Frank i'ijk. «Ie BriManje en ïei-laml. ïei-cciii^ 5>t.1&S-iüicUlV0. GEMEENTERAAD. ad 2", 7 8 9 10 11 De egyptische stoomboot Mashr beeft t,e Toulon bericht, dat de Onderkoning van de gedane bestelling van 4 gepant- serde schepen afziet ten behoeve van de Porte, ingeval deze zich jegens de scheepsbouwers wil yerbindcn om de kosten van aanbouw te voldoen. De Mashr beeft tevens in last dc naar Toulon gezonden bemanning dier vaartuigen inteschepcn en naar Alexandrie terug te voeren. 13 Sterrekundigen bij het parijsche observatorium hebben hun ontslag ingediendde regeering heeft eene commissie benoemd orn onderzoek naar de oorzaak daarvan te doen welke gelegen moet zijn in verregaande willekeur van den directeur Leverrier jegens het personeel. Deze heeft den 4 in den Senaat het verzoek tot eene interpellatie omtrent het ge beurde ingediend, welke daad hem door de regeering zoo kwalijk genomen isdat zij hemtot groote voldoening der liberale en democratische dagbladpers, ontslagen en het beheer der inrichting tijdelijk aan eene oommissie van 3 leden opgedra gen heeft. Den 4 is de aartsbisschop van Lyon overleden. Op voorstel van den minister Chevandriér heeft de Keizer eene commissie van 22 leden benoemd tot herziening den 2, op het laatst van het vorige jaar bij den Raad van State inge diende wetsontwerpen betreffende de wijze van benoeming der gemeentebesturen van Parijs en Lyon. Den 6 is te Bordeaux weder eene talrijke openbare verga dering van voorstanders van den vrijen handel gehouden. De overeenkomst met het liais-Erlanger, voor het leggen van een telegraafkabel tussehen Prankrijk en Malta, ten be hoeve van Algiers, is goedgekeurd. De begrafenis van den maarschalk Regnauld de Saint-Jean d' Angely zal op kosten van den Staat plaats hebben. Het lijk is den 5 uit Cannes te Parijs aangekomen envoorloopig in het Hötel der Invalieden geplaatst, V Univers deelt een brief mede van msgr. Dechamps aan den bisschop van Orleans, ten betooge, dat het verbod om diens verweerschrift te Rome te doen drukken, geen persoon lijk tegen hem gerichte maar een algemeene maatregel is van liet romeinsehe gouvernement, dat gedurende de bijeenkomst van het concilie het imprimatur aan alle geschriften weigert, maar daarentegen aan alle van buiten komende geschriften den toegang vrijlaat. Den 6 hebben de Keizer en de Keizerin den baron Maclcay, president van de hoofdcommissie en van de algemeene jury voor de internationale tentoonstelling te Amsterdamen 3 leden van de jury dier expositie ontvangen, welke hun het groote eere-diploma kwamen aanbieden, wegens de gebouwen en instellingen voor den werkenden standdoor hun of onder hunne bescherming tot stand gebracht. De heer Rochefort heeft den termijn van verzet laten voorbij gaan en zijne boete en die zijner mederedacteurensamen 11000 fr., doen storten. De uitnoodiging der regeering om zich den 7 in hechtenis te begevenwijl zij anders geweld zou moeten gebruiken, heeft hij in de Marseillaise door eene weigering beantwoord, met betuiging het geweld te ver kiezen, dewijl alsdan 40000 handwerkslieden hem naar ge vangenis zou geleiden. Den 7; 's avonds 8 uren, werd hij in hechtenis ge nomen terwijl hij op het punt stond de zaal eener openbare vergadering binnen te gaan. Hij verzette zich niet, maar sprak tot de talrijke menigte: "Blijft, burgers! Ik kom zoo aanstonds de bijeenkomst bijwonen." Hij werd in een rijtuig weggevoerd. Toen zulks in de zaal, waarin 4000 menschen bijeen waren, hekend werd, trok de heer Flourens een revolver en een degenstok en riep hij uit' "ln dat geval proclameer ik de revolutieEen commissaris van policie trad de zaal binnen en ontbond de vergadering waarop hij omringd, met den dood gedreigd, naar de straat gedrongen, medegevoerd en gedurende eenigentijdbeleedigd werd, totdat het hem gelukte, tijdens het opwerpen eener barricade, te ontsnappen. In de straat Aboukir vormden zich talrijke groepen, zonder ernstige wanordelijkheden te plegen. Tegen half 11 is in den Faubourg du Temple en nog op eene andere plaats, door het omverwerpen van een omnibus en een ander rijtuig, beproefd om barricaden opte- werpen, 't, geen dadelijk door de policie verijdeld werd. In de voorstad Belleville werd hetzelfde beproefd door het omverwer pen van 6 omnibussen15 verdedigers dezer versperringen werden gevangenwaarbij een officier der policie een bajonetsteek en een agent een schot in de borst ontving. Te half een werd de wapenwinkel van Lefaucheux in de Rue Lafayette beroofd van 40 geweren en 300 revolvers. Door het zenden van sterke afdeelingen troepen naar de bedreigde punten is de rust hersteld; 1G5 personen zijn gearresteerd. In den avond van den 8 zijn in het Quartier du Temple weder barricaden opgeworpenmaar geene derzelven is ernstig verdedigd dan alleen die in de Rue Oberkampf, welke door de garde de Paris ingenomen iszonder dat zij van hare vuurwapenen gebruik heeft gemaakt, niettegenstaande een 40tal revolverschoten op haar gelost werdenwaardoor een der manschappen ernstig gekwetst is. Een van de verdedigers der barricade, een 20jarig jongeling, werd dooreen bajonet steek gedood. Op sommige plaatsen hebben de agenten met den sabel ruim baan moeten maken, waardoor verschei dene personen gewond zijnterwijl er 102 in hechtenis zijn genomen, waaronder al de redacteurs der Marseillaise met uitzondering van den heer Arnauld, dien men niet heeft kunnen vinden. De drukker van dat blad heeft geweigerd het uitgeven daarvan voorttezetten. In den avond van den 9 zijn wel bier en daar nog po gingen gedaan om barricaden optewerpen, maar de uitvoering daarvan is door de policie of door de burgers belet en de orde is nergens op ernstige wijze gestoord geworden. In den nacht van 8-9 hebben te Marseille samenscholingen plaats gehad, waarbij de Marseillaise gezongen werd en de policie, na vruehtelooze aanmaning om uiteentegaan, een aantal personen gearresteerd heeft. Bij de verkiezingen in Aude is te Carcassone de heer Guiraitd met 10208 st. verkozen, tegen 8741 st. op den heer Pereire, die bij de vorige verkiezing, door onthaal der kiezers en andere onregelmatighedende overhand op den nu benoemde had behouden. Te Grpnoble en S. Malo zijn de heeren Marion en Rouxinwier eerste verkiezing met alg. st. door het "Wetg. Lichaam vernietigd was, met 18000 en 13000 st. herkozen. Hunne 4 tegencandidaten bekwamen te zamen 19000 st. "Wetgevend Lichaam. Den 3 heeft de heer Desseanx zijne interpellatie gedaan over den toestand der koopvaardij vloot. Hij wenschte dat daaromtrent eene enquête ingesteld en dat de wet van 1866, waarbij de bescherming is opgeheven, ingetrokken zou worden. Dc lieer Lecesne (van Havre) ant woordde, dat die wet geen schuld had aan de vermindering der vloot, welke te wijten was aan den buitensporigen aan bouw gedurende den Krim-oorlog en den burgerkrijg in de Ver. Staten. Verschillende leden voerden over dit onderwerp het woord, en den volgenden dag de minister Louvetdie het verlangen tot intrekking der wet van 18G6 bestreed, omdat die eerst op 12 Juni 18G9 in werking was getreden en de achteruitgang reeds van eenige jaren dagteekent; hij gaf zijne goedkeuring aan het instellen eener speciale enquête, die, naar zijne overtuiging, zou doen bliikeudat algeheele vrij heid het best zou zijn tot tegemoetkoming aan den gedrukten toestand. Daarop werd eene dagorde van den heer Bournat, om de speciale aangenomen. commissie uit 18 leden te doen bestaaneen papier lag, dat den landbouwers den dood aankondigde, indien zij niet toelieten dat anderen die velden bebouwden Kolonicn. De insurgenten der Roode Rivier (Hudson baai) hebben besloten 20 engelsche en 20 fransche vertegen woordigers te verkiezen, om op 25 Jan. cone conventie ie houden, ten einde te beslissen, welke handelwijze voor het land het heilzaamste zal wezen. Den 5 zijn de 3 wetsvoorstellen betreffende de drukpers, door j De r. c. geestelijke durft in zijne kapel geen woord over dit i 7899, 9G07, 12914. de heeren Picard, Gambetta en Joubert ingediend, naar de com- alles zeggen, uit vrees van doodgeschoten te zuUenwxulen. missie voor de drukpers verzonden. Tussehen de heeren Dal,nas, j JSimon en den m\msierChevandrier\i&d eene gedachtewisseling 1 plaats over de noodzakelijkheid eener spoedige beslissing omtrent de enquête naar de oorzaken der aanzienlijke sterfte onder de aan voedsters toevertrouwde kinderen, De heer Roehejoi t vroeg den minister van oorlog, of deze zich verzet had tegen het stellen van remplapantea voor de 2 naar Algiers gezonden soldaten. De minister antwoordde hierop bevestigend: inge lijfde krijgslieden kunnen slechts remplaceeren met zijne ver gunning en hij- had die geweigerd, omdat zjj na zijn verbod de openbare vergaderingen waren blijven bijwonen. De heeren Maekau c. s. deden eene interpellatie over de binnen- landsche middelen van gemeenschap en verlangde daarovei eene parlementaire enquête, waartegen de minister van open bare werken verklaarde geen bezwaar te hebben. Den 7 heeft de heer Steenackers den minister van oorlog geïnterpelleerd over het decreet, waarbij de begrafenis van den maarschalk Regnauld voor rekening van den Staat ge- nomen is. Hij keurde liet goed. dut het land zijne oude die- naren vereerde, maar niet de kostbare praal bij hunne ter aardebestelling evenmin als het verleenen van hooge pensi oenen aan weduwen van personen, die bij hun leven eene bezoldiging van 100000 fr. en meer genoten hadden. Dc geul. leboeuf antwoordedat het meerendeel der natie het besluit goedkeurde, dat het een verkeerden indruk zou maken, indien den eersten maarschalk, die onder den parlementairen regeringsvorm overleed, minder eer bewezen werd dan zijne voorgangers, en dat de maarschalk Regnauld te Magenta en elders gewichtige diensten aan den lande bewezen had. "Welnu riep de interpellant luister zijne begrafenis dan op met een corps van 10000 manschappen; maar doe geene uitgaven, die de staat der algemeene geldmiddelen niet toelaat. Vervolgens heeft de heer Crémieux de regeermg geïn terpelleerd over de uitvoering van bet tegen Rochefos f ge wezen vonnis, en betoogd dat daarvoor eene tweede machtiging der Kamer noodig was. De heeren Arago en Gambetta on dersteunden hem en laatstgenoemde, bewerende dat, Roche- forts misdaad van staatkuudigen aard was en alzoo buiten het gebied van het geineene recht viel, zoodat de beslissing aan het Wetg. Lichaam toekwam, of Parijs gedurende 6 maanden een zijner vertegenwoordigers zou verliezen, stelde als motie van orde voor, dat de vergadering de uit voering van het vonnis vroeg na den afloop der zitting. De minister Ollivierdie al dadelijk verklaard had zijnen plicht te zullen doen zonder de gevolgen der interpellatie afte- wachtenbestreed de sprekers door aantevoerendat eene machtiging tot vervolging ook de uitvoering van een te vellen vonnis betrof, dat het geven eener tweede gelijk zou staan met het toekennen van het recht van gratie aan de vergade ring, en dat Rochefort geene gratie had willen vragen, dewijl hij °de keizerlijke rechtspleging niet erkent. De vergadering besloot daarop met 191 tegen 45 st. om overtegaan tot de orde van den dag. Den 8 heeft de heer de Kératry gevraagd, waarom men Rochefort niet bij het verlaten der zitting iu hechtenis ge nomen hadmaar op eene plaatswaar zulks eene verstoring der orde kon veroorzaken. De ministers Ollivier en Chevandrier antwoordden, dat dc regeering het paleis der vergadering ook buiten de zittingszaal heeft willen eerbiedigen en den drempel van het Wetg. Lichaam niet tot het tooneel eener vecht partij wilien maken. Zij wist, dat Rochefort door 59 zijner vrienden werd opgewacht en dat er nog 290 in de onmid- delijke nabijheid waren. Men heeft liem niet kunnen volgen, noch in een zijner 3 woningen kunnen vinden. Maar in de vergadering der Rue de Flandres was tot den opstand be sloten en wachtte men op zijne komst om het teeken daartoe te geven. Alzoo moest hij gevat worden, vóór hij die ver gadering binnentrad. Voor den avond van heden waren nieuwe bewegingen aangekondigd, maar de regeering was op alles voorbereid. De vergadering juichte de ministers toe en, in weerwil der tegenwerpingen van den heer de Kératry, die ondersteuning vond bij den heer Garnier-Pagès, werd besloten tot de orde van den dag overtegaan. Den 9 heeft de heer Ferry de regeering geïnterpelleerd over het sluiten van 2 bijzondere vergaderingen en over het arresteeren der redacteuren van la Marseillaise. De heeren Pelletan en Gambetta mengden zich in het debat, welke laatstgenoemde den minister Ollivier toevoegdedat hij een ver rader een renegaat was, waarop een geweldig rumoer ontstond. De ministers Ollivier en Chevandrier antwoordden, dat die vergaderingen voorgewende private, maar eigenlijk openbare waren, waaromtrent de rechter beslissen en de regeering, in het ongelijk gesteld wordende, voldoening geven zou. De arrestatie had" niet op last der administratie plaats gehad en de rechterlijke instructie was aangevangen. Toen Ferry daarop uitriep, dat de rechterlijke macht zeer verdacht was, is hijte midden van groot gcdruischtot de orde geroepen, waarop hij herhaalde, dat het grootste euvel van hetlSjarig persoonlijk gouvernement de verbastering der rechterlijke macht was geweest. KoLONiëN. De fransche troepen Lebben in Senegambie eene overwinning behaald op eenige in opstand gekomen volksstammen, ten gevolge waarvan dezen zich hebben onder worpen. Engeland. Sir Roderick Murchison, de voorzitter der Kon. Maatschappij van Aardrijkskunde, meent op goede gron den het bericht van den dood van dr. Livingstone te kunnen tegenspreken. In eene talrijk bezochte bijeenkomst der voorstanders van nationaal onderwijs, den 4 te Manchester gehouden, is eene motie aangenomen, waarbij, wegens dc verbazende onder het volk heerschende onwetendheid, eene nationale inrichting van het onderwijs, en wel op het beginsel van verplicht schoolbezoek en godsdienstloos onderwijs, noodzakelijk wordt vcrk-lcLctrd Den 8 is de zitting van liet Parlement geopenddoor eene commissie, wegens eene ongesteldheid der Koningin. Wets ontwerpen zijn toegezegd tot verbetering der wetten op liet bezitten en verkrijgen van land in Ierland, tot belangrijke uitbreiding van het nationaal onderwijstot naturalisatie van vreemdelingen, tot verbetering van de inrichting en rechts pleging der hoogere rechtbanken, enz. Voorts is verminde ring van belasting aangekondigd. De beide Huizen hebben den 9 adressen van antwoord goedgekeurd. Ierland. De commissie tot het ontwerpen eener nieuwe inrichting voor dc vroegere Staatskerk stelt voor de^ instel ling eener om de 3 jaren te vergaderen Algemeene Synode, bestaande uit 2 Huizen, dat der bisschoppen en dat der Vertegenwoordigers, het laatste samengesteld uit 100 gees telijken en 150 leeken, alle door de provinciale synoden te verkiezen. In het graafschap Meath heerscht een volslagen schrik. Verscheidene landeigenaars durven hunne huizen niet te ver haten, dan vergezeld van policie-agenten, wapens worden ge roofd of met geweld afgedwongen en te Athboy is bij 5 pachters in de aardappelenvelden een graf gegraven, waarin 3317 f 100009. No. 8132 50000, No. 8257 10000. No. 104'3 en 12177 f 2000, No. 13235 1500, No. 481, 1026, r?nnA nan-, iMm tl70,14715, 15492,17454en 1S403 fl000. Het lijk van den heer Peabody is met groote plechtigheid van liet stadshuis te Portland naar het spoorweg-station over gebracht naar Peabody, in Massachusettsvervoerd en aldaar in het Peabody-iustituut op een praalbed nedergelegd. De reconstructie-commissie van het lluis der Afgevaardigden had voorgesteld, de Vertegenwoordigers van Virginia tot liet Congres toetelatenop voorwaardedat niemand een ambt zou bekleeden dan na het afleggen van een zuiveringseed, welke alle deelnemers aan den opstaud zou buitensluiten, en dat nimmer eene wet zou uitgevaardigd worden, waarbij aan de negers liet stemrecht en gelijke rechten als de blanken werden ontnomen. Het Huis heeft den 14 Jan. dit voorstel ver worpen met 98 tegen 92 st. en met 142 tegen 49 st. aangenomen een voorstel van den heer Bingham om te verklaren, dat Virginia, de republikeinsclie constitutie aangenomen en zich in alles naar de Congres-acte tot reconstructie gedragen hebbende, gerechtigd was tot vertegenwoordiging in het Congres. Ook de Senaat heeft den 17, met verwerping van liet aanhangig voorstel der radicalen, met 25 tegen 23 st. tot de toelating besloten. Het Huis der Afgevaardigden heeft den 2 Eebr. eene mot ie aangenomen, waarbij de commissie voor de buitenl. zaken verzocht wordt te onderzoeken, of er redenen bestaan voor het erkennen der //Republiek van Cuba als oorlogvoerende mogendheidop grond dat de bevolking langer dan i 5 maan den de vijandelijkheden tegen Spanje volgehouden, eene re geering gevestigd en in stand gehouden van het eiland bezet heeft. De lieer P outer uyuit Kansas, heeft den 21 Jan. in den Senaat een 16" amendement op de constitutie voorgesteld strekkende om het stemrecht aan dc vrouw te schenken. Den volgenden dag hebben 200 voorstanderessen van het stemrecht der vrouw een onderhoud met een aantal Congres-leden ge had 'ten eindede belangen barer sekse uiteentezetten. Verkiezingen. Te Amsterdam is tot lid der 2'. Kamer verkozen mr. G. C. Je v. Reenenmet 1039 st. De hoog leeraar Asser verwierf er 939, de heer Teding Berkhout 56. Staten-Generaal. Bij de 2». Kamer is eene gewijzigde spoorwegbegrooting ingediend en zal later eene afzonderlijke voordracht tot verbetering der haven van Ilarlingen aange boden worden. Mede is ingediend een wetsontwerp tot re geling der rechterlijke indeeling, voorstellende 1 Hooge Raad te 's Gravenhage5 gerechtshoven te 's Hertogenbosch Arnhem, 's Gravenhage, Amsterdam en Leeuwarden, 27 arrond. rechtbanken en 102 kantongerechten. De rechtbanken te Eindhoven, Zutphen, Leiden, Gorinchem, Brielle, Goes, Amersfoort en Appingadam zouden opgeheven en een nieuwe te Axel gevestigd worden. Kantongerechten zouden in Noord holland gevestigd ziju te AmsterdamNaardenHaarlem Zaandam, Alkmaar, Helder, Hoorn, Medemblik en Purmerende De heer T. Dutillieux, taal- en letterkundige te Rotterdam, heeft een adres aan de 2" Kamer gezonden, waarin hij ver zoekt, dat de Kamer het tegen J. de Kletter gewezen vonnis vernietigen en diens invrijheidstelling bevelen zal. Spoorwegen. De Hollandsclie Spoorweg-Maatschappij heeft concessie aangevraagd voor het aanleggen van eeue lijn AmersfoortApeldoornZutphen. De minister van binn. zaken heeft aan de verschillende spoorweg-maatschappijen eene door de inspecteurs van het geneeskundig staatstoezicht opgemaakte handleiding voor spoorwegbeambtentot het verleenen van eerste hulp aan gekwetsten bij spoorweg-ongelukkentoegezondenmet den wensch, dat de conducteurs der treinen eenig heelkundig onderricht van deskundigen mogen ontvangen. Onderwijs. Te Koedijk heeft zich eene afdeeling gevormd van het Schoolverbond, met ruim 100 leden, onder voorzit ting van den heer A. M. Venteer. Vesting Vlissingen. Sedert eenige dagen is men ijverig aan het sloopen der vestingwerken en de in 1 SI 1 op last van Aapoleon gebouwde Duinpoort reeds verdwenen. Aanbestedingen. Den 4, te Roermonde, het herstellen van het westelijk voorpand der Munsterkerk van O. L. V„ aan TV. Paulie, voor f 10313. Den 7, te Amsterdam, het bouwen van eene openbare tus- schenschool, met locaal voor de gymnastiek en onderwijzerswo ning, in de Plantage aan de Muidergrachtaan H. Rietsnijder, voor f 36,98<i. Giften. Eene tooneelvoorstelling der onderofficieren van het 7e reg. inf. te Helder, ten behoeve van dc weduwen en weezen der verongelukte loodsen van Terschelling, heeft zuiver f 147 opgebracht; eene voorstelling der rederijkerskamer te Uitgeest, voor eene buitengewone bedeeling door de kerke lijke armbesturen, zuiver 155. Rampen. In den nacht van 45 Febr. is de stoomzaag- molen van wijlen den heer P. Stoffel te Deventer, met den daarbij staanden windmolen, tot op den grond afgebrand. In do stoom-juttespinnerij van D. en J. tl. ter Horst te Rijssen is den 3'een lljarige jongeling, die, in weerwil van het bestaande verbod, vóór het stilstaan der machines met de schoonmaking daarvan aanving, door de stalen haken eener kaardmachine aangevat en tussehen de cilinders in kleine stukken gescheurd. Te Waardenburg (Gelderland) heeft den 8 een felle brand de woning van een broodbakker en 3 andere huizen in de asch gelegd. In den nacht van 89 zijn te Dwingelo huizen met het grootste gedeelte der inboedels verbrand. Misdrijven. Te Dordrecht is een hulponderwijzer in hechtenis genomen, die een der leerlingen van dc R openbare armenschool derwijze geslagen baddat hij aan de gevolgen is overleden. Rechtszaken. De rechtbank te Hoorn heeft zich tot regel gesteld, het voorloopig onderzoek naar de schuld van verdachten zooveel mogelijk te bespoedigen en aldus de preventieve opsluiting te verkorten. Dat zoodanig besluit noo dig is, blijkt o. a. daaruit, dat op 23 Maart'GS een opzichter, bij de bestratingswerken te Amsterdamonder verdenking van oneerlijkheidgevangen genomen en eerst op 27 Juhi 1869 door het hof van Noordholland vrijgesproken en na eene cellulaire gevangenschap van 15 maanden ontslagen is. KoLONiëN. Er is uitspraak gedaan in de zaak der onge regeldheden op 3 April '69 te Bekassi (Java). Er zijn 51 beklaagden en 70 getuigen gehoord, en hiervan zijn gedurende het onderzoek 7 personen overleden; 29 schuldigen jijn ter dood en 19 lot 15jarigen dwangarbeid veroordeeld; 1 per soon is vrijgesproken. Men acht de zaak hiermede niet af- geloopen, wijl eenige beklaagden verklaard hebben, dat, zij door mishandeling to' hunne aanvankelijke bekentenis ge dwongen z^n geworden, zoodat tegen den assistent-resident, van Meester-Cornelis en den sellout van Bekassi een onder zoek is ingesteld. Staats-lqtekIJ. Trekking der 5e. Klasse 2e. week. No. PER TELEGRAAF, 's Hage 12 Februari. Do Regering beeft geantwoord op liet sectie-verslag der Igmrische wet zij beeft eenige wijzigingen aaugebragt, waar onder voöraidat over gronden der inlanders voor suiker cultuur door het gouvernement of uit anderen hoofde, niet beschikt wordt dan bij wijze van onteigening tegen schade loosstelling! Aan de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot intrekking van de art ikelen 2 en 4 van bet besluit van 14 Juiihoudende verbod tot het uitgeven of adverteren van berigten en plans van vreemde of particuliere loterijen. Noordschamxi de 11 Februari. In de vorige week werd door het, gezelschap FAoquenlia 'Sacrum op eenvoudige maar genoégelijkc wijze hot, tienjarig bestaan van deze ver- eeniging gevierd. Dit gezels- hap heeft zijn bloei vooral te danken aan de omstandigheid, dat het naar eenvoudiger maar niet minder nuttige zaken streeft dan de naam aanduidt. Dit doel namelijk is niet, gelegen in het voordragen, maar in de bevordering van goed lezen en bet verstaan van het gc- lezene. en tevens van kennis en verklaring door lezen en spreken over het gelezene oefeningen diebij den tegenwoordigen staat van beschavingdoor de dorpsbewoners zeker voor alle an dere belmoren in eere gehouden te worden. De predikant en de onderwijzer dezer gemeente staan aan het hootd van het ge zelschap eu leiden de oefeningen. Met veel voldoening werd gedacht aan de goede vruchten die het gezelschap gedurende zijn tienjarig bestaan had afgeworpen, en de wensch uitge sproken, dat het met lust en ijver moge volharden op zijn nederigen maar nuttigen weg. De lieer F. Vester alhier is, met, J. v. d. Haar, aannemer geworden van het bouwen der r. c. kerk met toren en pastorie te Ilpendamvoor 28990, d. i. voor t 1200 meer dan de laagste inschrijving. In het nieuwe wetsontwerp op de rechterlijke mdeelmg wordt voorgesteld, de arrond. rechtbank alhier te rangschikken in de derde klasse, met 1 president a 2000, 4 leden ieder a 1500, 1 officier a f 2000, 1 subst. officier a 1500, 1 griffier a f 1200 en 1 subst. griffier a f 800 bezoldiging. Het kantongerecht zou behooren tot de derde klasse met 1 kantonrechter a f 1800 en 1 griffier van f 400 bezoldiging. De Hooge Raad heeft den 8 verworpen het, beroep in cassatie van IK. Balder tegen het arrest van het hof van Noordhollaud waarbij hij, wegens poging tot moord op zijne huisvrouw, waarvan de uitwerking door van zijnen wil onafhankelijke omstandigheden gemist werd, veroordeeld is tot, 6 jaren tuchthuisstraf. Door een belangstellend ingezeten^ isevenals bij de opening van liet Burger-Weeshuisop nieuw eene gift van f 25 ten behoeve der weezen gedaan. Bij den Raad van State is den 10 behandeld de kwes tie omtrent dc wettigheid van het recht der waag alhier als gemeenteheffing, welke door Gedep. Staten van Noord- holland bestreden "wordt. Als verdediger trad als gemachtigde van den gemeenteraad op de heer mT. lïv. d. Kaay. - Dc thermometer van Fahrenheit toekende in de laatste dagen, 's morgens te 8 urenden 9 en 10 op 15, den 11 en 12 op 20 graden. L. de Zitting van den 9 Februarij 1870. No. 3. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 12 ledeu. Afwezig de Heeren Dr. SonnavilleJ. C. Koon en T. L. Koorn. De vergadering geopend zijnde, worden 1. De notulen der vorige vergadering gelezen en goedge keurd. Zijn gelezen de volgende ingekomen stukken 2. Brief van den Minister van Staat, Voorzitter der Af deeling van den Raad van State voor de geschillen van bestuur, houdende oproeping van den Gemeenteraadomzoo dit noodig wordt geachtte verschijnen in de openbare ver gadering dier afdeeling. op Donderdag 10 Februarij 1870, des morgens ten 11 uur, waarin verslag zal worden uitge- bragt in zake van het beroep van het besluit van Gedep. Staten van Noord-Holland van 15 December 1869 n". 68. waarbij de goedkeuring is onthouden aan de gemeentebegroo- ting voor 1870, na het uitbrengen waarvan de belangen der gemeente kunnen worden toegelicht. Voor kennisgeving aangenomen zijnde aan den gemagtigde der gemeente, den heer Mr. If. van der Kaay, hiervan ken nis gegeven. 3. Deelt de Voorzitter mede, dat ingevolge art. 6S der ge meentewet, in handen der vaste oommissie van financiën om berigt en raad is gesteld de ingekomen rekening van commissarissen der stads bank van leening over 1869 en een voorstel van Burg. en Weth., tot vereffening van eenige uitgaven op de ge- ineentebegrooting voor 1869, door middel van af- en over schrijving. Koor kennisgeving aangenomen. Van Burg. en Weth.: 4. Brief, ten geleide eener aanbeveling van 8 personen voor 2 regenten van het burgerweeshuis te Alkmaar, in plaats van den heer P. A. van der Drift, op zijn verzoek eervol ontslagen en van den heer Dr. J. van Leeuiren overledon. Voor de 1" vacature worden aanbevolen de heeren C. TT Bruinvis. P. II. Kreede11. ran den Berg en JHelling. Voor de l' vacature worden aanbevolen de heeren IV. Hel ling P. Rentmeester, J. van der Sluijs I eer eu L. Rietberg. Ter lezing voor de leden op de secretarie nedergelegd. 5. Voorstel om op eene aanvrage van den heer Ontvanger der Registratie en Domeinen alhier, naar aanleiding van eene uitnoodiging van den Minister van Financiënof tegen den penning 20 de afkoop verlangd wordt der recognitie van (j00jaarlijks door den Staat betaald wordende voor den afstand der tolhuizen te Koedijk en Schoorldam, te ant woorden datboewei die afkoop volstrekt niet verlangu wordtde Gemeenteraad daartoe toch niet zoude overgaan dan tegen uitkeering eener somwaarvan de renten zuiver aan de gemeente J 690 's jaars zouden afwerpen. Een bedrag van f 12000 zoude, bij den tegenwoordigen stand der 2r°° N at. Werk. Schulddaarvoor onvoldoende zijnal is pok een minder bedrag benoodigd dan in 1863, toen voor dien afkoopop grond der toenmaligen stand der effecteneen bedrag van f 15500 gevraagd is geworden. Verzonden aan de commissie van financiën om berigt en '"f"1'- 6. Rapport op dc door den beer Dr. J. J. de Gelde: Rector aan de Latijnschc schoolgestelde vraagpunten aan bet slot eener door hem in 1S68 ingediende memorie omtrent de oude boekerij dezer gemeente, omtrent welke punten nog geene beslissing is genomen, doch waartoe de heer van der Kaay in de vorige vergadering voorgesteld beeft overtegaan. Omtrent die vraagpunten wordt voorgesteld ad 1°. om de gevraagde overbrenging van een alsnog ontdekt handschrift bij de overige beschreven bandschriften te doen plaats hebben. vooralsnog niet overtegaan tot de voorgestelde open stelling van het archief voor het publiek op bepaalde tijden, op grond dat een ieder die inzage van ad 3°, ad 4°, 9 10 oude

Alkmaarsche Courant | 1870 | | pagina 2