Spanj e. Engeland. Xncflon en Hoorwegen. Rusland. Turkije. Tereonigtlt» Stalen. Binnenland. De Spoorwegverbinding le Amsterdam. om de grève voorttezetten, aangezien aan de voornaamste eischen: medewerking tot oprichting eener algemeene onder- standskas, vermindering van den werktijd in de mijnen tot 8 uren daags en toezegging eener zoo veel mogelijke ver hooging der loonen, was toegegeven. In het dep1, van de Tarn, waar mede een groot deel der mijnwerkers den arbeid gestaakt heeft, zijn te Carmaux ongeregeldheden voorge vallen, die een ernstig aanzien hadden, maar door het ver schijnen van troepen uit Toulouse en Chartres wedei opge- houden, zijn. In den nacht van 2324 Juli is eene der werkplaatsen van de Maatschappij der Petites Voitnres te Parijs door een hevigen brand vernieldwaarbij een paar honderd m®uw e rijtuigen zijn verloren gegaan. De pianofahriek van de hrrau Rousseau en de werktuigenfabriek van de firma Coster hebben mede veel geleden. r Verschillende Afgevaardigden, met name ae aeeren J. Simonde LarrieuJFerryde JouvencelKeiler, Pelletan, Bancel, Magnin, Marion en Esquiroshebben manifesten aan hunne kiezers gericht, waarin zij hunne zienswijze over den toestand van het oogenblik blootleggen. Nagenoeg aden betoogen met aandrang, dat de tijd. tot het vervangen van het persoonlijk door een parlementair gouvernement, tot het doen vervallen der officiëele candidaturen, het doen benoemen der maires door de gemeenten enz. thans gekomen is. De Keizer heeft den 28 de eerste telegram langs den fransch-atlantischen kabel aan den President Grant gezonden. el Imparcial heeft het medegedeelde bericht, aangaande het smeden van een complot tegen het leven der heeren Serrano, Prim en Rivero door den genl. de Vega en andere in hechtenis genomen personen, later zelf weder ongegrond verklaard. De generaal is intusschen den 22 naar de Cana- rische-eilanden gezonden. De regeering, zeer bezorgd over den staatkundigen toe stand der provinciën, heeft besloten, de wet van 1821 op de algemeene veiligheid, behoudens eenige wijzigingen van toepassing te verklaren. De Regent heeft daaraan gevolg gegeven. In een der bladen wordt een protest van 122 republi- keinsche Afgevaardigden tegen dezen maatregel openbaar gemaakt. Te Pampelona is een komplot ontdekt't welk de over rompeling der citadel ten doel had. Eenige priesters en officieren zijn in hechtenis genomen en een der hoofden van de samenzwering is gedood. Den 22 en 23 zijn te Madrid 25 geestelijken in hechtenis genomen, van welke sommige met op den rug gebonden handen naar de gevangenis zijn gebracht. Het geleide van manschappen der burgerwacht kon hen slechts met moeite tegen den moedwil der menigte beschermenwaaruit de kreten opgingen: //knoopt hen op! slaat hen dood!" In een der voorsteden van Madrid is een depót van wapenen en ammunitie ontdekt. Gelijktijdig zijn te Valiadolid, Albacete, Leon en in andere voorname steden een aantal gevangennemingen gedaan. In la Mancha zijn talrijke benden carlisten verschenen maar door de troepen uiteengedreven. De militaire overheid heeft de burgerwacht gelast bijeen- tekomen en eene kolonne uitgezonden. In den avond van den 24 kwam het in den omtrek van Piedra Buena tot een treffen met de bende van Sabariegoswaarbij de carlisten geslagen werden met verlies van 30 doodeno. a. de kolo nels Agapiso en Crespoen hun aanvoerder gewond werd. Van de troepen werd de commandant der husaren gekwetst. De opstandelingen verspreidden zich in kleine groependie door de militairen achtervolgd werden. De manschappen van de overrompelde wachtposten der burgerwacht te Picon en Piedra-Buena zijn den vijand ontsnapt en met hunne wapenen teruggekeerd. De burgerwacht van Zamora heeft aangeboden omals de nood het vordert, zich tot bescherming der vrij heid te mobiliseeren. Door de gemelde nederlaagnaar het gewest waarin zij voorviel die van Oiudad-Real genoemd, schijnt de kracht van de carlistische beweging gebroken te zijn. Van den pretendentden hertog v. Madridis de laatste dagen niets vernomen, zoodat het onzeker is of hij zich op spaanschen bodem heeft bevonden. Te Londen is een muzeüm van bouwkunst voor het pu bliek opengesteldwaarin de ontwikkeling dier kunst door een groot aantal naar tijdsorde gerangschikte voorwerpen en afgietsels wordt aanschouwelijk gemaakt en waarin populaire voorlezingen over de bouwkunde gehouden zullen worden. De iersche-kerkwet heeft de bekrachtiging der Koningin erlangd. Den 23 is te Londen, in tegenwoordigheid van den prins v. Wales, den gezant der Ver. Staten, den lord-mayor enz. het op het plein tusschen de Beurs en de Bank opgerichte standbeeld onthuld van den americaan G. Pealody, die in genoemde stad 250000 besteed heeft tot liefdadige doel einden. De prins en prinses v. Wales zijn den 25, over Brussel en Darmstadt, naar Wildbad vertrokken. De raad van bestuur der universiteit te Edinburgh heeft beslotendat voortaan ook vrouwen als studenten in de geneeskunde zullen worden toegelatenonder voorwaarde dat voor haar afzonderlijke eollegiën gegeven zullen worden. De oudste zoon van den Onderkoning van Egypte zal 3 jaren aan de hoogeschool te Oxford studeeren. Hoogerhuis. Bij de beraadslaging op den 22reeds kortelijk in ons vorig No. vermeldis aangaande de tusschen den minister Gladstone en lord Cairns besproken schikking medegedeelddat het Hoogerhuis niet langer zou aandrin gen op de dagteekeningnoch op de schenking der pastoriën aan de Episcopaalsche Kerk; dat de regeering daarentegen onder voordeelige voorwaarden de thans levende geestelijken voor het gemis hunner inkomsten zou schadeloos stellen, en het surplus niet thans bij de wet tot liefdadige doeleinden bestemmenmaar aan het Parlement het recht laten zon om het bij voorkomende gelegenheden tot leeniging van onver mijdelijke rampen te besteden. Van alle kanten toonden de leden hunne tevredenheid over deze schikking. Enkele ble ven echter protesteereno.a. de bisschop van Tuamdie de opheffing der Staatskerk eene nationale zonde en de ontne ming der subsidiën eene onrechtvaardigheid noemde. Van andere zijde werd daartegen aangevoerddatnu de hoofd beginselen der wet goedgekeurd warenhet schande zou wezen om op de onderdeelen niet tot eene schikking te ge raken. De amendementen van het Lagerhuis zijn daarna behoudens de daarop nog te doene concessiën, goedgekeurd en de wet is naar dat Huis teruggezonden. Lagerhuis. Den 22 heeft de heer Sartorisverontwaar digd over het verwerpen der wet op de universiteiten door het Huis der Lords, zijn verlangen geuit, dat de regeering die wet in het volgende jaar op nieuw zou indienen. De advocaat-generaal verklaarde zich onbevoegd om zulks te be loven en veroorloofde zich daarbij een zoo hevigen uitval tegen het Hoogerhuisdat de meerderheid luide toejuichin gen de oppositie het geroep van //tot de orde" deed hooren, Den 23 heeft de minister Gladstone den wensch te ken nen gegevendat het Huis zijn verschil van meening met de Lords over art. 1 der iersche-kerkwet niet zou handha ven. Van verschillende zijde werd ingenomenheid met de voorgeslagen schikking betuigd. De heer Vance echter ken schetste de handeling der Lords als eene //onvoorwaardelijke overgaaf." De heer Disraëli herinnerde daaropdat over de beginselen tusschen de beide Huizen geen verschil van meening had bestaanwant dat anders uitstel niet alleen gewettigd, maar noodzakelijk zou zijn geweest. De amen dementen werden vervolgens goedgekeurd en de wetonder luide toejuiching der ministeriëele partijnaar het Hooger huis teruggezonden. Den 26 hebben de leden zich naar het Hoogerhuis begeven, om de mededeeling der koninglijke bekrachtiging van de kerkwet te vernemenen, in hunne vergaderzaal teruggekeerd, luide toejuichingen over deze gebeurtenis aangeheven. Ver volgens is de post der begrooting van binn. zaken voor het onderwijs in Ierland a 373.930 goedgekeurd en zijn de artikelen der wet tot aankoop der telegrafen door den Staat aangenomen. Ierland. De Centrale Associatie tot verdediging der protestantsche kerk heeft aan alle geestelijken en leeken, die als afgevaardigden de jongste Kerkconferentie hebben bijge woond bij circulaire verzocht om bij de aartsbisschoppen van Armagh en Dublin aantedringen op het nogmaals bijeen roepen der conferentie, ten einde plannen te beramen omtrent de inrichting van het met 1871 van den Staat lostemaken kerkgenootschap. KoLONlëN. De commissie in de Kaapkolonie, welke zich belast heeft met het inzamelen van liefdegiften voor de nood lijdenden door den grooten boschbrand in Februari 1.1., ver nemende, dat in Engeland reeds 1200 tot hetzelfde doel bijeengebracht waren en dat ook in Nederland dergelijke pogingen aangewend werdenheeft bekend gemaaktdat in de kolonie genoeg fondsen voorhanden zijn om in gevallen van wezenlijken nood te voorzien. De Koning van Denemarken is den 22 met zijn gezin te Stockholm aangekomen en feestelijk ontvangen. De schepen in de haven waren met vlaggen versierd en losten salutschoten. Den 28 is te Stockholm het huwelijk voltrokken tusschen den Kroonprins van Denemarken en prinses Louise van Zweden. Het door fransche bladen verspreide bericht, dat Konimis- sarow, den redder van 's Keizers leven, zich zeiven zou hebben van kant gemaaktwordt stellig tegengesproken evenzeer als de beschuldiging dat hij aan sterken drank verslaafd was. Eenige invloedrijke israëüeten te Petersburg hebben, bij adres aan de ministers van binn. zaken en van onderwijs verzocht, dat aan israëlieten, die eene zekere mate van be schaving bezitten, uitbreiding van rechten verleend worde. De eerste prijsuitdeeling in het lyceum van de voorstad Galata-Seraï (Konstantinopel) is door meer dan 3000 per sonen, waaronder een groot aantal turksche dames (moeders en andere verwanten der kweekelingen) bijgewoond. Het aan tal muzelmansche en christen-kweekelingen bedraagt thans 530. De roo verhoofdman Ma noli, sedert 10 jaren de schrik van Bithynie en op wiens hoofd een prijs van 10000 fr. was ge steld, is door een griekschen messenslijper, bij wien hij een ponjaard liet scherpen, met een bijl den schedel verbrijzeld. Het lijk is uit Brussa naar Konstantinopel vervoerd, om het bestuur van zijnen dood te overtuigen. De slijper heeft echter den prijs niet bekomen maar is gevangen gezet, als beschuldigd van Manoli en alzoo den Staat, diens eenigen erfgenaam, te hebben tekort gedaan. De telegraafkabel van S. Pierre naar Duxbury is met goeden uitslag gelegd en daardoor de telegrafische gemeenschap tusschen Frankrijk en America tot stand gebracht. Het be vestigen van den kabel aan den vasten wal is geschied in tegenwoordigheid van den burgemeester, den gemeenteraad en de voornaamste ingezetenen van Boston. Bij de verkiezingen in Virginia (zie ons vorig Nr.) heb ben de conservatieven de overwinning behaald, zoodat de regeering van den Staat weder in handen der blanken ge komen en de reconstructie van Virginia veel bevorderd is. De gematigde proclamatie van den President had den moed der blanken doen herleven en hun algemeen aan de stemming doen deelnemen. Verkiezingen. Bij de verkiezing van een lid voor de Prov. Staten van Noordholland te Nieuweramstel is wederom verkozen de neer A. Wiegel Cs., met 171 van de 220 st. Te Enschede hebben de wethouders Stroink en ter Kuile hun ontslag ingediend naar aanleiding van een tusschen hen den burgemeester opgerezen verschil van gevoelendaar, naar hunne meeningde gemeente-financiën niet zuinig ge- noea werden beheerd. Beide zijn door den Raad herbe noemd, maar zij hebben dadelijk verklaard, die benoeming niet aantenemen. Den 27 is de benoeming van wethouders hervat, maar achtervolgens bedankten de daartoe gekozen raadsleden en vervolgens gaven alle raadsleden te kennen, dat ook zijverkozen wordendezouden bedanken. Op voorstel van een der leden is eene commissie benoemd om over deze aangelegenheid met den commissaris des Konings in briefwisseling te treden. Marine. Den 28 is op de reede van Texel eene proef neming gedaan met het afsluiten der zeegaten door voor anker liggende en door kettingen aan elkander verbonden zwaren houten vlotten. Het ramtorenschip de Buffel is op zoodanige versperring met kracht ingestoomd en heeft bij de tweede proef een der zware kettingen verbroken. Nolks-weerbaarheid. De Koning heeft 20 zilveren veld- flesscben, met zwart verlakte bandeliers en zilveren gespen bestemd voor ieder der 5 schutters van de schutterijen, de vereenigingen ter bevordering van 's lands weerbaarheid en de corpsen der zee- en landmacht, die bij den wedstrijd aan de Bildt te zamen den collegialen prijs verwerven. Den 29 heeft Z, M., gekleed in de uniform van generaal der weer baarheid, een bezoek aan het kamp aan de Bildt gebracht. Den 28 is te Loosduinen de scherpschutters wedstrijd ge houdendie door de Westlandsche Schuttersvereeniging uit geschreven wasen waaraan is deelgenomen door vertegen woordigers der vereenigingen uit 's Gravenhage, Westland, DelftSchiedamRotterdam Utrecht (studenten), Amster dam,'Haarlem en Leiden (studenten en burgers). Prins Alexander heeft de prijzen aan de overwinnaars uitgereikt. Internationale tentoonstelling voor de huishouding en het bedrijï van den handwerksman. Het aantal bezoekers beliep den 20™ 2797, den 21™ 4301den 22™ 5962. Den 27 hebben prins en prinses Hendrik de tentoonstelling bezichtigd en deelgenomen aan een hun door de commissie aangeboden collation. Landbouw. De afdeeling Haarlem der Holl. Maatschappij van Landbouw heeft den 25—26 op het Hazepatersveld, eene tentoonstelling gehouden van paarden, vee en landbouw werktuigen, alsmede eene markt, van rijtuigenzadelmakers- werk enz. In de Hertenkamp zijn bij die gelegenheid concerten gegeven, den 26 besloten door een luisterrijk fête de mit waaraan ongeveer 3000 personen hebben deelgenomen. Bij de verloting van paarden, rijtuigen enz. is getrokkeü op N. 12634 een landauer met 2 getuigde oldenburger mer- riën, op N. 3115 een omnibus met 1 getuigde merrie, op N. 8052 een break met 1 getuigde merrie, op N. 116 een panier met een getuigde poney, op N. 13097 een hanno- versch schimmel, op No. 11868 een ruin, op N. 16081, 15156, 6817 en 16543 merriën, op N. 3118 een poney, op N. 16485, 16154, 79.14, 12481, 7336, 4990 en 4853 mer riën, op N. 3850 een oliewagen, en op 19981 andere num mers 381 mindere prijzen en 19600 nieten. Onderwijs. Een in den gemeenteraad van Delft gedaan voorsteltot oprichting eener hoogere burgerschool voor meisjes, is door den voorsteller weder ingetrokken,^ omdat zich van de 17 leden slechts 3 voor het in overweging ne men verklaard hadden. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft met 14 tegen 10 st. afgewezen het voorstel van den burgemeester, tot het verleenen eener subsidie van f 6000 aan eene meisjesschool voor meer uitgebreid lager onderwijs. De leden der commissiewelke belast is geweest met het afnemen van het eindexamen aan de Landhuishoudkundige School te Groningen heeft eenstemmig, met uitzondering van den hoogleeraar v. Hall, besloten, eene memorie aan den minister van binn. zaken intedienen, waarin de thans bestaan de inrichting dier school onvoorwaardelijk wordt veroordeeld. In de den 29 te 's Hage gehouden vergadering van het Ned. Onderwijzers-genootschap is, met groote meerderheid van stemmen, adhsesie geschonken aan de handelingen van het hoofdbestuur tot ongeschonden handhaving en verdediging van de gemengde openbare school, en is aan het hoofdbestuur volmacht verstrekt om in die richting te blijven voortgaan. Kerkelijke zaken. Het aan de voor 2 jaren nieuwge bouwde r. c. kerk te S. Hypolitushoef op Wieringen geschonken fraaie altaar, dat met de beelden van S. S. Hypolilus en Mi chael pronkt, is den 21 plechtig ingewijd door den pastoor der Petrus- en Pauluskerk te Amsterdam, bijgestaan dooi den deken van Schagen en den pastoor der amsterdamsclie hoofdkerk. Scheepvaart. De jaarlijksche wedstrijd van de Kon. Ned. Zeil- en Roeivereenigingden 24 op het IJ voor Amsterdam, alsmede die der Arnst. Roei- en Zeilvereeniging de Hoop, den 27 op den Amstel gehouden, zijn bijgewoond door prins Hendrik, de laatstbedoelde wedstrijd, welke door een vuurwerk besloten werd, ook door H. D. gemalin. Rampen. Den 25 is op de Maas bij Kralingen een aak schip door een stoomboot aan stukken gevaren. De schipper had zich met zijne familie ijlings in een boot begevenmaar deze sloeg door den schok omzoodat ade in de diepte verdwenen. Door spoedige hulp werd de schipper, diens schoonmoeder en knecht geredmaar zijne vrouw en kind zijn verdronken. Den 23 zijn te Zuidwolde, door het broeien van het, hooi, 3 boerenwoningen afgebrand. Door het onweder van den 24 en den daarop volgenden nacht is te Heesselt een gedeelte van den kerktoren afgesla gen en zijn verbrandeene boerenwoning te Rossumeene te Ambt-Hardenberg en te Dieren een door 2 gezinnen be woond huis, waaruit de bewoners met moeite gered zijn, terwijl eene oude zieke buurvrouw van de schrik dood bleef. Den 28 zijn in het kanaal te Yelsen verdronken een 14 jarige knaap die, zich badende, in de diepte zonk en een werkman die op het hulpgeschrei toesnelde enniet kunnende zwemmen, zoo veel mogelijk aan den kant bleef, maai even eens plotseling verdween. Hij laat eene weduwe met 3 kinderen achter. Misdrijven. De gemeenteraad van Oud- en JNieuw-Oes- tel heelt eene premie van 1000 uitgeloofd voor liet doen van voldoende aanwijzingen aan de justitie omtrent de me nigvuldige aldaar voorkomende branden, welke aan kwaad willigheid worden toegeschreven. TT Den 28 zijn, in eene tapperij bij het station te Haarlem, zeeliedendie zich naar het Nieuwediep zouden begeven, in twist geraakt, waarbij de een den ander met messteken zeer zwaar in de dij en in de lende gewond heeft. De dader is dadelijk gearresteerd en de gewonde m zeer zorgelijken toestand naar het gasthuis vervoerd. Gratie. De Vereeniging "het Algemeen stemrecht te Rotterdam zal een adres aan den Koning zenden, ten einde gratie te vragen voor Jacob de kletter. Overleden den 23, te Hees bij Nijmegen, de gepensio neerde generaal-maj oor b°. P. G. R. Snouckaertv. Schauuurg, d-adjudant van wijlen Koning Willem TL. Bizonderheden. Den 21 zijn per spoortrein van Breda naar Rotterdam vervoerd 4 waggonsdie geheel volgeladen waren met mandjes kersen. KoLONlëN. Op 29—31 Mei zijn te Batavia de feesten o-evierd ter gedachtenis van het 250jarig bestaan der stad. Op den eersten dag heeft de gouverneur-generaal met veel plechtigheid den eersten steen gelegd aan het optenchten monument voor J. Pz. Koen, zijn volksfeestenen is s avonds in den schouwburg een concert gegeven, de tweede dag was bestemd tot kerkelijke gedachtenisviering, en op den derden werd eene bloemententoonstelling en m de localen der sociëteit Harmonie een bal en souper gehouden. De door de Commendezen ter Kust van Guinea gevangen genomen luitenant Zeegers Feedcens en 4 manschappen van Z M. stoomschip Amstel zijn, door bemiddeling van den engelschen gouverneur, die hun reeds een geneesheer, klee deren en provisiën toegezonden had, uitgeleverd tegen een losgeld van ƒ12000, met uitzondering van een matroos, die bij de gevangenneming door de negers was doodgeschoten. Het blijktdat de sloep door de branding omgeslagen is dat de luitenant kriemoet Drabbe en 5 man verdronken zijn en de overige 5 personen zwemmende den wal bereikt heb benwaar zij de eerste 3 dagen zeer mishandeld, maar ver volgens door tusschenkomst van eenige hooiden en op last van den Koning der Fantijnendragelijk behandeld zijn. men ze al behouden met het oog op eene mogelijke door braak van den afsluitdijkof eene inbraak van de Noordzee bij de zeesluizen onder Velsen, in den regel zullen de deuren openstaan en geen schutting meer noodig zijn. Men zal die dijken dan ookten gemakke der scheepvaartop meerdere plaatsen kunnen opensteken envreest men misschien het pas genoemde gevaar, dan zal men die openingen door punt- deuren behoorlijk kunnen beschermen. Bij de ontwikkeling van het plan der staats-ingenieurs voor de spoorwegverbinding te Amsterdam moeten wij het boven staande in aanmerking nemen. Hot is ontworpen in de ver onderstelling dat men in de voltooiing van het zeekanaal slagen zalevenwel zal het van de keuze der hoofdstad af hangen, of het die wijzigingen zal ondergaan, welke voor het geval van latere inbraak van het kanaal voor hare vei ligheid noodig zullen zijn. Beschouwen wij eerst het*plan, straks die wijzigingen. Ieder herinnert zich zeker denaar men wil door de wer king van eb en vloed, mislukte pogingen, eenige jaren geleden door Amsterdam gedaanom in het havenfront dammen aan teleggen tot aanlegplaatsen voor stoombooten. Een stukje dijk nabij de Wester- en een dito bij de Oosterdoksluis zijn daarvan het gevolg geweest. Die 2 stukjes zullen, eene flauwe bocht binnenwaarts makendeverheeld en daarachter, met opruiming van Nieuwe-Stads-herhergstoombootkantoren en jachthaven, een breed terrein aangeplempt worden, dat zich ook tot in de beide dokken uitstrekt en door een fikscb vaar water van de stad gescheiden is. Dewijl nu dit eiland den directen toegang uit het IJ tot de in het havenfront uitmon dende grachten, het Singel, de Martelaarsgracht, het Dam rak, de Oude-Kolk, de Geldersche-kade en de Kromme Waal afsluitworden de aan de stad rakende einden der dokdijken i doorgegraven en geschiedt de vaart naar genoemde binnen grachten door de dokken heen. Die doorsnijdingen worden van beweegbare bruggen voorzieneen dergelijke wordt van het Kamperhoofd. en oen dam van 80 ellen lengte met een ast brugvak van 20 ellen opening van het eind van het Damrak naar het eiland gelegd. Langs niet minder dan 4 verschillende wegen zal men het dus uit de stad kunnen naderen en dat is zeer noodig want het centraal personen- station zal zich er op verheffenzoodat op een druk verkeer rijtuigen en voetgangers te rekenen valt. ii. Amsterdam bezit tot heden een eigen zeewering. Ieder kent den lioogen wal der IJgr&cht, de kapitale Nieuwe-brug en andere sluizen, zelfs de binnenglooiing van den dijk aan de Texelsche-Kade. De oostelijke eilanden KattenburgWit- tenburg en Oostenburggelijk aan de westzijde het Prinsen-, Bikkers- en Realeneilandliggen buiten deze bedijking en leden vroeger meermalen door overstrooming, wanneer liet Zuiderzee-water door stormweder in het IJ werd opgejaagd In onze eeuw zijn al deze eilanden echter beveiligd dooi de dijken van de beide dokkenen is slechts een gedeelte van den waterkant der stad aan zijn eigen bescherming overgelaten. Het watervlak tusschen dat gedeelte en de beide dokdijken tot aan de daarin liggende Ooster- en Westerdoksluizen vormt datgeen, wat men gewoonlijk het open havenfront noemt. Komt het nieuwe zeekanaal tot stand, dan kan deze staat van zaken veel veranderen. Het IJ blijft dan niet langer een open zeearmmaar wordt een binnenwater, van de Zuiderzee gescheiden door den afsluitdijk, welke van den Paardenboek (bij Zeeburg) naar Schellingwoude moet gelegd worden. De beide dokdijken zijn dan geene noodzakelijke waterkce- ringen meer, hfcme sluizen zijn overbodig geworden en wil De noordzijde van het eiland zal eene prachtige kade, uit nemend geschikt als aanlegplaats voor stoombootenvormen van de eene tot de andere doksluis meer dan 1400 ellen Lang, waarlangs ongetwijfeld spoedig stoomboot-kantoren logemen ten en dergelijke aan eene landingsplaats noodzakelijke ge bouwen zullen verrijzenen mocht die kade eenmaal met een rij boomen beplant worden (de Staat laat zich, helaas! niet aan de beplanting van stationsterreinen en toegangswegen gelegen liggen), dan zal Amsterdam evenzeer zijne Boompjes hebben, als Rotterdam zijne beroemde kade van dien naam. Achter de huizingen dezer kade en 4.50 ellen hooger dan het grondvlak verheft zich het stationsterreinwaarop in het midden het centraal personen-stationeen gebouw dat door zijne grootsche afmetingen en degelijkheid van stijl de hoofdstad zeker eer zal aandoenen aan de beide einden de noodige bergplaatsen voor locomotieven en rijtuigen. Tot verband van genoemde kade met het stationsvoorplein en de daarop uit de stad toegang gevende bruggen dienen 2 door gangen of poorten in het wegens zijne aanzienlijke hoogte daartoe geen bezwaar aanbiedende spoorwegterrein. Langs welken weg komen nu de Noordhollandsche en Hollandsche, de Rijn- en Oosterspoorwegen op dit stations terrein te zamen? De Noordhollandsche Staatsspoorweg, op eenigen afstand buiten de Willémspoort den Hollandschen spoorweg in zich opgenomen hebbende, treedt, daarmede vereenigd, nabij het tegenwoordige bureau van controle over de Stads-buitengracht binnens Amstels wallen, doorsnijdt een blok huizen achter het Haarlemmerplein en werpt zich in de Elandsgrachtwelke zijnabij den zuidelijken walin hare lengte doorloopt over een viaductwaarvan de bogen toegang kunnen verleenen tot de erven en lootsen der Haarlemmer-houttuinenen die tevens eene doorvaart laat naar de Eenhoomsluis (Prinsengracht). Aldaar nadert de baanin het Westerdokhet te vormen eiland volgt daarop een rechte lijn tot voorbij het station en buigt dan cenigszins noordwaartsdat eiland verlatende over eene draaibrug ter plaatse der al'tebrekeu Oosterdoksluis. De weg volgt daarna den dokdijk tot op de hoogte van het Funen en buigt daar, buiten de stad om, in de richting der Muiderpoort, om zich op die wijze met het Entrepotdok te verbinden, op welke hoogte de Rijn- en ontworpen Ooster spoorwegen zich bij de Staatslijn kunnen aansluiten. Tot nog toe spraken wij slechts over het personen-station, laat ons thans zien waar het goederen-station, voor eene zee- en handelstad als Amsterdam van zoo overgroot belang zal geplaatst worden. De dijk van het Oosterdok, waarover wij tot het Funen den spoorweg gevolgd zijn, loopt in bijna rechte lijn door tot den Paardenboek en nagenoeg rechthoekig van daar tot Zeeburg waar hij in den Diemerdijk overgaat. Tusschen dit verlengde gedeelte en den evenwijdig meer binnenwaarts gelegen S. An- thoniesdijk vindt men de Stads-Rietlanden en de noordkant daarvan is bestemd tot vestiging van de stations voor goe deren en steenkolen. Daartoe wordt eeii terrein van meer dan 1000 ellen lengte en 130 ellen breedte opgehoogd en met de noodige magazijnen bebouwd. De sporenwier zuidwaartsche vertakking achter het Funen wij straks be- beschreven volgen hunne rechte richting tot deze magazijnen, waartusschen en waarlangs zich weder tal van sporen bevin den. Het terrein, waarop deze gebouwen verrijzen zullen, blijft echter niet aan den verlengden dokdijk bij den Paar denboek en aan den dijk die daar het IJ zal afsluiten ver bonden maar wordt een weinig westwaarts doorgegraven hetgeen, zoodra dat water ophoudt open zeearm ie zijn, geen bezwaar kan opleveren. Voor den verlengden dokdijk wordt dat water verdiept tot eene lig-, los- en laadplaats voor sche pen en zoodanige gelegenheid wordt ook aan de binnenzijde van het stations-terrein gevormd, tot welke de pas genoemde doorgraving toegang verschaftzoodat, bedoeld terrein de gedaante zal verkrijgen van een langwerpig-vierkant schier eiland, bij het Funen aan het vasteland bevestigd en overigens van diep water omgeven. Het springt ieder in het oog welk groot gemak zoodanige inrichting voor de scheepvaart moet aanbieden. Om het bereiken dezer gelegenheid door vaartuigen uit de stad gemakkelijk te maken zal, het buiten de wallen langs den S. Antoniesdijk strekkende gedeelte der Nieuwe- Vaart behoorlijk verdiept worden. Achter het Funen buigen de sporen van het goederen station zich even als die van het personen-stationmaar natuurlijk van andere zijde naar de Ooster- en Rijnspoor wegen zoodat daar een vrij groot driehoekig terrein ont staat waarop locomotieven- of wagenmagazijnenzoo noodig nog plaats kunnen vinden. Nog rest ons gewag te maken van een werk aan de west zijde der stad ten nutte der kleine scheepvaart Om de ophooping van vaartuigen voor de Eenhoomsluis te vermijden, is een nieuw vaarwater geprojecteerd uit de Stads-buitengracht bij de Willémspoortrecht door den in het plantsoen aldaar bestaanden vijver, met doorsnijding van den Westerdokdijk naar het Noordzee-kanaalwelke vaart tevensdoor een zijtak binnendijks om den zoogenaamden Zandhoek (of door

Alkmaarsche Courant | 1869 | | pagina 2