ïserfiï«Hs3ES1 srsüï Rusland- Turkije Vereeiiissde stalen. Stabs-üicuws. Riniieailaiid. Jngcsoubcu 5?tufi?\cu. Verkoop op monster. ftlavkt- cu Êctirsbctrichfcn. Ktischi'iiï van «lc redactie. f maal door den Paus ex cathedra uitgesprokendoor liet Con cilie niet kan worden ter zijde gelegd, te minder, omdat Pius IX blijkens den oproepingsbrief, zonder den Syllabus te noemen, daarop als op een voornaam punt van de Concilie- zaak te duidelijk heeft gezinspeela, dan dat het onbesproken ter zijde gelaten kan worden. Overigens voegt de Jijder bijis het Fransche gouvernement beter dan iemand m staat te weten, dat dezelfde overgroote meerderheid van het Con cilie die de onfeilbaarheid wil uitspreken, ook tevens den syl labus wil bekrachtigen. In den Syllabus nu worden stellingen veroordeeld die zonder twijfel de betrekking tusschen Kerk en Staat betref fen en het kan niet zoo geheel vreemd gevonden worden al is liet ook overbodigdat een Staat die in nauwe be trekking tot de Kerk staathet denkbeeld aangeeft dat het misschien niet ondoelmatig zou zijn wanneer hij zijn meening mededeelde omtrent den invloed eeuer bekrachtiging van den Syllabus op die onderlinge betrekking. J W. v. d. K. Om die maatschappelijke vraagstukken werd ook reeds vroeger over het Concilie in de Alkraaarsche Courant ge handeld. "Daarom leest men in het nummer van 5 December is het Concilie een zaak van algemeen be lang, daarom alleen kan en behoort het besproken te worden ook bij een beschouwing van de belangrijke ge beurtenissen van onzen tijd, die zich buiten godsdienstige vraagstukken en kerkelijke geschillen houdt." Deze regelen hebben een merkwaardig voorbeeld opgeleverd, hoe gemakkelijk een schromelijk misverstand kan ontstaan. Immers de Nieuwe Noord-Hollander heeft dezen zin zoo opgevat, als werd beweerd dat onze tijd zich buiten godsdienstige vraagstukken en kerkelijke geschillen houdt. Dat zou zeker al een heel vreemde bewering zijn. Men zal wel willen aannemen, dat de schrijver heeft bedoeld een beschouwing die zich buiten godsdienstige vraag stukken en kerkelijke geschillen houdt, gelijk het politiek overzicht in deze courant. GRUOT-B RITTANJ E en IERLAND. Vervolg van het Bijblad. De wet tot handhaving der rust in Ierland is den 21 en 22 bestreden door de heeren Moore CallanBagwellMaguire en IVhalley en verdedigd door den procureur-generaal voor Ierland Barrydoor den minister Gladstone en door eenige leden, en met 425 tegen 13 st. in tweede lezing aangenomen. Ierland. De S.Patrickdag (17 Maart) is te Dublin zeer ordelijk gevierd. De lord-luitenant en zijne gemalin vertoonden, zich, met de iersche kleuren op de borst, opliet balcon van het kasteel aan het volk en werden luide toe gejuicht. De //nationale" bladen verklaren zich op de hevigste ^vlJ^e tegen het wetsontwerp tot verzekering der rust in Ierland. De Landdagen van Lijfland. Koerland en Esthland, uit afgevaardigden van den adelstand bestaande, hebben in ge lijkluidende adressen den Keizer verzocht om voortaan sleclus eene enkele vergadering uittemakenwaarin alsdan tevens zitting zouden hebben vertegenwoordigers van den burger en boerenstand. Donau-Vorstendommen. De 2<= Kamer heeft den 19, met 69 tegen 26 st., het geheele budjet aangenomen, na aftrek van 12^ miljoen. an de j laar, noch landbouwer tc zijn, doch met verbazing te hebben ninister j gelezen, dat het verboden zoude zijn op de Alkraaarsche en het i graanmarkt op monster te verkoopen, en dat vóór en tegen Postwezen. Dc Vereeniging ter bevordering van leveren van dag- I verbod niet bestaat, en eischt dat het bestaan daarvan aun- ~VJ„kt,^f+pn ,„1 worden"ontzeed getoond worde. Die eisch is regtmatig en ik hoop daaraan bladen en tijdschriften zal worden ontzegrt.^ kmmen voldoeu. Zelfs wensch ik een wederwoord uit te lokkenwanneer Z. niet met mij instemt. Vooraf eene opmerking. Waarin bestaat ontwerp eener nieuwe dat aan de ambtenaren der posterijen het monster? graan eene Spoorwegen. De gemeenteraad van Arnhem heeft be- sloten te volharden in zijn besluit om geen deeltenemen in de kosten van aanleg van den spoorweg Tilburg—Nijmegen. De aandeelhouders in de Maatschappij tot exploitatie der Staatsspoorwegen hebben den 23 met eenparige stemmen het t zak met bestuur gemachtigd om het maatschappelijk kapitaal, thans monstei, 6 miljoen bedragende, te vergrooten tot 13 miljoen, waar- j Zoodanige verkoop kan met voor 5 pets. obïigatiën uittegeven, aflosbaar in 47 jaren. yan gehandhaafd worden. De ontvangsten der Holl .-Spoorweg-Maatschappij hebben in 1869 bedragen ƒ2,162,632, zijnde 1 f7,474 meer dan in TSöS, in welke vermeerdering de Noordhollandsehe Staats spoorweg deelt voor 14025het batig saldo beloopt ƒ733,748 de uitkeering. na aftrek van ruim f 100000 voor dereserve- kas en belooning aan sommige geëmployeerdenƒ72,25 per aandeel. Schutterijen. Volgens het verslag van de vergadering van officieren, te Amsterdam gehouden, wordt het wets ontwerp op de schutterijen beschouwd als niet beantwoor dende aan de bedoeling der grondwet, als zullende leiden tot ongeschiktheid der schutterij om hare bestemming te vervullentot het bestaan van een roekeloos waagstuk en tot nuttelooze opoffering van burgers, indien in tijden van gevaar aan haar 's lands verdediging wordt toevertrouwd. 5... i__j. ii.,. mogen be ware be oefening de verkoop op Stellig" niet daarinzoo als Z. meent dat één ter markt gebragt en volgens dien zak, als eens. Om alle onzekerheid weg te nemen ,zou. het intus- schen zeer wenschelijk zijn, dat Burgemeester en Wethouders de verordeningen omtrent de graanmarkt, die zij geldig achten nog eens op offieiëele wijze publiek maaktenof, zoo zij twijfelen, een beslissing van den Raad uitlokten. Aan de westelijke grenzen vallen weder herhaaldelijk rust verstoringen door de indianen voor, en onlangs heeft in Montana eene compagnie soldaten der Unie, ter bestraffing van gepleegde rooverijen, een indiaansek dorp aangevallen en er 173 indianen omgebracht. Onder deze waren slechts 33 jongelingen boven de 15 jaren en mannen, de overige waren 90 vrouwen en 50 kinderen. Die gebeurtenis heeft in het Huis der Afgevaardigden het onderwerp van een langdurig debat uitgemaakt, en van verschillende zijden is nadrukkelijk verontwaardiging aan den dag gelegd over de onmenschelijke handelwijze der militairenwelke echter, naar de meening van sommigen, door de behoeften des oorlogs werd geëischt, Gedurende het eerste jaar van het Presidentschap van den genl. Grantgeëindigd 28 Febr., is de staatsschuld ver minderd met ruim 87 miljoen en bedroeg zij op dat tijdstip, na aftrek der in de schatkist aanwezige specie en bonds, 2438J miljoen d. De bevolking van San Domingo heeft zich met een groot e meerderheid ten gunste der voorgestelde aanhechting van het eiland aan de "Ver. Staten verklaard. Staten-Generaal. 2' Kamer. Den 22 zijn aangenomen het wetsontwerp tot onteigening van pereeelen voor de haven der monding van het Noordzee-kanaal met 46 tegen 12 st., tot onteigening van pereeelen voor den aanleg eener tweede schutsluis te Hansweert (kanaal door Zuid-Beveland) met alg. st., tot goedkeuring van credieten ter vereffening van vorderingen ten laste der indische begrooting van 1868 en 69 met alg. st., tot bekrachtiging van credieten door den gouv.-genl. geopend boven de indische begrooting voor 1869 met 37 tegen 20 st. Den 23 is het eerste artikel van het wetsontwerp tot instelling van hooger beroep bij den Raad van State, op uit spraken door Ged. Staten gedaan in zake van directe belas tingen. verworpen met 41 tegen 19 st. en daarna het ontwerp ingetrokken. Vervolgens is met 45 tegen 7 st. aangenomen het ontwerp, houdende nadere bepalingen betreffende de indie ning en de behandeling van bezwaarschriften tegen aanslagen voor de belasting op het personeel of het recht van patent. Den 24 is met alg. st. aangenomen het wetsontwerp be treffende de instelling van collegiën van zetters voor 's Rijks directe belastingennadat daaruitop voorstel van den heer v. Houtenmet 59 tegen 2 stemmen, waren geschrapt de artikelende redenen inhoudende waarom men zich van het bekleeden der betrekking van zetter kan verschoonen. Den 25 is het ontwerp tot verhooging van het hoofdstuk hero, eeredienst der staatsbegrooting voor 1870 met f 6800 voor kosten van toezicht op het kerkelijk beheer, met 33 tegen 28 st. goedgekeurd. Bij het wetsontwerp tot instelling eener nieuwe gemeente Anna Paulowna wordt bepaald, dat deze van de schuld der gemeente Zijpe een bedrag van 4000 zal overnemen. Ingekomen zijn wetsontwerpen tot bekrachtiging der over eenkomst met Maastricht en Bergen op Zoom tot afstand van Rijks-grond, en tot aanvulling der instructie voor de Rekenkamer. Benoemingen. In het bestuur van den Anna-I aulowna- polder zijn benoemd tot dijkgraaf J. C. de Leeuw, tot heem raden J. C. GeerlingsJ. v. GijtenheekA. Kraan Jz. en T. J. IValler. Te Hoorn is tot betaalmeester benoemd graaf v. liogendorp, thans te Sas van Gent, in plaats van den heer Opperdoes Ale- wijnop verzoek eervol ontslagen. Eerbewijzen. De heer lluyssenaersconsul te Alexandne, is benoemd tot groot-officier en de heer Anslijn, vice-consul aldaar, tot officier van de Eikenkroon. Bij aanneming van het ontwerp zou het slechts schouwd worden als een overgang tot het eenige ginsel: algemeene volkswapening, na deugdelijke ouder gedeeltelijke aanvoering van technisch gevormde offi cieren en onder-officieren, met beschikking over een voldoend oorlogsmateriëel. Onderwijs. Voor de dienst in N. Indie zijn benoo- digd1°, Twee onderwijzers beneden den leeftijd van 30 jaren, die in het bezit zijn eener akte van bekwaamheid 'als hoofdonderwijzer. 2». Acht onderwijzers beneden den leef tijd van 24 jaren, die in het bezit zijn eener akte van be kwaamheid als hulponderwijzer. De voorwaarden van aan melding zijn opgegeven in de 8taats-Courant van26 dezer. Aanbestedingen. De polders Varkensoord, Karnemeiks- land, de Hille en Katendrecht hebben aanbesteed het plaatsen van een stoomgemaal voor gemeenschappelijke bemaling te Charlois. Het" gebouw is aangenomen voor f 18699, de machine enz. voor 12393, het maken van de noodige duikers voor f 3333,33 en het verdiepen van slooten voor 3076 Den 22, te Amersfoort, het bouwen eener stoomweverij voor de heeren E. E. Visser c. s.aan A. Colder en lt v. Door nik voor ƒ28000. Den 24, te Gravenhagehet bouwen der pilfers voor de brug over het in aanleg zijnde Noordzee-kanaal bij Zaandam, ten behoeve van den spoorweg van het Nieuwediep naar Amster dam, minste inschr. D. Broekman te Hardinxveld, voor ƒ93959. Rechtszaken. De rechtbank te Maastricht heeft den 22 E. Dumarteaudrukker en uitgever van het weekblad de Nieuwsbode te Sittard, schuldig verklaard aan smaad en scheld woorden in gedrukte en verspreide geschriftenten nadeele van de heeren JA. hemmensnotaris, en J. KI. Pluymakers, lid van den gemeenteraad te Heerlen en hem veroordeeld tot 2 geldboeten elk van 150 (20 dagen gevangenisstraf bij wanbetaling voor elke) en eene van 100 (14 dagen bij wanbetaling). De Hooge Raad heeft den 23 verworpen het beroep m cas satie, ingesteld door J. Spanjerslerg Jza tegen het arrest van het hof van Zuid-Holland waarbij hij, met bevestiging van het vonnis der rechtbank te Rotterdam, is veroordeeld "iSedert een paar jaren bestaat alhier eene, door jongelieden opgerichte rederijkerskamer Bilderdijkvan welker vorderingen --bet publiek tot nog toe onkundig bleef. Thans echter hebben erootere 'later'"te leveren party verkocht wordt. I de leden besloten in het openbaar hunne krachten te meten. t verboden, noch liet verbod daar- en wel door in de volgende maand een drama van onzen Daartegen zouden de graanhande- j dichter Hofdijk optevoeren. Zij wensclien hunne openlijke laarsniet opkomen, die bij voorkeur de koopwaar in mudzak- j optreding tot een liefdadig doel te doen strekken en zijn ken zien aangevoerd, omdat zij die daarin beter kunnen daarom te rade geworden, de ingezetenen toegang tot ffimne beoordeelen. Wie op monster verkoopt, als drukker van lasterlijke artikeleu in liet Rotterdamsvh Volksblad. Overleden den 23 te Leeuwarden, Jr. I. A. M. A. v. Andringa de Kempenaer, oud lid der le Kamer. KoLONiëN. Iu den avond van 5 Febr. is ter buitenreede van Batavia verbrand een belgiscli schip, inliebbende 381 cliineesche kolies, komende van Hongkong en bestemd naar Peru. Door krachtige hulp van de ter reede liggende schepen zijn de equipage en 365 der chineezen gered Op 11 Jan., 's morgens 4 u. 30 m., is eene krijgsmacht van 9 officieren en adelborsten118 europeanen (waarvan 93 bajonetten), 70 africaanselie soldaten, 32 boschnegers van den Koning van Equaffo en 80 koelies, onder bevel van den kap', luit. ter zee B. B. v. Trojencommandant van liet stoomschip Vi ce-Admiraal Koopman en stations-commandant ter Kuste van Guinea, uit het kamp te Commendah opgerukt ter vermeestering van de vijandelijke hoofdplaats Kwassiekrom, een regelmatig, langs eene straat met groote boomen, gebouwd dorp met groote en nette buizendat langs een moeilijken weg door hosscken en bergen bereikt en na hardnekkige verdediging genomen cu verbrand is. Op het smalle boscli- pad voorwaarts trekkende, werd de expeditie gedurig door den vijand verontrust en aangevallen, doch op den terug tocht niet bemoeilijkt, zoodat zij te 12 u. 30 m. weder in het kamp arriveerde. Van de onzen waren 3 europeanen en 1 bosclineger gedood, 4 officieren en 14 manschappen min of meer zwaar en 14 ligter gekwetst. Het verlies des vijands wordt geschat op 250 dooden en vermisten. Den 17 is het kamp opgebroken en zijn de troepen naar Ebnina teruggekeerd. De koloniale raad van Curapao heeft een adres aan den "ouverneur en 292 ingezetenen der kolonie hebben een adres aan den Koning gericht, over de uitzetting van eenige venezuelaansche "uitgewekenenhetwelk als eene schending der gastvrijheid en als eene miskenning van het belang der koloien beschouwd wordt. PER TELEGRAAF, 's Hage, 26 Maart. Eerste Kamer. Tegen Maandag zijn onderscheiden ont werpen aan de orde gesteld en anderen, door de Tweede Kamer aangenomene, ontvangen. Tot rapporteurs voor de Agrarische wet zijn benoemd de heeren Hartsen, Duymaer van Twist, Messchert van Vollenhoven en Cremers. Tweede Kamer. De geheele zitting is gewijd aan 3 inter- pelatiën. Nopens die van den heer Viruly heeft de heer.ftoe.rf verklaard, dat er onderhandelingen over de inkomende reg- ten van het gedestilleerd in België, in verband tot het lian delstraotaat gevoerd worden. Op de interpellatie van den heer Heemskerk heeft de minister van koloniën verklaard, dat een contract op het punt was van geteekend te wordenter verkrijging van eene telegraphische verbinding met Ceylon, Singapore, Java en via Iimor met Australië; ook andere lij nen" was men niet ongenegen. De interpelatie van den beer Casembroot over bet gebeurde met de Argus beeft niet veel opgeleverd daar dat schip reeds weder zeilende is. Het plan er van was onder het vorig ministerie ontworpen. De lieer Casembroot werd door den voorzitter tot de orde geroepen wegens woorden beleedigend voor de waardigheid van den minister. Maandag voortzetting over de grondbelasting. biedt daarentegen slechts één of twee kop graan ter bezigtiging aanen volgens dat mon ster moet eene geheele partij beoordeeld worden. Daarin is juist het groote gemak voor den verkooper gelegen. Met verschillende monsters onder den armkomt hij de markt bezoeken... en vertrekt hij weer, wanneer de gelegenheid tot verkoop hem niet gunstig schijnt. Zoodanig verkoopen op monster is volgens ieders opvat ting verboden. Burgemeester en "W ethouders achten dat verbod bestaande en vragen daaromtrent het advies der Kamer van Koophan del; de marktmeesters handhaven het en ieder landbouwer begrijpt, dat hij liet moet nakomen. Al wordt eene algemeene dwaling bij ons geene wet, dan is het toch nuttig, dat zij door eeue uitspraak vau de bevoegde magt worde opgeheven. Bestaat hier echter eene dwaling? Laat ons zien. Den 17 Maart 1851 werd alhier afgekondigd het door den raad vastgestelde en door Gedeputeerde Staten goedgekeurde //reglement op de zaad- en graanmarkt." Dit reglement, denbovengenoemdeu inzender blijkbaar onbekend en als anterieur aan de gemeen tewet niet opgenomen in liet gemeenteblad van Alkmaar, (dit zij gezegd ter verontschuldiging van dien inzender.) dit regle ment bevat in artikel 8 eene bepalingdat "op de markt niet mogen gebragt worden granen of zaden in mindere hoeveel heden dan mudde, uitgenomen lijnzaad, reefzaad, koolzaad, kanariezaad, mosterdzaad of andere fijne zaden en erwten, waarvan hoeveelheden van halve mudden zullen worden toe gelaten." De overtreding wordt gestraft met eene boete van zeven gulden, doch zij wordt, nimmer begaan. Voor zoo verre mij bekend is, werd dat reglement nimmer afgeschaft, en het moet dus volgens de uitspraak van den Hoogen Raad, in weerwil van Artikel 178 der gemeentewet, geacht worden van volle kracht te zijn. Met alle regt wordt daaraan dan ook m. i. de hand gehoudenen de instandhou ding of afschaffing daarvan op een bepaald punt verlangd. De politieverordening op de markten, den 15 October 1856 vastgesteld en den 27 December 1867 gewijzigd, heb ik met //Z." van a tot z gelezen en herlezen, doch van de ophef fing van het reglement van 1851 is geene sprake, al worden sommige bepalingen daarvan overgenomen of veranderd. Dit zij genoeg ter inlichting van »Z." en van wie het aangaat. Een enkel woord nog tot toelichtingwaarom ik den ver koop op monster volkomen vrijgelaten wensch. Ieder gevoelt, dat de handel moet zijn vrij en onbelemmerd en zich niet laat dwingen. IVie hier niet verkoopen ka zoo als hij dat. het liefste wil, gaat naar elders of zoekt en vindt zelfs hiel de gelegenheid, om belemmerende bepalingen te ontduiken. Koopt de graanhandelaar bet liefst volgens den raarktzak, omdat hij dan met meer vertrouwen op eigen ervaring te werk gaat, hij zal dan ook vlugger koopen en hooger prijs besteden. De verkooper is daardoor bet eerst gebaat, en zal in eigen belang het bestaande en door de ondervinding geijkte gebruik volgen, voornamelijk wanneer bij kleine partijen aanvoert, die dan onmiddellijk afgeleverd, des noodig bier gemeten en onmiddellijk betaald worden. De belangen van kooper en verkooper ontmoeten elkander en zullen den tegenwoordigen bloei onzer graanmarkt bestendigen. Waarom zouden wij dan den handel aan banden leggen Waarom den grooteu landbouwer, of wilt ge, den groothan delaar uit Anna Paulowna Polder of Wieringerwaard te be letten, wekelijks met zijne monsterzakjes onze markt te be zoeken om daar koopers te zoekendie er wel zijn of komen zullen? Denkt ge wel om het marktgeld, hoor ik m'J door een aanstaand lid van de commissie van ünantiën toevoegenwel zeker, dat kunnen we niet missen en mogen we na de af schaffing van het kaai-, haven- en diepgeld wel houden; hoe meer echter onze markt bezocht wordt, hoe meer het alge meen daarbij welvaart. Het verbod kan den verkooper niet dwingen om toch ter markt te komen en verbant hem zoowel als zijn voorraad. Beter alleen den verkooper zonder graan dan geen van beiden. En is liet niet waarschijnlijk, dat wij het graan den verkooper zullen zien volgen? Na verkoop volgt levering, en welk verkooper zal zich door liet onbeduidende marktgeld laten weerhouden, om hier ter markte volgens bestaande usantiën, volgens gebruikelijke en allen twist afsnijdende meting tegen gereede betaling te le veren? Wie buiten onze markt om wil gaan, dat hij liet doe. Zijn belang zal hem wel den besten weg wijzen. Het laissez faire, laissez aller dus ook in deze betracht, en de bakens verzet, terwijl het tij nog niet verloopen is. Alkmaar, 24 Maart 1870. K, voorstelling te verleenen tegen een geldelijk bedrag, dat ten bate zal komen van alle alkmaarsclie weezen, zonder onder scheid van godsdienstige gezindheid. Meenende, dat elke bijdrage tot de fondsen der weeshuizen hoogst welkom en nuttig besteed zal zijn hopen wij dat de jonge kamer zich in eene ruime opbrengstals de vrucht barer moeite, zal mo gen verheugen. Mocht de lieer Adolf Smabersdirecteur van de lie dertafel Ariononlangs na de uitvoering der ,.Jaargetijden" van Haydn, zich verheugen in een blijk van achting en vriendschapen erkentelijkheid voor zijnen ijver in die be trekking. hetwelk ZEd. van de dames-leden van Arion ont ving bestaande in eene hem ten geschenke gegevene schoone pendule op marmeren voetstuk- thans vernemen wijdat op 1.1. Vrijdagavond Arion aangenaam werd verrast meteen uit muntend photographisch portret van zijnen directeur, door den pbotograaf Eduard Penning, alhier, aan de liedertafelen haren directeur uit achting toegewijd. Wij huldigen die blijken van sympathie voor iemanddie door zijn talent ijver en volhardingen ook door zijnen tact om onder zijne mede-uitvoerders eene goede harmonie te bewaren, wat in den regel inde muzikale wereld nog al lastig schijnt te zijn, reeds jaren aaneengeheel belangelooszoo vele genotvolle oogenblikken aan Alkmaar's kunstminnend publiek heeft verschaft. BURGERLIJKE ST AND. ONDERTROUWD. 25 Mrt. Arie Knootte Rotterdam, Pranger, te Alkmaar. GEBOREN. 19 Mrt. Johannes Hendricus Joseph. Z. van Hendricus Jo hannes Erkamp en Grietje Groenland. AagieD. Jan Paarlberg en Aagje Wijn. Neeltie. D. van Willem Bruin en Elisabeth Vreeker. Gerard us Hendricus, Z. van Gerardus Hendericus Arbous en Dientje Zimons. Jan, Z. van Jan Wonder en Elisabeth Kos. Jacob, Z. van Roelof Kuijper en Maria Langendam. OVERLEDEN. 2 Mrt.. Nicolaas Hendricus, Z. van Nicolaas Smorenberg en Poulina Brandliorster, 20 j., overl. te Haarlem. Willem, f. van Jan Ambnul en Wiepke Vink, 8 j. en 10 m. Leendert Bijl. 49 j. Jansje, D. van Hendrik Krijns en Maria Tberesia Winkel, 12 w. Trijntje Kalverboer, wed. Jan van Puffelen, 69 j. Jannetje van Gulikwed. Cornells de Raat, 71 j. en Catharina Maria In de Alkraaarsche courant van den 20 j.l., komt vooreen ingezonden stuk, geteekend Z., die zegt noch graanhande 19 20 24 25 Wij geloovendat K. zijn meening geen oogenblik langer zal volhoudenwanneer hij zal hebben kennis genomen van de algemeene herziening der strafverordeningen, die nu twee malen telkens om de vijf jaren, volgens het door hem aangehaalde art. 178 der gemeentewet te Alkmaar heeft plaats gehad. Die beide algemeene herzieningen zijn geschied bij ver ordening van 22 Mei 1861 en 30 Mei 1866. Daarin zegt de Raad: //Overwegende, dat de thans geldende strafverordeningen zijn: (en nu worden elf verordeningen genoemd, waaronder wel die van 1856, doch niet die van 1831). //Overwegende, dat na onderzoek wenschelijk is gebleken, genoemde verordeningen voortdurend te handhaven, //Besluit //te verklaren, dat de verordeningen tegen welker overtre- //ding straf is bedreigd, die voortdurend en met uitzon- "DERING VAN alle andere geldig blijvenzijn de navolgende //(en zeer nauwkeurig worden daarop de elf verordeningen "genoemd, die alzoo met uitzondering van alle andere //geldig blijven, en daaronder ook de verordening op de //graan- en zaadmarkt van 1856, maar niet het oude regle- //inent van 1851.) Mij dunkt, die woorden met uitzondering van alle andere zijn welsprekend. De niet genoemde blijven dus niet geldig. Wordt alzoo het oude reglement van 1851 op de graanmarkt nog gehandhaafd, dan geschiedt dat in strijd met de bestaande verordeningen. Het requestreeren kan overigens zeker geen kwaad. Met genoegen zien wij. dat K., ook al meent hij dat het verbod van verkoop op monster nog bestaat, echter sterk voor de vrijheid ijvert. In dit opzicht zijn wij het geheel met hem vat. Pe- Alkmaar 21 Mrt. Aangevoerd 51 Kalveren 40 a 95, 31 nucht. dito 4 a 7, 1 Schaap 10, 36 vette Varkens 52 a 62 et. per kilogram. 25 Mrt, Kleine kaas 34.50, middelbare dito f 34.50, laagste prijs f 24, aangevoerd 69 stapels, wegende 13224 kilogrammen. Aangevoerd 2000 hectoliters Graan, die na genoeg geheel verkocht is. Haver was goed te verkoopen. Tarwe minder goed te plaatsen. Gerst gewild. Tarwe roode 76 kilo 8.50. witte dito 76 kilo 8.75, witte dito 77 kilo 9, witte dito 80 kilo (een partij) 9.50, Rogge 74 kilo 7.50, Gerst 60 kilo 5.25. id. Chev. 70 kilo 6.25, Haver 40 kilo 3.50, Haver 50 kilo 4.35, Paardenboonen t 7-50, Kanariezaad 9,50. 26 Mrt. Aangevoerd 7 Paarden t 40 a 125, 29 Koeien 180 a 225, 112 nucht. Kalveren 3.50 a 10, 237 Schapen 13 a 31, 10 Geiten f5 ai, 91 magere Varkens 16 a 32, 120 Biggen 7 a 15, Boter per kop 70 a 75 ets. Amsterdam 25 Mrt. Tarwe, bij gerijf, geringe Donau 188 contant zonder korting f- 2400 kilogr. Rogge als voren. Galatz 188, Petersburger ƒ190, geringe Taganrog 178 contant zonder korting 1?- 2100 kilogr. Op levering vóór 1 uur. Maart, 185, 186, later f 186, Mei f 187. 186, 185, 186, Julij f 181, October f 1S7, 188. Aangezegd Lt. 300, totaal Lt. 6300. Raapolie op 6 weken 't Ned. vat 46, dito vliegend 44primo Mei 44 a 4 4( Sep tember, October, November, December 43.1 a 43. Lij11";}® op 6 weken 35 J dito vliegend 3 Ij primo April f 33£ a 34, Mei f 34(, September, October, November, December A35i nominaal. Hennipolie op 6 weken r 39!dito vliegend f 38. Raapkoeken de 1000 stuks 104 a 106. Lijnkoeken de 100 stuks t 10= a 14=. Koolzaad bij voorgaanden marktdag op liet voorjaar 1 en op het najaar hooger, op 9 in April 80September 77, October tot 11 troleum f 39j per 100 k°, Enkhuizen 23 Mrt, Aangevoerd Karweizaad zonder hanaei 22 per 50 kilogr., bruin Mosterdzaad -20 a 21, grauwe Erwten f 14.50 a 15.50, vale dito 10 a 13, bruine Boo- nen 11 a 12, Gerst 4.75 a 5.50, Haver f 3.75 a 4.7a per hektoliter Haarlem 21 Mrt. Witte Tarwe fl a 8.30, Rogge 5-50 Gerst/5, Haver 3.70 a 4.25, Paardenboonen f l-D> 7.50, Duivenboonen 8 a 9.50. 23 Mrt. Kleine kaas 28.50, aangevoerd 12 stapels, wegende 1600 kilogrammen. 9 Koeien lb/A, ,lu' 2 Vaarsen 90, 22 nucht. Kalveren 3.50 a 4.50, 149 Scha pen 18 a 39.50 lloorn 24 Mrt. Kleine kaas 32.7 5, pels, wegende 3055 kilogrammen 26 Mrt. Aangevoerd 7 heet. Tarwe 9 g_ 6, 30 heet. Haver ƒ5.25, 48 heet. Boonen, bruine ii.io, paarden ƒ9, 31 heet. Erwten, grauwe/ 15, vale 11, groene /'II, op monster verkocht: Mosterdzaad 21Karweizaa 23. 8 Paarden f 50 a 145, 135 nucht. Kalveren 4 a 10.5R 430 Schapen 16 a 29.50, 60 magere Varkens 18 a 30, 220 Biggen 6.50 a 12.50 55 Kippen j 0.80 a 1,60, 15200 Kip eieren 2.40 a '2.70, 6300 Eenden dito 2.60 a 2.80 per 100, 2380 kilogrammen Boter t 1.20 a 1.30 per kilogram. Meaemblik 23 Mrt. Kleine kaas 32, aangevoerd 24 sta pels, 1100 koppen Boter f L.20 per kilogr., Kipeieren 2.bU ]Klplrmerende 22 Mrt, Aangevoerd 140 Runderen ,9 Paar den, 70 vette Kalveren 70 tot 90 et. per kilogr., 335 nucht. dito t 4 a 8, 42 vette Varkens 49 a 60 ets. per kilogr., magere dito 16 a 28, 173 Biggen 9 a 12, 579 ^hapen en Lammeren, Kipeieren 2.65, Lenden dito/ p ;J' Boter f 1.10 a 1.20 per kilogr., kleine kaas t dZ.bl', delbare dito f 29, aangevoerd 37 stapels. aangevoerd 17 sta- 24 heet. Gerst mid-

Alkmaarsche Courant | 1870 | | pagina 2