£2ttckdijfcscï« iScridttcu. Pruisen. Saksen. Baden. Beieren. Oostenrajk-Boiigarijc. Frankrijk. Kci'kellike Staal. Spanje. ESi'ittanjc en Ierland. Kneden. Japan Binnenland. tijd tot inkeer in zich zeiven, tot eenig inzicht van zijn gruwelijke misdaden, tot een flauw begrip van zijn eigen zielstoestand zou kunnen komen Wij hebben in de dag bladen van hem gelezen, dat hij in den nacht voor zijn dood is opgestaan om aan zijn familie te schrijvendat hij aan het gejoel buiten op het plein voor de gevangenis begreep dat zijn uur naderdeen dat men hem te half zeveneen half uur voor zijn dood, waarschuwTde dat het zou afloopen. //Ik ben gereed," was zijn antwoord. Toen begon wat men het //toilet maken" noemt. Op de onaangename gewaarwor ding van het koude staal in zijn nek, toen men hem het haar afsneedscheen hij te ontroerenook toen hij, buiten komende het schavot zag. Hij herstelde zich echter spoe dig en ging alleenmet vluggen en vasten tred de trappen van het schavot op. Ohij heeft zich ferm gehouden. Ilij heeft zijn //cordaatheid" niet verlorenzeggen de dag bladen. Wel neen; toen men hem waarschuwde, antwoord de hij immers kortweg: //ik ben gereed." Was hij gereed? W ie gelooft het Wie gelooft, dat het verstokte gemoed vau dezen negentienjarige in de gewenschte stemming was om dit leven te verlaten Of komt dat er niet op aan Bevatten die kalme woorden//ik ben gereed," op de ove rigens onbewogen lippen van dezen jongeling, niet de bitterste veroordeeling van de doodstraf? //Ik ben gereed." Ja omdat uw ziel blind isomdat het nacht is in uw geest naeht over het verledencnacht in de toekomstomdat ge niet ziet wie ge zijtniet ziet wat ge gedaan hebtniet ziet wat het einde van dit leven voor u zou kunnen zijn daarom zegt ge: //ik ben gereed." Omdat ge niet het minste besef hebt van wat //gereed zijn" beteekent. De blinde gaat kalm en glimlachend langs den gevaarlijksten weg. De os loopt zelf naar den bijl. En de maatschappij, de wet geving het werk van <le verstandigenvan de leidslieden der blindenvraagt er evenmin naar of die veroordeelde gereed is 't is tijd en de bijl moet vallen. W. v .d. K. In de zaal te Berlijn waarin de sociaal-democraten van de partij van dr. Schweitzer hare vergaderingen houdt, waren de vlaggen van alle duitsehe Statenalsmede eene groote roode vlag opgehangen. De laatste op bevel der policie ver wijderd zijndebebhen de arbeiders ook al de andere afge rukt. Met bijna 6000 st., is de rekening en verantwoording goedgekeurd van den voorzitter, die door de te Halle verga derd geweest zijnde partij van den heer Mende van ontrouw in het financiëeel beheer der Vereeniging beschuldigd was. Huis der Afgevaardigden. Den 14- is een wetsontwerp betreffende de kamers van koophandel aangenomen. Den 20 is het door de heereu Duncker en Eberty inge diende wetsontwerp, betreffende de opheffing der beperkingen van de vrijheid van drukpers, aangenomen. De rechtbank te Leipzig heeft den heer Hepner, die op ver zoek der pruisische regeering in hechtenis was genomenop vrije voeten doen stellen en den eisch tot uitlevering afge wezen op grond dat de overtreding waarvan die heer beticht wordt (beleediging van den Koning van Pruisen in artikelen uit. Berlijn aan den leipziger Volksstaal gezonden), niet begaan is binnen het gebied van Saksen. De 2e Kamer heeft den 13, met alg. st. op 1 na, een wetsontwerp aangenomen, bepalende, dat aan de //gelehrten Sebulen" onderwijzers van alle godsdienstige gezindten aan gesteld kunnen worden, en dat, indien er bij zoodanige inrichtingen confessioneele fondsen of stichtingen bestaan uit de daaruit voortspruitende middelen slechts onderwijzers van dezelfde godsdienstige gezindheid bezoldigd mogen worden. De Koning heeft den 17 de zitting van den Lauddag geopend en de indiening aangekondigd van ontwerpen eener nieuwe kieswet met rechtstreeksehe verkiezingenvan een wetboek van strafvordering en van eene wet tot regeling der burger-weerbaarheid. De begrooting zou niet kunnen sluiten zonder verhooging van belastingen. Hoezeer eene herstelling van een nationalen band tusschen de duitsehe Staten wenschende zou Z. M. slechts in zoodanige inrichting van Duitschland bewilligen, welke de zelfstandigheid van Beieren niet bedreigt. OOSTENRIJK. 300 Inwoners van Crisvoscie hebben den luit. veldmaarschalk bn. Rodich hunne onderwerping aange kondigd en den eed van trouw aan den Keizer vernieuwd. Zij hebben dadelijk voldaan aan den eisch om hunne wapenen nederteleggen. Bn. Rodich beeft hun uit naam des Keizers amnestie verleend en hun vergund om hunne wapenen tot eigen bescherming terugtenemen. Onder levendige toejui chingen hebben de begenadigden daarna een drievoudig salvo ter eere des Keizers gelost. Volgens mededeeling van graaf Taaffe, in eene vergadering der adres-commissie van het Huis der Afgevaardigden ge daan zijn de voorwaarden der capitulatieamnestie tegen onvoorwaardelijke overgavevergunning om in nationale kleederdracht bij de landweer te dienentoepassing der land- weerwet met inachtneming van de eigenaardigheden des lands, vooral met het oog op de zeevarendenen ondersteuning der gemeenten, waar, ten gevolge van den opstand, gebrek heerscht. p de gemeente Pobori na, is het geheele oproerige gebied thans onderworpen. Het verlies der oostenrijksche troepen in den zevenweek- schen strijd heeft bedragen 12 officieren en 72 manschappen aan dooden, 14 officieren en 224 manschappen aan gewonden. In de memorie van de meerderheid der ministers Giskra Herbstv. Hesner, Brestel en v. Plener) wordt de constitutie vastgehouden en de wenschelijkheid betoogd om het kies stelsel langs constitutioneelen weg te veranderen; zij zouden eenigszins aan de wenschen der polen in Galicie willen toe geven indien daardoor de tegenstand in de andere Kroon landen niet aangewakkerd werd. Eene afwijking van de grondslagen van het bestaande stelsel zou slechts mogelijk zijn in 3 gevallenvervanging der constitutie door het fe deratieve stelsel, overwinning der moeilijkheden door con- cessiëndie de macht in handen der federalisten zouden brengen, verleening van tijdelijke concessiën met bet voornemen tot latere terugneming. Het eerste noemen zij verderfelijk, het tweede een betreurenswaardig zelfbedrog, het laatste een gewaagd spel dat de toestand der monarchie niet toelaat. De leden der minderheid Taaffe Eotocki Berger) verlangen, in hunne memorie, eene schikking met de oppositie voerende nationaliteiten, ten einde hen te bewegen weder deel aan de parlementaire werkzaamheden te nemen. Zij stellen voor, den Rijksraad en alle Landdagen te ontbinden, c n nieuwen Rijksraad bijeenteroepen tot hervorming van bet kiesstelsel en tot het brengen der noodzakelijke wijzi gingen in de constitutie; zijmeenen, dat geen Afgevaardigde dau zal weigeren te verschijnen, en dat de onder den invloed van heftigen partijstrijd gestelde onaannemelijke eischenvooi wederzijdsche concessiën zullen plaats maken wauneer men ernstig over eene schikking onderhandelen wil. Na de stemming over het adres van antwoord in het Hee renhuis, heeft de Keizer de verzoeken om ontslag der 3 ministers aangenomen en den heer v. Plener de vorming van een nieuw kabinet opgedragen. De toonaangevende bladen der czeclien verklaren, dat ook de memorie der minderheid in het ministerie niet in overeen stemming te brengen zou zijn met de eischen der czecheu. De rijks-minister van financiënF. K. vrijheer v. Becke is den 15 in 52jarigen ouderdom overleden. De Aartshertog Karei Lodewijk vertrekt den 20 naar Berlijn, om den Kroonprins van Pruisen een tegenbezoek te brengen. Heerenhuis. Den 15 is met 57 tegen 27 st. een adres aan den Keizer aangenomenwaarbij de verzekering van trouw aan de constitutie gegeven en de wensch uitgeprokeu wordt om rechtstreeksehe verkiezingen voor den Rijksraad intevoeren. Bij de begrafenis van den heer Noir bevonden zich 80000 menschen nabij het sterf huisop den weg en op de begraaf plaats van Neuilly; andere berichten melden, dat er 100- a 150000 menschen op de been waren. Toen het plan van eenige heethoofden, om het lijk door gansch Parijs te voeren, behoedzaam gekeerd was, heeft het volk de paarden van de lijkkoets gespannen en die voortgetrokken, onder het aan heffen der Marseillaise en het geroep van //leve Roche fort!" Deze heeft alleen voor het venster van het sterfhuis de me nigte toegesproken en geraden de wraakoefening uittestellen dewijl de regeering geduchte maatregelen van tegenweer ge nomen had; de val van het gouvernement was niettemin zeker en nabijen eiken volgenden dag zou zich eene betere gelegenheid dan die van heden voordoen om gerechtigheid te oefenen. Bij het graf hebben de heeren Fonvielle, Gustaoe Flour ens, Amouroux en Louis Noir het woord gevoerd; de eerste verkondigde tot 3 malen, dat het volk den lafhartig vermoorde zou wreken, indien de keizerlijke justitie geen recht verschafte. - De regeering was op hare hoede en had troepen uit den omtrek naar de hoofdstad ontboden, maai de militairen zóó in en bij de kazernen, in het hotel der invalieden, in de Tuilerien en in het nijverheidspaleis ge plaatst, dat zij slechts bij het Cirque in de Champs-Elysées voor het volk zichtbaar zijn geweest. De artillerie van Vin- cennes was bij de verschillende kazernen geposteerd. Het bewaard blijven der orde wordt voor een goed deel toege schreven aan de toenmaals door Rochefort betoonde gema tigdheid; den 13 schreef hij echter weder in de Marseillaise //Met het oog op een schier ongelooflijken aanslag hebben 200000 mensehen geroepen: //Recht!" Morgen zullen zij kunnen roepen: //Wraak!" Gisteren was het de eerste njour- née," en alle revolutiën hebben er 3." De heer Gustave Flourensdieondanks het verzet der familie Noir en van den heer Rochefort, al het mogelijke heeft beproefd om het lijk van Victor Noir naar Parijs te doen vervoeren, heeft zijn ontslag genomen als mede-redac teur der Marseillaise, omdat Rochefort, naar zijne meening, //de republiek verraden heeft, door het doen der manifestatie te Parijs te beletten." Rochefort verdedigt zich hieromtrent door aan de redenaars der openbare vergaderingen te ver wijten, dat zij door het uitkramen van hun plan de regeering wakker en alzoo de uitvoering onmogelijk hebben gemaakt. Ie Rappel heeft eene inschrijving geopend voor een gedenk- teeken op het graf't welk tot opschrift zal hebben//Aan den burger Victor Boir, vermoord door Z. K. H. Prins Pierre Napoleon Bonaparte." Den eersten dag is voor 1080 fr. ingeschreven. De vader en broeder van Victor Boir hebben zich civiele partij in het rechtsgeding tegen den prins gesteldde ge- eischte schadeloosstelling bedraagt echter niet meer dan 1 franc. Tegen den heer Paschal Grousset is een bevel tot gevan genneming uitgevaardigd, omdat hij geweigerd heeft als getuige te verschijnen. //Ik erken (heeft hij geantwoord) zoomin een rechter van instructie als de geheele bonapartische justitie." Tegen la Reforme is, ter zake van 2 heftige artikelen, eene rechtsvervolging ingesteld. In het een werd verklaard, dat zoolang prins Murat zich nieteven als prins Bonaparte, tusschen de muren der conciergerie bevondalle rechtschapen lieden het recht hadden, ja verplicht waren, om hem als een hond dood te slaan, waar zij hem ook mochten ontmoe ten, - in het ander betoogde de redacteur Vermorel, die niemand het in gemoede zou kunnen wraken, indien de menigte, bij het vernemen van den dood van Victor Noir, de woning van prins Bonaparte bestormd, het monster in zijn hol verworgd en dit aan de vlammen prijs gegeven had. De permanente commissie van het in 1869 te Lyou ge houden decentralisatie-congres heeft eene circulaire aan de leden gericht, waarin zij verklaart het kabinet te willen ondersteunen, dat al de door het congres vastgestelde pun ten in zijn programma heeft opgenomen. Den 16 is te Parijs eene groote meeting ten gunste der beginselen van den vrijen handel gehouden. Behalve door haren presidentden heer Léon Say, werd ook door den heer J. Simon het woord gevoerd. Daags te voren had te Laval weder eene bijeenkomst van 4000 protectionisten plaats gehad, waarin de heer Pouyer-Quertier het woord gevoerd had en eenparig de opzegging der tractaten voor noodzakelijk ver klaard en de parlementaire enquête toegejuicht was. Den 17, tegen 6 uren 's avonds, is een volkshoop van bijna400 personen, onder het aanheffen der kreten //leve Rochefort! weg met Ollivier!" voor het paleis van het Wetg Lichaam bijeeugeschoolden, na door de policie uiteengedreven te zijn, voor de bureaux van la Marseillaise hereenigd, waar dezelfde kreten werden vernomen. Eene andere bende, van 200 personen, trok terzelfder tijd, onder oproerige kreten door de straat S. Denis. Tegen 11 uren vertoonde zich een volkshoop, meest jongelieden en straatjongens, die de Mar seillaise zongen en //leve Rochefort!" schreeuwden, in de voorstad Montmartre; zij werd door de policie, bijgestaan door winkeliers en voorbijgangers, uiteengejaagd; cavallerie- patrouilles reden stapvoets langs de Boulevards. In het departement der Boven-Saöne is tot lid van het Wetg. Lichaam verkozen de hertog de Marnier, met 11318 St., tegen 8775 op den heer Gourgaud, wiens verkiezing onlangs vernietigd is. (De heer Alguier [zie ons vorig Nr.] is ge kozen in plaats van den afgewezen markies de Sainte Her minehij was de candidaat der liberalen, zijn mededinger de Falloux die der clerikalen). Den 19 is het doodvonnis aan Traupmann voltrokken. Hij heeft zijne zelfbeheersching behouden enniet alleen gedurende de laatste oogenblikken van zijn verblijf in de gevangenismaar zelfs tot op het schavot bij zijne verklaring volhard, dat hij de wonden en slagen, waaraan de slacht offers van Pantin bezweken zijn, niet had toegebracht, en dat zijne mededeelingeu omtrent het bestaan van medeplich tigen op waarheid rustten. De strafoefening werd door eene groote volksmenigte bijgewoond, die voor een gedeelte den nacht, ja zelfs de beide vorige nachten op het plein de la Roquette had doorgebracht. Te Creuzot (Saöne en Loire) hebben ongeveer 10000 mijn werkers den arbeid gestaakt, omdat hunne patroons hun hadden aangeboden het beheer over de kassen van voorzorg aan de werklieden zeiven overtelat.en. Senaat. Den 11 heeft graaf de Ségur d' Aguesseau eene aanvraag ingediend tot het interpelleeren der regeering over de vraag, of zij voornemens was spoedig een einde te maken aan den jammerlijken staat van anarchie, waarin men reeds sedert 10 maanden, ten gevolge der dagelijksche schending van de constitutie en van het onuitgevoerd laten der be staande wetten, verkeerde. Den 13 heeft de bde Butenvalzijne interpellatie doende, de handelsvrijheid verdedigd; met verbazing bad hij de decreten in het Journal OJfciel van den 8 gelezen; de regee ring moest tot de industriëelen zeggen: //beschermt u zeiven." De minister van koophandel verklaardedat de regeering het handelstractaat met Engeland niet zou opzeggen en wenschte voortteschrijden op den weg van vooruitgang, met inacht neming der bijzondere belangen. Den volgenden dag bestreed de minister het voorstel van den heer Rouher, om de parle mentaire enquête onder medewerking van de Kroon en den Senaat te houden. Rouher antwoordde, dat zij anders on voldoende zijn en den Senaat tot den rol van eenvoudig toeschouwer verlagen zou. Hij betreurde de overhaasting, waarmede tot de atschaffing der tijdelijke toelatingen, die een verkregen recht waren, was overgegaan; zij vormden een verbeterd doorvoerstelverworven algemeene goedkeuring en zijn in DuitschlandOostenrijk en overal in toepassing gebracht. De vergadering ging daarna over tot de orde van den dag. Den 15 hebben de interpellatiën der heeren de Maupas en de Ségur plaats gehad. De eerste vroeg, hoever de regeering wenschte te gaan, welk programma zij voor de binnenlandsche staatkunde had? De minister Ollivier antwoordde, dat het feitdat het tegenwoordig kabinet aan het bewind wasmeer afdoende was dan alle deciamatiën; de ministers hadden een verleden, dat bekend was; zij hadden hunne aanstelling niet gevraagd, maar waren uitgenoodigd hunne denkbeelden in toepassing te brengen. De radicale partij wilde de revolutie, het gouvernement nam den strijd aan; het zou weerstand bieden, maar nooit tot, reactie overslaan; het ^ou de 2 door zijne leden onderteekende programma's, waar tussclien geen verschil van eenig belang bestond, uitvoeren, en had vast, yo orgenomen om, de constitutioneele maeht betreffende, niets te doen, dan in overeenstemming met den Senaatwiens mede werking het vroeg. //Die bezit gij!" riep men van verschillende zijde. De Senaat, vervolgde de minister, was geen hinderpaal om den gang te belemmeren, maar strekte, den snellen gang tegenhoudende, om den goeden te verzekeren. Deze verklaring vond levendige toejuiching. De heer de Ségur merkte daarop aan, dat het, bewaren der orde op de straat niet het eenige was en dat er ook gezorgd moest worden om de constitutie buiten beraadslaging te houden, en de zedelijke orde en de godsdienst te eerbiedigen. De heer Magne verklaardemede namens zijne vroegere ambt- genooten, dat het toelaten der buitensporigheden van de openbare vergaderingen en der drukpers niet uit zwakheid, maar uit moed en staatkundigen geest geschied was, om de welgezinde burgers door het schouwspel der bandeloosheid te nopen, zich tegen de oproerige partij te verzetten. De heer de Ségur herinnert, dat de ministers op zijne interpel latie het zwijgen bewaren. - De heer Ollivier antwoordt, dat zijdus doende, daarvoor redenen hebben. Met be tuiging dat de gedane mededeelingen met vertrouwen ont vangen zijngaat de vergadering over tot, de orde van den dag. Wetgevend Lichaam. Den lt hebben de heeren Mont- payroux en Picard het woord gevoerd naar aanleiding der aanstaande verkiezingen en verlangd, dat de ambtenaren, die bij de vernietigde verkiezingen betrokken waren, zouden worden afgezet. De minister van binn. zaken heeft gezegd, dat er aan de prefecten en de overige ambtenaren strenge bevelen waren gegeven om eene stipte onzijdigheid in acht te nemen. De heer Ollivier heeft verklaard, dat de vrede rechter, van wien de heer Picard gesproken hadafgezet is. De heer Picard heeft eene formeele verklaring van het ministerie geëiseht, dat de regeering de officiëele candidate ren zou laten varen. De minister heeft geantwoord, dat hij die aangelegenheid tot de aanstaande algemeene discussie wenschte nitgesteld te zien. In eene dien dag gehouden vergadering van het linker centrum is ook gesproken over de aanvraag tot de vervolging van den heer Rochefort, en heeft graaf Darutoen eenige leden het raadzaam vonden die optegeven, verklaard, dat hij en zijne ambtgenooten van het toestaan der machtiging eene kabinetskwestie maken. Den 15 is een voorstel van graaf de Kéralry, om de dis cussie over de aanvraag 8 dagen uittestellen, krachtig be streden door den minister Ollivier en verworpen met 201 tegen 31 st. De heer Prax-Paris heeft eene wetsvoordracht ingediend omtrent de gerechtelijke aankondigingen, de heer Bonteillier eene om de genootschappen van wederkeerig hulp betoon toetestaan om hun eigen president te verkiezen. Den 17 is de gevraagde machtiging verleend met 226 tegen 31 st., na krachtigen aandrang van den rapporteur Nogent Saint Laurent en van den heer Ollivier, die de verzekering van den beer Darubetreffende de kabinetskwestie bevestigde. De heer Estancelin en 10 andere leden stelden te vergeefs eene motie voor, ommet betuiging van vertrouwen in de vastberaden heid der regeering en recht doende wedervaren aan de genomen maatregelende intrekking van het verzoek tot vervolging gepast te verklaren, de heeren Picard, Arago en J. Simon keurden ae vervolging af en Rochefort bracht het volgende bij: //Er zijn aanslagen, die het recht geven om alles te zeggen. Het volk zal zeggendat gij tot eiken prijs een onwelkom Afge vaardigde uit de Kamer hebt willen verwijderen. Ik zal mij niet verdedigenik zal de regeering niet verhinderen om voorttegaan met het bedrijven van onhandigheden, want het is de republiekdie voordeel trekt uit de foutenwelke het Keizerrijk begaat." Ollivier merkte hierop terecht aan, dat Roche forts artikel niet enkel eene uiting van hevige smart, maar door de revolutionaire pers eenstemmig als een wapen en oproerkreet begroet was. De minister hoopte bij zijn af treden de revolutie onderdrukt en geen droppel bloed ver goten te hebben. De heer Gambetta vond het dan noodig, dat een lichtstraal van gezond verstand hem weerhouden zou van vervolgingenals die van Rochefort. Ollivier hierop antwoordende, wenschte de vaderlandsliefde en het geweten vau Rochefort en zijne vrienden zulk een lichtstraal toe. De heeren Estancelin c. s. hebben hunne motie ingetrokken en zich van de stemming onthouden. Den 18 heeft de heer Gambettabij het ehandelen van het proces-verbaal der vorige zitting, den minister Ollivier aangeval len over de door hem gesproken woorden eu hem verweten, dat hij het recht niet had om het geweten van anderen te beoor- deelen, omdat zijn eigen aan te veel wisseling onderhevig was, daar hij, vroeger republikein, zijue denkbeelden had misbruikt om fortuin te maken. De minister heeft daartegen geprotesteerd en gezegddat hij reeds in 1857 had verklaard geene revolutie te willen, en dat hij tlnns trachtte de vrij zinnige denkbeelden ingang te doen vinden. Hierop zijn weder heftige uitdrukkingen gevolgd van den heer Gambetta, die ten slotte tot de orde is geroepen. Vervolgens is de discussie over de haudelsstaatkundc der regeeriug aangevan gen, met eene bestrijding van het handelsverdrag metEiige- land door den lieer Estancelin. De heer Üaentjens, zelf wolspinner, verzekerde, dat het gebruik der steenkolen met 75 p.ot, was toegenomen en dat men dus niet zeggen kon, dat de nijverheid geruineerd was. De heeren Thiers en üesro- tours protesteerden hiertegen. De heer Johnston, van Bor deaux beweerdedat de uitvoer van Frankrijk naar Enge land 4 malen grooter was dan omgekeerd. Ingekomen is een wetsontwerp, houdende voorloopige maatregelen betref fende het budjet der stad Parijsten einde die stad in staat te stellen aan hare verplichtingen te voldoen. Den 19 hebben de heeren Thiers en Bramc de cijfers der heeren Haentjens en Johnston bestreden; de aangifte bij de douanen was 25 zelfs 50 p.ct. beneden de werkelijke waar de, zoodat de fransehe producten geene bescherming van 10 maar dikwijls slechts van 7 J- p.ct. genieten. De regee- rings-commissaris Ozennebetwistte de waarheid dezer bewering, terwijl de lieer Thiers beloofde haar te zullen bewijzen. De Paus heeft den 9 eene groote audiëntie aan 1200 a 1500 personen verleend en toen eene toespraak over het concilie gehouden. //Het ontbreekt niet aan vermeende wijzen, zeide Z. H. o. a. naar wier meening sommige vraag stukken ter zijde behooren gelaten te worden, en niet tegen den stroom der denkbeelden van den tegeuwoordigen tijd moet worden opgeroeid. Naar mijne overtuiging echter, moet de waarheid verkondigd worden, wil men tot de ves tiging der vrijheid geraken, en behoort men onbeschroomd de waarheid te verkondigen en de dwaling te veroordeelen." Prins en prinses Hendrik der Bederlanden zijn den 13 van Napels te Rome aangekomen. In de den 16 gehouden tiende congregatie heeft de Deken der Legaten zich beklaagd, dat de Vaderen van het Con cilie de geheimhouding omtrent het verhandelde niet genoeg bewaarden en in de congregatie te lang aan bet woord bleven. Ruim 400 Vaderen hebben de memorie ten gunste van de tijdigheid der bepaling van de pauselijke onfeilbaarheid, waartoe 40 prelaten (o.a. de aartsbisschop van Utrecht en de bisschoppen van 's Hertogenbosch en Haarlem) het initi atief hadden genomenreeds onderteekend eene memorie van tegenovergestelde strekking heeft ruim 100 handteeke- ningenwaaronder 25 van fransehe bisschoppenverworven. De romeinsche policie heeft msgr. Dupanloup belet zijn antwoord aan don heer Dechamps openbaar te maken. De minister van binn. zaken Riverogewezen president der Cortes, is door den Regent tot grootkruis der orde van Karei lil benoemd, maar hij heeft voor die onderschei ding bedankt. Cortes. De afgetreden minister Zorilla is met 109 st. tot voorzitter verkozen. De heeren Rios-Rosas en Figueras hadden 61 en 39 st. De minister van financiën heeft machtiging gevraagd om eene leening te sluiten van 720 miljoen in schatkistbiljetten, en om eenige mijnen, goederen der Kroon en andere eigen dommen te verkoopen. Ierland. De //Irish Tenant League" heeft den 12 eene motie aangenomen, inhoudende, dat de League elke eerlijke poging om den pachter recht te doen verkrijgen zal onder steunen, doch met niets minder te vrede wezen zal dan met zekerheid van pacht en billijke huurprijzen. De »North-Dublin-Union" besloot denzelfden dag eene petitie aan het Parlementte zenden, vragende: eene belas ting van iersche grondbezitters, die buiten Ierland wonen, eene koninglijke residentie in Ierland en een iersch nationaal Parlement {Ter verbetering van een bericht in ons vorig Nr.). Den 19 is de Rijksdag geopend, met eene troonrede, waarin o. a. wordt aangekondigd, dat tot uitbreiding van het spoorwegnet eene uitgaaf van 4 milj. rijksd. gevorderd wordt, die door verhooging van belastingen gevonden zullen worden. De Mikado heeft volledige kwijtschelding van straf ver leend aan al de in de gebeurtenissen van 1868 betrokken daïmio's: prins Keiki, de voormalige Taikoendie te Suronga geïnterneerd was, is op vrije voeten gesteld en veroorloofd zich naar Jeddo te begeven, den prins van Aidzn is vergund zijnen opvolger over zijnen stam te benoemenen de prins v. Satzuma is uitgenoodigd zich in de hoofdstad te vertoonen, waarheen hij met een troepeneorps van ongeveer 2000 man vertrokken is. Staten-Generaal. De le Kamer heeft aangenomen de volgende hoofdstukken der staatsbegrooting voor 1870: den 15 binnerd. zaken met 31 tegen 4, den 17 marine met alg., oorlog met 29 tegen 1 en nationale schuld met alg., den 18 Jinancién met 25 tegen 1, koloniën met 19 tegen 6, onvoorziene uitgaven, alsmede de begrootingen voor Suriname en Curasao met alg. st. De Kamer is daarna gescheiden. Bij de 2e. Kamer is ingekomen een ontwerp tot onteige ning van perceelen voor den aanleg van een verbindingskanaal tusschen het afwateringskanaal van Slochterdiep naar Farnsum en het ontworpen afwaterings- en scheepvaartkanaal van Groningen naar Delftzijl. Benoemingen. Z. M. heeft eervol ontslagen den heer D. de Graejf (v. Polsbroek), als minister-resident in Japan, en tot die betrekking benoemd jr. nr. F. P. v. d. Hoeven, thans raad van legatie te Petersburg. Bij besluit van 22 Jan. zijn door Z. M. benoemd tot ontvangers der registratie en domeinen te Hoorn de heer JRoldanusthans in gelijke betrekking te Middelburgen te Doesburg de heer G. IJ. Blaauw, thans in dezelfde be trekking te Schagen. Spoorwegen. De heeren L. Pincojfs en m*. D. v. TVeel te Rotterdam, Th. J. Stieltjes te Delft, S. Raphael Sf Cte. te Amsterdam en R. Raphael fy Sons te Londen hebben concessie aangevraagd voor een spoorweglijn van den Hoek van Holland naar Rotterdammet inbegrip van een berg- haven aan den Hoek van Holland. De gemeenteraad van 's Hertogenbosch heeft den 18, met eene groote meerderheid besloten, in plaats van voor f 100000, deel te nemen voor f 130000 in den ontworpen spoorweg Tilburg's HertogenboschNijmegen. Schutterijen. De Koning heeft het verzet van den ge meenteraad van Maastricht tegen het besluit van Gedep. Staten van Limburgwaarbij dezeambtshalveop de ge- ineentc-begrooting hebben gebracht f 7400 voor de weder oprichting der schutterijniet ontvankelijk verklaard, omdat de raad den termijn van 30 dagenvoor het hooger beroep gesteldniet is nagekomen. Paleis voor Volksvlijt. De gemeenteraad van Am sterdam heeft den 14 het plan van den heeren JD. en L. P. Zoeker, voor den aanleg en de beplanting van het terrein voor het paleis, goedgekeurd en daardoor f 7300 beschikbaar gesteld. Onderwijs. Te S. Maarten is den 15 eene afdeeling van het Schoolverbond tot stand gekomen, aanvankelijk met 45 leden.

Alkmaarsche Courant | 1870 | | pagina 2