SSUcfcclijfcsiche iScrichtcn. Pruisen. Bciereu. Oostenr|jk-IIongar|je. Italië. Spanje. Frankrijk. Ciroot-Brittanjc cu Ierland. Turkije. Peru. llinnenlaml. het gezag niet bezitten om voor dezen of genen Kerk vader ten aanzien van de belangrijkste godgeleerde vraag stukken partij te kunnen trekken. Heeft het Concilie uitspraak gedaan, dan zal elke twijfel voor ons zijn opgehevenen zullen wij ons met eerbied en met kin derlijke onderwerping voor zijne besluiten nederbuigen, gelijk aan getrouwe zonen der Kerk betaamt. Zoolang dit niet geschied is, behooren wij ons er zorgvuldig voor te wach ten ons in een geschil te mengen, dat omtrent een nog niet bepaald leerstuk is opgerezen.'' Tot nog toe is dus door de Katholieke Kerk geen uitspraak gedaan omtrent velerlei vraagpuntendie van belangrijken invloed kunnen zijn op de verhouding der Katholieken te genover den staat. Tot nog toe bestaat daaromtrent geen verbindend kerkelijk geloofspunt. Van hoe overwegend be lang is het alzoo, of het Concilie omtrent deze kwestiën een be slissing zal nemen, en wat het zal beslissen W. v. d. K. De Afgevaardigde Ziegler ontvangt voortdurend een tal adressen van sympathie, ter zake zijner redevoering tegen den minister v. Miihler, bij gelegenheid der beraadslagingen over het onderwijzers-weduwen- en weezen-fonds. In die uit de nieuwe provinciën wordt herhaaldelijk betoogd dat niets de ineensmelting met Pruisen meer in den weg staat dan de houding van den minister van onderwijs en eeredienst. De nieuwe minister van financiën, de heer v. Camphausen, is tot gevolmachtigde bij den Noordduitschen Bondsraad benoemd (als voorzitter des financiëele commissie). Huis der Afgevaardigden. Den 25 zijn langdurige en heftige discussiën gevoerd naar aanleiding der interpellatie van de heeren Miquel c. s. over het gebeurde met het Lan- gensalza-gedenkteeken te Celle. De voorsteller, de onvoor zichtige daad der militaire overheid in eene nieuwe provincie afkeurende, merkte aandat daardoor eene schitterende illustra tie was gegeven aan het verwijt, dat Pruisen een militaire en een politiestaat was. De ministers van oorlog van jus titie en van binnenl. zaken trachtten het gebeurde te ver ontschuldigen, waarbij de kennelijke minachting voor bevelen der rechterlijke macht van laatstgenoemde de luide veront waardiging der linkerzijde gaande maakteen de voorzitter zich verplicht zagden minister van oorlog wegens eene uit drukking tot de orde te roepenzoodat de zittingzonder dat er eenig besluit gevallen wasonder groote opgewon denheid gesloten werd. Het is thans geblekendat het monument werkelijk op militairen grond was geplaatst. Den 26 zijn ae geheime fondsen op de begrooting voor binn. zaken toegestaan, doch niet dan nadat dr. Virchowen andere Afgevaardigden zich ernstig verzet hadden tegen het geven van vrije beschikking over gelden aan een minister, die den vorigen dag getoond had geen eerbied voor uitspra ken van den rechter te hebben. De uitslag der verkiezingen voor de Tweede Kamer is deze: gekozen zijn 80 clerikalen en 74 liberalen, van welke laatsten 12 tot de onafhankelijk-liberalen en 62 tot de Bortschritts-partij behooren. Den 27 heeft het geheele ministerie den Koning zijn ontslag aangeboden. OOSTENRIJK. De vervolging der insurgenten is ge staakt nadat deze zich in de ontoegankelijke gebergten van Crivoscie teruggetrokken hadden. Om de bezwaren van het terrein en van het weder was het onmogelijk de hoogten bij Dragalj en Zagvozdac bezet te houden. De troepen zijn dus weêr naar de kust teruggekeerd en het hoofdkwartier is naar Cattaro overgebracht. Op verscheidene gewichtige punten der genomen hoogten zijn blokhuizen opgericht, waarvan 2 boven Risano bezet blijven en voltooid worden. Dragalj is voor 3 maanden geproviandeerd. De bevelhebber, graaf v. Auerspergbericht in dato 21 Nov., dat de operatiën tot een gunstiger jaargetijde uitgesteld moeten wordendewijl het voortzetten thans met groote offers en groot gevaar zouden gepaard gaan. Op 23 Nov. is de laatste mijn gesprongen voor de door graving van den Mont-Cenisvoor zoover het italiaansch gebied betreft; op dat gedeelte, 6110 ellen lang, is de tunnel voltooid. Keizerin Eugénie is den 28, op hare terugreis uit Egypte, te Messina aangekomen en aldaar, na aan wal gestapt te zijn, door de overheden ontvangen. De burgerlijke gouverneur van Madrid heeft gelastdat alle personendie niet tot de militie behoorenbinnen 3 dagen hunne wapenen moeten uitleveren. Te Manilla is eene reactionaire samenzwering ontdekt. De hoofdaanlegger heeft zich zeiven om het leven gebracht. Onder de houders van staatsschuldbrieven gaat een adres aan de regeering rond, tegen de heffing van 20 pet. van de renten. De regeering heeft uit Plorence bericht ontvangendat de Koning van Italië, hoezeer alles willende doen om de candidatuur van den hertog v. Genua te doen slagen, den te genstand van de hertogin-moeder tot nu toe niet heeft kun nen overwinnen. Cortes. De republikeinsche Afgevaardigden zijn terugge keerd. De heer Ortis heefttegen den wil der overige re publikeinen, een votum van wantrouwen in de regeering, wegens haar gedrag gedurende de schorsing der constitutio- neele waarborgen, voorgesteld, dat met der uitgebrachte stemmen is verworpen. Het lijk van Jean Kind is gevonden volgens de aanwijzing van 'Jraupmann, die bekend heeft hem met pruisisch zuur te hebben vergiftigd. De heeren Schneider, president van het Wetg. Lichaam Brame en Pouger Quertier hebben bedankt voor de be noeming als speciale leden van den Hoogen Raad van Handel, Landbouw en Njjverheid voor het onderzoek naar de werking der handelstractaten. Laatstgenoemde verlangt eene parlementaire enquête. De minister van koophandel heeft, bij schrijven van den 23, de kamers van koophandel uitgenoodigd om afgevaardigden te zenden, ter deelneming aan de enquête van den Hoogen Raad van Koophandel. De kamer van koophandel te Rouaan heeft besloten om te protesteeren tegen bedoelde enquête en om zich daarmede niet in verbinding te stellen. Den 25 hebben 4000 beursbezoekers te Bordeauxonder voorzitterschap van den maire, eene vergadering ten gunste van den vrijen handel gehouden. De 4 Afgevaardigden van de Gironde hielden redevoeringen, welke luide werden toe gejuicht. Jules Simon verklaarde zich voor de handhaving der tractaten en voor de toepassing van volstrekte binnen- en buitenlandsche handelsvrijheid. De gemeenteraad van Marseille heeft den wensch uitge sproken dat het beginsel der handelsvrijheid zal wordeD gehandhaafd, en zich aangesloten aan het programma der kamer van koophandel en der Verceniging tot verdediging van den vrijen handel. De heeren Lissagaray, OudetAmouroux en Lombard, ieder tot 500 fr. boeteNoiret tot 3 en Havrey en Gaillard tot 4 maanden gevangenisstraf veroordeeldter zake der onge regeldheden in de zaal der Eolies-Belleville in Oct. j.L, zijn van deze uitspraak in hooger beroep gekomendoch met slecht gevolg, zijnde van de 3 eerstgenoemden de boeten ver dubbeld en met 1 maand gevangenisstraf verzwaard, en de gevangenisstraf van Noiret met 3 maanden verlengd. Den 28 is in eene, door 165 leden bijgewoonde bijeen komst van den tiers-parti, met 102 tegen 23 st. aangenomen het voorstel van den heer Oüivier, om eerst na het onder zoek van de geloofsbrieven der nieuw gekozen leden de interpellatie omtrent de verdaging van het Wetg. Lichaam tot de regeering te richten. De voorzitter, de heer Daru, verklaarde, dat de vergadering eenstemmig was omtrent de handhaving van het Keizerrijk en van de vrijheid. De liberale en democratische organen zijn niet ingenomen met de keizerlijke openingsrede en achten de reeks van aan gekondigde wetten onvolledigwegens het ontbreken van voordrachten tot herziening der kieswet, tot wijziging van art. 75 der constitutie van jaar VIII, enz. Bij rapport van den prefect Haussmann aan de municipale commissie van Parijs, verklaart hij zich voor het openen van eene vierde reeks van nieuwe straten en wegen in de hoofd stad, en kondigt hij een nieuw tekort aan van 285 miljoen, waarvan hij een gedeelte, groot 35 milj., door eene leening wenscht te dekkendoor opvoering der tweede serie van de in 1868 goedgekeurde leening van 465 m. fr. van 215 tot 250 m.; voor het verdere tekort verlangt hij in 1870 eene supplementaire leening van 250 miljoen. Genoemde municipale raad, wiens vijfjarig mandaat reeds op 15 Nov. verstreken was, is, in afwachting der aangekon digde herziening van de wijze van benoeming, voor onbe- paalden tijd door den Keizer herbenoemd. Voor de herstemming in het 4e. district van Parijs hebben zich teruggetrokken de heeren Allou en Brissonzoodat de heer Gtais-Bizoin geene andere mededingers heeft dan den onbeëedigden candidaat der radicalen Armand Barbes en den democratischen candidaat Paul Bollenger. Den 26 is in het Salon des Kamilles te Parijs een banket der «Democratische Unie" gehouden, waaraan ongeveer 300 personen, o.a. eenige Afgevaardigden, hebben deelgenomen. Tot de sprekers behoorden de heeren PelletanAd. Crémieux en Glais-Bizoin. Wetgevend Lichaam. Den 29 heeft de Keizer de zitting geopend. Met het oog op de moeilijkheid om in Frankrijk eene regelmatige en vreedzame gebruikmaking van de vrij heid te vestigen, gebleken door de woelingen en buiten sporigheden laatstelijk door de drukpers en in openbare vergaderingen bedreven, maar waartegen het algemeen gezond verstand in verzet is gekomen, verklaart Z. M., dat het juiste middenpad tusschen reactie en revolutionaire theoriën moet bewandeld worden, waartoe hij voor de orde instaat en de hulp der Kamer inroept om de vrijheid te behouden. Als mid delen tot toepassing van hetdoor het Senaatsbesluit van September geopende tijdperk van verzoening en vooruitgang, kondigt hij het voordragen van de volgende maatregelen aanverkiezing van de maires in den boezem der gemeente raden behoudens uitzonderingen bij de wet te voorzien samenstelling door algemeene verkiezing der gemeenteraden van Lyon en der tot Parijs behoorende gemeenten, te Parijs zelve echter door het Wetg. Lichaam; instelling van kanton nale radennieuwe praerogatieven voor de algemeene raden; deelneming der koloniën aan de algemeene decentralisatie beweging uitbreiding van het kiesrechtdoor aanwijzing van de met het mandaat van Afgevaardigde vereenigbare openbare beambten bespoedigde uitbreiding van het koste loos lager onderwijs; vermindering der gerechtskosten; op heffing "van het dat als oorlogskosten op de registratie rechten in zake der successierechten rust; uitbreiding der spaarbanken vooral op het platteland; meer menschelijke re geling van den arbeid der kinderen in de fabriekenver hooging der kleine tractementen. De indirecte inkomsten bedragen tot nu toe 30 miljoen meer dan in het vorige jaar, de loopende begrootingen bieden overschotten aan en die voor 1871 zal verbeteringen in verschillende takken der dienst en het verleenen van behoorlijke subsidiën aan de openbare werken toelaten. Herhaalde malen is de keizerlijke rede door toejuichingen afgebrokeninzonderheid toen Z. M. zich borg stelde voor het behoud der orde. De leden der linkerzijde woonden naar ouder gewoonte de openingszitting niet bij. Toen bij de eedsaflegging der nieuwe leden de naam van den heer Rochefort werd afgeroepenheerschte eenige oogenblikken eene stiltedie gevolgd werd door een gelachzoo alge meen dat zelfs de Keizer, de keizerlijke prins en prins Napoleon er mede moesten instemmen; dit incident gaf aan leiding, dat het gejuich van „leve de Keizerhernieuwd werd. In de zitting van den 30 heeft de heer Favre, namens de linkerzijdeaanvragen ingediend tot het interpelleeren der regeering 1". over de verlengde prorogatie van het Wetg. Lichaam2°. over de bemoeiingen der prefecten met de verkiezingen, 3°. over de wanordelijkheden in Juni te Parijs, en 4". over de bloedige voorvallen in de kolendistricten van de Loire en de Aveyron. Vervolgens heeft hij eene voor dracht ingediend, om aan het Wetg. Lichaam uitsluitend het recht toetekennen om zich te prorogeeren. Na eene langdurige gedachtenwisseling over het al of niet constititu- oneele dezer voordracht, ten aanzien waarvan de minister van binn. zaken de prealabele kwestie wenschte toetepassen, en over de wijze van behandelingvermits het reglement nog niet in overeenstemming gebracht is met het aan de leden verleende recht van initiatief, heeft de heer Raspail, te midden van veel gedruischeen voorstel ingedienddat zijns inziens den voorrang boven alle andere verdiendeen wel tot het in staat van beschuldiging stellen der ministers ter zake van vervalsching der verkiezingen en bewerking of uitlokking van woelingen te Parijs in Juni en op 26 Oct. Dit voorstel ontmoette veel gelach maar geen ondersteuning. Den 1 Dec. is de heer Schneider tot voorzitter gekozen met 151 st., tegen 53 op den heer Leroux37 op den heer Grevy en 26 blanco-biljetten. Tot vice-presidenten zijn be noemd de heeren de Talhouët met 244, Bumiral met 144, Vuldome met 141 en Jerome David met 137 st. Engeland. Het adres, den Koning van Belgie, die den 29 naar het vasteland teruggekeerd isaangebodendraagt de onderteekèningen der lord-luitenants en sheriffs der graaf schappen en van de mayors van ongeveer 300 steden en vlekken. Het is gebonden in violetkleurig marokijn, met de wapens der Rijkengraafschappen en steden versierd en in eene cassette van massief zilver besloten. De „nationale" manifestatie ter eere des Konings overtrof alleswat tot dus ver voor eenig vreemd Yorst in Engeland gedaan is. De italiaansche gezant verklaart in de Times, dat zijne re geering den markies Rapallo het recht niet toekent van zich intelaten met zakendie de prinsen van het Koninglijk Huis van Savoye aangaan. De Koningin heeft 8 aanzienlijke en verdienstelijke man nen tot pairs van Engeland verheven. Lord Cairnssedert lord Derby zich aan het staatkundig leven onttrok de leider der conservatieve partij in het Huis der lordsziet zich door zijne zwakke gezondheid genood zaakt deze moeilijke en gewichtige stelling te verlaten. Schotland. Te Glasgow is den 28 eene bijeenkomst van omstreeks 800 ieren gehouden, met het doel om, alsnog langs constitutioneelen weg, de bevrijding te verkrijgen der «in engelsche gevangenisholen opgesloten landgenooten." Bij de beraadslaging over eene motie om, zoolang dit doel niet bereikt wasin geene schikking over het pachtrecht te treden, werd een amendement voorgesteld om van dit besluit de regeering kennis te geven, waarover groot verschil van meening ontstond, zoozeer, dat het 2 malen bijna tot een gevecht kwam, het gaslicht gedeeltelijk uitgedraaid werd en de policiemacht zich aan de deur verzamelde. Ierland. Bij de voorstelling van een Parlementslid te Clonmelin Tipperary, is de van r. c. zijde ondersteunde candidaat Heron, evenals de priester die hemin het belang van het pachtrechtwilde aanbevelendoor de menigte, die de amnestie-kwestie het meest dringend achtteuitgejouwd. Daarentegen vond de candidatuur van een fenian-gevangene Jeremiah O'Donovan Rossa veel bijval en bleek deze bij het opsteken der handen de meest gewenschte persoon te zijn. De vrienden van Heron meenden echter, dat deze verkozen was, dewijl er geen candidaat tegenover hem stond, en hij eischte stemming, welke ten gevolge had dat hij 1030 en de gevangene 1132 st. bekwam. Yan de 10800 kiezers hebben zich, ten gevolge van intimidatie, ongeveer 8000 van de stemming onthouden. In Cork en andere zuidelijke plaatsen is den 23 door op tochten de nagedachtenis gevierd van den «marteldood" der 3 te Manchester terechtgestelde fenians. De People of Ireland beweertdat het de engelschen innig hatende iersche volk aan eigene krachten genoeg heeft in een strijd tegen Engeland, omdat het engelsche leger uit lage huurlingen, onder aanvoering van onbekwame officieren, is samengesteld. Den 25 's avonds hebben te Tipperary, Castel en Clonmel ongeregeldheden plaats gehad. Bij de aanhangers van den heer Heron werden de glazen ingeworpenvoorts verscheidene priesters door de straten nagezet, voetzoekers onder de rui terij geworpen, fenian-liederen gezongen en vreugdevuren ontstoken. Te Cork is de verkiezing van Rossa gevierd door eenen optocht van 5000 personen met ongeveer 100 fakkels. La Turquie deelt het antwoord van den Onderkoning van Egypte op het laatste schrijven van den grootvizier mede. Ismaël-bassa geeft toedat zijne diplomatieke agenten door de turksche gezanten aan de Hoven voorgesteld zullen wor den alvorens hunne betrekkingen te aanvaardenhij neemt acte van des Sultans besluit om de overlegging van het egyptische budjet niet te vorderen; en hij weigert zich te onderwerpen aan den eisch om de bekrachtiging des Sultans te vragen op de door hem gesloten leeningenomdat daar door de hem laatstelijk verleende priviligiën zoo goed als tot niets teruggebracht zouden worden. Den 27 is een nieuw ultimatum aan den Onderkoning ge zonden waarbij onderwerping binnen 10 dagen geëischt wordt, op straffe van vervallenverklaring ten gunste van Fazil-bey. Donau-Yorstendommen. Den 27 heeft de Vorst de zitting der Kamer geopend en daarbij de indiening van eenige wetsontwerpen en de opening van eenige spoorweg- banen aangekondigd. Ter gelegenheid zijner behouden terugkomst heeft hij aan 72 veroordeelden gratie geschonken. In het laatst van September hebben ongeveer 20000 in woners van Lima en Callao met hunne have en goed eene week lang in de vlakte of in nabijgelegen tuinenonder tentenverblijf gehoudenten gevolge der voorspellingen van den abt Falb en den kapitein Saxby, dat geweldige aard bevingen te wachten waren. Met uitzondering van weinige schokken in den nacht van 1 Oct., heeft men niets waarge nomen zoodat de gevluchten rustig in hunne woningen zijn teruggekeerd (Te Valparaiso in Chili heeft de vrees dezelfde tooneelen veroorzaakt als in Peru). Prins Alexander heeft zich den 1 Dec. op reis begeven naar de Middellandsehe-zee. De Koningin heeft hem tot Rotterdam uitgeleid en aldaar het Kinder-ziekenhuis bezocht. Prins Frederik en prins Wilhelm v. Wied hebben op 1 Dec. een bezoek gebracht aan den Koning op het Loo. Staten-Generaal. De 2e. Kamer heeft aangenomen de hoofdstukken der staatsbegrooting voor 1870Huis des Ko nings en Hooge Collegiën van Staatbeide met alg. st., Bui tenlandsche zaken met 53 tegen 14 st., na aanneming met 37 tegen 35 st., van een amendement van den lieer Dumbar, om de posttractementen en bezoldiging van het personeel der gezantschappen met f 18000 te verminderenten einde daardoor den voorgestelden gezant in China te doen vervallen en den bezoldigden consul aldaar te behouden. Bij de Kamer is ingediend een ontwerp tot aanvulling en uitbreiding van art. 437 wetb. v. strafr., betreffende het op zettelijk vernielen van schepen en andere vaartuigen. Militaire zaken. De Koning heeft, op voordracht van den minister van oorlogeene commissie benoemd tot voor bereiding eener stichting tot opleiding van knapen van 10 16 jaren tot militairen en ambachtslieden. Jacht. Het hoofdbestuur der Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw heelt den minister van justitie verzocht eene wijziging der jachtwet in overweging te nemenwaardoor ieder, die eigenaar eener jacht is, daarin zonder acte zal mogen jagen of laten jagen wanneer hij wil. Het hoofdbe stuur noemt de tegenwoordige wet eene onzedelijkewelke tot vele overtredingen aanleiding geeft, en het vermaak van weinigen beschermt ten koste van den landbouw. Onderwijs. B. en W. van Amsterdam hebben, naar aan leiding van het voorstel van dr. E. C. Buchner c. s., den gemeenteraad geadviseerd eene hoogere burgerschool met öjarigen cursus opterichtenmet 5 onderwijzeressenelk op een tractement van f 1600, en een harer bovendien als direc trice 1000 en vrije woning. De leeraren der hoogere burgerschool en van het gymna sium te Deventer hebben, op verzoek van een aantal dames, eene reeks van voorlezingen geopend over wetenschappelijke onderwerpen. De rotterdamsche hulpvereeniging voor christ. nat. onder wijs heeft besloten, de gedragslijn van dr. Kuiper c.s. in de 1e Utrecht gehouden vergadering van het Schoolverbond aftekeurenen het hoofdbestuur te verzoeken om tegenover dat Yerbond geene vijandigemaar eene afwachtende hou ding aantenemen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten zich bij adres tot de 2Kamer te wendenmet verzoek om bij de regeering aantedringen op het verkrijgen van gelijkstelling voor de kweekelingen der geneeskundige school met de stu denten aan de Rijks-hoogescholenten opzichte der afteleg gen examens. Bibliotheek Meulman. De verzameling van p.m. 19000 pamfletten over de nederlandsche geschiedenis van 1500 to^ 1713 is gekocht voor de stads-bibliotheek te Gent, voor 6250; de oorspronkelijke uitgaven der schriften van Luther zijn het eigendom geworden van het evang. luth. seminarium te Amsterdam. Bouwwerken. De gemeenteraad van Rotterdam heeft besloten omafgescheiden van de te maken spoorwegbrug eene brug voor gewoon verkeer over de Maas te leggen, ter verbinding der stad met Feijenoord. Giften. Ter gelegenheid der onthulling van het monu ment voor 1813 te 's Gravenhage, heeft een onbekende aan de hoofdvereeniging voor christ. nat. schoolonderwijs 10 obli- gatiën Portugal 3 p.ct. ieder groot f 1200 geschonken. Wijlende heer J. v. d. Endt Swanenburg, te'sGravenhage overledenheeft aan de herv. diaconie aldaar gelegateerd f 1000, vrij van rechten. De Koning heeft f 300 geschonken aan het fonds voor de betrekkingen van omgekomen visschers te Katwijk en Noordwijk en f 200 voor de betrekkingen van de slachtof fers der 3« zeeramp op Terschelling. Bij de commissie ten behoeve van laatstbedoelden was tot 23 Nov. ingekomen f 3905.53 bij de directie van het fonds voor Katwijk en Noordwijk sedert hare oproeping ten gevolge der jongste zee rampen tot 26 Nov. f 1679,07. De voorstelling der rede rijkerskamer ede Roos" te Koedijk, ten behoeve der onge- lukkigen op Terschelling, heeft zuiver opgebracht f 42,02^.. Tot aandenken aan wijlen jonkvr. L. A. Kegilin v. Claer- bergen is door den onbekenden milden gever ook aan de veree- niging «Eigen brood bovenal" te Leeuwarden eene gift ge zonden van 5 aaudeelen in die vereeniging, ieder groot/100. Rampen. De omstreken van Blokzijl en Vollenkove zijn door het hooge water overstroomdzoodat het hier en daar reeds in de woonkamers staat en groote hoeveelheden turf wegspoelen. Den 29 zijn op de Hinder gestrand het engelsche schip Countess of Bective de bark Lubinkavan beide het volk gered en nog een bark die door de hooge zee niet te naderen was. Den 2 Dec. op Terschelling het engelsche schip Ro- naldes, met hout Croonstadt naar Huil. De storm in den nacht van 2829 Nov. heeft de nieuw gebouwde bijna voltooide fabriek voor wollen stoffen van de firma Cool en Kuipers te Tilburg doen instorten. Door de aanhoudende stormen in het laatst van October en in het begin van November is de voet van het duin van ten noorden Hillegom tot aan den Hoek van Holland overal gemiddeld 8.40 ellen teruggegaan. Te Koog a. d. Zaan is den 3 een zandtrein door het niet tijdig gesloten zijn der kraanbrug, in het water geraakt; de machinist en stoker red'deu zich door van de locomotief te springen. Een paar personentreinen hebben door dit on geval niet tusschen Zaandam en Uitgeest kunnen loopen. Het beurtschip van Zwartsluis naar Amsterdam, met eene aanzienlijke hoeveelheid goederen geladenis overzeild en gezonken. De schipper en zijne knechts zijn in tijds gered. Rechtszaken. De rechtbank te Rotterdam heeft J. Span- jersberg Jz„ drukker en uitgever van het F olksblad, wegens lastering en beleediging in een gedrukt en verspreid geschrift, veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf, eene boete van f 25 en eene van f 8, met subsidiaire gevangenisstraf van 2 dagen voor elke boete. Het gemeentebestuur van Medemblik heeft zich tot de 2e Kamer gewendtot wederlegging van het adres der Maatschappij tot zedelijke verbetering van gevangenen tegen de verplaatsing der strafgevangenis van Leeuwarden der waarts. Het gemeentebestuur beweertdat de gezondheids toestand te Medemblik zeer goed en daar voldoend personeel voor de administratie te viuden isen dat genoemde Maat schappij behoort ingenomen te zijn met de vervanging eener slechte gevangenis door eene goede. Te Groningen is den 30in eene vergadering van on geveer 250 ingezetenenmet bijna eenparige stemmen be sloten een adres aan den Koning te zenden, over de hooge kosten voor oorlog en marine. PER TELEGRAAF, 's Hage 4 December. De Eerste Kamer heeft de geheele Oost-Indische begrooting aangenomen meerendeels met algemeene stemmen, waarna zij op reces is gescheiden. De Tweede Kamer heeft de verplaatsing der strafgevan genis van Leeuwarden naar Medemblik verworpen met 42 tegen 27 stemmen, maar toegestaan f 58.750 tot verbetering van het gebouw te Leeuwarden en daarna het geheele Hoofd stuk aangenomen. Yoor de commissie uit het prov. gerechtshof van Noord holland heeft met gunstig gevolg het examen als candidaat- notaris afgelegd de heer M. J. de Lange. Dinsdag avond werd in het locaal Diligentia, ten gevolge eener oproeping van den burgemeester, den districts-school- opziener en den voorzitter der schoolcommissieeene talrijk bezochte vergadering gehoudenter bespreking van het te Utrecht beraamde Schoolverbond en van eene hier te vestigen afdeeling. Laatstgenoemde gaf, voor zoo veel noodigin lichtingen omtrent de noodzakelijkheid, de oogmerken en het doel van het Verbond en zette uiteendat het te bestrijden schoolverzuim niet slechts bestond in het geheelmaar ook in het ten deele verwaarloozen van liet schoolbezoek hetzij door het bij afwisseling komen en afwezig blijven,— schadelijk niets slechts voor de wegblijvenden maar ook voor de komendenhetzij door het te vroeg verlaten der schoolwaar.loor de weinige vruchten van het geleerde al ïas verloren gaan. De burgemeester, die de vergadering presideerde, toonde daarna aan hoe ook Alkmaar behoefte had aan de werking van het Verbondblijkens het groot aantal kinderen dat in onwetenheid opgroeit; de burgerij had recht om voor de groote uitgavenvoor de oprichting van schoolgebouwen en voortdurend ten koste van het onderwijs gedaan, iets beters te verwachten dan een vermeerderend aantal van ongeschikte en onbekwame liedendie dreigen Alkmaar ten doen achterstaan bij het alom ontwakend streven naar vooruitgangen de kosten voor het armwezen te doen toenemen. De heer v. d. Kaag Jbevestigde het aangevoerde door de mededeeling, dat van de 60 leerlingen die's jaarlijks de armenschool verlaten, slechts 10 tot 15 het getuigschrift voor het geregeld en voldoend bezoek der school verwerven, en dat van het vrij groot getal candidatendie zich voor het bijwonen der lessen aan de burger-avondschool aange meld hadden, een zeer groot gedeelte afgewezen moest worden, omdat het aan de reeds laag gestelde eischen tot toelating niet kon voldoen. Verschillende sprekers voerden daarna het woord, sommige reeds met aangeving van middelen waardoor zij meenden dat het schoolverzuim bestreden zou kunnen worden (en welke later zeker de aandacht der afdeeling zullen ver dienen), anderen tot betoog der neutraliteit van den bond zoo ten opzichte van openbare als van bijzondere, van gods- dienstlooze als van confessioneele scholen, en zulks ook met het oog op de poging van een der publieke organen alhier, om de zaak reeds Dij voorbaat verdacht te maken. De heer voorzitter verzekerde hieromtrent, zijne aanvankelijke onder steuning opzettelijk verleend te hebben, om de burgerij ver trouwen te schenken in deze nationale zaak, die geene voor liefde voor eenige richting kentmaar het algemeen welzijn bedoelt en algemeene medewerking verdient. Aan de gedane

Alkmaarsche Courant | 1869 | | pagina 2