tiroot Hriiianje en Ierland. Rusland. Vereenigtle Staten. «itabs-ilicuxus. GEMEENTERAAD. Dat de liaad de terreinen der voornoemde werven zal afslaan aan hem die binnen icht dagen, na de dagleekening van dit raadsbesluit, het hoogste bod schriftelijk doet boven de som van tien duizend een honderd gulden altijd be houdens goedkeuring van Gedeputeerde Stalen van Noord-Holland, en verder onder dc voorwaar den, door de commissie van financien aangegeven. arbeiders zeiven optedragenniet voldaan was. Bovendien eischten de wederspannigen de wederaanneming der wrerK- liedendiewegens eigenmachtige staking van den arbeid waren weggezonden. 3000 a 4000 Militairen werden uit Autun en 'andere plaatsen gezonden tot handhaving der orde. Inden avond van den 21 hadden zich 1500 met jachtgeweren gewapende arbeiders bij Creuzot verschanst en werden in hunne samenkomst heftige beschuldigingen en bedreigingen tegen de patroons geuitzoodat talrijke maatregelen van voorzorg noodig waren. Den 23 zijn 3 opruiers en ook 4 lanciers in hechtenis genomen. Den 20 waren 2 gewonden en 6 lijken te voorschijn gehaald uit een verlaten mijn, waarin de verongelukten zich begeven hadden om steenkolen te zoe ken doch door eene aardstorting overvallen waren. De uitgeweken russisehe socialistische schrijver Alexander Hert zen is den 21 te Parijs overleden. In de gedingen tegen la Réforme is den 21 uitspraak ge daan de heeren Vermorel en Clement zijn ieder tot 6 maanden, de drukker is tot i maand gevangenisstraf veroordeeld; ter zake der tweede vervolging is de heer Malespine tot 4, de heer Felix Pyat tot 6 maanden en de drukker tot 1 maand veroordeeld; allen bovendien tot geldboeten van 1000 tr. ot minder. Pyat isom aan zijne verschillende veroordeelmgen te ontgaanop nieuw uitgeweken. Daarna is behandeld de zaak van la Marseillaise en zijn de heeren Roche fort, Paschal Grousset en Dereur reder ver wezen tot 6 maanden gevangenisstraf en respectivelijk tot eene geldboete van 3000, 2000 en 1000 fr. De uitgaaf der Marseillaise is niet geschorst en Roche fort is in het volle bezit zijner staatkundige rechten gelaten. Deze gematigdheid maakt een goeden indruk. Rochefort had in de Marseillaise verklaard, dat hij aan de dagvaarding tegen den 22 geen gevolg zou gevenomdat hij de magistraten wraaktdie niet door het algemeen step1" recht gekozen zijn, en omdat de debatten aan de openbaarheid zijn onttrokken. LedruRollin, die, in eene opwelling van verontwaardiging had aangeboden de familie Noir te verdedigenheeftbi„ schrijven uit Londen, zijn aanbod ingetrokken, omdat hij bezwaar maakt te Parijs den eed als advocaat afteleggen. De Keizerin heeft den minister van justitie een briet ge schreven, waarin zij zijne aandacht vestigt op eenige ver zachtingen, welke in de vormen, die ten aanzien van tei dood veroordeelden worden in acht genomengebracht zouden kunnen worden. De prefecten van Aude en Ille en Vilaine hebben ter zake der verkiezingen op 6 en 7 Febr. circulaires uitgevaardigd, waarin den kiezers de meeste vrijheid voor hunne keuze gelaten en den maires eene volstrekte onzijdigheid voorge schreven wordt. Pater Gratry, lid van de Fransche Academie, heelt zich geschaard aan de zijde van msgr. Dupanloup, in diens geschil met de aartsbisschoppen van Mechelen en van Westminster over de pauselijke onfeilbaarheid. In een brief aan msgr. üechamps verdedigt hij het gevoelendat Paus Horomus 1 werkelijk en terecht door het concilie van Konstantmopel (680) als ketter is veroordeeldzoodat, ook op grond daarvan, de volstrekte, persoonlijke onfeilbaarheid onmogelijk kan worden aangenomen. De door den dood van den heer Delangle opengevallen betrekking van proc.-genl. bij het hof van cassatie is opge dragen aan den heer Paul Faire, adv.-genl. bij dat hot. Door de revolutionaire partij worden gelden bijeengebracht om Tibaldi in staat te stellen om, op eigene gelegenheid, uit Cayenne terugtekceren. In eene op den Boulevard-Clichy gehouden openbare vergadering van radicalen heeft men hem tot eere-voorzitter verkozen. De revolutionaire partij heeft den 22 den verjaardag van den dood van Lodewijk XVI herdacht door eenige staatkun dige maaltijden. Aan dien te Saint-Mandé namen omstreeks 600 gasten deel. Brieven van adhaisie waren ingekomen van Pyat, Louis Blanc, Barbes, Mazzini, Mauro Mcicelli (namens Garibaldi) enz. De Marseillaise bevat een telegram van den spaanschen Al gevaardigde Garcia, meldende, dat eene den 23 te Madrid gehouden meeting van 20000 republikeinen hare gelukwen- schen den heer Rochefort aanbiedt (De Independance Eelge zegt, dat geen 3000 personen aan die meeting hebber, deel genomen.) De minister van j ustitie heeft eene circulaire uitgevaardigd, waarin hij eiken vrederechter van zijn ambt vervallen ver klaart die in zijn kanton eene candidatuur voor den alge- meenenden arrondissements of den gemeenteraad stelt. De heer Mires is den 26wegens beleediging van over heidspersonen bij verstek veroordeeld tot 6 maanden gevan genisstraf en 2000 fr. boete. De heer de Broglie is in den nacht van 2526 Jan. overleden. Door een 50tal voorname handelshuizen te Havre is een schrijven aan het Wetg. Lichaam en aan de regeering ge richt waarin zij op dc intrekking der decreten van 10 Januari omtrent de „tijdelijke toelatingen" aandringen. Wetgevend Lichaam. Den 20 heeft Jules Simon tie handelsvrijheid krachtig verdedigd, den gedrukten toestand aan andere oorzaken toegeschreven, het Eandelstractaat met Engeland voorgesteld als voordeelig voor de landbouwende bevolking, die 19 maal zoo talrijk is als de industriëele, en gezegddat men door de armen de bescherming niet moest doen betalen, welke men aan groote industriëelen verleende. Den 21 heeft de heer Choiseul een wetsvoorstel ingediend, waarbij aan de gemeenten het recht wordt verleend hare eigene maires te verkiezen. De vergadering weigerde dc memorie van toelichting aantehooren, waartegen de heer Montpayroux met kracht protesteerde, zeggende: "gij zult doen geloovendat de meerderheid dezer vergadering de minderheid des volks vertegenwoordigt." Dit wekte krach tige teekenen van afkeuring. De discussie over de han- delstractaten werd daarop voortgezet. De heer de Forcade daartoe door een der leden uitgenoodigdweigerde zich in de discussie te mengen; hij verlangde vurig het ministerie te steunen, dat in moeilijke omstandigheden de regeenng had aanvaard. Den 22 heeft de heer Arago gevraagd, ot de regeering eerlan" een wetsontwerp zou indienenom aan de gemeenten van het dep', der Seine het recht tot het verkiezen barer gemeentebesturen te hergeven. De minister van binn- zaken heeft geantwoord, dat vóór de gemeentelijke verkiezingen in Juli zoodanige wet zal worden ingediend, toepasselijk op alle gemeenten, die thans van bedoeld recht verstoken zijn. He heer Thiers hield daarna eene rede van 3 uren tegen het handelstractaat, dat, volgens hem, de fransche industrie groote opofferingen gekost heeft, dewijl de katoen,- vlas,- wol- en ijzerindustriede landbouw, de houthandelde scheepsbouw en de koopvaardij kwijnen en alleen de zijde- fabrikatie bloeit. Hij verlangde geene prohibitie en zelts geene hooge beschermende rechtenmaar beweerde dat ook in de meest vrije landen bepalingen ter bescherming der nationale nijverheid bestonden. Den 24 heeft de heer J. Simon een voorstel tot afschaffing van de doodstraf, de lieer/. Ferry een ontwerp tot volledige reorganisatie van het stedelijk bestuur van Parijs, en de heer Crémieux eene wetsvoordracht ingediend, volgens welke binnen 2 maanden tot de recktstreeksche verkiezing van eenen gemeenteraad voor Parijs en Lyon zal worden overgegaan. He re<*eeringeommissaris Amé en de heer Thiers traden ver volgens in dispuut over de juistheid der van weerszijden op gegeven handelscijfers. De heer de Forcade verklaarde zicli voor het handhaven van het tractaat van 1860, waarvan hij het sluiten eene groote en roemrijke daad noemde, waar door de welvaart bevorderd was. Hij keurde eene parlemen- taire enquête goed, maar zij moest algemeen en volledig zijn, en niet enkel de belanghebbende industriëelenmaar inzon derheid ook de verbruikers hooren. Den 25, zijne rede voortzettendeverklaarde lii) voor de enquête te zullen stemmenomdat zij naar zijn oordeel de zaak der handelsvrijheid zou bevorderen. De minister van koophandel sprak in denzeifden zin.De heer Ptcaril diende eene wetsvoordracht in, tot intrekking der keiz. decreten van 20 Maart '52. Den 26 hebben de heeren Esquiros en Gambetta de regee ring aangevallen over het zenden van troepen naar Creuzot, r j 4„vv rfiimdo van ppr»p nartn waardoor^ zij meenden dat pressie ten gunste van eene partij uitgeoefend was, en aanleiding had kunnen gegeven worden tot eene herhaling der bloedige tooneelen van la Ricamarie en Aubin. De ministers Chevandrier en Ollivier verdedigden de genomen maatregelen met aanvoeringdat de in verzet verkeerende arbeiders pressie uitoefenden, dat aan de troepen instruction waren gegeven om een vaste lijdelijke houding te bewaren en zoowel de orde als de vrijheid van arbeid te beschermenen dat de regeering op dezelfde wijze zou te werk gaanwanneer zich dergelijke voorvallen mochten lier- halen. De meerderheid der Kamer toonde door herhaalde toejuichingen het gedrag der ministers goedtekeuren. Met eenparige (243) st. werd aangenomen de credietwet voor de stad Parijs in afwachting van het nog met gereed zijnde budjetna verwerping van een amendement van den heer Glais-Bizoinom het aangevraagde cijfer van 11 mil joen met li miljoen te verminderen. De heer holb-Bernard heeft daarna het handelstractaat bestreden en daaraan de kwijning der nijverheid toegeschreven. Den 27 heeft de heer Magnin een voorstel ïugeibend strekkende tot het verkiezen van de leden der kamers van koophandel door alle gepatenteerde handelaars. lie beer Thiers bestreed daarna de argumenten van de voorstanders der handelsvrijheid en werd door den heer de Forcade be antwoord. Engeland. Eene vereeniging heeft zich gevormd ter be vordering der landverhuizing van ongegoeden naar dc kolomen ten einde daardoor het gebrek aan arbeid en brood in net moederland te leenigen. De regeering heeft die vereeniging eene ondersteuning uit de schatkist geweigerdmaar de mi nister Goschen, voorzitter van het bureau voor de armver zorging, heeft haar persoonlijk 10 shillings voor iéder dei- eerste 2000 landverhuizers, die zij dit jaar zal kunnen uit- ZelDe*KamS-telegraafkabel der Franscli-Americaausche-Tele- 'raaf-Maatschappij is met goed gevolg tussehen Brest en de engelsclie kust gelegdtussehen de engelsche en transch- americaansche telegraaf-maatschappijen zijn schikkingen om trent eene gemeenschappelijke werking tot stand gekomen. Den 21 is de rust ernstig verstoord te Thornclifte, bij Sheffield. De arbeiders der kolenmijnen van de firma Newton Chambers Cie. hadden niet willen deelnemen aan de ver eeniging der mijnwerkers, en vreesden daarom een aanval op een blok van 30 door hen bewoonde huizen, waarom daarin reeds eenige dagen een 20tal policie-agenten waren geplaatst. Den 21 schoolden vele gemaskerde en gewapende mijnwerkers op 20 minuten afstands samen en begaven 18 agenten zien daarheen, die aangevallen werden, maar de muiters terug dreven. Middelerwijl plunderde en vermelde eene andere bende de benedenverdiepingen van genoemde huizen, waar van de bewoners naar boven waren gevlucht, en toen de agenten, dit vernemende, terugkeerden, werden zij door 3OU a 400 van daar komende mannen zoo hevig met steenen aan gevallen, dat zij in het spoorwegstation moesten wijken en 2 hunner ernstig gekwetst werden. Nog 2 malen hadden botsingen plaats, waarbij de agenten met getrokken sabel op het gepeupel moesten inhouwen. Den 23 is in eene r. c. kapel te Liverpool een alarm van brand ontstaan; 15 personen zijn in het gedrang doodgedrukt. De minister Bright beveelt den schoenmaker Odger aan als candidaat voor vertegenwoordiger iu het Lagorhuis van het kiesdistrict Southwark. Bij Keiz. decreet van 14 Jan. is een wetsontwerp vastge steld voor een nieuw spoorwegnet, dat 800 wersten van den Caucasus-weg en 3000 a 4000 wersten voor handel en nijver heid nuttige lijnen omvat. Blijkens de in beslag genomen proclamation, was liet voornemen der saamgezworenen, bekoorende tot de uit Zwitserland bestuurd wordende secte der nihilisten, welke onder de studeerende jeugd vele aanhangers telt en noeli eigendom noch huwelijksband erkent, om op 19 lebr. een algemeenen moord der grondbezitters te, verwekken en, te midden der daardoor ontstane verwarring, de bestaande orde van zaken omver te werpen. Een student te Moscou, Lwanof, heeft de overheid met het complot bekend gemaakt, waarop vele personen zijn gearresteerd, maar de aanbrenger is door dc saamgezworenen wreedaardig vermoord. De heer E. Stanton, minister van oorlog tijdens den bur geroorlog en heftige tegenstander van den President Johnson is op 24 Dec. plotseling, in 5 5jarigen ouderdomoverleden Hii was laatstelijk president van het hoog gerechtshot. Het hoog gerechtshof heeft uitgewezen: dat de nationale schuldbrieven, evenmin als de muntbiljetten, aan belasting onderworpen kunnen wordenen dat het kapitaal en de rente der nationale schuldbrieven met baar geld moet worden ^Demigelscke prins Arthur is den 24 Jan. door den engelscken gezant aan den President Grant voorgesteld en heeft daarna het vergaderingsgebouw van den Senaat bezocht. RiniiciilaiMl. Benoemingen. In het polderbestuur van den ierin- gerwaard zijn benoemdtot dijkgraaf D. KaanJz., tot heem raden Blaauboer Cz., Kooy, 1). Schenk kz. en A. Pat- boer Hz. Spoorwegen. Den stationschef bij de staatsspoorwegen te Tilburg is eene boete opgelegd van 1200, omdat hij tijdens den jongsten storm verzuimd had dc op de rails staande wagons vasttezetten, waardoor die wagens naar Boxtel zijn gereden. Hij zal thans zijn ontslag bij de maatschappij ^De" gemeenteraad van Amsterdam heeft den 26 besloten het commandantshuis op den Dam voor 5 jaren, tegen/3000, 's jaars aan het Rijk te verhuren, om te dienen tot kantoren der ingenieurs voor den aanleg der staatsspoorwegen. Volks-weerbaarheid. De Vereeniging ter bevordering van 's Lands Weerbaarheid, genaamd Fredenk Hendrik, ge vestigd te Velsenis als rechtspersoon erkend. Loodswezen op Terschelling. Onder den indruk dei derde zeeramp, den loodsen van Terschelling overkomen, is een adres bij den minister van marine ingediend tegen den inspecteur aldaar, aan wiens onberaden bevelen het gebeurde werd toegeschreven. Eene door den minister benoemde com missie van zeeofficieren heeft, na gedaan onderzoek, thans een rapport uitgebracht, waaruit blijkt dat dc inspecteur steeds naar plicht en in den geest der verordeningen op het loodswezen gehandeld heeft. Groote Visch. Een landbouwer te Stolwijk heelt een m het ijs beklemd geraakte steur gevangen, ter zwaarte van ruim 112 N. 1'., die hij voor 32 liecft verkocht. De Kamer van Koophandel te Amsterdam heeft een adres aan den minister van buitenl. zaken gericht in ie belang van de vestiging van een gezantschap in Unna. Gasverlichting. De gemeenteraad van Dordrecht heelt den 25 besloten, de gasfabriek van dc heeren v.d. MadeJ v Breda voor 130,000 overtenemen, me tl Mei 1870 voor rekening der gemeente te exploiteeren en haar mttebi eiden met levering van het gas aan de ingezetenen m het eerste jaar voor 14, in het tweede voor 12 c. per kub. meter. Onderwijs. De Koning heeft uit eigene fondsen f 8000 geschonken aan de gemeente Gennep, voor den bouw eener lagere school met onderwijzerswoning aldaar 6 Leden van den gemeenteraad van Arnhem hebben het voorstel gedaan om aldaar eene openbare middelbare school voor meisjesmet vijfjarigen cursus, optenchten. Feesten. Het leidsche studentencorps heeft besloten den 7 Juni a.s. een gecostumeerden optocht te houdenvoor stellende het bezoek van den graaf van Leicester aan leidsche hoogeschool in 1586. Nationaal Gedenkteeken voor 1813. De ontvangsten der hoofdcommissie hebben bedragen 173.150.86j. (waaronder 27.317.36 aan rente), de uitgaven tot 18 Nov. LI.1{15+-®89'Ï Het monument te 's Gravenhage heeft gekost 112.145. -Ren bedrag van 2806.93 bleef in kas, gegeven inetuits uitende bestemming voor de oprichting eener ambachtsschool. lot gelijk doei was nog toegezegd 596.10. Slechts 5 plaa - lijke commissiën waren bereid gevonden om pieuwe pogingei aautewenden tot verzameling van gelden voor die school. JJe hoofdcommissie heeft, ook met het oog op hetgeen sedert 1863 voor het middelbaar onderwijs is gedaan, daarom eei - parig besloten om de aanwezige gelden overtèdragen aan ambachtsschool te Amsterdam. Aanbestedingen. De minister van binn.' zaken heeft ge last dat de tot. nog toe geheim gehouden begrootingsommen voor Waterstaats- en andere werken, voortaan in de besteK- ken opgenomen zullen worden. Den 25, aan het dep', van marinehet leveren van een ijzeren kustlichttoren en van het ijzerwerk vóór een etablis sement beide voor de verlichting van liet Boompjes-eilan (Java-zee), minste inschr. de Kon. Grofsmederij te Leiden voor f 52.200. Arbeidersvereeniging. De bestuurders der arbeiders vereenigingen te Amsterdam hebben den '20 in eene verga dering besloten tot liet vestigen eener //Vereeniging bestuurders der arbeiders-vereenigingen." Misdrijven. In den nacht van 18-19 Jan. is de grind weg bij het station te Hedel doorgestoken, vermoedelijk door de bewoners aan de benedenzijde van den dijkdie bedue voor het, hoogc water, het op deze wijze hebben algeleid. Den 25 's namiddags 3 uren. hebben 2 personen, een wijn wagentje met zich brachten, een baal manufacturen gestolen van de stoep van een winkel te Rotterdam, dienstmeid van den bestolene en andere lieden hebben liet aangezien zonder argwaan te koesteren. Rechtszaken, Het hof van Limburg heeft den 24 be vestigd het vonnis der rechtbank te Maastricht, waurby Ch. IIolim an drukker en uitgever van le Courner de la Meu.e en van de Limburger, veroordeeld is tot betaling eener scha devergoeding van 1000, ter zake van een persdelict, ge pleegd ten nadeele van den heer E. Starts. De H. Raad heeft den 25 het arrest, van het hof van Zuidholland, waarbij de heer J. A. de la Vieter ^nikk van het Dagblad, was veroordeeld, wegens beleediging in een gedrukt geschrift, waarvan de schrijver met bekend was vernietigd en den beklaagde van alle rechtsvervolging ontslagen. Bevolking. Op 31 Dec. telde de gemeente Groningen 37894 zielen, Arnhem 32479, Leeuwarden 25689, Zeist a428, Callantsoog 667. Sittard 4741. Oudheden. Bij het afbreken der oude kerk te Kessel is onder het hoofdaltaar een kunstig bewerkt heidensch altaar ter eere van MinervaJuno en Hercules ontdekt. De vergadering geopend zijnde, wprden 1. Dc notulen der vorige vergadering gelezen en goedge keurd. Z. M. heeft bij besluit van 22 Jan. iu dept alhier m 1870 tc houden militieraad benoemd: tot voorzitter den heer P A v. d. Drift, tot zijnen plaatsvervanger den heer A Maclaine Pont. leden der prov. Staten; tot burgerlijk lid den heer d'. L. de Sonnaviüe, tot. zijnen plaatsv^rv. den lieer m E. Nuhout v. d. Veen, leden van den gemeenteraad. Op het drietal ter vervulling der betrekking van rech ter in de rechtbank te Nijmegen is geplaatst de heer m' P. v. Bemmelen, rechter alhier. Z. M. heeft herbenoemd als burgemeester der gemeente Alkmaar den heer A. Maclaine Pont. He heer Kraijenbelt, predikant te Heemstede, heeft het beroep der herv. gemeente alhier aangenomen. In Je op 25 dezer gehouden vergadering der afdeeling van het Nederl. Schoolverbond is het ontworpen reglement behandeld en vastgesteld, o. a. inhoudende, dat het bestuur zal bestaan uit: de leden die als onderwijzers aan liet, hoold van scholen staan, uit presidentsecretaris eu penningmeester en uit, 12 leden, als presidenten der sectiën, die in verschil lende gedeelten der gemeente, in het belang van het vol doend en geregeld schoolbezoekwerkzaam zullen zijn Daarna zijn tot bestuursleden verkozen de heeren d'. J. J de Gelder C. IV. Bruinvis, M. Cohen Stuart, J. v.d. kaag, P. Bruinvis de Lange, A. J. P. OortF. H. W Grotten- dieck, C. Bosman, d'. C. J. de Lange, B. Prijer, P.ff.Vreede, J. Krabbendam Rz., J. Siemerink Schaap, P. Crok en A. Siebert Coster. Het door het voorloopig hoofdbestuur ont worpen reglement voor het Verbond zal besproken worden in eene op 1 Febr. te houden vergadering, waarin de voor- loopige commissie hare bedenkingen daartegen zal ter tafel brengen en waarin afgevaardigden voor de te Utrecht te houden algemeene vergadering zullen verkozen worden. Zitting van den 26 Januarij 1870. No. 2. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 14 leden. Afwezig met kennisgeving de Heer Jr. D. C. de Dieu Fontein Verschuir van Heilo. Zijn medegedeeld en in behandeling genomen de vol gende ter lezing gelegen hebbende stukken. 2. Brief van den Secretaris van den Raad van State houdende oproeping om in zake van het door den Gemeen teraad ingestelde beroep van een besluit van Gedep. Staten van Noord-Holland, dd. 15 December 1869 No. 68 waarbij de goedkeuring is onthouden aan de begrooting dezer ge meente voor 1870, nadere memoriën en bewijsstukken die tot staving der bezwaren of beweringen worden noodig go- acht, vóoT l Februarij 1870 intczcud.cn £Uin liet adres van den Minister van Staat, Vice-President van den Raad van State te 's Gravenhage. en zoo die nadere inzending onnoodig wordt geachtdaarvan kennis te geven ter bespoediging uer afdoening van het geschil'onder herinnering dat "jzage der stukken wordt verleend ter secretarie van den Raad van State tot den 31 Jan. 1870, van 10—3 ure. Naar aanleiding daarvan heeft de Raad den heer Mr. Ir. van der kaay benoemd als zijnen gemagtigdeom zijne be langen bij den Raad van State waartenemenwelke benoe ming door dien heer wordt aangenomen. Van de Commissie van Financiën. 3. Rapport op de verschillende gedane aanbiedingen voor de scheepstimmerwerven Nicolaas IVitsen en het Hondsbosch, zijnde na de vorige raadszitting nog ingekomen een bod van den heer IV. F. Stoel alhier, van/ 9000— voor dc beide werven en van f 1000, - voor eerstgenoemdezonder de smederij en de daartoe behoorende gereedschappen. In dat rapport wordt op den voorgrond gestelddat men eenparig van oordeel wasdat de bij raadsbesluit van 13 October 1869 vastgestelde koopprijs van f 14-500,— voor de beide werven niet te boog kon genoemd worden, wanneer in aanmerking wordt genomendat die terreinen van eenen drukkenden last zijn ontheven, eene jaarlijksobe erfpacht van t 25,— is vervallen en daarbij voegt de waarde van een stuk grond nabij de stad gelegeneen halve bnnder grootdat als liet ware in 1856 gratis is afgestaan. Behoefde de ge meente dus volstrekt niet verlegen te zijn met den grond wanneer de daarop staande gebouwen gesloopt werden welke sloopingwanneer dc terreinen niet verkocht werdenten sterkste werd aanbevolenten aanzien der,thans aanhangige adressen heerscht.e verschil van gevoelen. Eén lid wilde den eenmaal vastgestelden prijs van f 14500, behouden en werd geen kooper gevondende gebouwen en het hek sloopen en den grond, evenals vóór 1856 open en bloot laten liggen, totdat zich eene gelegenheid voordeed om eenen beteren koopprijs te kunnen bedingen dan thans, of om het voor de gemeente zelve te gebruiken. De meerderheid wilde in het belang der industrie en met het oog op de voordeden, die, worden die terreinen voor eene industriële onderneming gebezigddaaruit voor de gemeente voortvloeijenwel tot eenen afstand voor eenen minderen prijs overgaanwanneer de gemeente geene schade leeu van den in 1868 gedanen aankoop. Na aftrek van de verkoch te gereedschappen had de werf aan de gemeente in ronae som gekost 9460,—, hierbij gevoegd het bedrag dat de gemeente gedurende het 2e halfjaar 1868 en het ge- heele jaar 1869 te weinig aan inkomsten heeft genoten, ad 121,50 (berekend tegen 5% had zij aanspraak op /'709.50 en werkelijk heeft zij zuiver slechts 585,— geno ten), eu de gekapitaliseerde som der jaarljjksche erfpacht van f 25,die gemist wordt, ad f 500,dan verkrijgt men een bedrag van A 10084,50 of in ronde som 10100, welke som zij als minimum van den koopprijs wilde stellen in welk geval het terrein van de Nicolaas IVitsen toch nog als het ware gratis werd afgestaan. Die meerderheid stelde dus voor, aangezien, er 2 personen waren die het,zelfde bod van f 9000 hadden gedaante besluiten zoowel aan den heer Bosman als aan den heer Moe te kennen te geven: dat de Raad de terreinen der voornoemde werven zal afstaan aan hemdie binnen 3 dagen na de teekening van het raadsbesluit het hoogste bod schriftelijk doet boven de som van 10100,altijd behoudens goedkeuring van Gedep. Staten van Noord-liolland onder voorwaarde dat «.de lasten van 1 Januarij 1870 voor hunne rekening komen, b. de koopprijs binnen ééne maand na de dagteekenmg van het schriftelijk besluit ten kantore van den gemeente-ont vanger worde betaald; c. alle kosten zoo op de overiragt als op de levering val lende, door hen worden gedragen. Nadat eene vraag van den heer v. d. Drift, of het de be doeling wasde gelegenheid om een bod boven f 101ÜÜ, te doen alleen opentestellen voor de adressantenbevestigend was beantwoord geworden en de heer Bruinvis de Lange nog had opgemerkt, dat voorzien moest worden m het.ge val, dat beide adressanten gelijke som boden boven /101UU, worden de verdere discussiën in eene zitting met gesloten deuren voortgezetna afloop waarvan in de openbare verga dering met 12 tegen 2 st., van de heeren J. C. Koorn (die vooraf verklaard had het lid te zijn, waarvan m liet rappor was gesproken) en Vonk, wordt genomen het volgende besluit. Van welk besluit mededeelin" zal worden gedaan aan de adressanten als beschikking op hunne verzoeken 4. Rapport op het door Burg. en Wet,h. aangeboden en ondersteunde verzoek van Regenten van het Burgerweeshuis, om goedkeuring te verleenen aan hun genomen besluit, om aan den gemeente-architect toetekennen eene gratificatie van f 500,voor zijne buitengewone werkzaamheden bij dcu houw en het in orde brengen van de inventaris voor dat gestichh Één lid kan zich met dat besluit wel vereenigen .aai het behoorlijk ingerigtc gebouw zoo goed voldoetacht ij van zooveel belangdat hij daarin voldoende gronden zie om aan den ontwerper van dat gebouw eene gratificatie dat bedrag toetekennen voor zijne daaraan betoonde we zaamheid. De meerderheid echter acht dat bedrag te dcog en eene som van f 300,— voldoende. Hoewel «kennende de vele verdiensten door den gemeente-architect daarbij den. das: gelegdzoo moest tocli naar hare meening nie het oog verloren worden, dat de uitstekende oplevering v het gebouw ook voor een groot deel was toeteschrijyen de llmke wijze, waarop de aannemer, de heer F. Jjesier' van zijne verpligtingen heeft gekwetenen dat de arcl\ steeds is bijgestaan geworden door eenen opzigter, waRraoo eene betrekkelijk aanzienlijke uitgave is gevorderd ge worden. Bovendien dat het hier geldt eene instelling van weldadig wier beperkte inkomsten de nffiest mogelijke spaarzaamli vorderen. 26 27 28

Alkmaarsche Courant | 1870 | | pagina 2