Italic. Spanje. frankrijk. Engeland. Vcrcenigdc Citaten. Mexico. Japan ItimienlitmB. Jtigczoubcu 5>tnkficn. ftlarfct- cu ficuvsbcricïttcu. nacht van den 22 hebben de insurgent en door verraad een fort overrompeld, waarbij 3 man der bezetting gedood en de overigen gevangen genomen zijnden 23 vielen zij ook 2 andere versterkte plaatsen aanmaar werden zij met groot verlies teruggeslagen. *Èen kanonneerboot heeft de insurgenten voor Buda be schoten, waarop deze hunne onderwerping hebben aangebo den. Benige afdeelingen troepen uit Risanodie 2 forten van proviand hebben voorzien, zijn op den heen- en terug- marsch herhaaldelijk en heftig aangevallen. HONGARIJE. Het ontslag van den minister van brnn. zaken b». v. Wenckheim is aangenomen. Hurbanreeds berucht, door zijne panslavistische woelingen in 1849, is wegens opruiing van het volk tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld. De minister van justitie Pironti iste gelijk met den minister van bjnn. zaken Ferrarisafgetreden. Zij zijn opge volgd door de heeren Viglianieerste president van het hot van cassatie te Florence (in 1859 commissaris des Konings in Lombardije) en Rudini, prefect van Napels (vroeger bur gemeester van Palermo). De Kroonprins van Pruisen is den 14 uit Venetie ver- trokken en den "17 met prins Bodewijk v. Hessen te Brindisi naar Corfu scheep gegaan. De bevolking heelt hem veel sympathie betoond, vooral te Ravenna en te Bari; hoewel hij incognito, onder den naam van graaf v. Ling en, reisde, werd laatstgenoemde stad op last van den gemeenteraad geïllumineerd. *De minister van financiën heeft bepaalddat van 4 tot 11 Nov. obligation der kerkelijke goederen verkocht zullen wordentegen 77 p.c. der nominale waardemet genot van interest sedert 1 Oet. Inlanders mogen van die obligatiën koopen tot een bedrag van 50, buitenlanders van 80 miljoen. Door deze uitgifte zal het aan de schatkist gedane voorschot van 60 miljoen worden gedekt en tevens de geregelde gang der dienst'voor geruimen tijd verzekerd zijn. De strijd, waardoor de opstand te Valencia ten laatste bedwongen is, werd ondernomen door 4 kolonnen van aanval, ondersteund door bet vuur der artillerie, en duurde van 's morgens 9(- tot 's namiddags 4 uren. Toen ie troepen de voornaamste stellingen bezet'ten, ware het directoire, de alcades en de aanvoerders gevlucht; de wapenen der op standelingen lagen in de straten verspreid. De belegeraars waren pas weder versterkt door troepen uit Arragoii en Nieuw-Castilie, zoodat zij behalve de artillerie en ruiterij, 30 bataljons voetvolk telden. De laatste strijd kostte 3 ge sneuvelden en 6 gekwetsten. De benden van Falloch en Bertomen, die te Alcoy de gevangenen bevrijd en eenige buitensporigheden gepleegd hadden', hebben die stad ontruimd, welke daarop door den luit. kol. Arrondo bezet is. Bij het omsingelen der bende van Salvochea en Paul, op den 15 in Grenada, is de Afgevaardigde Martinez gesneuveld. De Afgevaardigde Sunyer y Capdevilladie naar 1 rankrijk geweken is, zou, indien zijne vrienden hem niet beschermd hadden, door zijne manschappen gefusilleerd zijn geworden, toen hij hun te kennen gaf dat de zaak van den opstand verloren was. De heer Orense is gevangengenomen toen hij op het punt stond om de grens van Portugal te overschrijden. Te Sevilla zijn 4 bewerkers der spoorwegramp, waarbij eenige militairen omgekomen en gekwetst zijn, ter gebracht. De beweging te Bejar is onderdrukt; een gedeelte der opstandelingen is in onderwerping gekomen, een ander ge deelte naar Portugal geweken. Den 19 en 20 zijn te Madrid vele personen in hechtenis genomen, naar men verzekert ten gevolge van het ontdekken van een complot om de stad op 30 punten in brand te steken. De gouverneur van Castellon de la Plana heeft, in strijd met de vrijheid van geweten en van eeredienst, denverkoop van protestantsche bijbels in zijn gewest verboden. De bisschop van Havanna, die door den genl. Lersundi gebannen, maar in het gevolg van den genl. Bulce naar Cuba teruggekeerd was, is door den tegenwoordigen kapitein- generaal Caballero de Rhodas op nieuw verbannen. De leden der Liberale Unie hebben den 21 besloten om den candidaat voor den troon te stemmen die door de pro gressisten zal worden voorgesteld, onder voorwaarde dat deze den hertog v. Montpensier zullen stemmen, indien eerstbenoemde mocht weigeren de benoeming te aanvaarden. De rechtbank te Saragossa heeft aan de Cortes machtigin gevraagd om den heer Castelar en andere, in den opstanc. betrokken republikeinsche Afgevaardigden gerechtelijk mogen vervolgen. Cortes. Den21 isart. 1 derspoorwegwetaangenomen. Den 23 heeft de heer Granzo openbaarmaking gevraagd der docu- inenten, die op de door den ministerFiguerola gesloten lee- ning betrekking hebben. De minister Prim verklaarde dat die besluiten van het concilie, welke in strijd zijn met de besluiten der Cortes, als nietig zullen beschouwd worden. Door de verschillende fraction der meerderheid is eene commissie van 15 leden benoemddie trachten zal om ten aanzien der keuze van een Koning tot eene verzoening te geraken. Zij heeft een ganschen nacht beraadslaagd maar is het niet eens kunnen worden. *In de reunion der partijen van de Cortes, belegd om de candidaturen voor den troon te besprekenhebben vele progressisten die van den hertog v. Genua ongeschikt geacht en de unionisten allen ten gunste van die van den hertog v. Montpensier gestemd. Koloniön. Den 25 is te Havanna de onbeperkte vrijheid van godsdienst op Cuba en Portorico geproclameerd. De organen der „onverzoenlijken" la Reforme en le Reveil zijn zeer verbolgen over het manifest der linkerzijde en het eerstgenoemde ontzegt aan de onderteekenaars zijn vertrouwen, terwijl het de kiezers een adres ter onderteekening aanbiedt, waarbij de Afgevaardigden van de Seine verzocht worden hun mandaat nederteleggen. Daarentegen hebben eenige leden der gematigde oppositiebijopenbare verklaring, hunne adhsesie aan het manifest geschonken. In. eene door 500 personen bijgewoonde openbare verga- dering of revolutionaire club op den Boulevard-Glichy zijn de Afgevaardigden J. Simon, Bancel, J. Ferry en Pellet an door de woordvoerders en het publiek, wegens het afkeuren der demonstratie op 26 Oct., op zoo honende wijze bejegend dat zij met moei* e een goed heenkomen hebben moeten zoeken. Jules Fame had geweigerd om op de oproeping te verschijnen, Picard had zich schriftelijk verontschuldigd en Gambetta was door ongesteldheid teruggehouden. In eene andere vergadering, dèn 21 in de Rue de Lyon gehouden en waarin alleen Jules Sinion en Gar nier Pages toegelaten waren, zijn deze, na eene demonstratie op den 26 ontraden te hebben, levendig toegejuicht, en de opge- komenen onder de kreet van „leve de republiek! uiteengegaan. Eenige personen hebben te vergeefs getracht om in de werkplaatsen der Baubourg St. Antoine de arbeiders tot het doen eener manifestatie optezetten. Bij kennisgeving van den prefect van policie is de menigte gewaarschuwd tegen het vormen van samenscholingen enz. op den 26, met verzekering dat er maatregelen genomen zijn om de orde te handhaven en des noodig de wet van 7 Juni '48 toetepassen. De onlangs in Frankrijk teruggekeerde uitgewekene Felix Pyat ontraadt de manifestatie, omdat de Keizer „die kat van December, die nachtelijke sphinx, die zieke welke zich half dood houdt, die door gewetensbezwaar noch wroeging weer houden wordt, tot de tanden gewapend gereed staat om zijn keizerlijk purper weder eens in het bloed des volks te kunnen verwen, en de spaansche Regentes (de Keizerin) de regeering door een Bartholomeus-nacht van patriotten gemakkelijker te maken." Pyat raadt dus te wachten tot de verkiezingen der 4 parijsche Afgevaardigden en dan de meest onverzoen lijken te kiezendie den eed weigeren maar telkens herkozen moeten worden. De uitgewekene Edgar Quinet wil, dat, indien er geen manifestatie op den 26 kan plaats hebben, indien de armen in rust moeten blijven, dit alleeen geschiedt op voor waarde, dat de hoofden des te ijveriger werkzaam zijn om Frankrijk op den weg des rechts, en de staatkunde binnen de perken der universeele zedeleer terugtebrengen. De heer Raspail heeft ten laatste, in le Rappel van den 24, bericht, dat hij, de manifestatie in de gegeven toestand enkel als gunstig voor het gouvernement beschouwt en dus toegeeft aan den drang der kiezers om niet, zooals hij aan gekondigd had des noods alleen, naar de vergaderzaal te gaan. Hij wenscht, dat alle eerlijke lieden op den 26 binnen hunne woningen zullen blijven en slechts de personen met dubbel gelaat (de geheime policie) op straat zullen worden gezien. De Keizer is den 25 per gewonen spoortrein van Compiegne te Parijs gekomen en zonder militair geleide naar de Tui- leriën gereden, 's Avonds bezocht hij de opera, waar hij levendig werd toegejuicht. Den 26 vertoonde hij zich aan talrijke menigte in den tuin der Tuileriën en werd hij ederom met gejuich begroet. De dag is rustig voorbijge gaan den geheelen ochtend regende heter waren geene zichtbare maatregelen van voorzorg genomen. De advocaat Gagne. die in la Liberté aangekondigd hadop de Place de la Concordemet alle omstanders die zijne denkbeelden deel den te zullen zweren //om te leven en te sterven voor de universeele eenheid, waarom hemel en aarde roepen," heeft de obelisk een vers voorgedragenmaar is door de policie verzocht zulks te staken en door het volk uitgejouwd. Den 17 is te la Rochelle het standbeeld onthuld van den in 1846 overleden admiraal Buperré, die in 1830 zijne roem rijke loopbaan besloot met de inneming van Algiers. Het bestuur der carmelieter barrevoeters heeft pater Hya cint hena het verstrijken van den hem gestelden termijn, vin zijne waardigheden vervallen verklaard en den grooten kerkban tegen hem uitgesproken. De rechtbank te Corbeil heeft zich, op grond van het Ssnatus-consult van 4 Juni '58, onbevoegd verklaard om utspraak te doen over eene aanklacht van den aannemer Gimté, die door een prins van het keizerlijk geslacht, Joachim hurat, handtastelijk beleed igd is. Den 22 is in het Palais-Bourbon eene bijeenkomst gehou- dm van leden der oude meerderheid in de Kamer, om te beaadslagen over de te volgen gedragslijn; niet meer dan 12 ffen opgekomen, zoodat men zonder resultaat gescheiden is. In de bijeenkomsten der onderteekenareu van het manifest de linkerzijde ten huize van den heer Fame, is besloten 2 leien naar Aubin aftevaardigen om eene private enquête in- tetellen naar de bekende bloedige botsing tusschen demijn- wrkers en de gewapende macht. Ruim 100 parijsche firma's hebben besloten niet toetege- va aan de eischen der winkelbedienden. Zij hebben het aabod van de directie van een der weeshuizen aangenomen onlOO meisjes in dienst te stellen. De in verzet verkeerende bdienden (7000 mannen en 600 vrouwen) zijn voornemens eee groote maatschappij te stichten met een kapitaal van 10 mjoen tot opening van verscheidene magazijnen waartoe hu door fabrikanten zeer voordeelige aanbiedingen zijn gcaan. !Eene reeks van prefecten, onderprefecten en secretarissen va prefecturen zijn verplaatst, tot andere functiën geroepen ofgepensioneerd. Zulks strekt ten deele om de openbare dakwijze te bevredigen, die van oordeel was dat de regee- rir, na de verandering welke de beginselen van bestuur onergaan hebben, den staf behoorde te breken over de in- miging der prefecten in de jongste verkiezingen en over dc te grooten ijver door sommige staatsambtenaren daarbij boond. )e aartsbisschop van Lyon, de kardinaal de Bonald, heeft, wijens zijne hooge jaren, aan den Paus en den Keizer zijn oulag ingezonden. \dward Geoffrey Smith Stanley, 14« graaf v. Derby, is den 23 op zijn familiegoed in Lancashireoverleden. Hij was aldar geboren 29 Maart 1799. 3 Malen was hij eerste mister van Engeland en tot in het vorige jaar de leider de conservatieve partij. ten 24 heeft in het Hydepark te Londen eene demonstratie te> gunste van het ontslaan der fenian-gevangenen plaats gead, zonder dat daarbij wanordelijkheden zijn voorgevallen. Di processieten getale van 4-1 <00 a 5U00 personen, was va Trafalgar-square naar het park getogenwaarin zijwe- gefc de ontzettende menigte toeschouwers, slechts met moeite ka binnendringen.' blijktijdig werd in een ander gedeelte van het park eene bijaikomst gehouden van de pas opgerichte „Internationale dencratische associatie," waarin zeer heftige redevoeringen uibsproken werdenmet voorlezing eener oproeping tot eene mafestatie van de arbeiders die geen werk hebbenop den dajvan de opening der Blackfriars-brug. 1 heer Gladstone heeft voor den openstaanden bisschops- zetvan Exeter aan de Kroon ter benoeming voorgedragen dr. 'emple. Eenige personen hebben zichonder aanvoering vaden bekenden dr. Pusey, vereenigd om memories tot af- kerng dezer benoeming te richten aan den deken en het kapel van het bisdom en aan de Koningin, op grond dat d".'emple eenige jaren geleden medegearbeid heeft aan het nie'eehtzinnige werk „Essays and Reviews." 1 Koningin heeft den deken en het kapittel machtiging vermd een bisschop te kiezen en daartoe den heer Frede- ricPemple aanbevolen. h 22 zijn in eene kolenmijn in Somersetshire door eene onbfling 9 personen gedood en 4 zeer ernstig gewond. den avond van den 24 is de locomotief van een spoor- treiop de Great-Northern-lijnop geringen afstand van Lom, plotseling blijven stilstaan, waardoor de wagens deeerbrijzeld, deels over den weg geslingerd en 3 personen omfomen, verscheidene andere gekwetst zijn. Iland. Bij Cavan, graafschap Leitrim, is den 22, ver;gen in eene heghet vreeselijk verminkte lijk gevonden vanen heer WO'Brien, die als agent van een landheer aanmige pachters de pacht had moeten opzeggen. Iheer Peabody heeft aan de door hem gestichte liefda- digistellingte Baltimore eene som van 400,000 d. geschonken. I onlangs gekozen gematigd-liberale gouverneur van Virginia G. C. Walker is door de militaire overheden geïn stalleerd en heeft bij die gelegenheid 5 eeden moeten afleggen, er op ingericht om te voorkomendat hij staatsambten zou opdragen aan personen, die gestreden hebben aan de zijde der Geconfedereerden. Hij heeft ze onvoorwaardelijk afge legd en een zijner eerste daden is geweest om den oud kapitein der Geconfedereerden W. E. Cameron tot zijnen secretaris te benoemen. De geestelijken der evangelische gemeenten te Boston hebben pater Hyacinthe op plechtige wijze ontvangen. De vorige President Andrew Johnson, in Tennessee als candidaat voor het lidmaatschap van den Senaat der Unie gesteld, is niet gekozen. Zijn mededinger bekwam 1 stem meer dan hij. DenlGSept., opden verjaardag der onaf hankelijkheid, heeft de President Juarez het Congres geopend. Voor het eerst se dert 1859 mocht het land den verjaardag in volmaakte rust vieren. Vervolgens begaf hij zich naar Puebla om den spoor weg van daar op Mexico te openen. De inkomsten hebben in het laatste jaar 13,765,000, de uitgaven 13) miljoen d. bedragen; 2 milj. d. werd tot schulddelging besteed. Bij de jongste telling bedroeg de bevolking 8,567,000 zielen. *In de 2e Kamer is met 210 tegen 1 st. aangenomen eene motie, waarbij de christelijke godsdienst, alsook de leer van Buddha, gevaarlijk werden genoemd voor den Staat. Een voorstelwaarbij gestrenge straffen werden bedreigd om de afvalligen van hunne dwalingen terugtebrengen, werd echter met 176 tegen 44 st. verworpen. De zaakgelastigden der europeesche regeeringen hebben ophelderingen gevraagd ten aanzien dezer ongunstige gezindheid der Vertegenwoordiging jegens de christeneu. De Koningin is den 23 van hare reis naar Wurtemberg en de prins v. Oranje den 26 van het Loo te 's Gravenhage teruggekeerd. Benoemingen. Tot commandant der strafgevangenis voor jeugdige mannelijke veroordeelden nabij Doetinchem is be noemd J. H. Boshartthans directeur van het burgerlijk en militair huis van verzekering te 's Gravenhage. Vesting Deventer. De minister van oorlog heeft den gemeenteraad voorgeslagen om 20000D, tegen aanwinning van 49 bunders grond en water, bijtedragen in de uitlegging der vestingwerken tot vergrooting der stadzoodanig dat de werken aan de noord- en oostzijde zouden vervallen en vervangen worden door een viertal aardewerken. Volks-Weerbaarheid. De Koning heeft het bescherm heerschap aanvaard van het scherpschutterscorps Prim van Oranje" te Hoorn, en eene prachtige schrijfcassette en een fraaien sigarenkoker aan hetzelve geschonken als prijzen voor den schietwedstrijd op 3 November. Den 26 heeft de burgemeester van Gorinchem het door de ingezetenen geschonken fraaie vaandel uitgereikt aan de schietvereeniging Wirtz. Te Utrecht L eene nieuwe schietvereeniging opgericht, onder den naam van Oranje-B assauwelke 70 leden telt en zich als eene zelfstandige compagnie aangesloten heeft bij de Vereeniging tot bevordering van 's lands weerbaarheid. Onderwijs. De gemeenteraad van Opsterland hoeft be sloten om op al de scholen in die wijd uitgestrekte gemeente kosteloos ouderwijs te geven. De schoolcommissie te Schiedam heeft de ingezetenen bij circulaire uitgenoodigd om geen leerknapen of dienstmeisjes aantenemen, die geen bewijs van een hoofdonderwijzer kannen vertoonen dat zij voldoend lager onderwijs genoten hebben, en om jongelieden beneden de 18 jaren gelegenheid te ver schaffen tot het bezoeken der avondscholen. De samenkomst te Utrecht op den 27, op uitnoodiging der heeren Harting, tot oprichting van een schoolverbond ter bevordering van het bezoeken der lagere scholen, is door p. m. 400 personen bijgewoond. Verworpen is het voorstel van den heer O. Verhagen, van Goes, om het invoeren der schoolplichtigheid tot doel van het verbond te stellen, en dat van d». Kuiper te Utrecht, namens de Vereen, tot be- vord. van christ. nat. onderwijs, om onder de tegenwoordige wetgeving niet slechts schoolpliehtigheid, maar ook kosteloos onderwijs uittesluiten. Er werd eene commissie benoemd tot het ontwerpen van een reglement en beraadslaagd over verschillende middelen tot bereiking van het voorgestelde doel. Journalistiek. Sedert April is het aantal dagelijks ver schijnende bladen toegenomen van 16 tot 25, dat der 2 tot 5 malen 's weeks verschijnende 44 gebleven en dat der week bladen gestegen van 27 tot 122. Aanbestedingen. Den 15 te Maastrichthet slechten van de Boschpoort, het fort Hessen en een deel van het fort Willim I, minste inschr. Winstin, voor f 4961. Den 18, te 's Gravenhagehet uitvoeren van werken tot voortzetting der verbetering van het vaarwater op de Boven- Merwede, bij Gorinchem, minste inschr. A. Serret Jz. te Sliedrecht, voor f 116.000; te Maastricht, het doen van herstellingswerken aan de S. Servaaskerkminste inschr. J. Juna voor f 42878. Deze kosten worden grootendeels door subsidiën van de stad, de provincie Limburg en het Rijk gedekt; te Amsterdam, het bouwen van eene openbare burgerschool le klasse voor meisjes, met woning en gymnas- tiek-lokaal, aan de Heerengracht bij Blauwburgwal, aan G. G. v. Cleejf, voor f 30880. Te Haarlemmermeer, het bouwen van de 7' en 8e openbare school, de een ter vervanging der houten noodschool, de ander met onderwijzerswoning; minste inschr. M. v. Baaien, voor f 20840. Den 28, door het prov. bestuur van Noordhollandhet bouwen van eene pastorie voor de herv. gemeente te Rans- dorp, minste inschr. C. L. Heijink te Amsterdam, voor/7900. Bouwwerken. Den 23 heeft de aannemer T. Swets de voor ongeveer f 150000 aangenomen verlenging met 800 ellen der Ketelkribben voltooid opgeleverd, waardoor het vaarwater van Kampen naar zee op eene diepte is gebracht van 2.72 onder A. B. De gemeenteraad van Arnhem heeft, bij het behan delen der begrooting voor 1870, met 9 tegen 8 st. verworpen het voorstel, om 49396 te besteden voor nieuwe riolen, daar de raad zich, op advies der gezondheids-commissie, voor den aanleg van open goten verklaarde. Paleis voor Volksvlijt. De Ned. Bouwmaatschappij en de directie van het Park te Amsterdam hebben bij adres sen aan den gemeenteraad verzocht het verzoek der directie van het Paleis voor Volksvlijt, tot lOjarigen afstand van het voorplein en eene subsidie van 10000 voor het te stellen hekniet toetestaande Bouwmaatschappij op grond, dat zij f 600000 aan gebouwen heeft besteed in het ver trouwen dat de communicatie over het voorplein niet belem merd zal wordenen de Parkdirectie op gronddat haar de aankoop van het Park voor 30000 geweigerd is en zij f 1100 huur moet betalen voor 11000 vierk. ellen oppervlak te, terwijl het plein voor het Paleis 15000 vierk. ellen groot is. Den 27 heeft de gemeenteraad met 19 tegen 15 st. in ontkennènden zin de vraag beantwoord, of het voorplein onder nader vasttestellen voorwaarden aan de directie van het Paleis zou worden afgestaan. Gieten. De erfgenamen van wijlen mr. J. A. b". v. Nagell hebben afstand gedaan van het hun toegekende vruchtge bruik van het aan de herv. diaconie te Zwolle gemaakte legaat van 5000. Ter nagedachtenis van jonkvr. L. A. Vegilin v. Claerbergen zijn geschonken aan de herv. diaconie te Joure 4 en aan die te Haskerhorne 8 certificaten 3 p.cts. W.S., elk groot ƒ1000. In de herv. kerk te Schiedam is den 24 eene gift van/" 1000 gecollecteerd, ten behoeve van het nieuwe diaconiehuis der herv. gemeente. Geschenken. Jr. P. Opperdoes Alewijn heeft den 22 aan de afdeeling van het Metalen Kruis te Hoorn een nieuw vaandel geschonken, waarmede de gedecoreerden, vergezeld van de officieren en onderofficieren der schutterij en vooraf gegaan door het muziekcorps der bezetting, een optocht door de stad hebben gehouden. Rampen. Als gevolgen der stormen van de vorige week is te 's Gravesande gestrand een verin ten brik met hout Triton, op Ameland het houtschip Helena, te Wijk aan Zee een mastelooze noordsche brik met hout en het lijk van een matroos, te Egmond aan Zee een verlaten visscherspink van Noordwijk, te Noordwijk een verlaten haringschuit en te Schouwen een visscherspinkbeide van Sclieveningende laatste met 6 .lijkenzijnde waarschijnlijk 2 mannen over boord geslagen terwijl de andere 6 te rusten lagen. Er be staat gegronde vrees, dat nog een andere pink van Sclieve ningen is vergaan. Een vischboot van den heer M. v. Rossem van Ylaardingen is door een onbekende stoomboot overvaren, waardoor 9 man der equipage zijn verdronken. Een der nieuwe loodskotters van Terschelling is met de geheele bemanning (11 personen waarvan 10 gehuwden) ver ongelukt. De zeewerken te Yelsen hebben door de aanhoudende stormen zeer geleden. Het grootste gedeelte van den steiger is verbrijzeld en een gedeelte der werktuigen door de zee medegesleept. Rechtszaken. De rechtbank te Rotterdam heeft den 19 J. J. Dusaar en J. H. v. d. Heuvelzich noemende de een directeur en de ander administrateur van de Ned. Maat schappij van geldelijke uitkeering na overlijdengenaamd Prudenciu, aldaar, veroordeeld respectievelijk tot 14 en 8 dagen gevangenisstraf, wegens overtreding van het kou. be sluit van 16 Juli 183), en M. J. J. Kroller, die feitelijk de leiding dier maatschappij gehad heeftals schuldig aan opligterijtot 6 maanden eenzame opsluiting. De aanklacht was geschied door de directie van het te Arnhem gevestigde Levensverzekering-Genootschap Prudent ia, directeur F. Ba- rends, administrateur tl. J. Cordes. De Hooge Raad heeft bevestigd het vonnis van het hof van Gelderlandwaarbij personendie ambtenaren misleid hadden door hen eene aanhaling te laten doen van blazen met water, onder voorgeven dat zij met spiritus gevuld wa ren veroordeeld zijnde hoofdschuldige tot 6 maanden en zijne medeplichtigen tot 6 dagen gevangenisstraf. Gratie. Den Koning zijn verzoeken om gratie voor Ja cob de Vletter aangebodenhet een van mr. Bergsma, die den veroordeelde verdedigd heeft, het ander van j'. Mock en vele ingezetenen van 's Gravenhage. Staats-loterij. Trekking der 5e klasse, 4e week. No. 11998 100000, No. 4440 5000, No. II129 f 2000, No. 4654 1500, No. 763, 5212, 6067, 6070, 7619, 8889, 9249, 9551, 10044, 12978, 14600, 15342, 16142, 17927 1000, 13164 f 1000 en premie van f 30000. ALKMAAR, 25 October 1869. In de Koerier van üingsdag 19 October staat een ingezon den stuk te lezen in antwoord op een berigt in de Nieuwe Alkmaarsche Courant N o. 41Daarin wordt als reden waarom de Alkmaarsche Katholieken den ontzetdag van 8 October niet medevieren, het volgende opgemerkt; //Zoo wij vernemen heeft men voor eenige jaren op dien dag voorlezingen gehouden over Alkmaarsch ontzet en daarin zulke hatelijke en voor de Katholieken zoo grievende passages te berde gebragtdat zij aan 't licht brachten het hoofddoel waarom eenige Protestanten voornamelijk dezen dag bleven vieren. Ter dier oorzake hebben de Katholieken zich van die feestvreugde onttrokken enz." Dit stuk is geteekend Een Protestant. Nu vraag ik: hoe is het mogelijkdat iemand zulke dingen kan zeggenals hij niet weet of hij waarheid spreekt of leugen? Zoo wij vernemen, zegt de schrijver, die zich een Protestant noemt. Hij heeft het dus van hooren zeggen. Waarom onderzoekt hij niet? Er is genoeg over geschreven. De be zwaren van dc Katholieken tegen de viering van dien dag zijn door den heer Alberdingk Thym in eene brochure uit een gezet, reeds het eerste jaar toen de ontzetdag weer gevierd is. Ieder moge nu voor zich die bezwaren gegrond of onge grond vinden, maar dit is zeker, dat zij niet bestaan in grie vende passagesdie in de eene of andere voorlezing voor komen, maar in de gebeurtenissen van 1573 zeiven. De Ka tholieken hebbenbehoudens enkele uitzonderingenden gedenkdag nooit medegevierden konden dus nietzoo als de schrijver zegtin hunne feestvreuqde verbitterd worden. Van het begin af hebben bijna alle Katholieken zich tegen de feestviering verklaarden wil men weten waarom men leze de brochure van den heer Alberdingk. Ik heb moeite om te gelooven dat de zoogenaamde Protestant een Alkmaarder is. Althans ieder Alkmaarder weet beter. Is hij alleen een vreemdeling in Jeruzalem, dan moest hij inlichtingen vragen, in plaats van inlichtingen te geven. Nu ik toch aan het schrijven ben, moet ik ook vragen hoe het mogelijk isdat de Nieuwe Noord-Hollanderdie te Alkmaar uitkomt, een stuk kan overnemen uit de Maasbode, waarin wordt gezegd, dat Mr. van der Kaay de Alkmaarders geleerd heeft den ontzetdag te vieren Ieder, die hier eenig- zins op de hoogte isweet dat dit onwaar is en dat anderen de eer toekomt, dezen gedenkdag weer ingevoerd te hebben. Maar het mooiste komt nog. Ef wordt verder gezegd, dat dit jaar een harddraverij heeft plaats gehad. Nu dit is waar, maar verder lees ik: De feestcommissie verzocht den raad om van de openbare gebouwen te vlaggen, om klokkengelui en sub sidie, maar krijgt voor elk der drie verzoeken een ml op het rekwest. Dit is alles letterlijk onwaar. Hoe is het mogelijk, dat de Nieuwe Noord-Hollander zulke onwaarheden overneemt Weet zij niet eens, wat hier in de openbare raadsvergade ringen voorvalt? Een lid der ontzetvereeniging. Alkmaar 25 Oct. Aangevoerd 4 Koeien f 150 a 200, 41 Kalveren f 40 a 80, 3 uucht. dito /10 a 16, 519 Schapen f 16 a 30, 80 vette Varkens 48 a 58 ct. per NP. 29 Oct.. Kleine kaas f 33.25, commissie dito f 35, mid delbare dito 35.25 laagste prijs ^20.25, aangevoerd 517 stapels, wegende 115618 NP. Aangevoerd ongeveer 3334 mudden Graan, Tarwe 8 a 9.50, Rogge f 7.50 a 8.50, Gerst

Alkmaarsche Courant | 1869 | | pagina 2