Oosleni'lili-Hongarlio. OOSTENRIJK. De minister van eeredienst en onderwijs v. Hasner is benoemd tot president-minister en opgevolgd door den heer Stremayr, de luit. veldmaarschalk H agner is minister voor de landsverdediging en de heer Banhaus mi nister van landbouw geworden. Het ministerie van is opgeheven en de werkzaamheden daarvan zijn ingedeeld bij de andere ministeriën. Kerkelijke Staat. Spanje. l*ortui;a9. Frankrlik. Ciirouf Btrillunjc en Berlaml. Ituslnixl. Turkije. Tereenigde Sinten. II rt I i. f' ISiiuicnlaml. De augsbursche Ally. Zeitung meldt,, dat de Koning zijn broeder en beide neven die zich als leden der 1". Kamei bij de oppositie hadden aangeslotenverboden heeft om aan het Hof te verschijnen. De leden der minderheid in de 2e Kamer hebben een tegen - ontwerp-adres van antwoord opgesteld, waarin zij verklaren, dat zij de zelfstandigheid, waarop de duitsche stammen recht hebben, noch door de verdragen met Pruisen en hetNcmrd- duitsch-Verbond, noch door eene nauwe, nationale vereeniging der zuidduitsche Staten met het Noorden bedreigd achten. Aan de augsburgsche Allg. Zextung wordt uit Rome ge telegrafeerd, dat de kardinaal Caterini den aartsbisschop van Munchen heeft opgedragen om aan de theologische studenten het bijwonen der collegiën van d'. Bollinger, wegens diens ketterij, te verbieden. Huis der Afgevaardigden. Den 28 is het ontwerp- adres van antwoord op de troonredezooals het door de meerderheid der commissie was opgesteld met 114 tegen 47 st. aangenomen. Bij de beraadslaging op den 26 had de rapporteur der commissie, baron Tintsden tiroolschen Afgevaardigde Greuter de volgende woorden toe gevoegd: "Gij zijt geen duitscher, gij en de uwen zijn cr geen; gij zijt ook geen oostenrijker, want uwe vaderstad is Romeuw vaderland is de Kerk en uw Keizer is de Paus. De heer Greuter en professor Jager hadden terstond de zaal verlaten, en sedert hebben, zooals in ons vorig Nr. reeds gemeld werd, de duitsch-tiroolsche Afgevaaïdigden hun man daat nedergelegd. Den 3 heeft de president-minister het programma van het nieuwe kabinet ontwikkeld: het vereenigt zich met de adres sen van den Rijksraad, is gezind om de op wettige wijze geopenbaarde en niet, met de belangen des Rijks strijdige wcnschen te bevredigenen stelt den vrede des Rijks boven het doordrijven van individuëele meeningen het zal zich de ontwikkeling van alle stoffelijke en geestelijke belan gen ten plicht stellen, de vrije uitoefening der godsdienst waarborgen en zichwaar het de verzekering der gewetens vrijheid en de handhaving der staatkundige rechten geldt, steeds aan de zijde van het Parlement scharen. Den 23 is het postulatum der bestrijders van de oppertu- niteit der definitie van het leerstuk van 's Pausen persoonlijke onfeilbaarheid op het Yaticaan ingezonden. Het draagt 120 onderteekeningenn. 1. van meer dan de helft der fransche en van nagenoeg al de duitsche en hongaarsche prelaten. Eene petitie, van de tors-partij uitgegaan, en het treffen eener transactie ten doel hebbende, vindt bij het meerendeel der engelsche en spaansche prelaten veel bijval. De armenische prelaten en vervolgens ook die der maronieten kophten en syriërs, hebben een postulatum onderteekend. waarin de meening te kennen gegeven wordt, dat de Kerk verplicht is om tot eene afkondiging overtegaan van de kanonieke beginselen ten aanzien van het volkenrecht, van het wezen van den oorlog en van de redenenwelke het voeren daarvan plichtmatig of wel misdadig maken. Al moge de stem der Kerk, zeggen zij. niet door allen worden gehoord, zy strekt toch aan duizenden tot gids en richtsnoer, en vroeg of laat zal dien ten gevolge het gewenschte doel worden bereikt. Na het aanbrengen van eenige verbeteringen in de afschei ding der concilie-zaal van het overige der St. Pieterskerk worden geene klachten over de acoustiek meer gehoord. De gewezen hertog van Toscane Leopold IIdie in 1859 ten behoeve van zijn zoon geabdiceerd heeftis te Rome in 73jarigen ouderdomoverleden. De Paus heeft een besluit uitgevaardigd, waarbij uitdruk kelijk verklaard wordt, dat het bij de bul van October 1.1 uitgesproken doemvonnis over de geheime genootschappen, ook de iersehe en amerieaansche fenian-vereenigingen treft. Het concilie heeft, terwijl het de voordracht tot regeling der betrekkingen tusschen den Paus en het episcopaat in comité-generaal béhandelde, eene nieuwe voordracht van den H. Stoel ontvangen, waarin de Paus wel niet onfeilbaar, maar voor het opperste en van conciliën onafhankelijke hoofd der onfeilbare Kerk verklaardhet goddelijk recht der Vorsten staande gehouden, en het algemeene stemrecht, benevens de leer van berusting in gedane zaken (d. i. van wettiging van revolutiën door tijdsverloop) veroordeeld wordt. Verder worden daarin als kettersch verklaard de beweringen: dat de vereeniging van burgerlijke heerschappij met de geestelijke heerschappij in de hand van Rome s hoogepriester strijdt tegen het goddelijk recht; en dat de Kerk over het verband der burgerlijke heerschappij met het algemeen belang der christenheid niets gebiedend heeft vastteslellen, en dat het alzoo aan eatholieke menschen vrijstaat van hare gevelde beslissingen dienaangaande aftewijken en anders te denken In de vergadering van 23 Jan. moet de bisschop Bupan- loupvolgens den berichtgever der Timeskrachtig in de bres zijn gesprongen voor eene meerdere onafhankelijkheid van het episcopaat, waarvan de vroegere voorrechten, tot schade der Kerk, door den centralisatie-geest van het Hof van Rome, waren besnoeid en door de nu gedane voorstellen geheel vernietigd dreigden te worden. Zelfbehoud moest de bis schoppen dwingen om voor het herstel der episcopale macht optekomen. Bij de jongste partiëele verkiezingen voor de Cortes hebben 519,000 kiezers voor candidaten der democratisch-monarchale partij140.000 voor republikeinen en 89000 voor earlisten gestemd. De republikeinsche minderheid in de Cortes heeft eene aanwinst van 6 stemmen erlangd. Te San Roque, in Andalusieis het bij dc verkiezingen tot een gevecht geko men, waarbij 2 dooden en G gekwetsten zijn gevallen. Te Valencia viel ernstiger botsing voor, zoodat men van dooden en 12 gekwetsten spreekt. Ook te Logrono ging het, bij de verkiezing van den heer Olozagazeer ongere geld toe. Eene fransche maatschappij wendt thans ernstige pogingen aan tot het naar boven brengen der 13 of 14 galjoenendie in 1702, met 200,000,000 kroonen, in de baai van Vigo zijn gezonken. Zij moet aan de regeering 43 p. ct. van het gevonden wordende uitkeeren. De carlistische partijdie vooreerst van nieuwe gewapende 1 1. „„fi. nrfrnnicoorl rr\ ral» 1 tl vr.'Pn ij 1 O" PB dragen en dat de nationale antipathie der Spanjaarden voor de transchen zijn bestuur altijd zou bemoeilijken. KoLONiëN. Volgens over Nieuw-York ontvangen bericht is de n-enl. Puello nabij Guaimaro, met een verlies van 450 man, verslagen door den genl. Jordandie den genl. Quesada als bevelhebber over al de troepen der opstandelingen opge volgd was. ondernemingen heeft afgezienorganiseert zich inwendig en vormt in alle gewesten eomité's, die met het centrale Madrid in verband staan. Cortes. Bij de toelichting van zijn, verworpen, voorstel tot uitsluiting der Bourbons van den troon, heeft de heer Castelar o.a. aangevoerddat de hertog v. Montpensier, door zijne ondankbare samenspanning tegen de regeering zijner schoonzuster, zich onwaardig heeft gemaakt om de kroon te Hei bewind, niet wenschende door eene waarschijnlijke afstemming der belastingwetten tot het ontbinden der Kamer te moeten overgaanheeft besloten om liever onmiddelijk een beroep op de kiezers te doen. De Koning heeft, ten gevolge daarvan, een besluit uitgevaardigd tot ontbinding der Kamer, waarin zich geene vast aaneengesloten meerder heid gevormd had. De minister Ollivier heeft de procureurs-generaal aange schreven om het uiten van alle meeningen toetelaten, maar beleedigingen des Keizers en aansporingen tot misdaden en misdrijven te vervolgen; noch op straat, noch in de dag bladen, noch in vergaderingen handelingen of uitdrukkingen te duldenwaardoor de maatschappelijke orde ernstig bedreigd zou kunnen worden. Bij eene tweede circulaire heeft hij genoemde ambtenaren aangeschreven om in de polemiek der dagbladen onderscheid te maken tusschen de artikelen, die dc uitdrukking zijn van meeuingen, theoriën en individuëele stellingen, en die welke eene critiek van de daden der ministers behelzen. De eersten behooren buiten elke vervolging te blijven, hoe berispelijk zij ook mogen schijnen en in welken vorm zij vervat mogen zijn; de laatsten mogen alleen dan geduld worden, wanneer zij niet in strijd zijn met de wet. De heer Chevreau heeft, toen hij Lyon verliet om de be trekking van prefect der Seine te gaan aanvaarden, 20000 fr. ter beschikking van den municipalen raad gesteld, om uit de renten jaarlijks onderstanden aan oude of gebrekkige handwerkslieden toeteleggen. 14 Voorname fabrikanten te Mulhousen hebben, bij adres aan den minister van koophandelzich nadrukkelijk beklaagd over de uitvaardiging der decreten van 10 Januari en langd, dat eene wet de vrijheid, waarvan zij en hunne dustrie door die decreten zijn beroofd, zal herstellen. De Raad van State heeft machtiging verleend tot liet Gerechtelijk vervolgen van een maire uit het departement der Beneden-Charente, wegens het beleedigen van een kiezer ter gelegenheid der verkiezingen. Eene engelsche maatschappij heeft concessie aangevraagd voor den aanleg eener nieuwe haven tusschen Boulogne en Calari, ter bevordering van het stoomboot verkeer tusschen Engeland en Erankrijk. Eene deputatie uit Boulogne heeft bij sommige der ministers met nadruk op eene verwerping van dit plan aangedrongen't welk tot verval dier stad zou '"dc' heer Salmon de Champotran heeft aan de geneeskundige faculteit te Parijs 150000 fr. vermaakt, om daarvoor een leerstoel voor de geschiedenis der genees- en heelkunde te stichten. 27 Nieuwe prefecten zijn benoemd, meestal door verplaat- sing3 ter beschikking der regeering gesteld4 tot andere functiën geroepen en 2 gepensioneerd. De hertogAchille de Broglie, den 25 te Parijs overleden in 84jarigen ouderdom, was lid der Eransche Academie en een der hoofden van de doctrinaire partij onder Lodewijk Philips, dien hij achtereenvolgens als minister van onderwijs en eeredienstals president van den Staatsraad en als minister van buit. zaken diende. Eene vereeniging, die den franschen landbouwerstand ver tegenwoordigt, is den 26 en 27, onder voorzitting van den heer Broyn de Lhuyste Parijs vergaderd geweest, om over het vraagstuk der handelstractaten te beraadslagen. Ondanks de welsprekende redevoeringen van den heer Pouyer-Quertier, is met 180 tegen 110 st. aangenomen eene motie van den heer J. Simon, waarbij op het onverwijld instellen eener parlemen taire enquête aangedrongen en de wenscli uitgesproken wordt om het britsche handelstractaat vooralsnog niet optezeggen. Den 28 heeft een bediende, genaamd F. Lathoubert, belg van geboorte en 26 jaren oudzijne meesteresmevr. Lom- hard, die hem verweet haren wijn te hebben gestolen, in tegenwoordigheid van haren door verlamming weerloozen echtgenoot, met een keukenmes den hals afgesneden. Hij heeft daarna ook de dienstmaagd, die hij meende, dat zijne diefstallen aangebracht had. in de keuken willen te lijf gaan, maar is door een toesnellenden timmermansknecht ontwapend en vervolgens in verzekerde bewaring gebracht. 18 a 19 Radicale leden van het hongaarsche Volkshuis hebben Henri Bochefort een adres gezondenwaarin zij hunne sympathie betuigen voor hunne ambtgenooten van de linker zijde van het fransche Wet-g. Lichaam, en hunne veront waardiging uitdrukken over de «vervolgingen," waaraan deze ten doel staan. Het centraal-comité van het Algemeen Israëlitisch Verbond te Parijs vestigt de aandacht der dagbladen op de vervol gingen der joden in Roumaniewaar de minister van binn. zaken op nieuw hunne verdrijving van het platteland heeft gelast en in de Kamer een plan is ontwikkeld om hunne bezittingen te onteigenen. De maarschalk Reynault Sciint Jeun d Anycly is den2IHebr. overleden. Den 31 hebben de Afgevaardigden van Marseille, Lsqui- ros en Gambelta, en Paschal Groussetvergezeld van eenige gedelegeerden der marseillaanschc democratische verkiczings- comité's en van verscheidene redacteurs van la Marseillaise en le Reveil, zich naar het graf van Zietor IS oir te Neuilly begeven, om daarop, uit naam der democraten van Marseille en Montauban, 2 immortellen-kransen nederteleggen. Wetgevend Lichaam. Eenige leden der linkerzijde heb ben een wetsontwerp ingediend tot opheffing van art. 17 van het organiek decreet van 1852 omtrent de drukpers, waarhij het openbaar maken der debatten, in drukpers-pro eessen gevoerd, verboden wordt. Den 28 heeft de heer Lafebvre Pontalis voorgesteld, dat liet voortaan aan de dagbladen zal geoorloofd zijn verslagen der zittingen van het Wetg. Lichaam te leve ren. De heer ie Forcade verdedigde op nieuw het handelstractaat tegen de beweringen van den heer Thiers en betoogde, dat deze verhooging der tarieven wenscht ten einde zoo doende, onder een anderen vorm. tot prohi bitie te komen. De minister Ollivier zeidedat. de regeering al dadelijk de voorgestelde parlementaire enquête had aange nomen, dat zij eerst na den afloop daarvan hare meening zou zeggen en dus thans niet in een onvruchtbaar debat wenschte te treden. Opzegging van het tractaat met Enge land noemde hij onvoorzichtig; dit zou verwarring en nadeel veroorzaken en Engeland brengen tot liet toepassen van net stelsel van wederkeeriglieid. Hij gaf voorts te kennendat liet Kabinet in de tegenwoordige Kamer de uitdrukking van de meerderheid des lands ziet [hetgeen door de liberale bla den lang niet gunstig opgenomen is] en dat het memands bescherming zoektmaar wel aller medewerking vraagt [men meentdat dit zeggen aan het adres der heeren Thiers en Forcade was], 's Ministers rede werd herhaaldelijk toegejuicht. De Kamer ging vervolgens met 211 tegen 32 st. over tot de orde van den dag, nadat de minister vooraf gezegd had. dat, zoodanig besluit "zou beteekenen, dat het opzeggen van het tractaat niet verlangd werd. Den 29 is, op voorstel van den heer Jules Smon, beslo ten, dat de commissie van enquête ter zake der handels tractaten uit 36 leden zal bestaan en in eene openbare zitting verkozen zal worden. Den 31 heeft de heer Martel voorgesteld aan de rechterlijke macht eene volkomen onafhankelijkheid te verzekeren en haar tegen de invloeden der staatkunde te vrijwaren; hij wil dat de" regeerinsr alleen de vrederechters en rechters in eersten aanle", alsmede de openbare ministeriën bij de rechtbanken en gerechtshoven zal benoemen. De heer Bupuy de Lome ontwikkelde daarna zijne interpellatie over decreten van 10 Jan., tot opheffing der tijdelijke toelatingen, welker schorsing hij tot na den afloop der enquête verlangde, aangezien de scheepswerven te niet zouden gaan; de minister Buffet verklaarde, dat de decreten het beginsel der tijdelijke admissiën onaangeroerd gelaten hadden en eukel dienden om de misbruiken té voorkomen, waardoor belangrijke sommen, die aan de schatkist toekwamen, in de kas van eenige groote industriëelen vloeidenverder, dat de transactiën waarvan stelli" bleek, dat zij vóór de uitvaardiging der decreten waren aangegaannog in de toen ingetrokken gunstige bepalingen zouden deelen, en eindelijk, dat dc wettelijke voordracht tot regeling van het onderwerp der tijdelijke toelatingen eerst daags bij de vergadering zal worden ingediend. Met 187 tco-en 6 st. werd overgegaan tot de orde van dag. Den 1 Eebr. heeft de heer de Kératry eene interpellatie aangekondigd omtrent de noodzakelijkheid om de bestaande wetten tegen de jezuieten en andere godsdienstige corpora- tiën toetepassen. De heer Tachard deed eene tweede in terpellatie omtrent het decreet der tijdelijke toelatingen, dit maal met het oog op de katoenen goederenhij verweet den minister voor den handeldat hij zijne staatkunde geweld had aangedaan. Nadat, de ministers Louvet en Buffet de interpellatie beantwoord hadden, werd met eene groote meer derheid besloten ten aanzien daarvan tot de orde van den dag overtegaan. Bij de discussie over het reglement van orde, op 2kebr., heeft de heer Grévy zijn amendement toegelicht, strekkende om aan het Wetg. Lichaam het recht toetekenneh, ter zijner bescherming de luilp der gewapende macht interoepen, en zulks 0111 het misbruiken van het recht van ontbinding te voorkomen. De minister Segris heeft het bestreden en de heer F acre het verdedigd en betoogd, dat het Wetg. Lichaam, onder het tegenwoordige regeeringsstelselwas overgeleverd aan de willekeur van een enkel man, getuige de 2» December. Het amendement is verworpen met 217 tegen 43 st. De minister Ollivier heeft aan de commissie, belast met het onderzoek der door de leden ingediende wetsvoorstellen, op eene daaromtrent gedane vraag, te kennen gegeven, dat de regeering er zich niet tegen verzetten zal, als de Kamer sommige onderdeelen der constitutie bediscussiöert, welke door eenvoudige Senatus-consulten gewijzigd kunnen worden; maar dat de grondslagen der staatsregeling onaangeroerd moeten blijvenen dat de regeering in geen geval eene wijzi ging bij eene eenvoudige wet zal dulden. Engeland. Den 26 is, in de groote zaal van Cleveland te Londen, eene internationale meeting gehouden, ten einde lucht, te geven aan de verontwaardiging, welke de manslag van Auteuil bij de democratie heeft opgewekt. Van Louis Blanc, Pyat én andere fransche uitgeweken republikeinen werden brieven voorgelezen. Bij acclamatie namen de aan wezigen eenige besluiten, waarbij men zich verbond qm Victor Noite wreken, en zich voor de algeheele uitroeiing der Bonaparte's, terstond na de proclamatie der republiek, verklaard heeft, Uit Africa is bericht, ontvangen, dat dn Ia ving st oneop 90 dagreizen van Longo, van tooverij beschuldigd en om het leven gebracht, en dat zijn lijk verbrand is. Lord Cairns heeft de voornaamste conservatieve Pairs uit- genoodigd tot een parlementair diner, waaraan eenig gewicht wordt gehecht, omdat, kort na liet uiteengaan van het Par lement, het gerucht was verspreid dat hij van de jeiding der convervatieve partij in het Hoogerhuis had afgezien. Aan den luit.-genl. v. Sattler, den voormaligen intendant- generaal van het Krim-leger, die, wegens onderschepping van aanzienlijke geldsommen en voorraden proviand, tot verlies van rang, decoratiën en adelstand veroordeeld was, is dooi den Keizer genade verleend, met herstelling in het bezit zijner waardigheden Bij eene herziening van zijn proces zou gebleken zijndat hij niet de hoofdschuldige was. Den 27 heeft de nederlandsche gezant aan den Sultan de versierselen overhandigd van ridder der orde van den Gouden Leeuw van Nassau, hem door den Koning der Nederlanden geschonken. n Te Vourla, aan de golf van Smyrna, is overleden de griekschc patriarch Hadji-Anthanassidie, alleen van visch en groenten levende, 125 jaren oud is geworden. De Onderkoning van Egypte heeft den Sultan de rekenin gen gezonden der door hem afgestane 4 gepantserde fregatten en 60000 achterlaadgeweren. Het bedragop verschillende tijdstippen aan de leveranciers verschuldigd, beloopt niet minderdan 15 miljoen fr. Donau-Vorstendommen. De overste Sturdza heeft bij de Kamer een door 65 Afgevaardigden onderteekend voorstel ingediend, om den Vorst eene jaarlijksche dotatie van 300000 fr. toeteleggen. De president-minister heeft, uit naam van Vorst Karei, deze voordracht bestredenopgrond, dat de toestand der lands-linanciën nog ongeregeld was. De heer Sturdza heeft daarop zijn voorstel ingetrokken. De Senaat heeft het wetsontwerp betreffende de onafzet baarheid der rechterlijke ambtenaren met 22 tegen 20 st verworpen. Het, Huis der Vertegenwoordigers heeft, met eenemeer derheid van l zijner leden, een voorstel verworpen, 't welk strekte om de bonds in papieren geld aftelossen en om het aankoopen van bonds boven pari aftekeuren. Den 29 is het lijk van den lieer Peabody, te Portland, door den bevelvoerder der Monarch aan de Ver. Staten overgegeven. De gouverneur van den Staat Mainedie het overnambetuigde zijne voldoening over de nationale hoffelijkheid van Groot- Brittanje en de piëteit van Koningin Victoria in deze betoond. De Monarch, voegde hij er bij, had eene grootere overwin ning behaald, dan hare kanonnen haar immer zouden kunnen verzekeren. Door britsche mariniers geleid en door ver schillende staats- en stedelijke ambtenarenden engelschen consul en de officieren der engelsche en amerieaansche vloten gevolgd, is het lijk naar het stadshuis gevoerd en aldaar op een praalbed nedergelegd. De Senaat heeft eene motie aangenomen, strekkende om de regeering in overweging te geven, hare bemiddeling tus sehen Canada en de insurgenten van de Roode-rivier aan- tebicden. De President Salnave is door de revolutionaire vangengenomenvoor eencn krijgsraad terechtgesteld en partij teld en len 10 Jan. gefusilleerd. Eerbewijzen. De Koning heeft den componist G. A. Beinze te Amsterdam tot, ridder van de Eikenkroon benoemd. De decoratie is aan hem uitgereikt in de pauze van het Vin cent ins-concertop 2S Jan.. toen zijne nieuwe compositie Sancta Caecilia werd uitgevoerd. Belastingen. De minister van financiën heefton gunstig beschikt op het adres van ingezetenen van den Helder ten aanzien van het, behoud van den accijns op de verbruiksar- tikelen, zoodat deze in het volgende jaar moet worden af geschaft. Rijks-Telegraaf. In 1869 zijn door de verschillende kantoren verzonden 949,562 binnen- en 229,112 buitenland- sche betaalde berichtenen ontvangen 949,562 binnen- en 239,775 buitenl. berichten. De totale opbrengst was ff 549,817,90. Spoorwegen. Het bericht omtrent eene boete van/1200, aan den stationsehef te Tilburg opgelegd, wegens het niet vastzetten van wagens tijdens den jongsten storm (zie ons vorig Nr.), blijkt geheel onwaar te zijn. Integendeel is ge bleken, dat hij zich aan geenerlei verzuim heeft schuldig gemaakt. De heeren Bredius c.s. hebben aanvraag gedaan roor de definitieve concessie voor eene spoorweglijn Dordrecht—Arn hem—Nijmegen, waarvoor een fransch bankiershuis bereid is het noodige kapitaal te verstrekken. Scheepvaart. De koopvaardijvloot bestond op 31 Dec. uit 2059 schepen, metende 264.098 lasten tegen 2117 sche pen van 267.596 lasten op 31 Dec. 1868. Verongelukt, gesloopt enz. zijn 134 schepen van 14.786 lasten, nieuw gebouwd 76 van 11.319 1. In 1869 zijn ingeklaard 7627 schepen, metende 2.068.698 tonnen. tegen 7741 «inball. 595 tegen 533 uitgeklaard5174 tegen 5235 in ball. 3156 tegen 3200 1.989.814 108.125 76.158 1.484.875 1.377.799 765.036 722.324 in '68. in '68. in '68. '68. Onder de ingeklaarde waren 2792, onder de uitgeklaarde 2110 onder nederl. vlag. Maten en Gewichten. Dc minister van justitie heeft, ingevolge een verzoek om inlichting van het hoofdbestuur van de Broederschap der Notarissen, nopens de nieuwe wet op de maten, gewichten enz., de procureurs-generaal bij de gerechtshoven aangeschreven, dat het veroorloofd is, in nota- riëele acten te bezigen of de systematische (dat zijn de onhollandsche grieksch- fransche) benamingen of deze- en de gewone hollandsche daarnevens, of de laatstgenoemde (dat zijn dc door het gebruik geijkte en voor hollandsche ooren verstaanbare) alleen. Gemeente-Crediet. Door eenige bankiers is te Amster dam eene naamlooze vennootschap opgerichtonder de be naming van «Maatschappij voor Gemeente-Crediet", met een kapitaal van 1, achtereenvolgens te verhoogen tot 4 miljoen, tot het doen van leeningen aan gemeenten, provinciën en waterschappen in Nederland waarvoor de maatschappij ten haren laste obligatiën uitgeeft, Onderwijs. Het getal studenten aan de hoogeschool te Groningen bedraagt thans 146, n.l. in de letteren 39, in de wis- en natuurkunde 33, in de rechten 32, in de geneeskunde 25 en in de godgeleerdheid 17. In den gemeenteraad van Groningen is een voorstel door 3 leden gedaan, om een onderzoek intestelien naar de wen- schelijkheid en mogelijkheid van de oprichting eener meisjes school voor middelbaar onderwijs. Te Rotterdam houdt de commissie voor het middelbaar onderwijs zich bezig met het ontwerpen van een plan voor dergelijke school. De gemeenteraad van Arnhem heeft den 29, tegen den zin van het dagelijksch bestuur, met 11 tegen 6 st. tot de op richting van zoodanige school besloten. Kerkelijke zaken. Den 30 is de nieuwe kerk te Boven- Smilde, o.a. door eene subsidie uit de kas ad pios usits tot stand gekomen ingewijd. Aanbestedingen. Den 3 te 's Gravcnhage, ten behoeve der staatsspoorwegenhet dempen van de Binnenrotte te Rotterdam en het maken der fundeerings- en afwaterings werken aldaar, minste inschr. Engel en v. Krevelen te Rot terdam voor ff 451.900. Giften. Mej. de Rhoer Ottensonlangs te Groningen overleden, vermaakte op den laatsten dag haars levens/50000 aan particulieren en liefdadige instellliugenmaar de dood verraste haar, alvorens zij het testament kon onder teekenen. Hare erfgenamenneven en nichtenhebben echter verklaard hare gemaakte beschikkingen te willen uitvoeren. Bij de commissie te Ouderkerk a. d. Amstel tot voorzie ning in de behoeften, ontstaan door de doorbraak van den Bullewijker-polder, is reeds 7000 ontvangen, waaronder f 2000 uit Amsterdam, uit een fonds ter ondersteuning van hulpbehoevenden door watersnood. Bij de redactie van de Tijd is meer dan f 30000 voor liet Vaticaansch Conailie ontvangen. Rampen. De stoomvlasfahriekin het vorige jaar door de heeren Sijpkens en ten Brugencate te Zuidbroek opgericht, is den 26met aanzienlijken voorraad, in de asch gelegd. In den nacht van 27—28 is een huis, bewoond door ver schillende personen, buiten de Catharyne-poort te Utrecln verbrandwaarbij eene bejaarde vrouw in de vlammen is omgekomen. Aan den Kinderdijk zijn den 30 zestien personen door liet ijs gezakt en daarvan 5 verdronken, alsmede 1 die hun te hulp kwam. Te Zaltbommel zijn 2 personen, te Ommen en te Haarlem mede 1 persoon met schaatsenrijden omgekomen. In de nacht van 30—31 Jan. is aan het Nieuwediep een sloep, waarin 4 menschen gezeten waren, door een binnen komend vaartuig overzeild3 der sloeperlieden wisten zich te redden, maar de vierde is verdronken. Misdrijven. In een der vaartuigen van de schipbrug onder Elden (Gelderland) is eene met bloed bevlekte jas. en vervolgens, op een zandplaat aldaar aangespoeld, het lijk gevonden van een onbekend man, geheel gekleed maar zonder jashebbende boven het rechteroor eene fractuur der her senpan van doodelijken aard. Rechtszaken. De rechtbank te Haarlem heeft den kas telein M. veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraflui boete en 10 jaren verlies van burgerrecht, wegens het toe staan van hazardspelen in zijne herberg door jongelingen beneden de 18 jaren, De rechtbank te Maastricht heeft den 3 den heer J. drukker en uitgever van L'ami du Limbourg, veroordeeld o eene schadeloosstelling van f 1500, ter zake van laster, en nadeele van den heer II. Pijls, lid der 2e Kamer en we houder aldaar, gepleegd in een artikel van dat blad, 14 '68. Dc lieer Bussel was in deze zaak vroeger reeds ver- oordoeld tot 15 dagen gevangenisstraf, welke hij te s Ilei- togenbosch heeft ondergaan.

Alkmaarsche Courant | 1870 | | pagina 2