot den Raad van State zullen wenden. Ter zake der aldaar tijdens de verkiezingen gepleegde ongeregeldheden, waarbij men getracht heeft het jezuiten- coflegie in brand te steken en een der directeuren mishandeld is, zijn 5 personen veroordeeld tot gevangenisstrai van 15 maanden en minder en tot boeten van 100 fr. De heer L. Dubois, schrijver van de Correspondauce Gene rale de Paris, is veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf en 500 fr. boete, wegens het verspreiden van valsohe tijomgen gedurende de jongste onrustige bewegingen te Parijs ei liet aanzetten tot haat en minachting van het gouvernement Dit vonnis wekt opzien, dewijl het hof van cassatie vroegei had uitgemaakt, dat de mededeelingen van dergelijke correspon- dentiën eerst dan strafbaar zijn, wanneer zij m een voor de wet verantwoordelijk dagblad worden overgenomen. Voorts zijn den 26 te Parijs, wegens dergelijke misdrjven door dagbladen, de volgende veroordeelingen uitgesproten: blad le Siècle, de redacteur Jourdan 2 maanden gevangenis straf en 500 fr. boete, de redacteur Limousin 2 maaiden en 800 fr., de gérant en de drukker elk 150 fr.; blad l' Elec- teur Libre, de redacteur Herbette 1 maand en 300 fr., de -érant en de drukker elk 150 fr.; blad I' Opinion Nationale, ie redacteur Poulet 1 maand en 300 fr., de gérant en de drukker elk 150 fr.; voorts zijn wegens oprnnng tot haat tegen het gouvernement en hoon jegens den persoon les Keizers veroordeeld: de boekverkooper Myarle tot 1 jaar en 500 fr., de heer Gornebois tot 6 maanden en 500 lr„ en de heer Rochefort, als medeplichtige, 3 jaren en 10000 fr., be nevens 3 jaren verlies van burgerschapsrechten. De laatst genoemde bevindt zich buitenslands, de 2 andere zaten reeds, ter zake van verspreiding der Lanterne, gevangen Het bericht der samensmelting van le Reveil, le Rappel en la Réforme is gebleken ongegrond te zijn geweest Het laatstgenoemde weekblad is tot den rang van dagblad ver heven geworden. D t Het blad der heeren Hugo, Meunce enz., le Rappel, is den 29 voor het eerst weder verschenenthans op eigen drukkerij gedruktwijl niemand zich daarmede wilde belasten. De beraadslagingen der franseh-belgisebe commissie zijn tijdelijk afgebroken. De heer Schneider heeft den Keizer verzocht hem te ont slaan als president van het Wetg. Lichaam, zoowel wegens de beteekenis welke gehecht wordt aan de verheffing van den baron David tot grootofficier van het Legioen van Eer, als wegens de kwetsing der waardigheid en de verzwakking van het zedelijk gezag des presidents door deze benoeming. De Keizer heeft het ontslag echter niet aangenomen en den heer Schneider doen weten, dat de benoeming voor hem geenerlei onaangename en tevens geenerlei reactionaire be teekenis heeft. Ter verdeeling onder de policie-agenten te Parijsdiezich bij het stillen der beweging op 7-12 Juni, verdien:stelijk hebben gemaakt, heeft de heer Sipierre 10000 fr. geschonken, tot dat doel zijn ook 3 giften van 100 en 1 van 20 fr. ingezond gelegen kamp van Sathonay heeft een wedstrijd met véfocipédes plaats gehad, waarbij afstanden van 2400 meters in 4 minuten en eenige seconden zijn af gelegd; eene snelheid alzoo van 24 kilometers per uur, met die van den gang van gewone spoortreinen overeenkomende. Het hof van assises van de Saone en Loire heeft uit overweging dat de aangeklaagde in onkunde en met goede bedoelingen gehandeld had, een schoolmeester vrijgesprokendie als klerk ?an den geheel ongeletterden maire van Saint-Martin-d Auxy, bij de jongste herstemming voor het Wetg. Lichaam, heime lijk de stembus der gemeente geopend, 16 stembiljetten ten gunste van den regeeringscandidaat verwisseld, een valsch proces-verbaal opgemaakt en dit met den naam van een al- wezigen assessor onderteekend had. Nadat aanhoudend telegrammen van de Great Eastern, no pens den gunstigen voortgang van het nederlaten van den fransch-americaansehen telegraafkabel waren bekomenis den 30 een bericht ontvangen, meldende dat men voornemens was den kabel aftesnijden en aan drijvers te bevestigen. *De rechtbank te Nantes heeft uitspraak^ gedaan in de zaak der betrokkenen bij de jongste oproerige bewegingen te dier stede en hen veroordeeld tot gevangenisstraffen van 15 maanden. 1 jaar en minder. Wetgevend Lichaam. De minister Rouher heeft den 28 de buitengewone zitting geopend met eene verklaring, dat de Kamer bijeengeroepen is tot het onderzoeken der geloofsbrieven en dat de regeering in de gewone zitting aan de goedkeuring der Vertegenwoordiging wetsvoorstellen zal onderwerpen, welke de wenschen des Lands verwezenlijken. Verscheidene Gedeputeerden zijn, naar de vergadering gaande, door de volksmenigte levendig begroet, vooral de lieer Thiers, die ook in de vergaderzaal met toejuiching ontvangen werd. Fiijg;claii«l. Den 24 's avonds zijn de prins en prinses v. Wales en de Onderkoning van Egypte met zijnen zoon op het kasteel van Windsor aangekomen, om een bezoek aan de Koningin te brengen. De hooge gasten zijn aan het spoorwegstation en op het kasteel op luisterrijke wijze ontvangen en bebben met de Koningin het middagmaal gebruikt. Den 25 hebben de prins en prinses v. Wales een groot diner ter eere van den Onderkoning gegeven. Den 26 heeft de Koningin, ter eere van den Onderkoning in het groote park van Windsor eene wapenschouwing ge houden over 5000 man. Den 28 heeft H. M. ter eere van Z. een dejeuner in de tuinen van het paleis van 13uckin^- ham gegeven, 's Avonds boden de hertog en de hertogin v. Sutherland hem een allerprachtigst banket aan. Den 29 is, ter eere van den Vorst en van zijnen gastheer en gastvrouw, een schitterend feest in het luisterijk versieid Kristallen Paleis gegeven, waarbij door een koor en orchest van ongeveer 3000 personen verscheidene muziekstukken zijn uitgevoerd. Het aantal bezoekers wordt op 33628 gerekend. De minister van koophandel Bright heeft gehoor verleend aan eene commissiedie hem de belangen kwam aanbevelen van het plan om een onderzeeschen tunnel van Dover naar de fransche kupt te graven, omtrent de uitvoerbaarheid waarvan eene door Keizer Napoleon benoemde commissie gunstig heeft geadviseerd. Men wensobt dat de fransche en sritscbe gouvernementen elk 2| p.ct. rente zullen garan deeren van een kapitaal van 2 miljoen p. st. Te Londen is den 28 een geheel gezin, beslaande uit den vader, een voormalig zilversmids-gezel, de moeder en 6 jonge kinderen, door vergif omgekomen. De policie werd daarvan verwittigd door een brief van den man zelf, waarin hij schreef, dat zij in zijn huis zeker iets belangrijks zou ontdekken. Men vondt er 8 lijken en 2 flesscken met het opschrift //vergif. Bij een den 30 in het Mansion-house gegeven ministeri eel diner heeft de heer Gladstone gezegd, dat de regeenng aan de amendementen der lords op de iersche kerkwet recht zou laten wedervarenmaar dat het opheffen der Staatskerk in Ierland en het gelijktijdig ontnemen aan die Kerk van de haar verleende dotatiën den grondslag der bill vormdenen door de regeering en het land als onvermijdelijk werden beschouwd. Hoogerhuis. Den 29 zijn de discussien over de artikelen der Irish-cureh-bill aangevangen. De lords GreyRussell en Westbury, de bisschop van Oxford en de aartsbisschop van Canterbury hebben het voor wereldlijke bedoelingen aanwenden der kerkelijke goederen veroordee d, en ftefgJU dat zij behooren te worden verdeeld onder de verschillende kerkgenootscliappen, in plaats van voor weldadige doeleinden te worden besteed. Het le artikel is aangenomen. De aarts bisschop heeft een amendement op het 2e ar likel voorgesteld, strekkende om de Staatskerk als zoodanig met vóór 1872 opteheffen. Dit amendement is, niettegenstaande den tegen stand van den minister van koloniën, den gr <afGranville aangenomen met 130 tegen 74 stemmen. Op het 3» artikel is een amendement voorgesteld, bepalende, dat de leden der commissie van beheer leden zullen zijn van de Episcopaalsche kerkhetwelk is aangenomen. Vervolgens zijn insgelijks aangenomen de artikelen 4 tot en met 10. Lagerhuis. Den 28 heeft lord Hartmgtondirecteur- generaal van het postwezen, aangekondigd, dat spoedig van regeeringswege een wetsvoorstel zal worden gedaan tot het aankoopen der telegrafen. *Den 29 zijn verworpen 2 motiën van den heer iloore, ae eene verklarende dat een onderzoek naar de discipline m de gevangenissen noodig is, om tot betere classificatie en vooral tot eene betere behandeling der staatsmisdadigers te geraken, met 171 tegen 31, en de andere, verklarende dat de befian- delingtot"dus ver door de gevangen fenians ondervonden, hun aanspraak gaf op toegeeflijkheid, zonder hoofdelijke ^Ierland. Den 27 is te Cork eene meeting gehouden om de bevrijding der feuian-gevangenen bevorderenwe ke door 5000 personen is bijgewoond. Den 2J liatt te uu- blin eene dergelijke meeting van 4000 personen plaats. Een der redenaars meende, dat hot motto van don echten ier behoort te zijn: //wacht uwen tijd, vertrouw op God houd uw kruit droog!" De poolsche bisschop van Siennomsgr. Lubiensky, is wegens verzet tegen de samensmelting van het beheer der catholieke kerk in Polen met dat in Ruslanden meer be paald tegen de onderwerping der poolsche bisdommen aan Se in Rusland bestaande catholieke synodedoor de regee- rin" uit zijn bisdom verwijderd. Op de reis naar Perm hein als°vetblijfplaats aangewezen, is hij ongesteld 6ew0^®n te Nishnei-Novgorod verpleegdmaar aldaar aan typheuse koortsen bezweken. De Sultan heeft zijnen minister van financien de beschik king gevraagd over eene som van 2.875.000 fr., om heffeest der besnijdenis van zijnen zoon met ongemeenen luister te vierenmaar daarvan afgezien ten gevolge dei ernstiBe zwaren van. dien bewindsman. De wensch der buigaren om te Konstantinopel door een eigen metropolitaan vertegenwoordigd te wordendoor den gnekschen patriarch en door de grieksehe synode afgewezen zijnde, hebben de in de hoofdstad aanwezige bulgaarschebis schoppen zich gewend tot den grootvizier Aah-bassa, en deze heeft den patriarch doen beseffendat langer verzet tegen de wenschen der buigaren zou leiden tot hunne Seh®elc afs® J®^ ring van de grieksehe Kerk. De patriarch heelt zich thans bereid verklaard toetegevenmits de burgaarsche Keik suprematie der grieksehe blijve erkennen door het ontvan en der door hem gewijde heilige oliën en het voldoen eener nade vasttestellen retributie, en de bulganrsche metro^ zijne goedkeuring geene kanonieke junsdict ezal ultoefenen Donau-Vorstendommen. Prins Karet heeft den benaat ontbonden een aantal ledentot de aristocratische of be wegingspartij behoorendedie onder de leiding van dug wezen minister Bratiano staat, hadden hun ontslag .puomen omdat zij, ten gevolge van een over liet geldelijk beheer van het vorige Kabinet gevoerd debatonder ernstige ver denking van het plegen van misbruiken waren geraakt. Tegen het leven van den minister Cogolmtscheano is een mislukte aanslag gepleegd; de dader is gevat. Servie. Den 24 is te. Kragojewatz eéne buitengewone Nationale Vergadering geopend tot het vaststellen eener nieuwe constitutieaangezien die van 1838 zonder mede werking des volk tot stand gekomen en thans in vele op zichten onbruikbaar is. De President is in den avond van den 9 aan een groot gevaar ontkomen. Hij bevond zich met zijn gezin en den minister van financiën Boutwell in den laatsten wagen van den trein naar Bostondie, ten gevolge van eene belemme ring op de baanontspoord iswaardoor de voorste 2 wa gens verbrijzeld en verscheidene personen, o.a. een doodelijk, gewond zijn. De heer Bovrie heeft zijn ontslag gevraagd als minister van marine en is door den heer Robeson vervangen. Eene expeditie van 800 man, aangevoerd door kol. Ryan, is in den avond van den 26 aan de waakzaamheid der nieuw- yorksche overheden ontsnapt en naar Cuba scheepgegaan. Den 29 's avondszijn echter 2 stoombootenmet 300 man dezer expeditie aan boorddoor een kruiser aangehouden en naar Brooklijn gevoerd. Vermoedelijk was het overige gedeelte der expeditie met eene derde stoomoot vertrokken. Te Nieuw-ïork zijn ter zake dezer schending der onzij digheid op nieuw arrestatiën gedaan. De spaansehe gezant te Washington heeft gedreigd zijne paspoorten te zullen vragen, indien aan den cubaschen gezant een officiëel ge hoor werd verleend. De regeering heeft een agent naar Cuba gezonden, om onderzoek te doen naar de sterkte en vooruitzichten der rebellen aldaar. Gedurende de eerste 5 maanden van 1869 zijn te Nieuw- lork aangekomen 102562 landverhuizers, tegen 76116 in gelijk tijdsbestek van 1868. In den Staat Utah en in de omliggende temtonën wordt de oogst door sprinkhanen verwoest. De Koningin is den 30 van het Loo in de residentie teruggekeerd en heeft het Huis in t Bosch betrokken. Staten-Geneuaal. Behalve het per telegraaf in ons vorig Nr. vermelde wetsontwerp betreffende de spoorwegverbinding te Rotterdam, heeft de 2*. Kamer den 26 ook goedgekeurd, met 40 tegen 12., het ontwerp tot wijziging der grenzen van de gemeenten Rotterdam, IJsselmonde, Ivatendrecht en Charlois. De Kamer heeft den 29 het wetsontwerp tot onteigening van perceelen voor den spoorweg van Zaandam naar Amster dam aangenomen met 37 tegen 26 st., nadat met 48 tegen 15 st. verworpen was eene motie van den heer Insinger, in houdende dat de Kamer, na kennisneming der stukken, van oordeel was, dat eene verbinding der spoorwegen ten zuiden van Amsterdam de voorkeur verdiende. Den 30 zijn aangenomen: het ontwerp tot verhooging van hoofdstuk IX der staatsbegrooting voor 1869 (verhoogde uitgaven voor de Kust van Guinea) met alg. st,.; tot wijziging van hoofdstuk VII B dier begrooting (verandering in de administratie der directe belastingen) met 43 tegen 12 st.; tot verstrekking van Rijks-paarden aan officieren met 49 tegen 9 st. iïaarna is een voorstel van den heer Nierstraszom terugtekomen op het den 28, met 27 tegen 26 st., genomen besluit tot het behandelen vau het ontwerp tot regeling van het onderwijs bij de Kon. Militaire Academie vóór het recès, verworpen met 33 tegen 25 st. Benoemingen. De vice-admiraal G. Fabius is op pensioen geste d. de schout-bij-nacht O. A. ülenbeck is bevorderd tot vice-admiraalde kapt. ter zee A. F. Siedenburg tot schout bij-nacht. Te Monnickendam is den 1 Juli een Rijks-telegraat kantoor geopend. Militaire zaken. Het 2* bataljon van het regiment infanterie, tijdens de ongeregeldheden onder de kanaalwerkers in Zeeland naar Vlissingen en Vecre gedetacheerd, is den 23 naar Bergen op Zoom vertrokken. Handel. In 1868 beliep de algemeene invoer hier te lande eene gezamenlijke waarde f 5/8,265.4/5, die tot ver bruik f 469,927,381de algemeene uitvoer f 474,424.91)4, die uit het vrije verkeer 369,911.341 en de doorvoer f 105,513.563. Vergeleken met 1867, is de algemeene in voer toegenomen met bijna 5 p.ct., de invoer tot verbruik met ruim 7 p.ct.. de algemeene uitvoer met bijna 6 p.ct. en de uitvoer uit het vrije verkeer met ruim 8 p.ct., terwijl de doorvoer daarentegen met ruim 3 p.ct. is verminderd. Van de voornaamste voortbrengselen van landbouw en nijverheid werd in 1868 meer dan in 1867 uitgevoerd; boter 542,615 pond, kaas 325,452 pond, gedestilleerd 2,798.208 kan, meekrap, onberoofde fijne, enz. 1,Sol.804 pond, garan- cine en colorine ruim 2 miljoen gulden, geraffineerde suiker 71 miljoen pond, ruw vlas miljoen pond, slachtvee, stieren, ossen, koeien en vaarsen 48,286 stuks, hokkelingen en kalveren 26,584, varkens 24,308 en schapen 116,810 stuks. De invoer van goud en zilver, in staven, baren, enz. was de aanzienlijkste sedert 1858, toen die eene vaarde van 33' miljoen bedroeg; in 1868 was die invoer 23,791.607, en wel tot verbruik. De uitvoer beliep in laatstgemeld jaar f 6,008,935. Na aftrek van de waarde van goud en zilver bedroegen de in 1848 in 1858 in 1868 Algem invoer ƒ230,212,654, /383,198,011, /554,473,868, Inv. tot verbruik .157,718,737, "279,690,486, "416,135,774, Alsem uitvoer "184,497,076, "323,471,276, "468,415,969, Uitv uit vrij verk. "116,524.349, "223,913,787, "362,902,406, Doorvoer 67,972,727, 99,557,489, "105,513,563, Deze cijfers doen de aanzienlijke ^vermeerdering van de handelsbeweging ook van Nederland in de jongste 20 jaren in het oog vallen. Ruim Yijftig Handelshuizen en reeders te Amsterdam hebben zich bij adres gewend tot de 2e Kamer der btat en- Generaal met verzoek de spoorwegverbinding aldaar met aan de noord-, maar aan de zuidzijde der stad te bepalen. Standbeeld voor Piet Hein. Met goedkeuring van prins Hendrik is de vervaardiging van het te Delfshaven opterichten beeld opgedragen aan den heer J. Graven, beeld houwer te 's Hertogenbosch. De Gemeenteraad van Arnhem heeft den 2b besloten, om te beginnen met 1 Oct. ,1870 de gasfabriek voor rekening der gemeente te exploiteeren en daartoe eene leening te sluiten van f 350,000. Het 23e Nederlandsch Landhuishoudkundig Congres in den 28 te Kampen aangevangen. Het 24s zal te Arnhem worden gehouden. Hollandsche Maatschappij van Landbouw. De alge meene vergadering wordt gehouden den 30 September te Purmerende; de achttiende algemeene tentoonstelling van vee. voortbrengselen van en werktuigen voor den landbouw heeft aldaar plaats op 29 Sept. 2 Oct. en de trekking der loterij den 4 Oct,, op het raadhuis. Yisscheru. De haringvloot heeft door het gure en uiterst koude water nog schier mets gevangen. Uit Beverwijk wordt gemeld, dat de appel- en peren- boomen, hoe schoon zij ook gebloeid hebben, dit jaar niets zullen opleveren, dat erwten en boonen door het koude weder weinig beloven en dat de opbrengst der aardbeziënteelt slechts van die van andere jaren zijn zal. j Onderwijs. Om het schoolverzuim tegentegaanheeft

Alkmaarsche Courant | 1869 | | pagina 2