Soliadcl{jk.c invloed van kachels van gegoten ijzer, iU «trfil- ctt Beursberichten. waardig is om den degelijken inhoud, zoodat wij niet aar zelen om het eene goede plaats tusschen zoo vele andere tijdschriften toetekennen en het met vertrouwen, inzonderheid voor leesgezelschappen, aantebevelen. Het is den redacteur gelukt zich de medewerking van eenige geachte schrijvers te verzekeren, en om eene zeer goede keus te doen, daar waar hij in den vreemde naar ter vertaling geschikte artikelen om zag. Behalve novellen van G, J. en A. U. v. d. hoeve en twee Texelsche van 1). Dekker, vonden wij een historisch drama van W. J. Hofdijk »E e n s t r i k," eene botanische studie //A p p e 1 b 1 o e s e m" van II. IVitte van F. IIvan Feden //de Vrijheid in de Natuur" en van denzelf de een uitmuntend stuk over den frieschen Koning Rad boud, den verdediger der friesche onafhankelijkheid tegen vreemde overheerschingwaardig om in een in Westlriesland uitgegeven tijdschrift met eere herdacht te worden. Niet minder op hare plaats is de novelle van M. P. Rosmade /'Vader en Zoon. Het volk der Westfriezen in 1256- 1 290," die, van vrij grooten omvang, de holland- sche graven Willem 11 en Floris V in hunne betrekking tot Westfriesland en de laatste worstelingen van dat gewest tegen de overmacht dier edelaardigemaar door de ruwe en dap pere bevolking als overweldigers bestreden Vorsten schetst. De schrijver, die uitnemend partij getrokken heeft van de gegevens der geschiedenis en wiens locale kennis hem in staat stelt, zich een helder denkbeeld van den toeumaligen toestand des lauds en der daarin gevoefde krijgstochten te vormen, levert ons in zijn boeiend geschreven verhaal een levendig tooneel van de handelingen en zeden der bewoners van een aanzienlijk gedeelte van Holland, dat ook nog heden in velerlei opzicht toont daarvan eertijds gescheiden te zijn geweest. Onder de vertalingen trokken ons vooral aan »de Toe komst der Aarde" naar A. Bertsch, en de schetsjes naar Alphonse Karr, om kortheidshalve van andere te zwijgen. De uitgever moge de noodige ondersteuning vinden om zijn IVest/riesland in het leven te houden en een bloeiend bestaan te verzekeren, de lage prijs van 3,60 's j aars zal zeker bevorderlijk zijn aan de vermeerdering van het aantal zijner inteekenaars. C. W. B. Onder het opschrift: eest men in het Vaderland van 24 dezer: Schadelijke invloed van kachels van gegoten ijzer. Reeds gedurende eenige jaren is er in Frankrijk een levendige strijd gevoerd over den invloed, dien het verblijf in kamers, waar men kachels van gegoten ijzer stookt, op de gezondheid kan uitoefenen. Volgens sommigen, waartoe vooral dr. Carret van Chambéry behoort, was die invloed hoogst nadeelig, ter wijl vele leden der Eransehe Academie tegen de voorstelling opkwamen en de voorstelling van dr. Carret voor hoogst overdreven verklaarden. In 1865 had dr. Carret het eerst de aandacht der acade mie op het punt gevestigddat hij waargenomen haddat hersenaandoeningencongestie, ja beroerten het gevolg kon den zijn van het voortdurend verblijf in vertrekken, die door kachels van gegoten ijzer werden verwarmd. De academie leden waren niet zeer geneigd de j uistheid dezer waarneming aan te nemen, en vooral Regnault bestreedCarrets meening en stelde de schuld van alle door deze waargenomen ziekte gevallen geheel op rekening van kleine kamers en slechte ventilatie. In een tweede verhandeling, aan den Minister van Land' bouw en Handel gericht,- kwam Carret op de zaak teruu, beschreef een epidemie, die hij in Savoye had bijgewoond en t, en die hij aan de werking der gegoten kachels toeschreef, en wees tegelijkertijd de oorzaak aanwaaraan die werking volgens hem moest worden toegeschreven. Hij meende dat het gegoten ijzer door zijn poriën een gas naar buiten liet doordringen, dat bij onvolkomen verbranding ontstaat, en waar van de schadelijke werking bekend is. Dit is het kooloxyd. Wanneer kool verbrandtkunnen er twee verschillende producten ontstaandoor een onvolkomen verbranding, door verbinding met weinig zuurstof, verkrijgt men daaruit kooloxydeen in hooge mate vergiftig lichaam dat zich met meer zuurstof kan verbinden en dan in koolzuur overgaat, welk gas ook ontstaat by de volkomen verbranding van kool. In een kachel nu is kooloxyde voorhanden, en volgens Car ret zou dit gas door het gietijzer in het vertrek dringen en de ziekten verwekken die hij bad waargenomen, Hij verhaalt dat hij sedert den winter van 1860 in Savoye geregeld een epidemie had waargenomen, die alleen 's winters heerschte en alleen die personen aantastte, welke kachels van gietijzer gebruikten. In Chambéry, had hij in een dorp met een bevolking van 1400 inwoners 80 zieken gehadwaarvan 29 gestorven waren. Nog belangrijker waren zijne waarne mingen in het Lyceum te Chambéry, waar tot den winter van 1860 de gezondheidstoestand niets te wenschen had over gelaten. In dien winter werden plotseling veel leerlingen ziek, maar in dienzelfden tijd had men ook kachels van giet ijzer aangeschaft; Carret trok hieruit het besluit dat deze laatste de oorzaak der ziektegevallen waren; hij liet ze weg nemen, en werkelijk hield ook de epidemie op. Een kleermaker, door Carret behandeldwas voortdurend ziek als hij in een vertrek huisdewaar een kachel van giet ijzer stond terwijl hij gezond was, zoodra hij zijn handwerk elders uitoefende. Deze wilde zijn levenswijze niet verande ren hij wilde niet van zijn kachel scheiden en stierf aan de gevolgen van aandrang van bloed naar het hoofd. Eindelijk nam Carret proeven op zijn eigen ligchaam en op veertien andere personen; na eenigen tijd in een ver- tiek geweest te zijn, dat op de genoemde wijze verwarmd werdgevoelden zij zich onweleen verblijf van twee uur in dezelfde kamer op een dag dat deze door een geslagen ijzeren kachel verwarmd werdbleek daarentegen volkomen schadeloos. Volgens Carret nu waren deze verschijnselen te wijten aan het kooloxyde, dat door het gietijzer heendrong, en hij trachtte de waarschijnlijkheid dezer verklaring te verhoogen door een beroep op vroegere proeven van Sainte-Claire De- ville en Troostwaaruit gebleken was dat gietijzer lucht door zijn poriën doorliet. De Engelsclic natuurkundige Gra ham had bewezen dat dit metaal kooloxyde aantrekt en op zijn oppervlakte condenseert, en dat gloeiend ijzer verschei den malen zijn eigen volume aan waterstof kan absorbeeren. Latere onderzoekingen, waarvan wij in een vorig feuilleton spraken hebben Graham geleerd dat vele gassenmaar- vooral waterstof, door roodgloeiend platina, palladium, en ijzer heengaat, terwijl zij ook in aanzienlijke hoeveelheden door die metalen worden geabsorbeerd. Zoq vond Grabam dat palladium nagenoeg 1009 maal zijn eigen volume aan water stof absorbeerde, dat gloeijend ijzer ruim 400-maal zijn eigen volume aan kooloxyde opnam. Sainte Claire Deville en Troost namen u nieuwe proeven met gegoten kachelsdie met een mantel omgeven waren zoodat daartusschen een besloten ruimte overbleef, waarvan onderen frissche lucht toestroomdeterwij 1 deze, na om de kachel heen verwarmd te zijn van boven lie ruimte verliet en opgevangen werd om onderzocht te v >rden. De proef werd genomen bij zeer verschillende temperaturenen het bleek werkelijk dat de lucht in de ruimte om de kachej heen aanzienlijke hoeveelheden waterstof en kooloxyde be vatte. Op 1000 liter lucht vond men: mi' Tens 0,23 liter waterstof en 0,22 liter kooloxyde en in 't mgunstigste ge val 1,072 liter waterstof en 0,71 liter kooloxyde. Naar aanleiding dezer proeven diende gei raai Morin een rapport in aan de Eransche academie, waarii hij Carret ge heel in 't gelijk stelde, de opname zijner vei andeling in de Rceueil des mémoires des savants étrangers vv eg en aldus een besluit trachtte uit te lokken, waarbij de ka- iels uit gegoten ijzer bepaald schadelijk verklaard zonden worden. Hiertegen ontstond in den boezem dei- mademie alge- meene oppositie; de een bestreed de juistheid der conelusiën, die Carret uit zijn waarnemingen getrokken had een ander (Regnault) weigerde geloof te slaan aan het feit dat kool oxyde door gietijzer kon heengaanwaarschijnlijkzeide menis slechte ventilatie en de aanraking van kleine or ganische lichaampjesdie in de lucht zwevenmet het gloeiende metaal, de oorzaak dezer ziekteverschijnselen. Die organische stoffen kunnen tot koolzuur en kooloxyde verbranden, maar een goede ventilatie en omhulling der kachels met een mantel van een ijzerblik zou waarschijnlijk een afdoend middel zijn. Claude Bernard beweerde dat de ziekteverschijnselen door Carret aangehaald volstrekt niet het karakter droegen van diewelke men bij vergiftiging door kooloxyde waarneemt. De discussie eindigde met een opdracht aan Morin en drie andere geleerden Om dóór nieuwe proeven te trachten de quaestie te beslissen. Eenige maanden geleden heeft deze commissie een uitge breid rapport uitgebracht, waarvan wij de hoofdzaken hier mededeelen. Ten eerste gewaagt het van het bekende nadeel van ka chels van gegoten ijzer, daarin gelegen dat het in deonmid- delijke nabijheid overmatig heet is. Bij drie proeven had men waargenomen op afstanden van j- el v. 1 el v. 1,5 el v. 2 el 1. Temperatuur v. 50' 43" 38» 37» 2. 52° 44p> 38» 37» 3. 60» 45» -39» 36' Bij de twee eerste proeven was de kachel niet gloeiend bij de laatste roodgloeiendbij deze ziet men dan ook tus schen de temperatuur op een afstand van el van 2 een verschil van 24". Men begrijpt lichtelijk aan welke enorme afwisselingen van temperatuur arbeiders en soldaten en over 't geheel zij alle zich blootstellen, die, uit de koude komende, zich onmiddc- lijk bij de heete kachel plaatsen; reeds de beroemde Larrey heeft in zijn gedenkschriften omtrent den veldtocht van 180/ 1812 hierop gewezen en vele gevallen vermeld, waarin doodclijke beroerte door deze oorzaak werden te weeg gebracht. Ten tweede was in de aldus verwarmde ruimten ook kooloxyde opgespoord.' op voorstel van Claude Bernard had men proeven genomen met konijnendie men drie dagen lang in een zaal opsloot, welke door een kachel van gietijzer iot 30 a 35° C verwarmd werd. Onderzocht men daarna het bloed dezer dieren, dan vond men een gehalte aan kooloxydedat in gezonden toestand ontbreekten vooral veel minder zuurstof en veel meer koolzuur. Daarna sloot men konijnen bij gewone temperatuur onder glazen klokken, welke voortdurend van lucht voorzien werden uit de kamer, die door een gietijzeren kachel verwarmd werd. Terwijl men nu bij den normalen toestand in 100 kub. duim 33.23 kub. duim koolzuur 9.49 zuurstof en geen kooloxyde vindt; vond men bij een dier, dat 30 uren onder zulk een klok geademd had, 42.73 kub. duim koolzuur 5.32 zuurstof 1.93 kooloxyde De vermindering aan zuurstof was toe te schrijven aan ingeademde waterstofen uit deze proeven bleek dus duide lijk dat het verblijf in vertrekkenwaar kachels van giet ijzer tot de roode gloeihitte verwarmd wordende inade ming ten gevolge heeft van gassendie voor den menseh schadelijk zijn. Hetzelfde resultaat verkreeg men ook door echtstreekschc analyse der lucht; bij kachels uit geslagen ijzer vond men hetzelfde niet. Verder bewezen de proeven dezer commissie ten overvloede ook nog de eigenschap van het ijzer om in de roode gloei hitte het koolzuur der lucht in kooloxyde om te zetten, hetgeen bij droge lucht sneller plaats heeft dan bij vochtige Eindelijk kwam de commissie tot de volgende conelusiën 1 Behalve de onmiddelijke nadeelen, die aan alle ijzeren kaeheis eigen zijn, omdat zij zoo gemakkelijk roodgloeiend wordengeven die uit gietijzer nog aanleiding tot de vor ming van een grootere of kleinere hoeveelheid hoogst ver giftig kooloxyde. 2 Een dergelijke vorming van kooloxyde, hoewel in min deren graadkan ook plaat-s hebben bij kachels uit geslagen ijzer, zoodra deze tot de roode gloeihitte verwarmd zijn. -1 In vertrekken, waar ijzeren kachels gloeiend staan, kan het koolzuur der lucht door aanraking ontleed en aldus in kooloxyde veranderd worden. 4 Het kooloxyde dat in de nabijheid van kachels uit ge goten ijzer gevonden wordt, kan gevormd zijn langs ver schillende wegen het kan door de wanden der kachel van binnen naar buiten dringen het kan door de werking van de zuurstof der lucht op de koolstof van het gietijzer gevormd zijn; het kan een product zijn van de ontleding, welke het koolzuur der lucht door de hitte ondergaat; eindelijk kan het ook ontstaan uit de verbranding van de organische stofjes die in de lucht zweven. 5 Daar deze werkingen zijn waargenomen in een onbe woonde zaal met 4 vensters en 2 deuren, waarvan een dik- wijls geopend werd, zal zij waarschijnlijk veel sterker zijn in bewoonde vertrekken met weinig ventilatie, vooral omdat daar talrijke organische stofjes verspreid zijn. 6 Dientengevolge zijn kachels van gegoten ijzer, en zelfs van geslagen ijzer, voor de gezondheid gevaarlijk als zij ten minste niet van binnen met vuurvaste steen bekleed zijn, waai door belet zou worden dat zij in de roode gloeihitte geraakten. Op deze laatste conclusie moeten wij vooral de aandacht vestigen: geen dezer verschijnselen openbaart zich, als de kachels niet roodgloeiend zijn. Het doelmatigst middel tegen het gevaar is dus een bekleeding met vuurvaste steenen, en werkelijk zou daardoor ook de ongelijkmatigheid in de ver warming geheel weggenomen zijn. Door wijlen d». D. Schoen is aan de Gustaaf - Adolf - ver- eemging als legaat geschonken 300. Bij de nieuwe regeling ten opzichte van den ijk voor maten, gewichten enz., is het rechterlijk kanton Alkmaar ge voegd bij het arrondissement Haarlem, onder den ijker ter standplaats Haarlem W. J. Koentzde ijker te Hoorn b. Gr blaat, thans tijdelijk alhier met de dienst belast, be houdt het arrondissement. Hoornwaaraan zijn toegevoegd de kantons Schagen en Helder. De lieer M. Luymes alhier is herbenoemd als school opziener in het 6» schooldistrict van Noordholland. Het kiescollegie der herv. gemeente is den 21 ver gaderd geweest ter voorziening in het vacante predikambt op het twaalftal werden geplaatst/. C. K. Aonhebelte Muiden, M Cohen Stuart te Rotterdam, J. Kraagenbelt te Heem stede, F. C. Magendans te Baambrugge, G. Ringnalda te Aarlanderveen. II M. M. Rappurd te SexbierumJ.J.Ruijs te Oud-Beyerland, E. F. H. IVolf te Valburg, IV. J. Inunink te Lent,//. Mosselman ie Kethel, G. A. Fijnvandraad te Zwartsluis, F. W. Smits te Hellevoetsluiszestal de zes eersten en drietal de drie eerstgenoemden. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 16 Dec. Jan van den Dam, te Oudorp, en Martje Kramer, van Johan Herman Gerard Scheerder, te Alkmaar. 23 Albert de Vries, te Z. en N. Schermer, cn Antje Zuurbier, te Alkmaar. Hendrikus Martinus Witte en Jantje Roombeiden te Alkmaar, laatstgen. onl. te Blokzijl. GEBOREN. 17 Dec. II ilhelminaD. van August Spelten en Maria Catha- nna Lcuckten. 22 Anna Margaretha Gijsbertha D. van Hendrik Meijer en Anthema Jacoba Scbarleman. Neeltje, D. van Hendncus Langendam en Luwtje de Groot. OVERLEDEN. 18 Dec. Jansje Winkel, echtgen. van Arnold Hendrik Korl- vinke, 33 j. 19 Cornelia Kopjes, 39 j. 20 Henrietta Carolina Maria, D. van Mr. Nicolaas Hen drik de Lange en Henrietta Carolina Maria Bolk, 1 j. en 11 m. CornellsZ. van wijlen Cornells van Hoek en van wijlen Trijntje Nierop 15 j Hendnka AnnaD. van Joseph Welines en Maria Johanna Brandhorster, ruim 7 m. 21 Gerardus, 'L van wijlen Johannes de Raat en van wijlen Wilhelmina Grootewillink, 14 j. 22 Bal/us Kok, 71 j. VEILING VAN VASTE GOEDEREN 22 Dec. Door de Notarissen BAKKER SCHUT GOUWE. Winkelhuis, Hof, sectie A 250. C. Bruin f 1675 Huis, Keetsloot, sectie B 1068. J). Wiggers 345 Dito, Schelphoeksectie B 1085. J. de Graaf 710 (Afslag 29 Dec.) 23 Dec. Door den Notaris II. J. de LANGE. 1. Winkelhuis (Grutterij), de Vergulde Molen, N.z. Luttik- OudorpC 605. a. Woonhuis en Grutterij H. A. Bots f 3010 Verhoogd door denzelfde met 110 b. Pakhuis J. Uïld 8oo Niet verb. a. en b. gecomb. /3920, H. A. Bots 4000 C' vr i j U-J- CmV" - 710 _t Verhoogd door R. Reuzen, met 200 2. Huis, Spanjaardstraat, sectie B 1680. K'. Zegers 645 Opgehouden op375 3. Dito, de Koophandel, O.z. Baangracht, sectie B 168U II A. Bots1S]0 Verhoogd door F. fester, met 110 4. Koepel en Tuin, Straatweg, sectie E, 290 en 291. G. A. Conijn775 Niet verhoogd. 5. Huis", N.z. Koningsweg, sectie A 40. N. Geels 710 Niet vtrhoogd. KANTONGERECHT. Zitting van 13 December. 1 ?E *e ®?'lacen- Plaats nomen zonder behoor lijk bewijs, in een rijtuig van een trein der spoorwegdienst tusschen Noordscharwoude en Hugo Waard, f 1 boete en de kosten, met subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag. 2. M. A., te Egmond-binnen. Enkele diefstal van hout uit de bosschen te Rinnegom6 dagen gevangenisstraf en de kosten. 3. C. Z., te Egmond aan Zee. Enkele diefstal van helm uit de duinen, straf als boven. 4. K. K., te Koedijk. Uit gebrek van voorzorg laten loopen van vee op den met gras begroeiden berm van den publieken weg aldaar, J 3 boete en de kostenmet subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag. 5. 11. K. Zonder vergunning van den Commissaris des Rollings berijden van de gronden van het Groot Noordhol landsch Kanaalniet bekoorend'e tot de openbare wegen onder Akersloot,f 10 boete en de kosten, met subsidiaire gevangenisstraf van 2 dagen. 6. J. I. en J. M.. beide te Alkmaar. Vervoeren van een houtvlot langer dan 50 ellen op het Groot Noordhollandsch Kanaal door de draaibrug te Alkmaar, 1 dag gevangenisstraf en de kosten. 8. N. Wte Schagen. Tusschen zons-onder- en opgang bevaren van het Noordhollandsch Kanaal, onder Alkmaar, met een zeilschip zonder seinlichtenj 10 boete en de kosten, met subsidiaire gevangenisstraf van 2 dagen 9. H. A., te Alkmaar. Beklimmen van een -boom op het verdronkenoord, fl boete en de kosten, met subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag. 10. H. E. en A. B., te Alkmaar. Te zamen zich vast klemmen en blijven hangen achter aan een rijtuig, ieder fl boete, solidair in de kosten, met subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag voor ieder, Alkmaar 20 Dee. Aangevoerd 28 Kalveren f 50 a 90 1 nucht. dito 14, 20S Schapen f 16 a 30, 73 vette Var kens 42 a 57 et. per kilo. 22 Dec. Aangevoerd 1 Paard f 25, 12 nucht. Kalveren /4a 16, 175 Schapen /6a 29, 35 magere Varkens f 16 a 25, 62 Biggen IQ a 14, Boter per kop 72| a 77'. 24 Dec. Kleine kaas f 34, commissie dito 33.50, mid delbare dito ƒ35, laagste prijs/16. Tarwe 8 a 8.75, Rog<m 6.50 a 7.25, Gerst f 5 a 5.50, dito Chevallier /6a 6/50, Haver f 2.50 a 4.25, Boonenbruine f 13, paarden f 7 a 7,50, Erwten, grauwe f 16, vale 9 a 13, groene 9 a 16, Mosterdzaad 19, Kanariezaad ƒ12. Amsterdam 23 Dec. Duinzandaardappelen 3 a 5, Gel- dei-seke ronde Wolkammers/ 2.50, Zeeuwsche Jammen 2.40 a 3.20, Eriesche dito f 2.50 a 2.80Zwarte of Groningers 1-70 a 1.90, Munstersche f 2.30 a 2.60. Roode 2.60 Pruisische f 2.50. Enkhuizen 22 Dcc. Kleine kaas f 24 a 33.50, aangevoerd 25 stapels, wegende 6632 kilo. Maanzaad f 13, Kar- weizaad f 23 de 50 kilo, bruin Mosterdzaad 17 a 20 grauwe Erwten 13 a 15, vale /8a 12.25, witte 12^ capucijnders 11 a 14, bruine Boonen 9 a 13. Gerst f 4.75 a 5, Haver 3 a 3.50. Haarlem 20 Dec. Roode Tarwe j 8.25, Witte dito f 7.50 a 8, Gerst 4.75 a 7.70, Haver 3.40 a 4.25. 22 Dec. Kleine kaas f 32.25, aangevoerd 133 stapels, wegende 12029 kilo. 10 Koeien f 130 a 200. 16 nucht Kalveren 6 a 10, 108 Schapen f 14 a 25, 2 Varkens 52 ct. per kilo. Hoorn 23 Dec. Kleine kaas 34, commissie dito /34.50 aangevoerd 110 stapels, wegende 33521 kilo 24 Dec. Aangevoerd 18 hectoliters Tarwe ƒ8, 58 heet Gerst f 4.5046 heet. Haver 4.5050 heet. Boonen bruine/ 12, paarden 8, 17 heet. Erwten, grauwe 16, vale 10, groene f 16, witte groots 10op monstei- ver kocht: Mosterdzaad ƒ21, Karweizaad 23.25, alles per hec toliter. 30 Paarden f 35 a 150, 19 nucht. Kalveren ƒ7.50 a 16, 240 Schapen 15 a 30, 25 magere Varkens /15 a 26, 6 Zeugen f 34 a 60, 190 Biggen 6,50 a 12 55 Kippen j 0.50 a 1,25, 135 Eenden 0,55 a 1.10, 1300 Kipeieren 4.50 a S.75 per 100. 2100 koppen Boter t 1.05 a 1.16 per kilogram, 300 hectoliters Aardappelen 3 a 3.80. Meaemblik 23 Dec. Kleine kaas 33, aangevoerd 70 stapels, Boter f 1.35 per kilo, Kipeieren 4.50 per 100. Purmerende 21 Dec. Aangevoerd 83 Runderen 22 Paar den, 48 vette Kalveren 70 tot 90 ct. per kilo, 52 nucht. dito /8a 16, 62 vette Varkens 50 a 54 ets..per kilo, 14 magere dito f 15 a 25, 135 Biggen 9 a 12, 1198 Schapen en Lammeren, 730 Ganzen /3a 3.50, 243 Zwanen 8 a 13, Kipeieren 5 a 5.50 per 100, Boter f 1.05 a 1,15 per kilo, kleine kaas f 33.75, middelbare dito 33, aan gevoerd 123 stapels. Schagen 23 Dec. Aangevoerd 4 Paardenƒ30 a 50, 1 magere gelde Koe 110, 1 Kalf koe 100, 11 nucht. Kalveren 7 a 14380 vette Schapen 22 a 38500 magere dito 14 a 24, 25 magere Varkens 13 a 18, 25 Biggen /10 a 12, 2 Bokken en Geiten 1.50 a 3. Konijnen 30 a 70 ets., Kippen 0.40 a 1.30, Eenden 40 a 75 ets., Duiven 45 a 8j) ets., Boter f 0.75 a 0.85 per kop of f 1 a 1.13 per kilo Kaas 15 a 25 ets. per kilo, Kippeneieren 3 a 4 per 100' Schiedam 22 Dec. Moutwijn f 12Jenever 17.50. Wormeneer 22 Dec. Kleine kaas 32 50 a 34.50, aan gevoerd 29 stapels. Londen 20 Dec. Aangevoerd 2128 Runderen 5.8, 10340 Schapen 6.2, 128 Kalveren 4.6, 175 Varkens 6.2. Amsterdam 24 December. Nederl. C. N. Sell. 2 j pet. dito dito 3 dito dito 4 Suanie, Obligat. 24. dito Binnenl. 3 Portugal 1853 3 dito 1867 3 Rusl. 1798-1816 5 Oblig.-leen. 1864 5 dito 1866 Aand.Z.Rs.1864 dito dito 1866 Ooj/e»r.Obl.inp. dito in Zilver Aandeelen 1839 dito 1854 dito 1858. dito 1860 dito 1864 53J 62i 84J 26 21J 331 32J 93| 88i| 88j 228 55' 530 224 464 1114 Turk. Obl. 1865 5 Egypte 1868 7 ■N. Amerika 1881 6 dito 1882 6 dito 1885 6 Rrari/.Obl.l865 MexicoQh\. 1851 Gr. Russ. Sp.-M. Russ.Sp. //Jelez" dito Poti Tifïis Chark.-Az. 1868 Obligat, sp.War- sehau-Bromb. 4 Ulin. Cent.-Spw. Mts.Ct.v.Aand. St.Paul&Pacilics Spoorw.Obl.RS. 7 dito dito 2e 7 pet. 421 75 t'«- 93 91 89,4 84". 2084 1991 81» 78J 511 66

Alkmaarsche Courant | 1869 | | pagina 3