Bijblad van de Alkmaarsche Courant van Zondag 28 November 1860. I'i'ankrijk. Le Public bèvat een. brief van den eersten ondervoorzitter van het Wetg. Lichaam Jerome üaoid aan een zijner mede afgevaardigden, waarin hij aandringt op het vormen eener groote -/liberaal behoudende partij" door de voormalige minis- terieele meerderheidten eindeniet door reactiemaar door eene oprechte en loyale toepassing der vrijheid tot het her stel der thans schromelijk gestoorde zedelijke orde te geraken. De heer Rockefort heeft de vereischte formaliteiten vervuld tot oprichting van een nieuw dagblad, dat lei Lanterne ver vangen en la Marseillaise heeten zal. Zijne mede-arbeiders zijn°de heeren Lissagaray (thans redacteur van la Réforme), Albert en Millière. 200 Zijde-fabrikanten te Lyon hebben een adres aan de kamer van koophandel gericht, waarin op eene wijziging in liberalen zinof des noods op liet. onveranderd behoud van het fransch-engelsche tractaat wordt aangedrongen. De kamer van koophandel te Marseille heeft, in een ver toog over de internationale tractaten, als haar gevoelen te kennen gegeven, dat de becrschonde malaise in het handels verkeer aan algemeenc oorzakenonat haukelijk van de tarieven moet worden toegeschreven, maar dat de fabrikanten tevens in staat moeten gesteld worden om de mededinging vol te houden, en dat daartoe eene enquête onvermijdelijk is. De maatschappij tot verdediging van den handel aldaar heeft een programma ten gunste van den vrijen handel uitgevaar digd, waarin zij echter betoogt, dat sommige maatregelen daaromtrent te overijld zijn genomen, en dat de vrijheid naar buiten met binnenlandsche vrijheid gepaard behoort te gaan. Op voorstel van den minister voor den handel, heeft de Keizer aan den lioogen raad van handellandbouw en nijver heid, die daartoe eene uitbreiding van personeel heeft onder gaan, liet instellen eener equête naar de werking der tractaten opgedragen. De Afgevaardigde Bancel verklaart in le Progres de Lyon, dat het manifest der linkerzijde slechts een minimum en geen algemeen programma van het radicalismus is. De revolutionaire partij te Parijs heeft een contra-manifest te<*en het manifest der linkerzijde in het licht gegeven en aan de bezoekers der voornaamste clubs tei bekrachtiging voorgedragen. In dat stuk wordt het de linkerzijde zeer euvel geduiddat zij in haar programma de socialistische hervormingen ten eeneninale over het hoofd heeft gezien, en haar manifest eene schennis van de volks-souvereiniteit ge noemd en de onmisbaarheid verkondigd van liet imperatieve mandaat. De heeren AmourouxLissagaray en 3 anderen zijn tien 17 te Parijs veroordeeld tot gevangenisstraf van 15 a 20 da°*en en boete van 300 tot 500 fr., wegens het voortzetten van openbare vergaderingen na de sluiting door den com missaris van politie. De Keizer heeft den heer de Lesseps verheven tot, groot kruis van het Legioen-van eer, in erkenning zijner verdiensten ten opzichte der doorgraving van de landengte van Suez. De jongste herderlijke brief van den bisschop van Orleans, j getiteld //Opmerkingen omtrent het opgerezen geschil over de definitie der onfeilbaarheid op het aanstaand concilie waarin hij zich openlijk tegen de gepastheid eener definitie van de persoonlijke onfeilbaarheid des Pausen verklaart en de dagbladen, inzonderheid de Civïltci Cattolica en l Unioers die de uitspraak van het concilie reeds vooruitloopengispt, verwekt veel sensatie. De bisschop van Marseille heeft de geestelijken zijner diocees de lezing aanbevolen, met ver klaring, dat hij volkomen de in den brief uitgedrukte ge voelens deelt. V Univers maakt daarentegen een schrijven van den bisschop van Laval openbaar, waarin hij zegt het verschijnen van den brief te betreuren. La Gazette de Prance van den 23 behelsde een langen brief van msgr. Dupanloup, waarin deze de handelwijze van den heer Veuillot ten aanzien der kwestiën van godsdienstigen aard streng berispt. De prelaat schrijft daarin o. a. »In het artikel dat gij geschreven hebt, naar aanleiding van mijne //Opmerkingen over het twistgeschrijf, betreffende de definitie der onfeilbaarheid van den Paus," erkent gij tot hen te behooren, die aan dit twistgeschrijf hebben deelge nomen maar de schuld er van werpt gij van u af. Gij be weert, dat, zoo ik mij eindelijk in deze quaestie gemengd hebgij er geheel en al buiten zijtdat hetmet andere woordenniet mee schuld zal zijn. //Ik moet u op dit punt tegenspreken. //JaMijnheer, 't is uwe schulden ik kan dus uwe ver ontschuldiging niet aannemen. //(lij vraagt: //waarom maakt Msgr. de bisschop van Orleans de quaestie tot eene publieke zaak?" Ik zal het u zeggen. 1... j.--uj. „„„-r Ikzal //Mijne handelwijze acht gij //ongepast en ontijdig, u haar duidelijk maken. //Gij zegt dat het niet //voegzaam" van mij zou zijn, u andermaal te veroordeelen. Ik heb u echter niet veroordeeld ik heb u gewaarschuwd. «Uw tergende taal zou ik met stilzwijgen kunnen voorbij gaan, indien ze mij persoonlijk betrof; maar uw geschrijt sedert tien maanden verdient een geheel anderen naam. »Gij matigt u een gezag in de Kerk aan, Mijnheer, dat niet langer geduld mag worden. //Gij, een eenvoudige leek, een dier schrijvers, die door een onzer bisschoppen gisteren nog in uw eigen blad aange duid werden als: «personen, die geen gezag hoegenaamd hebben, die niets zijn in de Kerk," gij matigt u op won derlijke wijze gezag in kerkelijke zaken aan. //Gij brengt beroering en onrust in het gemoed der geloovigen. //Gij maakt een soort van vroom oproer aan de deuren van het Concilie. //Gij schrijft de Kerkvergadering een gedragslijn voor; gij stelt quaestiën, die de Paus niet gesteld heeft; gij gewaagt van uitspraken, die, volgens u //onvermijdelijk" zijn; gij geeft er de wijze en den vorm van op. //Gij hakt de quaestiën van kerkleer en kerktucht doorgij werpt u als rechter op tusschen de bisschoppen, om sommigen hunner te brandmerken en anderen te beheerschen. Gij trekt, ten aanzien van //de gewichtigstede teederste en de meest ingewikkelde theologische puntenpartij tegen of voor hen. «Gij beleedigt de Katholiekendie anders denken of spre ken dan gij; gij stelt hen aan de kaak; gij plaatst hen buiten het Katholicisme. //Gij duit zelfs niet dat zijin het besef hunner onbevoegd heid en uit eerbied, zich van deelneming onthouden aan de discussiedie tusschen de bisschoppen gevoerd wordtzich niet in de polomiek over de door u opgeworpen strijdvragen te mengenzoo als gij doetdit staat bij u gelijk met eene desertie. //Dat alles gaat te ver, Mijnheer. Het wordt tijd u te antwoorden. En dat. is de reden waarom ik gesproken heb. «Gij zegtdat ik mij aan het hoofd van den aanval gesteld heb." Neen, Mijnheer, wat ik gedaan heb, is slechts ter ver dediging want het oogeublik is gekomen om zich tegen u te verdedigen. //Ik verhef dus op mijn beurt mijn stemom plechtig te waarschuwen tegen den toeleg waarvan ik u beschuldig. «Ik breng u aanmatigend gezag in het Episcopaatuwe onophoudelijke inmenging in de gewichtigste en teederste zaken aan het licht. «Ik wijs vooral op uwe buitensporige leerstellingen, op uwen betreurenswaardigen lust in het opwerpen van verbit terende quaestiën en in gewelddadige en gevaarlijke oplossingen. «Ik verwijt u dat gij uwe broeders in het geloof beschul digt, beleedigt en lastert. Op niemand was ooit het harde woord uit de Heilige Boeken: Accusator fratrum" meer van toepassing dan op u. «Bovendien verwijt ik u dat gij de Kerk tot medeplichtige wilt maken van uwe gewelddadigheden, door met zeldzame driestheid uwe persoonlijke denkbeelden als leerstellingen der Kerk te proclameeren." Aan het slot van de inleiding, of het eerste gedeelte, der waarschuwing van msgr. Dupanloup, wordt den heer P euillot liet volgende toegevoegd: «Het gaat u beter van de handhet woord liberalisme tot een oorlogswapen te bezigendan het bezadigd en zonder vooroordeel te omschrijven. Gij maakt zoodoende den Paus verachtelijkgij lokt een uitbarsting teger. de Kerk uit. Maar wat gaat u dit alles aan Gij zijt zuiver Katholieken 't is u een genoegen om de valsche Katholiekende onwaardige Katholieken die uwe schreden niet volgente vertrappen «Indien uw taal die was van alle godsdienstige organen onder ons; indien het waar was, dat uwe leerstellingen onze leerstellingendie der Kerkwarendan zou de haafdien gij opwekt, even algemeen wezen als hij nu verschrikkelijk is. De Kerk staat buiten de beschaafde natiën-ziedaar hèt vonnis dat haar treffen zou." De Keizer heeft den 12jarigen dwangarbeid, opgelegd aan den voormaligen gérant van l' Etendard, Jules Pic, mede plichtige van den kassier Taillefer, veranderd in 12jarige éénvoudige opsluiting. In eene kolenmijn te Betliune zijn 19 personen, waaronder 9 kinderendoor de rook gestikt of in de waterreservoirs omgekomen, ten gevolge van de sluiting der mijn, met het doel om den voortgang van een brand m het houten stut- werk van een der gaanderijen te stremmen. De ingenieur, oo wiens (naar het schijnt verkeerd begrepen) bevel de slui ting heeft plaats gehad, en die zich vervolgens had nederge- laten om den staat van zaken optenemen, bevindt zich onder de slachtoffers. De uitslag der verkiezingen te Parijs is als volgt: Is. district gekozen Rochefort 17917 Carnot 12936, Terme 2907) st. 3". district gekozen Crémieux 204-89 Pouyier Quertier 9676) st. 4e. district herstemm. Glais-Bizoin 11811, Brisson 6073, Allou 7552, Picard 468 st. 8* district gekozen Arago 22120 {Gent 5273, Hérold 2462, Felix Pyat circa 1000) sl De ministers Bourbeau en Leroux zijn tot leden van het Wetg. Lichaam herkozen met 13346 en 23154 st. Het centrale comité der democratisch-socialistisehe veree- nigingen maakt in le Gaulois bekend dat de democratische Afgevaardigden zich behooren te verbinden om 25 fr. daags, dus ruim J hunner bezoldiging, te storten in eene kas voor kranke en de nablijvenden van overleden democraten. Den 25 hebben de leden van de voormalige conservatieve meerderheid en die van den tiers-parti (de 116 onderteeke naars der interpellatie) bijeenkomsten gehoudenom over de te volgen gedragslijn te beraadslagen.

Alkmaarsche Courant | 1869 | | pagina 5