Het orgaan der Kiezers-vereen^ Vaderland en Koning te Alkmaar over liet aftredend raadslid, den lieer M. Cohen Stuart. 11. iOIIEl STIÜIIT. Mr. W. van der Kaay en M.Cohen Stuart. 11 r. 11. DEII kill. S»taös iltciittïs. tot het aanleggen van een spoorweg van Zaltbommel naar Nijmegen. Marine. Z. M. schroefstoomschip Vice-Admraal Koopman, liggende te Willemsoord, wordt den 21 in dienst gesteld, met bestemming naar de Kust van Guinea. Militaiee zaken. Bij koninglijk besluit van 24 Juni is de minister van oorlog gemachtigd om de miliciens-verlof gangers van de ligting 1865 dit jaar in actieve dienst op te roepen en niet langer dan 30 dagen onder de wapenen te houden: de indienststelling geldt ook de gehuwde manschap pen en staat in verband met het iater optreden der miliciens bij de schutterij. Men verzekert, dat ook de ligtingen van 1866 en 1867 gedurende eene maand onder de wapenen zullen worden geroepen, om in den wapenhandel te worden geoefend, voor zooveel betreft de miliciens van de infanterie, maar het is twijfelachtig of de gehuwden daaronder begrepen zullen zijn. Stoomvaart op America. Den 9 is te Rotterdam eene vergadering gehouden ter overweging van het denkbeeld om eene geregelde maandelijksche vaart te openen op Nieuw- Yorkaanvankelijk met 2 stoomschepengeschikt voor 450 passagiers, 1200 ton lading en 200 ton steenkolen. De zaak vond algemeenen bijval en een commissie werd benoemd tot. het ontwerpen van een bepaald plan. De Vereeniging tot bevordering van de belangen des Boekhandels heeft een adres aan den minister van financiën gerichtmet verzoek aan de ambtenaren dei post administratie te verbieden, zich met den handel van boeken, tijdschriften en dagbladen te belasten. De werkstaking der typografen te Amsterdam is reeds geëindigd. De gezellen hebben den arbeid hervat, behalve eenige "die de patroons zeiven minder gaarne in dienst had den "en slpchts behielden uit menschlievendheid. De loonen zijn meerendeels tot het vroeger bedrag teruggebracht, aan gezien de tijdelijke verhooging uit nooddwang was geschied. De uitkeering aan de werkstakersuit bijdragen van hen die bleven werken, bedroeg slechts voor gehuwden 2, voor vrijgezellen f 1.50 per week. De Bond keerde niets uit, omdat de werkstaking vrijwillig was. Zeer velen hebben dien Bond verlaten. Het Kon. Oudheidkundig Genootschap te Amsterdam zal belast worden met de bewaring der aan het Rijk behoorende oudheden en tevens eene jaarlijksche subsidie van den Staat ontvangenzoodra het een daartoe geschikt locaal koopt of bouwt. De kosten minstens 40000 bedragendeheeft een der leden aangeboden om 10000 te schenken indien andere belangstellenden voor het einde van dit jaar voor f 30000 inschrijven. Tentoonstelling voor de huishouding en het bedrijf van DEN handwerksman. Den 15 heeft de plechtige ope ning plaats gehad namens den Koning door prins Hendrik, nadat door den algemeenen voorzitter der vereeniging tot. bevordering van fabriek-en handwerksnijverheidbMackaij, eene rede gehouden was. Benige ministers waren tegenwoordig. Het orchest van het Paleis voor Volksvlijt was versterkt door een talrijk corps zangers. Door de authoriteiten en de eom- missiën voor de tentoonstelling werd den prins in het Park een diner van 200 couverts, waarbij zich het Park-orchest deed hooren, aangeboden, 's Avonds waren 7 a 80 )0 bezoe kers in het Paleis voor Volksvlijt bijeen en werd aldaar, iu het bijzijn van prins Hendrik, een schitterend vuurwerk af gestoken. De Staten van Utrecht hebben f 600, die van Limburg f 500 toegestaan voor het bezoeken der tentoonstelling door werklieden. Kerkelijke zaken. Tot predikant bij de protestantsche kerken in Neerl.-Indie is door Z. M. benoemd de heer J. de Jong, thans te Nieuwe Niedorp. De evang. luthersche gemeente te Beverwijk heeft den 11 haar lOOjarig bestaan gevierd. Peesten. Den 11 hebben de afdeelingen Haarlem, Leij- den, Alkmaar, 's Gravenhage, Rotterdam, Vlaardingen, \Voerden en Gouda van het Metalen Kruis te Amsterdam eene feestelijke bijeenkomst gehouden met de aldaar bestaande 8* en 4e sectiën en met de Citadel-vereenigingin den tuin de Keizerskroon. Aan den optocht, door de stad en het de- fileeren om het monument op den Dam namen ook deel de vereeniging der oudstrijders van 181315 Oranje en Neder' land en het corps hoornblazers der schutterij. Eene ontzag gelijke menigte verdrong zich op den weg der feestelingen. Bij een bezoek van velen aan de vergaderzaal der Citadel- vereeniging op de Botermarkt, heeft de heer Bruynpresi dent der alkmaarsche i'. sectie, eene aanspraak in dichtmaat gehoudenwelkevolgens het HL., //niet alleen van echt hollandschen geest, maar tevens van poëtische en rhetorische gave betuigde." Te Rozendaal is den 11 in het bosch van het //Huis te Rozendaal" een muziekfeest gehouden, waaraan deelnamen 2 aldaar, 3 te Breda1 te Dinteloord en 1 te Merxen be staande vereenigiugenbijgestaan door het muziekcorps der schutterij te Breda. Het feest werd met een vuurwerk be sloten. Aanbestedingen. Den 12, te Amsterdam, het bouwen van 2 woonhuizen aan het Westeinde, bij het Paleis voor Volkvlijt; minste inschr. P. N. Wolff, voor 33581. Den 15, aan het dept. van binnenl. zaken1. het herstel len van hel lijnpad aan de Lek bij do brug te Kuilenburg, 2. het herstellen van de taluds van den spoorweg en van parallelwegen bij 's Hertogenbosch, en 3 (herbesteding) het doen van "werken aan en het driejarig onderhoud vuu 's Rijks-stapelplaatsen te Dubbeldam; minste inschr. 1. J. G. Mol te Kuilenburg, voor 6745, 2. A. F. v. Seters te Vught, "voor 35890, 3. v. d. Made en Gips te Dordrecht, voor 28990. Den 15, door het prov. bestuur van Noordholland, het aanleggen van 3 rijzenhoofden op het noorderstrand van Vlieland, minste inschr. W. A. Swets te Hardinxveld, voor f 13369. Bouwwerken. De herstelling der S. Servaaskerk te Maas tricht, welke op ongeveer 150000 is geraamd, zal begonnen worden met de vernieuwing van het uitgestrekte dak. De stad heeft daartoe eene subsidie geschonken van/12000, de Stalen van Limburg eene van f 10000. Gieten. De heer M. I uyk Udes, onlangs te Purmerënde overledenheeftvrij van successierecht, gelegateerd aan de diaconie, het kerkefonds en het weeshuis, alles van deherv. gemeente aldaar, elk f 1000, Rampen. In den nacht van 11 12 Juli zijn te Lobith 5 huizen en 1 schuur afgebrand; 4 personen werden door een instortenden muur deerlijk gewond. De kapt. luitenant J. J. A. D. Phaff van Z. M. stoom schip Soembing is den 1 Juni, op de reede van Kingston (Jamaica) met 2 matrozen, door het omslaan der giek, waar mede hij van don wal naar zijn schip terugkeerde, verdronken. De 2 andere matrozen zijn door een voorbijzeilend vaartuig gered... Den 12 is te Zwollerkerspel een wagen met hooiwaar boven 3 kinderen van den eigenaar gezeten waren, door het steigeren van liet paardomgestortwaardoor de kinderen in eene bermsloot onder het hooi geraakten omgekomen zijn. Den 15, 's avonds, is de likeurstokerij van den heer J. A. llaas aan de Schaggelsstraat te Haarlem afgebrand. Rechtszaken. De Hooge Raad heeft den 16 verworpen het beroep in cassatie van Bosman c. s. tegen het arrest van het hof van Zuidhollandbetreffende de rotterdamsche onge regeldheden. Schending van grondgebied. Den 13 is te Rotterdam een engelscliman, met name Lamb, door handlangers van de engelsche politie op de openbare straat opgeligt, met geweld aan boord van do stoomboot IVaterloo gebracht en naar Enge land gevoerd. Hij was eenige dagen vroeger te Vlissingen aan gekomen en aldaar, onder beschuldiging van te Bristol frau duleus bankroet te hebben gemaakt, gearresteerd, maar dooi den britseben consul te Rotterdam, aan wien hij overgeleverd was, weder ontslagen. Toen de pogingen der belanghebben den tot eene nieuwe arrestatie door nederlandsc.be ambtena ren mislukt warenzijn zijne vervolgers door list iji hun voornemen geslaagd. Op verzoek deelen wij mededat de aftredende leden van den gemeenteraad te Akersloot zijn de beeren Johannes Si ui, Cornells Kraakman en Jan Groot. JutJCZOubCU ontwikkeling barer krachten, nu zij door den spoorweg in een en warme volksliefde hier van algerneene bekendheid zijn, zoudt i i.i l JI n>B nu nip /Inntlii>/Dol nrnorn 11 J In de Nieuwe Alkmaarsche Courant van 28 Maart 1868 lazen de kiezers in dit district het volgende bericht: Geachte Medekiezers In alle in dit district uitkomende Couranten worden cle alo-emeene, gewestelijke en plaatselijke belangen doorgaans in één en denzelfden geest en rigting behandeld en beoordeeld. Men zal dus met ons wel willen inzien hoe wenschelijk het isdat die zakenzoo noodigook eens v-an eene andere zijde toegelicht en besproken kunnen wordenvan alles toch kan men niet evenveel en alles niet even goed weten Om dit oogmerk te bereiken is men te rade geworden om eene Nieuwe Alkmaarsche Courant uit te geven, waarbij onder andere ook onze Staatkundige beginselen gehuldigd zullen wordengelijk die vervat zijn in art. 1 van het reglement dezer Kiezers-Vereeniging, namelijk: bedachtzame vooruitgang bij de ontwikkeling onzer staatsgewestelijke en gemeente instellingen, met bescherming en bevordering van persoonlijke vrijheid, godsdienstige en staatkundige verdraagzaamheid en van de zedelijke en stoffelijke welvaart van het algemeen. Hierom zijn wij zoo vrij U dit Weekblad bijzonder aan te bevelen en dringend'te verzoekende uitgave daarvan zoo veel doenlijk te bevorderen, daarvan een of meer exemplaren bij abonnement te nemenen daarin bij voorkomende gelegenheden uwe advertentïén te plaatsen met nameook diebetreffende openbare verkoopingeu eu verhuringen van vaste goederen en van de daarop staande of liggende gewassen. De Kiezersvereeniging Vaderland en Koning te Alkmaar, J G. van LEEUWEN, Pres, (geteekend.) L RIETBERG, Secret. In dezelfde Nieuwe Alkmaarsche Courantalzoo openlijk geijkt als bet orgaan der conservatieve partijlazen de Alk maarsche kiezers den 19 December 1868 een verslag van een openbare voordragt door den heer M. COHEN STUART gehouden in bet lokaal Diligentia omtrent het plan tot aanleg van een rechten weg naar het spoorweg-stationwaarvan het slot aldus luidde //Hij (de heer COHEN STUART) staat in deze niet alleen, //want twee heeren, adviseurs van de nederlandsche bank, //alzoo wel mannen die bij iinantieële plannen vertrouwen //verdienen (de beeren Mr. P. A. de Lange en J. C. Vonk) //zijn zijne medeontwerpers. //Na de geschiedenissen van die toegangswegen en van het //afgesloten kanaalvak verklaard en aangetoond te hebben, //hoc bijzonder goed deze stad gelegen is om een stapelplaats //voor houthandel te kunnen zijn, nam spr. het rapport ter //hand, deed den inhoud kennen en gaf zijne vele opmerkingen //en toelichtingen met die vlotheid van taal en met die warme overtuiging ,^die wij van dien begaafden spreker wel gewoon azijn maar toch immer bewonderen. Meer dan twee uren boeide //hij onafgebroken zijne hoorders en deed dezen zelf de ge- //wone pausering vergeten. //Toen wij de zaal zouden verlaten, vervuld met finaneieële //plannen, droomende van Alkmaars bestemming en bezield //met vermeerderde liefde voor de stad onzer inwoning, toen //herinnerde de heer Stuart er aan, dat de bestuurders van //de arme bewaarschool dit jaar niet, zoo als gewoonlijk, net //kerstfeest ook hun kiuderfeest kunnen doen zijn Hij bad //bet rapport van de commissie op eigen kosten doen drukken. /opdat bet daarin ontwikkelde plan meer zal worden gekend //en besproken. Thans biedt hij die afdrukken ons aan en //vraagt in ruil iets dat strekken moet om den kerstboom dit //jaar niet ledig te doen zijn! Begaafde spreker, edel mensch! „wat weet ge ons verstand te boeijen ons hart te stelen Als „het kerstfeest is dan zullen wij uw rapport hespreken, die kinderen tullen om den kerstboom dansen en dan moogt gij u verblijden met de overtuiging dat gij nuttig werkzaam zij/ „aan de toekomst van Alkmaar. //Uit het. rapport van de commissie en de daarbij door den //heer Stuart gegeven ophelderingen blijkt, dat de commissie //voorstelt om op het door den Minister gedane aanbod liefst //ontkennend te beschikken en de voorkeur te geven aaneen //geheel nieuwen wegloopeude van het station naar de ./Paardenmarkt, in verband met eene uitdieping van de stads "sinn-els en waardoor deze tot eene houthaven geschikt zoude //worden gemaakt. Wij kunnen voor het overige verwijzen //naar bovengenoemd rapport, hetwelk thans in veler banden //is en dat wij wenschen in handen van een ieder die in „welvaart van Alkmaar belang stelt." Kiezers van AlkmaarZoo sprak het orgaan der conser vatieven in December 1868 (een half jaar geleden over den heer Cohen Stuart. Thans acht die partij hem geen plaats waardig in uwen gemeenteraad. Wat dunkt u nieuwen toestand is geplaatst, vorderen met aandrang voor den raad onzer gemeente heldere hoofden en warme harten bezield met den ijver om middelen aan te wenden, ten einde de veranderde stroom der welvaart onze goede stad niet ten nadeele maar ten dubbele bate zal komen. De bevoegde kiezers zullen twee verdienstelijke burgers niet verwijderen van een plaats, waar raad en woord en over weging de toekomst onzer stad haar welvaart of ondergang bepalen. De kiezers zullen weder den heer Mr. W. van derKAAi hunne belangen opdragen. Zijn helder inzicht, zijn recht vaardig oordeel, zijn degelijke geest zijn ons noodig zijn veel omvatlende blik, zijn bezadigdheid en heldere taal heb ben hem de achting doen verwerven van elk een die met hem in aanraking komten de meer dan gewone talenten van zijn geest, verheffen hem niet alleen tot een der uitstekend- ste burgers onzer gemeente, maar worden ook elders erkend en geroemd. Zouden de kiezers ten zijne opzichte het spreek woord van den //profeet en zijn vaderland tot ëen treurige waarheid maken Neen dat zullen zij niet Evenmin zullen zij den heer M. COHEN STUART hunne stemmen mogen onthouden. De aangename volksredenaar, die steeds bij den toestand van overgang waarin onze stad verkeert, den wijsvinger gericht houdt naar het verschiet dat onze welvaart waarborgt. Zoo hij al in zijne voortva rendheid om het doel te bereiken middelen aanprijst, die niet, altoos de verkieslijkste zijn niemand is alleen wijs om hem heen is koel en bedaard verstand genoeg om den renner te beteugelen. Maar tevens zullen de kiezers besef fen dat er zoo veel koel en bedaard verstand in onze maat schappij aanwezig is, dat een man van levendigen geest, wel noodig kan zijn om ons voor den sluimergeest te be waren. Laat een werktuig nog zoo goed zijn, zonder de stoom staat het stil, zult ge nu de stoom, omdat hij een gevaarlijke kracht is, het werktuig onthouden? Dat we in een belangrijk tijdperk der geschiedenis onzer stad verkeeren is iedereen duidelijk. Voor ouze toekomst hangt veei af van de wijsheid van den gemeenteraad. Het zou veel erger dan betreurenswaardig zijnindien twee ver dienstelijke mannen niet werden herkozen indien Mr. W. VAN DER KAAY en M. COHEN STUART de meerder- gij nu uit de raadzaal weerom i Amsterdam en wel het meest beschaafde publiek aldaar, erkent zijne verdiensten, als zij den bekwamen, weispreken den heer Stuart in Felix Meritis laat optredenen zijne eigene stadgeuooten zouden zijne verdiensten miskennen, door hem het lidmaatschap van den gemeenteraad te ontnemen En dan wat zoudt gij Medekiezersu zeiven hierdoor aan de kaak stellen. Gij zoudt zeggen"die Stuart drijft ons op te hooge kosten niet waar Wel, wat zoudt ge dan toch bitter weinig crediet toonen in uwe overige Raads leden Of zouden 14, zegge veertien Edel-Achtbaren niet kunnen weerenwat één lid alligt te veel zou willen Als de heer Stuart eens niets had uitgevoerd of willen uitvoeren (gelijk er maar al te veel in den lande zijn), zoudt gij hem dan herkiezen maar wij beroepen ons op uw gezond verstand (de Nieuwe Noord-Hollander zal 't u toch niet ontnemen?). Gij zult ongetwijfeld herkiezen tot lid van den gemeenteraad, den heer Op dan Mannen! naar de stembus! Niemand blijve achter! Het gevaar, dat sommigen in het troebel gemaakte water een goede vangst zullen hebbenis grooter dan gij vermoedt Ieder, wien de welvaart dezer stad ter harte gaatstemme dus de beeren De Kiezers. H. J. ANSINGH Bz. H. E. W. GROTTENÜIECK. J. KRABBENDAM Rz. J. J. SIEMERINK SCHAAP. W. E. STOEL. beid der stemmen niet verwierven. E. MASDORP. De vijf leden van den raad der gemeentedie periodiek zullen aftreden zijn door een onzer kiesvereenigingen weder als kandidaten gesteld, en dit is met genoegen vernomen. Daarentegen werd ieder weldenkende, welke richting hij zij toegedaan, onaangenaam verrast, toen het bekend werddat- van een zijde, vanwaar men zulk eendiep ingrijpende handelwijze niet zou verwachten, in de plaats van twee verdienstelijke aftredende raadsleden, andere kandidaten worden aanbevolen andere beerenwelke zieli tot lieden niet hebben doen ken nen, als toegerust te zijn met de vereischten, die een lid van den' gemeenteraad moet bezitten. Zulk een handeling doet onwillekeurig vermoeden, dat zij meer is ontstaan, door den prikkel der teleurstelling over den uitslag der verkiezing voor de Tweede Kamer, dan bestuurd te zijn door de zucht voor de wezenlijke belangen onzer gemeenteen zou aanleiding kunnen geven tot een ongelukkige disharmoniedie op een menigte zaken nadeelig kan werken. Wij steunen op het gezond verstand en den milden geest der Alkmaarsche kiezers. De belangen der gemeente en de STADGENOOTENMEDEKIEZERS! In de Nieuwe Noord-Hollander van den 11 dezer wordt de aanstaande verkiezing van zes leden voor onzen gemeenteraad ter sprake gebragt. Op bedekte wijs wordt in dat artikel de herkiezing van de aftredende leden Mr. IV. van der Kaay en M. Cohen Stuart ontraden. Om welke redenen Omdat de heer van der Kaay de liberale rigting voorstaat en de heer Stuart te groote plannen tot verbetering van den handel dezer stad heeft voorgesteld. Zult gijwaarde stadgeuootenu met dit gevoelen veree nigen en zoo twee zeer verdienstelijke mannen uit uwen raad verbannen? Zult gij, zoo doende, uwe stemmen herroepen, welke gij voor korte jaren op hen hebt uitgebragt? Wij hopen dat gij dit niet zult doen en zulks zoowel om de eer der betrokken raadsleden zeiven, als om nw eigen eer. Wij noemden de heeren v. d. Kaay en Stuart verdienstelijke mannen. Vraagt gij hiervan nog bewijs? Ten overvloede willen wij dit geven, en zulks met het oog op de bijzondere grieven, welke men tegen hen poogt optewekken. Mr. van der Kaay is een liberaal man. Ja, dat is hij dat is hij geheel en al. Hij is geen behoudsman in het ééue en een liberaal in het andere. Hij is een man van gematigd vrijzinnige beginselen. Hij verkondigt die niet onder een deksel, "maar in duidelijk geschrevene artikelen, met name in de Alkmaarsche Courantmet zijn naam onderteekend Men lastert hem, dat hij met zijne artikelen de Cathohjken te na komt, doch dit is eene onwaarheid gelijk alle laster, daar is van der Kaay veel te eerlijk, veel te vrijzinnig toe. Wel strijdt hij tegen de ultramontanen, dat is te<ren die Jezuïetische sectie "(afgeweken van de reinste regelen der Catholijke Christelijke zedeleer), die, in strijd met de algerneene menschenliefdezoekt te verdeelen om te heerscbendie de pest is voor waarachtig volksgeluk en daarom ook door Ca tholijken zeiven in Rusland, in Oostenrijk, in Spanje, in Erankrijk, in Belgiein Italië, in Groot Brittanje, in Duitsch- land, in Nederland zelfs, bestreden wordt eninmenigen Staat met zóó goed succes, dat zij er niet meer wordt geduld, maar verbannen En was de beer van der Kaay niet geroepen om tegen den ultramontaan te strijden, bezield als hij is met liefde voor ons neutraal volksonderwijs, dat door de ultramontanen, ver eend met eene partij, welke zij inwendig verachten en !en eeuwigen dood doemen, wordt bedreigd? Alkmaar beeft aan den beer van der Kaay voor al zijn werk, ten nutte van het onderwijs, groote verpligting. Onze bur gers weten niet boe veel bij in bet belang onzer scholen heeft gewerkt. Aan de stichting van ons burger-weeshuis, waarnaar met regt zoo verlangend werd uitgezien, heeft hij een zeer ijverige hand gehadnog toont hij steeds dat weezen wel te doen zijne vreugde is. Met eiken vierdag van Alkmaars Ontzet staat onze van der Kaay aan de spits om het burgerhart te doen ontvlammen tot dank wegens de redding in 1573, welk feit hij beschouwt, gelijk ieder onbevooroordeelde, als een zegen zoo voor den Cat holijk als voor den Protestant in Nederland. Als lid der maatschappij tot Nut van 't Algemeen (niet uitsluitend tot nut van protestanten, gelijk men u wel tracht wijs te maken) is hij, meestal als bestuurslid, altijd de ijverige, welmeenende, lielderdenkendebezadigde raadsman. Zulk een verdienstelijk man heeft reeds jaren aaneen met al zijne gaven en met al zijne liefde de belangen uwer gemeente behartigd. En gij, Alkmaardersgij zult nu dezen geboren Alkmaar der uit uwen gemeenteraad stooten? Neen, dat mogen wij niet denken. De groote meerderheid herstemt ongetwijfeld Ook de heer Stuart vindt geen genade. //Hij drijft onze stad op zoo groote kosten!" zegt men, alhoewel zijne plannen de gemeente nog op geen cent zijn te staan gekomen. Deze beschuldiging is daarenboven niet ter goeder trouw. Men diende op het beginsel te letten, 't welk den heer Stuurt drijft, om voorstellen te doen tot verbetering en uitbreiding van ons handelsverkeer. En dit beginsel is geen ander dan liefde voor de stad zijner inwoning. Wij hebben den man vaak bewonderd in al het werk, dat hij onverpligt en onvergolden op zijne schouders nam om zijne plannen voortestellen, te verduidelijken en aantebevelea. Die Stuart eens heeft zien en hooren spreken, zoo als hij, bij talrijke volksvergaderingendaar voor zijne reusachtige speciaal-kaarten stond, vergeet hem nimmer. En moge men zijné plannen soms te groot achtenwat wij niet betwisten zullentoch heeft men uit die bijeenkomst steeds den indruk medegenomenStuart is een openhartigferm enzooals bij velen bekend is, een onbaatzuchtig volksman. En zulk een man, wiens regtschapen karakter, nederigheid Onder de redenen tegen het maken van een schietbaan in den Hout is ook aangevoerddat daardoor de gevederde zangers zouden worden verdreven. Nu hoort men, 's voor middags den Hout bezoekendein de tuinen gedurig ge weerschoten. Is het buiten het bezit eener jacht-acte wel geoorloofd om op eigen terrein schietgeweer te gebruiken eu bedenkt men wel, dat de gevelde vogels zich in de ge daante van rupsen en ander schadelijk ongedierte zullen ko men wreken Vogelvriend. CORRESPONDENTIE. Het door Igezondene kan niet ongeteekend geplaatst wordenaangezien bet in tegenspraak is met een geteekend, vroeger opgenomen artikel. Overigens meent de Red. het door hem medegedeelde reeds elders gelezen te hebben. De minister van financiën heeft benoemd tot adspirant- landmeters bij het kadaster de heeren A. Feenhuysen en H. v. d. Schalk alhier. Hier ter stede is eene roomsch-catholieke kiesvereeni- ging opgerichtonder den naam van de Grondwet en onder het voorloopig bestuur van de heeren P. N. Kooien Pz., N. Goes en J. L. Peters. Zij heeft zich vereenigd met de door Vaderland en Koning voor de vacaturen in den gemeenteraad gestelde candidaten. Volgens het door den N. Noordholl. van de vergadering van 18 dezer gegeven verslag, zijn de heeren Bruinvis de Jjange en T. L. Koon, met algerneene stemmen als candidaten geproclameerd, maar heeft de heer J. C. Koorn eerst //na levendige discussie en lang beraad, slechts de volstrekte meerderheid der aanwezige stemmen" mogen verwerven. De heer IV. Mense, predikant te Bodegraven, heeft voor het op hem door de herv. gemeente alhier uitgebrachte beroep bedankt. Den 13 is voor het prov. gerechtshof van Noordbolland de openbare behandeling begonnen der zaak van Jan Ton, warmoezier, oud 33 jaren, beschuldigd van inden nacht van 31 Jan.1 Eebr. ten zijnen huize alhier brand te hebben gesticht, met gevaar voor het leven der overige bewoners van dat perceel. Hij ontkent schuldig te zijn aan dit misdrijf, hoezeer de in de instructie gehoorde getuigen zijne schuld bevestigen. Zijne geringe roerende bezittingen waren voor 500 verzekerd bij de maatschappij de Phoenix te Amsterdam. 22 Getuigen zijn gehoord. Hij is verdedigd door m'. v. Wa terschoot v. d. Gracht. De advocaat-generaal heeft de dood straf geëischtuittevoeren te Alkmaar. Het concertden 14 door Concordia ten behoeve der nagelaten weduwen en weezen der onlangs verongelukte eg- monder visseliers gegeven, heeft bruto 200, zuiver 170 opgebracht; wij vestigen de aandacht op de achterstaande advertentie betreffende de uitgave van een werkje tot het zelfde doel, waarvan in den loop dezer week de inteekenlijst zal worden aangeboden. Door liet stedelijk muziekcorps, met medewerking van den beer H. Heuckerothsolo-trombonist van Amsterdam zullen op Woensdag 21 Juli, des avonds te 71 uren, in den Stads-houtde navolgende stukken worden uitgevoerd 1. Marche van Krein. 2. Ouverture (Le duo d'Olonne) van Auber. 3. Eantaisie Brillante (Trombone) van Samehtird. 4. Podagra Polka van Labitzky. 5. Triumph Marsch (Tann. liauser) van Wagner. 6. Ouverture (Raimond) van Thomas- 7. Aria de Concone (Judith) (Trombone) van Rosenberg. 8. Fantaisie (Les Puritaines) van Bellini. 9. Grande Ean taisie Nationale (Trombone) van Berlijn. Men verzekert dat de aanstaande najaarskermis bezocht zal worden door den heer Carré, met zijn beroemd paardenspel. De heer A. L. van Gendtbouw- en werktuigkundige bij de staats-spoorwegen alhier, heeft van de Maatschappij tot bevordering der bouwkunst eene premie van 150 verworven, voor zijn ontwerp van een vervoerbaar gebouw voor muziek uitvoeringen op eeue prijsvraag der Maatschappij ingezonden. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 15 Juli. Door den Notaris J. BAKKER SCHUT. Huis, hoek Heul en Klooster, sectie A 1795. 1. Strijkgeld G. Bekker 2. Dito, Klooster, wijk A 1139, dezelfde No. 1 en 2 afzonderlijk en gecomb. niet verhoogd. 3. Dito, N.z. Oude-gracht, D 224, M. Smak Verhoogd door I. Elzas met t. Dito, N.z. Vijverstraat, A 536, K Schagen Verhoogd door P. Kamsteeg met 5. Dito, aldaar, 537, P. Boll Niet verhoogd. No. 4 e i 5 geconib. 505,Str. G. Bekker Niet verhoogd. 0. 2 Huizen onder één dakin den Bergerhout. J. de Graaf Opgehouden. 1155, 545, 545, 70,— 250,— 25,— 230,— 515, 2310. 10 13 12 15

Alkmaarsche Courant | 1869 | | pagina 2