Zweden. Turk |fe. Icm'iiigtle S(ulcn. fltiiiiicnlUiml. ^ugczotibctt ^lukkcu. iStitbs-ilicuws. z. iüarfct- eti JScuvöberichten. mnnt-standaard reis naar De doen bouw die maatschappij niet slechts lager- maar ook middelbaar- verlangt. De aanwezigen toonden belang te stellen in net bezit van godsdienstige, maar algemeene en niet-sectansche scholen. Den 14 heeft te Morfa in Wallis m eene kolenmijn eene ontploffing plaats gehadwaarbij 13 mensehen zijn omgekomen. Lagerhuis. Den 10 is, op voorstel van den minister Gladstone, met 301 tegen 8 st., besloten de verkiezing van den fenian O' Donovan Rossa te vernietigen, en zonder dis cussie om aldaar eene nieuwe verkiezing nittescbrijven. De heer G. H. Moore en een paar andere leden spraken tegen de vernietiging, de advocaat-generaal en de heeren Ilardy en Roundell Palmer er voor. De minister van financiën heeft den 10 een wetsontwerp ingediend, tot het samenvatten van alle wetten en verorde ningen op de inrichting der ltijks muntdaarbij worden de functiën van muntmeester-generaal, zonder bezoldiging, aan hem opgedragen. Hij heeft zijn vroeger geopperd denkbeeld, om aan den sovereign eenige greinen goud. te ont trekken en dezen te brengen op het gehalte van het Iransche 25 francs-stuk, voorloopig laten rusten, omdat de fransche regeering aarzelt het goud als den eenigen aantenemeu. Den 15 heeft de heer Gladst,owe de wet betreffende de grondeigenaars en pachters in Ierland ingediend. Onopzeg- baarheid der pacht gedurende een bepaald aantal jaren, ver- eoeding aan de pachters alleen voor aangebrachte blijvende verbeteringen en slechts na 20jarige huur, en verstrekking van voorschotten aan pachters die verlangen de door hun bebouwde landen te koopen, zijn daarvan de voornaamste bepalingen. Zij is, na de toelichting van den minister, voor de eerste maal gelezen. Den 15 heeft de heer Leitham vergunning gevraagd en verkregen tot het indienen eener wet, waarbij voor verkie zingen van leden van het Huis der Gemeenten en van de stedelijke regeeringen het beginsel van geheime stemming wordt ingevoerd. KoLONiëN. Prins Arthur is den 9, van zijne Washington en Nieuw-York, te Montreal, in Canada, terug gekomen en aldaar hartelijk ontvangen. De Rijksdag heeft (de 1» Kamer met 93 tegen 18 en de 2e met 116 tegen 58 st.) een voorstel der commissie voorde constitutioneelcaangelegenheden aangenomen, bepalende, dat voortaan christelijke dissenters en israëlieten verkiesbaar zijn als leden van den Rijksdagen alle staatsambtenmet uit zondering der betrekking van minister, zullen mogen bekleeden. De Porte toont zich gezind om goedtekeurendat de groote meerderheid der armenische gemeenten zich onttrekt aan het gezag van deu patriarch üassoun, die zich te zwak betoont tegenover de inbreuk, van wege het Roomsche Hof "•epleegd op de aloude voorrechten der oostersche catholieken. ]je kwestie betreffende de pantserschepen is geschikt. n" regeering zal zich door den Onderkoning van Egypte vertegenwoordigen bij de maatschappij, welke voor zijne rekening op zich had genomen. De Onderkoning van Egypte heeft, zonder daartoe door eenig formeel vertoog gedwongen te zijn, de in Egypte ver toevende gewezen aanvoerders der cretasche opstandelingen uit- genoodigd zich te verwijderen, tot groote bevrediging der Porte, die hem daarvoor hare erkentelijkheid heeft doen betuigen. Donau-Vorstendommen. In de zitting der Kamer van den 5 hebben de heeren George Bratiano en Asian voorge steld, een votum van wantrouwden tegen het ministerie uitte- brengen, op grond dat de jongste samenstelling van het, kabinet in strijd met de grondwet is. Vorst Karei heeft het daarop gevolgd verzoek der ministers om ontslag aange nomen, wijl eene ontbinding der Kamer noodzakelijk scheen om de financiöele wetten, die aan het evenwicht van het budjet ten '.Tondslag lagen, tot stand te brengen, en de minister Gkika voor die noodzakelijkheid terugdeinsde. De voorzitters van deu Senaat en der Kamer zijn belast met het vormen van een nieuw kabinet, dat tot stand gekomen is onder voorzitting van Alexander Galesco. Prins Cousa is te Turn-Severin tot Afgevaardigde gekozen. De President heeft de wet geteekend, waarbij Virginia weder in de Unie opgenomen en tot vertegenwoordiging in het Congres bevoegd verklaard is. De door het Huis der Afgevaardigden verworpen beperkiugen waren door den Senaat weder in de wet gebracht, en daarna ook door het Huis goedgekeurd. De Staat Mississippi heeft den heer Revels, een mulat, tot lid van den Senaat der Unie benoemd, zoodat voor het eerst een kleurling in dat lichaam zitting zal hebben. De minister van buitenl. zaken heeft aan de deputatie van Haïti officiéél medegedeeld, dat het verdrag aangaande de huur der Samana-baai aan de Unie een protectoraat over de regeering der republiek van San Domingo verleent. Het lijk van den heer Peabody is den 9 te Peabody be graven. De stoet bestond uit 200 koetsen en 5000 personen te voet. De engelsehe prins Arthur en zijn gevolg namen aan de plechtigheid deel. Staten-Generaal. De 2'. Kamer heeft den 15 werkzaamheden hervat. Bij de 2". Kamer is ingediend een wetsontwerp tot her ziening der postwet. Umformport van 5 cents voorbinncn- landsche brieven en gedwongen frankeering op straffe van dubbel port zijn daarbij aangenomen. Voorts een wetsont werp tot intrekking van art. 2 en 4 (verbod van verspreiding van plans en aankonding in couranten van vreemde loterijen) van het loterijbesluit van 1814. Van de Christel. Geref. gemeenten te Amsterdam, Haarlem en 's Hertogenbosch zijn adressen ingekomen, waarbij de aanneming van het wetsontwerp tot afschaffing der doodstraf wordt ont raden. Belastingen. De minister van binn. zaken heeft den 15 aan eene commissie uit den gemeenteraad van den Helder te kennen gegevendat dc plaatselijke accijnsen tot het einde van 1871 geheven mogen worden en dat alsdan, wegens den buitengewonen toestand der gemeente, door eene afzonderlijke wet ten aanzien der plaatselijke belasting aldaar zal worden beschikt. Postwezen. De gemeenteraad van Assen heeft den li, met 7 tegen 2 st., verworpen het voorstel van B. en W., om, voor rekening der gemeente, een postkantoor met direc teurswoning te bouwen. Telegraaf. De minister van financiën heeft aan de Ame- rieaansclie Kabelmaatschappij te Nieuw-York vergunning ver leend tot het aan wal en in werking brengen van een on- derzeeschen telegraafkabel op de nederlandsche kust. Spoorwegen. In 1869 zijn over den Nederl. Rijnspoor weg in binneuverkeer verzonden 6.082.655 centenaars goederen, tegen 4.191.450 cent. in 1868. Stoomvaart. De minister van koloniën beeft eene over eenkomst gesloten met eene opterichten maatschappij voor directe stoomvaart over Suez naar Java (voorzitter prins Hen drik), waarbij de Staat aan haar gedurende 4 jaren 10 'thuis reizen van 480 last ad minstens 97) verzekerttegen pre ferentie voor het vervoer van goederen en troepen bij de uitreis. Reeds zijn bij een der scheepsbouwers aan de Clyde stoomschepen van 2000 ton besteld. Maten en Gewichten. In eene te Leiden gehouden vergadering van notarissen is beslotende nederlandsche namen der maten en gewichten te blijven gebruiken. Gemeente-crediet. De leening voor de nieuwe vereeni- gmg «Gemeente-crediet" is reeds volgetcekend. Onderwijs. Aan de meisjesschool voor middelbaar on derwijs te Haarlem is eene Rijks-subsidie van t 2000 s jaars verleend. Toonkunst. Tc Rotterdam is den 10 het 25jange bestaan gevierd der muziekschool van de afdeeling der Maatschappij van Toonkunst. De heer de Lange Sr., onderwijzer sedert de oprichting, ontving een prachtigen zilveren beker. Tot aandenken dezer feestviering is eene medalje geslagen. IJsvermaak.. 11. J. Roefstra, van Heerenveen, heeft den 14 bij de hardrijderij op schaatsen te Amsterdam, den eersten prijs van f 200. en den volgenden dag dien te Haarlem a ƒ100, behaald. De baan te Haarlem was 150 ellen lang en werd het snelst in 10 seconden afgelegd. Te Zaandam werd den 15 de prijs van ƒ100 behaald door R. Plotte van Amsterdam, te Amsterdam den 16, bij een wedstrijd van paren, de prijs van 100 door A. Fulma, van Amsterdam, en S. v. d. Meer van Akkrum. Aan de harddraverij met paard en ar te Schoorldam, op 16 dezer, mimen' deel 8 paarden; door het paard van den heer J. A aal te Spanbroek werd den prijs en door het paard van den heer A. Kruijer te Zijpe de premie behaald. Eene buitengewone toevloed van menschen was bij deze zoo zeld zame gelegenheid tegenwoordig. Te Schermerhorn werd de prijs gewonnen door het paard van den heer M. de Friet aldaar, en de premie door het paard van den heer Avis te Heilo Het7« algemeen evangelisch nationaal zemihngsfeest zal niet op 6 Juli, maar op 22 Juni te Hcyloo gehouden worden. Giften. Eene buitengewone collecte voor de armen der herv. gemeente te Groningen heeft f 1596,73 opgebracht Bovendien is van een onbekende ontvangen de som van f 1000. tot dadelijke voorziening in nood. Een ingezeten van Haarlem heeft aan het burgerlijk armbestuur zijne woonplaats 100 wollen dekens geschonken. Eene buitengewone collect aldaar ten behoeve der armen van de herv. gemeente heeft f 1780.50 opgebracht. Eene buitengewone collecte voor de behoeftigeu te Meppel heeft 1368.60 opgebracht. Het bedrag der giften voor de noodlijdenden door de over strooming van den Bullcwijker-polder beliep den 15, met inbegrip der 2000 van de algemeene commissie tot leeniging van rampen door watersnood, 7650.47. Rampen, Den 10, 's avonds, is te Groningen brand ont staan in een benedenvertrek van den banket bakker Renke welke zoo snel toenam, dat 2 te bed liggende kinderen, van 5 en 9 jaren, in de vlammen zijn omgekomen. Eene vrouw en 2 kinderendie zich op de derde verdieping bevonden zijn gered. Den 12 zijn te Geervliet 2 boerderijen afgebrand. Den 13, 's morgens 4 uren, is brand ontstaan in eene broodbakkerij aan den Zuiddijk te Zaandam, welke, door den hevigen wind aangeblazen, spoedig tot andere perceelen over sloeg en bij de moeilijke werking der spuiten door de felle vorst, eerst te 8 uren gebluscht was, nadat 9 huizen ir aseh gelegd en anderen min of meer beschadigd waren. In den nacht van 1314 is een houtzaagmolen buiten de Zaagpoort te Amsterdam, met eene groote massa boutwaren verbrand. Den lt zijn te Rijswijk 2 boerenwoningen afgebrand waarbij de eigenaar der eene ernstig gekwetst (en den genden dag bezweken) en zijne vrouw onder het puin dolven is en een aantal koebeesten zijn omgekomen. In den nacht van 1516 is voor de Boompjes te Rot terdam verbrand het noord-americaausche barkschip Undina, van Baltimore, nog voor ruim geladen met terpentijn hars, duigen en katoen. Door het lage water en het ijs konden de brandspuiten niet veel meer doen dan de naburige huizen tegen den feilen gloed beschermen. Door het snelle invallen van de vorst zijn vele vaartui gen op de Zuiderzee en de rivieren in het ijs beklemd en in gevaar geraaktinzonderheid 2 stoombootenvarende tusschen Amsterdam Kampen en de Lemmer, diena in gesloten te zijnzeewaarts afdreven. De passagiers zijn in tijds met booten afgehaald en de bemanningen hebben zich toen het ijs sterk genoeg geworden wasnaar den vasten wal te Harderwijk en Vollenhove kunnen begeven. Delemster boot is eindelijk nabij Urk geraakt en daar gelost, van de kamper is de aanzienlijke lading te Harderwijk aangebracht. Het beurtschip van Amsterdam op Meppel is tusschen de Kribben van het Zwartewater aan den grond geraakt en door het ijs doorgesnedenwelk lot aldaar ook een praam met mest heeft getroffen. Misdrijven. Te Rotterdam is den 15 zekere S. binnen gedrongen bij eene 70jarige, als rijk en gierig bekende, j ufvrouw, wonende aan de Schiekade, en heeft hij haar verworgd. Een paar overburen hadden hem zien binnentreden en maakten 2 passeerende agenten daarop opmerkzaam. Deze riepen de hulp in van een paar ambtgenooten en omsingelden het huis. S„ dit bemerkende, traehte liet huis eerst van achteren en toen van voren te verlatenmaar werd gegrepen en in het bezit van een zilveren knip der jufvrouw bevonden. Rechtszaken. Het hof van Utrecht heeft den 14 het vonnis der rechtbank te Amersfoort bevestigd, waarbij L. A. v. Beek, koopman aldaar, was veroordeeld tot eene schade vergoeding van 400 en de kostenwegens het berichten in de Aniersf. Courant, dat het door den heer v. Ginkel ver kochte rijstemeel was vermengd met kryolith. Het hof van Gelderland heeft U.K., veldwachter te Eist, veroordeeld tot 3 maanden cellulaire gevangenisstraf, en zulks met wijziging van het vonnis der rechtbank te Nijmegen, welke hem 6 maanden gevangenisstraf had opge legd. Bij de kermis te Lent had hij, toen een troep nijme- gers daar in eene herberg baldadigheden bedreven en hij hun vruchteloos had zoeken te bedaren en daarbij verwoud geraakt was, in naam des Konings de hulp der lcntsche jongens ingeroepen, die, onder zijne aanvoering, maar al te graag, de vreemde gasten met vuist- en stokslagen verdreven en sommigen een nat pak in de rivier bezorgd haddeneen pretje dat 6 der lentschen ieder met 14 dagen gevangenis straf hebben moeten betalen. De hulponderwijzer van een der armenscholen te Dordrecht, die in hechtenis genomen was wegens mishandeling sedert overleden scholier, is op vrije voeten gesteld alle rechtsvervolging ontslagen. Overleden deu 12, te Arnhem, m'. J. M. de Kempenaer, deken van de orde der advocaten aldaar, oud-minister van binn. zaken, oud ruim 76 jaren. Den 13. te 's Gravenhage, J. IF. Roltrop, vroeger biblio thecaris der kon. bibliotheek en laatstelijk eerste opzichter van het Muzeiim Meermanno-Westrenianum, oud 64 jaren. Den 16, te Arnhem, de generaal-majoor J. A. v. cl. Bosch, oud minister van oorlog, in den ouderdom van 57 jaren. KoLONiëN. Den 11 is Kwassie-Krom (Kust van Guinea), waar de luit. ter zee Feeckens met zijne lotgenooten 14 dagen is gevangen geweest, door de onzen veroverd en ver brand. Genoemde luitenant, daarbij tegenwoordigontving een schot met schroot door deD rechterarm. vol- be- Staats-loterij. De minister van financiën heeft gear resteerd dc 272e Staatsloterij, welke zal bestaan uit 2(1000 loten, 10000 prijzen en 2 premiën. De collecte wordt geopend van 7 tot 19 Maart en de trekking duurt van 4 April tot 25 Juni. Trekking der 5e Klasse 3' week. No. 1810, 1904, 1761, 10105, 10221, 12660, 12727, 12839, 13066, 13301, 13376, 150S9 1000. Aan de Redactie der Alkmaarsche Courant. noordelijke streken is Alkmaar zeer zeker de van een en van Voor deze vers, om hunne granen en kaas te markten. Wil Alkmaar echter voortdurend eene geschikte markt blijven, dan zal naar mijne gedachte Alkmaar afstand moeten doen van verscheidene ouderwetsche en mijns inziens dwaze gewoonten. Onder die gewoonten geloot ik te mogen rangschikken de zoogenaamde stille zes weken en de bepaling, dat in één uur de graanmarkt moet, zijn afge- loopeu. De meest drukkende is voorzeker de stille zes weken, hetgeen nu dubbel door de landbouwers wordt gevoeldnu, na dien tijdde vorst is ingevallenen het vervoer der land bouwproducten van de meeste plaatsen in Noord-Holland naar Alkmaar onmogelijk is. Reeds hebben de landbouwers hier uit de omstreken gedurende dien stillen tijd eeneweke- lijksche markt gehouden ten huize van deu heer Bereudsen, logementhouder te Anna Paulownawaar de granen op mon ster werden verkochten welke pogingom in het ongerief, door liet gesloten zijn der Alkmaarsche markt veroorzaakt te voorzien men als wel geslaagd mag beschouwenals men dc weinige bekendheid, die er aan gegeven was, in aanmer king neemt. De landbouwers hier hebben dus reeds kunnen ondervinden, hoe aangenaam bet verkoopen op monster is en zullen zich langzamerhand zeker geheel aan Alkmaar gaan onttrekken, indien het gemeentebestuur geene verandering daarin brengt. Is het eigenlijk geen schande voor eene stad als Alkmaar, die letterlijk door hare markten moet bestaan, dat zij op allerlei wijzen de landbouwers in het verkoopen hunner produkten beinoeijelijkt Een graanmarkt onder den blooten hemel, met de verpligting van in één uur alles te moeten afhandelen; ziedaar alles wat zij aan de landbouwers aanbiedt. Zulk eene markt moge eene eeuw geleden voldoende geweest zijn, geen wonder dat nu overal klagtenopgaan over de markt te Alkmaar. Wil Alkmaar geen gebouw aanwijzen om daarin de graan- en zaadmarkt te houden en waarin men in den herfst tegen het ruwe weder is beveiligd, wordt de tijd, waarin de markt moet zijn afgeloopen, niet verlengd, dan zal de graanmarkt althans zeer verminderen, want vele landbouwers zullen elders eene betere gelegenheid zoeken tot het verkoopen hunner produkten, dan Alkmaar hun aanbiedt. Ik wensch zeer dat deze regelen er iets toe magen bijdragen om het gemeentebestuur te doen besluiten, de markt in Alkmaar zoo in te rigten, dat zij met andere markten gelijk gesteld kan worden. Met de opname van dit stukje zult u zeer verpligten Uw Dw. Dienaar, TH. J. WALLER. De redactie van de Alkmaarsche Courant voldoet gaarne aan het verzoek van den geaehten inzender tot plaatsing van zijn opmerkingen omtrent dc graanmarkt. Zij houdt zich overtuigd, dat het gemeentebestuur, evenmin als zij, tot nog toe bekend is met de klachten die volgens den schijver nu overal opgaan over de markt te Alkmaar. Zij verheugt zich dat aan die klachten behoorlijk openbaarheid wordt gegeven, en twijfelter niet aan, of het gemeentebestuur zal zich beijveren daaraan te gemoet te komen, indien het blijkt dat een andere regeling in het belang der markt, en koopers en verkoopers aangenaam zou zijn. Zoo is het bijvoorbeeld moeilijk te onderstellen, dat het gemeentebestuur de zoogenaamde «stille zes weken" zou willen handhaven, wanneer het bleek dat de marktbezoekers ze zouden willen afschaffen. Welk belang Alkmaar er bij heeft, dat de markten zes weken stil staan, zal althans bezwaarlijk zijn aan te wijzen. De Maandagsche veemarkt en de Zaterdagsche boter- en veemarkt worden wel het geheele jaar door gehouden. Waarom zou dit ook niet met de graanmarkt kunnen geschieden? Waaraan zou wel de bepaling te danken zijndat de graanmarkt in één uur (van elf tot twaalf uur) moet atloopen Waarschijnlijk heeft men er geen andere bedoeling mee gehad dan het den landbouwers gemakkelijk te makendoor hen in staat te stellen op denzelfden dag tevens de kaasmarkt en de graanmarkt te bezoeken. Men meende in het be lang der landbouwers de kooplieden te moeten dwingen om zich te spoeden. Is de bepaling echter inderdaad in het belang van de landbouwers Ziehier een landbouwer die haar opheffing vraagten zeker in dat verlangen niet alleen staat. Dat waken bij verordeningen voor de belangen van anderen heeft gewoonlijk een verkeerde uitwerking. Men vergeet dat ieder zelf het best in slaat is uit te maken wat zijn belang isen hoe hij dit het beste bevordert. Acht de landbouwer het in zijn belang binnen een uur de markt te verlatenom daardoor de koopbeden tot spoed te dringen hij doe gelijk bij begeert Acht hij liet daarentegen raadzaam te blijvenin de hoop dat de marktprijs zal stijgenhij hebbe ook daartoe vrijheid. In vrijheid tiert de handelen de beste markt is zij die de meeste vrijheid laat. De tijd der regeeringsvoogdij en der landsvaderlijkeof liever bur- gervaderlijke zorgen is voorbij. Hier en daar zijn eenige verouderde bepalingen hiervan overgebleven die echter zullen wegvallen zoodra het belemmerende of zelfs maar het nuttelooze ervan zal worden aangetoond. Maar daartoe is het noodig dat de belanghebbenden zich doen lioorcn. Dat de gemeenteraad van Alkmaar geenszins ongezind is belemmerende of nuttelooze bepalingen af te schaffen blijkt uit de wijzigingen die reeds in 1867 in de verordening op de graanmarkt zijn gebracht. Vroeger waren de marktmeesters bevoegd de zakken met granen en zaden te doen nameten. Weigering om de meting toe te haten werd gestraft met een geldboete van 10 tot 25, met of zonder gevangenisstraf van één tot drie dagen. Wegens bevonden ondermaat werd een boete verbeurd naar evenredigheid van het tekort., die echter niet minder dan 1,en niet meer dan f 25,mocht, bedragen. Op voorstel van de commissie voor de verordenin gen tegen wier overtreding straf is bedreigd zijn die straf bepalingen afgeschaft, en is alleen voor gelegenheid tot meting gezorgd, wanneer kooper of verkooper dit verlangen. De bovengenoemde commissie overwoog te recht, dat de onder maat een zaak is tusschen kooper en verkooper, die aan het gemeentebestuur onverschillig is. Tevens werd aangenomen wanneer de wenschelijkheid daarvan mocht blijken, gelegen heid te verschaffen om de granen en zaden ook te doen wegen. Opmerkelijk is het, dat bij die gelegenheid liet orgaan van deii handelde Kamer van Koophandel en Eabrieken zich wel voor wijzigingdoch niet voor geheele afschaffing van het boete- en gevangenisstelsel verklaarde, ja zelfs nog eenige uitbreiding daarvan voorstelde. Opmerkelijk is evenzeer, dat de Kamer van Koophandel en Eabrieken tevens den korten duur der markt van veel gewicht beschouwde. Immers zij schreef in haar advies: «In het najaar worden wekelijks 50U0 mudden aangevoerddie binnen één uur tijd verkocht en grootendcels onmiddellijk na het sluiten der markt afgeleverd worden. Met. den meesten spoed loopt ades. af en in dien ipoed is voor den kooper en verkooper het goede van de Alkmaar sche markt gelegen." Wel verre van te willen bemoeilijken, meent liet gemeentebestuur van Alkmaar door zijn markt- reglement in liet, belang en overeenkomstig den wensch van koopers en verkoopers te bandelen. Werkt de maatregel ver keerd dan beboeren koopers en verkoopers hun stem te doen hooren en van hun verlangen te doen blijken. Eindelijk dc overdekte markt. Weet gij wel, geachte inzender, dat het, terrein bij de zaadmarkt, naast het Wor telsteegje, thans aan den heer Stoel verhuurd sinds jaren zorgvuldig wordt, bewaard om er een overdekte graanmarkt op te bouwen? Als de gemeenteraad maar eerst overtuigd is dat er behoefte aan bestaat, zal ook dat, plan eindelijk wel eens tot uitvoering komen. M. heeft, op verzoek, eervol ontslagen den heer m'. G. v. Leeuwen, als lid en vice-president van het collegie van toezicht over het huis van arrest, en benoemd tot vice-pre sident van dat, collegie jonkheer D. C. de Dieu Fontein I'er- schuir van Heijloo en tot lid in'. D. P. v. Leeuwen. Er is sprake van de oprichting alhier eener normaal school voor r. c. onderwijzers. Amsterdam en Rotterdam ijveren mede voor de bekoming van die schoolhoedanige in elk bisdom eene zou gevestigd worden. Het door eene commissie opgevatte plan om Maandag a.s. op het, Kanaal alhier eene harddraverij met paard en arreslede te houden en waarvoor eene lijst tot inteekening met goed succes had gecirculeerd, zal geen voortgang hebben door de weigering van den Commissaris des Konings in deze provincie, om. met het oog op de veiligheiddaartoe de vercischte goed keuring te verleeuen. B U R G E R L IJ K E STAND. GETROUWD. 13 Eeb. Willem Klugtwedr. van Antje ten Wolde, en Geertruida Blokdijk. Caspar Johannes de Leeuw, wedr. van Karoliena Muller en Antje Zijdewind. 17 Petrus Adrianus van Loon, wedr. van Maria Anna van de Wielen, en Annettu Julia Aalders, wed. van Eranciscus Theodoras l'ctrus Nobel, beiden albier, laatstgen. onl. te Zevenaar. GEBOREN. 12 Feb. Gerrit Johannes, l. van Gerardns Burkunk en Ca- tharina Vaartjes. 13 Martiaus Johannes, Z. van Jan Portegijs en Maria Alida de Moor. Jacob, Z. van Petrus Korver en Jansje Zutt. 14 Martinus, Z. van Willem Vasbinder en Maria Enge- lina Jelmers. Jannes, Z. van Jan Tonneboeijeren Geertje Lebbing. Lourens, Z. van Cornelis Visser en Aafje Corver. 15 Dirk, L. van Johannes Jacobus Tesselaar en Aafje Koorn. Jannetje, D. van Jaeobus Tesselaar Junior en Elisabeth Koorn. 16 Pietertje, 1). van E'ranciscus van den Burg en Lijs bet,li Parthesius. 17 Klaas, Z. van Cornelis Netel en Trijntje van der Meer. Keeltje, D. van Dirk van den Burg en Aagje Dik. IS Joseph/ts Jaeobus AlphonsusZ. van Johannes Lourens Weenink en Johanna Maria Engelmeier. OVERLEDEN. 11 Feb. Margaret ha Gesina, D. van Jaeobus Hofstede en Anna Maria Bollenruim 7 m. 12 Wilhelmina EverdinaD. van Albertus Bijleveld en Wilhelmina Everdina Narold, 2d. IFilhelmina Everdina Rarold, echtgen. van Albertus Bijleveld, 37j- 15 Cornelis, Z. van Willem Koopman en Maartje Melker, 12 j. en 5 m. -- Elisabeth, D. van Gerrit Kuiper en Trijntje Blom, 2 j. en 3 m. Roelof Martinus, Z. van wijlen Johannes Koster en van Johanna Kos, 6 j. en 7 m. 16 Adam de Ronde, 37 j. Andries Tabernal, 42 j. 17 Wilhelmina ChristinaD. van Adriaan Luiks en Ca- tharina Wilhelmina Bruin1 j.enlOm. Ariaantjs de Jong, echtgen. van Pieter Kokkes Jr., 27 j; 18 Maria Johanna Wilhelmina, D. van Willem Klaver en Aaltje Schipper, 3 j. en 6 m. Alkmaar 14 Febr. Aangevoerd 24 Kalveren 40 a 95, 16 nucbt. dito 5 a 10, 32 vette Varkens 48 a 60 ct. per kilogram. 18 Febr. Kleine kaas f 33, commissie dito 32, mid delbare dito 35, laagste prijs f 21.50, aangevoerd 162 stapels, wegende 35761 kilogrammen. Aangevoerd ongeveer 400 hectoliters Graan, Tarwe 8.50, Rogge 17, Gerst f 5.2a a 6, Haver 32 kilo 2.50, dito 50 kilo 4.62), Paarden- boonen t 7.25 a 8. 19 Febr. Aangevoerd 1 Paard t 100, 5 Koeien f 16U a 200, 118 nucht. Kalveren 2.50 all, 80 Schapen 9 a 24, 1 Geit f 6, 26 magere Varkens f 16 a 30, 70 Biggen 8 a 11, Boter per kop 70 a 82) ets. Amsterdam 18 Feb. Tarwe en Rogge zonder handel. Op levering Maart f 173, 172, 171 Mei f 176, 175. Raapolie op 6 weken 't Ned. vat f 43, dito vliegend f 41), primo Mei 41) a 41), September, October, November, December 41. Lijnolie op 6 weken f 33, dito vliegend 31), primo Maart, April, Mei f 32 a 32). Hennipolie op 6 weken r 37), dito vliegend ƒ36. Raapkoeken de 1000 stuks 100 a 105. Lijnkoeken de 100 stuks /11a 15. Koolzaad, op het najaar J. hooger, op 9 vat in October tot J 73) gedaan. April <L 78) nominaal. Petroleum f 30 a 3') per 100 kg. Duinzandaardappelen 3 a 5, Zeeuwsche Jammen f 3 a 3.60, Friesche dito 2.90 a 3.30Zwarte of Groningers 2.3ai a 2.50, Roode 2.70. Pruisische 2.7 5, Nijmeegsche Roode t2.3U Enkhuizen 16 F'eb. Aangevoerd Karweizaad f 24 de kilogr.. Bruin Mosterdzaad f 19 a 20, grauwe Erwten 13.50 a 14. vale dito 9 a 14, bruine Boonen 11 a 12.6U, Gerst 4.75 a 5, Haver 3 a 4. Haarlem 14 Febr. Witte Tarwe f 7.40 a 8.30, Regge 6.30, Gerstƒ4.50, Haverƒ3.25 a 4.25, Paardenboonen /6.6U. 16 Febr. 'Kleine kaas/31, aangevoerd 16 stapels, we gende 2847 kilogrammen. 20 nucbt. Kalveren f 4 a 30 Schapen 18 a 24. Hoorn 17 Febr. Kleine graskaas 3 4, dito hooi 33, aan gevoerd 19 stapels, wegende 4842 kilogrammen 19 Febr. Aangevoerd 3 heet. Rogge f 7, 33 heet. Gers ƒ6, 108 beet. Haver ƒ1.50, 11 heet, Boonen, brume/ 12.5U, paarden f 8,25, 5 beet. Erwten, grauwe lS. groene t'K op monster verkochtMosterdzaad 22, Karweizaad 23.5u. alles per hectoliter. 8 Paarden f 60 a 125, 7a nucht. Ka veren 5 a 10.50, 210 Schapen 18 a 30, 60 magere Var kens 14 a 25, 4 Zeugen f 33 a 55, 220 Biggen 6 a 1L5U, 25 Kippen 0.80 a 1,90, 65 Eenden 0,70 a 1.20 Kipeieren /3a 3.50 per 100, 1850 kilogramm. Boter a 1.36 per kilogram, 7200 1.20

Alkmaarsche Courant | 1870 | | pagina 2