Italic. Spanje. Id rank rijk. IKinnciilaml. Engeland. Turkije. Wercenïgde Slaton. 3 ngeztmbeu Stukken. StA&e iTticuxus. plan eener conferentie verworpen. Hoewel de Raad instemt met de in de nota ontwikkelde gevoelens, gelooft hij toch, dat het nutteloos is om voorzorgsmaatregelen te nemen tegen de besluiten van het concilie. Den 28 Aug. zijn met groote plechtigheidin het bijzijn van het meerendeel der ministers, de in de baai van Spezzia aangelegde dokken voor de italiaansche marine ingewijd en geopend geworden. De minister van linaneiën heeft, door middel dertranscoe ambassade te Rome7 miljoen fr. aan bet pauselijk gouver nement gezonden, in mindering van de storting waartoe de regeering zich, bij de overeenkomst omtrent de veideelmg van de rentebetaling der pauselijke schuld, heeft verbonden. Bij het hooggereelithof te Madrid is door de regeering tegen 7 prelaten eene aanklacht ingediendwegens verzet tegen bet decreet van den minister Zortlla omtrent de deel neming der geestelijkheid aan de carlistische woelingen. De bisschoppen van Santjago, Osma en XJrgel worden met name genoemd als degenenwaarvan de regeering de vervolg verlangt. F Impartial verklaart de candidatuur van den hertog v. Mont- pertsier voor onmogelijk, als aanleiding zullende geven tot ver wikkelingen met .Engeland en Pruisen; desgelijks tegen die van den prins v. Asturieomdat hij mindeqarig en een bastaard isen omdat hij de staatkunde der Bourbons volgen en zijne moeder ondersteunen zou. De laatste bende der carlisten in de provincie Girona is verdwenen. De gouverneur van Cuba heeft per telegraaf berichtdat de iusurgenten in de centrale districten geslagen zijn. De regeering heeft bij decreet de invoering vergund van spaansche boekenin het buitenland gedruktonder voldoe ning van inkomende rechten en na kennisgeving aan den minister van koophandel. Den 8 werden te Madrid in den omtrek der Puerta del Sol verscheidene samenscholingen opgemerktwaarvan de houding echter rustig was. 's Avonds te 10} uren kwamen eenige vrijwillige schutters uit de voorstedeneene intrigue, der regeering vermoedendeen namen bezit van den wacht post aan bet ministerie van binnenl. zaken. Zich niet wil lende verwijderendeed de heer Rivero verscheidene batal jons vrijwilligers in de wapenen roependie gedurende dmt nacht de toegangen tot het regeeringsplein bezetten, vrijwilligers der voorsteden, door eenige repuhlikeinsche Afgevaardigden tot gehoorzaamheid bewogen en de nutte loosheid van verder verzet inziendezijn tegen 5 uren der afgetrokken. Den 9 had de stad weder haar gewoon aanzien verkregen. Een veertigtal personen zijn in hechtenis genomen. Een te houden stierengevecht werd uitgesteld. De regeering te legrafeerde naar Vichy, dat men zich niet behoefde te haas ten om terugtekeeren. De Keizerin en de keizerlijke prins zijn den 3 op het kasteel van Saint-Cloud teruggekeerd. Te Toulon hadden zij den 1 al de schepen van het gepantserde eskader en de pyrotechnische school bezochten H. M. aan boord van het viaggeschip Magenta de door den Keizer verleende decoratiën uitgereikt, 's Middags waren al de hoofdofficieren van het eskader aan bare tafel vereenigd. Te Chambéry was de ont vangst den 2 zeer hartelijk; ook daar bezocht de Keizerin de hoofdkerk, hield zij eene receptie, woonde zij een défilé van deputatiën uit het gewest bij, reikte zij belooningen uit en gaf zij een gastmaal, terwijl 's avonds een prachtig vuur werk werd afgestoken. Het uiten van den wensch tot het verkiezen der maires en adj uncten uit de gemeenteraden is door 6 Alg. Raden goedge keurd, door 7 verworpen; die tot verkiezing van genoemde be ambten door de gemeenteraden of door de regeering uit eene voordracht vau de gemeenteraden is nergens aangenomen, maar 1 Alg. Raad heeft besloten de aandacht der regeering daarop te vestigen; en die om de verkiezing door het alge meen stemrecht te doen plaats hebben is overal afgewezen. Te Perpignan hebben in de laatste dagen van Augustus naar aanleiding van de grovebij de nog niet goedgekeurde verkiezing van den heer Durandgepleegde misbruikeu samenscholingen plaats gehad, waarbij kreten en liederen aangeheven werden. Den 28 's avonds zijn de straten door de gensdarmerie en de policie schoongeveegd en daarbij 7 of 8 personen in hechtenis genomen. Ook in andere plaatsen aan de spaansche grenzen zijn eenige woelingen voorgevallen. Bij. al de parijscke bladen is den 2 een Sept. manifest ontvan gen van //liet comité der vijanden van het persoonlijke gouver nement," onderteekend door //den president Brutuswaarin de Keizer //het monster" genoemd en het einde van het per soonlijk gouvernement aangekondigd wordt. De kamer van koophandel te Marseille tracht, met mede werking der regeering, eene verlaging te bekomen der tarie ven van de spoorweg-maatschappijenopdatdoor de opening van het kanaal van Suez, de transito-handel van westebjk Europa naar O. Indie niet geheel of ten deele naar Triest Genua en Livorno verlegd worde. Den 6 beeft ter beurze te Parijs weder eene paniek ge- heerscht. De rente daalde belangrijk en verbeterde weder op de verzekering van den commissaris der beurs, dat de gezondheidstoestand des Keizers voldoende was. Den vol genden dag herhaalde zich dit spel op dezelfde wijze. Of schoon de Keizer S. Gloud niet verlaat, heeft hij daar den 8 weder een Kabinetsraad gepresideerd en den 9 een rijtoer door het park gemaakt. Het gewezen lid der Bergpartij uit de Nationale Verga dering van 1849, Victor Considéruntin dat jaar wegens deelneming aan den aanslag van 13 Juni tegen de constitu tie der republiekmet Ledru-Rollin en anderentot depor tatie veroordeeld en naar Belgie gevlucht, is dezer dagen in Frankrijk teruggekeerd uit Texaswaar het hem niet gelukt is zijn socialistisch systeem iu practijk te brengen. Senaat. 1 Sept. De heer Boulay de la Meurthe bestrijdt het ontwerp-senaatsbesluithij acht de vrijheid alleen bestaan baar wanneer er geen partijen meer zijn. De genl. de la Rue is beducht, dat de hervormingen de vijandelijke partijen niet zullen ontwapenen. De heeren Quentin-BauchartMomier de la Sizerame en Larabit verdedigen het ontwerp. Prins Napoleon juicht het insgelijks toe, hoewel hij de hervormingen minder beperkt had gewenscht. Hij bestrijdt de meenmg van hen, die de vrijheid gevaarlijk vinden en noemt dezulken "onverzoenlijkeu." De kunst van regeeren bestaat niet in het weerstandbiedenmaar in het toegeven aan de recht' matige wenschen der openbare meening. Men moet daar mede niet wachten op het verdwijnen der pretendenten, de vrijheid zal hen doen verdwijnen. Het oogenblik is thans gekomen. De prins wenschte behalve de voorgestelde her- vormigen: verantwoordelijkheid der ministers jegens de Kamers; herschepping van den Senaat in eene enkel wetgevende door hot algemeen stemrecht samengestelde Kamer; opheffing van het verbod tot het critiseeren der constitutie; vermeerderini van bet aantal Afgevaardigden, met terugkeer tot betstelse meesteren; woelingen en misdadige aanslagen moesten krachtig onderdrukt, maar eene weldadige agitatie en staatkundig leven onderhouden worden. De rede van den prins, welke 1} uur duurde, is slechts toegejuicht toen hij zijne verknochtheid aan den Keizer en aan den keiz. prins betuigde, en afge broken door tegenspraak van de heeren de Maupas en Rouher. De minister de Forcade vat na den prins het woord op om hem te weerleggen; hij acht de vrees voor de revolutionaire partij lang niet hersenschimmig en kan den wensch tot in voering der opgenoemde hervormingen niet deelen; hij zou zijn ontslag nemen indien zij in den Raad des Keizers bijval vonden. 2 Sept. De graaf dé Segur d' Aguesseau komt op tegen eene hem betreffende door prins Aapoleon gedane bewering, en neemt deze gelegenheid te baat om diens rede, welke h.ij //ergerlijk" noemtte wraken. De voorzitter en de nicir- kies de Gricourt manen den spreker tot behoedzaamheid a,an. Prins Napoleon antwoordt den graaf, dat indien hier iets ergerlijks is het zijne woorden zijn. De graaf zoekt zijne uitdrukking te rechtvaardigen, maar wordt door den voor zitter het woord ontnomen, omdat hij van het gebied van het persoonlijk feit was afgedwaald. De heer Devienne ver dedigt het rapport tegen de bedenkingen van den prins en wordt herhaaldelijk en levendig toegejuicht. Nadat de lieer M. Chevalier gezegd heeft, dat de beweging op politiek terrein niet te stuiten is en de regeering. voor dat 2 jaren verloopen zijnhet parlementaire en constitutioneele stelsel in al zijne volheid zal moeten toepassenworden de algemeene beraadslagingen geslotenen art. 1 - 4met verwerping der daarop voorgestelde amendementen, goedgekeurd. 3 Sept. De procureur-generaal üelangle stelt voor, het amendement van den heer Bonjean niet in overweging te nemen, omdat het, in strijd met het decreet van 5 Febr. 67, over de grondslagen der constitutie handelt (Het strekt tot toekenning van het initiatief omtrent de wetten ook aan den Senaat, tot benoeming van gemengde commissiën uit de beide Kamers ter vereffening van conflictenenz.het slot, tot verandering der samenstelling van den Senaat, was door dén voorsteller, ten gevolge der in het rapport van den heer Devienne ontwikkelde bezwaren, reeds teruggenomen). Na langdiirige discussie wordt het voorstel Delangle met 75 tegen 43 st. verworpen. 4 Sept. Het amendement Bonjean wordt bestreden door den minister de Chasseloup Laubat en den heer h. Dupin envei- worpen met 113 tegen 10 st. Tot de voorstanders behoorde prins Napoleon. Het amendement de Sartiges, tot het uitmaken van verschillen tusschen de Kamers in eene vereenigde zitting wordt eveneens verworpen en art. 5 aangenomen. Desgelijks art. 6, na verwerping van het amendement Brederom de voorzitter van het Wetg. Lichaam door die vergadering voor den tijd van 6 jaren, onder goedkeuring des Keizers, te doen benoemen. fi Sept. Een uitvoerig debat wordt gevoerd over de amen dementen van graaf de Ségur d' Aguesseau en de heeren Hubert- Delisle en Larabit. tot herstelling van het adres van antwoord Eerstgenoemde wenscht dit als blijk van eerbied voor den Keizer, wiens openingsrede naar zijne meening niet onbeantwoord blijven mag. De rapporteur Devienne en de minister Magne bestrijden de amendementen, waarvan dat van den heer Delisle verworpen en de beide andere vervol gens ingetrokken worden. De heer de Ségur veroorloofde zich weder verscheidene uitweidingenten doel hebbende het bestrijden van het door prins Napoleon ontwikkelde pro gramma; hij noemde diens staatkunde eene „halsbrekende," meende, dat de prins er niet voor zou terugdeinzen om het land aan alle hoeken in lichtelaaie vlam te zetten, en waar schuwde tegen „zekere raadgevingen," ai mochten die ook van betuigingen van genegenheid vergezeld gaan. De ver gadering deed herhaaldelijk haar ongenoegen blijken over de uitdrukkingen van den spreker, die door den voorzitter na drukkelijk aangemaand werd om zich van personaliteiten te onthoudenterwijl de minister Magne aanspoorde tot ver trouwen in de waakzaamheid en het doorzicht van den Sou- verein. De artikelen 7 tot 12 worden alle aangenomen en daarna het geheele ontwerp met 129 tegen 3 st„ zijnde die van graaf Boulay de la Meurthemarkies Ernest de Girardin en baron de Fincent. 29 Leden, waaronder de 4 kardinalen, maarschalken en de prefect Haussmamzijn afwezig. De minister van justitie leest het keizerlijk decreet tot sluiting der buitengewone zittingwaarna de leden onder den kreet leve de Keizer!" uiteengaan. aL oorlogvoerende mogendheid wilde erkennenwelke stap tot nu toe door den spaanschen gezant was vertraagddoor bedreiging met de toepassing van het recht van visitatie op americaausche schepen en met het uitgeven van kaperbrieven, als in dit geval niet gebonden door de parijsclie conventie. •B a i» a ii Hakodadi. de hoofdstad vau het eiland Jesso. is, na nauwe insluiting van de land- en de zeezijde en na hardnekkigen strijd, den 20 Juni door de troepen van den Mikado inge nomen. Er zijn daarbij geene buitensporigheden gepleegd en de eigendommen der europeanen zijn geëerbiedigd. De verbazende kosten dezer expeditie hebben de reeds hachelijke gerteldheid der lands-financiën zoo verergerd, dat men tot de uitgifte van muntpapier met gedwongen koers heeft moe ten overgaan. van arrondissements-kiesdistrictenhervorming meentewezen in den zin van decentralisatie. - kon men het best bezweren door het goede er van het ge- - Revolutiën van te ver- Ierland. Den 31 Aug. is te Dublin in eene bijeenkomst van leeken der Episcopaalsche Kerk besloten om de aarts bisschoppen van Armagh en Dublin te verzoeken tot het beleggen eener algemeene openbare bijeenkomst van leeken ten einde over de belangen der Kerk te beraadslagen. Het voorstel strekte aanvankelijk om de hertogen v. Lcinster Abercorn daartoe uittenuodigen. De kardinaal Cullen waarschuwt in een breedvoerig schrijven de catholieken tegen de sedert kort in Ierland bestaande ge mengde scholen en dreigt de ouders, die hunne kinderen daarvan niet wegnemenmet onthouding der sacramenten hij vermaant hen'de kindereu te zenden naar eene der onlangs te Dublin geopende catholieke scholen. Den 1 Sept. hebben de r. c. aartsbisschoppen en bisschop pen te Maynouth eene vergadering gehouden, tot het op maken vau een manifest betreffende de onderwijs- en land- kwestiën. 'Zij keuren daarin de gemengde instellingen van hooger,- middelbaar- en lager onderwijs af als gevaarlijk voor het geloof en de zedelijkheid der r. c. jeugd, en manen gees telijkheid en leeken aan om door alle wettige middelen de uitbreiding en het voortbestaan ervan tegentegaan. Zij ver- angen eene r. e. universiteit en, wil de regeering het aantal hoogescholen niet vermeerdereu, dan het bereikbaar stellen van alle academische graden en voorrechten ook voor de catholieken, en aan de universiteit een voor catholieke stu denten ingericht „college." De beslissing der landkwestie noemen zij dringend noodzakelijkzonder evenwel een mid del aan de hand te doen om de wenschen der pachters met de rechten der eigenaars in overeenstemming t.e brengen. De kardinaal Cullen heeft bevolen om in alle r. c. kerken van Dublin gedurende 3 dagen dankgebeden optezenden „voor het besluit van het Parlement, waardoor aan het over wicht der protestantsche Kerk in Ierland een einde is ge maakt." De Onderkoning van Egypte heeft per telegraaf bericht gezonden, dat hij de voorwaarden, vermeld in den tweeden brief van den grootvizier, goedkeurt. De schismatieke armenische patriarch van den Libanon heeft naar Rome geschrevendat hij de uitnoodiging tot bijwoning van het concilie met veel bereidwilligheid aanneemt. Ver scheidene bisschoppen van dezelfde gezindte hebben dat voor beeld gevolgd. In de stad Janina zijn 1100 huizen, alsmede de groote bazar en de citadelin '6 uren tijdsdoor een hevigenin een petroleuin-magazijn uitgebroken brand verwoest. Vooral de jodenwijk is daardoor zeer geteisterd. De minister van buitenl. zaken heeftin een onderhoud met verscheidene gezantenverklaarddat de regeering nog vóór de bijeenkomst van het Congresde rebellen op Cuba De Koningiuvergezeld van de prinsen Frederile en Alexander, heeft den 2 "een bezoek gebracht aan de kweekschool voor de zeevaart te Leiden. Benoemingen. Als wethouders zijn den 7 herbenoemd, t.; Oudorp de heer J. Latenstein v. Foorst, te Oterleek de heeren C. Gz. Fisser (laatstelijk herkozen raadslid) en D. Hz. de Jong. Spoorwegen. De gemeenteraad van 's Hertogenbosch heeft den 7 besloten voor J 100000 in geld, aandeelen en obligatiën deel te nemen in den spoorweg van Tilburg over genoemde stad naar Nijmegen. Van Lenneps-Monument. Den 8 Sept- is het door den beeldhouwer Stracké gebeitelde gedenk feeken op het graf van m'. Jacob van hennep, op het kerkhof te Oosterbeek, plechtig onthuld. De Koning was daarbij door H. D. ad judant, jr. D. Bicker, vertegenwoordigd. Landbouw. In Drenthe en naburige gewesten heeft de veenboekweit door de nachtvorsten der vorige week veel ge leden, zoodat de schade zeer aanzienlijk is (in Drenthe ƒ609 >0). Tuinbouw. De tentoonstelling van bloemen en vruchten in het begin van October zal gehouden worden op de hofstede Frahkendaalvan de tuinbouw-maatschappij Linnaeusinden Watergraafsmeer, in plaats van in het Paleis voor Volksvlijt dat alsdan nog niet ontruimd kan zijn. Onderwijs. Den 6 is het nieuwe gebouw der Rijks hoogere burgerschool te Groningen plechtig ingewijd, nadat in het tot nu toe gebruikte gebouw op 1 dezer de Rijks kweekschool voor schoolonderwijzers geopend was. Feesten. Te Tilburg is een optocht en tentoonstelling van oude hoeden gehouden; de optocht bestond uit: de nieuwe Kon. Harmonie; een triumfwagen waarop meisjes in bruidsgewaad, met een monsterhoed in 't midden; de rege lingscommissie, de jury, de inzenders met hunne inzendingen op het hoofd, en een praalwagen met een hoedenfabriek en hoedenwinkel, welke laatste, even als alle deelnemers, van oude hoeden voorzien was. Bij de harddraverij te Schagen op den 8, is de prijs be haald door de Wisse, van G. Barendrecht te Barendrecht, bereden door J. de Boer, en de premie door Snip, van J. Waal te Spanbroek, bereden door C. Broers. In de kerk der hervormden werd denzelfden dag een muziekfeest ge houden, met medewerking van liedertafels en orchest van elders, en 's avonds werd een vuurwerk afgestoken. Zevende internationaal congres voor de statistiek. Den 3 zijn de gedelegeerden en genoodigden, in de groote zaal der sociëteit de Fereeniging. verwelkomd door den mi nister van binn. zaken en den burgemeester van 's Graven- liagebeantwoord door de fransche en engelsche gedelegeerden, de heeren Woloussky en Houghton. Den 4 werd in dezelfde zaal het avant-congrès gehouden. Den 6 werd het congres geopend in de groote zaal van het Binnenhofdoor den minister van binn. zaken, waarna de leiding der vergadering overging op den hoogleeraar Fissering. Den 5, 's avonds, is in den acclimatisatie-tuin een gast maal aangeboden aan de officiëele gedelegeerden, waaraan de ministers en de burgemeester deelnamen. Den 6 en 7 zijn die gedelegeerden bij den Koning, de Koningin en den prins v. Oranje toegelaten. Den 6, 's avonds, werd in pas genoemdengeïllununeerden tuin, een concert door de kapel van Dunkier gegeven. Den 7 gaf de minister van binn. zaken een diner, die van buitenl. zaken eene soiree aan de gedelegeerden. In den avond van den 8 was het Bosch luisterrijk geïllumineerd, vooral in den omtrek der vijvers, terwijl op 4 punten muziekuitvoe ringen plaats hadden. Den 9 werd op het stedelijk badhuis te Seheveningen het gemeenschappelijk diner gehoudenwaar bij alle ministers, uitgenomen de heer Fock, tegenwoordig waren. Het werd met een vuurwerk besloten. Aanbestedingen. De 9 te 's Gravenhage, het maken van gebouwen en andere werken voor het hoofdmagazijn der centrale werkplaats te Zwolleten behoeve der staats spoorwegen, ministe insclir. B.v. Enst teZwolle, voor 105,55->; het bouwen eener vaste brug over het aftesnijden gedeelte van de Maas en verdere werken nabij Crevecoeur, minste insclir. A. v. d. Wetering Az. te Woudrichemvoor/Tlo,090. Giften. De lieer IkJHcinekuyk te Haarlem heeft aan de Maatschappij van Weldadigheid ten tweeden male (de eerste maal in 1867) een certificaat 2^ p.ct. v\ .S. groot f 1000 gechonken. Rampen. Den 3 is het. gebouw behoorende tot de touw- baan buiten de Oosterpoort te Hoorn afgebrand. In den nacht van 910 Sept. zijn te Zaandam, Hazenpad, 5 perceelen afgebrand. n T Den 4 is te Schagen brand ontstaan in de herberg en boerenwoning van C. Stroomer, op het Noord, bewoond dooi nog 2 gezinnen, waardoor dat huis, alsmede de boerenplaats van P. Heddes zijn in de ascli gelegd. In laatstgenoemd pereeel gingen o.a. ruim 60 wagens hooi, in eerstgenoemd 5 wagens vlas verloren. Rechtszaken. De rechtbank te W mschoten heelt een spoorwegbeambte te Nieuwe Schans, die geweigerd had een bij hemter zake van wanbetaling van schoolgeldenmge- legerdcn krijgsman zijn bed aftestaan, van alle rechtsvervolging ontslagen. 22 Gevangenen uit de gevangenis voor )eugdige man nelijke veroordeelden op den Kruisberg bij Doetinchem zijn wegens wangedrag naar elders overgebracht, t. w. 20 m Hoorn en 2 naar 's Hertogenboscli. Te Amsterdam hebben in de avonden van 7, 8 en dezer volksoploopen plaats gehad op den Damten gevolge van het handhaven door de militaire wacht van het verbod tot het beloopen van de verhoogde bestrating voor het paleis. Aanvankelijk bepaalde zich de beweging tot jongensspel maar ten laatste werd de menigte zoo groot, dat de huzaren moesten aanrukken om het plein te doen ontruimen. 270,te Staats-loterij. Trekking der 3e klasse. No. /86<> f 25O00, No. 3584 5000, No. 18577 2000, No. 2429 en 11958 1500, No. 799, 1326, 9710, 12191 en 15847/1000, Den 28 en 29 September e.k. zal de Vereeniging tot afschaf- Jing van sterken drank hare jaarlijksche algemeene vergadering te Amsterdam houden. Aller oogen zijn thans gevestigd op de heide congressen, in deze dagen te 's Gravenhage en Leuven gehouden, maar waar ooit cijfers sprekendan is het in het 25' jaarverslag van bovengenoemde vereenigingwaar wij lezen: //wij leven in een land van 3.500.000 zielen, die nog iu 1868 gemiddeld acht kannen gedestilleerd per hoofd hebben gebruikt; waar g in 1868 over circa 268.000 vaten, van 100 kan elk, accijns aan den lande werd betaaldtot, een bedrag van circa 13.509.000 guldenwaar ruim 35.000 patenten aan tappers en kroeghouders in datzelfde jaar werden uitgereikt, en, naar matige bereke ning zeker 27 millioen gulden aan sterken drank zijn verteerd." Dat de drankbestrijders een magtiger vijand te bekampen hebben dan onze Nederlandsche scnerpschutters zal niemand ontkennen. Van onze goede stad Alkmaar wordt iu dat verslag, onder veel meer, gezegd: //Eenige jaren reeds geleden hield de Nederlandsche Vereeniging hare gewone algemeene vergadering te Alkmaar, en het was bij die gelegenheid dat de toenmalige voorzitter des hoofdbestuur:/zinspelende op een der merkwaar dige dagen van Alkmaar in 's lands geschiedenisden wensch uitsprak, dat ook voor het werk onzer vereeniging van Alk maar de victorie mogt uitgaan. Wanneer wij het jaarberigt 1868 ouzer daar gevestigde afdeeliug nalezen en daarbij in gedachte houdenwelke uitnemende sprekers en schrijvers die afdeeling onder hare leden telt-, dan vreezen wij dat die victorie zich nog geruimen tijd zal laten wachten." Geduld, goede afschaffersZijdie geloovenhaasten nietuwe zaak is nog niet in de mode. Den 20 September e.k. zal de Alk- maarsehe afdeeling weder een aanvang makeu met hare maan- delijksche vergaderingen. Zoo wij goed onderrigt zijnzal op dien avond ecu gevierde spreker van elders liet woord voeren. Wij wenschen vurig, dat hier en elders onverschillig heid onkunde en weerzin, de bekende hinderpalenwaarop de pogingen van hen, die de openbare meening ten deze beter trachten voor te lichtenschier overal stuiten plaats mogen maken voor warme belangstelling en krachtige onder steuning. S- Onze stadgenoot de heer JG. Schnerr, assistent ter Kuste van Guinea (gezagvoerder der afdeeling Apolloniafort Wil lem ILLte Beïn)is bevorderd tot resident. Z. M. beeft eervol ontslag verleend aan mr. A. F. L. Gregory, als 2en luitenant bij de d.d. schutterij alhier. In den nacht, van 8 op 9 dezer werd de klok geklept ter zake van brandontstaan in de grutterij van den heer Peeperkorn, aan den Kooltuin alhier, welke door de werking van een der aangevoerde spuiten spoedig geblusclit werd, na nog al groote schade te hebben veroorzaakt. Op Z.M. transportschip met stoomvermogen Java wordt met, 6 Oct. a. s. geplaatst ue adelborst le. kl. L. C. Koster. Door den gemeenteraad is in zijne laatste zitting be sloten, de lediging der privaatemmers weder op de oude wijze te doen plaats hebben en de aangeschafte machine alleen voor het ledigen van beerputten te bestemmen. Daardoor is tegemoetgekomen aan de klachten, welke reeds door middel van 3 adressen ter kennis van den raad waren gebracht; de 2 bij de laatst gehouden vergadering ingekomene telden liet een 325. het ander 175 onderteekeningen. -Door het stedelijk muziekcorps zullen op Zondag, 12 September, des namiddags te 4} uren, in den Stads-hout, de navolgende stukken worden uitgevoerd I. Marche (le Breton) van Krein. 2, Ouverture (le droit du Seigneur) van Wedighem. 3. Wiener Kinderwalzer van Strauss. 4. Potpourri (Montechi et Capuletti) van Bellini. 5. Triumphmarsen (Tannliauser) van Wagner. 6. Varsovien- ue (Un aoux regard) van Wallenstein. 7. Cavatine a Jeru salem (Trombone) van Verdi. 8. Polka (SansrSouci) van Strauss. het Per Telegraaf, 's Hage den 11 Sept. De behandeling van de zaak van Jacob de L letter voor den Hoogen Raad is uitgesteld tot Woensdag den 22 dezer. GEMEENTERAAD. Zitting van den 7 September 1869. No. 15. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Bij de opening der vergadering zijn 9 leden tegenwoordig. De vergadering geopend zijnde, worden 1De notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd 2. Wordt op voorstel van den Voorzitter en ingevolge het voorschrift der wet, overgegaan tot de beëediging der in dato 20 Julij 1.1. benoemde leden van den Gemeenteraad. De heeren Mr. D. F. van leeuwenBruinvis de Lange, J. C. KoornT. L. Koorn en S. Blom Hz., wordenop uit noodiging van de vergaderingdoor den Secretaris afgehaald en in de vergaderzaal binnengeleidleggen ieder afzonderlijk in handen van den Voorzitter, de bij de wet voorgeschreven eeden af en nemen, na de gelukwenschii g van den Voor zitter te hebben ontvangenals leden van den Raad zitting. De vergadering telt alsnu 14 ledenterwijl de heer van der Kaayuithoofde van uitstedigheidniet is verschenen. 3. Is overgegaan tot de verkiezing van een Wethouder, ter vervulling van de plaats, die na eene zesjarige zitting van den heer Ferhoeff als zoodanig, is opengevallen. De heer Verlioeff met overgroote meerderheid tot die betrekking herbenoemd, verklaart die benoeming aantenemen. 4. Is overgegaan tot vervulling der verschillende betrek kingen die door de periodieke aftreding der leden zoo in den Raad als in commissiën daar buiten, zijn opengevallen, en wel a. van één ambtenaar voor den burgerlijken stand, in vervanging van den heer JC. Koorndie daartoe op nieuw wordt benoemd b. van twee leden voor de vaste commissie van financiën, waartoe worden herbenoemd de heeren P. Bruinvis de Lange en J. C. Koorn; c. van een lid in de vaste commissie voor de verorde ningen in vervanging van wijlen den beer Mr. P. A. de Lange, waartoe is benoemd de heer Mr. D. F. van Leeuwen, terwijl de overige benoemingen van leden ia de commissie voor de Festsloot en regten van de waagtot, dat de Raad weder geheel vol tallig zal zijn, zijn verdaagd. Daarna zijn medegedeeld, en voor zooveel daarvoor vat baar, behandeld 5. Missive van H.H. Gedcp. Statenhoudende goedkeuring op het besluit tot verhuring van eene kamer in liet Accijnsgeboute. Foor kennisgeving aangenomen. 6. Idem van Burg. enWeth., ten geleide der verschillende ontwerpen van reglementen en verordeningen, tot executie der wet van 19 April 1869 (Staatsblad n°. 65), betrekkelijk bet begraven van lijken enz.: de verordeningen tot heffingen invordering van begrafenis- regtenverzonden aan de commissie van financiën om berigt en raad idem de regiementen voor de begra fplaats enz., aan de commissie voor de verordeningenconform als boven de missive en vorige stukken zijn ter lezing voor de leden op de secretarie nedergelegd. 7. Verzoek van Mad1Ie Challand, 2« hulponderwijzeres aan de openbare school voor meisjes, om tegen den 3 November aanstaande ontslagen te worden,

Alkmaarsche Courant | 1869 | | pagina 2