Bijblad van de Alkmaarsche Courant van Zondag 14 November 1861). Binnenland. Prinses Frederik en prinses Maria zijn den 4 van hare buitenlandsche reis in de residentie teruggekeerd. De Koning is den 8 van het Loo in de residentie terug gekeerd. Staten-Generaal. Bij de 2e Kamer zijn ingekomen wets ontwerpen tot regeling der schutterijen en tot regeling der voorwaarden waarop aan de calamiteuse polders in Zeeland subsidie kan worden verleend. Den 9 is art. 1 der wet tot wijziging der O.I. comptabiliteitswet (vermeerdering der re kenkamer met 2 leden) met 38 tegen 31 st. verworpen en daarna het ontwerp door de regeering ingetrokken. Bij de behandeling der indische begrooting zijn verworpen amende menten van den heer Nierstrasz (met 47 tegen 20 st.) om het bedrag voor de afscheiding der administratieve en rechts macht der inlandsche hoofden te schrappen, en van de heeren v. d. Hucht en Mirandolle (met 51 tegen 19 st.) om het plant loon der koffie in de Preanger-regentschappen van 6.50 per pieol te brengen op f 13, zooals elders op Java. Daarentegen is met 38 tegen 26 st. goedgekeurd het amendement der heeren Viruly en Moens, om het bedrag voor het inlandsch onderwerp met f 30000 te vermeerderen. Haven van Harlingen. De prov. Staten van Friesland hebben besloten, de regeering voor de verbetering der haven, met inbegrip van de doorgraving der Pollen eene subsidie aantebieden van f 221.300, in 5 jaren te voldoen, mits het Rijk terugneme het in der tijd aan de provincie overgedragen beheer en onderhoud van de havenwerken en zeeweringen te Harlingen. Het maken eener nieuwe buitenhaven, hetwelk geacht wordt tot den aanleg der staatspoorwegen te behooren, is geraamd op 2| miljoen. Spoorwegen. De prov. Staten van Noordbrabant hebben den 5 besloten Ged. Staten uittenoodigen zich tot de regee ring te wendenten einde voor de concessionarissen van particuliere spoorweg-ondernemingen vrijstelling te verkrijgen van de verplichtingom zekere som voor den aanleg van verdedigingswerken te storten. De kamer van koophandel te 's Hertogenbosoh heeft tot hetzelfde doel een adres aan de hooge regeering gericht. Schutterijen. De gemeenteraad van Maastricht is bij den Raad van State in hooger beroep gekomen tegen het besluit van Ged. Staten, waarbij aan de gemeente de ver plichting wordt opgelegd om de sterkte der schutterij op 540 in plaats van op 54 man te brengen. Het Kon. Oudheidkundig Genootschap te Arasterdam vraagt bijdragen ter stichting van een muzeümwaarin ook 's Rijks-oudheden door de regeering ter bewaring gegeven zullen worden. Behalve eene voorwaardelijk toegezegde gift van 10000, is door eenige leden van het genootschap ins gelijks f 10000 bijeengebracht. Onderwijs. Aan liet Atheneum Illustre te Amsterdam bedraagt het aantal studenten thans 227, waaronder 83 die voor militaire geneeskundigen worden opgeleid. Den 8 heeft het departement Haarlem van de Maatschappij tot hut van 't Atgemeen in beginsel besloten tot oprichting eener kweekschool voor onderwijzeressen voor het middelbaar onderwijs. Op dien dag is te Doesburg eene ambachtsschool geopend met 23 leerlingen. De prov. Staten van Zeeland hebben f 2000 beschikbaar gesteld tot bevordering van het schoolgaan en van een meer getrouw schoolbezoek. Peesten. Het programma der feestelijkheden bij de onthulling van het nationaal gedenkteeken voor 1813 bevat het volgende: Woensdag 17 Nov. ten 1 ure plechtige onthulling van het ge denkteeken door Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden; redevoering uit te spreken door professor van Oosterzee defilatie door het leger, de schutterij, het korps koninklijke scherpschutters en de oude krijgsmakkers van het Zilveren en Metalen Kruisvolksfeest in de Maliebaanbestaande in goochelengymnastische oefeningen en koorddansenaf gewisseld door muziek- - optocht met praal- en triomfwa gens door verschillende corporatiën, het Metalen Kruis, den TypographenBond en meerandere industriëele vereenigingen. Des avondsgroote illuminatie van het Willemsparkde ZeestraatJavastraatNassaulaan en Mauritskade benevens het raadhuis. Muziek in het Willemspark; algemeene illu minatie in den Koninklijken schouwburg gelegenheids voorstelling bestaande in: /'Neêrlands Roem gedurende 18 eeuwen," voor het korps koninklijke scherpschuttersenz.; in het opzettelijk voor deze gelegenheid op het Buitenhof geplaatst gebouw uitvoering der feestcantatevoor de ge- noodigdenonder leiding van den heer Nicolaidirecteur der koninklijke muziekschoolmet medewerking van den heer Deckerssolist van de liedertafel te 's Hertogenbosch mevr. Offermans van Hove (beide uitgenoodigd door Z. K. H. Prins Frederiken meer andere voorname artisten. Donderdag, 18 Nov. Concert van Dunkier's kapel in bo venbedoeld gebouw op het Buitenhof. 1 rijdag19 Nov. In hetzelfde gebouw uitvoering der cantate van 1863 en die van 1869, afgewisseld door feest- ouvertures. Zaturdag, 20 Nov. Concert onder de leiding van den heer W, Stumpff, uit Amsterdam, mede op het Buitenhof. De Koning heeft het aanbod van verschillende jongelieden aangenomen, om hem als eerewacht te paard bij het natio nale feest te mogen begeleiden. .Aanbestedingen. Den 8 te Amsterdam, door de direc- rectie der Kanaal-maatschappijhet verdienen en verbreden, van de haven en het havenkanaal te Beverwijk, aan S. Ka lis Hz. te Sliedrecht, voor f 18500; te Heerdehet her stellen van den steenen onderbouw en het vernieuwen van de spits van den toren der herv. kerk, minste inschr. O. J. Averdijkte Wijhe, voor f 10844. Gieten. De vereeniging tot voortdurende ondersteuning der nagelaten betrekkingen van verongelukte visschers der reederijen te Katwijk en Noordwijk aan Zeete Leiden roept den algemeenen bijstand inaangezien in ééne week, door 4 zeerampen, 15 weduwen en'42 weezen hare hulp zijn komen inroepen. De verloting ten voordeele van het gesticht voor pleeg zusters en het toevluchtsoord voor meisjes te Groningen heeft zuiver 2313 opgebracht. De heer H. J. Petit te Brussel heeft 6 door hem te Am sterdam tentoongestelde naaimachines ter beschikking gesteld der Koningin, ten dienste der onder hare bescherming staande liefdadige gestichten, en 6 ter beschikking van de hoofd commissie voor de tentoonstelling, welke die tusschen wees huizen te Amsterdam, 's Gravenhage en Utrecht heeft verdeeld. Rampen. Bij den n. w. storm van den 3 is het water te Vlissingen dag en nacht zoo buitengewoon hoog geweest dat het op de kaden tot de huizen stond en de lage straten ondergeloopen waren. Den 2, 's avondsis bij het Pinkegat vergaan een tjalk met dakpannen, waarvan de 2 opvarenden, na den ganschen nacht in eene kleine sloep op zee te hebben gedobberd den volgenden morgen de friesehe kust hebben bereikt. Den 5 is een turfschip door storm beloopen en in den donkeren nevel door de Lemster stoomboot overzeild; de opvarenden zijn met moeite gered. In den nacht van 56 Nov. is door den buitengewoon hoogen waterstand de dijk van den in 1864 bedijkten Piers- senspolder, gemeenten Neuzen en Hoekdoorgebroken en die polder ondergeloopen. De bewoners van de daarin aan wezige hofstede hebben zich maar juist bij tijds kunnen redden. Den 7 is te 's Gravenhage eene 20jarige vrijster in het water gewaaid en verdronken. Gestrand zijnop de Kalootbij Vlissingenhet noord- sc]ie schip tre Sostre, onder 's Gravesande de noordsche brik Victoria bij Renesse het schip Omen bij Zoutelande een fransch schip met hout, op de Middel bij Brielle de noord sche schoener Olafmet hout. Den 8 's morgens vroegis op een stuk hout te Zand- voort aangedreven de kapitein der nederl. bark Louise Chris tine welke 's nachts vergaan was. Hij had zich met 7 man schappen in eene boot begevendie omgeslagen wasen de 4 overige manschappen waren in eene andere boot gegaan. Van het schip was niets meer te bespeuren. In den nacht van 89 is benoorden Bgmond gestrand en verbrijzeld de fransche brik Cameliakapt. Polletin ballast van Duinkerken naar Engelandhet volk is gered. Door het aanhoudende ongunstige weder lagen dezer dagen aan het Nieuwediep de buiten- en binnenhavenshet bassin en het Noordh. Kanaal vol met schepenop de Schelde tus schen Vlissingen en Neuzen lagen er ongeveer 200, die ver hinderd werden zee te kiezen. Den 7 is een engelsch schip met hooi te Zierikzee in brand geraakl; door het vol te laten loopen werd het vuur gebluscht, maar het vaartuig is totaal wrak geworden. Misdrijven. Den 4 heeft een onbezoldigd rijksveldwachter te Zundert van een strooper een schot hagel in den arm en de borst gekregenzoodat hij in bedenkefijken toestand ver keert; de vermoedelijke dader is aangehouden. Rechtszaken. De rechtbank te Maastricht heeft in staat van faillissement verklaard de gebroeders Crahaybankiers aldaar, die daags te voren de stad heimelijk verlaten hadden, een tekort achterlatende van bijna een half miljoen, vooreen deel spaarpenningen van den werkenden stand. De verplaatsing van het tuchthuis van Leeuwarden naar Medemblik wordt, bij adres aan de 2" Kamer, ont raden door het hoofdbestuur van het genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen, op grond van de ongezondheid van Medemblikwelke de verwijdering van het garnizoen heeft veroorzaakt, van de moeilijkheid om in eene kleine plaats geschikte personen voor de administratie te vinden en om krachtige zorg aan de ontslagenen te kunnen wijden. Bo vendien acht het hoofdbestuur de verplaatsing ontijdigzoo lang de strafwetgeving niet naar het penitentiair systeem gewijzigd en omtrent het gevangenisstelsel niets beslist is,

Alkmaarsche Courant | 1869 | | pagina 3