Ciiroot Britianjc ei» Ierland. Griekenland. Wcrecnïgilc Stalen. S0<'\io«. 4 li i I i g&iniicnlaiiil. fWarfct- en ficursüct'icïttcu. onderwijzers der gemeentescholen door de rectoren der Aca- demie op voordracht der gemeenteraden, in plaats van door de prefecten. Do oommissie voor de inrichting van den parijschen gemeen teraad heeft het laatstelijk ontworpen plan wederom, met 15 tegen fi st., verworpen. De hoogleeraar Tardieu heeft den 30 beproefd, of de stu denten hem beter zouden ontvangen. Deze waren nog tal rijker dan den vorigen dag opgekomen en hadden hunne vrienden medegebracht; het gedruisch en gefluit verdoolde het applaudissement der wclgezinden en, nadat ac protessor de beleedigende kreten nadrukkelijk beantwoord had, vertrok deze op raad zijner vrienden. Den 2 April is hem voor de derde maal belet zijnen cursus te hervatten. De raad der medische faculteit heeft, op voorstel der gezamenlijke hoog leeraren met 16 tegen 4 st. besloten de school tot na raschen te sluiten. De bisschop van Nevers, msgr. de Forcade, is naar Rome teruggekeerd, naar men meldt met een eigenhandigen van den Keizer aan den Paus. Uit het verslag, den 30 Maart door den heer de Lesseps, in de algemeene vergadering der aandeelhouders in de Suez- maatschappij te Parijs, uitgebracht, blijkt, dat sedert 1854 ,1 i -iiQ-l dof haar materiëel De koers der voor het Vanaal is uitgegeven 433 miljoen; dat de maatschappij tegenover haar kapitaal van 200 en hare leening van ïuüjoen, bezit het kanaal, uitgestrekte terreinen, en op 1 Jan. 1.1. een saldo van 21 miljoen, aandeelen daalt sterk. Ben der democratische candidaten in het 3e district van de Rhone, de heer Louis Andrieuxheeft zijne candidatuur ingetrokken ten behoeve van Ulric de Fonvielle. Den 1 April zijn te Creuzot weder veel minder arbeiders in de mijnen aan het werk gegaan dan den vorigen dag. Talrijke groepen verzamelden zich rondom de ingangen om het afdalen te beletten. Een aantal vrouwen omringden de plaatsen waar de kolen ontladen wordenten einde de werk lieden met geweld te dwingen den arbeid, te staken. Den 4 heeft geen enkele mijnwerker den arbeid hervat. In een den 2 gehouden vergadering van een 40tal^ leden van het linkercentrum is, op voorstel van den heer Thiers, besloten, het gouvernement in overweging te geven om bij den Senaat een amendement op het senatus-consult intedienen, bepalende, dat aan het Wetg. Lichaam insgelijks aandeel zal worden gegeven aan de beraadslaging over dat senaats-besluit en over het vraagstuk eener te houden volksstemming. Eene deputatie werd opgedragen om de toetreding van het rech- ter-centrum tot dit voorstel te verwerven. In eene den 3 gehouden vergadering van gedelegeerden der beide centrums is eene door den heer Thiers voorgestelde conciliante motie van orde goedgekeurd, verklarende, dat tie Kamer, vertrouwen stellende in de bedoelingen van het mi nisterie en in zijnen ijver om zich bij den Senaat tot den tolk van de gevoelens des lands te maken, overgaat tot de orde van den dag. Prins Bonaparte heeft in de stedelijke kas van louis ae 20000 fr. doen storten, welke hij tijdens zijne vrijspraak aan de armen dier stad had toegezegd. De minister Segris heeft den 2 eene circulaire aan de pre fecten gericht betreffende de middelen ter bevordering van het lager onderwijs. Daaruit blijkt o.a., dat ruim 4 j miljoen kinderen van 7 tot 13 jaren onderwijs genieten, maar 300000 in het geheel niet en 150000 slechts gebrekkig. Onder het voorzitterschap der Keizerin is eene commissie ingesteld tot verbetering van het lot der weezen en bedeelde kinderenzoowel wat hunne verpleging door voedsters als wat hunne latere opleiding voor ambachten of bedrijven betreft. Senaat. Den 1 April is in de afdeelingen de commissie voor het senatus-consult tot vaststelling der constitutie benoemd. Tot leden daarvan zijn gekozen de heeren Rouher, Magne de ChasseloupLabat, Drouyn de Lhuys, de MaupasBaroche, Béhiv, Baudet, Devienne en Quentin-Bauchart, de laatste met het lot tegen den heer de Laguéronniere. De 5 eersten worden geacht ten gunste, de 5 laatste ten nadeele van het senatus-consult gestemd te zijn. W et gevend Lichaam. Bij eene discussie over de con clusie der commissie voor het initiatief, ten gevolge waarvan het voorstel van den heer de Kératry, tot ontneming van het stemrecht aan allen die niet kunnen lezen en schrijven, door de Kamer ter zijde is gelegd, is de heer Guyot-Mont- payroux den 3D op de kabinets-kwestie teruggekomen, maar door de Kamer belet om voorttegaan. Bij de regeling der werkzaamheden zijn de heeren Favre en Ganibetta terugge komen op de onbepaalde verdaging der interpellatie van dien heer, 't welk zij strijdig keurden met het reglement, dat de vaststelling van een termijn voorschrijft. De minister Ollivier kwam hier tegen op, en verklaarde zich bereid om op 5 April te berichten, wanneer de regeering dacht te antwoorden. De oppositie eischte het terstond of uiterlijk den 1 April. Met 185 tegen 47 st. werd evenwel besloten de interpellatie niet op 1 April te houden en den tijd daarvoor den 4 door .de regeering te doen vaststellen. Den 4 heeft de maarschalk Leboeuf aangekondigd, dat het gouvernement er in berust om het contingent over 1869 tot op 90000 man te verminderen. Het budjet van Parijs voor 1870 werd ingediend, waarbij machtiging wordt gevraagd om ten behoeve der stad eene leening aantegaan van omstreeks 500 miljoen fr., waarvan 185 tot voortzetting der openbare werken en het overige tot kwijting van het restant der schuld aan het Crédit-Eoncier. Het ministerie zich thans bereid verklarende tot beantwoording der bovengenoemde interpel latie is dezelve gedaan door den heer Grévy, die zich sterk af keurend uitliet over den brief des Keizers van 21 Maart, over het senatus-consult en over het behoud der volksstemmingen, z. i. werktuigen van het despotismus. De minister Ollivier ver dedigde het behoud der keizerlijke voorrechtenverzekerde dat ue Keizer slechts dat wilde wat de natie en de Kamer verlangdendat ook de ministers niets wilden doen buiten de toestemming der Kamer en, na rijpe overweging, van oordeel waren, dat het aanhangige senatus-consult, als rakende aan de grondslagen van het plebisciet van 1851, aan de goedkeu ring des volks behoorende onderworpen te worpen. De heeren Picard en Favre verklaarden zich tegen het houden eener volksstemming. De heer Ollivier zeide verder: "de regeering heeft zich van 1852 tot 60 de vestiging van het gezag ten doel gesteld en sedert de trapsgewijze invoering der consti- tutioneele staatsinstellingen. Nu de herschepping voltooid is, wil zij de bezegeling der vrijzinnige staatsregeling door het volk vragen." Den 5 heeft de heer Choiseul verlof gevraagd om de re geering ter interpelleeren over de noodzakelijkheid om het pebisciet vooraf aan het onderzoek der Vertegenwoordiging te onderwerpen en aan het land de verkiezing van den Senaat toetekennen. De heer Jerome David verdedigde het doen van een beroep op het volk, als eene afwending der revolutie. Hij droeg er roem op een der hechtste steunpilaren te zijn geweest van het gouvernement, dat 16 jaren lang orde, rust en veiligheid aan Brankrijk verzekerd had. De heer Pelletanhem in de rede vallende, noemde de De- cemlier-geheurtenissen een schande en eene misdaad en werd tot de orde geroepdn. De heer Ganibetta betoogde, dat het keizerlijk regeeringsstelsel onvereenigbaar is met het parlemen- tarisinus en dat de republikeinsche regeeringsvorm de eenige waarborg voor de vrijheid is. Het beginsel der erfopvol ging noemde hij onvereenigbaar met de uitoefening van de raadpleging der volksstem. De minister Ollivier verdedigde de keizerlijke regeering als meer dan eenige andere de belangen des lands kunnende behartigen. Hij bezwoer de kamer om de regeering te ondersteunen. Met 225 tegen 43 st. werd daarop de volgende motie aangenomen: //De Kamer, gehoord de verklaringen des ministers, en vertrouwen stellende m diens gehechtheid aan het keizerlijke en parlementaire regee ringsstelsel, gaat over tot de orde van den dag. De afkon diging van den uitslag der stemming werd met gejuich begroet. Den 6 is dc interpellatie Choiseul, overeenkomstig den wensch der regeering, met 171 tegen 48 st., voor den tijd van maanden uitgesteld. Daarna zijn de beraadslagingen aange- vangen over het wetsontwerp op do drukpers-delicten. De heeren Pelletan, EsquirosJ. Simon en J. Favre, ofschoon den voorgestelden maatregel het onderwerpen van der gelijke misdrijven aan de rechtspraak van gezworenen waardeerendeverlangden slechts strafbaarheid van daden en algeheele straffeloosheid der uiting van gedachten. Engeland. In de derde week van Maart bevonden zich te Londen, op eene bevolking van ruim 3 miljoen zielen, 166,000 arn.cn; in dezelfde week van het vorige jaar 149,000. Hoogerhuis. De wet tot handhaving van den vrede m Ierland is den 29, nadat zij door den nieuwen leider dei- conservatieven den hertog v. Richmondondersteund w as voor de tweede en den 30 voor de derde maal gelezen; met aanneming dezer wijziging, dat ook andere dan iersche dag- bladen, welke oproerige taal mochten voeren, voor zoo ver zij lin Ierland verspreid worden, zullen worden verbeurd verklaard. Het Lagerhuis, niet in 2 der aangenomen amendementen hebbende willen treden, heeft het Hoogerhuis den 1 April, op voorstel van den minister van koloniënzijne zienswijze laten varen en de wet goedgekeurd. Lagerhuis. Den 29 is, met 131 tegen 129 st., aange nomen een door de regeering krachtig bestreden voorstel van den heer Neicdegate, om door eene commissie uit liet Huis een onderzoek te doen instellen aangaande het toenemen van inrichtingen voor kloosterlijk samenleven in Engeland omtrent den voet, waarop zij vaste goederen bezitten. Den 30 is voor de tweede maal gelezen eene wet tot in trekking der zelden en nooit ten volle toegepaste wel waarbjj beperkende maatregelen zijn gesteld tegen het houden van partij-optochten in Ierlandindertijd uitgevaardigd tegen de anti-catholieke demonstralie der Oranje-mannen m Ulster. Den 31 is de behandeling begonnen der artikelen van de iersche pachtwet en werd art. 1, waarbij het gewoonte-recht in Ulster tot wet verheven wordt, goedgekeurd. Den April is art. 2, het gewoonte-recht in andere provinciën regelende, uit de wet geschrapt. Door den heer Fawcett werd. eene motie ingediend tot ondersteuning der memorie van liet Trinity-College (episcopaalsche inrichting van liooger onderwijs) te Dublin, ten gunste der invoering van niet- sectarisch academisch onderwijs in Ierlanden tot uitnoodiging der regeering om zoo spoedig mogelijk een maatregel voor- tedragen, tot het verkrijgbaar stellen der titels en voorrechten van dat College voor aanhangers van alle godsdienstige ge zindten. Deze motie werd met warmte ondersteund dooi den heer Planket; de minister Gladstone verklaarde, zich over de waarde ervan, niet te willen uitlaten, maar meende dat de regeering, waaraan de oplossing der iersche kwestie, en derhalve ook die van het academisch onderwijs, is opge dragen, zich het initiatief in dezen niet mocht laten ont nemen. Den 4 is een amendement van den heer 3 Disraëli, op art. der pachtwet, strekkende om alleen dan aan een pachter, wien de pacht wordt opgezegd, schadeloosstelling toetekennen, wanneer hij niet volledig partij heeft kunnen trekken van de door hem op zijne hoeve aangebrachte verbeteringen, door den minister Gladstone bestreden en met 296 tegen 220 st. verworpen. Den 5 heeft de lieer Gladstone voorgesteld om het amen dement van den heer Fortescue op het slot van art. 3 dus te wijzigen, dat de pachter recht zou hebben op eene scha devergoeding, door den rechter vasttestelleuen is het amen dement in dien zin met 293 tegen 182 st. goedgekeurd. Met 211 tegen 24 st. werd de indiening geweigerd van een door den minister Gladstone bestreden voorstel van den lieer Taylor, om de leden van het Huis, in plaats van 150 reis- en verblijfkosten een ruimer tractement, b. v. van 500, te verleenenten einde hen onafhankelijker van de regeering te maken en het zitting nemen van niet vermogende personen mogelijk te maken. Ierland. Te Dublin zijn bij de aankomst van 2 ver schillende stoombooten, door de policie 3 meelvaten aange houden, inhoudende 50 achterlaadgeweren en een aantal revolvers, bestemd voor personen in het westen des lands. Den 1 is aldaar eene groote vergadering van personen uit de arbeidende klasse gehouden, als demonstratie tegen de beteugelingsmaatregelen der regeering. Men besloot tot benoeming eener commissie, die zal beraadslagen over de beste middelen tot herroeping der Unie. De engelsche gezant heeft geprotesteerd tegen het voor nemen der regeering om eene leening van 9 milj oen drachmen te sluiten, op groud, dat het tractaat van 1832 Griekenland verplichtin de eerste plaats de door de 3 besehermende mogendheden gewaarborgde leening aftebetalen. 3 Vaartuigen der Unie zijn beschikbaar gesteld tot het doen van opmetingen en peilingen, ten behoeve van het te graven verhindingskanaal door de landengte van 1 anama. Op 26 januari was tusschen de gouvernementen van Columbia en de Ver. Staten een verdrag gesloten, tot het doen van dit onderzoek. Columbia, wil het kanaal voor 99 jaren af- staan, en om de onderneming van het werk aantemoedigen, bovendien 200000 bunders braakliggende gronden. Te Laramie, eene stad in het Wyomiug-grondgebiedis eene jury uit mannen en vrouwen samengesteld geworden. De opgaven omtrent den katoenoogst toonen aandat deze buitengewoon rijk is. Den 27 en 28 heeft te Nieuw-York en te Brooklijn een hevig onweder gewoed, waardoor groote verwoestingen aan gebouwen toegebracht en vele personen gedood en verwond zijn. De minister van financiën heeft bepaald, dat in April voor 2 miljoen aan goud verkocht en voor 4 miljoen bonds in gekocht zullen worden. De President heeft eene buitengewone boodschap aan het Congres gezonden, ter zake van het verval van den natio- nalen handel. Hij noemt het eene vernedering voor de natie, dat zij jaarlijks 20 a 30 miljoen dollars aan vrachten besteedt, welke, gemeenschappelijk met vreemde schepen, door ame- ricaansche verd-end behoorden te worden. Hij raadt het Congres aansubsidiën te verleenen voor het openen van americaansche stoomvaartlijnenen andere maatregelen te nemen tot ontwikkeling der handelsvaart. De groote spoorweg- en kanaalmaatschappijen in den Staat Nieuw-York hebben, in tegenspraak met de beslissing van het opperste gerechtshof, ten aanzien der^ verplichte betaling in specie van obligatiën en contracten, voor het in werking treden der Legal Tender-act aangegaanbesloten de betaling in papier voorttezetten en het thans tusschen geld en papier bestaande verschil aantezuiverenindien het gerechtshof na verloop van één jaar bij zijne beslissing zal zijn gebleven De Staat Pennsylvania gaat mede voort zijne schuld in pa pier te betalen. Het hoog gerechtshof heeft besloten zijne uitspraak aan eene herziening te onderwerpen.. Het Congres heeft den 29 den Staat Texas tot de Urne toe gelaten. De President Grant heeft, dientengevolge, kracht van wet verleend aan het 15" amendement op de constitutie, 't welk aan de negers het stemrecht toekent. De minister van financiën is er in geslaagd om zijn wets ontwerp tot consolidatie der staatsschuld tegen een lageren interest door den Senaat te doen aannemen. Men verwacht dat het door het Huis der Afgevaardigden nog belangrijk gewijzigd en misschien wel verworpen zal worden. De regeering is er in geslaagd aan de omwenteling een einde te maken. De fransche rechtsgeleerde Tomeins, van Perigueux, is in zijn voormalig Koningrijk Araucanie, waar hij een tijd lang onder den naam van Orelius l geregeerd heeft, teruggekeerd en aldaar tot Koning van Araucanie en Patagonie gekroond. De door hem aangestelde minister van buit. zaken heeft den in die streken hevelvoerenden chilischen generaal een ulti matum gezonden, waarin het onmiddelijk vertrek zijner troepen wordt geëischt. *1 n I» a ii Van 7 tot 11 Januari zijn 4000 christenen die de vallei van Ourakami bewoondennaar Nagasaki overgebracht en van daar aan boord van eenige stoomvaartuigen weggevoerd. De tusschenkomst der vreemde gezanlen heeft zulks niet kunnen beletten. De overheden verzekerendat het doel van dezen maatregel niet is om de christenen te vervolgen of kwaad te berokkenenmaar om hunne, voor de rust van den Staat gevaarlijke, opeenhooping op één punt te beletten, en hen op verspreide plaatsen grond ter bebouwing te ver schaffen. Volgens de berichten der zendelingen worden de gehuwden van elkander gescheiden en staat den verbannenen het ergste te wachten. De fransche gezant heeft een oor logschip naar Yokohama gezonden tot bescherming der zen delingen. Staten-Generaal. Eerste Kamer. Den 1 April zijn ver schillende wetsontwerpen goedgekeurd, o.a. dat tot verhooging van hoofdstuk VII der staatsbegrooting voor 1S70' (herv. eeredienst) met 25 tegen 4 st.dat tot instelling van col- legiën van zetters hij 's Iiijks directe belastingen met alg. st ^Den 6 zijn aangenomen het wetsontwerp tot verhooging der begrooting voor binn. zakenten behoeve der werken op Vlielandmet alg. st.; dat tot intrekking van lied Keiz. decreet van 1811, houdende een reglement van policie der polders in het dep', van de Schelde enz. met 32 tegen 1 st.; den 7 de agrarische wet, krachtig verdedigd door den heer Duymaer v." Twist en door den minister van koloniën, met 25 teeen 12 st. (de heer de Dieu Fontein Vcrschuir vóór). Tweede Kamer. Ingediend zijn wetsontwerpen: tot goed keuring van artikelen der op 27 Nov. '69 te Mannheim gesloten overeenkomst, houdende strafbepalingen op de overtreding van het reglement omtrent de gemeenschappelijke visscherjj in den Rijntot verhooging van hoofdstuk V der staatsbe grooting voor 187» met 166.000, voor eene buitengewone voorziening in de zeewerken van Vlieland, waar het zuider- strand verontrustend afneemt. Den 5 is het ontwerp tot verhooging der begrooting van het loopende jaar voor de oeververdediging van Vlieland met alg. st. aangenomen; den 8 het ontwerp tot wijziging der ar menwet met 54 tegen 14, dat tot aanschaffing van nieuwe ge weren met 55 tegen 13. en dat tot aanschaffing van toren- platen met alg. st. De kamer is daarna gescheiden. Benoemingen. Z. M. heeft benoemd tot dijkgraaf van Waard en Groet J. Breebaart, tot heemraad daarvan J. de fries, tot dijkgraaf van het Nieuwland, op Wieringen, J. Bree baart Kz. Eerbewijzen. Het Bataafsch Genootschap der proefon dervindelijke wijsbegeerte te Rotterdam heeft den 1 April aau dr. K. M. Giltaybij het nederieggen van het sedert 30 jaren door hem vervulde lectoraat, een gouden medalje, eene pendule en 2 bronzen beelden vereerd. Volks-WeerbaarheidDe meesters en prevöts van de scherpschutters-verceniging te Hoorn hebben den 2 's avonds te Noordscharwoude een assaut gegevenopgeluisterd door de muziek der hoornsche vereeniging Harmonie, en zulks om in nauwere aanraking te komen met het Langedijker Scherp- schutterseorps. Spoorwegen. In Groningen en Drenthe worden grooto aanstalten gemaakt voor de feestelijke opening van den staats spoorweg MeppelGroningen. Te Assen is tot dat doel door de ingezetenen voor p. m. f 1400 ingeschreven. Stoomvaart. De inschrijving der stoomvaart-maatschappij op Iudie heeft meer dan het gevraagde bedrag opgeleverd. Veeteelt. In de omtrek van Hoorn verspeidt zich de longziekte onder het vee, zoodat reeds verscheidene stallen aangetast zijn. Bloemententoonstelling. Den 2 April is weder eeno bloemententoonstelling geopend in liet Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam; desgelijks eene te 's Gravenhage. Die te Am sterdam is den 3 bezocht door 10000 personen. Aanbestedingen. Den 1, te Amsterdam, het maken van een gaskuip voor een teleskoop-gaskouderbij de gasfabriek van de heeren C. de Bruyn en Zonenaan J. Kooy, vooi f 69.400. Den 4, van wege het ministerie van binn. zaken, te Maas tricht, het opruimen van de Middelwaard in de rivier de Maas voor Gennep en het aanleggen van werken tot verbe tering van het riviervak aldaar, minste inschr. F. v. Wijlick te Kessel, voor 17820; de raming bedroeg 61000. Giften. Het orgel, door den heer B. Berends en zijne echtgenoot, te Dedemsvaart, ter gelegenheid hunner gouden bruiloft, aan de herv. kerk aldaar geschonken, is dezer.dagen ingewijd. De familie v. Lennep heeft al de handschriften der gedrukte werken van wijlen m'. Jacob v. Lennep geschonken aan de boekerij der Maatschappij van Nederl. Letterkunde, te Leiden, Rampen. In den avond van den 4 is afgebrand de boe renwoning van Smit, aan den Middelweg in den Heer Hugo Waard, waarbij 5 runderen in de vlammen zijn omgekomen. In den avond van den 6 is de stoomkatoendrukkerij der heeren Bram 8f de Lange, onder Kralingen, nabij Rotterdam, eene prooi der vlammen geworden. Zij was voor/'275000 ver zekerd. Eenige honderden arbeiders zijn daardoor zonder werk. Rechtszaken. Het hof van Limburg heeft den 1 den ontvanger der in- en uitg. rechten van het grenskantoor Stadbroek, onder Sittard, schuldig verklaard aan 12 valschhe- den in zijne registers gepleegd, door het hoeken van mindere rechten dan hij ontvangen had, en hem veroordeeld to tl j aar oorrectioneele gevangenisstraf en 12 boeten elk van t' 50. Het prov. gerechtshof in Zeeland heeft den 4 den lieer F. 's Jacob, directeur-generaal der Maatschappij tot exploi tatie van staatsspoorwegen, van alle rechtsvervolging ontsla gen, met vernietiging van het vonnis der rechtbank te Goes, waarbij hi, wegens het 5 malen te laat aankomen van den spoortrein, was veroordeeld. Gratie. De Koning heeft de doodstraf, waartoe Jannetje Vermaas, ter zake van brandstichting, door het hof van Zuid- Holland veroordeeld is, veranderd in 1 Sjarige tuchthuisstraf. IIet groote hunnebed te Noordlaren is door het Rijk aangekocht, om het voor vernieling te bewaren. 272e Staats-Loterij. Trekking der 1' klasse. No. 19961 -200011, No. 11560 f 5000, No. 13216 /VOOO, 252öen7354 1500, No. 156, 712, 3376, 5562 en 5827 f 101)0. Mej. T. Kalverboer, wed. J.v. Puffelen, onlangs alhier over leden heeft aan het kerkefonds der doopsgezinde gemeente 500 gelegateerd. - De heer F. Vester, alhier, is voor f 64987 aannemer geworden van het bouwen eener r. c. kerk en pastorie te Bovencarspcl. De slachter B. J. Scholmeijer heeft als paaschkoeien ge kocht, voor 785 den os van G. Blaauwboer te Waard en Groet, die op de jongste tentoonstelling te Rotterdam den eersten prijs verwierf, en voor ƒ1100 twee koeien van D. Schenk te Wieringerwaard, die op dezelfde tentoonstelling den tweeden prijs mochten erlangen. - Bij beschikking van den minister van financiën is de hoer D. D. v. d. Voort Maarschalk, commies 2«kl. ten post kantore alhier, verplaatst naar Amersfoort en in zijne plaats benoemd de heer JF. Canter Crcmers. Dinsdagavond 5 April omstreeks half acht uren begon boven de noordelijke kim, bij de ster Wega, met toenqmen- den glans zich een rooden lichtgloed te vertoonen. In de breedte - - maar veel meer in de hoogte zich uitbreidende schooten er nu en dan bleekere lichtstralen doorheen en ging het verschijnsel langzaam naar het noorden, terwijl het inmid dels een vrij grooten omvang en zulk een glans had verkregen, dat de lucht het aanzien had als of op verren afstand een geweldige brand heerschte. Dien glans behield het maar verminderde in uitgebreidheid toen het, voortdurend parallel met den horizont, naar het noordwesten voortging, waar het niet verre van de maansikkel eenige minuten den luister van den helderen hemel verhoogde, daarna langzaam verdoofde en verdween, even als het ongeveer een uur te voren inliet noordoosten zich had begiDneu te vertoonen. Ook op onder scheidene plaatsen in Zuidholland is dit Noorderlicht waar genomen. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 5 Apr. Cornells Houtkooper, wedr. van Catharina Henste Alkmaar, en Johanna Hoek, te Medemblik. 7 Theodoras Reijmerste Nieuwendam, onl. te Zaan dam, en Johanna Maria van Eijndhoven, te Alkmaar. Georg Henricus Gildemeijer en Hillegonda Calharina Hofman. Piet er Admiraal en Johanna Catharina Muileboom. 8 Jacob Nap, te Akersloot, en Engeltje Nieropte Alkmaar. GEBOREN. 2 Apr. Hartog Mozes, L. van Mozes Ilartog NiasenEaunij Berlijn. Neeltje, D. van Arie de Jong en Neeltje Kos. Cornelis, Z. van Ilermanus de Jong en Chris tina Catharina de Jongh. Maria HcndrikaD. van Hendrik de Graaf en Maria Pieters. Mar- garetha Johanna D. van Hendrik Burger en Maartje Dekker. Jantje, D. van Maarten Muis en Antje Smit. Cornelis, Z. van Pieter Cornelis Bakker en Trijntje Boot. Maria Francisca, D. van Cornelis Luijcx en Alida Inja. 3 Dirk, Z. van Simon Gouwen en Johanna Alida Klopper. Guurtje, D. van Nicolaas Roozendaal Jacoba Langedijk. Jan, Z. van Pieter Krammer en Trijntje de Jager. 5 Cornelia Anna Maria, D. van Adrianus Jacobus Jacobse en Johanna Cornelia Neelis. 6 ArisZ. van Gerrit Oudes en Antje Steen. Ca tharina Elisabeth, D. van Gerrit Duijneveld en Petronella Wiers. 7 Johannes Wilhelmus, Z. van Aris Vroom en Cor nelia Wilhelmina van llantwijk. 8 Jan Antonie, Z. van Antonie Bernardus Elfrink en Wellemoed Kramer. OVERLEDEN. 1 Apr. Lumber lus de Wissel, 13 j., wonende te Montfoort. 4 Leentje, D. van Pieter Blom en van wijlen Leentje Tonneboeijer, 2 j. en 10 m. Johannes Overtoom. 20 j., wonende te Haringcarspel. Jan Jacob, Z. van Pieter Jongeneel en Anna Maij2 j. en 11 m. 5 Neeltje Pover, wed. Willem Klasing, 65 j. en 11 m 7 Susanna Jacoba Hoppe, echtgen. van Pieter Pauw, 45 j. Trijntje Ilartog, echtgen. van Diederik ter Haag, 69 j. 8 Elisabeth Maria. D. van Willem Verhocve en llen- drica Slegt, 4 j. en 8 m. Alkmaar 4 Apr. Aangevoerd 80 Kalveren f 40 a 100, 18 nucht. dito 3,50 a 5, 46 vette Varkens 50 a 60 ct. per kilo. 8 Apr. Kleine kaas f 33.50, commissie 30, middelbare dito 35, laagste prijs f 18, aangevoerd 176 stapels, we gende 3708)1 kilogrammen. Aangevoerd 1500 hectoliters Graan, waaronder 300 hectol. tarwe en 700 hectol. haver. Haver was zeer gevraagd en ook gerst goed te verkoopen. Rogge en tarwe moeiolijk te plaatsen. Roode Tarwe 75 kilo 8,50, witte dito 77 ki'lo 9, witte dito 78 kilo f 9.25, Rogge 70 kilo fl. Gerst 60 kilo f 5.75, id. Chev. 68 kiloƒ6.50, Haver 40 kilo f 4, dito 50 kilo f 5, Kanariezaad f 10.25. 9 Apr. Aangevoerd 6 Paarden 30 a 75, 15 Koeien f 150 a 200, 82 nucht. Kalveren 3 a 10, 335 Schapen 13 a 32, 10 Geiten f 5 a 17, 60 magere Varkens f 16 a 32, 284 Biggen 7 a 13, Boter per kop 65 a 70 ets. Amsterdam 8 Apr. Tarwezonder handel. Rogge stil. Nieuwe Dantziger J 200, Galatz 187, Petersburger 189 contant, zonder korting tp- 2100 kilogr. Up levering Mei f 186, 185, Julij 182, October f 183, 184. Raapolie op 6 weken 't Ned. vat f 47 J, dito vliegend f 46^ primo Mei f 45» a 46, September, October, November, December/43; 43/ Lijnolie op 6 weken f 361, dito vliegend 35, pttmo Mei f 35, September, October, November, December 35£, Hennipolie op 6 weken 39(dito vliegend f 38. Raap koeken de 1000 stuks f 103 a 106. Lijnkoeken dc 100 stuks t 10' a 14|. Koolzaad op het voorjaar williger, op 9 vat in April tot 82l gedaan, October 77i bieden, 78 laten. Perolcum 28 f- 100 k°. Duinzandaardappelen f 4.25 a 5.50, Zeeuwsche Jammen 3.25 a 3.50, Eriesehe uito f 2.90 a 3.20Zwarte of Groningers f 2.10 a 2.30, Mun- stersche 3, Roode f 3. Enkhuizen 6 Apr. Aangevoerd Karweizaad 20 a20.a0per j kilogr.. bruin Mosterdzaad f 19.50 a 21. grauwe Entten 14 a 15. vale dito f 10 a 13, bruine Boonen 1L&> !i 12.50, Gerst 4.75a5.50, Haver f 3,75a4.75perhektoliter.

Alkmaarsche Courant | 1870 | | pagina 2