n No. 2, 11 weeenzeven t Jaargang. 1870. Z O N I) A G 9 JANUARI. ©fficiccl @5cbccltc Inschrijving voor de Nationale Militie, Inschrijving voor de Brandweer Proefje van een slel belastingwetten op de inkomsten. 'ISAcfccIijkscïtc Berichte». SB e g 1 E^ruisen. Baden. Oosloiirijk-IIongarllc. Ücrkciyke Staat. Sialic. Spanje. A L A cot Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal 0,65, franco per post f Ö,SÖ, afzonderlijke hommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers IIERM'. COSTER ZOON. De A dvertentiën kosten van 1—5 regels f 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in liet eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. -TTT- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR noodigen degenendie van de gemeenteuit welken hoofde ook, iets te vorderen hebben over den jare 1869, dringend uit om hunne rekeningen voor 15 Januarij 1870 bij den gemeente-architect of ter gemeente-seereiarie inteleveren. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar. A. MACLAINE PONT. 3 Januarij 1870. De Secretaris, NUHOUT van dee YEEN. ter gemeente-secretarieop Dingsdag en Vrijdag van de maand Januarij, des namiddags van 5—7 ure precies. van de personen die sedert 1 Eebruarij 1869 in de gemeente Alkmaar zijn komen wonen en van allen die in den loop van 1869 20 jaar oud zijn geworden, op Maandag, Woensdag en Vrijdag, des morgens \an 102 ure, gedurende de maand Januarij. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de maand Augustus 1869; Verzonden geweest Naar Noord-AmerikaVan het hulpkantoor te Schoorldam. J. BAREMAN Collemet. Naar Belgie: J. EUGENE SEGIIERS Anvers. Naar Duitschland: Van het hulpkantoor te Spanbroek: H. HAMMES Erssen. POLITIE. Ter terugbekoming is aan het Commissariaat van politie voorhanden het navolgende gevondene, alseen zak met bruine booneneen vat azyneen muntbiljeteen merinosse pelerine, een gouden medaillonde daarop regthebbendeu wor den verzocht zich aantemelden. De afschaffing der patentbelasting zou geen tegenkanting ondervinden, indien er iets aannemelijks voor in de plaats gesteld kon worden. De Minister van Einaneiën heeft haar onherroepelijk veroordeelden zou haar willen afschaffen of algemeen maken. Dat algemeen maken staat echter met af schaffen gelijkwant zij zou bestaan in haar vervanging door een algemeene inkomstenbelasting. De Minister zou er wel voor zijnmaar zegt hij «de tijd schijnt nog niet gekomendat de tegenzin en het vooroordeel tegen een al gemeene inkomstenbelasting genoegzaam zijn geweken." En de Tweede Kamer Heeft zij den voorzichtigen Mi nister aangemoedigd Zij heeft wel gezegddat er door tastende maatregelen noodig warenmaar aan de plannen van den Minister ten opzichte van de afschaffiing der patent belasting en haar vervanging geen bijval geschonken. "Wilde men een beteren staat van zaken voorbereiden en de toekomst onzer tinancien verzekerenniets anders schoot over dan het scheppen van nieuwe hulpbronnenverklaarde zijen"Zoo ooitbehoorde thans de impopulariteitaltijd eenigermate aan het opleggen van nieuwe lasten verbondente worden getrotseerd." Maar: "De afschaffing der patentbelasting vond, ook in verband met hetgeen daarvoor in de plaats zou wor den gesteld geenerlei sympathie." Het schijnt dat deze woorden uit het Voorloopig Verslag veilig aldus gewijzigd kunnen worden "De afschaffing der patentbelasting vond geenerlei sympathie om hetgeen er voor in de plaats zou worden gesteld." Althans de patentbelasting heeft zelve geenerlei verdediging gevondenmaar de rijksbelasting op de inkomstendie haar zou moeten vervangen, "vond weinig bijvalvoor zooveel daaronder eene algemeene belasting van ieders inkomsten in ééue som samengetrokken moest worden verstaan." Men gaf in overwegingde patentbelasting te be houden als belasting op de inkomsten van handel en nijver heid maar haar te hervormen en te verbeterenhaar uit te breiden over andere nijverheids-inkomsten die thans nog onbelast zijn, bij voorbeeld het landbouwbedrijf, en daarna de overige hoofdbronnen van het inkomen der ingezetenen, elk naar haren aard, voor zoover dit mogelijk zou blijken, aan een billijke belasting te onderwerpen. Zoo zou men niet ééne algemeene inkomstenbelasting, maar verschillende belas tingen op de verschillende bronnen van inkomsten naast elkander verkrijgen. Handelaars, neringdoenden, winke liers fabrikantenambachtslieden enz., ook landbouwers en veehouderszouden in hunne inkomsten getroffen worden door een verbeterde patentbelastingde ambtenaren door een afzonderlijke belasting van hunne traeteraenten geheven de landeigenaars, eigenaars van huizen renteniers enz. door ver schillende belastingen op al deze rentegevende goederen. Een voorbeeld van zulk een stel van belastingen op de inkomsten, een uitwerking van het in het Voorloopig Verslag aangegeven denkbeeld zou men zeggen, wordt ge vonden in het werkje van het lid der Tweede Kamer Mr. S. van Houten, "De Toekomst onzer Einaneiën," eigenlijk een overdruk van een reeks van artikelen, vroeger door den schrijver geplaatst in de Nieuwe Groninger, thans het Boor den. De schrijver stelt een viertal belastingen voor op ver schillende bronnen van inkomsten, die volgens zijne bereke ning nagenoeg evenveel zouden opbrengen als de tegenwoor dige patentbelasting en de accijnsen op zout en zeep, die dan zouden kunnen vervallen: a. Op de inkomsten uit burgerlijke en militaire betrek kingen en alle zoogenaamde vrije beroepen. b. Op de inkomsten uit handelfabriekwezen en verwante bedrijven. c. Op de inkomsten uit het bezit en de exploitatie van vaste goederen. d Op de inkomsten uit rentegevende schuldvorderingen staatspapieren enz. Tot de eerste afdeeling zouden belmoren alleu die zich door hun arbeid een zeker inkomen verwervenzonder behulp van noemenswaardig kapitaal, b.v. alle burgerlijke en militaire ambtenaren advokaten geneesheerengodsdienst leeraars onderwijzers enz. De tweede afdeeling zou allen bevatten die inkomsten trekken uit groot- en kleinhandel in goederen en fondsen, lusschenhandel, fabrieken, handwerken en ambachten, on dernemingen van vervoer, landbouw, scheepvaart enz., waartoe samenwerking van kapitaal en arbeid noodig is. De derde en vierde afdeeling zouden de eigenaars van onroerende goederen, rentegevende schuldvorderingen en staatspapieren bevatten. De bezwaren tegen het stelsel van den heer van Houten zijn duidelijk en eenigszins uitvoerig uiteengezet door pro fessor Buys in het nummer van de Gids van deze maand. Zij gelden voornamelijk de wijze waarop het inkomen uit de verschillende takken van handel en nijverheid en uit de ren tegevende papieren voor de heffing der belasting bepaald of liever begroot zou worden. Wat het eerste betreft, levert de heer van Houten ons een andere patentwet, die ongetwij feld evenveel gelegenheid aanbiedt voor dwalingongelijk- matigen druk en willekeur als de bestaande. Er moet gelet worden op den aard van het werkop het kapitaal dat er noodig is, op het aantal en de loonen der arbeiders, o.n het bedrag der inkomsten te bepalen. En wie zullen dit moeten doen? Laat de heer van Houten ons zelf het antwoord geven. "Daar de omvang van een bedrijf een ook aan uitwendige «kenteekenen waarneembaar feit is, en zaakkundige zetters "naar die uitwendige kenteekenen én de waarde van den "arbeid des ondernemers én den omvang van het kapitaal "én de voordeelen welke de onderneming gemiddeld oplevert, "bij approximate kunnen ramendaar voorts de aange slagene, indien hij eene geregelde boekhouding heeft, des "noods in staat is, tegenover de schatting door zijne boeken "een, ook elders in rechten admissibel, bewijs te leveren, "en aldus hier de bezwaren niet bestaan welke aan eene //belasting naar de in eens geschatte inkomsten verbonden "zijn, is de aanslag door zetters, welke vanwege de hooge "regeering in overleg met de plaatselijke besturen worden benoemdmet hooger beroep, hier toelaatbaar." Voor den schrijver schijnt deze redeneering bevredigend. Zal zij het ook zijn voor de belastingschuldigen? Mag men van hen vorderen, zich te onderwerpen aan het oordeel der zetters, met het recht, waarvan zij niet zullen verkiezen ge bruik te makenom hunne boeken open te leggen Inder daad hier blijft niets over dan zuivere willekeur. Het is een proef om de best aande patentwet te verbeterenen die proef is misluktzooals elke proef daarvan mislukken zal. Het is gemakkelijk gezegd en klinkt aanvankelijk aanlokkelijk genoeg: ga van een bestaande belasting op de inkomsten uit, van de patentwet, maar verbeter haar, voeg er belastingen op alle andere bronnen van inkomsten bij, en gij bobt uw doel bereikt. Ook de schrijver van deze artikelen meende aanvankelijk dezen weg niet verwerpelijk te moeten achtenmaar de bezwaren betreffen juist de verbetering der patentwet. Die haar beproeft, zal bevinden dat zij onmogelijk is. Hier is geen billijke, voor allen geldende maatstaf te vinden. Dat heeft vooral het voorbeeld van den heer van Houten bewezen, die eindelijk zijn toevlucht moet nemen tot „zaakkundige zetters." Zaak- kundigen ziedaar de laatste toevlucht. Men late de beslissing over aan het oordeel van deskundigen zie daar de erkenning van eigen onvermogen om eenigen maatstaf aan te geven. Dit. geldt bij uitnemendheid tegen den heer van Houtendieals hij de inkomstenbelastingen gaat bespre ken, ons zegt, dat hij geen voorstander is van een enkele algemeene inkomstenbelasting, omdat hij bij rijksbelas tingen geen voldoend vertrouwen kan stellen in de collegiën van zetters! "Het overwicht bij de benoeming der collegiën "van zetters zegt hij zou wel moeten berusten bij den "Minister van Financiën. Rijks-ambtenaren zouden in die "collegiën de hoofdrol moeten spelen, en bezoldigde, of althans "door een goed presentiegeld aangelokte zetters de secundaire "rollen. Aan zulke collegiën de arbitraire macht toe tever- "trouwen, welke bij eene belasting naar het in eens geschatte "inkomen noodwendig aan de administratie verleend moet "worden, hiervoor deins ik terug. De macht, die reeds "niet zonder hezwaar gelegd wordt in handen van eene door "de voorname belanghebbenden zeiven gekozen collegie, ver trouw ik niet in handen van ambtenaren, die gehoorzamen "aan aanschrijvingen van een ministeren van zetters die "niet tot de belastingschuldigen staan in de eigenaardige //stellingwelke het lidmaatschap van den gemeenteraad in //onze staatsinrichting medebrengt."En toch deinst de schrij ver niet terug voor het denkbeeld, aan die niet vertrouwbare zettters over te laten de schatting der inkomsten niet alleen van geneesheeren advokatenprocureursnotarissenonder wijzers, letterkundigen, kunstschilders enz., maar ook van de winsten van allén die zich inlaten met groot- en kleinhandel in goederen en fondsentusschenhandelfabriekenhand werken en ambachten ondernemingen van vervoer, landbouw, veeteelt, scheepvaart,, visscherij enz. Inderdaad, als er geschat moet worden, zal het eerder mogelijk, zal het eenvoudiger en gemakkelijker zijn, ineens iemands inkomsten in haar geheel te begrooten, dan te be palen wat elk bijzonder bedrijf aan den handelaar, den nering doende, den fabrikant, den boer of den ambachtsman opbrengt. Geheel billijk is dan ook het oordeel dat de heer Buys over het door den heer ran Houten ontwikkeld stelsel uitspreekt in deze woorden: "Wat, sedert de dagen van Gogel als de "eerste en voornaamste grief tegen het patentrecht heef, "gegolden, namelijk zijn willekeur, wordt eenvoudig bevestigd //en tot een algemeen stelsel verheven. De zoogenaamde "belasting naar het inkomenzal eenvoudig zijn en blijven «eene brutale heffing uit het inkomenhier grootdaar klein, //elders niets beduidend. Aan tauxateurs zal de onmogelijke "taak worden opgedragenom of zonder eenigen maatstaf "hoegenaamdof naar grondslagen welke hoegenaamd niets "beteekenente bepalen welk inkomen elkeen aan zijn be- "drijf ontleent. Hoe is het mogelijkdat men den Staat //onbekwaam verklaart het geheele inkomen te schatten van //elk burger, en tevens wel bekwaam om te bepalen wat dit //of dat bedrijf hem opbrengt. In het eerste geval kaï} de //schatter uit de bekende levenswijze van den belastingschul- "dige althans iets omtrent het cijfer van diens inkomen op- //maken, hoe hoogst gebrekkig die maatstaf dan ook zijn //mogemaar in het tweede geval? Kan de Staat aan den ./winkelier zeggenafgescheiden van hetgeen gij aan vaste //goederen of fondsen mocht ontleenenhoud ik het er voor, //dat, gij uit uwe nering op zich zelve dit, of dat inkomen //trekt En dat stelsel van reine willekeur zou nu ook //worden toegepast op den landbouw, op het bedrijf, welks "beoefenaren zeiven dikwijls zoo slecht op de hoogte zijn //van hunne eigen verdienstenhet zal ook worden toege- //past op alle bedrijven welke tot nog toe van het patent //waren vrijgesteld. Ook in de groote steden zal de schatter //aan den aavokaatden kunstschilderden auteur komen //zeggen wat zijne praktijk, zijn penseel, zijne pen hem //opleverten die schatting zal men dan versiereu met den //naam van belasting naar het inkomen!" Er zou nog bijgevoegd kunnen worden, dat een schatting die alle ingezetenen treftaltijd meet vertrouwen verdient dan een schatting waaraan slechts enkele klassen van inge zetenen onderworpen worden. De collegiën van zetters toch waarvoor de heer van Houten niet terugdeinsthebben te bepalen, welk aandeel handel en nijverheid in de inkomsten belasting hebben te betalen. Hij wenscht //zaakkundige zet ters." Handelaars en industriëelen Maar dan is het te vreezendat dezen de inkomsten door handel en industrie verworven in het algemeen te laag stellen in vergelijking met de overige bronnen van inkomsten. Althans zij die op andere wijzen worden aangeslagen, zullen allicht dezen aan slag van den handel door de handelaars zeiven wantrouwen. Hebben daarentegen ambtenaren of personen die geen handel of industrie uitoefenen het overwicht in de collegiën van zettersdan zullen de handelaars en industriëelen allicht klagen dat zij te zwaar worden gedrukt in vergelijking van anderendat hunne winsten te hoog worden geraamd. Een collegie van zettersdat de inkomsten van alle ingezetenen moet schatten, onverschillig uit welke bronnen die inkomsten voortvloeienen daarbij kan letten op voor allen gelijkelijk geldende kenteekenenop de levenswijze van den belasting schuldige op zijn huiszijn bedienden enz. zal ongetwijfeld meer publiek vertrouwen genietenen dit is op zich zelf reeds geen gering voordeel. Eindelijk zou er belasting betaald moeten worden van de inkomsten uit rentegevende schuldvorderingenenz. Hier zou men van eigen opgaven moeten uitgaanversterkt door eenige middelen van controle en strafbepalingen bij ontdek king van verzuimdie hier niet in 't bijzonder kunnen na gegaan wordenmaar die waarschijnlijk niet licht iemand zullen bevredigen. Die het geschrift van den heer van Hou ten leestzal zeer geschokt worden in zijn geloof dat de patentbelasting behouden blijven, en, hervormd en verbeterd, met andere belastingwetten op de overige bronnen van in komsten een bruikbaar stelsel zou kunnen vormen, waarnaar alle inkomsten gelijkmatig belast zouden kunnen worden. Hoogstwaarschijnlijk zal de lezer tot het besluit komen, dat de patentbelastingdat elke belasting van handelswinsten onhoudbaar is en dat^ zoo er een belasting jnaar de in komsten geheven moet worden, een enkele algemeene inkom stenbelasting voor allen de voorkeur verdienen. W. v. d. K. In 1869 zijn te Antwerpen binnengeloopen 3787 koop vaardijschepen, metende 1.225,596 tonnen, zijnde 240 schepen en 106,815 tonnen meer dan in 1868. Door de Antwerpen bezoekende stoombooten zijn 1316 reizen gedaan, zijnde 118 meer dan in het vorige jaar. Het rechtsgeding van Firmin Godeau den agent der In ternationale Arbeidersvereeniging te Morlanwelz\ in het ko- lendistrict van Charleroiopent vele arbeiders de oogen omtrent het misbruikdat hunne medearbeiders-chefs van hunne bijdragen hebben gemaaktte Gilly hebben dan ook in de laatste 3 weken van de 900 leden der Internationale meer dan 700 hun ontslag genomen. He bestuur der Vereeniging van berlijnsche kooplieden heeft,in antwoord op de mededeeliug van den minister van koophandel, aangaande een met 1871 aantevangen jaarlijk- sche internationale tentoonstelling te Londen de deelneming daaraan ontraden omdat de engelschen er grootede noord- duitschers slechts geringe voordeelen van zouden trekken. Do catholieke geestelijke dr. Kayser is door den aarts bisschop van Keulen in zijne bediening geschorst, wegens het voltrekken van het huwelijk van den Vorst van Rouma- nie met prinses Elisabeth v. triedzonder van het bruids paar de gelofte te vergen, dat zij hunne kinderen in het r. c. geloof zouden opvoeden. De Vorst zu Hohenzollern heeft hem een legaat van 1000 th. jaarlijks toegelegd. Te Waldenburg, iir Silezie, hebben 736S mijnwerkers se dert eenigen tijd den arbeid gestaaktten gevolge van den eisch der ondernemers om uit de arbeiders-vereenigingen te treden. Zij hebbenom zich gelden te verschaffen, getracht 10000 schuldbekentenissen aan toonder van 15 silbergroschen uittegeven maar de uitgifte van dergelijke papieren zonder de koninglijke bewilliging verboden zijndeeene boete be- loopen ten bedrage van J der in omloop gebrachte stukken. De nog onuitgegevene zijn in beslag genomen. Den 3 hebben een aantal mijnwerkers, die tot dien dag het werk hadden voortgezetliet voorbeeld hunner makkers gevolgd en den arbeid gestaakt. Een berlijnsch student, Heppner, tegen wien een bevel tot gevangenneming was uitgevaardigd, -wegens beleediging des Konings in door hem aan de sociaal-democratische Volksitaat te Leipzig gezonden artikels, is bij tijds de hoofdstad ont vlucht, maar te Leipzig op verzoek der pruisische regeeriug in hechtenis genomen. Behalve het in aanbouw zijnde gepantserde fregat de Groote Keurvorstzal nog een gepantserd fregat voor de noord- duitsche marine worden aangeschaft't welk den naam van Frederik de Groote zal dragen. De mennonieten hebben op hun herhaald verzoekom vrij stelling van de krijgsdienst te erlangen, een afwijzend ant woord bekomen. De leden der rechtbank te Berlijn hebben, bij hunne be raadslagingen over het ontwerp-strafwetboek voor het Noord- duitsch- Verbondzich met 23 tegen 19 st. voor de afschaf fing der doodstraf verklaard. De vergunning tot, het houden van speelbanken in het Noordduitsch Verbond eerst met 31 Dec. 1872 eindigende, heeft de regeering de pachtder speelbank te Baden tot dat tijdstip verlengd. De pachtsom is echter van 300000 tot 500000 fl. 's jaars verhoogd en de verplichtingen des pachters tot on derhoud. en verfraaiing der bestaande inrichtingen zijn aan merkelijk uitgebreid. Ten gevolge van deze overeenkomst zal het reservefonds voor de verschillende badinrichtingen met het einde van 1872 ongeveer üQOOQO th. bedragen. OOSTENRIJK. De aartshertog Albrecht heeft op nieuw 10000 fl. beschikbaar gesteld voor hst reserve-kapitaal vau het door hem gestichte fonds ten behoeve van onbemiddelde officieren. Te Brünn is in hechtenis genomen de heer Miihlwasser, redacteur en uitgever van het sociaal-democratische orgaan Volkstribm, beschuldigd van hoogverraad, op grond van een door hem geschreven artikel. Hij had vroeger beweerd dat 6000 arbeiders hem zouden bevrijden, indien men het waagde hem te arresteerenmaar talrijke groepen arbeiders hebben zijne wegvoering werkeloos aangezienonderweg trachtte hij te ontvluchtenmaar hij werd spoedig achterhaald. Door een lOOtal der voornaamste ingezetenen van Weenen is eene vereeniging gesticht tot bevordering derduitsche be langen in Oostenrijk. De spaansche Afgevaardigde Castelar heeft, bij schrijven aan de Neue Freie Presse zijnen dank betuigd voor de vele hem uit geheel Duitschland toegekomen bewijzen van sym pathie, naar aanleiding zijner in de Cortes gehouden rede voeringen over godsdienstige en staatkundige kwestiën. HONGARIJE. De genl. Kossuth heeft uit Turijn 1000 fr. gezonden voor de stichting van een invaliedeuhuis voor honveds van het jaar '48, en tevens de natie tot verdere krachtige deelneming aangespoord. De degen en de hoeddoor den Paus met het Kersfeest ingezegend, zijn, even als gedurende de laatste 40 jaren, wederom bij de kostbaarheden in de sixtijnsche kapel neder- gelegdomdat geen Souverein zich jegens de kerk genoeg verdienstelijk heeft gemaakt om die ten geschenke te ont vangen. Bij de ontvangst der bezending van het leger op 's Pau sen naamdag27 Dec., heeft Z. H., volgens sommige be richtgevers zijne vreugde betuigd over het vragen van ver giffenis door een hooggeplaatst persoon, die tot zijne ver schooning had aangevoerddoor het onwederstaanbaar ge weld zijner regeering te zijn medegesleeptom zich aan het hoofd der scharen te plaatsenwelke den H. Stoel hadden aangevallen en beroofd. Van deze gezindheidreeds lang aan den Paus bekendhad Z. H. laatstelijk de stellige ver- zekering ontvangen. Met den niet genoemden persoon kan niemand anders bedoeld zijn dan de Koning van Italië. De vergaderzaal van het concilie in de S. Pieterskerk groote bezwaren voor sprekers en hoorders opleverende, wordt in het paleis van het Quirinaal een ander locaal in gereedheid gebracht. Door meer dan 300 napolitaansche dames is aan de jong geboren prinses van Napels eene prachtige luiermand, met eene kostbare, kunstig bewerkte wiegten geschenke gegeven. Den 23 is de kardinaal de Reisachdie op reis naar Rome door eene ernstige krankheid overvallen wasin een klooster van Opper-Savoye overleden. De minister van justitie en eeredienst, Zorilla, heeft in de Kers-vacantie der Cortes eene ambtelijke rondreis door de provinciën Albacete, Valencia, Tarragona, Barcelona en Saragossa gemaakt. Te Valencia en Barcelona is hij door de volksmenigte zeer slecht ontvangen. Hij werd daar uit gejouwd en met den kreet van "leve de bondgenootschap pelijke republiek!" begroet, terwijl te Barcelona zelfs steenen tegen en een flesch terpentijn in zijn rijtuig zijn geslingerd, zoodat het door eene afdeeling ruiterij moest begeleid worden toen hij het stadshuis verliet. Verscheidene personen zijn in hechtenis genomen. De carlistische brigadier Polo heeft kwijtschelding van de doodstraf bekomen, cn thans worden pogingen aangewend om zijne straf van altijddurenden dwangarbeid in die van verbanning te veranderen, gelijk ook met zijnen wapenbroeder Caïmo is geschied. la Gazette du Midi van Marseille verzekert, dat de Koning van Saksen zijne dochter, de hertogin v. Genua sterk het aannemen van de spaansche Kroon door prins Thomas ont raden heeft, omdat Spanje behoefte heeft aan een krachtigen Souverein van rijpen leeftijd en een minderjarig Vorst enkel tot werktuig zou strekken voor eerzuchtigen en intriganten. De hertogin zou haren vader geantwoord hebben, dat zij zijne zienswijze volkomen deelt. De Koning van Italië heeft officieel geantwoorddat hij aangezien de hertogin v. Genua volhardt in het weigeren barer toestemming, van oordeel was, haar in dit opzicht geen geweld te moeten aandoen. Ten gevolge hiervan heeft

Alkmaarsche Courant | 1870 | | pagina 1