Engeland. Rusland. Turkije. Vereenigde Stateu. Rinuenlaiu^. Jugczmibcit Stukken. ilicuttjs. KANTONGERECHT. seling, waardoor veel tijd verspild wordt, zoodat het dan ook in Engeland niet gebruikelijk is. Het amendement om, door wijziging van art. 57 der constitutie, het kiezen van maires uit de leden van den gemeenteraad verplichtend te verklarenis eveneens verwijderd. Den 1 Sept. is over het senatus-consult beraadslaagd. Prins Rapoleon heeft eene redevoering uitgesprokenwaarin hij zijne gehechtheid aan den Keizer en den keiz. Prins en zijne volkomene goedkeuring aan de voorgestelde hervormin gen betuigd heeft. Koloniön. Bij besluit van den gouverntur-generaal van Algiers, zijn de tot hiertoe in die kolonie gebruikelijke „waar schuwingen" aan de dagbladen ingetrokken. Eene commissie van aanzienlijke bewoners der koloniën heeft aan de gouvernementen der verschillende koloniën eene uitnoodiging gerichtom in Februari a. s. afgevaardigden naar Londen te zenden, ten einde over haïe belangen te beraadslagen, naar aanleiding van de staatkunde der regeering, welke de koloniën aan hare eigen krachten (behalve ingeval van oorlog met beschaafde mogendheden) schijnt te willen overlaten. Bij den jaarlijkschen roeiwedstrijd tusscheu de studenten van Oxford en Cambridge behalen die van Oxford steeds de overwinning, gelijk die van Harvard in N. America de eersten zijn. Den 27 hebben die van Oxford en van Harvard zich met elkander gemetenwaarbij de engelsehen de meesters van de americanen zijn gebleven. De groote Albert-Levensverzekering-Maatschappij heeft hare betalingen gestaakt, met een tekort van 971.837; door deze ramp hebben duizenden personen en gezinnen hunne inkomsten of uitzichten verloren. Yele dagbladen dringen, naar aanleiding hiervanaan op het instellen van een staats toezicht op dergelijke maatschappijen. Ierland. De bisschop van Cork heeft, op het voorbeeld van dien van Down, eene conferentie van geestelijken en leeken gehouden, ter voorbereiding eener dioeesale Synode, met het oog op de reorganisatie der Episcopaalsche Kerk. Den 28 is op de marktplaats van Muliingar eene door 1500 a 2000 personen bijgewoonde bijeenkomst gehouden, ten gunste van het in vrijheid stellen der gevangen fenians. Niet ver van Newport is wederom een landbouwer ver moord, door 2 pistoolschoten; hij was pachter van gronden, waarop andere pachters het recht meenden te hebben plaggen te steken, en had daarom tegen een hunner eene actie ingesteld 8 personen zijn op verdenking in hechtenis genomen. KoLONiëN. De groote durbar of receptie, die ter eere van den hertog v. Edinburgh te Agra, in Britsch-Indie, zou worden gehoudenis uitgesteldomdat men voor het uitbreken van een hongersnood vreest, door de langdurige droogte in de uitgestrekte provincie Pajpootama en het daaraan grenzende gebied van den maharajah van Gwalior. Het fregat Oleg, van 51 stukken, behoorende tot het den 14 Aug. uit Helsingfors gestevend evolutie-eskader, is den volgenden dag door het ramtorenschip Ereml :.oodanig aan gevaren, dat het een kwartieruur later is gezonken. De bemanning, uit 32 officieren en 413 matrozen en zeesoldaten bestaande, is op 16 schepelingen na door de sloepen der overige schepen gered. Van de 8 r. c. bisschoppelijke zetels in Polën zijn slechts 2, die van Sandomir en Kielce, van de 7 in Rusland slechts 1die van Samogitie, bezet. Al de overige diocesen zijn vacant of hunne prelaten bevinden zich in ballingschap. De nieuwe leening van 12 miljoen p.st. is door de Otto- manische Bank alleen volgeteekend. De Times meldt echter, dat zij mislukt is. Het antwoord van den Onderkoning van Egypte is vol doende geoordeeld wat den vorm betreft; de g ootvizier wil echter waarborgen voor de toekomstige houding van Egypte en eischt daarom; beperking van de land-en zeemacht biiinen de grenzen van den firman van 1841; driemaandelijksche goedkeuring der begrooting, onthouding van het heffen van nieuwe belastingen, van het onderhouden van betrekkingen met buitenlandsche regeeringenen van het aangaan van leeningen in Europa zonder goedkeuring der Porte. Tusschen de directeuren der Erie- en der Albany-3 usquehanna- spoorwêgmaatschappijen wordt een feilen strijd gevoerd, niet alleen door onderlinge tegenwerking, aanklachten enz., maar ook door verjaging van beambten enten laatste, op 10 Aug., door 2 stoomtreinen met gewapenden, die op elkander zijn ingereden en elkander deerlijk hebben toegetakeld, zoodat de militie van Nicuw-York een einde aan het gevecht moest maken en de gouverneur van dien Staat thans beide lijnen onder zijne administratie genomen heeft. Het gouvernement zal 'voortgaan met in de maand Sep tember voor 2 miljoen d. per^PSSft b'onds intekoopen, en om de andere week 1 miljoen voor het amortisatie-fonds. Het haagsche Dagblad noemt tje berfchten, verspreid om trent eene aanstaande echtverbinatenis van prinses Maria alleszins voorbarig. De Koning heeft den 28 een diner van 50 c< ven aan de hoofdofficieren der corpsen van hi >t schutterij en de weerbaarheid, welke aan den gehouden wedstrijd hebben deelgenomen. De prim Frederik en Alexander, benevens de ministers van oorlog en van marine woonden dezen maaltijd bij. De Koningin heeft den 27 de werken aan het Holland op zijn smalst bezichtigd. De begrooting van Amsterdam voor 1870, d' aan den raad voorgedragen, bedraagt in ontvang f 4,626,792,25. De ingezetenen hebben daarin 40 opcenten op de gebouwde en 10 opcenten o bouwde eigendommen, 77 opcenten op het perso directe belasting van 764,000, of van 3.4 p.ifc. van het belastbaar kapitaal. Onder de buitengewone uitj ;aven komen voor 8 ton ter aflossing van anticipatie-biljetten 80000 voor een nieuw gasthuis en eene nieuwe' kraa ninrichting, f 70000 voor wallen en aanleg van nieuwe wege a en straten buiten de leidsche en utrechtsche poorten, 310 )0 voor ver breeding van het Damrak en 16000 voor verb1 het hoofdcommissariaat van policie. Spoorwegen. De gemeenteraad van Nijmegei 29 besloten voor f 300000 (800 aandeelen en 40C inteschrijven voor de ontworpen spoorweglijn N 's Hertogenbosch Tilburgmits de daartoe maatschappij genoegzame bewijzen van soliditeit Tilburg heeft de raad den 28 besloten tot het ni aandeelen en evenveel obligatiën. De heeren A. Beeston te Londen en G. S. Piet terdam hebben concessie aangevraagd voor eensp Rotterdam langs Delfshaven, Schiedam, Vlaa Maassluis naar den hoek van Hollanden vai GravesandeMonster en Loosduinen naar Scl mverts gege- leger, de bij Utrecht len v. Oranje, kanaal door >or B. en W. en uitgaaf bijtedragen de onge- ïeel en eene Door den heer W. H. v. Meukelen isals rawing van heeft den obligatiën) ijmegen opgerichte geeft, Te men van 80 trs te Rot- oorweg van dingen en idaar langs ïeveningen. concessio- 1 naris voor den spoorweg van Boxtel over Gennep en Goch naar Wezel met eenen zijtak naar Kleef, aanteleggen door de te Rotterdam gevestigde Noordbrabantsch-duitsche-spoor- wegmaatschappij het waarborgkapitaal groot 300,000 bij den agent van het ministerie van financiën te Amsterdam gedeponeerd. Marine. Z. M. fregat met stoomvermogen Admiraal van Wassenaer is den 1 Sept. te Nieuwediep in dienst gesteld, bestemd voor eene reis naar de Middelt, zee en tot het bij wonen der plechtige opening van het Suëz-kanaal. Aldaar zullen tevens tegenwoordig zijn het uit Indie komende stoomschip Curagao en het te Nieuwediep gereed gemaakt wordende raderstoomschip de Valk, dat te Triest prins Hen drik aan boord zal nemen. Volks-weerbaarheid. Te Velsen is eene vereeniging tot bevordering van 's lands weerbaarheid opgericht, waartoe reeds 60 personen als lid zijn toegetreden. Scheepvaart. De kamer van koophandel en fabrieken te Amsterdam heeft een schrijven gericht aan den minister van financiën, ter inroeping zijner medewerking en ondersteuning voor de plannen tot eene directe stoombootverbinding tus- schen Nederland en Java. De commissie voor de stoomvaart, op Java door het Suëz- kanaal heeft den 31 te Soestdijkonder de leiding van prins Hendrik, gearbeid en is den 1 Sept. ontboden bij den Koning die haar zijne belangstelling betuigd en zijne ondersteuning toegezegd heeft. Jacht. De jacht op klein wild in Noordholland is geo pend op 4 Sept., zullende de korte jacht op alle werkdagen eu de lange jacht alleen op Woensdag en Zaterdag mogen uitgeoefend worden. Internationale tentoonstelling voor de huishouding EN HET BEDRIJF VAN DEN HANDWERKSMAN. Onder de aanzienlijke personen, die laatstelijk de tentoonstelling bezocht hebben, behooren prins Frederik, den 26 in streng incognito de aartshertog Reinier van Oostenrijk, reizende onder den naam van graaf von Wurmbrandprins Ernst v. Lichfenslein; de prinsen Hugo en Alexander v. Turn und Taxisde heer Lawrence, lord-mayor van Louden, en zijne echtgenoot; de fransche gezant te Berlijn graaf Benedetti, en echtgenoot. Op den avond van 31 Aug. is in den tuin van het paleis voor volksvlijt, ter eere van den lord-mayor en de lord- mayores, een vuurwerk afgestoken. De tentoonstelling van voorwerpen tot hulp, verpleging, vervoer en verblijf van zieke en gewonde militairente 's Gra- venhage aangericht door de Ned. Yereeuiging tot het ver- leenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog, is den 2 Sept., in tegenwoordigheid van den Koning, ae Koningin en de prinsen Frederik en Alexander, de ministers, den commissaris des Konings in Zuidholland het gemeentebestuur der residentie enz., geopend. Landbouw. Uit Capelle in Noordbrabant wordt gemeld, dat de aardappelziekte daar hand over hand toeneemt en reeds bijna van het gewas verloren is. Journalistiek. Te Deventer verschijnen sedert de afschaf fing van het dagbladzegel, behalve de sints jaren bestaande Deventer Courantnog 4 andere weekbladen. Onderwijs. In de den 30 te Utrecht gehouden alge- meene vergadering van de Maatschappij tot Nut der Israë lieten in Nederlandis besloten tot de oprichting van een schoolfonds voor onvermogenden. De gemeenteraad van Zaltbommel heeft den 1 Sept, be sloten, de- uitbreiding der daar bestaande Rijks hoogere burgerschool van 3- tot ajarigen cursus te verzoeken. De aandeelhouders in de Landhuishoudkundige School te Groningen hebben den 30 Aug., met 67 tegen 12 st. be sloten, het aanbod van Prov. Staten eener jaarlijksche bij drage van 6000 voor eene Hoogere Landbouwschool (voor theoretisch onderwijs, met Sjarigen cursus) te aanvaarden, onder de daarvoor bij staatsbesluit van 21 Nov. 1865 gestelde voorwaarden, waaraan eene Rijks-subsidie van 7000 ver bonden is. De school zal derhalve afgescheiden worden van de boerderij te Haren. Door de gemeente Amsterdam is voor f 42000 (koopsom en kosten) aangekocht een dubbel huis aan de Keizersgracht, naast de openbare school voor handel en nijverheid (Huis met de hoofden;, om gedeeltelijk tot directeurswoning, ge deeltelijk voor het op die school gegeven middelbaar onder wijs te dienen. Feesten. De ontzetdag van Groningen is den 28 gevierd door redevoering van prof. Hecker in de Groote-kerk, opge luisterd door gezang,- muziek op de markten van de rijdende artillerie uit Amersfoort en het le. reg. iuf. uit Leeuwarden, keuring van chaispaarden (prijs f 80, premie 30), hard draverij (prijs f 300, premiën f 80 en f 30), en illumina tie der markten. De heer P. Smidt van Gelder te Amsterdam, heeft den 29, ter gelegenheid van zijn zilveren huwelijksfeest, 230 werk lieden en vrouwen, arbeiders aan zijne papierfabriek de Een dracht te Wormer, per stoomboot naar Amsterdam doen komen en daar den dierentuin en de tentoonstelling in het Paleis voor Volksvlijt, waar zij op ververschingen onthaald werden, doen bezoeken. Harddraverij te Beverwijk, 2 Sept. Van boeren paarden met karretjes, 15 deelnemers, prijs, een tilburrietuig, H. Reine te Krommenie, le. premie 7U Pruyt te Haarlemmermeer, 2P. premie WGrapendaal te Wijk aan Duin. Van harddra vers 12 deelnemers, prijs een zilveren serviesde Wisse van G, T. Barendrecht te Barendrechtpikeur J. de Boer, premie 2 met zilver gemonteerde karaffen, de Kampioen, van en bereden door P. Fromberg. Aanbestedingen. Den 26 teVenhuizen, het bouwen eener r. c. school en onderwijzerswoning, minste inschr. JN. Fla ming te Hoogwoud, voor f 7400. Den 27 te Zwolle, voor rekening van het ministerie van binn. zakenhet herstellen der beide ketelkribben aan den mond van den IJsel, voor de verbetering van den waterweg van Zwolle naar de zeeminste inschr. J. Baars te Tiel voor 27900. Den 28, te Leeuwardendoor directeuren der spaarbank, het bouwen van een locaal voor hunne instelling, op het ter rein tot uitbreiding van de kom der gemeente, aan W. v. d. Velde te Dragtenvoor 19593; en door het bestuur der re gistratie en domeinen te Maastricht, het slechten van 3 bas tions, 2 lunetten en de overgebleven gedeelten van den hoofd wal van Wijck, aan H. Ummels en Ch. Wittelings, voor 14777. Den 2 Septdoor het prov. bestuur van Noordholland het verrichten van eenige werkzaamheden aan 's Rijks-zee- ringen op Wieringen, minste inschr. B. Beukenkampvoor 3868het herstellen en verbeteren van rijzenhoofden op het noorderstrand van Vlieland, minste inschr. C. de Jong Ce. te Ameide, voor f 7750. Bouwwerken. De militaire stallen te Amersfoort, ge bouwd ter vervanging der afgebrandein 2 blokken 212 paarden kunnende bevattenzijn den 28 in gebruik gesteld. Gieten. Een onbekende heeft aan het Oranje-weeshuis te Huizengesticht uit de gelden die in 1862 zijn overgeble ven bij gelegenheid van het aanbieden van een pracht bijbel aan den Koning en welk gebouw thans voltooid is, f 10000 geschonken. Door wijlen mevr. dewed. G. JBruce, geboren Schimmel- penninck, is aan de herv. diaconie te Deventer vermaakt f 1000 Wijlen de heer K. te 's Gravenhage heeft aan de vereeni ging „Licht liefde, leven" aldaar f 2000 gelegateerd, uitte- keeren na het overlijden zijner weduwe. Mr. G. Groen v. Prinsterer te 's Hagc heeft tot oprichting van een seminarium voor javaansche zendelingen, waartoe 500.000 inschrijving op het Grootboek der Nat. Schuld benoodigd is, eene som van f 5000 toegezegd, mits het gansche kapitaal bijeengebracht worde. Rampen. In den nacht van 23 Sept. is te Haarlem de crinolinen- en corsettenfabriek van H, D. v. Breemen Cie., aan de Achterstraat, met een gedeelte van het aangrenzend wijnpakhuis van den heer e. Bemmelen door brand vernield. De fabriek was verzekerd. In den vroegen morgen van 26 Aug. zijn te S. Maarten 2 boerenhuizen van G. Bruin, met nagenoeg al het daarin aanwezigedoor het broeien wan het hooiin de aseh ge legd. Alleen de gebouwen waren verzekerd. Misdrijven. In den laten avond van 1 Sept. is de cipier der gevangenis te Waalwijk, bij het buitenbrengen van zijnen hond, door een daartoe uit 's Hertogenbosch gekomen ge pensioneerden maréchaussee, die hem een woedenden haat toe droeg, door een pistoolschot in de borst vermoord. De dader heeft zich des nachts vrijwillig in handen der policie gesteld. Rechtszaken. Het hof van Zeeland heeft den polder werker C. F. de Bruinedie bij de ongeregeldheden in April een der belgische werklieden derwijze heeft geslagen, dat deze ruim 4 weken is verhinderd geweest zijn beroep uitteoefenen, veroordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf en f 25 boete. De rechtbank te Rotterdam heeft een gepensioneerd majoor van het o. i. leger, ridder der militaire Willemsorde, wegens herhaalde mishandeling van zijn 13jarig dochtertje met een kleerenklopper, onder aanneming van verzachtende omstan digheden, veroordeeld tot f 25 boete. Koloniön. In den op 7 Juli gehouden vergadering der Javasche Bank is tot directeur benoemd de heer G. A. de Lange. Men meldt ons uit de gemeente Zijpedat op 31 Aug. de WelEd. heer C. Siemers, die verzocht had bij eene her kiezing niet meer in aanmerking te komen, zijn 53jarigen diensttijd herinnerde, aan de gemeente gewijd. Een sierlijke toespraak van den heer burgemeester getuigde van de be langstelling der gemeenteterwijl hem door de leden van den gemeenteraad, secretaris en gemeente-ontvanger een zil veren tabakspot met inscriptie werd aangebodenwaarop door de jubilaris, hoezeer aangedaan, werd bedankt. Op 21 Sept. zal te Breda, in het groot-arsenaaleene ten toonstelling van paarden uit alle gewesten van Nederland gehouden worden, waarvoor de prins v. Oranje eene gouden medaljeprins Frederik en andere hooggeplaatste personen benevens het bestuur der gemeente verschillende geld- en andere prijzen uitgeloofd hebben, en waaraan eene verloting zal worden verbonden. Aan de Redactie van het Weekblad voor nemerland en Westfriesland. Ken- o o na 1 Ik Weekbl. voorKennemer- land en Westfriesland. Volgens uwe Courant van gisteren, 4 September, zou de door mij opterigten Burgervereeuiging Harmonieingeval art. 3 van het door mij ontworpen VOORLOOPIG reglement werd nageleefdeen staatkundig karakter hebbenomdat er alsdan geen voornaam conservatief dagblad in de vereeniging ter lezing zoude liggen voor zoo veel mijne wetenschap aangaat kwalificeer ik de door mij voorgestelde couranten als volgt: Staats-Cour. (offic. onzijdig) Haarl. Cour. (onzijdig) (1 Handelsblad, Si 1 de Tijd, 3 g (2 Rotterd. Cour., |2 de N. Noord-Holland, en H 5n p O CJ 1 0 en gg "43 3 3 Alkm. Courant. g f neendat de verhouding dier bladen en de personen die mij hunne welwillende medewerking hebben toegezegd in mijn plan genoemdaan Alkmaar's Ingezetenen genoeg zame waarborgen voor eene harmonische Burgervereeuiging opleverenwaar van staatkundig karakter, noch van partij schap sprake kan of zal zijn. Bovendien moet ik u nog opmerken, dat, bij goede lezing van mijn voorgesteld VOORLOOPIG reglement, u zult ont waren, dat het onder verbetering aan de Ingezetenen is aan geboden geworden, en de te constitueren vereeniging alzoo zelve over de keuze der couranten zal kunnen beslissen. Alkmaar, UEd. Dw. Dienaar, 4 September 1869. D. MEIJER. Mijnheer de Redacteur! Mag ik UEd. beleefd verzoeken, zoo mogelijk, voor on derstaand artikeltje een plaatsje in uwe courant van heden in te ruimen? Met genoegen las ik in uwe courant van Zondag 22 Aug. j.l. eene eerste kennisgeving van het plan van den heer D. Meijer, tot oprigting eener burgervereeniging of sociëteit, waaraan concerten en tooneelvoorstellingen zouden worden toegevoegd, en wel tegen de geringe contributie van f 10 per jaar, eene som die voor vele ingezetenen ongemerkt s jaarlijks alleen aan inteekeningen op lijsten voor concerten en tooneelvoorstellingen wordt uitgegeven, zoodaf teregf in die courant wordt opgemerkt, dat het tot stand komen dier vereeniging niet alleen wensehelijk kan worden geacht, maar dat zulks daarenboven genoegen en voordeel belooft, twee zaken waarvoor niemand onverschillig kan zijn, en die zich zeiven genoegzaam aanbevelen. Ik heb daarom dan ook niet geaarzeld mij onmiddelijk als lid der vereeniging te doen inschrijven, en ik twijfel geenzins of velen zullen mijn voorbeeld volgen, zoowel in hot belang van het algemeen, van zieh zeiven, als van den ondernemer, die, mijns inziens, om het idee zelve, volkomen lof mag worden toegekend. Het thans in de Nieuwe Alkm. Ct. opgenomen artikel evenwel, en vooral het laatste gedeelte, geeft eene nadere beschouwing en beoordeeling van de gronden dier vereeni ging, bepaaldelijk vervat in de circulaire door den heer D. Meijer uitgegeven en naar ik vermoed bereids bij velen bekend, en wijst wel uitdrukkelijk op art. 3, waarin Hoofd zakelijk de ter lezing liggende couranten aan de aandacht worden aanbevolen. De daarbij gemaakte opmerking bragt ook mij direct tot eenig nadenken, en aangezien ik mij reeds als lid had doen inschrijven en belang in de zaak stelben ik onverwijld naar den heer Meijer gegaan, ten einde nadere inlichtingen van hem te erlangen, waarop hij mij mededeelde dat 1°. vol strekt zijn doel niet was om zich op eenig staatkundig ter rein te begevenen dat het hem ieed deeddat het woord „enz zoo bepaald over het hoofd was gezienwant, dat het hem volkomen onverschillig waswelke couranten men zou verlangenen dathij zonder daarbij na te denkeneenige bij hem reeds in^gbruik zijnde couranten had opgenoemd 2". Dat noch eer* onhandig vriend, noch staatkundig heet hoofd hier eenige handen in het spel heeft want dat hij zelf en alleen de ontwerper van het plan is, zonder zieh met eenig politiek beginsel op houden of in te laten en 3"_ dicteerde hij mij, als bewijs zijner loyaliteit in deze, de vol gende dichtregelen: Wie aan den grens wil blijven wonen Meet zijn van alle markten klaar. Zich steeds bereid en wakker toonen, Want morgen is de vijand daar. Slaat 't vreemd gespuis dus voor de deur, Welnu, hij heischt des vijands kleur, Doch komt, zijn Natie voor den dag Direct toont hij zijn eigen vlag. Ik vermeen dus de zaak volkomen aan ieder te mogen aanbevelen, en daarbij de vereeniging als Burgervereeniging en niet als staatkundige partij aan ieders oordeel te kunnen onderwerpen. Alkmaar den 4 Sept. 1869. Een belangstellend Lid. In de Twentsche Courant van 1 Septemh: r wordt het vol gende schrijven uil Almelo gevonden: "De benoeming van den heer W. F. K. Gouwe, directeur der posterijen alhier, tot gelijke betrekking te Alkmaar werd .net belangstelling vernomenverheugt men zich in de onder scheiding dien heer te beurt gevallen, wij gelooven toch dat er weiuigen zullen zijn, die ZEd. niet met leedwezen zien vertrekken. Humaan en cordaat in zijne handelingen, van aangename vormen, steeds ieder met raad en daad bijstaande, weet ZEd. op gelijke wijze de eiscken van zijn ambt overeen- tebrengen met de belangen en billijke wenschen van het publiekiets dat wij wel eens te vergeefs bij de posterijen hebben gezocht. Onze beste wenschen volgen hem na." Door den minister van biunenl. zaken is bij het per soneel tot aanleg der staatsspoorwegen bevorderd den opzichter A. O. Haceou, van de 3e tot de 2e klasse. Het kiescollegie der herv. gemeente heeft den 31 Aug. uit het vroeger vermelde drietal tot predikant beroepen den heer C. H. ten Harmsen van der Beek te Reitzum-Genum en Licktaurd. De door B. en W. bij den gemeenteraad ingediende begrooting voor 1870 bedraagt in ontvang en in uitgaaf f 135.918. De hoofdelijke omslag wordt begroot op/23500, de ontvangst wegens schoolgelden op 5820. De geraamde uitgaven voor liet onderwijs beloopen f 20874, die voor het armwezen f 17798. - De tentoonstelling in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam is den 31 Aug., onder het geleide van eenige leden der plaatselijke commissie en uit de bij haar door bijdragen van particulieren beschikbare geldenbezocht ge worden door 65 alhier woonachtige handwerkslieden, die daardoor een zeer genoegelijken en leerrijken dag hebben doorgebrachten de verplichting op zich hebben genomen om ploegsgewijze, naar gelang hunner verschillende beroepen, verslagen over hunne bevinding mteleveren. Naar men verneemt circuleert bij de ingezetenen een adres aan den Gemeenteraadhoudende klachten tegen het gebruik van de latrinen-reinigingsmachine bij het ledigen der privaatemmers. Door het stedelijk muziekcorps zullen op Zondag, 5 September, des namiddags te fj. uren, in den Stads-houtde navolgende stukken worden uitgevoerd 1. Marsck van Khmer2. Morceaux Religieux van Delise. 3. Gabriëllen Walzer van Strauss. 4. Aria voor Cornet van Kr oil. 5. Ouverture (Raimond) van Thomas. 6. Bolero (Peurta del Sol) van Labory. 7. Introduction et Polonaise (Clarinet) van Clement. 8. Polka militaire van Kühner. Zitting van 16 Augustus. fJ. R„ te Heer HugoWaard, uit gebrek aan voorzorg laten loopen van koeien op eens anders met graan bezet bouw land f 3 boete en de kosten, met subsidiaire gevangenis straf van 1 dag. 2. T. G. en J. G„ te Egmond aan Zeeenkele diefstal van groene helm onder Egmond-binnenieder 8 dagen ge vangenisstraf en de kosten. 3. A. S„ A. W. en J. B„ te Egmond aan Zee, als boven van hout uit de bosschen te Bergen ieder 6 dagen gevan genisstraf en de kosten. 4. W. S., te Alkmaar, als boven van veldvruchten uit den Hout aldaar, 6 dagen gevangenisstraf en de kosten. 5. G. G„ te Egmond aan Zeeals boven van groene helm, 20 dagen gevangenisstraf en de kosten. 6. J. d. K., te Alkmaar, bevaren van het N. H. Kanaal, tusschen zons onder- en opgang met een zoutwaterschuit, zonder de seinlichten te voerenf 10 boete en de kosten met subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag. 7. J. d. G„ te Alkmaar, plaatsen van hout op gemeente grond, 2 boete en de kostenmet subsidiaire gevangenis straf van 1 dag. 8. J. S„ te Egmond aan Zee, verkoopen en ter markt brengen te Alkmaar van ongekeurde vischontslagen van rechtsvervolging. 9. J. T. H., te Alkmaar, beschadigen van gemeente-plant soen f 1 boete en de kostenmet subsidiaire gevangenis straf van 1 dag. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 2 Sept. Henrij Charles Alef Rudolph Leonard Paulus Scheltus van Kamyferbcke, te Alkmaar, en Grietje Haanraads te Amsterdam, onlangs te Alkmaar. Ide Wester, wedr. van Katje Windten Grietje Oomen, beide te Obdamlaatstgen. onlangs alhier. GETROUWD. 29 Ang. Jan Frederik Christiaan Friet en Hendrika van den Brink' GEBOREN. 27 Aug. Afra Margaretha Cathurinu D. van Adolf Rigardus Mulder en Maria Gesina Schermer. 28 Gerardus Johannes Adrianus, Z. van Nicolaas Adri- anus Iloekmcijer en Sijtje Blom. 30 Cornelia, D. van Hendrik van de Kamer en Neeltje Schouten. 31 Maria ElisabethaD. van Hendrik Heinliuisen Eiisabetk Antoinetta van Essen. Johanna Catha- rina, D. van Leendert Dirk Buijsen Margaretha Peperkoorn. 1 Sept. ChristiaanZ. van Johannes Holman, en Antje Haasbroek. OVERLEDEN. 28 Aug .Johannes-, Simon- en Trijntje, Zs. en D. van vijlen Arie Bakkuin, en van AafjeWeel, 30, 28 en 20 jaar, wonende allen te Egmondbinnen. 29 Cornells IJfs, 71 jaar en 11 maanden. Johannes Gerardus MartinusZ. van Simon Johannes Bakker, en Neelfje Knaap 16 weken. Magdalena, D. van Johannes Frederik van der Spek, en Pietertje Smit, bijna 4 weken. 30 Johanna Lucretia, D. van Antonius Marinus Vaesen, en'Agatha Theodora EraneiseaBakker, 7 maanden.

Alkmaarsche Courant | 1869 | | pagina 2