f Frankrijk. €»i'oot-lZrittanjc en leiiami. (■i'ickeitlaiid. Turk||c. Icrecnigrie kluten. l&inncitlaml. le 1< raw nis deelt. 3 nieuwe brieven van den bisschop van Orleans mede, waarin hij de redactie van dit blad dank zegt voor het afwijzen van eene uitnoodiging tot het openen eener inschrijving om hem eene eereblijk aantebieden, en zich ver dedigt tegen de lasterlijke artikelen der londensche bladen Tablet en Weekly respondentie-artikel uit Rome Weekly Registerwaarvan het laatstein een cor- sponaentie-artik had aan een hem door Keizer Napoleon gegeven uitzicht op zijne houding toegeschreven ïspo ad i den aartsbisschoppelijken zetel van Lyon. Uit de acte van beschuldiging tegen Traupmam blijkt dat hij de 20jarige zoon van fatsoenlijke ouders te Cernay. dept. van den Bovenrijnen werktuigkundige van beroep maar afkeerig van geregelde bezigheid en ordelijk leven is dat hij, in kennis geraakt met Jean Kinek, fabrikant te Rou- baix, het voornemen heeft opgevat dien van zijn vermogen te beroovendat hij hem door bedriegelijke voorwendsels op reis gelokt en den 25 Aug. te WattwiÜer met pruisisch zuur vergiftigd heeftdat hij diens zoon Gustave, uit naam van den ouden Kinekheeft uitgenoodigd met eene zekere som gelds naar Parijs te komen en hem op 17 Sept. te Pantin vermoord heeft; dat hij ook mevr. Kinek namens haren echt genoot verzocht heeft, zich met al hare beschikbare midde len, tot het doen van eene voordeelige zaak derwaarts te komenen haar mej 5 haar vergezellende kinderen den 19 Sept. te Pantin vermoord, en de lijken in reeds vooraf door hem gereedgemaakte graven verborgen heeft, echter zoo on voldoende dat reeds den volgenden dag de ontdekking plaats had. Den 28 is de openbare behandeling van het proces aangevangenin tegenwoordigheid eener ontzettende volksmenigte63 a charge getuigen waren opgeroepen. De be schuldigde bewaarde zijne koelbloedigheid. Hij volhardt bij zijne verklaring, dat tusschen hem en Kinek afspraken tot het slaan van valsehe munt waren gemaakten beweert dat een zijner medeplichtigen, waarvan hij Mulhousen als woonplaat: aangeeft, het vergif aan Kinek heeft toegediend. Door de regeering is eene rechtsvervolging ingesteld tegen de bestuurders van het den 6 te S. Mandé gehouden banket, waarbij de spaansche uitgewekene Angulo de redevoering heeft uitgesproken, die zijne uitzetting heeft veroorzaakt. Tibaldi, een der 3 in Augustus 1857, wegens een in overleg met Mazzini gesmeden aanslag tegen het leven des Keizers, gedeporteerde italianen, heeft in dato 12 Nov., uit zijne ge vangenis op lie Royale (Guyana), een langen brief geschreven aan den heer Delescluze, hoofdredacteur van le Réveil, waarin hij verzekert, dat zijn mede-veroordeelde Bartolotti den heer Ledru-Rollin ten onrechte en met boosaardig opzet van med< pliehtigheid heeft beschuldigd. De abt Loyson (pater Hyacinthe) is vaii zijne reis naar de Ver. Staten te Brest teruggekomen. De ministers hebben hun ontslag aangeboden, 't welk dooi den Keizer is aangenomen. Z. M. heeft den 27 den heer Ollivier schriftelijk uitgenoodigd zich met de samenstelling te belasten van een met hem homogeen kabinet't welk getrouw de meerderheid der Wetgevende Macht vertegen woordigt en bereid is het Senatus-Consult van 8 Sept., zoo wel naar de letter als naar den geestuittevoeren. Bij schrijven aan den minister de Forcade heeft de Keizer de aftredende ministers zijnen dank betuigd voor de diensten aan het land en aan zijn persoon bewezen door de getrou we uitvoering der jongste hervormingen en het daarbij krach tig handhaven der openbare orde. De heeren Bourbeau en Gressier zijn tot commandeurs van het het Legioen van Eer benoemdde heeren Gressier en de Latour d' Auvergne tot leden van den Senaat. Het op de hoogte van Ouessant in de jongste stormen vergane adviesjacht Gorgone was bemand met 81 koppen. Den 23 heelt in een der werkplaatsen van de pyrotechnische school te Toulonwaarschijnlijk door het vuur vatten van een der 6 in' bewerking zijnde torpedo's, eene geweldige ont ploffing plaats gehadwaarbij 9 menschen zijn omgekomen. Bij besluit van 20 Maart '67 had de minister Baroche een besluit van den gereformeerden kerkeraad van Caen vernie tigd, waarbij het onderteekenen der apostolische geloofsbe lijdenis verplichtend was gesteld voor het verwerven van het kerkelijk stemrechtwaarvoor de minister de deelneming aan het H. Avondmaal voldoende oordeelde. De Raad van State heeft thans het besluit des ministers vernietigd, als zijnde hij in deze zuiver kerkelijke zaak zijne bevoegdheid te buiten gegaan. Het Senaatslid de Bourqueneyvroeger gezant te Kon- stantinopel en te Weenen, is overleden. Senaat. Den 21 heeft de gewezen minister Rouland (thans gouverneur der Eransche Bank) eene aanvraag ingediend tot het interpelleeren der regeering omtrent de gedragslijn, die zij jegens het Hof te Rome met betrekking tot het concilie gevolgd heeft en verder denkt te volgen. "Het is van belang zegt hij in zijne aanvraag dat wij op onze hoede zijn tegen de besluiten, welke die vergadering zou kunnen nemenin strijd met de beginselen van het concordaat of van ons na tionaal recht, en dat de tusschen Kerk en Staat bestaande traditioneele verhouding gehandhaafd blijve. Tot de orde van den dag is overgegaan ten aanzien van eens petitie van 850 ingezetenen van Nimes, die de tusschenkomst der regeering inroepen om de oprichting van het standbeeld van Koltaire te beletten, en zulk op een herhaaldelijk toe gejuicht rapport van den heer de Sacy, waarin hij de grieven, welke tegen de oprichting konden worden ingebracht, geens zins ligt telde, maar tevens aanvoerde, dat er 2 Voltaire's bestonden, de een de cynische godloochenende schotschrijver, de ander de schrijver der Henriade, van de geschiedenis van Karei XII, van de eeuw van Lodewijk XIV en andere werken, die eene onvergankelijke plaats in defranschelitteratuurinneinen. Wetgevend Lichaam. De verkiezingen van de heeren Rouxin en Marion (zie ons vorig N°.) zijn vernietigd van den eerste wegens bedriegelijke practijken, door den gekozene en de administratie gebezigd om stemmen te wervenvan den tweede (candidaat der oppositie) wegens zijne antece denten, als hebbende zich als wissel-agent met windhandel ingelaten en daarmede belangrijke sommen verspeeld. De heer Chagot (Saöne et Loire), wiens verkiezing denzelfden dag is goedgekeurd, was de candidaat, ten wiens behoeve een schoolmeester de op den candidaat der oppositie uitge brachte stemmen verwisseld had, ten einde aan zijne gemeente de in het manifest van den heer Chagot toegezegde weldaden te verzekeren. Den 23 zijn o.a. de verkiezingen goedgekeurd van den ■aaf da Couëdic (Finisterre), met 168 tegen 51 st., en van en heer de Campaigno (Boven-Garonne) met 121 tegen 92 st. Die van laatstgenoemde is bestreden door de heeren de Keratry, Thiers en Favre, op grond van berispelijke handelingen der administratiedoor het afscheiden van een kanton van het kiesdistrict, het brengen ten voordeela van den benoemde van 41 stembiljetten, waarop de schrijvers verklaren den naam van den heer de Rémusat te hebben gesteld, het bevatten der bussen van meer briefjes dan er kiezers waren ingeschreven, het bewaren van een stembus in het slaapvertrek van een maire, het vooruitzetten van een klok, enz. De heer Thiers bestreed tevens levendig het bestaande kiesstelsel. De sprekers werden beantwoord door de ministers van justitie en van binn. zakenwelke laatste verklaardedat het tot eene blij vende eer voor het Keizerrijk zou strekken, dat dit het stelsel der officiëele candidaturen had toegepast en in de volkszeden had doen overgaan. de: Den 24 heeft de heer JSimonna%r aanleiding der vele ..manoeuvres" door de onderwijzers ten platten lande te werk gesteld, eene aanvraag tot interpellatie ingediend. Den 27 zijn ingediend, door de heeren FerryArago en Gambetta een ontwerp voor eene nieuwe kieswetdoor den heer Glais-Bizoin een ontwerp betreffende de gerechtelijke aankondigingendoor den heer Gamier Pages een ont werp, waarbij het zegel op de dagbladen opgeheven en een waarbij aan de buitenlandsche dagbladen vrijen toegang in Frankrijk gegeven wordt. De verkiezing vari den lieer Pereire werd vernietigd met 130 tegen 31 st. De minister Duvergier las een keizerlijk besluit voor, waarbij de buitengewone zitting gesloten en de gewone geopend werd. Den 28 is de heer Schneider met 190 van de 230 stemmen wederom tot voorzitter benoemd. Tot ondervoorzitters zijn verkozen dc heeren de Talhouèt met 176, Chevandrier de Valdrome met 141, Jerome David met 140 en Dam met 130 st,., tot secretarissen de heeren Bournat met 162, Martel met 158, Terme met 154, Peyrusse met 142, Magnin met 133 en Josseau met 124 st. Bij de aanvaarding van het presidium zeide dc heer Schneider o.a.: "De brief des Keizers [aan den heer Ollivier\ bekroont de zoo gewichtige wijziging onzer instelling, aan welke men den naam van vreedzame omwenteling zou kunnen geven. Het is een edel schouwspel, een Souvereinte midden vaii het algemeene vertrouwen afstand van een deel van zijne m%ckt te zien doen. Zulke feiten moeten vooroordeelen doen verdwijnen, verdeeldheden doen ophouden en vijandige gezindheden tot bedaren bren gen. Ik roep alle vaderlandslievende gevoelens op, om zich te vereenigen tot bevestiging van het Keizerrijkter ont wikkeling van alle vrijheden en ter bevordering van de alge meene opneming daarvan in de openbare zeden. De Kamer, thans bekleed met de machtwelke de parlementaire regee- ringsvorm haar schenkt, behoort alsnu het voorbeeld te geven, en door de gematigdheid en waardigheid barer debatten te toonendat haar eenig streven het openbare welzijn is." De zitting is daarna verdaagd tot 10 Jan. In de door 3 leden der oppositie voorgestelde nieuwe kieswet wordt geheel gebroken met het stelsel der officiëele candidaturen door de bepalingendat elke openlijk door de administratie ondersteunde verkiezing vernietigd en ieder ambtenaardie zich daartoe leentgestraft wordthet ont werp bepaalt verder verkiezingen bij departementen, vermeer dering van het aantal Afgevaardigden van ongeveer 30Q tot, 531 (1 op de 80000 zielen), verkorting van het mandaat van 6 tot, 3 jaren en afschaffing van den voorloopigeil candidaten-eed. Koloniën. In de fransche nederzetting aan den Senegal blijft het voortdurend onrustig. Tusschen den marabout Amadou Lekon en den bevelhebber van het vlek Guédé heeft een gevecht van 3 uren plaats gehad, waarbij de vijand 300 manschappen verloor en is moeten terugtrekken. De gou verneur der kolonie maakte eene expeditie van 500 man gereed tegen het voornaamsten hoofd van den opstand Lat Dior. Engeland. Dr. Temple is den 21 door 4 bisschoppen tot bisschop van Exeter gewijd, tegen welke plechtigheid min of meer formeele protesten waren ontvangen van 8 andere bisschoppen. Te Carmathen, in Wales, is dezer dagen een 12j arig meisje gestorven, dat, naar het beweren harer ouders, in de 2 laatste jaren geen voedsel hoegenaamd gebruikt had en sedert het voorjaar door vele nieuwsgierigen bezocht werd. De laatste dagen van haar leven was zij door 5 pleegzusters bewaakt geworden. Bij de lijkschouwing is het gepleegd zijn van bedrog ten minste vóór de komst der bewaaksters gebleken, en de j ury heeft thans beslistdat het kind aan uithongering en verwaarloozing is gestorvenen dat de nalatigheid vau den vader om het Te bewegen voedsel te nemen hem aan manslag schuldig doet zijn. De nalatenschap van den heer Peabody bedraagt, voor zoo ver Engeland betreft, 400,000. Daarvan heeft hij 150,000 vermaakt aan het Peabody-donatie-fondsvoor liet bouwen van woningen voor de arbeidende armen van Londen, 2 legaten van 2200 en 1000 aan particulieren én 5000 aan ieder zijner beide executeurs-testamentair. Den 27 is in den schouwburg te Bristol bij den ingang een zoo hevig gedrang ontstaan, dat 18 personen werden doodgedrukt. De voorstelling werd evenwel voortgezet. Op den avond van Kersdag is te Londen een huis afge brand waarbij 6 personen zijn omgekomenn.l. de vrouw van eenen voor dienstzaken afwezigen polieie-agent, 4 hunner kinderen en een dochtertje van een buurman. Ierland. De zuidelijke provinciën worden thans bevei ligd door vliegende kolonnes, die voor de velddienst zijn uitgerust en waarvan de kolonels den eed als militaire over heid hebben afgelegd. Op eene memorie, waarin het ontslag van O' Donovan Rossa uit de gevangenis werd gevraagd, heeft de minister Gladstone weigerend doen antwoorden. Koloniën. De bewoners van een', vroeger aan eene par ticuliere maatschappij behoord hebbend en thans bij Canada gevoegd gebied aan de Hudson-baai zijn tegen die aanhech ting in verzet gekomenen hebben eene proclamatie uitge vaardigd, waarin zij verklaren hunne onafhankelijkheid te zullen verdedigen. Het Parlement der Kaap-kolonie door den gouverneur ontbonden zijnde, rust men zich daar te lande toe tot een ernstigen verkiezingsstrijd. De gouverneur zal aan het nieuwe Parlement een wetsontwerp voorleggen, volgens hetwelk de wetgevende macht in het vervolg zal bestaan uit den gouver neur en een wetgeveuden Raad, samengesteld uit een president, door de Koningin te benoemen, 4 van H. M. ambtenaren en 32 afgevaardigden der kiesafdeelingen (de Kaapstad 2). De hertog van Edinburgh is den 23 te Calcutta aange komen en allerluisterrijkst ontvangen. De stad Santa Maura (Jonische eilanden) is den 28 door eene aardbeving verwoest, waarbij vele inwoners het leven hebben verloren. De stad Ula, in Klein-Azie, is den 1 Dec. door eene aardbeving geheel verwoest. De inwoners werden eensklaps verschrikt door een onderaardsch gedruisch, 't welk zich kort daarop, vergezeld van eene hevige aardschuddingher haalde; zij vluchtten daarop naar het vrije veld, waarna een nieuwe stoot met een donderend geweld de stad vernietigde, die door de zich openende aarde verzwolgen werd. 3 Per sonen, die te laug in hunne woningen waren gebleven, zijn daarbij omgekomen. De Keizer van Oostenrijk heeft, uit zijnen naam en uit dien van alle leden der Keizerlijke familie, de kerk van het H. Graf te Jeruzalem met vele en rijke geschenken begif tigd. De armen van die stad hebben 60000 fr. en die van Bethlehem gelijke som van hem ontvangen. Toen de Keizer op zijne reis de heilige stad in het oog kreeg, steeg hij van het paard, knielde hij neder en kustte hij herhaalde malen den grond; de stad bereikt hebbenderichtte hij zijne schreden het eerst naar het H. Graf en bad daar vol aandoening. De fenian-broederschap heeft een adres aan de bevolking van Ierland gericht, waarin deze wordt aangespoord niet te rusten voor de onafhankelijkheid verworven, is en daartoe te steunen op de voortdurende hulp der, buiten .liet bereik der engelsche wettenin A merica gevestigde broederschap. De Samana-baai, welke door dc regeering der republiek S. Domingo voor een langen termijn in huur aan de Ver. Staten is overgedragen, is, uit naam daarvan, den 6 Dec. door het fregat Albany in bezit genomen. Sxaten-Generaal. De le Kamer heeft den 30 aangenomen de wet op de middelen voor 1S70 (met 29 tegen 1 st.) be nevens verschillende kleine wetsontwerpen. Spoorwegen. De gemeenteraad van Rotterdam heeft bij acclamatie besloten zich te wenden tot den Raad van toe zicht over de spoorwegenomzoo noodigde tusschenkomst van den minister van binn. zaken interoepen, ter zake van den hoogst onvoldoenden toestand vau het station van den Rijnspoorweg aldaar. Openbare werken. Ged. Staten van Groningen hebben besloten om, ter bestrijding der kosten van de werken der kanalisatie, eene 5 p.cs. leening te sluiten van700.000, in aandeelen van f 1000. Aanbestedingen. Den 23, te Amsterdam, het, maken van een gebouw voor 36 woningen, aan de Valkenburger straat, aan C. Schoonenburg en Maks, voor f 20978. Den 28, te Breda, het slechten van de Bosclipoort en van het gedeelte hoofdwal tusschen de bastions Maurits en Duif huis, minste inschr. J. B. Timmermans te 's Hertogenbosch, voor f 32,500. Giften. Voor dc 53 weduwen en weezen der omgekomen 36 vlaardinger visschers is tot 25 Dec. ingekomen /'2580,65. Voor de hulpbehoevenden door de derde zeeramp op Ter schelling is vau 3 tot 28 Dec. ontvangen f 2785.20. Rampen. De fraaie, in 1167 gebouwde kruiskerk te Eexta (prov. Groningen) heeft door den jongsten storm zoo geleden, dat men besloten heeft haar aftebreken. Te Engelbert, in dezelfde provincie, is, door den hoogen waterstand, de dijk doorgebroken, waardoor in die streek alles onder water is gezet. Den 24 is op Vlieland gestrand het nederl. schip Hendrika, van Texel naar Havre, doch het volk gered. Den 24 is de dijk van den Bullewijker en Holendrechter polder, door den hoogen waterstand van de Utrechtsehe trekvaart, plotseling bij Abcoude doorgebroken, waardoor 509 bunders land, eerst sedert weinige jaren drooggemaakt, zijn ondergeloopen. De bewoners hebben huu leven en hun vee kunnen redden, maar overigens alles moeten achterlaten, zoodat een dertigtal gezinnen aan het noodige gebrek heeft. Den 24 is de r. c. kerk en toren te Rapenburg, gem. Stoppeldijk, prov. Zeeland, geheel afgebrand. Den 26 zijn in de kanaalhaven te Hellevoetsluis de stoom schepen Leeds naar Grimsby en Zephyr van Londen met elkander in aanvaring geweest, waardoor het eerstgenoemde gezonken en het laatste belangrijk beschadigd is. De hoop op de behouden terugkomst der haringbuis Enk- huizens Hoop is vervlogen, zoodat 15 manschappen, waarvan 10 uit Enkhuizenwaarschijnlijk in den storm van 7 Nov. zijn omgekomen. Rechtszaken. De arrond. rechtbank te Amsterdam heeft den 23 twee voerlieden veroordeeld elk tot 6 maanden een zame opsluiting en f 50 boete. Op 21 Sept. waren zij met een handkar, beladen met ijzer, zoo woest de Muntsluis al daar afgereden, dat een burger van Uithoorn onder den voet geraakte en door de kar zoo beleedigd werd, dat kjj op 24 Nov. overleed. Het prov. gerechtshof in Noordbrabant heeft 11. J. J. Mockaarls, gepensioneerd maréchaussee, schuldig verklaard aan het vermoorden van F. v. d. Steen en hem veroordeeld tot de straffe des doods, uittevoeren te 's Hertogenbosch. Te Schermerhorn is door den gemeenteraadmet groote meerderheid van stemmen, besloten, als maatregel van bezui niging, de straatverlichting met 1 Jan. 1870 afteschaffen. Wij achten het niet ondienstig de aandacht onzer lezers te vestigen op achterstaande advertentiënbetreffende de nieuwe openstelling van de leening a 5 miljoen der Kon. Ned. Stoomboot-maatschappijtot. het in werking brengen eener stoomvaart op Noord-America. Sedert liet gebleken is, dat de pogingen van het Comité ter bevordering van zoodanige pogingen onder voorzitterschap van den oud-kapitein ter z^e Jansen, geene kans tot slagen aanbieden, - zoodat dan ook ttteerdere leden van dat comité zieh aan het lidmaatschap onttrokken en zich tot de Kon. Ned. Stoomboot-maatschappij, als het eenige tot het in het leven roepen der zaak in staat zijnde lichaam, gewend hebben- hangt het uitsluitend van de ondersteuning der door die Maatschappij geopende in schrijving af, of de voor onzen handel gewenschte onder neming tot stand komenof wel voor lange jaren zal opge geven worden. Het zal wel niet noodig zijn, hier het groot belang eener directe stoomvaart ep de Ver. Staten uiteente- zetten, en om onze lezers de overtuiging te geveu, dat de Maatschappijdie de zaak zoo ijverig en belangstellend ter harte heeft genomen, inderdaad de medewerking en liet ver trouwen van het p.ubliek verdient en meer dan eenige andere de beste kansen aanbiedt, meenen wij te kunnen volstaan met uit de prospectus der heeren Vlaer Sf Kol de volgende re gelen overtenemen: »De Maatschappij toch is eene sinds jaren gevestigde, zij heeft hare relatiën niet alleen in de Oost- en Middellandsche zeedoch ook tot in het hart van Duitschland en Zwitserland, en hare uitbreiding vordert in lang niet de kosten, noodza kelijk bij de oprigting eener nieuwe onderneming. "De Directie heeft steeds het belang harer Aandeelhouders naauwgezet behartigd, en ook in de laatste vijf jaren, niet tegenstaande de groote concurrentie met Engeland, de vaart op Oost- en Middellandsche Zee met goed gevolg levendig gehouden. "Door hare gevestigde relatiën zal de Maatschappij mees teres worden van eene directe kommunicatie te watervan Bazel, MaineKeulen enz. tot aan New-York, met overlading te Klissingen. Niet alleen het vervoer van de Oeverstaten van den Rijnmaar ook van Midden- en Zuid-Duitschland en Zwitserlandwaartoe reeds vele aanbiedingen zijn ingeko men zal dezeu weg verkiezen boven een meer kostbaren naar Hamburg of Bremenen de retouren uit Amerika zullen niet meer als thansvan Hamburg of Bremen per Spoor of Scheepsgelegenheid naar hier of naar de plaatsen aan den Rijn vervoerd behoeven te wordendoch worden dan door de booten der Maatschappij zelve direct aldaar aangevoerd." ^tclbS-jUCUWS In 1869 zijn ter stadswaag gewogen 20946 stapels kaas, wegende 4.729,646 N.P., tegen 18251 stapels van 3.713,680 ponden in 1868. De grootste markten waren die van 25 Juni, 695 stapels van 171.932 p., en van 24 December, 706 stapels van 174.585 ponden Ter graanmarkt zijn aangevoerdhaver 38472, tarwe 17250, gerst 9644, rogge 5-97, erwten 3706, boonen 3334, mosterd zaad 1765, kanariezaad 330, karweizaad 134, koolzaad 54 en lijnzaad 48 muddon, makende te zamen S0634 mudden, tegen 80492 in het vorige jaar. Op de 3 groote veemarkten zijn aangevoerd 5754 run deren, op de 3 paardenmarkten 415 paarden en 136 veulens op 53 za'terdagsche weekmarkten 371 paarden, 443 koeien! 2356 nucht. kalveren, 13381 schapen, 4448 lammeren, 3820 magere varkens, 7816 biggen, 299 bokken en geiten en 2 ezels; en op 48 maandagsche weekmarkten 76 koeien, 4391 vette on 504 nuchtere kalveren, 9825 schapen, 2639 vette en 43 magere varkens. Totaal Koem. Paardenm. Zaterdagen. Maandagen. Te zamen. 1869 5754 551 32937 17478 56720 1868 6803 599 31927 15592 54921 De maandagsche markten zijn weder belangrijk toegenomen, hebbende de aanvoer per marktdag gemiddeld 364 stuks, tegen 324 in 1868 bedragen; met het oog op de cijfers van 1864 a 376 eu van 1865 a 403 moet men echter erkennen, dat deze markten den door de veeziekte veroorzaakten achter uitgang nog niet te boven zijn gekomen. Naar men verneemtzal de heer van Dijken, élève van het Blinden-instituut te Amsterdam, zich als organist en levens tenorzanger, op Vrijdag den 7 dezer, op hetorgei in de, Groote Kerk, des namiddags ten 1 ure doen liooren; de vele en gunstige attesten, in zijn bezit, waarborgen'de bezoekers zoowel solied kunstgenotals het bewustzijn van een goed doel te hebben bevorderd. De heer Willem Eeerman heeft zijne medewerking toegezegd. GEMEENTERAAD. Zitting van den 29 December 1869. No. 22. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 14 leden. Afwezig de Heer Mr. IV. van der Kaaf, De vergadering geopend zijnde, worden I. De notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Vervolgens zijn gelezen de navolgende ingekomen stukkenals; Van Gedeputeerde Staten: 2. Missive houdende berigt van de ontvangst der inge zonden politie-verordening op liet begraven en vervoeren van lijken te Alkmaar. 3. Idem mededeelende de beschikking op de reclame van Dr. Hulst, tegen zijn aanslag in de plaatselijke directe belasting voor 18Ö9, en terugzending van het goedgekeurde suppletoir kohier dier belasting voor dat dienstjaar. 4. Besluit van goedkeuring op de tijdelijke verhooging der jaarwedde van de 2e hulponderwijzeres aan de meisjesschool. 5. Idem van goedkeuring der gemeenterekening, dienst 1868. Alle voor kennisgeving aangenomen. 6. Besluit waarbij dc goedkeuring van het collegie aan de gemeentebegrooting onthouden wordt, op grond dat in strijd met het gevoelen van Z.Exc. den Minister van Binnenlandsclie Zaken de opbrengsten van de Waag niet als belasting onder den titel vau wik- en weegloonen, maar als inkomsten uit een onvervreemdbaar bezit der gemeente Alkmaar van regten op de Waag in ontvang zijn gebragt. Op voorstel van de daartoe betrekkelijke commissie wordt besloten1°. om naar aanleiding van art. 269 der gemeentewet, van dit besluit bij Z. M. in voorziening te komen en 2". van HII. Gedep. Staten magtiging te verzoekenom hangende die voorzien.ngtot geregelde voortzetting der dienst over een gedeelte der bij de begrooting geraamde posten van ontvang en uitgave te megen beschikken. 7. Rapport van de commissie van financien op een adres van de le hulponderwijzeres aan de meisjesschool, om verhoo ging harer jaarwedde, in evenredigheid tot die der 2e hulponder wijzeres. Ter lezing voor de leden op de secretarie nedergelegd. 8. Voorstel van de plaatselijke schoolcommissie tot wijziging van art. 2 der algemeene schoolverordening, betrekkelijk de aanwijzing der termijnen tot opneming van leerlingen. Gerenvoijeerd aan Burg. en JVeth. om berigt en raad. 9. Adres van dankbetuiging van den beer M. C. Ritter, voor zijne benoeming als waagmeester. k oor kennisgeving aangenomen. 10. Verzoek van C. G. van Groos en F. Joha, om met de leverancic van plantsoen ten behoeve der gemeente begunstigd te worden. Gesteld ter beschikking van Burg. en IKeth. Vervolgens zijn in deliberatie genomen de navolgende daar voor aangewezen en ter lezing gelegen hebbende stukken, al II. Verzoek van het burgerlijk armbestuur tot bestendiging voor den jare 1870 van het maximum van bedeeling, op den voet zoo als zulks voor 1869 is geregeld geweest. Op de voordragt toegestaan. 12. Voorstel van Burg. en Weth. tot toekenning eener gratificatie ten bedrage van f 135 aan de gezamenlijke ambte naren ter secretarie, voor buitengewone werkzaamheden aan de bijwerking der bevolkingregisters, naar de uitkomsten vau dc laatst gebonden lOjarige volkstelling en tot regeling van die uitgave op de begrooting van 1869, met het daartoe be trekkelijke rapport van de commissie van financien. Zonder discussien op het voorstel toegestaan. 13. Missive van dezelfden ten geleide van verschillende plannen tot verandering van liet bestaande of den bouw van een geheel nieuw gebouw voor het gasthuis. Na eenige bespreking de beslissing tot eene volgende ver gadering verdaagd. 14. Voorstel van als boven tot verhooging van den post van schrijiloonen op de secretarie, bij de begrooting van 1870 op f 50, voorgedragen tot f 100. Om berigt en raad aan de commissie van financien. 15. Rapport van de commissie van financien op de wijziging der verordening tot heffing en invordering van recognitie voor liet, tijdelijk gebruik van gemeente-eigendommen en bezittingen. Dc behandelingmet bet. oog op de nog voorbanden zijnde punten van beliandeliug die afdoening vereisclientot eene volgende vergadering verdaagd. 16. De voorzitter doet mondeling mededeeling van het voorstel: dat de Raad Burgemeester en Wethouders zal ge lieven tc magligeu om, in afwachting van het bij de Sta- len-Generaal aanhangige besluit betreffende de uitbreiding van liet onderwijs op de Rijks lioogere burgerschool tot eeneu vijfjarigen cursus, het werk van den aanbouw van het

Alkmaarsche Courant | 1870 | | pagina 2