Frankrijk. Faraguay. Etiiinoiilund. üocfcaaufctmbigtug. fciroot Brittanje en Ierland. Turk||c. Ici'cenigde Staten. zij verklaren tot dien stap te zullen overgaanom een einde te maken aan de tijdelijk aan de regeering tot onderdrukking van den opstand verleende dictatuur, en om, zoo al geene herziening van art. 33 der constitutie (instelling ran het Koningschap), dan toch eene volksstemming voor de aanwij zing van eenen monarch te verwerven. Zij willen zich niet verbinden om voortaan van het middel van opstand en om wenteling aftezienmaar zijn overtuigddat het geweld de laatste toevlucht der volken moet zijn. De Raad van State, waaraan de minister Zorilla de door een aantal prelaten gegeven antwoorden op zijne bekende cir culaire gedurende de carlistische beweging gezonden heeft heeft verklaard, dat die stukken geen rechtstreekschen grond tot vervolging opleverenmaar oneerbiedig en afkeurings- waardig zijn. Cortes. De maarschalk Prim heeft den 27 Nov. de republi- keinsche partij met haren terugkeer gelukgewenseht en ver klaard, dat de regeering wijl de vrijheid niet meer m gevaar verkeertbinnen weinige dagen hare buitengewone macht zou nederleggen. Het voorstel van den heer Py-y-Margall om de handelwijze der regeering gedurende de schorsing der constitutie aftekeuren werd verworpen met 146 tegen 35 st. Den 2 Dec. heeft de heer Ochoa het benoemen eener commis sie van onderzoek gevraagd, naar aanleiding der verzekering van den minister Figueroladat de Koninginnen Christina en Isabella voor 73 miljoen realen aan kroonjuweelen zonden hebben ontvreemd. De minister zeide daarop dat hij met een tiende had medegedeeld van de ernstige zakendie hij te weten gekomen was. Van den inventarisna den dood van Koning Ferdinand opgemaaktwas niets meer te vinden de bruidschat van Maria Christina had niet meer bedragen dan 30000 piastersthans bezit zij een kapitaal van 200 mil joen p. De heer Ochoa en anderen hebben tegen de oe- 'weringen des ministers geprotesteerd. De genl. Prim ver- maande de Kamer om in eene zoo ernstige aangelegen heid niet met overhaasting te werk te gaan. Met 118 tegen 49 st. werd tot het instellen der enquête besloten, door welk besluit eene groote opschudding verwekt werd. Door den minister Prim werd een besluit ingediendstrekkende tot het opheffen van den staat van beleg. Den 6 is in eene bijeenkomst van leden der meerderheid besloten tot het voltallig maken der commissie, belast met het ontwerpen eener wet betreffende de formaliteiten, in acht te nemen bij de benoeming van een Souverein. Den 7 heeft de minister van binn. zaken verklaard, dat vele verschijnselen pleiten tegen de vrees, dat het concilie zal worden geleid door ultramontaansche denkbeelden, die in strijd zijn met de hedendaagsche beschavingdat de/egee- ring, mocht het besluiten nemen in strijd met de beginselen der constitutie van 1869, die met alle kracht bestrijden en alle Spanjaarden, zonder eenig onderscheid, tot eerbiediging der constitutie dwingen zou; en dat zij in dezen geest naar Rome getelegrafeerd had. Den 2 is eene, door de Afgevaardigden van de Gironde belegdevergadering van Gedeputeerden uit het midden en zuiden des Rijks gehouden, om het bureau te vormen V(^r eene Yereeuiging tot verdediging der handelsvrijheid. Er werd besloten om op het houden eener parlementaire, in plaats van eene administratieve, enquête aantedringen. De Keizerin is den 3. na eene zeer stormachtige reis aan boord van VAigle te Toulon aangekomen en den 4na het afloopen van het gepantserde fregat Marengo te hebben bij gewoond, naar Parijs vertrokken. Den 3 is te Rouaan eene bijeenkomst van 2500 personen gehoudenwaarin de heer Pouyer Quertier de definitieve vestiging van het algemeen comité voor de belangen der industrie te Parijs aangekondigd, de in de meeting te bor deaux genoemde cijfers onjuist en overdreven genoemd en aangetoond heeftdat de uitvoer van vlas sedert het handels- tractaat weinig is toegenomen. Hij rekende op de gekozen Vertegenwoordigers van het land, ten einde aanmoedigende en niet afschrikwekkende in- en uitvoerrechten te vorderen. De vergaderden hebben hem luide toegejuicht en eenparig besloten om te protesteeren tegen eene administratieve en ten gunste eener parlementaire enquête. De gemeenteraad der stad Muret (Boven-Garonne) besloten tot oprichting van een standbeeld voor den geboren maarschalk Niel. De Keizer heeft aan het der lijst voor 2000 fr. geteekend. Te Marseille, Lyon, Bordeaux, Toulouse, Nantes vele andere voorname steden hebben den 8, ter gelegenheid van de opening van het concilie, illuminatiën plaats genad. Te Marseille is 's avonds een volkshoop van 1000 tot 1500 personen door de straten getrokken, onder het aanheffen van kreten tot afkeuring der illuminatie, het zingen der Mar seillaise, en het inwerpen der lantarens voor het bisschoppe lijk paleis en de prefectuur. Er werd een GOtal arrestatiën gedaan. De heer Glais Bizoin is te Parijs tot lid van het Wetg. Lichaam gekozen met 16680 st., tegen 2197 st. op den heer Barbes. De aannemer Comté heeft tot den minister van justitie eene aanvraag gericht tot vervolging van prins Joachim Murat voor den specialen Hoogen Raad, die alleen bevoegd is om kennis te nemen van overtredingen aan leden der keizerlijke familie te laste gelegd. De leden der bureaux van verscheidene parijsclie kiezers vergaderingen zijn tot 20 dagen gevangenisstraf en 500 Ir. boete veroordeeldwegens het voortzetten dier bijeenkomsten na de sluiting van den politie-commissaris op grond van het beraadslagen over onbeëedigde candidaturen, welk motief door de bureaux niet als wettig erkend werd. Senaat. In de zitting van den 3 heeft de president Rouher hulde gebracht aan de nagedachtenis der sedert ae jongste samenkomst overleden leden, den maarschalk Niel, 'den vice-admiraal Grivel en den heer Sainte-Beuveten aan zien van den laatste heeft hijna zijne schitterende eigen schappen als geleerde en als schrijver te hebben geprezen zich eene critiek veroorloofd over sommige daden, welke met zijne godsdienstige overtuiging in verband stonden. Wetgevend Lichaam. Het in den vorigen zomer ge vormde linker-centrum, 't welk het midden hield tusschen de oppositie en de ministeriëele meerderheidheeft zich dezer dagen in 2 fractiën gesplitst, waarvan de eene (43 leden o. a. d' AndelarreBuffet, Martel, de Talhouèt, Brame, Keiler, Raentjens enz.) zich het linker- en de andere (115 leden o. a. OllivierJosseau, Mege enz.) zich het rechter-centrum noemt. Beide hebben thans programma's opgemaakt, welke overeenkomen in den wensch om het Keizerrijk van paile- mentaire instellingen te omringen, om de kiesdistricten bij de wet vasttestellen en de verkiezingen waarlijk vrij temaken. Het linker-centrum houdt zich voorts aan de interpellatie der 116, het rechter- verlangt ook: vervanging van het dag bladzegel door een dagbladenportinstelling der jury voor persdelicten, doortastende decentralisatie, opheffing van art. 75 der const, jaar VIII, afschaffing der veiligheidswet en verzekering des vredes met het buitenland. Den 2 heeft de heer Ollivier eene redevoering gehouden waarin hij een gedeelte van het linker-centrum beschuldigde van den weg inteslaandie tot de revolutie voert, en de de leden der rechterzijde opeischte om met hem het Keizer rijk te redden. Den 3 heeft de heer Roche/ort verlangd, dat de bewaking der vergaderzaal aan de nationale garde zou toevertrouwd worden, ten einde de Kamer te besehermen tegen overrom peling, //waaraan men onder deze regeering voortdurend blootgesteld is." Toen daarop gelach vernomen werd, heeft de heer Oambetta gezegddat het wellicht eenmaal berouwen zal dezen voorzorgsmaatregel verzuimd te hebben. Daarna is het onderzoek der geloofsbrieven aangevangen, en met 118 tegen 90 st. vernietigd de verkiezing van den heer Her mine, gekozen in de Yendée. 70 Leden bleven buiten stem ming. De commissie, bij monde van den heer D'uvernois had tot zijne toelating geconcludeerd. De voorname grief bestond hierin, dat het erkende orgaan van den prefect een feit tegen den mededinger van den heer Hermine aangevoerd, en dit eerst na den afloop der verkiezingen voor onwaar verklaard had. Den 4 heeft de markies de latonr-Mauhourguit naam der 7 hofbeambten, aangekondigd, dat zij, om moeilijkheden en onaangename diseussiën te voorkomen, hun ontslag als zoo danig hadden genomen, om de betrekking van Afgevaardigde te kunnen blijven vervullen (Alle verliezen daardoor 10000 tot 20000 fr. 's jaars, de heer de Pierres, eerste stalmeester der Keizerin, zelfs 30000 fr.). De heer Bethmont, een lid der linkerzijde, heeft de kamerheeren met dit //verstandig, vaderlandlievend en edel besluit" gelukgewenseht. 32 Leden die het beschermend handelsstelsel zijn toegedaan, met den heer Thiers aan het hoofd, hebben te kennen gegeven, dat zij eene interpellatie tot de regeering zullen richten, waarbij de opzegging van het engelsch-fransche tractaat van 1860 gevraagd wordt. Den 6 isna eene langdurige discussiede verkiezing van den heer Viellard Migeonin het dep1, van den Boven-Rijn waarvan de commissie de vernietiging had voorgesteld, met 110 tegen 94 st. goedgekeurd. Den 7 is het voorstel om eene parlementaire enquête mte- stellen omtrent de verkiezing van den lieer Durand (Pyreneeën) met 135 tegen 86 st. verworpen en diens benoeming goed gekeurd. Jules Simon en Êm. Arago beweerden, dat de kiezers, die voor laatstgenoemde wilden stemmenmet over brenging naar Cayenne gedreigd waren, dat 6000 fr. geboden was om het werven van stemmen voor hem te staken en dat de maires de kiezers dronken hadden gevoerd. Den 8 hebben de heeren Raspail en Rochefort een wets ontwerp ingediendstrekkende tot decentralisatie de plaat selijke en centralisatie der algemeene belangen en o. a. be palende: de gemeenten zijn oppermachtig ten opzichte van het kiezen der gemeentebesturen; het Wetg. Lichaam beslist als Souverein omtrent de regeling der algemeene belangen; het neemt geen oorlog aan dan om Frankrijk te verdedigen tegen een aanval; het benoemt in geval van oorlog de ge neraals het leger bestaat uit alle burgers van 20 tot 50 jaren; het kiest zijn eigen officieren; er zal maar eene soort van belasting zijnenz. De verkiezing van den heer Dréolle is met 171 tegen 77 st. goedgekeurd, nadat die ver dedigd was door den minister Forcade de la Roquette, wiens rede luide toegej uicht werd en den heer Favre aanleiding gaf om van 's ministers vrijzinnige verklaringen acte te nemen. De Senaat heeft de benoeming der heeren Belknap en Robeson tot ministers van oorlog en van marine goedgekeurd. De Afgevaardigden van Alabama zijn gemachtigd om in de Kamer der Vertegenwoordigers zitting te nemen. De voorhoede van het leger van den graaf d' Eu heeft den 13 Oct. St. Estanislao bereikt, dat reeds 20 dagen te voren door Lopezmet ongeveer 3000 manhoofdzakelijk op zijnen weg gepreste jongelingen, verlaten was. Het leger corps der verbondenen had met groot gebrek te kampen, waarom de bevelhebber bet argentijnsche contingent naar huis gezonden heeft en het aantal zijner troepen vermindert. Men begint het raadzaam te achten, de vervolging van Lopez in schier ontoegankelijke bergen en bosschen optegeven, maar vreest, dat bij, terugkeerendedoor het volk met open armen ontvangen zal worden. Het te Assompcion gevestigde Yoorloopig Bewind is door geldgebrek, gevolg van de uit putting des lands en van den stilstand van allen handel geheel machteloos. heeft aldaar hoofd en in lendende pakhuizen en schepen te verwijderen, zoodat de brand zich tot de Theone bepaald heeft. Ouder de gemeente Alphe en Riel (Noordbrabant) is den 6 's avonds een spoorwachter door den trein van Tilburg- Turnhout overreden, zoodat hij het leven verloren heeft. Rechtszaken. Zoowel de officier van justitie, als de beklaagde hebben appèl aangeteekend van het vonnis der rechtbank te Rotterdam tegen Spanjersberg, den uitgever van het Volksblad. Te Groningen is dit jaar aan straatvuil verkocht voor 80139.75, eene winst voor de gemeente opleverende van ongeveer f 37000. 271® Staats-loterij. Trekking der 1® klasse. No. 11588 20000, No. 6507 f 5000, No. 16461 2000, No. 1637 en 10009/1500, No. 2421, 6203, 8478, 14454 en 19913 f 1000. PER TELEGRAAF, 's Hage11 December. Door Z. M. is benoemd tot postdirecteur aan den Helder de heer Ilermeijer, thans te Loenen. het Ruis de Pauw de verloving gevierd van dochter van prins Frederikmet den prins Engeland. De hertogin v. Aumalegeboren prinses van Napels, is den 6 te Twickenham overleden. In de noordelijke distrieten in garnizoen liggende regi menten infanterie hebben bevel ontvangen om zich onmid- delijk naar Ierland te begeven. De gewezen lord-mayor van Londen James Clarke Lawrence is tot baronet van het Yereenigd-Koningrijk verheven. Ierland. Te Cork en Limmerick zijn proclamatiën afge kondigd waarbij het houden van fenian-processiën verboden wordt. De Constitution van Cork meldt, dat wekelijks aldaar be langrijke hoeveelheden uitmuntende wapens worden binnen gesmokkeld voor de fenians, die zich des nachts op door boomen of heuvels aan het oog onttrokken velden in den wapenhandel oefenen. De laatste toortslicht processie van ongeveer 10000 personen te Cork bewees, volgens dat blad, dat de deel- nemenden aan militaire bewegingen gewoon waren. De Onderkoning van Egypte heeft de voorwaarden van des Sultans firman aangenomen. Hij zal alleen in geval van noodzakelijkheid en in naam des Sultans belastingen heffenen geene leening in het buitenland sluiten zonder diens goedkeuring daartoe te vragen. Hij zal in persoon te Konstantinopel komen om de verzekering zijner loyauteit te geven. Donatj-Yorstendommen. Door 2 Israëlieten, de heeren Emmanuel Isaac Hillel-ben-Manoachzoons van een in 1862 te Bucharest overleden bankier, is eene som van 150000 fr. "•eschonien can de roumaniscke universiteit, ten behoeve van onbemiddelde studenten, onverschillig van welke geloofsbe lijdenis die hunne wetenschappelijke opleiding buitenslands wenschen te voltooien. Het hooggerechtshof heeft de heeren Fisk, Gould en 4 an deren, wegens onwettige handelingen, geschorst als direc teuren van den Erie-spoorwegen een zaakgelastigde be noemd om in het belang der aandeelhouders een onderzoek intestellen. De directeuren hebben evenwel een uitstel van de uitvoering van dit vonnis verkregen. De minister van financiën heeft last gegeven om gedurende December de gewone hoeveelheid goud te verkoopen en het gewone aantal bonds intekoopen. De Rockford - Rock-Island - S. Louis-spoorwegmaatschappij heeft hare baan van Beardstown tot Whitehall geopend waardoor de verbinding met de Chicago - S. Louis - baan bewerkstelligd is. Op den nieuwen Pacific-spoorweg zijn op 14 Nov., met ver van 8. Francisco, bij hevigen mist, 2 treinen in volle vaart tegen elkander gereden, waardoor 10 a 15 personen omgekomen en 30 a 50 gekwetst zijn. Den 6 Dec. is het Congres bijeengekomen. De President Grant schetst in zijne Boodschap den gunstigen toestand des lands en de ruime opbrengst der middelen (in het jaar geëindigd 30 Juni is ontvangen 371 en uitgegeven 321/milj. d.), beveelt een trapsgewijzen terugkeer tot het betalen in specie en eene conversie der staatsschuldbrieven in 4/ p.ets. bonds aan, en verklaart, dat de regeering niet voorne mens is zieh te mengen in de betrekkingen tusschen Spanje en zijne koloniën, hoewel zij warme sympathie voor Cuba heeft//doch de worsteling der eubanen is nog geen oorlog in den internationaal-rechtelijken zin des woords; de opstan delingen hebben nog geene regeering de fado, welke hun het recht geeft om als oorlogvoerende mogendheid te worden erkend. Yolgens het verslag van den minister van financiën, bedroeg de inkoop van bons tot 30 Nov. 75/ miljoen d„ waarvan 20 milj. al reeds op rekening van het amortisatiefonds zijn gebracht. Hij wenscht daartoe ook het overige te besteden, en voorts: 's maandelijks voor niet meer dan 2 milj. d. aan papieren geld intetrekken en de 1200 milj. bonds te ver vangen door 4/ p.cts., aflosbaar in 15, 20 en 25 jaren, hoofdsom en rente in specie betaalbaar en vrij van belastingen. Den 7 is op prinses Maria Hied. Verkiezingen. Te Zuidhorn is tot lid der 2® Kamer verkozen mr. E. Cremers, oud-minister van buitenl. zaken met 310 van 558 geldige stemmen (professor Gratama 121, de heer Wierda 66, de heer Alberda 31 st..). Staten-Generaal. 1® Kamer. Den 4 zijn de verschillende hoofdstukken der indische begrooting met overgroote meer derheid aangenomen (Uitgaven en middelen in Nederland met 29 en 28 tegen 1uitgaven en middelen in Indie met 26 en 25 tegen 3 st.). De^Kamer is daarna geseheiden. 2®. Kamer 4 Deo. Een amendement van den heer Moens, om f 4000 te bestemmen tot verbetering van het onderwijs in de gevangenissen, wordt verworpen met 39 tegen 28 st.; desgelijks een amendement van den heer v. Naamen, om de verhooging der jaarwedden van het ambtenaarspersoneel bij de gevangenissen met 1526 te verminderen. Een amen dement van denzelfde, om het bedrag tot aanbouw van gevangenissen met f 144,790 te verminderen en dus te brengen op f 226,000, en alzoo de overbrenging van het tuchthuis van Leeuwarden naar Medemblik en den aanbouw eener eelluiaire gevangenis te Arnhem (wegens den hoogen prijs van den grond) te belettenwordt aangenomen met 42 tegen 27 st. De minister voegt daarop t 58750 aan zijne begrooting toe, als eerste perceel van de verbetering van het tuchthuis te Leeuwarden, welk bedrag met 51 tegen 17 st., wordt toegestaan. Het hoofdstuk justitie wordt daarop aangenomen met alg. st. 7 Deo. Het hoofdstuk r. c. eeredienst wordt goedgekeurd met 55 tegen 14 st. Een amendement van den heer v. Lijn den om het hoofdstuk hervormde eeredienst te verminderen met f 6800, uitgetrokken voor de provinciale collegiën van toezicht op het beheer van de goederen der herv. gemeenten wordt aangenomen met 33 tegen 31 en vervolgens het hoofd stuk met 37 tegen 27 st. Den 9 is met 59 tegen 11 st. verworpen een amendement van den heer Fokker om 3000 uittetrekkenten einde de minister de gelegenheid te geven om een onderzoek intestel len naar den stand van de tractementen der ambtenaren der provinciale griffiën. Postwezen. De gezamenlijke kamers van koophandel in Friesland hebben den minister van financiën een adres ge zonden, ten gunste der invoering van een uniformport van 5 cents voor gefrankeerde brieven. Spoorwegen. De heeren Bennest en Chauchet te Antwerpen hebben concessie gevraagd voor eene spoorweglijn van Breda over Gorinchem naar Utrecht. Militaire zaken. De gemeenteraad van Neuzen heeft besloten een adres aan den minister van oorlog te zenden, met verzoek de landzijde dier vesting te doen vervallen. De publieke aanbesteding der militaire lakens heeft dit jaar aan het Rijk een voordeel van f 70000 opgeleverd. Te Groningen is door bijna 1000 ingezetenen een adres aan den Koning onderteekend, waarin wordt aangedrongen op eene vermindering van het bndjet van oorlog. Jacht. De minister van justitie heeft van Ged. Staten der provinciën en de procureur-generaals inlichtingen gevraagd voor de herziening der wet op de jacht en visscherijter verbetering van het jachtveld door krachtiger beteugeling der strooperij en verzekering van de vrijheid voor den landbouw om maatregelen te nemen tegen wild en schadelijk gedierte. Drinkwater. 1400 Ingezetenen van 's Gravenliage heb ben een adres aan den gemeenteraad onderteekend waarin verzocht wordt het tot stand brengen eener duinwaterleiding te bevorderen. Aanbestedingen. Den 8, te Bergschenhoekhet afbre ken der oude en het bouwen eener nieuwe kerk voor de herv. gefaeente, hoogste inschrijving 21384 laagste/ 11800, van Brugmante Heer Hugowaard te Bredahet slechten van een gedeelte der vestingwerken aan de Ginnekerpoort hoogste inschrijving 32735 laagste 8000, van M, Geurts, te 's Hertogenbosch. Den 9, te 's Gravenliagede bovenbouw der draaibrug m het kanaal door Walcherenminste inschr. J. Coquerill te Se- raing, voor 26,701; eene verlenging der remmingwerken aan de draaibrug over de Diezeminste inschr. C. Ruyk te Breda, voor 12700. Feesten. Den 6 is te Deventer een S. Nicolaasteest ge geven aan 2000 getrouwe bezoekers de stads-bewaar-, armen- en tusschenscholen. Een goochelaar, een poppenkastde muziek der huzaren en een rijkelijk onthaal verschaften den kleinen veel genot. De kosten werden bestreden uit eene inschrijving der burgerij van bijna 400. Giften. De Ned. Zendmgs-vereeniging te Rotterdam heeft van een onbekende ontvangen 6 obligation 5 p.c. Bra zilië, ieder groot 1200 nominaal, en 5 obligatiën 5 p.c. Rusland, Poti-Tiflis, ieder groot f 1000 nominaal, tezamen ter werkelijke waarde van ruim f 10000. De Koning heeft de weduwe en kinderen van den werkman, die tijdens het onthullingsfeest bij het uitsteken der vlag op Z. M. paleis van het dak is gevallenuit eigen fondsen een pensioen verleend. De tweede opgaaf van giften voor de 34 weduwen en wee zen op Terschelling toont het cijfer van f 1681,63 j. Geschenken. Uit afgevaardigden der plaatselijke com- missiën te Amsterdam, Rotterdam en 's Gravenliage voor de oprichting van het monument voor 1813, heeft ziel/eene commissie gevormd, die de andere plaatselijke commissiën uitgenoodigd heeftmedetewerken tot het aanbieden van een geschenk aan den voorzitter der hoofdcommissieprins Fre derik bestaande in een zilveren middenstukhet gedenk- teeken voorstellende. Rampen. In den nacht van 1-2 Dec. is in den spoor weg Hedel-'s Bosch, ter zelfder plaatse als in den vorigen winter, door het liooge water eene doorbraak gevallen van 15 ellen breedte. In den nacht van 3-4 Dec. is brand ontstaan in liet bremer barkschip Theone, gelost wordende in liet dok bij de petroleum-bergplaatsen te Feijenoord, en nog in hebbende 215 vaatjes petroleum. Het is gelukt het schip van de be- RIJK EN ARM. Naar het duitsch van Franz Michaèl F elder. Te Alkmaar bij P. Kluitman, 2 dn. Een jaar geleden hadden wij het genoegen onze lezers eene vertaling aantebevelen van de „Zonderlingen." gesehreven door een bregenzerwouder boer. Wederom ligt een niet minder uitstekende pennevrucht voor ons van denzelfden manhelaas de laatste welke wij van hem gemeten mogen, want reeds is hijna velerlei wederwaardigheden ondervonden te hebben op 30jarigen leeftijd, zijne wakkere en liefderijke gade in liet graf gevolgd. Moge deze treurige bijzonderheid onze belangstelling ook verhoogd hebbendie belangstelling vond volkomen rechtvaardiging door den kostelijken inhoud van dit boek. Dezelfde fijne opmerkingsgave van den auteur, dezelfde schoonheid van vorm boeide ons, niet minder dan in de Zonderlingenin nRijk en Arm," dat ons weder ver wonderd deed staan over den scherpen blik van Felder op de natuur en de bevolking die hem omgaven. Hoe dringt hij door in het mensetielijk gemoed, waarvan hij de meest verborgen roerselen bloot ligt en de overleggingen in haren loop en bedoelingen zoo treffend doet kennen't Zijn weder om bewoners van het Bregenzerwouddie liern tot helden van zijn verhaal dienen, maar dat locale belet niet, dat wij ons aan die lieden nauw verwant gevoelen en er ons zelf en anderen in terug vinden, 't Schijnen ons geene scheppingen der fantaisie, maar schepselen van vleesch en been en door menschelijke hartstochten gedreven. Rijken en armen geeft hij ons te aanschouwen, maar hij verheft de laatsten niet ten koste der eersten, al heelt hij in zijn leven meer armoede dan rijkdom gekend. Maar hij had geleerd in armoede rijk te zijn, rijk door plichtsbetrachting en door liefde, en deze wetenschap spreekt ons uit zijn boek te gemoet. Waar de arme worstelt met de omstandighedenmet het veroordeel en met liefdeloosheid, leert Felder hem, dat vlijt en rechtscha penheid alleen tot een beter lot kunnen voeren, en waar hoogmoed of trots den rijke mocht verblinden, toont hij daarvan de droevige gevolgen. Dat beide elkander mogen naderen, vertrouwen en waardeeren is zijn streven. Aantrekkelijk zijn ook ditmaal de vrouwen-beelden door Felder geschetst, vooral de lieftallige, aan haren Joos zoo trouwe, maar lasterlijk bebabbelde Dorothee, dienstbaar bij de eigenares der Stighoeveeene rijke boerin, streng en trotsch waar het de eer van haar huis betreftmaar van eene zoo moei lijk te verzaken goedheid van hart. Voeg daarbij de hupsehe weduwe uit //de Kroon" en de ongelukkige Angelica, en gij hebt tegen 4 beminnelijke karakters één, n. 1. Zusel, de zuster van Angelica, die haar geluk verstoot door eigen hoog moed maar ook door de misleiding haars vaderseen schurk, die den broeder en den beminde van Dorothee misbruikt om zich door sluikhandel te verrijken, en wiens noodlottigen op het oogenblik dat hij net gebouw zijner verwachtingen voltooid waant, door een groot misdrijf veroorzaakten dood, de gebroken Zusel in een klooster zoekt te boeten. Keeren wij ons met afkeer van dezen listig berekenenden man, zien wij in Andreas den echtgenoot zonder liefde, in Mathisle den door armoede verbitterde, in tiansjorg den bedrogen, on- vermoeiden waaghals, in Joos vinden wij den man die zich door eigen verdienstentrots tegenwerking, eene goede positie in de maatschappij verovert. Stighans .eindelijk is de rijke door Zusel begeerde boerenzoon, meestal loopende aan de leiband zijner moeder, maar somwijlen, wanneer zijn gemoed zich tegen eenig onrecht verzetzoo uit zijn slof schietende, dat wij van harte met hem instemmen. Ziedaarmet nog enkele anderende personen die in Felders dorpsgeschiedenis optreden, en door hunne zoo levendig geschetste handelin gen en gesprekken onze aandacht in hooge mate boeien. Gaat het anderen als ons, dan zullen zij in de lezing van dit verhaal eene aangename ontspanning van hunne studiën of bezigheden vinden en het betreuren, dat de levensdraad van den schrijver zoo vroeg moest afgesneden worden. De vertaling is van de hand des heeren Grottendieck, wiens naam reeds een waarborg levert voor eene getrouwe over brenging der eigenaardigheden van het oorspronkelijke in degelijk en vloeiend hollandseh. C. W. ALMANAK YOOR LANDBOUWERS EN YEEHOUDERS voor het jaar 1870; bevattende vele nuttige zaken, om van den landbouw en de veeteelt de meeste voordeelen te trekken. Te Leeu warden bij H. Eekhoff. Reeds meermalen vestigden wij de aandacht op vorige jaargangen van dit nuttige en zeer goedkoope boekje, dat verdient in onze provincie meer bekend te zijn. De redactie gaat steeds ijverig voort om in een kort bestek velerlei onder werpen te behandelenen het is haar gelukt in de reeds verschenen deeltjes eene kleine maar zeer belangrijke land huishoudkundige bibliotheek te vormen, welke een schat van wetenswaardigheden bevat en eigenlijk bij geen landmandie, wars van de oude sleur, tot zijn voordeel van anderen wil leeren, ontbreken moeht. De nieuwe jaargang bevat, na de kalender, 43 artikelen van bevoegde schrijvers uit verschil lende oorden des landswaarvan wij de volgende aanstippen: de thermometer en zijn gebruik bij het maken van noord- hollandsclie kaashet boterkarnen schotsche karnmolen van ijzer, gemengde wei- en stalvoedering, iets over de noord- hollandsche schapenteelthoenderteelthet nut van den wisselbouw, over de waarde van scheikundige meststoffen verbetering der landen door gedurig verplaatsen der melk- kampende roest van het graangroote tuinboonenaan kweeking van den witten boksbaardeene aanbeveling van den italiaanschen populier, keukenzout bij vruchtboomende Beucker's voorlezingen over het planten en snoeien van vruchtboomen longziekte en inentingmond- en klauwzeer, varkensziekte en bijgeloof, genezing van schurft, iets over de hondsdolheidrattekruit als toevoeder, verdelging van rupsen enz. G. W. B. Een tijdlang geleden verscheen een boekje van Bernstein, getiteld: »BOYEN LUCHT EN WOLKEN," dat duizenden fezers vond en hen bekend maakte met een aantal interessante bijzonderheden betreffende het uitspansel. Die lezers, en met

Alkmaarsche Courant | 1869 | | pagina 2