«■ftrfc v sts, tSïtota&gsi Saksen. Ooslcnrijk-Hongariie. OOSTENRIJK. De uitvoer van wapenen en munitie uit de havens der Adriatische-zee iszoolang de onrustige be wegingen in Dalmatie durenverboden. Italic. K.erkel!jke Slaal De Paus heeft, bij de opening van het concilie, verklaard, dat de bisschoppen naar Rome zijn gekomen om alle menschen den weg, die tot God voert, aantewijzen, en met hem, onder Portugal. Frankrijk. gHcfcclijfcecltc iacddttcn. Del gi e. Pruisen. Spanje. €ir«ot Brittanje en Herland. ft&usluml. lei'eciiisilo Slalcn. bezoek toegediend, geen preek, maar een herinnering aan dien plicht, een vraag naar de vorderingen der schoolgaande kinderen, een bliik van belangstelling in het onderwijs, als daartoe de gelegenheid zich aanbiedt, en die biedt zich menigvuldig aan, geheel ongezocht en natuurlijk. Maar daartoe is weer mede werking van velen noodigvan allen die belang stellen in getrouw schoolbezoekwant dit kan ieder \veci he es in zijn bijzonderen kringin zijn naaste omgevingby de per sonen met wie bij in zijn maatschappelijke betrekking, in zijn beroep in aanraking komt. Toch zal men eemgszms stelsel matig moeten te werk gaan om te ontdekken waar het kwaad schuilt, wie in het geheel niet schoolgaan en wie bet onge regeld doen. Zal het daartoe niet noodig zijn, de gemeente te verdeelen in buurten en buurtgroepenom althans in dit opzicht elk een meer bepaalden werkkring aan te wijzen Wil men, zooals op sommige plaatsen met goeden uitslag schijnt te geschiedenkleine belooningen uitreiken aan de kinderen die trouw schoolgaan en de school niet te vroeg verlaten, wil men hun eens in het jaar een feestje oi een prettig uitstapje, naar Bergen bij voorbeeld, geven, zooals ook reeds elders geschiedtdan is er althans eenig geld noo dig, en daartoe is ook weer een groot ledental wensclielyk, want de contributie moet zeer gering en voor niemand ic- zwarend zijn. Op de medewerking van sommige besturen en commissie® kan uit den aard der zaak gerekend worden, en by gevolg ook op de toetreding van de leden dier besturen. Ben lid van de Tweede Kamer meende dezer dagen dat de officieele personen meer bepaald bet schooltoezicht, inspecteursschoolopzieners en leden van plaatselijke schoolcommissièn zich van het lid maatschap van het Schoolverbond moesten onthouden. Hoe nu En de wet schrijft voor, dat zij zich moeten beijveren om den bloei van het onderwijs zooveel mogelijk te bevorde ren? Wordt dan de bloei van bet onderwijs niet bevorderd door getrouw schoolbezoek Aan de gemeenteraden is een soortgelijke verplichting voorgeschreven. "Het gemeentebe stuur" bevordert zooveel mogelijk het sckoolgian der kinderen van bedeelden en onvermogenden," zegt de wet op het, -La ger Onderwijs; en zullen de leden dier besturen met even zeer willen medewerken om ook bij niet-onvermogenden het zedelijk plichtbesef tot bet doen onderwijzen hunner kinderen op te wekken? En art. 11 van bet Reglement van bet Burgerlijk Armbestuur te Alkmaar bepaalt „De bedeeld wordende personen zijn verpligt zorg te dragen, dat hunne kinderen liet onderwijs op de sclool getrouw by - eene godsdienstige opleiding bij een der kerkge- wonen en nootschappen erlangen. "Geen onderstand wordt aan ouders verstrekt,^ tenzij door beu bet bewijs worde geleverd, dat zij, ten aanzien van het vorenstaande, aan hunne verpligting voldoe). „Slechts in zeer buitengewone gevallen :s de commissie bevoegd hiervan af te wijken." Van de kerkelijke armbesturen mag eveueer ondersteld worden, dat zij het getrouw schoolbezoek ian de kinderen hunner bedeelden bevorderen. Van sommige althans is nu en dan van die zorg gebleken. Eu wat alioo reeds sedert jaren door elk als een hoogst nuttige zaal is beschouwd daartoe zon nu niet ieder willen medewerktunu men een algemeene poging wensebt te beproeven oa bet algemeene kwaad te stuiten? Maar bij de onvermogenden schuilt het twaad met alleen. Onder de schoolgeld betalenden is ongeregtld schoolgaan en te vroeg van school gaan alles behalve zeldzaam. tLier houden de bemoeiingen van gemeentebestuir en armbesturen op. Hier kan alleen waarschuwing tegen let kwaad, eigen overtuiging van de ellendige gevolgen var het kwaaddie men nog niet voldoende inziet, baten. Maar daarom is vooral hier samenwerking noodig. In de vergadering van 30 November is reeds ter sprake gebraclt, wat later m aanmerking zou kunnen komen, dat bij vcorbeeld geen lid van het Schoolverbond een kind in dienst lehoorde te nemen dat niet behoorlijk had schoolgegaanen dat men van ande ren, van zijn leveranciers of werkbazen, geen boodschappen behoorde te ontvangen van kinderen die oj de school thuis behoorennoch hen bij zich behoorde toe teL laten tot het verrichten van eenig werk. Tot zulke maiti^lgelen is onge twijfeld medewerking van zeer velen noodif. Nogtans heeft een in deze gemeente versehj nend blad, dat zich in onderwijszaken onderscheidt door onr erkenswaardige voorzichtigheidmin of meer tegen het Schoolverbond ge waarschuwd. Althans het meende de toetieding vooralsnog niet te moeten aanbevelen. Men moest eerst zienwe^e richting het Yerbond zou uitgaan. Welle richting? He richting naar de school: geen andere. I: de samenstelling van het hoofdbestuur, de toetreding van zioyele mannen van verschillende staatkundige en godsdienstig! richting clan nog geen waarborg genoeg, dat er inderdaad g<en andere richting in aanmerking komt dan die eene en atjemeenenaar de school? Waarlijk, deze bedenking is gem gangbare munt meer. Niemand neemt ze aan. Laat er ticb samenwerking zijn waar dit mogelijk is. Er is zoovel dat verdeelt en scheidt, waar elk afzonderlijk werktdikwjls tegenwerkt en bestrijdtieder naar zijn overtuiginglaai er ook iets zijn dat verbindt. Waar wij kunnen samenwerlen, laat ons het niet nalaten. Hetzelfde zij gezegd tot het andere blac, dat het bchool- verbond niet tegenwerktmaar het lidmaatschap voor de Katholieken overbodig acht, omdat de Yineentius-vereeniging hetzelfde sinds lang met goeden uitslag beproeft. Inderdaad dit behoort erkend en toegejuicht te word®. Maar zou algemeene samenwerking, waar die immers mogelijk isniet beter zijn dan dat afzonderlijk bandelenieder m zijn eigen kring, zonder onderlinge regeling en verstandhouding? Ja, wij gaan ieder naar een afzonderlijkekerk,jf ret naar dekerk en ook meer en meer ieder naar een afzonderlijke bchool; maar in de maatschappij, in onze samenleving, in onzen lilndel en ons be drijf bestaat die afscheiding, God zij dank, nog niü. Om ons bij de bevordering van het schoolbezoek te bep&lei nog hebben Katholieken niet alleen Katholieken, en Pfctestanten met alleen Protestanten in dienst.,Zou het daarom niet beter en doeltreffender zijn, gemeenschappelijk te werken? Zou bet niet onze plicht zijn, bij zooveel sekeidmg en strijd, 111 ons maatschappelijk leven samen te gaan waar dit mogelijk is? Moet de volksband die ons allen als Nederlaudsche burgers verbindt, niet waar bet kan versterkt worden, of behoort men er naar te streven, dat het Nederlaudsche volk gaat le ven in twee verschillende, elkander vijandige kampen? W. v. d. K. schonken aan legeraanvoerders, die een beslissenden slag ge wonnen hebben zooals aan Wellington na W aterlooaan Radetzky na Novara. De prins zu Wiedverloofde van prinses Mana der Ne tlanden, is van 2en luitenant tot majoor bevorderd. Een aantal soldaten van bet zoogenaamde Welfen-legioen, welk ziek in Frankrijk bevindt, heeft aanzoek gedaan om straffeloos in Pruissen terug te mogen keeren. Onlangs is eene vervolging ingesteld tegen zekere personen, die door het vervalseben der lijsten van controle enz. jonge lieden behulpzaam waren in het ontduiken der verplichte krijgsdienst. Thans zijn ook eenige officieren van gezondheid in hechtenis genomen, verdacht van het afgeven vanvalsche attesten. De jongeling, die in Augustus een pistoolschot had ge lost op den dienstdoenden geestelijke in de domkerk te Ber lijn is tot 12 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Huis der Afgevaardigden. Den 11 heeft het Huis naar aanleiding van een ingekomen adres, zijnen wenscli te kennen gegeven naar afschaffing van het dagbladzegel. Van regeeringswege werd verklaard, dat de toestand der financien zulks vooreerst niet toelaat. f Bij de beraadslaging over de ingekomen adressen betret- fende de kloosters, op den 11, heeft de rapporteur der com missie, dr. Gneistgeconcludeerddat het bestaan der SUU kloosters met 6000 bewoners voor het grootste gedeelte m strijd is met de wet. De minister van eeredienst beweerde daartegen, dat er in den zin der wet slechts weinig kloos ters in Pruisen bestaan, en dat de regeering evenmin bevoegd als verplicht is een strenger toezicht dan tot dus ver uitte- Het ontwerp betreffende de consolidatie der staatsschuld is den 11 aangenomen met 212 tegen 128 st. De regeering heeft, voor den herbouw van den afgebranden schouwburg te Dresden, aan de 2" Kamer eene som van 300000 th., gevraagd voor dit en van 200000 th., voor het volgende jaar. De Keizer Heeft den 13 de Rijksraad geopend. Z M. heeft tot voorzitter van bet Heerenbuis benoemd prins Carlos Auersperq, tot ondervoorzitters baron v. Doblhoff en graat lurbna. Den 13 hebben zich ongeveer 15000 arbeiders op het Parade-plein te Weenen vereenigd en eene commissie uit hun midden naar den president-minister, graaf Taajfe, afgevaar digd, ter overhandiging van een adres, waarin op het on beperkte recht van coalitie, van vereeniging en vergadering, op de geheele vrijheid van drukpers, op de invoenng vau geloosheid van Koningin Isabella herinnert hijdat deze in 1818 aan den Staat 90 van de 106 nnlj. r. kwijtgescholden heeftdie de schatkistten gevolge van den burgeroorlog aan de civiele lijst schuldig was gebleven. Cortes. Den 10 heeft de minister van binn. zaken, den carlistisehen Afgevaardigde Achoa beantwoordendeverklaard, dat de earlisten openlijk samenspannen, en dat daags te veiren in Navarre geweerschoten en het geroep van //leve karei F Ll. zijn gehoord. Het geheele land zou, voegde hij er by, don Carlos, indien hij in Spanje kwam, vervloeken, in plaats van hem de kroon te geven. Den 11 heeft de minister Prim gezegd, dat er volstrekt ■een plan bestond om een staatsgreep te doen, dat de can- uidatnur van den hertog v. Genua door de overgroote meer derheid der bevolking werd goedgekeurd, de geruchten om trent den tegenstand der hertogin ongegrond waren en de uitroeping van den hertog als Koning weldra zou volgen. De heer Castelar hield eene heftige redevoering tegen de re geeringhet Huis v. Savoye en Keizer Napoleon; hy ver klaarde dat het land de candidatuur van den hertog v. Genua verwerptomdat zij noch roemnoch overlevering vertegen- woordigt; en dat zijne partij slechts wettige middelen zou aanwenden om de democratie te doen zegevieren. De minister Figuerola deelde mede, dat een gedeelte der leening van 1 miljard realen tegen 11 pc. gerealiseerd is en dat hij zulks ook van het overige verwachtte. Een wets voorstel om aan de officieren en onderofficierendie na de opstanden van 1866 en 67 uitgeweken waren, de soldij over den tijd hunner uitlandigheid uittebetalenwerd met 1 tegen 75 st. verworpen. Den 15 heeft de minister Figuerola al zijne beweringen omtrent het verdwijnen der kroonjuweelen staande gehouden en ze ondersteund door documenten uit het rijks-areluer, cue aantoonen, dat na het vertrek van Koning Joseph voor 22 miljoen realen aan jnweelen in het paleis zijn achtergebleven. Hij hield vol, dat niemand anders dan Koningin Christina den inventaris der juweelen, na den dood van Koning Ferdinand, bad doen verdwijnen. Met 130 tegen 5 st. w®r(j besloten te dezer zake eene oommissie van enquête mtestellen. P .de invoering algemeene en directe verkiezingen en op de afsehaffin; staande legers wordt aangedrongen. Huis der Afgevaardigden. Den 14 zijn gekozen tot voorzitter de beer Kaiserfeld, tot ondervoorzitters de heeren Hopfen en Franz Gross. De minister van financiën diende het budjet voor 1870 in, volgens hetwelk de uitgaven, ten bedrage van 320,600,000 ff., ook door de overneming der aandeelen van 2 spoorweg-maatschappijen met 16, de ont vangsten, ten beloope van 317 miljoen, met 7 miljoen ver meerderd zijn; desniettemin, verklaarde bijzou er tot dek king der uitgaven in 1870 geenerlei erediet-operatie vereisoht worden. .i HONGARIJE. In het nationaal muzeum te Eesth zijn de door den Sultan aan den Keizer geschonken ciyerbhjfselen der beroemde, naar Konstantinopel gevoerde bibliotheek van den bongaarseben Koning Matthias Corvinus geplaatst. e boeken zijn in goud gebonden en met een raaf versierd. Yolkshuis. Met aig. st. is het ontwerp tot atschaliin., van het dagbladzegel aangenomen, maar het voorstel der re- geering, om het verlies der schatkist door eene verbooging der belasting op de advertentiën te dekken, is verworpen. Het te Napels vergaderde zoogenaamde anti-ooncilie is door de overheid ontbonden, wegens het aanheffen der kreten „weg met den Keizer der franschen! leve het republikeinse!® Frankrijk!" Bij de opening, op den 9, waren 500 a (,00 personen, waaronder 30 dames, aanwezig; voorzitter was ae Afgevaardigde graaf Ricciardi. Het nieuwe ministerie is aldus samengesteld: Lanza voor zitter en binn. zaken, Sella financiënVisconti Venosta buitenl. zaken Gadda openbare werken, Govone oorlog, Correnti onderwijs, Raeli justitie, Castagnola koophandel en a. marine. Kamer der Afgevaardigden. Den 15 heelt de heeir Lanza berichtdat bet nieuwe bewind van plan isbezui nigingen in alle takken der dienst intevoeren, voor bet leger en de°vloot evenwel zonder vermindering der sterkte; dat, mochten die bezuinigingen onvoldoende blijken, de toevlucht, tot eene nieuwe belasting zou moeten genomen worden en dat bet ministerie besloten had het deficit met grooter te doen zijn dan 70 a 80 miljoen. De pogingen van den maarschalk Salhandu, gezant te Pa rijs en vertegenwoordiger der militaire partij in 1 ortugal omnaar aanleiding der aanzienlijke besparingen door het bewind op de begrooting van oorlog ingevoerd zich zeiven tot president-minister optewerken, hebben bij de bevolking, d;e in het streven van den maarschalk een ijveren voor eene iberische unie ziet, een algemeen verzet teweeggebrachtdat zich door adressen aan den Koning heett doen kennen, oct - handa heeft thans zijn ontslag als gezant gevraagd. De gérants en drukkers der radicale bladen Père Duchène, le Casse-téte en la Caricature zijn den 8 veroordeeld tot i of 2 maanden gevangenisstraf en 100 fr. boete wegens het behandelen van staatkundige onderwerpen zonder den staatkundige bladen vereischten borgtocht te nebben gesteld. De verdere verschijning der genoemde bladen is tevens ver boden. Den 10 zijn de heeren Ch. Hugo en Bameux, we eens een artikel getiteld "de twee Paria's," in le Rappel, veroordeeld de eerste tot 4 en de tweede tot 2 maanden gevangenisstraf en daarenboven ieder tot 1000 tr. boete. De debatten waren zeer scherp, zoodat de voorzitter der recht bank de verdedigers Gambetta en Favre herhaaldelijk m de rede is gevallenzen de zaal, ten gevolge der onrust van het publiek, beeft doen ontruimen. In genoemd artikel was 1 .1 .1 ,'nrcaorl IA Cr 9 Qol beweerd, dat de regeering 2 soldaten, wegens bet bijwonen der kiezersvergaderingen te Belleville, naar Algiers had verplaatst; de Keizer werd er een boosdoenei, een meineedige en een mitrailleur in genoemd, en het leger en dezeemacht werden tegen hunne chefs opgeruid. De hoofdredacteur en de drukker van de Emancipation te Toulouse zijn, wegens beleediging des Keizersveroordeeld de een tot 2 maanden gevangenisstraf en 2ÜÜU tr. boete, ae ander tot 14 dagen en 1000 fr. üe minister van justitie heeft, volgens le Figaro, by eene nota aan den gezant te Rome, verklaard, dat het uit een godsdienstig oogpunt beschouwdontijdig zou zijnde kwestie van 's Pausen onfeilbaarheid thans te berde te brengen, en dat het, uit een politiek oogpunt, gelijk zou staan met het ontheffen van Frankrijk van zijne bij het concordaat aange- verbindtenissen. Uit Rome wordt dit bericht tegen- sedert 1846 gane Msgr. Dechamps, aartsbisschop van Mechelen bevriend met den bisschop Dupanloup, beeft aan dezen schrit- teliik zijn leedwezen betuigd over diens „Opmerkingen over het vraagstuk der onfeilbaarheid. De toejuichingen der er kende vijanden van het geloof en de Kerk moeten hem volgens msgr. Dechamps, reeds van zijne dwaling oveituigd hebben. De schrijver trekt voorts partij voor s Pausen on feilbaarheid, welk leerstuk, volgens hem, ten allen tijde door de Kerk is geloofd en aangenomen. Den 10 is in de S. Ferdinand-kapel te Neuilly eene lijk dienst gehouden voor de hertogin v. Aumale. Nagenoeg 2000 personen zijn in plechtigen optocht voorbij de katafalk gegaan, die met bet wapen en bet naamcijfer der overledene ^Volgens bet financieel rapport van den minister Magne, levert liet budjet logskosten op het successierecht geheven, raming der ontvangsten voor '71 is 17/1, 1674 miljoen, en het overschot kan op verschillende uitgaven verdeeld worden. De voor bet eerst uit de aftcschaffen. De die der uitga'en het buitengewone epg Bixmuiden isin plaats van het cierikaal ud der Ka mer de Coninck, die zijn ontslag genomen hadmet eene meerderheid van 80 st. de liberale candidaat de Breyne-Dubois tot Afgevaardigde gekozen. Bij bet gelegenheid van bet eeuwfeest der orde van S. George, heeft de Keizer van Rusland den Koning het grocitkruis dier orde vereerd, hetgeen als eene bijzondere onderscheiding wordt beschouwd. De orde telt slechts 180 leden en wordt alleen ge- den invloed des H. Geestes het oordeel te vellen .over de bedraagt vlottende -huM 818^:tÖtdaTvan '69 een van valsehe leeringen der menschelijke wetenschap t welk noodiger opcenten, ten behoeve der oor- is dan ooit, omdat de samenzwering der goddeloozen uitge- 55 miljoen, xiy sten, breid en krachtig georganiseerd is en zich verbergt achter het masker van het streven naar vrijheid. De optocht van den stoet door de S. Pieterskerk naar de zaal van het concilie heeft ruim 1 uur en de geheele openings plechtigheid 6 uren geduurd. Even als de illmnmatiezijn ook de tegen den volgenden dag aangekondigde ff11'1 revue en openbare concerten door den regen verhinderd. Het aantal der te Rome aanwezige vaderen van het con cilie bedraagt 762, van de 1044 (lie gerechtigd zijn ot liet voorrecht verkregen hebben om zitting te nemen. "Volgens V Univers beeft de bisschop van Orleans zich in eene den 10 gehouden congregatie verklaard tegen de wijze waarop de verkiezingen en stemmingen in het concilie plaats hebben, verlangende hij, dat de vergadering zelf haar regle ment maken zou en dat de bisschoppen in nationaliteiten n-erangsehikt zouden worden. Ten gevolge van den tegen stand welke zijne zienswijze ondervond, verliet hij waarbij de Keizerin van Oostenrijk en de Koningin van Wurtemberg tegenwoordig waren. Don Juan de Polo, een der gevangengenomen leiders van den jongsten carlistisehen opstand, is ter dood veroordeeld. Zijn lotgenoot don Jose Muldonado is daarentegen met verbanning gestraft. Aan den bisschop van Havanna zijn de by hem in beslag genomen aanzienlijke geldsommen en papieren teruggegeven. Bii sebriiven in de Epoca bestrijdt de staatsman de Mi- le rari raflores de beweringen van den minister Figuerola betreffenje _de^nienwet de ontvreemding der kroonjuweelen. Ten betooge der belan- budjet over groote openbare werken zullen dan gewone inkomsten bestreden kunnen worden. De amortisatie kas heeft in 4 jaren 100 miljoen tot den inkoop van staats- 'SClT(u zakc^der ongeregeldheden te Marseilletijdens de illuminatie ter viering der opening van liet concilie, zyn b der gearresteerden tot gevangenisstraf van 4 tot IJ maanden V6Het^Journal des Débats biedt het keizerlijk gouvernement zijne blijvende ondersteuning aan, ingeval bet besluiten kan om oprechtelijk en standvastig den vrijzinnigen en parlemen tairen weg te bewandelen. Traupnann is verwezen naar liet hol van assises beschuldigd van vaischkeid in authentieke geschriften, u uicfstal en van moord ten opzichte van 8 personen gepleegd. Nadat de clerikale bladen de voordracht van den minister Bourbeau, tot algemeene invoering van kosteloos onderwijs reeds als onnoodig en als eene onverantwoordelijk kostbare vleierii van bet radicalismus en van het socialismus bestre den hadden, behelsde le Monde den 14 eene oproeping aan alle catholieken, tot een algemeen petitionnement tegen den voorgestelden maatregel, in navolging van den departemen talen raad. van onderwijs in Ille en Yilaine, die by de gevaardigden van dat departement op eene verwerping wet beeft aangedrongen. Te Parijs is reeds voor 500,000 obligation ingeschreven m «v, nieuwe turksche leening van 1,111,111 ohligatièna J0o tr., rentende 30 en losbaar met 500 fr. Senaat. Bij bet uitbrengen van een rapport omtrent een adres van een ingezetene van Avignonwaarin op bet nemen van strenere maatregelen tot bedwang der revolutionaire en radicale dagbladpers werd aangedrongen, heeft de heer Sü- vestre de Sacyofschoon erkennende, dat de pers schromelyk misbruik van de vrijheid maakt, voorgesteld om tot de orde van den dag overtegaan, wijl het ongeraden is te veel ge wicht aan bedoelde buitensporigheden te hechtenen hoogst moeilijk die te bedwingen zonder de onschatbare vrijheid van discussie aan banden te leggen. Wetgevend Lichaam. Den 9 is de verkiezing van den heer Chaix d' Est Ange, waarvan de helft der commissie de vernietiging wenschte, heftig bestreden door Jules lerry, op grond van ongepaste inmenging der administratie, door met partijdigheid verleende subsidiën en het uitdeelen van gunsten en gelden onder de kiezersmaar door den gekozene zelf verdedigd en ten slotte met 165 tegen 56 st. goedge- kenrd. Tusscben Ferry en den president bad eene scherpe woordenwisseling plaats, toen de eerste, zinspelende op een gezegdeden vorigen dag door den minister Forcade gebe zigd^ beweerde, dat indien de verkiezingen vrij waren, bet volk geen enkelen van de beweerde grondvesters der vrijheid zon verkiezen, die haar 18 jaren geleden in eene hinderlaag vermoord hadden. De heer Rochefort beklaagde zich, dat de minister 1<oreade getracht had eie voordracht Raspail-Rochefort belachelijk te maken, 't welk hij eene voorzetting noemde van 's Keizers grimlachen bij de opening der Kamer, waardoor met hij, maar het algemeen stemrecht beleedigd werd. Doeir de rechterzijde herhaaldelijk in de rede gevallen, voegde hij er bij: „hoe belachelijk ik ook moge wezen, ik heb toch nooit op het strand gewandeld met een arend op mijn schouder en een stuk spek in mijnen hoed." Te midden van het gedruiseh en de kreten van verontwaardiging, werd hem het woord door den president ontnomen. Den 10 is de fel bestreden verkiezing van den heer Monter de la Sizeranne (DiAme) met 164 tegen 67 st. goedgekeurel. Desgelijks die van den heer Kérisouet (Cotes du JSord), welke geen bezwaren opleverde, maar aanleiding gaf tot het bespreken der bij het onderzoek gebleken bijzonderheid., dat de sedert overleden prefect Magnien den heer Janze, officiëelen candidaat in 1863 en in Mei j.l. mededinger van den benoemde„afval" van zijne staatkundige gevoelens had te last gelegd, een verwijt dat derhalve alle leden der oude tiers-parti, onderteekenaars der bekende interpellatie, gold. De prefect werd met warmte door graaf de la Tour en den minister Forcade verdedigd. Den 11 is de verkiezing van den heer Charpm-r eguerolles (Loire) nadrukkelijk bestreden door den heer Bancel, maar met 151 tegen 91 st. goedgekeurd. Vervolgens vernietigd die van bn. Gourgaud (Boven-Saöne), die slechts 6 st. boven zijn mededinger bekomen bad, terwijl er onregelmatigheden "■ebleken waren. Desgelijks die van den heer Girault (Cher), wiens toelating door de commissie was voorgesteldzonder discussie (op grond van socialistische gevoelens van den ver- kozene). Dit bij verrassing genomen besluit heeft groote opschudding onder de linkerzijde en een langdurig debat verwektgeëindigd met de aanneming van een voorstel van Jules Favre, om de discussie tot den 13 te verdagen. Den 13 heeft de vergaderingop zijn besluit terugkomende, zonder discussie tot de toelating van genoemd lid besloten nadat deze eenige ophelderingen omtrent de door hem uit gevaardigde circulaire had gegeven. De verkiezing van den heer Joliot (Isère), wiens mededinger door den pretect meen ongunstig daglicht was gesteldis met 198 tegen 3- st. goedgekeurd. Den 14 zijn aanzoeken gedaan tot het doen van mter- pellatiën, door den heer Cazettes en 22 anderen over de noodzakelijkheid van het instellen eener parlementaire enquete naar de werking der handelstractaten, en door den heer Rrame en 50 anderen over de noodzakelijkheid om het handels- tractaat met Engeland vóór 4 Februari optezeggen het be staande algemeene tarief tot aan de afkondiging van het nieuwe te handhaven en zoo spoedig mogelijk een ontwerp vooreen nieuw intedienen. De minister Forcade beloofde een wets ontwerp tot regeling van de plaatsing der gerechtelijke aan kondigingen in de dagbladen, betgeen niet langei aan de prefecten zal overgelaten worden. Op de vraag van den heer Gamier-Pages, of de regeering de vreemde dagbladen vriien toegang zal verleenen, antwoordde de minister, dat die bladen, als niet aan dezelfde lasten als de fransehe onderwor pen, ook niet dezelfde vrijheid konden genieten; welk ant woord zeiele de heer Qarnier-Pages, bewees, dat de regee ring, niettegenstaande hare liberale woorden, nog geene schrede voorwaarts had gedaan. Den 15 is de krachtig door den heer Bancel bestreden verkiezing van den beer Duvernoisnadat bet instellen eener enquête met 135 tegen 112 st. geweigerd was, goedgekeurd. Engeland. Bij de verkiezing van een Parlementslid te Kin"s Lynn, ter vervanging van lord Stanley die zijnen vader, graaf Derby, in het Hoogerbuis is opgevolgdis de conservatieve candidaat lord Claud Hamilton verkozen met 1061 st., tegen 1032 op den beer Young. Den 10 zijn te Liverpool 1 regiment, en te Holyhead 2 regimenten ruiter'j scheep gegaan naar Dublin. Ierland. Den 14, 's morgens vroeg, zijn te Dublin 2 personen achtereenvolgens bij 2 wapensmeden binnengedron gen en hebben zij een tweetal geweerschoten op den winkelier gelost en een paar pistolen medegenomen. Den 13 is in het graafschap Kildare eene volksvergadering van 6000 of 7000 personen gehoudenter zake der land kwestie. Na vele hevige redevoerigen is eene motie aangeno men waarbij de aanwezigen hunne steun beioven aan den heerGladstone, ten einde vrede en tevredenheid aan Ierland te schenken. Koloniön. In de Kaap-kolome zijn door overstroommg der rivieren groote verwoestingen aangericht. Te Beaufort- West is den 28 Oet. de rivierdam doorgebroken en een deel der stad met eene nieuw gebouwde kerk geheel verwoest. De inwoners waren in tijds naar de heuvelen geweken maar hebben groote schade geleden, o. a. is een pakhuis met wol geheel weggespoeld.- Uit vele andere plaatsen zyn dergelijke berichten ontvangen: door het overstroomen der geheele vallei van de Grobbelaarsrivier zijn 10 menschen omgekomen. Eene expeditie van 1500 man met 4 stoomschepen is naai de Balkan-baai van de Caspische-zee gezonden, om de voor malige verbinding optesporen van die zee met het meer van Araldoor middel van de oude bedding der Amu-Darj a-nvier. De gemeenteraad van Odessa heeft besloten tot aanleg ,ite rte Dniester, oo 45 kilometers van die de Af- der eener waterleiding uit de Dniester, op 45 kilometers stad, waarvan de kosten geraamd zijnopongeveer20milj.tr. De spaansclie kanonneerbootenwaarop van regeeringswege beslag was gelegd, zijn vrijgegeven en naar Cuba vertrokken. De wet tot het machtigen der regeermg om 44 miljoen aan papieren geld uittegeven ter amortisatie van bonds, is door het Congres aan eene commissie gezonden, die er niet gunstig voor gestemd is.

Alkmaarsche Courant | 1869 | | pagina 2