kerkelijke Slaat. Spanje. Frankrijk. (»root lli*itlanjc en Ierland. Turk lie. Blinnciilaiul. Burgerlijke stand. republiekde soldaten in de kazernen tot ondersteuning van den opstand overtehaleneen plan om te Bologna een groot aantal gewapende jongelieden te verzamelen hoeaanige zich reeSs uit Brisighella op weg hadden begevenis m duigen gevallen, doordien de overheid er kennis van bad {pkregen. Senaat. De cfedietwet is den 26 goedgekeurd. JNaar aanleiding der ongeregeldheden te Pavia en Piacenza werd eene motie van orde aangenomen, waarbij vertrouwen m de regeering werd uitgedrukt. Kamer der Afgevaardigden. De minister van binn. zaken heeft den 28, in antwoord op eene interpellatie, mede gedeeld, dat de regeering hare gedragslijn jegens het concilie niet veranderen en zich van alle inmenging in de zaken der kerkvergadering onthouden zal, overeenkomstig liet beginsel van scheiding tusschen Kerk en Staat, de Kerk vrij latende in de vaststelling harer dogma's. De bisschop Strossmayer heeft den 24 in het concilie ver klaard dat een dogma niet zonder de zedelijke overeenstem ming van het geheele episcopaat kan worden aangenomen; hij werd daarop, te midden eener geweldige opschudding, door de kardinalen-voorzitters gedwongen het spreekgestoelte te verlaten (Augsb. Allg. Zeit.). De coalitie tusschen de unionisten, progressisten en demo craten is verbroken door verschil van gevoelen over de financiëele voordrachten van den minister Figuerola. Deze wensehte o. a. het te gelde maken der nog voorhanden schat kistbons van de leening van October 1868 en der door den Staat, de gewesten en corporatiën in de deposito- en con signatie-kas gedeponeerde bons. De heer Silvela en andere voorname leden der unionistische partij wenschten, orn alle overgebleven hulpbronnen niet op eens uitteputten, daaren tegen het onaangeroerd laten van het in de deposito-kas aan wezige geldswaardige papier, en vonden ondersteuning bij de republikeinen en een deel der democraten Hun amen dement werd echter, door den terugtred der democraten met 123 tegen 116 st. verworpen. Toen daarop de maar schalk Prim de progressisten, democraten en radicalen had aangespoordom zich met het minist erie tegen de unionisten te vereenigen, verliet de minister Topete zijnen zetel en nam hij plaats op de banken der unionisten, straks gevolgd door de aanbieding van zijn ontslagwaartoe ook de hoeren Rios-Rosas en Collantes, voorzitter en ondervoorzitter van den Raad van Stateverscheidene gouverneurs en andere voorname ambtenaren overgingen. De republikeinsche conventie heeft, alvorens uiteentegaan, eenè permanente commissie van 5 leden benoemdbij het afscheidsdiner heeft de heer Castelar, met het oog op het gerucht, dat de republikeinsche minderheid zich, na het voorgevallene met de unionistenmet den maarschalk Prim zou verstaan, verklaard, dat die fractie de voorkeur bleef geven aan eene //vervolgde republiek" boven eene //onteerde republiek. Den 27 zijn verscheidene personen in hechtenis genomen ter zake van het beweerde complot, o. a. te S. Ouen 18. Den 28 zijn te Creuzot in de hoogovens en machinekamers de gewone werkzaamheden hervat, zoodat de werkstaking alleen tot de mijnen beperkt bleef. Op de volgende dagen is de arbeid ook langzamerhand in de mijnen hervat. Volgens la Patrie heeft de maarschalk Mac-Mahon, op 's Keizers verzoek, er in bewilligd om zijne betrekking van gouv.-genl. van Algiers te blijven waarnemen, totdat het vraagstuk der vervanging van liet militair beheer door eene burgerlijke administratie definitief geregeld zal zijn. In eene bijeenkomst der leden van het linker-centrum is voorgesteld, zich gezamenlijk naar den Keizer te begeven, of hem althans door eene deputatie den dank der Vertegen woordiging te doen betuigen, voor zijn schrijven aan den heer Ollivier. Men heeft het echter beter geoordeeld dit natelaten en aan eene individuëele inschrijving in het register der Tuileriën de voorkeur gegeven. De uiterste rechterzijde deelt niet in deze geestdrift en meent met le Paysdat alleen eene volksstemming kan terugnemen en vernietigen wat zij gegeven en vastgesteld had. Het Journal de Genève meldt, dat de minister Dam ten aanzien van liet concilie alleen beeft geëiseht, dat aan een fransch bisschop zal worden toegestaan om in die vergade ring den toestand en de rechten van zijn land uiteentezetten. De kardinaal Antonelli zou daarop geantwoord hebben, dat een bisschop den dubbelen plicht van een gezant en van een Vader van het concilie niet zou kunnen vervullen; hij weigerde echter niet, de opmerkingen van Frankrijk aante- hooren, alvorens de discussie in het concilie zal aanvangen, doch verbindt zich evenmin om aan die opmerkingen recht te doen wedervaren. le Francais spreekt deze mededeeliug van het z witsersche blad tegen. Volgens den Constitutioneel tracht de kardinaal in zyn antwoord te bewijzen, dat de bekende 21 canones niet die strekking hebben, welke Frankrijk er aan heeft toegekend. Hij zegtdat zijten gevolge der debatten in het concilie, nog belangrijk gewijzigd kunnen worden, dat de Kerk er niet aan denkt zich met de staat kunde intelateu, dat de canones niet van dien aard zijn, dat zij Frankrijk kunnen noodzaken zijne onzijdige houding te verlaten, en dat hij hoopt dat Frankrijk, na deze ophel deringen, zich niet genoopt zal gevoelen om zijnen eisch te handhaven. Met algemeene stemmen op één na heeft thans ook de Académie des Inscriptions et Relies Lettres den heer Renun tot candidaat verkozen ter vervulling van den vacanten leer stoel in de Semitische talen aan het College de France. Bij den driedaagschen verkoop van het eerste gedeelte der verzameling rariteiten, porselein, meubelen enz. van prins Demidojf, hetwelk ruim 1,250.000 fr. heeft opgebracht is een servies van Sèvres-porcelein, uit 172 stuks bestaande, voor 255.000 fr gekocht door lord Dudley. Ledru-Rollin is den 27, na eene 22jarige uitlandigheid met zijne echtgenoot te Boulogne aan wal gestapt en onver wijld over Parijs naar zijn buitengoed te Fontenay-aux-lloses doorgereisd. Rechtsgeding van Prins Bonaparte. Den 2o heelt de heer Floquet zijne pleitrede voor de civiele partij gehou den en de veroordeeling van den prins wegens moord ge vraagd, zich den eisch tot schadevergoeding voorbehoudende. De advocaat Laurier heeft o. a. gezegd, dat de misdaad van Auteuil die der Borgia s in herinnering brengt, dat de beschuldigde een ontembaar man is, dat de provocatie van hem is uitgegaan, dat hij wel een slag in liet. aangezicht kan ontvangen hebben maar dat men niet weet waar en door wien, dat Noir de onsterfelijkheid eens martelaars, de be schuldigde de onsterfelijkheid van den eerlooze verworven heeft. De voorzitter heeft den spreker herhaaldelijk, onder toejuiching van het publiek, herinnerd aan den eerbied aan den gedaagde verschuldigd. De procureur-generaal Grandperret heeft den 26 gezegd dat, volgens zijne overtuiging, ook zelfs volgens de beken tenis des heeren Fonvielle, de prins van den heer Noir een slag ontvangen had. Hij erkende de provocatie, maar kon geene wettige zelfverdediging aannemen, omdat de prins, ten einde zich voor den ontvangen slag te wreken, gescho ten heeft voordat hij door Fonvielle bedreigd werd. Hij verzocht de jury om geene vrijspraak uittespreken. De ver dediger Leroux trachtte daarop het bestaan van wettige zelf verdediging aantetoonen en concludeerde tot vrijspraak Den 27 heeft de voorzitter de debatten geresumeerd en de jury, na eene beraadslaging van 5 kwartier, op alle pun ten ontkennend geantwoord en dus den prins onschuldig verklaard aan moord, die daarop door den Raad is vrijge sproken. De advocaat der civiele partij Laurier heett ver volgens, uit naam van Louis Koir, eene conclusie genomen, strekkende tot betaling der kosten, en de procureur Bernsheun heeft geconcludeerd tot betaling van 100000 fr. schadever goeding aan den vader van Zietor Noir. De prins is ten slotte veroordeeld tot bet betalen aan de familie Noir van de kosten en van 25000 fr. schadevergoeding. Hij is door de volksmenigte met toejuiching begroet en nog s avonds met zijn gezin naar Parijs vertrokken. Professor Tardieu, wiens heldere en van alle partijdnii vrije verklaringen in het geding aan de tegenstanders van den beklaagde"veel aanstoot gegeven hebben, beeft den zy, in de gehoorzaal der geneeskundige school te Parijsaan eene zeer vijandige manifestatie van de zijde der studenten ten doel gestaan. Hij verwijderde zich zeer bedaard, na tot de vergramde jongelieden gezegd te hebben: //indien ut u niet meer aansta, dan weet ik er niets beters op dan dat ik mijn ontslag neem." Aan het hoofd der Marseillaise las men na de vrijspraat met groote lettters Pierre Bonaparte is vrijgesproken. tctor Noir ligt in liet graf. Ulric de Fonvielle, Paschal Grousset, Henri RochefortMilliére, Rigaud, Bazire, Dereure bevinden zich allen in de gevangenis. Pierre Bonaparte is vrijgesproken, en iets verder: //De Hooge Raad van Justitie heett. door de vrijspraak van Pierre Bonaparte, Ulric de Fonvielle van valsche getuigenis beschuldigd; is de Fonvielle een valsclie getuige, waarom wordt hij dan niet naar de wet vervolgd Door niet te vervolgen schendt de procureur-generaal Grand perret zijnen plicht. De jury, die Pierre Bonaparte vrijspreekt, moet Ulrtc de Fonvielle veroordeelen." Laatstgenoemde heeft, uit zijne gevangenis te loursaan het radicale verkiezingscomité in het 3e. district van de Rhone geschreven, dat hij de aangeboden eandidatuur voor het Wetg. Lichaam aanneemt. //Meer dan ooit schrijft hij behoor ik onverdeeld aan de radicale, republikeinschesocialistische onverzoenlijke democratie toe. Eene andere geloofsbelijdenis zal, dunkt mij niet noodig zijn. Tusschen het Keizerruk en mij ligt een afgronddie niet te overschrijden is. Senaat. Den 28 hééft de minister Ollivier het aange kondigde senatus-eonsult ingediend. Dat stuk houdt m. vcrdeeling der wetgevende macht tusschen den Senaat en het Wetg. Lichaam; intrekking van art. 33 tot 57 der grond wet; do leden van den Senaat zullen door den Souverein benoemd worden; hun aantal zal vergroot kunnen worden; de goedkeuring van het budjet zal aan het Wetg. Lichaam verblijven. Door goedkeuring van dit voorstel, zeiae de minister, zou de Senaat zijne eigene macht verminderen, maar een offer brengen aan het Land en den Souverein helpen in zijn streven om de vrijheid aan Frankrijk te schenken. Wetgevend Lichaam. Den 24 is met alg. st. de voor dracht aangenomen tot intrekking der in 1858, na den aan slag van Orsinivastgestelde veiligheidswet; desgelijks het voorstel van den heer Steenackers tot intrekking der daar mede in verband staande wetten van Juli '52 en lebruan '58. Zijn voorstel tot intrekking der wet van 8 Dec. 51 machtiging gevende om vroegere veroordeelden naar eene overzeesche bezitting overtebrengenis aangehouden, omdat een regeeringsvoorstel van gelijke strekking bij den Raad van State aanhangig is. Voorts zijn aangenomen de voor stellen der commissie voor het initiatief om de voorstellen der heeren Glais-Bizoin en Giraulthet een tot gevangen houding van Afgevaardigden tijdens het niet-bijeenzijn der Kamer, het ander tot hunne detentie binnen het gebouw der vergadering, ter zijde te leggen. Den 26 is het voorstel van den heer Favre, om art. 2J van het strafwetboek (betreffende de openbare vergaderingen) intetrekken, met toestemming van het gouvernement, -naar de afdeelingen verzonden. De voordracht, bepalende, dat de zoogenaamde tijdelijke toelatingen van ijzer voortaan bij de wet geregeld zullen worden, is met alg. st. aangenomen. Den 28 zijn wetsontwerpen ingedienddoor den heer Ferry tot afschaffing van den Hoogen Raad van Justitiedoor den heer Haentjens tot afschaffing van een groot aantal belas tingen voornamelijk op de levensmiddelen, en invoering eener belasting a 2 pet, op alle inkomsten boven de 1200 fr., 243 miljoen zullende opleveren, door den heer Gagneur om den pachter te doen deelen in verbeteringen, door hem aan zijne pachthoeve toegebracht. De heer Guyot Montpayroux wilde de regeering interpelleeren over de wijzigingen, bij senatus- eonsult te brengen in de attributen van het Wetg. Lichaam, en de oppositie verlangde deze interpellatie zoo spoedig mo gelijk aan de orde te stellen. De minister Daru merkte aan, dat men eerst over de noodzakelijkheid of doelmatigheid zou kunnen oordeelen, na kennis bekomen te hebben van het denzelfden dag bij den Senaat ingediende senatus-eonsult. De heer Picard bracht hier tegen in, dat er geen spraak was over het senatus-eonsult, maar over het beginsel der vaststelling. Den 29 heeft de heer Joubert zijn plan betreffende een nieuw belastingstelsel ontwikkeld, maar het naar aanleiding daarvan door hem gedane voorstel is verworpen. De heer Ferry heeft daarna, ter bestrijding der conclusion van de commissie voor het initiatief, zijn plan tot hervorming van het kiesstelsel uiteengezet. Hij betoogde, dat het Wetg. Lichaam het recht heeft om aan debatten over constitutioneele vraag stukken deeltenemen, op een oogenblik dat iedereen over de constitutie spreekt en de Senaat een ontwerp heeft ontvangen om haar belangrijk te wijzigen. De gewezen minister Bourbeau heeft in zijne beantwoording gezegd, dat daar eene ontbinding van het Wetg. Lichaam ontijdig wezen zou, zoodanige her vorming het iusgelijks zou zijn. De minister Ollivier verklaarde mede, dat de regeering eene ontbinding als ontijdig cn als niet door de meerderheid der natie geëiseht blijft beschouwen. Het ontwerp-FViry werd verworpen met 164 tegen 64 st. De heer Picard vroeg vervolgens, of den volgenden dag de interpellatiën over de eonstituëerende bevoegdheden aan de orde zouden komen. De heer Ollivier antwoorddedat de constitutie en de welvoegelijkheid dit niet toelieten, zoolang de discussie in den Senaat niet was afgeloopenen toen de heer Picard bleef aandringen, voegde hij erbij: //wij vragen als eene daad van vertrouwendat gij besluit de interpel latie te verdagen; indien gij dit weigert, zullen wij ophouden ministers te zijn." Met 147 tegen 76 st. werd tot de ver daging besloten. Den 30 heeft de heer de Keratry zijn plan tot hervorming van het kiesstelsel ontwikkeld. Engeland. De Koningin van Nederland heeft den 22 het middagmaal gebruikt bij den hertog v. Cambridge. Den 23 heeft zij den Tower bezochtden 25 op nieuw het South- Kensington-muzeüm. Den 26 heeft zij een afscheidsbezoek aan de^Koningin gebracht en een ter harer eere door den markies en de markiezin v. Clanricarde gegeven diner bijge woond, den 27 in Claridge's-hötel afscheidsbezoeken ontvan gen va'n den prins en de prinses v. Wales, van de hertogin v. Cambridge, van den graaf v. Parijs en van prins Eduard v Saksen-Weimar, den 28 Regentspark en den zoölogischen uin bezocht, afscheidsbezoeken afgelegd en bij den ameri- caanschen gezant, den heer Motley, gedineerd, en den 2J de terugreis naar Nederland aanvaard. De heer Gladstone heeft den lord-mayor van Dublin zijne teleurstelling betuigd over de hem gezonden moticn van den gemeenteraad dier stad. strekkende tot, afkeuring der aan- rangige pachtwet. In zijnen brief verdedigt de minister de wet" tegen de gemaakte bedenkingen en stelt, hij hare gun stige bepalingen in het licht,. De National Education League heeft, den 25 eene openbare bijeenkomst in de S. Jameshall te Londen gehoudenwaarin voornamelijk is opgekomen tegen het beginsel der aanhangige wet op het lager onderwijs, om door de plaatselijke school- commissionin den geest van de meerderheid der inwoners, op staatskosten gezindte-scholen te doen stichten. Lagerhuis. "Den 23 is de wet van den heer Morgan, tot liet afschaffen der verplichte lijkdiensten bij liet begra ven van lijken van dissenters op kerkhoven der episcopaalsclie kerk, met 233 tegen 122 st. voor de tweede maal gelezen, maar daarna, met" 226 tegen 135 st., besloten om haar door eene speciale commissie te doen onderzoeken. De artikelen der wet tot het handhaven van den vrede in Ierland zijn den 24 en 25 in comité aangenomen. Alle ingrijpende amendementen zijn verworpen en slechts enkele beperkingen goedgekeurd, zooals, dat het in beslag nemen van een °dagblad moet worden voorafgegaan door eene waar schuwing. Den 27 is de wet, nadat, er nog eenige weinig belangrijke wijzigingen in waren gebracht, voor de derde maal gelezen. Den 28 is een amendement op art. 1 der ïersche pactit- wetstrekkende 0111 bij contracten afwijkingen toetelaten van hetbij dat art. tot -wet verheven gewoonte-recht der provincie Ulster, met 325 tegen 42 st. verworpen. KoLONiëN. De telegrafische verbinding tusschen Suez en Bombay is den 22 gelukkig voltooid. In het Lagerhuis der Kaap-kolonie is door den lieer Porter een wetsvoorstel ingediend tot afschaffing der doodstraf. Het uit Rome ontvangeu bericht, dat een der armenische priesters, die zich aan de gehoorzaamheid hunner catholieke hoofden onttrokken hebben, in hechtenis is genomen, heeft op de armenische bevolking-te Konstantinopel en op de re geering een levendigen indruk gemaakt. De Koning is den 25 van het Loo in de residentie terug- ffekeerd. De Koningin is den 31 te 's Gravenhage teruggekeerd. Te ltozendaal was H. M. door den burgemeester, de offi cieren der schutterij en de muziek der „Harmonie" opgewacht en te Rotterdam door de menigte met luid gejuich begroet. Staten-Generaal. Eerste Kamer. Den 28 zijn met alg. st. aangenomen de wetsontwerpen betreffende de onteigeningen ten behoeve eener tweede schutsluis te Hansweert en van de Noordzeehaven, en is met 21 tegen 8 st. verworpen het ont werp tot regeling der grens tusschen de gemeenten Dordrecht en Dubbeldam, omdat laatstgenoemde groot,ere uitgestrektheid grond afstaat dan noodig is en tegen onvoldoende schade- loosstellmff. Den 30 zijn verschillende wetsontwerpen goedgekeurd, meestal met alg. st., dat houdende nieuwe bepalingen omtrent de schatkistbiljetten met 28 tegen 3, dat tot, bekrachtiging van eredieten door den gouv.-genl. boven de indische be grooting geopend met 30 tegen 1 st. Tweede Kamer. Bij de Kamer zijn adressen ingekomen ten gunste van het wetsontwerp tot verbetering der haven te Harlingenonderteekend door 1956 inwoners van die stad en van Leeuwarden, Franeker, Bolsward, Groningen, Almelo, Goor, Enschede en Leer. Den 30 is aangenomen het wetsontwerp tot condificatie van verschillende verspreide bepalingen betreffende de grond belasting met 53 tegen 9 st. Den 31 is aangenomen, met 52 tegen 11 st.. het wets ontwerp tot regeling van het onderwijs van Rijkswege inde beeldende kunstenwaarop verworpen waren een amendement van den heer Haj}mansom onder de leervakken de bouw kunst optenemen met 47 tegen 17 st.. en van den heer Heemskerk Az., om onvermogende jongelieden yin erkenden aanleg vrijstelling van leergelden te verleenen, met 44 tegen 20 st. Den 1 April is aangenomen het wetsontwerp tot verbete ring der haven van Harlingen met 48 tegen 19 st., nadat met 55 tegen 12 st. verworpen was een amendement van den heer de Casembroot, om 1 miljoen van Rijkswege voor het werk toetestaan en het overige door Friesland of de noor delijke provinciën te doen betalen. Benoemingen. De vice-admiraal G. C. C. Pels Rijcken is, op verzoek, wegens langdurige dienst, op pensioen gesteld; tot vice-admiraal is bevorderd de s. b. n. P. A. Matthijsen, tot schout-bij-nacht de kapt.-ter-zee v. d. Meersch. Spoorwegen. In de den 30 gehouden vergadering van aandeelhouders der Holl. Spoorweg-Maatschappij is de raad van administratie gemachtigd tot het aanvaarden der concessie voor eenen spoorweg van Amsterdam over Hilversum en Amersfoort naar Zutphen, met een zijtak van Hilversum naar Utrecht. De kosten zijn geraamd op 9{ miljoen, waartoe eene leening van 10 miljoen zal gesloten worden. Stoomvaart. Voor de stoomvaart naar Indie door het Suez-kanaal is 2; miljoen ingeschreven. In eene den 28 te Amsterdam gehouden vergadering van het bestuur der Maat schappij is besloten, op nieuw een beroep op de natie te doen, ter verkrijging van het nog ontbrekende miljoen. De voor zitter, prins Hendrik, heeft zijne eigeneinschrijviug verdubbeld. Tuinhouw. Den 27 is te Krommenie eene bloementen toonstelling geopendwaarvoor belangrijke inzendingen van hyacinthen, tulpen en andere bolgewassen, bloeiende en sier planten zijn gedaan. Er werden 4 gouden, 11 verguld-zil veren, 12 zilveren en 6 bronzen medaljes toegekend. De Werkmans-Vereeniging, onlangs te Leeuwarden opgericht heeftin eene door 90 leden bezochte vergade ring, besloten om adressen aan den Koning te richtentot vermindering der uitgaven voor oorlog en defensie en tot opheffing van art. 415 en 416 van het wetboek van strafrecht. Arbeid van Kinderen in Fabrieken. Het hoofdbe stuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft, inge volge besluit der algemeene vergadering, den K oning een adres gezonden, waarin het aanbieden van een wetsontwerp tot regeling van dit onderwerp aan de Staten-Generaal wordt verzocht. Onderwijs. De gemeenteraad van Gorinchem heeft den 23, met 10 tegen 1 st., tot oprichting eener hoogere bur gerschool beslotenvoor het gevaldat dit de financiëele krachten der gemeente niet te boven gaat. Men hoopt eene Rijks-subsidie te zullen verwerven en zal bij de vestiging van genoemde school de latijnsche school opheffen. De plaatselijke commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs te Amsterdam heeft aan den minister van binn. zaken een adres gericht, waarbij aangedrongen wordt op eene splitsing van het eind-examen der hoogere burgerscholen in een letterkundig en in een wis- en natuurkundig gedeelte en om een derde diploma verkrijgbaar te stellen voor een voldoend examen in de handelswetenschappen. De afdeeling der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen te 's Hertogenbosch heeft in beginsel besloten om aldaar eene hoogere burgerschool voor meisjes opterichten. Aanbestedingen. Den 29, te Voorschoten, bouwen eener pastorie voor de r. c. gemeente, aan J. Th'. Torken te Bos koop, voor f 13324. Den 31, te 's Gravenhage, het voltooien der buitenhaven, het verlengen van den westhavendam en het maken van een paalhoofd te Vlissingen, minste inschr. de Borst Zerdoorn te Anieide en v. Haaften te Sliedrecht. voor f 390000; het uitvoeren van werken tot verbinding der schutsluizen met de binnen- en buitenhaven van het kanaal door Zuid-Beveland, minste inschr. v. Ik ijngaarden en Schram te Sliedrecht, voor 343.300. Giften. Voor de 33 weduwen en weezen der 36 omge komen vlaardinger visschers is tot 24 Maart ontvangen f 6306,31 Rechtszaken. De Hooge Raad heeft den 25 den eisch tot schadevergoeding gegrond verklaard, door J. Hardeman ingesteld tegen den Staatwegens het in beslag nemen van 67 schapen en 20 lamineren, in Maart 1867 over de lijn vau afsluiting tusschen Renswoude en Leersum gevoerd en in beslag genomen, binnen de 20 gestelde dagen na de af kondiging van het ministeriëel bestuit tot aanwijzing dier lijn. Reeds vroeger was hij door den Hoogen Raad te dezer zake van alle rechtsvervolging ontslagen. Overleden den 25 te UtrechtF. 11. C. Bn. Forstner de Dambenoisminister van Staat, groot-officier van'sKonings Huis, Luit»-Generaal, Adj.-Generaal van den Koning, oud minister van oorlog, in der tijd gouverneur van 's Konings zonen, oud 77 jaren. Hij was in Wurtemherg geboren en trad in 1816 in nederlandsche dienst. Den 28, te Oosterbeek, in bijna SOjarigen ouderdom, m'. Jv. 's Gravenweert, staatsraad in buitengewone dienst, bekend als dichter en als vertaler van de Odyssea en den Ilias van Homerus. PER TELEGRAAF, 's Gravenhage, 2 April. Eerste Kamer. Het verslag van de rapporteurs over de agrarische wet. met, inbegrip van de nota van den heer Duy- moer van Twist25 folio bladzijden beslaandebehelst eene aan eenschakeling van opmerkingen, bedenkingen en bezwaren eenerzijdsdie dadelijk weder door anderen worden beantwoord, opgelost of wederlegd worden, zonder dat van eenige bepaalde meerderheid blijkt; echter wordt het doel der wet: aanmoe diging van particulieren landbouw en bescherming van het grondrecht der inlanders, en de behoefte aan beëindiging der koloniale kwestie, telkens op voorgrond gesteld en daaraan de artikelen getoetst; de nota van den heer v. Twist betoogt dat, de hoofdgedachte der wet, toejuiching verdient, terwijl een voor een al de bezwaren der tegenstanders door den oud- Gouverneur-Generaal worden ontzenuwd. Het betoog van den Minister van Koloniën heeft gelyke strekking. Tweede Kamer. Het antwoord van den Minister van Jus titie nopens de afschaffing der doodstraf is ingekomen. De regeering is zeer ingenomen met, het goed onthaal der voorge stelde afschaffing; de memorie bevat eene nadere bestrijding der utiliteitstheorie. De bijval die het hoofdbeginsel der wet bij een groot aan tal leden vond, neemt niet weg dat de bezwaren der min derheid op nieuw worden besproken. Tegen Woensdag wordt na de afdoening der armenwet reces verwacht. Langdurige discussiën hadden plaats naar aanleiding van de hernieuwing der interpellatie van den heer Casembroot, over het stoomschip Argus. De Minister van Marine ver klaarde dat het slingeren niet verminderd maar toegenomen is; dat alvorens naar zijne bestemming te gaan het afdoende zal worden beproefddat dan nader kan overwogen worden of het rondom de Kaap of door het Suez-kanaal zal vertrek ken, dat echter niemand gedwongen zal worden mee te gaan nu eenmaal de ongerustheid en angstvalligheid is jopgewekt,. Hiermede is de interpellatie afgeloopen. Daarna is met 38 tegen 25 stemmen verworpen het voorstel van den heer van Golstein om de internationale overeenkomst betreffende de visscherij op den Rhijn, nog in de afdeelingen te onderzoeken vóór het aanstaand reces. Maandag is de armenwet aan de orde en daarna het ont werp tot aanschaffing van vuurwapens. Heden zijn nog eenige ontwerpen in de afdeelingen onderzocht. Aan den heer G. J. v. Leeuwen alhier is vergunning ver leend voor een stoombootdienst tot veevervoer, van 31 Maart tot 29 April, van het stoomgemaal de Lijnden door de ring vaart van den Haarlemmermeer naar Leiden. Den 13 April a.s. zullen de leden der commissie van de alhier bestaande spijs-uitdeeling een verloting houden van voorwerpen, hun ten behoeve hunner instelling geschonken, waarvan de opbrengst in de eerste plaats zal strekken tot dekking van het tekort, veroorzaakt door de vele en lang durige bedeeling in de afgeloopene wintermaanden gedaan. Wenscbelijk is het, dat de ingezetenen die verloting door eene ruime deelneming en door bet zenden van voorwerpen, als prijzen, steunen. Loten zijn te bekomen bij de leden der commissie en bij den heer W. Sprang, door wie tevens de voor prijzen te bestemmen voorwerpen in ontvang worden genomen. ONDERTROUWD. 31 Mrt. Hendricns Jacobus Burger en Jannetje Baltus. Jan Zondag, wedr. van Grietje Pover en Klaasje Krep, wed. van Jacobus Hendricus Pauw. GEBOREN. 25 MrtMarretie Cornelia Christina, D. van Jan Israel Jansen en Elisabeth Margaretha Sieuwerts. 26 Geertruida WilhelminaD. van Jan van den Tooren en Geertruida Wilhelmina Fort.gens. Klaartie, D. van Isaac Keesje en Gesina Engelander. 27 Cornelis, Z. van Gerrit Belleman en Grietje Molenaar. 28 Mo zes Abraham, Z. Abraham Elte en Klaartje Mozes Nijkerk. Dieuwertje, D. van Pieter Vis en Elisa beth Singer. 30 Maurits, Z. van Jacob van Tijn en Franciena Spier. Gompel, Z. van Joseph Izaak Speijer en Anna Weeier 31 Pieter, Z. van Jacob Bakker en Neeltje Hes.^ Willem, Z. van Pieter Groenland en Elisabeth Geer truida Keiser. - Abraham, Z. van Jan Stuurman en Adriana Catharina Blom. 1 Apr. Pieter, Z. van Klaas Bijl en Trijntje Peperkamp. -— Andries Johannes HendrikZ. van Hendrik van den Berg en Helena Catharina Brackemeijer. OVERLEDEN. 26 Mrt. Gerardus Coenraad, Z. van Coenraad 1' ranciscus Nieters en Alida Dekker, 15 d. Maria Breedveld, wed. Jan Kaandorp, vroeger wed. Pieter Ranken, 65 j. 27 Klara Kryger, 48 j. en 11 m„ wonende te Sckoorl. Aapje Knebel, 81 j. Aagje, D. van Jan Kalf en Maartje Grootes, 9 d. 28 Sara Geldolphia, D. van Gijsbert Bossert en Catha rina Mathilda Vermeer, bijna 5 m. 29 Mozes Abraham, Z. van Abraham Elte en Klaartje Mozes Nijkerk, 2 d. 1 Apr. JohannaD. van wijlen Daniel Israel Cohen en van Maleo Lion, 30 j. en 10 m.

Alkmaarsche Courant | 1870 | | pagina 2