m T%veeenzevenligste J aar gang. 1870. No. 6, ZONDG 6 FEBRUARI. <E>ffictccl (Bcbccltc Loting voor de Nationale Militie. B1lt\imrGER. De Anna-Paulowna-polder. ÜLSlckclijfiscïtc ücuicïttcu. Belgie. Pruisen. Saksen. Beieren. A I. k N A I I S C i! I Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal O,GS, franco per post f 0,&0, afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM*. COSTER ZOON. R IA V De Advertentiën kosten van 1—5 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbenden Dat de loting der in het vorige jaar in deze gemeente voor de Militie ingeschrevenen, zal geschieden op Woensdag, den 9 Februarij aanstaande, ten Raadhuize der gemeente Alkmaar. Zij worden mitsdien opgeroepen, om zich op dien dag, des voormiddags ten 9 ure, aldaar te bevinden, om te loten en opgave te doen van de redenen van vrijstelling, die zij ter zake van de Militie vermeenen te moeten inbrengen. Indien zij vermeenen vrijstelling te kunnen erlangen wegens broederdienst of op grond van te zijn eenige wettige zoon en geen halve broeders hebben, moeten zij zich linnen drie dagen na de loting ter Secretarie vervoegen, om de noodige opgaven te doen en bovendien op Vrijdag, den 25 Februarij e.k., des namiddags ten 0 ure, in het Raadhuis verschijnen, vergezeld van twee bij den Burgemeester bekende en te goeder naam en faam staande meerderjarige ingezetenen, die het vereischte getuigenis kunnen afleggen en het aidaar optemaken getuigschrift onderteekenen. Burgemeester en Wethouders vccrncemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 4 Februarij 1870. F)e Secretaris, NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen den belanghebbenden in herinnering, dat ieder be voegd is zich van de dienst bij het brandwezen vrijtekoopen, tegen betaling eener jaarlijksche contributie, ten behoeve der gemeente, van drie gulden vóór de loting in de maand Fe bruarij en van zes gulden na de loting in de maand April ten kantore van den gemeente-ontvanger, waardoor men ech ter niet uitgesloten wordt van de verpligting om de betrek king van brandmeesteradsistent-brandmeester of komman- deur, daartoe benoemd wordende, waartenemen. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 4 Februarij 1870. Be Secretaris, NUHOUT van der VEEN. Ter gemeente-secretarie zijn voorhanden de volgende druk werken: Instructie stads-aanplakker5 cents. Verordening op het begraven en vervoeren van lijken 5 Reglement begraafplaats10 Instructie doodgraver5 n Instructie stads-omroeper5 Belasting verordeningen op het begraven van lijken 10 Verordening regelende het onderwijs aan de open bare scholen20 POSTERIJEN. De DIRECTEUR van het POSTKANTOOR te ALK MAAR brengt ter kennis van belanghebbendendat gedu rende het jaar 1870 de tijdstippen van verzending der cor respondentie voor Nederlandsch Oost-Indië zijn als volgt Over MARSEILLE. Over TRIEST. Januarij 13, 19, 27. 12, 26. Februarij 10, 16, 24. 9, 23. Maart 10, 16, 24. 9, 23. April 7, 13. 21. 6, 20. Mei 5, 11, 19. 4, 18. Junij 2, 8, 16, 30. 6, 14, 20, 28. 1, 15, 29. Julij 13, 27. Augustus 3, 11, 17. 25, 31. 10, 24. September 8, 14, 22. 28. 7. 21. October 6, 12, 20, 26. 5, 19. November 3. 9, 17, 23. 2, 16, 30. December 1, 7, 15, 21, 29. 14, 28. Uiterlijk 's avonds ten 7 ure ter post bezorgd. Be Directeur voornoemd, GOUWE. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de 1« helft der maand Januarij 1870: J. JULZING Almelo, II. GOETHOORN, MARIA SCIILUITER, W. van der LAAN, J. STEGEMAN P. ROS1ELLEAmsterdam, E. GROOTHUIS (2 stuks) Harderwijk, P. KUIPER Hoogwoude, A. STIERMAN de Kinderdijk, C. van ZIJDEN Ommerschans, J. VRIJLAND Rotterdam, L. ELLERMAN, I'. VLAM. J. KISTEMA- KER, de Rijp, Z. SCHUITEMAKER Schermer, P. J ZANDBURG Stavoren, W. SONNE VELD Wassenaar, K. VECHT (niet vermeld). Van de hulpkantoren Rustenburg: J. B. HULSKAMP Amsterdam, H. J. VELDHUISEN Volendam. Be Rijp: M. W. STOL TE Amsterdam. Schoorldam: W. WILMZEN Texel. Wognum: L. GUILE JAN Amsterdam. De ruim 5000 bunders land in den noord-oost-hoek van Noord-Holland, onder dezen naam bekend, zijn één der laatste veroveringen van Nederland op zijn ouden vijand in zoo vele andere opzichten zijn vrieud de zee. 't Was ook hier niet anders dan terugneming van vroeger verloren ter rein, herovering van weleer ontweldigd gebied. Dc over blijfselen van een weg in de richting van het westen naar het oosten, sporen van vroegere verveeningen, waterputten enz., na de droogmaking ontdekthebben aangetoond dat niet altijd het water hier meester was. Het tijdstip der over strooming schijnt omstreeks het midden der twaalfde eeuw gesteld te moeten worden. Thans biedt het grootste deel van dezen polder het schouw spel aan van een vruchtbaar oordwaar in den zomer het vlas, de tarwe, de meekrap, de haver, de gerst en dc aard appelen in bonte schakeering de velden tooien. "Goud uit schuimzal de dichterlijk gestemde bezoeker van dezen uithoek uitroepenals hij over al die akkers zijn oogen laat weiden, tot waar de gezichteinder het terrein zijner beschou wing sluit. //Goud uit schuim," zal hij andermaal uitroepen, wanneer men hem vertelt, dat het duizendtal bunders alleen die in IS69 met vlas waren bebouwd, ruim f 300.000 hebben opgebracht. //Goud uit schuim," zal zijn uitroep blijven, wanneer men hem mededeelt, dat in datzelfde jaar 1869 zestig bunders land zijn verkocht voor 100,000 vrij geld. Maar onze opgetogen bezoeker wordt op zijn tochtje ver gezeld door een nuchter proza-menschdie hem brengt in het westelijk deel van den polder, te midden van de 400 a 500 bunders zandgronddie grootendeels nog even dor en schraal daar liggen, als de zee ze heeft opgeleverd. Hij zal zich verplaatst meenen in een woestijnen het zal noodig zijn hem de enkele bunders te toonen die men in de laatste jaren is begonnen te ontginnenom hem te doen gelooven dat ook deze gronden instaat ziju vruchten voort te brengen. De proza-mensch zal onzen reeds vrij kalm geworden bezoeker verhalen, hoe de oorspronkelijke Maatschappij tot indijking van den Westertcaardlater naar onze toenmalige Koningin herdoopt in Anna-Faulovna-polder, in 1844 tot uitvoering van het door haar ondernomen werk een leening heeft gesloten van f 1,200,000, onder hypothecair verband van het grootste gedeelte van den geheelen polder; hoe deze maatschappij haar werk echter niet kon voltooien, en in 1847 haar rechten en verplichtingen overdroeg aan haar opvolgster de Anna-Pau- lowna-Maatschappijhoe ook deze nieuwe maatschappij niet kon voldoen aan hare verplichtingen jegens de hypotheekhou ders, zoodat in 1851 de verbonden 3200 bunders in het open baar werden verkocht, die echter, in plaats van de 1,200,000 waarvoor zij verhypothekeerd waren, slechts f 253,545 op brachtenen hoe aan de hypotheekhouders in plaats van het geheele tekort, niet meer kon worden uitgekeerd dan de f 12,874 die de inmiddels reeds ontbonden maatschappij als saldo in kas had. De proza-mensch zal zijn verhaal wellicht besluiten met dc mede deeling, dat de 147 aandeelhouders in de Anna-Paulowna- Maatschappij een gezamenlijk bedrag van f 1,100,000 hebben gestortwaarvan zij bij de ontbinding en vereffening der maatschappij niets hebben terugontvangenen de dichterlijk gestemde, aanvankelijk zoo opgetogen, later reeds kalmer geworden bezoeker zal voor het minst tot de erkentenis komen dat er veelzeer veel goud noodig geweest is om dit schuim goud te doen voortbrengenmisschien zal hij zelfs tot een ander uiterste overslaanen den polder voor stellen als "gemest met de tranen der vroegere bezitters. Als inderdaad de dichterlijke bezoeker geheel tot moede loosheid mocht vervallen, en wellicht in wanhoop gaat uit roepen zoo gaat het in ons land met wezenlijk nuttige onderne mingen; geldverlies en verdriet is het einde, en de ongeluk kige uitslag schrikt voor het vervolg ieder af van zijn geld in dergelijke zaken te wagendan zou het wenschelijk zijn dat de proza-mensch weer het woord opvatte. Misschien zou hij in dezer voege kunnen spreken: Een verstandig man laat zich door de misslagen van anderen niet afschrikken van de onderneming van inderdaad nuttige en ten slotte winst gevende zakenmaar hij doet met die misslagen zijn voor deel hij leert er uit wat hij moet vermijden. Elke misslag leert iemand ietsals hij maar leereu wil. De droogmaking van den Anna-Paulowna-Polder is een leerschool voor elke volgende inpoldering. Zij heeft geleerd, dat door indijking en droogmaling de grondenofschoon alles in zich vereeni- gende om vruchtdragende akkers te worden, nog geen waarde verkrijgenmaar dat daartoe goede wegen en vaarten en onder alle omstandigheden voldoende middelen van be maling vereischt worden, evenals zeker verloop van tijd omhet zee water geheel uit den grond te doen wegtrekken en de koude te verdrijven die er in overblijft. Alles wat daartoe noodig isalle gelden om den in te dijken polder geheel en in alle opzichten voor bebouwing en bewoning-geschikt te maken, behooren op de begrooting van kosten uitgetrokken te worden. Die er land koopt, moet de rente van zijn geld gedurende eenige jaren zonder hinder kunnen ontberen, en geen ander doel hebben dan zich een m de toekomst rentegevend landbe- zit te bezorgen, of een groote onderneming van algemeen nut te steunen. Maar al zijn er ook bij de indijking en ontginning van den Anna-Paulowna-Polder vele misslagen begaan en vele misrekeningen gedaan, die groote teleurstellingen ten gevolge hadden, al hebben de eerste ondernemers, de aandeelhouders in de maatschappij die deze nieuwe wereld tot geschikten bouwgrond en tot een bewoonbaar oord heeft gemaakten de eerste eigenaars van den grond daardoor groote verliezen geleden, hier kan in de verste verte geen sprake ziju van mislukking, neen, de onderneming is gelukt, er is een groot en goed werk tot stand gebracht. Dat gevoelden de leden van don Raad van Bestuur der Anna-Paulowna-Maatschappij, toen zij in 1852 hun medeaandeelhouders het verlies der gestorte f J, 100.000 aankondigden, waarin zij, slechts vier in getal, voor ecu gezamenlijk bedrag van f 68.750 deelden, en die mededeeling met deze woorden besloten: «Wij be- "treuren het, dat door dezen afloop der zaak de gestorte "gelden voor dc deelhebbers verloren zijn; een verlies waarin "door de leden van den Raad, als behoorende onder de "grootste aandeelhouders, een aanzienlijk gedeelte wordt ge- "dragen. Doch bij al de ondervondeue teleurstelling meenen "wij niet uit het oog te mogen verliezen, dat door de in- "dijking vaii den Anna-Paulowna-Polder eene grootsche on- "derneming is tot stand gebragtdie eenmaal vruchten dragen "zal voor de welvaart van het vaderlaud." Wat mag aanleiding gegeven hebben tot dit uitstapje naar den Anna-Paulowna-Polder? De Memorie strekkende tot toelichting van het verzoek gedaan door de ingezetenen van den A.-F.-l older om deze indijking te verheffen tot eene zelfstandige gemeente, in September 1869 opgemaakt, en waaraan tevens het bovenstaande ontleend is. Want zoover is het gekomen, dat de polder een zelfstandig bestaan als gemeeute verlangt, en zich volkomen in staat en bereid verklaart de daaraan verbonden kosten te dragen. Het is bekend, dat de polder in 1845 voorloopig bij de gemeente Zijpe werd ingedeeld. Die voorloopige toestand heeft thans naar de meening der ingezetenen lang genoeg geduurden zij vragen scheiding overeenkomstig dc bepalingen der gemeentewet. Uit de Memorie blijktdat het gemeentebestuur van de Zijpe de administratie reeds dadelijk heeft ingericht met het oog op een waarschijnlijke afscheiding van het nieuwe toegevoegde deeldoch dat die toestand niet langer is vol te houden en dat een inniger administratieve vereeniging, een meer volkomen ineensmelting van het oude en het nieuwe deel der gemeente onvermijdelijk iszoodat thans het oogenblik is gekomen om een beslissing te nemen omtrent een splitsing, die later veel bezwaarlijker zou zijn. De Memorie wijst als redenen voor de splitsing op het volgende De gemeente Zijpe was reeds voor de toevoeging van den polder één der grootste van Noord-Holland, en werd door die toevoeging bijna nog eens zoo groot. Een bezoek van burgemeester, secretaris of ontvanger kost dus veel tijd. Er bestaat zeer weinig onderling verkeer tusschen de be woners van het oude en het nieuwe gedeelte. Men kent elkander niet. De bevolking van het oude deel bevat geheel andere bestanddeelen dan die van het nieuwe. Bij de ver kiezingen voor den gemeenteraad komen de ingezetenen van den polder daardoor bijna niet in aanmerking. Slechts één raadslid is uit den polder gekozen. Het bestuur kan zich in den polder slechts zeer zelden vertoonen. De belangen van den polder staan achter bij die van het oudere deel der gemeente, waartoe daarenboven medewerkte het denkbeeld dat de toevoeging van den polder slechts tijdelijk was. Welk gemeentebestuur kan veel belang stellen in een deel dat weldra weer zal worden afgescheiden In de behoeften van onderwijsarmenverzorgingpolitie brandbluschmiddeleu wordt niet voldoende en traag voorzien. De gemeenteraad is voor de scheiding. Hij is van mee ning dat het verschil van inzichtenvan behoeftenvan aard en zeden in de beide deelen der gemeente zoo groot isdat het onmogelijk is beider belangen behoorlijk te be hartigen en dat het eenige middel om aan de steeds groo- ter wordende klachten te gemoet te komenin een afschei ding moet worden gezocht. De polder verkeert in goeden staat. De zeeweringen zijn voldoende, worden met zorg onderhouden, en door voort durende verhooging en verzwaring der steenglooiingen ver sterkt. De bemaling laat zeer weinig te wenschen meer over, en wordt nog jaarlijks verbeterd. De vaarten zijn met de binnenvaarten in Noord-Holland en met het Noord-Hol- landsch Kanaal door schutsluizen verbonden. Er zijn grind wegen aangelegd over een lengte van 50,000 el, en de Staats-spoorweg doorsnijdt den polder, die zich in het bezit van een station en een telegraafkantoor mag verheugen. De bevolking telt ruim 2500 zielen. Er zijn twee ruime scho len elk voor 175 kinderen. Er bestaat een zelfstandige Hervormde gemeente met kerkpastorie en begraafplaats weldra zal hetzelfde voor de Katholieken bestaan. De grond neemt snel toe in vruchtbaarheid en koopwaarde; landen die in 1851 bij den openbaren verkoop ter voldoening aan de hypotheekhouders voor 100 per bunder zijn verkocht, gel den thans van f 800 tot f 1500 en meer. De vraag, of de polder de kosten eener afzonderlijke administratie als zelf standige gemeente zal kunnen dragenwordt in de Memorie op afdoende wijze beantwoord door een lijstje van gemeenten in Noord-Holland, waarvan de ingezetenen minder in de per- soneele belasting betalen dan de Anna-Paulowna-Polder. Het J gedeelte dezer belasting dat het rijk aan de gemeenten afstaat, bedraagt voor den polder zonder de opcenten/"3200. In 89 Noord-Hollandsche gemeenten bedraagt het minder, te Petten slechts f 243te Winkel zelfs niet meer dan f 3168. Dit bewijs kan afdoende worden geacht. Den 15i;l1 Februari 1869 werd een vergadering gehouden van de notabelste ingezetenen van den polder, waarin de wensch tot afscheiding met de volgende verklaring werd besloten »De Anna Paulowna polder, thans voorzien van goede "zeedijkengoede bemalingsmiddelengoede vaarten en we- "gen, zelfs van een spoorweg, begint zich al meer en meer "te ontwikkelen, en de landen nemen jaarlijks in vruchtbaar- »heid toe. De polder kangoed beheerd en met kracht en "verstand bebouwd, een sieraad van Noord-Holland worden. »De eerste indijkers hebben zich vele opofferingen getroost "en vele bezwaren overwonnen. Zullen hunne opvolgers daarin //achterstaan Neen, wij willen toonen, dat als het de taak "is van het polderbestuur, om de werken des polders in orde "te houden en meer en meer te volmaken, het de pligt der "bewoners isom voor een goed burgerlijk beheer te zorgen //en zich de bezwaren te getroosten, die vooral in dc eerste "jaren daaraan verbonden zullen zijn. "Zoo zullen wij eenmaal met eere worden genoemd in de //rij der vaderlandsche gemeenten." Zou een zoo krachtig uitgesproken wensch geen gehoor verdienen? En zou een gemeente waarin zulk een geest zich openbaartniet met vertrouwen de toekomst kunnen te gemoet gaan? W. v. d. K. De Kamer der Vertegenwoordigers heeft den 27, met 68 tegen 18 st., machtiging verleend tot de gerechtelijke ver volging van den antwerpschen Afgevaardigde Coremans, we gens het antidateeren van eene huurceel, ten einde zich als kiezer te Antwerpen te doen inschrijven. De groote deputatie uit de engelsche gemeentebesturen belast met het overbrengen van het nationale adres, den Koning gedurende zijn verblijf in Engeland aangeboden, is den 31 Jan. te Brussel aangekomen, door het gemeentebe stuur aan het station begroet en in fraaie rijtuigen naar het "IIótel-Belle-Vue" gebracht. Den volgenden dag is het prachtig versierde en gebonden, en in een zilveren kistje gesloten adres, in de groote zaal van het Paleis-ducal, in tegenwoordigheid der Kon. familie en van vele genoodigden, den Koning overhandigd, die in welsprekende bewoordingen zijnen inuigen dank voor dit bewijs van genegenheid be- tuigde. s Middags had een gala-diner van 200 couverts plaats. Den 19 Jan. is, in 71jarigen ouderdom, overleden msgr. J. O. Muller, bisschop van Munster. Bij verordening van den minister van eeredienst en on derwijs is voor de Rijnprovincie de schoolplichtigheid der kinderenonverschillig van welke godsdiensttot het einde van het 14" levensjaar uitgebreid. De Tweede Kamer heeft, met alg. st. op 2 na, besloten het 83® artikel der grondwet, met zijne beperkingen der vrijheid van spreken, opteheffen. Dr. Bóllinger heeft het hem aangeboden eereburgerschap van Munchen afgewezen, dewijl zijne "Verklaring" slechts betrekking had op eene zuiver kerkelijke kwestieen hij er alzoo de hand niet toe leenen mag. dat de uitsluitend godsdienstige vraag op een haar vreemd gebied worde over gebracht. Van een groot aantal aanzienlijke leden der universiteit te Breslau en andere voorname ingezetenen dier stad is hem een adres van sympathie toegezonden. De 1' Kamer heeft het ontwerp-adres van antwoord op de troonrede aangenomen, waarin wantrouwen jegens het ministerie wordt aan den dag gelegd. Slechts 12 leden hebben er tegen gestemd. De Koning heeft den 30 al de ministers en de 12 leden der 1". Kamer, die tegen het ontwerp-adres van antwoord gestemd hebbenaan zijne tafel ontvangen.

Alkmaarsche Courant | 1870 | | pagina 1