No. 5. Tweeenzeventigste J aar gang. 1870. m ZONDAG JANUARI. ©fficiccl (Bcbcclte Naar inkomsten ot vertering? W. v. d. K. nickeltjfigchc ücuichtcti. Belgle. Pruisen Saksen. Beieren. Oostenriik-Hongarife. KcrkelUke Staat. Spanje. Frankrijk. A I, k IIAA Its C II t 0 III V i Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal O, GS, franco per post f 0,8 O, afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM". COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 1—5 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. PROVINCIE NOORDHOLLAND. AANBESTEDING. Op Donderdag den 17en Pebruarij 1870, des namiddags ten half drie ure, zal, onder nadere goedkeuring, aan het lokaal van het Provinciaal bestuur te Haarlem, namens en voor rekening van de nagenoemde gemeentebesturen, worden overgegaan tot de aanbesteding van 1°. Het amoveren van het oude schoolge bouw en de o u d e r w ij z e r s w o n i n g en het bouwen van een nieuw schoolgebouw en o n d e r w ij z e r s w o n i n gin de gemeente Landsmeer, met bijlevering van de daarvoor benoodigde materialen. 2°. Het bouwen van eene school en onder wijzerswoning te Spaarndam. De aanbesteding zal plaats hebben bij enkele inschrijving ingevolge art. 19 en 14 van de bestekken. De bestekken zijn tegen betaling van 25 Cents per exem plaar, te verkrijgen aan het lokaal van het Provinciaal Bestuur voornoemd; aan het bureau van buitenlandsche paspoorten, op den Damte Amsterdam en aan de gemeente-secretariën van Landsmeer en Spaarndam voor zooveel zij die gemeenten aangaan. Gegadigden worden er aan herinnerddat de biljetten van inschrijving des middags ten twaalf ure vóór den dag der be steding in de bus moeien gestoken zijn, zoo als art. 63 434 der algemeene voorschriften bepaalt. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij de burgemeesters der gemeenten Landsmeer en Spaarndam, voor zooveel ieder der genoemde werken aangaat, bij de ontwerpers der bestek ken (van het werk te Landsmeer) den heer ffPh. de Kruijff (van het werk te Spaarndam) den heer J. Keijzer, beiden provinciale opzigters van den waterstaat, respectivelijk te Helder en te Amsterdam. De aanwijzingen in loco zullen geschieden te Landsmeer, op Zaturdag en te Spaarndam, op Maandag vóór de besteding. De slotsom der beschouwingen in de vorige opstellen was: De patentbelasting is onhoudbaar. Haar beginsel is on rechtvaardig hare grondslagen zijn valschzij is voor geen verbetering vatbaarmaar behoort afgeschaft te worden. Eéne algemeene belasting op de inkomsten is te verkiezen boven een stel van belastingen op de verschillende bronnen van inkomstenwaarvan een gewijzigde en verbeterde pa tentbelasting er ééne zou zijn. Nu blijft de vraag: bestaat er geen andere algemeene di recte belasting die de voorkeur zou verdienen boven de in komstenbelasting Want tegen de inkomstenbelasting be staan bezwaren al is zij in beginsel ook de rechtvaardigste belasting die er tot nog toe is uitgedacht. Zij is misschien nog voor velen inderdaad een //schrikgestalte;" en al is de vrees voor spoken ook nog zoo ongerijmdzij werkt som tijds noodlottig. Misschien is het Nederlandsche volk nog niet helderziende genoeg om te ontdekken, dat alleen voor oordeel en een ontstelde verbeelding deze belasting tot een schrikgestalte maken. Misschien heeft het tijd noodig om zich met haar gemeenzaam te makenom haar met de noo- dige kalmte van alle zijden te beschouwenen dan zal het waarschijnlijk ontwaren dat het gewaande spook inderdaad voor een belasting al heel wat aantrekkelijks heeft. Ook Professor Vissering in zijn //Handboek van praktische staat huishoudkunde, schijnt omtrent deze belasting zijn vertrouwen voorshands alleen op de toekomst te durven vestigen. //Zoo //zal het nog wei langen lijd eene waarheid blijven schrijft //hij dat er maar twee wegen zijn om de belasting naar //het vermogen in haren zuiversten vorm in de belastingstel- //sels der volken te doen opnemenof de groote nood van //den staat, die met terzijdestelling van elke andere over- //weging dwingt haar als uiterste toevlugt aan te grijpen; //of de overtuigingbij de beschaafde klassen des volks ge- //vestigddat zij met voordeel dienen kan om eene andere //slechtere te vervangen. Den eersten weg zijn onze ouderen //memgmalen gedwongen geweest te bewandelen. Moge het //ons en onzen nakomelingen beschoren zijn, dat wij met //volkomen vrijen wil den tweeden volgen." Een groot bezwaar tegen de inkomstenbelasting is ontegen- 2ej?gelijk het ontbreken van een maatstaf waarnaar iemands inkomsten geschat kunnen worden. Het moge waar zijn dat een collegie van zetters in elke gemeente die schattin" zou kunnen doen zonder gevaar vau groote vergissingen te begaanhet zal toch altijd een meeningeen vermoeden blijven waarvan men de juistheid niet zal kunnen aantoonen. De aangeslagene zal altijd kunnen beweren dat er met wil lekeur is gehandeld. Hij kan zelf aantoonen dat hij te hoog is aangeslagen; zegt men. Ja, maar ieder zal hem gelijk geven, als hij verklaart liever een onrecht te lijdeu dan den toestand van zijn vermogen openbaar te maken. En zal daar entegen weer niet door velen beweerd worden, dat auderen te laag zijn aangeslagen Zoo is het weer dan waarschijn lijk dat de eigen aangiften weinig vertrouwd en de aansla gen van het collegie van zetters door de belanghebbenden weinig geraamd zullen worden. Er zal geklag en ontevreden- heid zijn. Het is daarom niet te verwonderen dat men voor iets an ders uitziet. Kan dat andere, dat betere ook bestaan in een belasting naar de vertering? Onze personeele belasting, die tot deze soort van belastingen behoort, zal daartoe wel niet veel bijval vinden. De huurwaarde van het huis kan zeer zeker in aanmerking komen; maar wanneer deze bijvoorbeeld om de vijf jareu van alle huizen in elke gemeente wordt ge schat dan zullen de haardsteden wel ongeteld kunnen blijven, en mogen de niets afdoende toevalligheden van eenige ramen meer of minder niet in aanmerking komen. Huisraad en meubelen, afzonderlijk geschat, niet berekend naar de huur waarde van het huis, omdat tusschen een en ander geenszins altijd een juiste verhouding bestaat, het dienstboden perso neel en het houden vau paarden van weelde kunnen als ken- teekenen \an iemands vertering dienen; maar zijn zij de eenige? Worden er dan geen verteringen buiten 's huis gemaakt Stel u dan twee ingezetenen voor, waarvan de een behagen schept ineen ruim goed ingericht en gemeubeld huis met een voldoend aantal dienstboden en een rijtuig met een paar paarden, terwijl de ander zich zoo beknopt mogelijk inricht, maar veel op publieke plaatsen te vinden is, getrouw de openbare vermakelijkheden bijwoont-, dikwijls van de pu blieke middelen van vervoer gebruik maakt, zich meermalen op een uitstapje vergast en jaarlijks een reis doet. Bij een inkomstenbelasting zou er zeker geen reden bestaan om den eersten meer te laten betalen dan den tweeden; maar waarom zal er onderscheid bestaan bij een belasting op de verterin gen? Wil men dus inderdaad een belasting op de verteringen op het genot van het vermogen in het algemeen, en niet op liet gebruik van enkele zaken, als huizen, meubelen dienstboden en paarden, dan schijnt een schatting alweer onvermijdelijk. Bij deze schatting zouden er echter uiterlijke keuteekenen zijudie bij een schatting van de inkomsten ontbreken. Een collegie van zetters zou acht kunnen geven op zekere be paalde zaken die van openbare bekendheid kunnen geacht worden. Ieder zou uitgcnoodigd kunnen worden zich zeiven iu zekere klasse te plaatsen naar gelang van zijnjaarlijksche verteringendaar'-ij voor enkele zakenhet aantal dienstbo den bij yoorbeeld in aanmerking genomen de talrijkheid van zijn gezin. Bij vermoeden van plaatsing in een te lage klassezou het collegie van zetters na den belastingschul dige te hebben gehoordhem iu die zoodanige klasse kun nen plaatsen als het zou meeuen te behooren. Bij gebreke van eigen aangifte zou de plaatsing insgelijks door dit col legie moeten geschieden. Een ander collegie zou in hooger beroep uitspraak moeten doen omtrent de bezwaren van den belastingschuldige tegen de plaatsing door het collegie van zetters. In dit opzicht zou deze belasting gelijk staan met een inkomstenbelasting. Het voordeel zougelijk reeds is opgemerkthierin bestaan dat men niet zou behoeven te gissente zoeken en te raden naar iemands inkomstenmaar alleen zou behoeven te letten op de verteringen waarvan toch altijd min of meer van openbare bekendheid zijnal thans voldoende om de ingezetenen in eenige klassen te verdeelen. De grondslag van zulk een belasting is zeker niet zoo rechtvaardig als van een inkomstenbelasting. Immers de regel dat ieder burger naar vermogen bijdraagt in de lasten van den staat, beveelt zich terstond bij ieder aan door zijn billijkheid en eenvoudigheid. Maar waarom hij die van zijn inkomen het meest verteert, ook de meeste belasting zou moeten betalen, is zeker moeilijk te zeggen. Het schijnt echter dat men over het algemeeD minder bezwaren heeft tegen een on billijke belastingwetals hare toepassing naar zekere vaste grondslagen of openbare kenteekenen kan geschiedendan tegen een veel rechtvaardiger wetop een zuiver beginsel steunendedoch die bij hare toepassing veel aanleiding geeft tot- onzekerheidtot een schatting naar een soms wülekeu- rige opvatting. Zal echter in de praktijkwanneer er ge schat moet worden, het verschil wel zoo groot zijn, hetzij men met een inkomstenbelasting of een verteringsbelasting te doen heeft Men stelle zich een collegie van zetters voor, dat de inkomsten van iemand moet schatten die geen vaste goederen bezit, geen bekende jaarwedde geniet, maar van zijn handel of zijn beroep leeftof eindelijk zijn geld in ef fecten heeft belegd. Waarnaar zullen zij zich anders kunnen richten dan naar den voet waarop hij leeft voor zijn verte ringen Dc onbillijke grondslag van een belasting op de verterin gen zal zich vooral doen gevoelen, wanneer iemand aan zienlijke bekende inkomsten heeft, bij voorbeeld van vaste goederen, en toch op tamelijk eenvoudigen voet leeft. In zulke gevallen zou de aanslag tamelijk laag blijven, nietge- evenredigd aau het vermogen, en elk zou toestemmen dat een inkomstenbelasting toch veel billijker zou zijn. Zoo hebben beide soorten wan belastingen hare bezwaren en hare voordeelen, zoodat de keuze moeilijk wordt, en de vraag zich onwillekeurig aan ons opdringt: kan er uit beide niet iets genomen worden? zijn beider beginselen onvereenigbaar kan het een het ander niet aanvullen, zoodat, bij minder ;estrenge vasthoudendheid aan een beginsel, de billijkheid leter bewaard wordt? Een voorbeeld van zulk een belasting biedt ons de plaat selijke directe belastiug aan die sedert 1 Januari 1867 te Arnhem wordt geheven. Zij wordt geheven naar het jaar- lijksck zuiver inkomenwaaronder wordt verstaan de in geld berekenbare vruchten, voortspruitende uit bezittingen (eigen gebruik van deze daaronder begrepen), uit ambtenbedie ningen betrekkingenindustrie handelberoep, bedrijf arbeid en ondernemingen verder alle andere zuivere in komsten. Zij die minder dan f 4000 inkomen hebben genie ten eene korting naar gelang van het aantal hunner kinde ren en de percentsgewijze heffing klimt naarmate de inkom sten aanzienlijker worden. Maar hoe wordt nu ieders inko men begroot "Volgens eigen aangifte, en waar deze ont breekt of onvolledig wordt geacht door Burgemeester en Wethouders. Eu waarop hebben deze bij de beoordeeling der eigen aangiften of bij dcu aanslag die door hen ambts halve geschiedt te letten 1°. Óp de bekende inkomsten van den belastingschuldige, 2°. op aen uiterlijken staat door hem gevoerd. Onder dien uiterlijken staat wordt volgens de verordening verstaan//echter altijd in aanmerking genomen de omstan- /'digheden welke dien meer ot minder noodzakelijk maken, ae inrichting zijner levenswijze en de meerdere of mindere //weelde welke hij daartoe ten toon spreidt." Ziedaar eigenlijk tweeërlei grondslag, één naar de inkom sten en een naar dc verteringen. Zoo wordt althans ver hoed, dat iemand die weinig verteert, minder betaalt dan hij naar evenredigheid van zijn bekende inkomsten behoort te doen eu aan den anderen kant gezorgd dat iemand die weinig bekende inkomsten heeft voor het minst belasting be taalt naar evenredigheid van de meerdere inkomsten die hij blijkens ziju verteringen moet hebben. Zoo valt het scherpe verschil tusschen inkomsten- en ver teringsbelasting weg, of liever: zoo treedt de vertering op als aanwijzing van meerdere inkomsten dan door den belas tingschuldige ziju aangegeven of op andere wijze bekend zijn Zou een algemeene belasting, op dezen voet geschoeid, misschien nog liet meest verdienen in aanmerking te komen in plaats van de bestaande patentbelasting? Daarbij zou zij meei moeten opbrengen, en alzoo tevensalthans gedeeltelijk, zoo niet geneel, in ons tekort moeten voorzien. De aartsbisschop van Mechelen is door den Paus tot pri- maat van Belgie benoemd. De regeering heeft bij de Kamer een ontwerp van land- Ronoo/w ingediendalsmede eene voordracht om voor i ui 1 aautfkoopen de gebouwen en gronden, behoord hebbende aan de onder MerxplasRyckevorsel en Worstel lelegen hebbende koloniën van weldadigheidten einde al- aar een groot bedelaarsgesticht opteriehten, waardoor de 3 thans te Cambre, Hoogstraeten en Reckheim bestaande gestichten zullen kunnen vervallen. De voordracht is den 26 met 55 tegen 29 st. aangenomen. De Kamer heeft den 21, met 86 tegen 8 st., het wetsont- erp op de kerktabneken aangenomennadat de regeering daaruit tot groote voldoening der catholieke partij (hoewel met instemmende met het daartoe gestrekt hebbende motief- bevordering der scheiding van Kerk en Staat), alle artikelen verwijderd had, die niet rechtstreeks betrekking hadden op het toezicht over het beheer der kerkelijke goederen. De aartshertog Karei Lodewijk is den 23 te Berlijn aan gekomen waar hij aan het station door de prinsenhet oostenrijksche gezantschap en eene eerewacht werd opgewacht. Den 25 heeft hij afscheid van de kon. familie genomen en zich naar Praag begeven. Te Waldenburg hebben zoo vele mijnwerkers den arbeid in de verschillende groeven hervat, dat de strike als geëin digd kan beschouwd worden. p .t ^en koningl. pruiss. commercieraad, Malz- Extract-fabrikant Johann Rojf te Berlijn de eer ten deel door allerhoogste kabinetsorder terkomnglijke tafelen tot het Urdensteest te worden uitgenoodigd. Den 23 volgde de be noeming tot ridder van de //Kronen Orden" en werd ZEd aan Z.M. den Koning en aan het Koninkl. Huis voorge ste d wegens het vele goeds door zijne Malz-fabrikaten gedurende het nu twintigjarig bestaan zijner établissementen, gesticht. Het is de vierde onderscheiding, die van pruisi- sche zijde dezen fabrikant ten deel mocht vallen. Huis per Afgevaardigden. Bij de behandeling van liet regeeringsontwerp op de kreits-regeling, waaromtrent tusschen de liberalen en de conservatieven groot verschil van gevoe len bestaat, zijn den 22 belangrijke, anti-ministeriëele amen dementen van den heer Miguel aangenomenwelke eene am bis-vertegenwoordiging in het leven roepen eu de bevoegd heden van dat collegie regelen o.a. bestaande in eene be noeming van een Amtshauptmannof hoofd van politieen van zijnen plaatsvervanger (dus niet, als in het ontwerp, door den Koning). Den 24 is met eene groote meerderheid aangenomen het regeeringsvoorstelom met 1». Juli in 28 steden de belas- tmg op het gemaal en op het geslacht afteschaffen en eene in klassen verdeelde belasting op het inkomen intevoeren. l)e )e Kamer heeft den 22, met 24 tegen 21 st., liet voor stel der 2e Kamer, om bij den Bondsraad op eene vermin dering der krijgskosten en bij het Bondspresidium op het openen van onderhandelingen tot eene algemeene ontwapening aantedrmgenaangenomen, in weerwil van het verzet van de meerderheid der commissie en van de regeeriug. De beroemde r. c. godgeleerde dr. v. Döllinger komt bij openbaar schrijvenop tegen de memoriewaarbij eenige leden van het concilie aandringen op het vaststellen van het leerstuk der onfeilbaarheid. Hij ziet in het doordrijven van dat leerstuk niets anders dan het werk der jezuieten en be weert dat in de historische bewijsgronden der memorie on ware of twijfelachtige feitenen zelfs vervalschte teksten voorkomen. Het gemeentebestuur van Munchen heeft den heer Bollinger, naar aanleiding vau dit schrijven, het eere-burgerschapaan geboden. De bij de Kamer ingediende begrooting overtreft de jaar lijksche inkomsten van ongeveer 93 milj. A. met lj. miljoen welk verschil de regeering wenscht te dekken door eene verhooging van alle belastingen. De minister van oorlo» vraagt als buitengewone uitgaven 2.792.000 fl. voor de be zoldiging der overtollige officieren van 1866 en voor het bouwen van vestingenen 3.605.000 voor nieuwe wapenen der infanterie. Het door de commissie der Kamer opgestelde ontwerp- adres van antwoord op de troonrede behelst een votum van wantrouwen jegens het mmisizne-Hohenlohe. OOSTENRIJK. De inwoners van Pobori hebben zich den 17 onderworpenzoodat de rust in het geheele gebied van Cattaro hersteld is. *s ^00r een® commissie aan den minister Giskra als den vertegenwoordiger zijner 4? ambtgenooteneen adres van vertrouwen aangeboden van 25000 inwoners van Weenen. IIuis der Afgevaardigden. Den 22 heeft graaf v. Beitst (Afgevaardigde van Reichenberg) zijne handelingen als Rijks kanselier krachtig verdedigd tegen de beweringen derminis- teriëele partij en dagbladpers, als zou hij de verdeeldheid onder het ontbonden cis-leithaansche kabinet bevorderd en den Keizer aangeraden hebbenom ook aan de meerderheid der ministers het gevraagde ontslag te verleenen. Zijne rede voering is van alle zijden van het Huisen ook van de ga lerijenuitbundig toegejuicht. Den 26 heeft dT. Giskra, minister van binn. zaken, ver klaard dat de ministers ten volle instemmen met het ont- werp-adres der meerderheiden er op gewezen hoe zij het mogelijke gedaan hebben tot bevrediging der nationaliteiten. Zij wilden den pas tot verbetering der constitutie niet af snijden, maar nimmer in onderhandeling treden met hen, die buiten de constitutie post gevat hadden. De graaf v. Beust sloot zichna deze afdoende verklaringvolkomen aan het ontwerp-adres der meerderheid en liet elke polemiek varen. Den 27, bij de voortzetting der beraadslaging over het adres van antwoord, hebben de duitsch-tiroolsche Afgevaar digden te kennen gegeven, dat zij hun mandaat nederlegden, dewijl de constitutie onvereenigbaar was met de tiroolsche ïandsrechten. De italiaansch sprekende tiroolsche Afgevaar digden verklaarden daarentegen getrouw aan de constitutie en leden der vergadering te blijven. HONGARIJE. De Keizerin is den 20 uit RometeOfen teruggekeerd. Een aanzienlijk aantal concilievaders heeft eene petitie ge- teekend, waarin wordt opgekomen tegen de te hevige taal, door leeken bij het redigeeren van religieuse bladen gebezigd wordende. De kardinaal Rauscheraartsbisschop van Weenen, heeft een vertoog opgesteld tegen het leerstuk van 's Pausen onfeilbaarheid, hetwelk eerstdaags Z.H. zal worden aange- boden. Een aantal duitsche en oostenrijkscke prelaten hebben eene, door den croatiscken bisschop Stroszmeijer gestelde, memorie geteekend, bedenkingen inhoudende tegen het door den Paus voor bet concilie vastgestelde reglement van orde. Eene dergelijke memorie van 15 fransche bisschoppen was reeds afgewezen. Het voornaamste bezwaar tegen dat reglement schijnt de stemming per hoofden, in plaats van bij landen te zijn. Gansch Duitschland wordt vertegenwoordigd door 14 prelaten, waarvan die van Breslau 1.700.000, die van Keulen 1.400.000 zielen in zijne diocese telt. De Kerkelijke Staat daarentegen, met slechts 700.000 zielen, levert niet minder dan 02 bisschoppen aan het concilie, gelijk Napels en Sicilië 68. Bovendien hebben vele bisschoppen in partibus (zonder bisdom) zittingwaarvan er inde laatste 2 jaren niet minder dan 89 zijn benoemd. Deze bisschoppenvereenigd met de italiaansche en spaanscke, vormen dus de meerder heid in de kerkvergadering (Tot de groote bisdommen be hooren ook Parijs met 2 miljoen en Kameriik met 1.400.000 zielen). J De lieer Argg, kolonel van het legioen van Antibes, is den 26 aan eene borstaandoening overleden. Op zijn sterf bed heeft hij zijne officieren vermaand om steeds met trouw voor de eer van Frankrijk en van den Paus optekomen. Bij de verkiezing van leden voor de Cortes heeft de hertog v. Montpensier te Oviedo en te Aviles de nederlaag geleden. De lessen aan de hoogeschool te Madrid zijn geschorst wegens verzet der studenten tegen de onlangs gemaakte be paling dat wie meer dan 15 malen 's jaars zonder wettige reden de lessen verzuimt, als academieburger geschrapt wordt. Zij hebben den rector en de professoren gehoond en zijn in talrijke troepen door de stad getrokken, roepende: „De dood aan MereloWeg met River o! Leve de republiek! Leve Isabella II" enz. De uitslag der verkiezingen voor leden van de Cortes is tot nog toe als volgtgekozen zijn 4 unionisten5 demo craten, 10 progressisten, 10 republikeinen, 1 absolutist en 2 wier richting niet bekend is. Cortes. Den 24 is het door de beeren Castelar, Figueras en 6 andere republikeinen gedane voorstel tot uitsluiting vau alle leden van het IIuis v. Bourbon en dus ook van den hertog v. Montpensier, van den troon, met 150 tegen 37 st. verworpen. De maarschalk Prim en de ministers hchegarg en Rivero hadden het krachtig bestreden. Het gouvernement hadin overeenstemming met de meerder- ïeid, besloten het vraagstuk der candidatuur te verda gen, en ondersteunde hem niet, maar vond zijne uitslui ting ondankbaar en onraadzaam. De September-revolutie had alleen de monarchie van liet goddelijk recht afgeschaft en daardoor den terugkeer van Isabella en van den prins r. Astune onmogelijk gemaakt. De minister Topele betuigde steeds getrouw te blij ven aan de candidatuur van Montpensier. De minister van financiën heeft een voorstel ingediend tot benoeming eener commissietot het ontwerpen, na ingewon nen advies van de houders der spaansche schuldbrieven, van een plan tot conversie der verschillende staatsschulden in ééne enkele. De vergadering heeft de voorstellen, die de strekking hadden om 's Rijks uitgaven te verminderenverworpen. De arbeiders in de mijnen en werkplaatsen der heeren Schneider te Creuzot hebben den 22 voor een gedeelte en den 24 allen den arbeid hervat. De aanleiding der stakin" was wrevel tegen den directeur der werkplaatsenwiens af zetting geëischt werd, en ontevredenheid dat aan het, slechts door 1800 van de 109Ü0 werklieden goedgekeurde, voorstel der patroons, om het bestuur der onderstandskas aan de

Alkmaarsche Courant | 1870 | | pagina 1