No. 11. Tweeenzeventigste Jaargang. 1870. Bijblad van de Alkmaarschc Courant van Zondag G Maart 1870. 13 MAAR T. jm Bij Belgie. Pruisen. Baden. Beieren. m<»$tenrijk-Iflongarfie. Italië. Eierkelsjke Staat. {Spanje. SElcfcdijfcechc liecichtcti. Binnenland. A De COM NOORDHC die daarbij 8 Novembei van art. 29 c betreffende i het Rijki zoo spoedig in te dienen het vervolg Jlaarle. 26 Februari BURGE brengen, n; van den ge 2'. Serie) t Dat de 1 door hen ii raadhuize des namidd Alkmaa 10 Maart BURGE brengen m Dat de Tweede Kt. en van dei vens de lij zijn geschr gedurende plakt, en c tot 2 ure. Bezwaren i papier, mit ingezonder Alkmaar 10 Maart BURGI Gezien i No. 37) r tenen beki de persom de Tweedt en den G, wegens h( eischten oi A. WEC 1 Vooi Provif J ohan Bemrr Braak cus E Pietei man, mon ard S van Wouc Voo Jan I Bemn Gerar Alber tink, Grijp, Hucli manu Wille Rievi Schui steen 1°. nema van Joham nardus 1 Johannes Arnoldui van Dru Holtz, J neman Leeuwen Hofker Schoen, Johannes 10 Alki Maa. 23 Invloedrijke leden der liberale partij hebben een mani fest uitgevaardigd, waarin zij verklaren, dat het werk van het liberale Congres van 1816 eene verdere ofitwikkeling behoeft, dat aan de staatkunde van het tegenwoordige be wind eene sterkere impulsie behoort gegeven en den weg der hervormingen met vasteren tred behoort betraden'te worden. Hun programma bestaat in: uitbreiding van het kiesrecht, o. a. door vervanging van den census, als vereischte voor kiesbevoegdheiddoor instructieontwikkeling van het open baar ouderwijs; vermindering der indirecte belastingenbetere verdeeling der openbare lasten, strenge bezuiniging op de staatsuitgaven; herziening der leger-organisatie, vermindering van het budjet voor oorlog; opheffing der wetsbepalingen, welke met de burgerlijke gelijkheid en de beginselen dei- grondwet in strijd zijn. herzieuing der onderwijswet van 1812, van de wet op de begraafplaatsenvan de vreemdelingenwet, van die op den lijfsdwang, van de drukpers-wetgeving, van de bepalingen omtrent de individuëele vrijheid, enz. Nadat de aanklacht van laster vau den antwerpschen Af gevaardigde Delaet tegen den drukkeren uitgever van 1'Opi nion verworpen washebben de erfgenamen van den publi cist J. v. Rijswijckdie wegens dezelfde beweringen als dat blad tot eene boete van 5000 fr. veroordeeld is geweest, een verzoek tot herziening van het vonnis en tot teruggaaf der boete en interessen ingediend. Het brusselsehe hof van appèl heeft den 7 overeenkomstig hun verlangen uitspraak gedaan. De uitdieping van het naar de oorlogshaven aan deJahde voerende kanaal is nagenoeg voltooid; de plannen zijn op gemaakt en de gelden beschikbaar gesteld om onverwijld overtegaan tot den aanbouw van 10 huizen voor officieren en ambtenaren, 600 woningen voor de werklieden der werf, 2 kazernen en de noodige werkplaatsen en magazijnen. Noordduitsche Rijksdag. Den 4 is op voorstel van den heer Miguel besloten het maximum voor de cellulaire ge vangenisstraf op 3 jaren te bepalen (het ontwerp-strafwetboek hield 6 jaren in), en op voorstel van den heer Fries de wensch uitgesproken om de tenuitvoerlegging van gevangenisstraffen over het geheele Bondsgebied bij de wet te regelen en een collegie van toezicht over alle strafinrichtingen intestellen. Den 5 is aangenomen het wetsontwerp betreffende de in voering in de zuidduitsche Staten van de regeling van het stelsel van maten en gewichten. Bij het voortzetten der beraadslaging over het ontwerp- strafwetboek is den 8 een voorstel van den heer Tircsten e. s. aangenomeninhoudende dat leden van den Landdag en der Earners in de Staten van het Verbondter zake hunner uitgebrachte stem of van in hunne kwaliteit uitgesproken redevoeringen, niet ter verantwoording geroepen mogen worden- De 2e. Kamer heeft den 5, met 40 tegen 9 st., stel van den heer Kuzel aangenomenwaarbij de door levenslange gevangenisstraf vervangen wordt. Het verzoek om ontslag het voor- doodstrat van prins Ilohenlohe is aange nomen en graaf Brag, gezant te Weencn, is in zijne plaats tot minister van buit. zaken benoemd. Prins Ilohenlohe is tot Slaatsraad benoemd. OOSTENRIJK. De buitengewone maatregelen voor het district Catlaro zijn bij ministeriëele verordening opgeheven. De gemeenteraad van Weenen heeft met 50 tegen 42 st. besloten, het deficit a 21000 ff. van het in 1868 gehouden schuttersfeest uit de geldmiddelen der gemeente te voldoen. De zetters nemen geen genoegen met het door de eigenaren der drukkerijen samengestelde nieuwe tarief, waarbij het loon met 15 p.ct. verhoogd is. Er komt echter reeds zooveel hulp van buiten, dat het aanzien der dagbladen dagelijks beter wordt. De Keizer heeft de benoeming van den heer Dittrich tot burgemeester van Praag bekrachtigd. In eene den 5, op uitnoodiging van den minister Giskra, gehouden bijeenkomst, waartoe 70 Afgevaardigden, niemand echter der polen en slovenen, waren verschenen, heeft die minister medegedeeld, dat de nieuwe kieswet zal berusten op het beginsel van directe verkiezingenmet behoud van de 4 bestaande groepen (grondbezittersstedendorpen en kamers van koophandel) en verdubbeling van het aantal leden, tot 406. De meeste aanwezigen gaven hunnen bijval aan het ontwerp. Huis der Afgevaardigden. Den 5 is het wetsontwerp betreffende de belasting op het bedrijf, met eene groote meerderheid, bij derde lezing aangenomen. De commissie betreffende den opstand in Dalmatic schijnt de door dr. Giskra overgelegde beseheiden onvoldoende te achten om zich daaruit een oordeel te vormen. De heer Grocholski heeft voorgesteld om tegenover de handelwijze der regeering, als niets gedaan hebbende om den opstand te voorkomen, een afkeurend votum uittespreken. HONGARIJE. De Keizer heeft het wetsontwerp be krachtigd, waarbij het verplichte burgerlijk huwelijk inge voerd en het huwelijk tusschen christenen en israëlieten ver- oo' .rloofd wordt. De^mimster van oorlog heeft gelast aan zekere klasse van soldaten, ten bedrage van 30000 manonbepaald verlof te verleenen. Kamer der Afgevaardigden. De regeering heeft wets ontwerpen ingediend tot, hervorming der gemeentewet, dei- provinciale wet en der wetten op de advocatie en Let nota riaat, voorts de gewijzigde begrooting voor 1870 en de credietwet. De Paus heeft den Osseroatore Romano voor onbepaalden tijd gesehorstaangezien dit bladzonder acht te slaan op de verbeteringen door de censuur aangebrachtonderscheidene artikelen had medegedeeld, o. a. het telegram betreffende eene ontmoeting te Lyon tusschen don Carlos en den h:rtog van Modena. De fransche minister üaru heeft, in eene zeer gematigde en eerbiedige depeche aan den Pausvoor het fransche gou vernement het recht geëischt om in het concilie 'gehoord te worden over alle vraagstukken, die eenigszins met de politiek in verband staan. Volgens het Memorial-Diplomatique is het antwoord reeds verzondenwaarbij de toelating van Prankrijks vertegen woordiger in het concilie zeer gaarne toegestaan en hem eene ontvangst met allen verschuldigden cerbeid verzekerd wordt. Het concilie heeft het beginsel van den eenvormigen cate chismus aangenomen overeenkomstig het door den H. Stoel gedane voorstel. Echter zal het aan de bisschoppen vrij staan eenige ophelderingen en verklaringen aan den catechis mus toetevoegen, welke door de plaatselijke gesteldheid en den aard der aan de Kerk in hun episcopaat vijandige secten geboden wordt. Het schema, waarbij de bepaling der onfeilbaarheid wordt voorgesteld, is den 7 op 's Pausen last rondgedeeld, zul lende de aanmerkingen daarop vóór den 17 moeten worden ingediend. De abt Zeidler, het oudste lid in jaren van liet oosten- rijksche Huis der Afgevaardigden, is den 1 te Rome, waar hij aan het concilie deelnamin 80jarigen ouderdom overleden. De aartsbisschop Raynald van Kalocsadie vroeger het brevier aan eene scherpe beoordeeling heeft onderworpen, is in het concilie opgekomen tegen de bewering van den bisschop van Namendat wie zich ongunstig over dat boek uitliet geen goed christen kon zijn. Hij hadzeide hijin zijne critiek de vaderen van het concilie van Trente tot voorgan gers eu met hen ook do Pausen tot medeplichtigen; en toen hierover teekenen van afkeuring gegeven werden betoogde hij, dat de meerderheid met hare voorstellen van nieuwe leer stukken de schuld droeg der in de Kerk ontstane tweespalt, en dat het beter zou zijn om de oude, waarbij de Kerk zich gelukkig bevonden had, in hunne zuiverheid te bewaren dan nieuwe in het leven te roepen. De kardinaal Eapa/ii greep hierop de schel des voorzitters en verklaarde, dat hij den spreker het woord ontnam, en toen deze voortging te spre ken werd zulks door een luid rumoer belet AllgZeilung). Den 26 Eebr. is te Madrid, onder een escorte der gewapende burgermacht, binnengebracht de bisschop van Burgo de Osmadie, de tegenwoordige orde van zaken niet willende erkennen, een gerechtelijk beambte, die hem kwam onder vragen, zijn paleis uitgezet en bij die gelegeuheid zich zeer smadelijk over de Cortes en de ministers uitgelaten had. Bij decreet van 26 Eebr. is het onderwijzen van de (consti tutie verplichtend gemaakt in de normaal- en lagere scholen. Inzonderheid het eerste hoofdstuk, handelende over de indi viduëele rechten der spaansehe burgers, moet van buiten ge leerd worden. Een dertigtal prefeeten zijn ontslagen of overgeplaatsl. Te Calatayud en te Segovie zijn onlusten voorgevallen, waarbij het 'tot bloedstorting gekomen is. In Tarragona heeft zich don 2 Maart eene bende van 150 carlisten vertoond; eene afdeeling der civiele garde is ter ver volging uitgezonden. De hertog v. Montpensier is den 2 uit de badplaats Albania te Madrid teruggekeerd. Den 3 is hij in zijn hotel bezocht door den Regent en door verscheidene voorname mannen der liberale partij. Te Cadix en in verscheidene andere plaatsen zijn ter ge legenheid van het carnaval, tusschen deelgenooton der.gemas- kerde optochten en manschappen der burgerwacht, of tusschen carlisten en republikeinenbloedige botsingen voorgevallen. Cortes. Den 26 Eebr. is met 97 tegen 59 st. verworpen een voorstel vau de minderheid der commissie, waarbij verklaard werddat er geene termen tot vervolging van den kardinaal aartsbisschop van Sanljago (wegens zijn bekend antwoord op de circulaire van den gewezen minister van eeredienst) bestonden. Den 3 Maart is met 83 tegen Sst. besloten tot hot in over weging nemen van het voorstel-Erasotot afschaffing der doodstraf voor staatkundige misdrijven. Met 131 tegen 9 st. werd verworpen het voorstel van den kanunnik Man- terola, om de handelwijze der regeering jegens den bisschop van Osma (gevankelijk naar Madrid gevoerd, wegens hard nekkig verzet tegen de zelfs door het Hof van Rome goed gekeurde wet op de vervreemding der kerkelijke goederen, tegen de jurisdictie van het hoog gerechtshof en tegen de door het gouvernement gedane benoemingen van geestelijken) It A kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 s naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; 1 een dag vroeger. epalingen is die tijd erklieden i hun toe roept ons uden ver- iening van beginsel i en het zoo meer iet streeft de Jus- endede openbaar niet meer Mr. van st omdat aar tegen irndat hij ken. En recht als atsten be- sid. Het n om een voor het gt de wet en geval maken :n te ver met het te recht loon door onderne ef met de leel mag ir bestaan iofd doel iddel van reeniging openbare 1, Belgie gentegen oger loon ïds afge- die men chijnt ge- dat door Drie pun- worden heid van JNUttUUT van der VEEN. VERGADERING van den RAAD der gemeente ALK MAAR, op Woensdag, den 16 Maart 1870, des middags ten 12 uur. Namens den k oorzitter van den Raad, NUIIOUT van der VEEN. damnations, et sous quelque qua-' vloeking of verdoeming, ot war lil.cation que ce puisse él re, soit benaming het zijn mag, uitge- contre les directeurs d'ateliers et sproken of aangezegd zullen heb- eutrepreneurs d'ouvrages, soit les ben betzij tegen de fabriekbe- uns centre les autres. stuurders en ondernemers van wer ken, hetzij tegen elkander. 'beiden hen ook e staken ;een deel net wer- beleedi- •aagt Mr. noodig en geval ider som karakter lgemeene ebreid te het mis- rklustige n en met vrijheid en art. ngewone dien van rnis der ;ne voor in werk- eenigen vrijheid ?ane ver- Houten. :n werk- d anders. :n beant- dat hij althans 1 kan de vaarden, bf scha- ;n of te tusschen sstraf te ischieden e verbin- ie over- van hoo- Bond is verklaart :1de ver- oinremssen tusscneu nui&iicucu vuuvumcu vrcvLjgc Macht geven, tenzij de omstandigheden plaats hebben die elke verbintenis vruchteloos maken, wanneer nameljjk de overeenkomst strijdt met de openbare orde of de goede zeden, of de toestemming van den verbondene is verkregen door dwangdwaling of bedrog. Toch gaat de schrijver hierin misschien te ver. Im mers er zijn meer bijzondere gevallen waarin onze wet aan een overeenkomst alle rechtsgevolg ontzegt, ook buiten de genoemde omstandigheden. Zoo staat onze wet geen rechts vordering toe wegens schuld uit spel en weddingschap voortge sproten. Zoo en dit staat in nauw verband met de vraag die ons thans bezig houdt zoo is ook een overeenkomst nietig waarbij men zipr diensten voor onbepaalden tijd verbindt. Waar om Om dezelfde reden waarom een verbintenis nietigis waarbij men zijn vrijheid verkoopt, omdat onze wet de slavernij verbiedt, en haar zelfs niet bij onderlinge overeenkomst wil toelaten. Men kan zijn diensten aan iemand slechts voor een tijd of voor een bepaalde onderneming verhuren; wat verder gaat heeft geen kracht. Mag men nu rechtsgevolg toekennen aan overeenkomsten, waarbij een werkman zich verbindt niet be neden zeker bepaald loon te zullen werken, op een boete bij voorbeeld van f 3,'s weeks Stel dat de werkman een half jaar lang aan de overeenkomst getrouw blijft, en in dien tijd zijn spaarpenningen verteert. Stel dat hij tot de bitterste armoede vervalt, en cindeiijk tot het besluit komtook ter wille van vrouw en kind, weer aan het werk te gaan en wel beneden het bepaalde loon. Zou men nu aan de personen je gens wie deze werkman zich verbonden heeft, of aan de ver- eeniging waarvan hij lid is, het recht willen toekennen om hem uit krachte van de gesloten overeenkomst te noodzaken tot betaling eener boete van J 3,'s weeks Zou het niet beter zijn, de vrijheid, bepaaldelijk de vrijheid van te werken, tot een onvervreemdbaar goed te verklaren, buiten den han del te stellen, en alzoo te beletten dat zij tot het onderwerp van een overeenkomst wordt gemaakt Onze wet, die geen slavernij noch andere persoonlijke dienstbaarheid van welken aard of onder welke benaming ook duldtbehoort de per soonlijke vrijheid ook te besehermen tegen de gevolgen van lichtzinnige overeenkomsten. Zij doet dit reeds eenigermate door overeenkomsten krachteloos te verklaren waarbij men zijn diensten anders dan voor een tijd of voor een bepaalde onderneming verhuurt. Zij behoort het ook te doen door elke rechtsvordering te ontzeggen wegens verbintenissen, waarbij iemand heeft op zich genomen gedurende eenigen tijd of onder zekere omstandigheden niet te werken. Wil de werkman uit eigen beweging aan zijn verbintenis getrouw blijven, dat kan zeker niemand hem beletten; maar wil hij weer aan het werk gaan, dan moet ook niemand het recht hebbenzelfs niet op grond van een gesloten overeenkomsthem daarvan terug te houden, of tot straf een boete van hem te vorderen. Recht op werk kan de staat niet erkennen, aan een eisch tot werkverschaffing geen gevolg geven, maar de vrijheid van te werken behoort hij onder alle omstandigheden te handhaven als eene der eerste en hoogste vrijhedenom dezelfde reden waarom hij geen slavernij mag dulden. W. v. d. K. Staten-Generaal. Ingekomen zijn wetsontwerpen tot intrekking van het Keiz. decreet van 16 Dec. 1811, houdende een policie-reglement voor de polders in het depar'. van de Scheldetot verhooging van hoofdstuk VI der staatsbegrooting voor 1870, voor aankoop van gebogen torenplaten, reeds uitgetrokken op de dienst van 1868, maar door bezwaren bij de vervaardiging eerst thans afgeleverd; tot verhooging van hoofdstuk VIII derzelfde begrooting met 499,445, voor eene buitengewone aanschaffing van nieuwe vuurwapenen tot verhooging van het hoofdstuk buit. zaken met het afge stemde bedrag voor het gezantschap in China, en van het hoofdstuk herv. eeredienst, met het vroeger afgestemde bedrag f 6800) voor het Algemeen Collegie van Toezicht op het beheer der kerkelijke goederen; tot bekrachtiging van cre- dieten a f 385,882 door de gouv. genl. van N. Indie geopend boven de begrooting van 1869, te bestrijden uit de posten waterstaat en openbare werken. De 2e Kamer heeft den 10, na verwerping van 8 amen dementen het eenig artikel der agrarische wet met 41 tegen 36 st. aangenomen. Den 11 is het wetsontwerp houdende machtiging der regeering tot uitgiften van schatkistbiljetten, ter voorziening in tijdelijke behoefte en tot dekking van tekorten op de be grooting, met 49 tegen 12 st. goedgekeurd. Benoemingen. Aan den inspecteur van den waterstaat JA. Beijerinck is, op zijn verzoek eervol ontslag verleend; tot inspecteur is benoemd jr. Ortt v. Schonauwentot hoofdingenieur le kl. F. J. H. Hayward. Schutterijen. Den 4 en 5 is in het Paleis voor Volks vlijt te Amsterdam eene door den kolonel Bicker bijeenge roepen samenkomst gehouden van hoofd- en commandeerende officieren der schutterijen, ter bespreking van de sehutterijwet. Aanbestedingen. Den 10, te's Gravenhagehet maken en stellen van den metalen bovenbouw der brug over de Oude Maas bij Dordrecht, minste inschrijver Butterleg en Co., te Butterley in Engeland, voor f 640.365. Giften. Wijlen de heer J. Cool, te Voorburg overleden, heeft aan de herv. diaconie te Schiedam, vrij van rechten, gelegateerd f 12000 inschrijving 2J. p.cts. N. S. De heer II. A. Insinger, lid der 2e Kamer, heeft het hem bij rechterlijk vonnis toegewezen bedrag met de renten van zijnen over 1867 te 's Gravenhage betaalden hoofdelijken omslag, samen f 336.22s beloopende, in de diaconiekas der evang. luth. gemeente aldaar gestort. Wijlen de "heer L. Dupper Wz. te Dordrecht heeft zijue schilderijen van oude meesters vermaakt aan 's Rijks-muzeüm te Amsterdamzijne schilderijen van meesters dezer eeuw aan het muzeiim te Dordrechtalsmede aan het laatste f 100000 tot aankoop van schilderijen; voorts aan verschil lende instellingen aldaar en elders 127,000 inschrijving 2j p.cts. N.S., waarvan aan de herv. diaconie f 70000 alles vrij van successierecht. Voor het opterichten muzeüm van oudheden te Amsterdam is ruim f 17000 ingeschreven; tot beheer van dit fonds is eene commissie, bestaande uit het bestuur van het Kon. Oud heidkundig Genootschap en 4 der hoogste inschrijvers, benoemd.

Alkmaarsche Courant | 1870 | | pagina 5