BIJBLAD van 3 ALKMAARSCHE C RANT van Zondag 20 Maart 1870. SSilckcIijfiscltc Berichten. II e I s i e. IVuisen. Baden. Wiirtoiiibci'g. Beieren. Oostcnrfjk-IIongnrige. Italic. iierkoiijkt' Staat. Spanje. Frankrijk. («■'ooi ili'Hlanjc en lorlnml. Rusland. Turk Me. %'ereenigfle tttatcn. Kamer var Vertegenwoordigers. Bij de beraadsla ging over het gewijzigde militaire strafwetboekden 8, heeft de heer Rogier er de aandacht op gevestigd, dat het wel de misdrijven van minderen tegen meerdereu met straf be dreigt, maar nagenoeg geheel zwijgt van vergrijpen door meerderen jegens minderen; de heer Orts heeft daarop een amendement voorgesteld om voor zulke gewelddadigheden zonder oorzaak, zonder uittarting en zonder versehoonende omstandigheden gepleegdhet maximum der straf toetepassen bij het gemeene recht op het begane misdrijf gesteld. Ben 11 heeft de Kamer zich vereenigd met het gevoelen der com missie, lot afwijzing van dit amendement, dewijl de minderen door het strafwetboek, de krijgsartikelen enz. voldoende tegen willekeur van hunne meerderen beschermd zijn. De minister van financiën heeft den 10 wetsontwerpen ingediend tot opheffing der belasting op het zout en van het invoerrecht op den visch, alsmede tot verlaging van het biu- nenlandsche briefport tot op 10 centimes, een en ander een verlies zullende baren van omstreeks 8 miljoen, te dekken door verhooging der belasting op het gedestilleerd. Den 15 is het militaire strafwetboek bij tweede lezing met 65 tegen 4 st. vastgesteld. De begrooting van oorlog voor 1871 is den 16 met 58 tegen 21 st. aangenomen. Den 13 is te Berlijn, onder de leiding van dr. Schweitzer, eene volksvergadering van meer dan 2000 personen gehouden, om de werkzaamheid van den Rijksdag te beoordeelen. Schoon hulde werd gedaan aan de houding der liberale ledenblijk baar ten aanzien van de afschaffing der doodstraf en de kwestie der vrijheid van spreken, werd het, besluit ten aanzien van de reis- en verblijfkosten afgekeurd, als eene verwaar lozing van de belangen des volks en als ten doel hebbende om de "intelligente arbeiders" uit den Rijksdag te weren. Noordduitsche Rijksdag. Den 12 heeft de noord- sleeswijksche Afgevaardigde Krijger te vergeefs getracht de noord-sleeswijksche kwestie ter spraak te brengen; zijn voor stel vond niet de vereischte ondersteuning van 13 leden. Den 15 is het verdrag met Belgie tot wederkeerige uitle vering van boosdoeners, in eerste en tweede lezingaange- nomeu. Het voorstel der nationaal-liberale partij, om tucht huisstraf alleen toetepassen voor staatkundige misdrijven met eene eerlooze bedoeling gepleegd en vestingstraf in alle andere gevallenwerdin weerwil van den tegenstand van graaf Bismarck en van den minister van justitie Leonhardtgoed gekeurd. Het voorstel derzelfde partijom staatkundige mis drijven aan de rechtspraak van gezworenen te onderwerpen werd met 134 tegen 80 st. verworpen. Den 16 kwam in behandeling 78 van het ontwerp-straf- wetboekde ter dood veroordeeling behelzende voor alle aanslagen tegen het leven en de vrijheid der Vorsten van het Verbond. Daar de doodstraf reeds in den aanvang van het ontwerp geschrapt is, werden verschillende voorstellen gedaan om in die eene andere straf te bepalenmaar alle verwor pen zoodat dc voorloopig in zijn geheel vervallen is. Den 17 is het uitleveringstractaat met Belgie na derde lezing aangenomen. Tegen het misdrijf van hoogverraad is naast de gevangenisstraf ook vestingstraf toegelaten, voor landverraad alleen tuchthuisstraf aangenomen. Ben voorstel van den heer Krijger, om de paragraaf betreffende landverraad voor Noord-Sleeswijk buiten werking te stellen, is verworpen. De le Kamer heeft met alg. st. het verdrag met het Noordduitsch-Verbond omtrent de rechtspraak goedgekeurd. De 2» Kamer heeft nagenoeg met alg. st. eene subsidie van 3 miljoen fr. voor den Gothard-spoorweg toegestaan. De democratische en groot-duitsche fractiën hebben den 11 bij de Kamer een voorstel ingediend, om bij de regeering op eene vermindering van den actieven diensttijd van het jaarlijksche contingent en op eene verandering der wet op de dienstplichtigheid aantedringeu. De augsburgsche Allg. Zeitung bevat een artikel van dp. Bollinger, waariu hij betoogt, dat het nieuwe reglement van orde van het concilie geheel en al afwijkt van de vroeger in acht genomen gebruiken, en dat de o»misbare voorwaarden voor een oecumenisch concilie, vrijheid van spreken en van stemmen, niet aanwezig zijn. Msgr. Senestreg, bisschop van Regensburg, heeft de stu denten in de godgeleerdheid in zijne diocees het bijwonen der lessen van dr. Bollinger aan dc hoogeschool te Muuehen verboden. OOSTENRIJK. De commissie van den Rijkraad, belast met het onderzoek der stukken betreffende den opstand in Dalmatieheeft alle voorstellen om het gedrag der regeering aftekeuren verworpen en een voorstel tot goedkeuring harer handelwijze aangenomen. Het hooger beroep van het O. M. tegen de uitspraak der rechtbank waarbij de vervolging der oversten van het kloos ter, waarin Barbara Ubryk was opgesloten, is gestaakt, is verworpen. HONGARIJE. De strike der zetters te Pesth is geëin digd, hebbende de arbeiders het door de eigenaren der druk kerijen samengestelde tarief als maatstaf voor de loonen aan genomen. Huis der Afgevaardigden. Den 9 heeft de minister van financiën een overzicht gegeven van den staat der Rfiks- geldmiddelen. Vergeleken met 1862 tot 1867 zijn in 1868 en '69 de inkomsten met 47 po. vermeerderd en de uitgaven met 36 pc. verminderd. Het budjet van oorlog is met, de helft, dat van marine met J verlaagd. De steeds toenemende staatsschuld veroorzaakt evenwel nog een aanmerkelijk tekort Hij acht het dringend noodigvorige dwalingen te laten varen en evenwicht van ontvangsten en uitgaven te brengen in de begrooting van 1871. Die voor 1870 wijsteen tekort aan van 161, na aftrek van 59 voor amortisatie en bijvoeging van 8 voor buitengewone uitgaven, van 110 miljoen. Dm hierin te voorzien stelt hij bezuinigingen voor tot, een bedrag van 25 m. (16 op het budjet van oorlog), schat hij de op- brengsten der middelen 10 m. boven de raming en stelt hij voor de beslaande belastingen met 7a m. te verhoogeu. Den 11 heeft de minister verder medegedeeld, dat de be hoeften der schatkist t.ot April 1871 20) miljoen eischen en voorgesteld om met de Bank eene overeenkomst te sluit.en tot verstrekking van 112 in., waarvan 50 in goud, aan den Staat, en eene 5 p.cts. leening van SO m. te sluiten. Den 12 is de heer Biancheri tot voorzitter verkozen met, 144 st., tegen 117 welke op den heer Cairoli zijn uitgebracht. Den 6 heeft de Paus den prins v. Asturie in de kapel van het Vaticaan, in het bijzijn van de napelsche koninglijke familie, zijne eerste communie toegediend. De oppositie-partij der bisschoppen heeft een bezwaarschrift ingediend tegen het, herziene reglement van orde van het, concilie. De onderteekenaars verlangen de stemmingen over dogma's en met eene vervloeking eindigende canons mondeling en niet door zitten en opstaande stemming over eiken canon afzonderlijken niet over een schema in zijn geheel, en nage noeg eenstemmigheid in plaats van enkele meerderheid voor het vaststellen van een dogma, opdat het oecumenische ka rakter van het concilie niet in twijfel getrokken en het gezag ervan niet verzwakt zal worden. Tusschen den hertog v. Montpensier en don Enrico de Bourbon, die herhaaldelijk in dagbladen en vlugschriften en nu laatstelijk in een manifest den hertog en de leden van diens familie vinnig had aangerandheeftop de uitdaging van eerstgenoemdenabij Madrid een duel plaats gehaddat met den dood van den prins is geëindigd. De partijen hebben 3 malen geschoten, op 10, 9 en 8 ellen afstands; de prins had telkens het eerste schot, maar miste gedurig en kreeg ten laatste een kogel in het hoofd, hetgeen onmiddelijk den dood ten gevolge had. De hertog, die zijn eerste» kogel in de lucht afschootna liet tweede schot te vergeefs voor stelde den strijd te eiudigenen wien het derde schot door het haar gingbetoonde gedurende het gevecht veel koel bloedigheidmaar moest na den afloop 2 malen adergelaten worden, eer hij zijne bewustheid herkreeg. Don Enrico, broeder van Koning Francisco, was bijna 47 jaren oud, weduwnaar met 4 kinderen, vroeger vice-admiraal en in 1867, wegens zijne revolutionaire richting, door Koningin Isabella van zijne ambten en zijne waardigheid van infant vervallen verklaard. Sedert de omwenteling iiield hij het met de repu- blikeinsche partij. De hertog v. Montpensier zal gerechtelijk vervolgd worden. In den avond van den 13 heeft het gepeupel te Madrid eene demonstratie tegen dekrijgsopschrijvinggedaan, waarbij de maarschalk Prim door een troep volk omringd en met steenen geworpen is. De hertog v. Montpensier heeft onlangs eene groote uitge strektheid gronds nabij Madrid aangekochtom daarop eene zoogenaamde arbeidersstad te stichten. De republikeinsehe partij heeft te Madrid eene conventie gehouden om zich te orgauiseeren. De vergadering besloot om op 20 dezer door het gcheele land eene manifestatie tegen de conscriptie te houden. De gewezen minister Bermudez de Castro, een der hoofd leiders van de Liberale Unie en een der geachtste staatslieden van Spanje, is den 12 overleden. Men verzekert, dat het gouvernement besloten heeftgeen vertegenwoordiger naar het concilie te zenden. Cortes. Den 11 is met 79 tegen 28 st., terwijl de repu blikeinen en unionisten zich buiten stemming hielden, inach- tiging verleend tot de vervolging van den kardinaal-aartsbis schop van Santjago. Den 12 heeft, de heer Castelar zijne interpellatie gehouden over den toestand des lands en daarbij inzonderheid den maarschalk Prim gebrek aan eene vaste en bepaalde staat kunde verweten. Dc maarschalk heeft zich welsprekend ver dedigd en krachtig tot eendracht en verzoening aangespoord, doch de aandacht was luttel, wegens het eenige uren vroeger voorgevallen tweegevecht- Den 15 heeft de minister van financiën een wetsontwerp voorgelezen, houdende machtiging tot uitgifte van de, van de leening van 1868 nog in portefeuille gebleven schatkist biljetten, tot voldoening der vorderingen van verschillende gemeenten ten laste der schatkist. Hij deelde mede. dat het tekort op de begrootingen van 1868, 69 en 70 gedekt zal worden door verkoop van schatkistbiljettenen dat de regeering voornemens isde mijnen van Rio Eurto en Al- madea en de zoutgroeven van Torre Vieja te verkoopen. Onder de prelaten welke den abt Gratrg openlijk hebben gelukgewenscht met zijne brieven aan den aartsbisschop van Mechelen, over het vraagstuk der onfeilbaarheid en over de verkettering van Paus Honorius I, behooren de bisschop van Bosniëmsgr. Strossmayer, en de bisschop van Saint-Brieuc, msgr. David. De dagbladen le Miserable, le Faubourg en le Paysan zijn opgeheven, wegens het opnemen van staatkundige beschou wingen zonder borgtocht gesteld te hebben; 3 andere zijn wegens hetzelfde vergrijp gedagvaard. De gérant van le Parlement, die zonder machtiging een portret van Cromwell had medegedeeldis tot 50 fr. boete veroordeeld. La Mar seillaise is, voor haar deel, tot 1500 fr. boete en 4maanden gevangenisstraf, la Ré/orme tot 18 maanden gevangenisstraf en 9500 fr. boete (over 7 personen) verwezen. De publicist Edm. Bazire, een der redacteurs van la Mar seillaise, is tot 3 maanden en 500 fr. veroordeeldwegens het bij zich dragen van verboden wapens en het herhaaldelijk roepen van "leve de republiek!" toen hij, op den dag der arrestatie van Rocheforthet terras der Tuilerien, waarop de Keizer zich bevond, voorbijreed. La Marseillaise heeft weder een door Rochefort onderteekend artikel opgenomen, 't welk hem eene nieuwe beperking zijner vrijheid gekost heeft, zijnde de bezoeken der redacteuren van het blad in de gevangenis verboden. De loteliugen voor de militie van het gedeelte van Parijs, dat Rochefort heelt afgevaardigd, zijn met een omtloersd vaandel door de stad getrokken. De politie heeft hen onge moeid gelaten. Den 9 heeft de rechtbank, in de zaak der directiën van de parijsche schouwburgen, beslist, dat de helling ten behoeve der algen)eene armen .oortgang zal hebben, en dat de direc tiën zich daartoe de controle der met de inning belaste amb tenaren moeten getroosten. De graaf Ch. de Montalembert is den 13na een lijden van 4 jaren, nog vrij plotseling overleden. Hij was in 1810 te Londen geboren. De aartsuertog Albrecht heeft den 13 Parijs verlaten en is over het kamp van Chalons naar de oostelijke grenzen ver trokken. Bij Keiz. decreet is bepaalddat de benoeming van de dekens der orden van advocaten voortaan bij verkiezing zal plaats hebben. In eenige zuidelijke steden hebben zich catholieke comité's gevormd om de pauselijke pasmunt tegen de volle nominale waarde intewisselenverscheidene winkeliers en grossiers hebben aangekondigddat zij die munt insgelijks voor de volle waarde aannemen. De pauselijke consui-generaal te Marseille beweert in la Gazette du Midi, dat het nadeelig verschil van slechts bij een gedeelte der stukken wordt aangetroffen, dat vele andere daarentegen het wettelijk allooi te boven gaan, en dat de schatting der mindere waarde op 9 p.ct. overdreven is't welk bewezen wordt door de han delwijze van onderscheidene marseillaansche Huizen, die zich met eene korting van 3 tot 5 p.ct. vergenoegen. Le Gaulois wordt vervolgd wegens het opnemen der acte van beschuldiging tegen prins Pierre Bonapartehetgeen vóór de openbare terechtzitting verboden is bij de wet van 27 Juli '49. De verkoop der galerij-Sau Donato heeft in het geheel ongeveer 2.4UO.ODO fr. opgebracht. De Keizer heeft don Francisco d' Assises, gemaal van Ko ningin Isabella II, zijn misnoegen doen betuigen over de hooggaande oneenigheden, op verwijt van wederzijdsche ver spillingen tusschen de echtgenooten gerezenwelke zelfs aanleiding hebben gegeven tot het instellen van een, later gestaakt, rechtsgeding. Z. M. zou, bij het voortduren dier geschillenmaatregelen moeten nemen, welke de waardigheid van het gastvrije Frankrijk voorschrijven. De dagbladen deelen een brief mede van den abt Perraud, priester van het parijsche Oratoire, aan den secretaris van het "Vredesverbond," waarbij hij, onder betuiging zijner sympathie, voor zijn lidmaatschap bedankt, dewijl zijne superieuren hem gedwongen hebben, of zijne betrekking tot het Verbond of tot de congregatie van het Oratoire optegeven. Den 13 heeft eene deputatie uit de fransche onderwijzers aan den Keizer, de Keizerin en den Keiz. prins medaljes aangeboden, ter gedachtenis aan de receptie op de Tuilerien der tijdens de tentoonstelling van 1867 te Parijs vereenigde onderwijzers. Den 15 is door de leden van het. linker-centrum in het Wetg. Lichaam eene bijeenkomst gehouden, met het doel om eene volkomen fusie tusschen die fractie en het rechter- centrum te bewerken. Bij Keiz. besluit van den 16 worden 90 onder-prefecten, secretarissen-generaal van prefecturen en leden van prefectuur raden verplaatsttot andere functiën benoemdop pensioen gesteld of ontslagen. Onder de vier laatsteu behoort de heer Tixier de Brolaconderprefect van Limoux. Senaat. Den 11 heeft de bn. Brenier de aandacht ge vestigd op de mededeeling door den minister Ollmer in de andere Kamer gedaanomtrent de aarzeling van den Senaat tot intrekking van het art. der constitutie betreffende de be noeming der maires, welke verzekering op geenerlei document berustte. De president Rouher antwoordde, dat de commissie voor die voordracht opheldering van de regeering had ge vraag omtrent het in de memorie van toelichting aangeroerde, betreffende andere voorgenomen wijzigingen der constitutie en omtrent het bij de benoeming der maires te volgen stelsel maar dat daarop nog geen antwoord ontvangen was. - Met alg. st. op 1 na (van den heer de Ségur) werd besloten, de aanklacht van den heer Mires tegen den heer Chaix d' Est- Ange buiten behandeling te laten; zelfs wilde men niet, dat de beschuldigde tot zijne verdediging eenige inlichtingen gaf. Den 15 is de vergadering ten aanzien van eene petitie, waarbij de beperking van het algemeen stemrecht werd ge vraagd, overgegaan tot de orde van den dag. Wetgevend Lichaam. De discussie over de zaken van Algiers op 8 en 9 Maart is belangrijk geweest wegens hetgeen daarbij gehandeld is over de bevoegdheid van den Senaat, en wegens de verrassende verklaring van Jeróme Bavidden aanvoerder der rechterzijde"Ik ben, vooral in den laatsten tijd, zeer in de overtuiging versterkt, dat, zoowel in de staatkunde als in vele andere zakenvrijheid en het gemeene recht het best en begeerlijkst is." De heer Faore bestreed art. 27 der constitutie, volgens hetwelk de aangelegenheden van Algiers bij Senatus-consult geregeld worden. De omstan digheden, zeide hijwaren zoo veranderd, dat een verant woordelijk Kabinet geen Senatus-consult meer kon samen stellen zonder het oordeel der Volkskamer te raadplegen. Art. 27 en het decreet van 1852 (waarbij de Vertegenwoor- diging van Algiers opgeheven werd) moesten z. i. ingetrokken worden. Tot herstel dier Vertegenwoordiging achtte hij boven dien geen Senatus-consult noodig, dewijl Algiers geene afzon derlijke regeling van zaken geen eigen constitutie beziten dus met het moederland gelijkgesteld kan worden. De mi nister Ollmer erkende, dat eene schifting van de tegenwoor dige constituëerende macht en eene verbetering der stelling van het Wetg. Lichaam noodzakelijk was. De regeering wilde daartoe geleidelijk overgaan, maar de gegronde beden kingen bij den Senaat gerezen omtrent het Senatus-consult betreflende de benoeming der maires, hadden haar bewogen om den Keizer voortestellentot eene algemeene regeling over- tegaan (Toejuichingen). Het afvaardigen van 3 Vertegen woordigers door de 29000 kiezers der koionie was echter eene afwijking van de grondwet, die voor Frankrijk 1 lid op de 350H0 kiezers bepaalt, en kon alleen door den Senaat vergund of bekrachtigd worden. De minister protesteerde overigens tegen de meening van den heer Favredat het gouvernement zedelijk verplicht zou zijnontwerpen van Se- natus-consulten vóór de indiening aan het oordeel der Kamer te onderwerpen. Den 10 heeft de heer Joubert een wetsontwerp ingediend tot herziening van onderscheidene belastingen. De verkiezing van den heer Guiraud is nagenoeg eenparig goedgekeurd nadat de minister van binu. zaken, inantwoord aan de heeren Ferry en Gambetta de handelwijze van den onderprefect van Limouxdie de onzijdigheid bij de verkiezing geschonden had (door, even als onder het vorige regime, maires, onder wijzers en veldwachters te werk te "stellen, ditmaal niet ten behoeve maar tegen den heer Pereire) gelaakt en deswegens een onderzoek toegezegd had. Den 11 is de verkiezing van den heer Marion goedgekeurd. De commissie had haar rapport willen uitstellen totdat er uitspraak was gedaan in het rechtsgeding tot terugbetaling van 900000 fr., den verkozeue in 1862, tot voortzetting zijner betalingen verstrekt door de syndicale kamer der parijsche wisselagenten, en toen zulks bij de vergadering geen bijval vond deelde zij het protest van 3 kiezers, ter zake van on waardigheid van den heer Marion als bankroetier, mede en concludeerde tot zijne toelating. Engeland. De heer Gladstone heeft den 9 eene deputatie derNational Education Jjeagus ontvangenbestaande uit 400 heeren uit 0 verschillende plaatsenter ontwikkeling hunner bezwaren tegen het wetsontwerp op het lager onderwijs, waarbij het heffen van schoolgelden en het geven van gods dienstonderwijs op elke school naar gelang der godsdienstige gezindheid van de meerderheid der bevolking wordt voorge schreven, terwijl de League godsdienstloos, verplicht en kos teloos onderwijs verlangt. De minister verzekerde, met groote belangstelling de denkbeelden der deputatie te hebben ver nomen, wenschende de regeering de verschillende denkwijzen te hooren en te overwegen, alvorens hare eigene meening uittespreken. Eene deputatie van de National Education Union heeft den 11 genoemden en andere ministers hare instemming betuigd met het wetsontwerp, dat uitging van de meening, dat het met tot de bevoegdheid van den Staat behoort tc bepalen, welke godsdienst op eene school zal onderwezen worden, maar dat het godsdienstonderwijs niet van de scholen geweerd moet worden. De minister Gladstone constateerde, dat de Vereeniging z. i. voorstond: geene gedwongen afscheiding van godsdienstig en ander onderwijs, doch daarbij volkomen gewetensvrijheid. De Koningin van Nederland is den 10 van Torquay te Londen teruggekeerd. Den 12 heeft zij in het Claridge's- hotel een bezoek ontvangen van den prins en de prinses v. Wales en den 14 een bezoek gebracht aan de Koningin op het kas teel van Windsor, waar zij tot aan den volgenden dag ver- toefd heeft. b In den nacht van 1617 Maart, heeft, ten gevolge van zwaren mist, in het Kanaal eene botsing tusschen 2 engel- sche schepen plaats gehad, waarbij 32 mensehen, waaronder verscheidene vrouwenzijn verdronken. Lagerhuis. Den 11 is de iersche pachtwet met 442 tegen 11 st. tot de tweede lezing toegelaten. De heer Gladstone heeft den 14 de indiening aangekon digd eener wet tot bescherming van het leven en de bezit tingen van bijzondere personen in Ierland, welke van kracht zal zijn in districten, die in staat van beleg worden ver klaard. De rechtspleging ter zake van zekere misdaden zal zonder medewerking van jury's plaats hebben, de drukpers zal vervolgd worden wanneer zij het volk tot ongeregeldhe den opzet, en vergoeding van schade zal in zekere gevallen aan de slachtoffers der misdaden of aan hunne betrekkingen worden verleend (Lord Granville deed gelijke aankondiging in het Hoogerhuis). Ierland. Bij herderlijk schrijven van den kardinaal Cullen worden de geloovigen, met herinnering aan het opheffen der Staatskerk en de pogingen der regeering om ook andere grieven uit den weg te ruimen, aangespoord tot vreedzame agitatie en gematigde discussie, en gewaarschuwd tegen het fenianismus en de vrijmetselarij. Op verzoek der magistraatspersonen van Tuam zijn, ten gevolge van verscheidene in de nabijheid voorgevallen brand stichtingen, troepen ter versterking derwaarts gezonden. 400 a 500 Wegens deelneming aan de samenzwering der nihilisten in arrest genomen personen zijn op vrije voeten gesteld; ruim 100 bevinden zich nog in arrest. Uit aanmerking van de voortdurende woelingen der soci alisten heeft de minister van binn. zaken gelast in elk der gou vernementen 50000 exemplaren te verspreiden der ukase van 19 Febr. 1863, betreffende de emancipatie der lijfeigenen. Volgens het bepaalde bij de ukase van 1862 zijn de boeren den 3 Maart in het definitieve genot hunner vrijheid getreden, en hebben zij van nu af het recht om de goederen hunner gewezen meesters te verlaten en zich nedertezetten waar hun goeddunkt. De gezamenlijke studenten in de rechtsgeleerdheid aan de universiteit van Charkow (omstreeks 300 van 875) hebben besloten die inrichting te verlatenomdat de regee ring een duitscherden heer Hottenberger, tot hoogleeraar heeft benoemd. Den 2 is de spoorweg van Moscou naar Jaroslaw over zijne geheele uitgestrektheid (277 kilometers) voor het ver keer opengesteld. De oude hoofdstad is thans het uitgangs punt van 6 groote spoorbanen. De Sultan heeft voor 3000 aandeelen der turksche spoor- wegleening ingeschreven. De vicaris-patriarchaal der armenische eatholieken te Kon- stantinopel heelt verlangd, dat de geestelijken eene verklaring van getrouwheid aan de Kerk, den Paus en den patriarch Hassoun zouden onderteekenen, doch slechts 43 van de 85 hebben daaraan voldaan. De afgescheidenen hebben, zonder zich aan den kerkban te storen, eene vergadering belegd en daarin eenparig besloten om, met het oog op de komst van msgr. Pluym, bij de verklaring van 6 Febr. te volharden. Izzet-bassa, de afgezette gouverneur van Jerusalem, en zijn intendant Mustapha-etfendi zijn door het crimineele hof te Konstantinopel schuldig verklaard aan veilheid, en veroordeeld de eerste tot afgifte van 16000 turksche ponden in goud welke in zijn bezit zijn gevonden, tot eene boete van 3000 ponden in goud en tot driejarige verbanning naar Konieh; de tweede tot 5jarige opsluiting in de vesting S. Jean-d'Acre en tot teruggaaf eener aan de schatkist ontvreemde som van 5000 pd. De veldmaarschalk Omer-bassa is door een der civiele rechtbanken veroordeeld tot voldoening eener schuld van 15000 pd. aan de bankier Missirli-Oglou. Prins Karei van Roumanie heeft bij het catholieke patri archaat te Konstantinopel stappen gedaan tot herstel der door prins Couza afgebroken betrekkingen tusschen zijue catholieke onderdanen en dat patriarchaat. De patriarch heeft als voorwaarden gestelddat hij de roumanische metro politanen wijden en de door dezen te benoemen bisschoppen erkennen, en de gewijde oliën aan de Kerk van Roumanie leveren zal, alsmede dat, de door prins Couza onwettig be noemde bisschoppen afgezet zullen worden. Donau-Vorstendommen. Prius Cousa, wiens verkiezing tot Afgevaardigde door de Kamer was goedgekeurd, heeft aan den voorzitter onder dankbetuiging bericht, dat hij het mandaat niet aanneemt. De commissie voor het budjet van oorlog heeft eene aan zienlijke vermindering der troepen voorgesteld. Het oorlogschip Oneida, van 8 stukken met 176 koppen, is in den nacht van 24 Jan., in de wateren van Japan, aan gevaren door de engelsche pakketboot Bombay en gezonken, zijnde slechts 56 man in 2 booten gered. De Bombay had de schok zoo weinig gevoelddat de kapitein de reis ver volgde meenende, dat ook de Oneida geene belangrijke ave rij bekomen had. Men beweert, dat dit schip schoten ge lost heeft om de aandacht te trekken. Senaat. Met 32 tegen 10 st. is aangenomen een wets ontwerp van den heer Sherman, waarbij de minister van

Alkmaarsche Courant | 1870 | | pagina 5