rBT. No. 14. Tweeen z even I e Jaargang 1870. ZONDAG P U I L. (E>fficiccl (Bcbccltc Politiek tOocrricht. iSlckclijfiscïtc iSccicütcu. elgie. Pruisen. Wiii'teinbcrg. Beieren. Mosteurijk-lloiigai'ije. £ni(§erlamS. ALkMAARSC Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal 0,05, franco per post f O,HO, afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM'. COSTER ZOON. E II A N R.ÏA" N De Advertentiën kosten van 1—5 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in liet eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. PROVINCIE NOORD-HOLLAND. AANBESTEDING. Op Dingsdag den 12 April 1870, des namiddags ten halt drie urezal, onder nadere goedkeuring, aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Haarlemnamens en voor rekening van het gemeentebestuur van Akerslootworden overgegaan tot de aanbesteding van Het maken van een grindweg van het tolhek op den Uitgeester straatweg naar het Akerslooter pont.veer over het Noordhollandseh Kanaal, met een zijtak naar het dorp Akersloot. De aanbesteding zal plaats hebben bij enkele inschrijvingin gevolge art. 12 van het bestek. Het bestek is, tegen betaling van 25 cents per exemplaar, Ie verkrijgen aan het lokaal van het provinciaal bestuur voor noemd en aan de gemeente-secretarie van Akersloot. Gegadigden worden er aan herinnerd, dut de biljetten ran inschrijving des middags ten twaalf ure vóór den dag der be steding in de bus moeten gestoken zijn, zoo als art. 63 43 t der algemeene voorschriften bepaalt. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den burgemeester der gemeente Akersloot en bij den ontwerper van het bestek, den heer F. J. Krieger, opzigter van den terstaat te Alkmaar. provincia KIEZERSLIJSTEN. De VOORZITTERvandenGEMEENTERAAD te Alkmaar; Gezien art. 31 der wet van 4 Julij 1850 (Staatsblad No. 37); Brengt ter algemeene kennisdat de lijsten van Kiezers voor leden van den Gemeenteraadde provinciale Staten en de Tweede Kamer der Staten Generaal op heden door hem zijn gesloten op nieuw aan het Raadhuis ziju aangeplakt en gedurende 8 dagen ter gemeente-secretarie ter lezing zul len li""-en. He Foorzitter voornoemd. Alkmaar, 28 Maart 1870. A. MACLAINE PON 1 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAA R brengen in herinnering dat bij artikel 1 der verordening van politie op het begraven en vervoeren van lijken, 27 Oc tober en 1 December 1869 door den Gemeenteraad vastge steld de gewone tijd van begraven van 1 April tot 1 Sep tember is gesteld van des morgens 7—8 en van des namiddags 69 ure. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 28 Maart 1870. "e Secretaris, NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbenden, dat op 26 April a.s., des middags 12 ure, zal worden overgegaan tot de openbare aanbesteding der levering van 415 remontepaarden en wel door de hoofdadministratie van bet le Regim'. Hussaren te Zutpken Amsterdam; KAATJE KRUL, Delft; W. VEEL .Heller voetsiuis; G. BLOM. St. Maarten; J. SCHOEN, orinur; AAGJE de LEEUW, Zijpersluis. RIJKSTELEGRAAE-KANTOOR te ALKMAAR. Van 1 April tot 30 September is het kantoor geopend van morgens 7 ure tot 's avonds 9 ure. De Directeur van voornoemd kantoor, LIEVELOO. POLITIE. Ter terugbekoming is aan liet commissariaat van politie voor handen bet navolgende gevondene, als: een groote en een zeer kleine sleutel een Protest, kerkboekjeeene portemonnaie niet eenig geld, een tabakdoos van compositie met pijpenrooder, een witte zakdoek en eene zak met kamille; alsmede eene portemonnaie met zilveren beslag en eenig geld, te Scliermerliorn gevonden zijnde. stuks. van 45 Venlo 90 n u 3e u u n Haarlem u 80 4e h n Leiden 100 u n n Veldartillerie Utrecht 75 Rijd. artillerie Amersfoort 25 In de voorwaarden, waarop de aanbesteding zal plaats hebben, is weder de bepaling opgenomen, dat één derde der te leveren paarden van inlandseben oorsprong moet zijn. Burgemeester en Wethouders vccrr.cemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 31 Maart 1870. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden Dat in den loop der maand April, tegen betaling van zes gulden ten kantore van den gemeente-ontvanger, men zich alsnog kan vrijkoopen van de dienst bij het brandwezen alhier. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 31 Maart 1870. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden Dat het onderzoek der ligchaamsgebreken van ingeschreve nen voor de brandweer, plaats zal hebben ten raadhuize de zer gemeenteop Woensdag 13 April a.s., 's namiddags ten 6 uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 1 April 1870. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER enWETIIOUDERS van ALKMAA R brengen ter kennis van de belanghebbenden Dat de Militieraad in dit district zijne tweede zitting zal beginnen op Maandag, 11 April a.s., terwijl op dien dag voormiddags 9i ure, ten raadhuize dezer gemeente zullen onderzocht worden de plaatsvervangers en nummerverwisselaars, die door of namens de lotelingen van deze gemeente worden aangeboden. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 1 April 1870. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. Het ontwerp van bet Senaatsbesluit dat den regeeringsvorm van Erankrijk zal wijzigen, is bij den Senaat ingedienden wordt intusschen door de dagbladen besproken en beoordeeld. De Senaat wordt daarbij uitgenoodigd zijn boog verheven standpunt te verlaten, en zoo ongeveer de gelijke te worden van het Wetgevend Lichaam. Daarbij verliest hij zeer bui tengewone bevoegdheden, en verkrijgt hij aan den anderen kant ook weer nieuwe rechten. De wetgevende macht zal nu geza menlijk bij den Keizer, den Senaat, en het Wetgevend Lichaam berusten. In dit opzicht wordt de werkkring van den Se naat alzoo uitgebreid. Tot nog toe vervulde de Senaat de betrekking van een strengen wachter; hij was volgens de grondwet de bewaarder van de staatsregeling en van de openbare vrijheden. Wel mocht geen enkele wet worden af gekondigd zonder zijn toestemming, maar alleen in bepaalde gevallen kon hij zich tegen de afkondiging eener wet ver zetten wanneer zij namelijk in strijd was met do grondwet de godsdienst, do zedeleer, de vrijheid van godsdienstoefe ning de persoonlijke vrijheid, de gelijkheid der burgers voor de wet, de onschendbaarheid van het eigendomsrecht of het beginsel der onafzetbaarheid van de rechterlijke machtof wel wanneer de wet de verdediging des lands in gevaar zou kunnen brengen. In plaats van dit buitengewoon toezicht uit te oefenen zal voortaande Senaat evenals het Wetgevend Lichaam over alle wetten stemmen. Ook aan 't Wetgevend Lichaam zullen in 't vervolg adressen en verzoekschriften gezonden mogen warden, en het zal vrij en onbelemmerd zijn in het voorstel len en aannemen van wijzigingen en veranderingen in de voor gestelde wetsontwerpen. De buitengewone maeht om in samen werking met den Keizer de grondwet te veranderen, uitspraak te doen omtrent de grondwetsbepalingen waarover verschil van gevoelen bestaat,, te regelen wat bij de grondwet niet ge regeld is en de staatsregeling vast te stellen voor Algiers en de koloniën, gaat voor den Senaat verloren, en evenzoo is de bepaling geschraptdat bij ontbinding van het W etgevend Lichaam tot aan de nieuwe bijeenroeping de Senaat op voor stel des Keizers in alles kan voorzien wat voor den gang der zaken noodig is. De samenstelling van den Senaat is dezelfde gebleven, al leen omtrent het aantal leden zijn nieuwe bepalingen opgeno men. Behalve de Senaatsleden die van rechtswege die waar digheid bekleeden (de KardinalenMaarschalken en Admira- naam met recht draagt,, kan zij niet in strijd zijn met den geest des volks, en zoo zou het toch ten slotte op hetzelfde neer komen. of het volk zelf uitspraak doet. of met het oog op een bepaalde kwestie zijn vertegenwoordigers kiest om uit spraak te doen. Maar bezwaarlijk kan worden aangenomen, dat het volk zelf de strekking van een politiek vraagstuk zoo duidelijk en in al zijn gevolgen doorziet ais zijn vertegenwoor digers, en - wat erger is - de ondervinding heeft geleerd over welke meer of minder krasse huismiddeltjes een Regee ring kan beschikkenwanneer zij voor een poos alleen, zonder toezicht van een inlichting vragende en rekenschap eischende vertegenwoordigingtegenover het volk staat vooral tegenover een volk waarvan elk burger kiezer is. Het is te begrijpen, dat de gematigde bladen der liberale richting bezwaren hebben tegen dat zwaard van Damocles, dat dreigende beroep op het volk. Le Temps vooral bestrijdt ernstig deze bepaling der nieuwe grondwet, maar erkent aan den anderen kant, dat de voorstanders der volksvrijheid zei ven het in hunne macht hebben het gevaar te bezweren. Waarom toch gaat het personeel gezag tot de voorgestelde hervormingen over? Waarom doet het een belangrijken stap voorwaarts op den weg der vrijheid? Omdat het geen weer stand kan bieden aan de openbare meening. Zoo zal het ook geen stap terug kunnen doen, tenzij er in de openbare meening een geheele omkeering plaats heeft. De voorstan ders der vrijheid hebben alzoo een groote verantwoordelijk heid, en een duren plicht, te vervullen. Volksontwikkeling behoort de uitbreiding der openbare vrijheden en der volks- regeering vooraf te gaan, althans gelijken tred met haar te houden. Bedrieglijk is elke vooruitgang die slechts steun vindt bij een deel des volkswaaraan de groote meerderheid geheel vreemd blijft, waarin zij niet het minste belangstelt, dien zij niet begrijpt en daarom ook niet waardeert, dien zij bij gevolg als een onbegrepen en volgens haar ook on- noodige, ongewettigde en willekeurige nieuwigheid zal wan trouwen, en, wordt haar oordeel gevraagd, zal bestrijden. Zoo verdient, dan ook de ernstige vermaning van le Temps vooral in Erankrijkmaar niet alleen in Frankrijkalle aan dacht en behartiging, dat de voorstanders van volksregeering en volksvrijheid dit gevaar behooren te vermijden, ook door zich zeiven te bewaken door standvastigvreedzaam en vruchtbaar te zijn. Omtrent, de onderhandelingen tussschen de Eransche Regee ring en het Hof van Rome betreffende het Concilie wordt verzekerddat de Eransche gezantde heer de Banneville met een eigenhandig schrijven van den Keizer aan den Paus zal terugkeerendoch even als vroeger buiten de deuren van het Concilie zal blijventerwijl de Eransche Regeering meer en meer tot de overtuiging zou komen dat zij zich van waar schuwingen en inlichtingen kan onthouden, en door de be, staande wetten en het concordaat voldoende gewapend is om een afwachtende houding ten opzichte van het Concilie te kunnen bewaren. Of dit bericht juist is, kan niet worden verzekerdmaar onwaarschijnlijk klinkt het niet. Geen staatsbestuur, vooral niet een regeering die de beginselen huldigt welke de tegenwoordige regeering van Erankrijk verkondigt., kan aanleiding vinden om zitting te vragen in een vergadering van de hoofden der Katholieke Kerk. Hoog stens kan zij zich bereid verklaren, des verlangd inlichtingen te geven en verklaringen van hare zienswijze als staatsbestuur omtrent vraagstukken die niet vreemd blijven aan de begin selen en grondslagen der maatschappelijke samenleving; maar als die inlichtingen en verklaringen niet verlangd worden, heeft zij ook niets meer te zeggen. Of de betrekking tus- schen Kerk en Staat, waar die bestaan, gewijzigd zullen leri)kan de Keizer het getal leden vermeerderen tot, op twee derden van het getal leden van liet Wetgevend Lichaam, alleen onder voorwaarde dat hij er niet meer dan twintig in behooren te worden ten gevolge van belangrijke en voor den een jaar benoemt, tip Spnnut li!iit't Hm o-plifml Kuiten Hen S1,m.t. niet nnverspin!!!pc besluiten die de 'Kerk misschien zou invloed des volks Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn verzonden gedurende de maand November 1369. Verzonden geweest naar: Belgie: C. VERKERK, Antwerpen. Duitschland: G. SCHAEREE, Drammen. Over FrankrijkC. HENKCleveland. Gedurende de 2« helft der maand Februarij 1870. J. ALEXANDERS, LA CHAMBRE, H. F. LOGGEN bieden aan het, W zedelijke kracht missen. De Senaat, door den Keizer benoemd zal geen vertrouwen vinden bij het volk; zoo lang hij in hoofd zaak" eensgezind blijft met lie! Wetgevend Lichaamgaat, alles goed; maar zoodra er verschil ontstaat en dat verschil botsing veroorzaakt, zal men in den tegenstand van den Senaat een tegenstand zien van de Regeering, van den Keizer tegenover de wenschen des volks. Het voorbehoud dat de Keizer zich maakt ten opzichte van de benoeming der Senaatsleden, heeft dus ook een bedenkelijke schaduwzijde. Die vergadering kan, omdat zij zelve op den Keizer steunt, aan de Keizerlijke regeering geen steun bieden. Heeft zijhet maaksel des Kei zers. de stoutmoedigheid zioh te verzetten tegen een zaak waaromtrent Wetgevend Lichaam en Regeering het eens zijn, dan mist haar houding alle zedelijk gewichten de algemeene ontevredenheid zal haar overstelpen met uitingen van min achting, spot en smaad. Is de Regeering het heimelijk of openlijk met haar eens, dan verhindert haar samenstelling dat zij ook een deel der verantwoordelijkheid draagt. Die zal geheel voor de Regeering blijven. Alles nu voor goed en onveranderlijk te regelen, was de begeerte des Keizers, beweerde men en verklaarde de Keizer zelf. Die onveranderlijkheid is echter zeer betrekkelijk. De Keizer heeft zich wel geschikt in een nieuwen stand van za ken en afstand gedaan van de persoonlijke Regeering. maar hij heeft zich een deur open gehouden, om in het ergste geval dit parlementaire staatsgebouw weer te kunnen verlaten. Als de loop der zaken eens een wending nam waarmee de Kei zer zicb volstrekt niet zou kunnen vereeuigen, dan moest er, naar het schijnt, een middel overblijven, om het nu aange nomen stelsel weer vaarwel te zeggen, om de grondwet op nieuw te wijzigen, in spijt van het Wetgevend Lichaam, zoo noodig ook in spijt, van den Senaat, een middel om een staatsgreep te kunnen doen, een grondwettigen staatsgreep, maar toch inderdaad een staatsgreep. Dit middel geeft art. 5 van het ontwerp aan de hand in deze woorden: "De grond wet kan alleen door het volk, op voorstel des Keizerswor den gewijzigd." Steeds blijft den Keizer alzoo een beroep op l.et volk over. Buiten de vertegenwoordiging des volks om, kan hij het volk zelf onmiddelijk door het algemeen stem recht doen spreken. Op zieli zelf schijnt daarin zooveel ge vaar niet te liggen. Immers als de vertegenwoordiging haar duidelijk zien, dat de vraag hoe een Kerk zich wil organiseerenen aan wie of aan wien zij de vaststelling barer leerstukken wil opdragen, nooit 1 ot. bemoeiingen en inmenging van het-burger lijk bestuur aanleiding mag geven, en ook alleen voor de leden der Kerk van dadelijk belang is. Vaneen politiek standpunt blijft het Concilie dan ook alleen belangrijk en wel hoogst belangrijkom de vraag die daar wellicht beslist zal worden, of voor de leden der Roomsch Katholieke Kerk tot verbin dende geloofsleer zal worden gemaakt dc* veroordeeling van sommige beginselendie de wetenschap van staatsrecht en staathuishoudkunde noodig heeft geoordeeld voor de maat schappelijke samenleving van staatsburgers die tot verschillende Kerken behooren en zeer uiteenloopende godsdienstige overtui gingen zijn toegedaan, en die dan ook in schier alle constitutio- neele staten zijn erkend en in praktijk gebracht. W. v. d. K. Het hof te Bergen heeft den beruchten moordenaar Des- sous-le-Moustier ter dood veroordeeldwelk vonnis door het publiek met luiden bijval is begroet. De schuldigedie zijne misdrijven dan eens bekend dan weder ontkend heeft maakte het, door zijne gedurige tegenspraak zelfs lastig aan zijne verdedigersen legde het er vaak op toe om de lach lust der toehoorders optewekken. De Koningin van Nederland is den 30op hare terugreis uit Engeland, door den Koning en de Koningin aan liet station opgewacht en, na het gebruik van een dejeuner op het paleis, verder gereisd. Voor een te Hannover door den adel gegeven bal waren alleen de saksische en niet de pruisische officieren der be zetting genoodigd, maar eerst,genoemden hebben daarvoor bedankt, nadat een raad van eer het onvoegzaam had ver klaard, dat een deel der officieren verscheen waar hunne makkers geen toegang hadden. Noordduitsche Rijksdag. Eerlang zal een voorstel in gediend worden tot afschaffing van den Elbe-tol. Mecklen burg zou 500,000, Anhalt 85000 en Lauenburg 36000 tb schadevergoeding bekomen, maar Mecklenburg beweert recht op 1.350,000 th. te hebbenen daarvan niet meer dan 100000 te kunnen laten vallen. De wijziging van het ministerie heeft de groot-duitsche en volkspartijen geenszins bevredigd. Wel behoort de nieuwe minister van binn. zaken v. Scheurlen tot eerstgenoemde partijmaar de nieuwe minister van oorlog v. Suckow is een der grootste voorstanders van het pruisische militaire stelsel, en de eenige minister, v. Golther (eeredienst), die aan de oppositie welgevallig was, is ontslagen, naar men beweert op aandringen van den heer v. Suckow. De beide genoemde partijen hebben manifesten uitgevaardigd, waarin zij hare ontevredenheid betuigen over het voortduren van den prui- sischen invloed en over het handhaven der bestaande leger- organisatie. Den 28 bevatte de Staatsdnzeiger eene aankondiging van het bewind, houdende: beperking der getalsterkte van de linietroepen, vermindering van het contingent recruten, zoo veel mogelijke verkorting van den werkelijken diensttijd. Eene beperkte wederinvoering van het stelsel van plaatsver vanging maakte nog een punt van overweging uit. De regeering komt op tegen de verdachtmaking alsof pruisische invloed in het spel zon zijnen zij verklaart evenzeer be sloten te zijn om 's Lands zelfstandigheid te handhaven, als om opruiingen tot schending van een verdrag te keer te gaan. Den 30 heeft de minister van buit. zaken, graaf v. Brag, naar aanleiding der debatten over het buitengewoon crediet voor het departement van oorlog, verklaard: dat het bewind geene partijregeering is en in de binneulandscbe politiek ver zoening bedoeltdat de buitenlandsche politiek streng afge bakendde positie van Beieren onaantastbaar en de tegen woordige toestand niet onhoudbaar is dat de regeering eene eerlijke staatkunde wil volgendat er geene geheime ver dragen bestaan en dat het tractaat van 1866, in plaats getreden der door den oorlog verscheurde banden, alleen verdediging ten doel heeft. OOSTENRIJK. Op de vraag, of de catholieke staats dienaren den eed kunnen afleggen op de constitutie, is uil Rome geantwoord, dat dit alleen geschieden mag onder toe voeging der formule "zonder nadeel voor de rechten Gods en die der Kerk." De regeering heeft daarop bepaald, dat elk voorbehoud zal worden aangemerkt als weigering en het ontslag der betrokken personen ten gevolge zal hebben. Den 26 is eene overeenkomst gesloten tusschen de oosten- rijksche en hongaarsehe ministeriën ten aanzien van de kwestie der Militaire Grenzen. Na de inlijving zal Hongarije de bijdrage voor de gemeenschappelijke aangelegenheden met 2, voorloopig met p.ct. verhoogen; de hongaarsehe bijdrage in de rentebetaling der staatsschuld blijft echter onveranderd. Huis der Afgevaardigden. Bij de beraadslaging over het hoofdstuk justitie, den 26, heeft do heer Waidele eene motie voorgesteld om bij de regeering op de spoedige in voering van het cellulaire gevangenisstelsel aantedringen. De minister van justitie begroette die motie met vreugdeen zette uiteen wat de regeering in dit opzicht reeds gedaan had en nog doen wilde. Alle hoofdstukken der staatsbegroo- ting en de definitieve iinaneiëele wet voor 1870 zijn, over eenkomstig de voorstellen der commissie, in tweede en derde lezing aangenomen. De uitgaven voor genoemd jaar zijn nu geraamd op 320,739.254, de ontvangsten op 317,195,040 tl. Den 30 heeft de minister van binn. zaken een wetsontwerp ingediend tot aanvulling der constitutie, door invoering van rec.htstreeksche verkiezingen voor den Rijksraad, ingeval de leden hun mandaat niet aannemen of nederleggen. De Afge vaardigden Rechbauer c. s. hebben een ontwerp tot wijziging der constitutie ingediend in dien zin, dat reehtstreeksche verkiezingen voor den Rijksraad ingevoerd zullen worden met instelling van een Landshuis, bestaande uit Afgevaar digden der verschillende Landdagen, en een Volkshuis, door reehtstreeksche verkiezingen 1e benoemen. De commissie, in wier handen het voorstel was gesteld van een der leden, om tot de orde van den dag overtegaan ten aanzien der door een ander lid voorgestelde wijzigingen in de constitutie in den geest der galicische resolutie, heeft dat voorstel aangenomen. Zij meendedat die wijzigingen niet ingevoerd konden worden, voordat de hervorming van het kiesstelsel voor den Rijksraad had plaats gehad. De meerderheid der commissie voor de dalmatische zaken wil, met voorbijgaan der vraag of de regeering het mogelijke heeft gedaan om den opstand te voorkomen en te onderdrukken, voorstellen om de genomen buitengewone maatregelen (de afkondiging van den staat van beleg) goedtekeuren; de min derheid daarentegen wil voorsteilen om het leedwezen van het Huis uittedrukken, over het niet in acht nemen der vereischte voorzichtigheid tot voorkoming en over de min doeltreffende wijze van onderdrukking van den opstand. Van het kanton Aargau is eene oproeping uitgegaan aan alle catholieken in Zwitserland om eene vereeniging opte- richten tot hervorming der catholieke kerken zulks wegens de handelwijze van het concilie en de houding der daarin zitting hebbende zwitsersche bisschoppen. De onderteekenaars verklaren, dat het tegen hun verstand, geweten en gods dienstig gevoel strijdt om langer tot een catholicismus te behooren, 't welk zich met de wetenschap, de verlichting, het verstand en de gezuiverde godsdienstige meeuing van miljoenen menschen en christenen in tegenspraak bevindt, (talie. De regeering, duidelijke aanwijzingen eener aanstaande republikemscke beweging ontvangen hebbende, heeft de be sturen der plaatsen, waar zij waarschijnlijk zouden aanvangen gewaarschuwd. Dergelijke gebeurtenissen als te Pavia hebben te Piaeenza plaats gehad n. 1. nachtelijke pogingen omonder de kreten van „weg met de monarchieleve Romeleve de

Alkmaarsche Courant | 1870 | | pagina 1