^rooMIrillaiije en Ierland. Rusland. Verecnigde Stalen. QBai*aguay. tiernanng van Pokiers. t «ibg-flicuwg. vnujort de Avenue vóór het paleis van nijverheid door een regiment jagers bezet. Hij sommeerde den hevelhebber het volk rustig te laten passeeren en beriep zich ook op zijne betrekking van Afgevaardigdedoch tromgeroffel en een dreigend antwoord bewoog hem het volk tot wijken te brengen. 's Avonds hadden onder het zingen der Marseillaise 3 samenscholingen plaats, 2 op de Boulevards en 1 in de voorstad S. Antoine waar de winkeliers zich met stokken wapendenom de policie in het handhaven der orde behulp zaam te zijn. Op den Boulevard werd de polieie met stee- nen begroet, waardoor 3 beambten gekwetst werden terwijl 2 anderen stiletsteken bekwamen. Eenige personen werden gearresteerd. De cassatie van het tegen Traupmann uitgesproken dood vonnis is verworpen. Senaat. Den 4 heeft de heer de Butenval, een vrijhan delsman eene interpellatie aangekondigd omtrent de handels- staatkunde van het nieuwe bewind. Bij het beantwoorden der interpellatie van den heer Rouland ter zake van het concilie, heeft de minister Dam den 11 verklaard, dat hij aan den gezant te ltome bericht had, dat de ministers hunne adhmsie schenken aan de houding der vorige"het keizerlijk bewindzeide hijheeft niets te voor zien en niets te voorkomen; het eerbiedigt de Kerk, en de Kerk zal het wederkeerig eerbiedigen." Deze woorden vonden toejuiching en een voorstel van den heer Suin om, berus tende in ae gegeven ophelderingen en verzekeringen, tot de orde van den dag overtegaan, werd aangenomen. Wetgevend Lichaam. Den 10 heeft de minister OUivier de volgende redevoering uitgesproken: "Wij gelooven dat het voldoende zal zijn te verklaren, dat wij als ministers dezelfden zullen blijven die wij warentoen wij ons nog niet met het gezag bekleed zagendat wij geene andere beginselen en regelen zullen volgen, dan diewaarvan wij de beoefening steecis hebben aangeraden. Wij zullen bij onze handelingen noch de eisehen des tijds, noch de lessen der ervaring voorbijzien, maar met volharding en stand vastigheid arbeidentotdat wij het gemeenschappelijk pro gramma 't welk ons tot elkaar gebracht heeft en de wettige reden van ons bestaan uitmaakt, in zijne gansche volheid ten uitvoer hebben gelegd. (Talrijke blijken van goedkeuring.) Daartoemijne heeren wordt in de eerste plaats gevorderd dat wij het vertrouwen van den Souverein bezitten. Deze heeft ons dit met eene edelmoedigheid geschonken, die hem eene verheven plaats in de schatting der wereld zal doen innemen. (Toejuiching.) Maar uw vertrouwen behoort zich aan dat van den Souverein te paren. Dit komen wij van u vragen. (Blijken van toestemming.) Wij vragen het van een ieder uwer; en wat on3 betreft, bij de dagelijksche volbren ging onzer taak, zullen wij niet slechts acht geven op de meerderheiddie ons zal ondersteunen, maar ook op de oppositie, die ons met hare kritiek zal vereeren. Wij zullen de meerderheid, die ons zal volgen, erkentelijk zijn voor hare ondersteuningzonder welke wij niets tot stand zouden kunnen brengen; en wij zullen dankbaar zijn jegens de op positie voor hare gispingdie ons zal versterkenbeteugelen en tot verdubbelde inspanning van krachten zal aansporen. (Algemeene bijval.) Zoodra eene der groepen dezer verga dering de meerderheid der bevolking aan hare zijde mocht hebbenzullen wij ons beijveren om haar, op welke bank zij ook moge worden aangetroffen, de zware verantwoorde lijkheid voor het bestuur der aangelegenheden des lands over- tedragen. (Goedkeuring.) Wij doen derhalve een beroep op den goeden wil van allenwij streven naar verzoening en bevredigingwij zullenzoo lang wij aan het bewind zijn trachten om door onze daden een stroom van vrijheidvan goede trouw en rechtschapenheid te verwekken, die alle scherpe besehuldigingenalle bittere herinneringenallen haat en eiken verkeerden hartstocht zal uitwisschen. Op die wijze zullen wij gezamenlijk het schoonste werk volbrengendat door staatslieden kan worden gewrochten den droom ver wezenlijken door alle groote geesten gekoesterdnamelijk de duurzame vestiging van een nationaal gouvernementmet vastheidmaar te gelijker tijd met buigzaamheidtoegepast op de afwisselende eisehen der omstandigheden en op de rus- teloozen herschepping dor denkbeeldeneen werk't welk door het bevorderen van de vlucht der nieuwe geslachten en het aanmoedigen hunner verwachtingen, hunner wenschen en hunner denkbeeldende toekomst onzer groote fransche de mocratie zal waarborgendie den vooruitgang zonder ge weldige schokken en de vrijheid zonder omwentelingen zal doen zegevieren." (Algemeene toejuichingen.) Het zenden van soldaten, die z.g. openbare vergaderingen hadden bijgewoond, naar Algiers, waarover de heer Gamletta de regeering interpelleerde, werd verdedigd door de ministers van oorlog en van justitie; van de 12, die zich daaraan schuldig hadden gemaakthadden 10 berouw betoond, maar 2, die bovendien revolutionaire betrekkingen onderhielden, nieten deze waren naar Setif gezondenook waren 4 of 5 onderofficieren overgeplaatst naar Algiers, die geld inzamelden voor genoemde soldaten en oproerige geschriften onder de parijsche bevolking verspreidden. De geest van het leger was overigens uitmuntend, en het zou de oppositie niet gelukken het te bewegen om de wapenen tegen het gouvernement te keeren. De heer Gambetta verklaarde daarop, dat de regeeriug nooit op de ondersteuning der oppositie zou kunnen rekenen, en dat eenmaal de meerderheid, zonder geweld te plegen, de republiek zou proclameren. De heer Picard diende een ontwerp in tot instelling der jury voor drukpersdelicten, de heer Raspail een tot afschaffing van den eed; laatstge noemde stelde tevens de benoeming eener commissie voor, tot het verifiëeren van de rekeningen der stad Parijs en het instellen van een onderzoek naar het persoonlijk vermogen van den heer Haussmann. Tot ondervoorzitters zijn gekozen de heeren Mege, Busson en Alfred Leroux. Den 11 heeft de heer Montpayronx verlof gevraagd voor eene interpellatie, betrekking hebbende op het onderwerpen der leden van het geslacht Bonaparte aan het gemeene recht. De heer Rochefort vroeg, of de minister van justitie den eischwegens den door prins Pierre gepleegden moordniet ontvankelijk zou doen verklaren? Hij vergeleek het geslacht Bonaparte bij liet geslacht Borgia, waarover luide teekenen van afkeuring werden gegeven en de president hem tot de orde riep. De minister Ollivier antwoordde op waardige wijzedat aan 's prinsen verlangenom voor den gewonen rechter gesteld te wordenniet voldaan konmaar onge twijfeld door het bevoegde collegie, door het lot opgeroepen onder de leden der Algemeene Raden van geheel Frankrijk, een onpartijdig vonnis geveld zou worden, en dat, mocht het al later in bedenking komen om de buitengewone rechtspleging aftc- schaffen, de letter der wet ditmaal gevolgd behoorde te worden. Het bewind vertegenwoordigde de rechtvaardigheid en het recht maar zou, daartoe door opruiing getartook toonen de kracht te vertegenwoordigen, 's Ministers woorden werden herhaal delijk toegejuicht, behalve door de linkerzijde. De voor zitter verzocht machtiging tot het vervolgen van den heer Rochefort, wegens het nummer der Marseillaise van dien dag. Den 12 heeft de minister Daru. medegedeelddat de mi nisterraad, in overeenstemming met den Souvereinbesloten haddat de leden van den Geheimen Raad in geen geval den ministerraad zullen mogen bijwonen. Tot de orde van den dag werd overgegaan ten aanz.„„ wm,* „anvraag van den heer Jules Ferry, om eene iuterpellatie te doen ten aanzien der door hem beweerde ongrondwettigheid van den Hoogen Raad van Justitie, en omtrent de dien ten gevolge ongrondwettige decreten tot oproeping van dien Raad. De minister Ollivier bestreed de aanvraagals niet betreffende eene interpellatiemaar een voorstel om te verklarendat het Wetg. Lichaam constituëerende macht bezit en dat het jongste Senatus-consult inconstitutioneel is. Rochejort is eerst tegen 5 urenzeer ontdaanin de vergadering verschenen. Den 13 heeft de heer Rogent Laurent verslag uitgebracht aangaande de aanvraag tot vervolging van Rochefort. De commissie stelt met alg. st, voor de machtiging te verleenen. Bij de discussie over het reglement van orde, heeft de heer Thiers het weder invoeren van het adres van antwoord op de troonrede verlangd, en, toen de president aanmerkte, dat over de constitutie niet beraadslaagd mocht worden, ge zegd, dat hij zich verwonderde over zoo angstvalligen eer bied voor eene constitutie, welke men zelf zoo dikwijls ver minkt had. Engeland. De Morning-Herald, een der voornaamste conservatieve bladen, heeft dezer dagen opgehouden te ver schijnen. Ierland. De heer Walsh, de koopman die op 1 Januari nabij Tuam gewond werdis sedert overleden. Een gedeelte der bevolking was hem vijandig, in de meening dat de prijs der eieren te hoog werd, doordien hij die in het groot uit voerde naar Londen. De stedelijke regeering van Dublin heeft den 10 eene mol ie aangenomen, waarin een beroep gedaan werd op de Rijks- regeering, om aan Ierland eene köninglijke residentie en een nationaal Parlement te geven. Door verkeerde bezorging van een uit Geneve aan den heer Tscherkessow, rechter te Petersburg, gezonden brief, is eene socialistische samenzwering ontdekt, waarvan de deel nemers, door eene bij dien rechter gedane huiszoeking, be kend geworden en ten getale van ongeveer 150, meest jongelieden, ge-:at zijn (Volgens later bericht bestaat de deelneming der gevangenen uitsluitend in het vinden hunner namen op eene lijst, zoodat zij waarschijnlijk ontslagen zullen worden). Eene keizerlijke ukase beveelt de uitgifte van 6 seriën schatkistbiljetten, tot een gezamenlijk bedrag van 36 miljoen roebels. Op 28 Nov. heeft de minister van buiten! zaken eene aan schrijving gericht aan al de vertegenwoordigers der Unie in het buitenlandinst.ructiën behelzende voor het tot stand brengen eener conventie tusschen al de zeemogendheden ter bescherming van onderzeesche telegraafkabels. Lopez is uit zijne laatste schuilplaats verdreven en met zijne familie en eenige officieren naar Bolivia gevlucht. De gealliëerden zullen 8000 man in Paraguay achterlaten en hunne overige troepen terugroepen. Bij de inneming van Igatcnuy zijn 4000 personen in vrijheid gesteld. II a 11 i. Den 10 Dec. is het laatste door den geul. Salnave bezette punt der republiek, de hoofdstad Port-au-Princedoor ver raad en zonder gevecht in handen der insurgenten gevallen. De dictator is in een nabijgelegen fort geweken, van waar hij denkelijk op een engelsch of noordamericaansch vaartuig zal trachten te ontkomen. Het eenige punt, dat hij in het noorden bezat, Cap-Haïtien, was hem in de vorige maand door de opstandelingen ontnomen, te gelijk met zijne zee macht, bestaande uit 2 aldaar liggende stoomschepen. IliniieiBlaiid. Staten-Generaal. De heer Godefroi heeft zijn ontslag genomen als lid der 2' Kamer voor Amsterdam. De regeering heeft een wetsontwerp ingediend op de in richting der bewaarscholen. Is. Kamer. Den 12 zijn aangenomen de hoofdstukken Huis des Konings, LLooge Collegïèn van Staatbuit. zaken justitie en r. c. eeredienst. Bij de beraadslaging over het hoofdstuk justitie heeft de minster eene speciale wet toege zegd tot herstel der missie in China, welke door vele leden, in tegenspraak met de afwijzing door de 2« Kamer, verlangd werd. De kamers van koophandel te Rstterdam en Dord recht hadden, bij adressen aan den minister, mede op de instel ling van het gezantschap aangedrongen. Den 13 is het hoofdstuk hero, eeredienst met 22 tegen 13 st. goedgekeurd; de minister heeft de indiening eener speciale wet toegezegd betreffende de door de 2e Kamer, op voorstel van den heer v. Lijnden, verworpen post voor het algemeen collegie van toezicht en beheer der kerkelijke goederen. Den 14 is de begrooting voor de staatsspoorwegen met 19 tegen 17 st. verworpen. Verscheidene leden hadden be zwaar tegen de daarop gebrachte post voor de verbetering der haven te Harlingen. Spoorwegen. Van de 8 miljoen, benoodigd voor den spoorweg Tilburg-'s Hertogenbosch-Nijmegen, zijn 5 miljoen in Engeland geplaatst, voor f 108.000 is door belanghebhende gemeenten en door particulieren ingeschreven en voor de ont brekende f 192.000 is eene inschrijving geopendgroot 800 aandeelen van f 240. Oorlogskosten. Onder de werklieden te Amsterdam circuleert een adres van adhsesie aan die der Staten van Groningen en der inwoners van de stad van dien naam waarbij wordt aangedrongen op vermindering der krijgslasten Vesting Maastricht. Door den heer M. P. Regout te Maastricht is een gedeelte van den hoofdwal bij de Bosch poort aldaar aangekocht tot bouwterrein voor f 17500. Stoomvaart. De op nieuw opengestelde leening der Kon. Ned. stoomvaart-maatschappijtot het openen eener rechtstreeksche stoomvaart op Noord-America is niet vol- geteekend geworden. Marktwezen. Te Hoorn zijn in 1S69 ter waag gewogen 7597 stapels kaas, wegende 2,020.356 N. P., tePurmerende 7594 stapels, wegende 2.037,036 N. P. Te Arnhem is eene Werkmans-vereeniging opgericht, met ongeveer 150 ledenonder voorzitterschap van dr L. Mul der, bestemd tot wekelijksche bijeenkomsten voor nuttig en gezellig samenzijn. Onderwijs. Den 11 is de daartoe verbouwde kazerne aan de Pontsteeg te Deventer ingewijd als hoogere burger school waarvoor de daartoe gebezigde lokalen van het ste delijk atheneum onvoldoende waren geworden. Te Winschoten is eene ambachtsschool opgericht voor toe komstige timmerlieden en houtwerkers20 jongelieden nemen aan de lessen deel. Aanbestedingen. Den 13 te 's Graveuhagehet ver diepen der nieuwe haven te Middelburg en het afsnijden van eene bocht in die haven, minst, inschr. K. v. Wijngaarden en W. J. Schram te Sliedrecht, voor 687.000. Gieten. De commissie in de Zijpe, tot wering van het bedelen met Nieuwjaar en tot betere besteding van de daar voor gegeven gelden, heeft ditmaal, voor de 18e maal, hare collecte gehouden, welke f 411 heeft opgebracht en aan 280 hoofden van gezinnen, a 1,47 ieder, is uitgedeeld. Voor de noodlijdende gezinnen door de overstrooming van den Bullewijker-polder was tot 6 Jan. aan giften ontvangen 1764.64. Den 10 is te Aarlanderveen door eenige heeren en dames, meest van elderseen concert gegeven ten behoeve der di- aconie-armcn van AlphenAarlanderveenlage zijdeen Oudshoorndat f 400 heeft opgebracht, Rampen. Den 9 is op den Baujaard totaal verongelukt het cngelsche schip W. iV. M. Jdoch het volkmet uit zondering van den kapitein, die het schip niet wilde verlaten, gered en te Zierikzee aangebracht. In den nacht van 89 Jan. is op de Haaks gestrand en verbrijzeld de engelsche bark Robert and Alexander, met rijst naar Breinen. Het volk is met de boot aan het noorden van Texel geland. Rechtszaken. De rechtbank te Roermonde heeft, ter zake van het derailleeren van een goederentrein te Blerick in Juni 1869, den gewezen chef der halte schuldig verklaard aan het zonder opzet doen ontstaan van gevaar voor een spoortrein, 't welk hij had moeten en kunnen voorzien en ten gevolge waarvan verscheidene personen zijn gekwetst en hem veroordeeld tot 45 dagen eenzame opsluiting en f 8 boete. Het prov. gerechtshof in Zuidholiand heeft den 10 uit spraak gedaan in de zaak van Spanjersberg, drukker van het Volksblad te Rotterdamenmet vernietiging van het vonnis der rechtbank wegens onj uiste motiveeringden appel lant, wegen hoon en laster in een gedrukt en in omloop gebracht geschrift, veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf en 2 geldboeten. De veroordeelde heeft zich tegen dit vonnis in cassatie voorzien. De rechtbank te Utrecht heeft den 20 Dec., op den eisch van den heer Doude v. Troostwijkbeslistdat alle treinen op den Rijnspoorweg, ook die van Amsterdam over Breu- kelen en fiarmelen naar Rotterdamte Nieuwersluis behooren te stoppen tot het opnemen van passagiers. De grootvader van den eischer had in 1842 bij het afstaan van grond, dit recht bedongenmaar de spoorwegmaatschappij bewerende dat zulks alleen de treinen in de richting van Arnhem betrof, had met de regeling der winterdienst de eerste trein van Amsterdam naar Rotterdam niet te Nieuwersluis doen ophouden. Misdrijven. In den vroegen morgen van den 8 is een veekoopman in den Beemster nabij Purmerende door 3 man nen aangehoudenvan p. m. f 3U0 beroofd en in het water geworpen, waaruit hij zich met moeite gered heeft. Te Rotterdam is in den schouwburg der heeren Bou- meester 8p Cie. opgevoerd het spectakelstuk "de Non van Kra- kau." Deu 9 heeft de regeering noodig geacht eene com pagnie mariniers nabij den schouwburg gereed te houden en de politie aldaar te versterken, den 10 heelt een gedeelte van het publiek de tooneelspelers voortdurend belet aau het woord jte komen en den 11 is het stuk door een ander vervangen. Bevolking. Op 31 Dec. bedroeg de bevolking van Hoorn 9566van de Zijpe 6680 (2082 in den Anna Paulownapol- der), van Texel 6193, van Barsingerhorn 2316, van Wielin gen 2109, van Broek op Langedijk 1008 zielen. Te 's Gravenhage is den 13, op het voorbeeld van Rot terdam, eene volksgaarkeuken geopend. PER TELEGRAAF. llage U Januari. De Eerste Kamer heeft het hoofdstuk Binnenlandsche Zaken, na eenige discussiën over de afdcelingen Waterstaat eu Ouderwijs, aangenomen met 31 tegen 4 stemmen. Oude kennissendie men in zijne jeugd heeft geacht en liefgehadterug te zien op rijper leeftijd wekt aangename herinneringen op, en men maakt er zich een genoegen van, hen bij anderen in te leiden. Het is dan Dok niet te ver wonderen, dat onze rijk begaafde Van Lemep, zich in zijn laatsten levenstijd herinnerende, hoe De Perpioncher's Onder wijs voor kinderenhein als kind in de hoogste mate had geboeid, besloot dat boek zijnen landgenooten aan te bieden, geheel op nieuw bewerkt naar de behoeften van dezen tijd. En waarlijk, om jeugdige kinderen op prettige wijze bezig te houden en hun verstand en kennis geleidelijk te ontwik kelen zal men niet gemakkelijk eene betere handleiding vinden. Dit boek verdient eene plaats in ieder Nedcrlaudsch gezin en velen zullen met genoegen vernemendat daarvan onlangs eene goedkoope uitgaaf is verschenennu compleet in drie deeltjesdie elk slechts 50 cents kostenzoodat de prijs geen bezwaar kan zijn voor liendie het zich willen aanschaffen. Ook ingebonden exemplaren van deze editie zijn verkrijgbaar met eene kleine verhooging voor den hand. "Ken u zeiven" is eene gulden spreuk, wier toepassing in het leven zonder twijfel de ontwikkeling van den mensch bevorderen kan. In onze dagen vindt die toepassing in één opzicht ten minste vele voorstanders, want meer algemeen dan vroeger legt men zich toe op de kennis van den bouw van het menschelijk lichaam. Maar het peilen der diepten van den menschelijken geest, van de aandoeningen en harts tochten, de deugden en de verkeerdheden van den mensch, zich openbarende in zijn doen ca laten is zeker even be langwekkend en nuttig als de kennis van zijn lichamelijk sa menstel. Daarom vestigen wij de aandacht op een boekdeel, onlangs verschenen onder den titel: De MenschelijkeNatuur in haar wezen en openbaringen. Vrij bewerkt naar Ch. Dollfu door Ja. de Vries f - een boek, dak.eeue interessante en degelijke bijdrage levert tot de kennis van het menschelijk gemoedslevenen overvloeit van opmerkingenzoo verrassend en waar, dat zij den lezer telkens aangrijpen en tot nadenken uitlokken. Naar wij vernemen zal eerlang bij A. C. Kruseman te Haarlem de eerste aflevering van een nieuw werk van D'. J. D. G. Schotel liet licht zien, getiteldDe openbare eere dienst der Nedcrlandsche hervormde kerk in 16e, 17e en i 8' eeuw. Voor zoo ver ons bekend is, is er over dit belangrijk onderwerp nog niet geschrevenen zal Dr. S. het ijs breken, en, bedriegen wij ons niet, dan zal het hoofdzakelijk het kerkelijk leven onzer vaderen, en dus ook een overzigt be vatten van de kerken en haar ameublement, de zeden en gebruikendie alornme bij de godsdienstoefeningenop de kerkelijke feesten enz. plaats hadden, der synodendassen kerkelijke personenadministratiëu enz. enz. Ofschoon wij mogen veronderstellen dat de heer S. een genoegzaam su- pellex voor zijn onderwerp bezit, is het echter bijna zeker, dat op verschillende plaatsen nog heden gebruiken plaats vinden, vooral op kerkelijke leesten, waarvan men noch den oorsprong noch de reden kan gissen; dat zich hier en daar meubels, b. v. preekstoelen, orgels, avondmaal- endoopgoed enz. bevinden, die merkwaardig zijn door ouderdom of kunst, en de aandacht van den heer S. ontsnapt zijn. Het is der halve in het belang en voor de vaderlandsche oudheidkunde in het algemeen cn voor de geschiedenis der openbare eere dienst der Neder! Herv. kerk in het bijzonder, dat den heer S. diergelijke particulariteiten worden medegedeeldopdat zijn arbeid zoo volledig mogelijk zij. Het spreekt van zelf dat hier slechts sprake kan zijn van eigendommelijke gebruiken en merkwaardige, nergens of in zeldzame werken beschreven, meubelen. Leidsche Courant.) Ontvangen van de hervormde gemeente te Schermerhorn ten behoeve der kerkstichting te Heer Hugo Waard, de som van twaalf gulden. Alkmaarden 12 Jauuari 1870. M. LUIJMES. In de vergadering van het Natuurkundig Genootschap van 10 Jan. behandelde het lidde heer JIjeguit de verschil lende werktuigen, welke door middel van stoom- of wind kracht gebezigd worden tot het ontlasten der polders van het overtollige water. Pompen, staande, hellende en hori zontale schepraderenvijzels, trechter-vijzels enz. werden achtereenvolgens beschreven en door gangbare, in water bakken geplaatste modellen aanschouwelijk gemaakt. Een cn ander diende den spreker om hem te brengen tot de behandeling van een nieuw wat er werk tuig, het Pomprad, uitgevonden door deu heer H. Ooermars Jr., civiel-ingenieur te Schiedam, mede ter vergadering tegenwoordig. De heer Leguit had, met zijne gewone vaardigheid, ook een model van dit werktuig samengesteld en stelde daardoor alle aanwe zigen in staat het te leeren kennen en over de bruikbaarheid te oordeelen. Het Pomprad is een verbeterd scheprad: het doet zich voor als eene groote schijf of platte gesloten doosop welker omtrek niet meer dan 7 krom gebogen schoepen zijn geplaatst. De waterloop is voor en achter het rad vrij breed, maar vernauwt zieh omtrent het midden van hetzelve; op dat ge deelte is de bodem overeenkomstig het cirkelbeloop van de einden der schoepen, hol gemetseld, zoodat eene gesloten pompholte gevormd wordt tusschen elke 2 bij de raawente- ling naar heneden gekeerde schoependen gesloten omtrek van de schijf, de beide zijmuren en den bodem van den waterloop. Bij elke omwenteling wordt dus 7 malen de in die pompholte bevatte hoeveelheid water naar buiten gestuwd, en wel door den gebogen vorm der schoepen zonder eenige beroering, zonder merkbaren tegenstand, zonder noemens waardig verlies, zonder waterboog, en bij dat alles onaf han- kelijk van den stand van den boezem, ver boven.de hoogte der as van het rad. Het gewone scheprad is onvoldoende bij slappe winden en hoog buitenwater, zijne werking gaat steeds met verhes en tegenstand gepaard; het pomprad daarentegen kan met alle snelheden opnaaien, het blijft opvoeren hoe ook de hoogten van beneden- of bovenwater veranderenen liet nuttig effect, d. i. de werkelijke opvoer van water in ver houding tot het vermogen van stoom- of windwerktuig, kan op het buitengewoon hooge cijfer van 90 p.ot. gesteld worden. Het rad is bovendien sterk en goedkoop, goedkooper dan een gewoon sclieprad. De opgenoemde voordeelen bestaan niet enkel meer in de verwachting van den uitvinder, maar zijn reeds in werkelijk heid verkregen en door zeer nauwkeurige waarnemingen geconstateerd. Het polderbestuur van het Laag Heniaal, bij 's Hertogenbosch, 1S00 bunders groot, liet bestaande stoom- scheprad onvoldoende keurende, heeft dat in 1868 door den heer Ooermars door een pomprad doen vervangen, hetgeen binnen 10 weken verricht werd. Bij contract was eene waterverplaatsing van 41 kubieke meters per minuut bedon gen en iu werkelijkheid werd eene van p. m. 76 verkregen, zoodat liet bestuur dan ook in het volgende jaar, ter benut tiging der overtollige stoomkracht, tot de plaatsing van een tweede pomprad is overgegaan. De hoofdopzichter van Rijnland, de heer Kros, vond zich dan ook gedrongen om een gunstig getuigenis aangaande dit werktuig afteleggen, en de heeren Stieltjes, Conrad en Re.ucens, in 1S68 in commissie gesteld om voorstellen le doen tot eene betere waterloozing van Rijnlandraadden tot proef aan om een der schepraderen van liet stoomgemaal te Gouda door een pomprad te vervangen. Eene goede bemaling is inderdaad eene levenskwestie vöor vele polders in Noordliolland; wij achtten het daarom nuttig in dit blad de aandacht der besturen van waterschappen op het werktuig van den heer Ooermars, die op zijne vinding octrooi verkregen heeft, te vestigen. Da reconstructie van een sclieprad tot een vijzelmoleu is eene kostbare en om slachtige zaak, de verwisseling van een scheprad dooreen pomprad biedt zoo weinig bezwaren, dat eene veelvuldige toepassing van dit werktuig, iu liet belang van den land bouw, mag verwacht worden. Yoor belangstellenden is het model ten huize vau den heer Leguit, te Heer Hugo Waard te bezichtigen en liggen een paar brochures aan het bureau vau dit blad ter lezing. Wie uitvoeriger inlichtingen ver langt, schalie zich aan het werkje: Het Pomprad, een ver beterd scheprad. Eenvoudig toegelicht door J. B. H. v. Royen. Utrecht, bij Kemink en Zoon, 1869. C. W. B. VERZENDING VAN VERSCHE BOTER. "Hoeveel Egypte, dat eenmaal 't toppunt van beschaving bereikte, ook titans bij Europa ten achteren is, heb ik er toch nog iets kunnen leeren, dat van groot belang voor ons Hollanders, zoo beroemd door onze boter, is. Het trok namelijk mijn aandacht op onze bootdat de boter hij ons ontbijt, ofschoon ongezouten, te midden van zulk eene hitte, zoo uitstekend goed en aangenaam van smaak bleef, terwijl ik bijna nergens koeien aan onze landingplaatsen zag en wij dikwijls buffelmelk bij onze koffie en thee erlangden. Na een nauwgezet onderzoek bemerkte ik dat deze boterdie naar men mij verzekerde ongezouten van Milaan werd ver zonden in biikken bussen ter groote van J botervat bewaard eu daarin zóó geplaatst wasdat 't blik volkomen in dat vat paste. Even als de blikken bussen met aspergesgroene erwtensardines enz., wordt 't blik toegesoldeerdzoodat er geen lucht bij kan komen. Bij 't gebruik op de boot blijft de boter in 't blik, dat niets geroest was, en dit blik wordt ook in 't vat gelaten en geopend zonder de minste bijvoeging van zout. Men doet er niets bij om de boter volkomen goed te houden dan frisch gezuiverd waterdat om den anderen dag wordt ververscht. Boven op de boot is het brandend heet; iu een aan alle zijden aan de zonnestralen blootgesteld hokwerd deze boter aldus zóó goed, ofschoon geheel ongezoutenbewaarddat ze volkomen den verscken smaak behield alsof ze eerst zeer kortelings was toebereid, 't geen vooral aan de Italianen en Duitschers genoegen deed die nimmer boter met zout op hun brood gebruiken." (Fragment uit eene Correspondentie in de N. Rott. Ct.) Het lijk van den reeds sedert eenige weken vermisten persoon is den 8 nabij Koedijk in het Kanaal gevonden. De aan wezigheid van ëenige voorwerpen van waarde doet het ver moeden van een gepleegd misdrijf te niet. Vermoedelijk is de verdronkene, door de duisternis of den mist misleid, zijne woning voorbij en aan het einde der Korte-Nieuwe- sloot in het water geloopen. Het kiescollegie der herv. gemeente heeft uit het vroeger opgemaakte drietalmet groote meerderheid van stemmen, tot predikant beroepen den heer J. liraijenbeltte Heemstede. Van wege het armbestuur der nederlandsch-israëhtisc'ie gemeente alhier, zal op Donderdag, den 20 Januari e. k., aan de huizen der ingezetenen eene openbare collecte gehou den worden. De Koning heeft aan Jan Ton door liet prov. ge rechtshof in Noordholland wegens brandstichting tot de doodstraf veroordeeld kwijtschelding van die straf verleend en haar veranderd in tienjarige tuchthuisstraf.

Alkmaarsche Courant | 1870 | | pagina 2