No. 17. A 1 17 IBM Tweeenzeventigsle Jaargang. a n CI /N WW 1870. Bflblad van dc Alkmaarsclie Courant van Zondag 17 April 1870. 24 APRIL. c Berichten. sen. nliei'g. ren. llongarfjc. Italic. Kerkelijke Staat. Spanje. Frankijjk. 9, punt GEMEENTERAAD. Zitting van den 13 April 1870. No. 5. Voorzitter de Burgemeester A. Machine Pont. Tegenwoordig 12 leden tot aan de behandeling van daarna alle leden. De vergadering geopend zijnde, worden 1. De notulen der vorige vergadering gelezen en goed gekeurd. Daarna zijn medegedeeld: Van Gedeputeerde Staten 2. Brief ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 16 Maart 1.1., tot voldoening van f 12,uit den post voor onvoorziene uitgaven der gemeente-begrooting voor 1869, voor kosten van keuringen van rijtuigen. 3. Brief ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van denzelfden datum, tot het doen der daarin vermelde af- en overschrijvingen op de gemeente-begrooting van 1869, tot een bedrag van J 149,31. 4. Provinciaalblad No. 24, houdende bepaling dat de ge meenterekeningen over 1869 uiterlijk 31 Augustus 1870 moeten worden ingezonden. Nos. 2 tot en met 4 voor kennisgeving aangenomen. 5. Het door de plaatselijke commissie van toezigt over liet middelbaar onderwijs ingediende jaarverslag omtrent dat onderwijs in 1869. Ter lezing voor de leden op de secretarie nedergelegd. 6. Het verslag van den stads-muziekmeester omtrent den toestand der stads-muzieksehool in het eerste kwartaal van 1870. 7. Brief van Burg. en Weth., ten geleide van het proces verbaal der op 5 April 1870 gehouden verificatie van de kas en boeken van den gemeente-ontvanger. Op dien dag was in kas eene som van 8507,15 Nos. 6 en 7 voor kennisgeving aangenomen. 8. Brief van Burg. en Weth., ten geleide dor door hen opgemaakte voordragt voor de betrekking van le helpster bij het onderwijs in de vrouwelijke handwerken aan de openbare armenschool, in plaats van G. Borneman, eervol ontslagen, waarop slechts twee personen zijn geplaatst kunnen worden, te weten: A. E. Bakker, 2e helpster bij dat onderwijs, en P. Balder, modemaakster, bij gebreke van meerdere sollici tanten voor die betrekking. Daarbij wordt overgelegd het berigt der onderwijzeres bij dat onderwijs omtrent die voordragt. Ter lezing voor de leden op de secretarie nedergelegd. Vervolgens zijn in behandeling genomen de volgende ter lezing voor de leden op de secretarie gelegen hebbende stukken. 9. Adres van Burg. en Weth. der gemeente Sint Pancras, waarbij zij, onder mededeeling dat Burg. en Weth. van Alkmaar in antwoord op hun verzoek 1°. om magtiging tot het doen bestraten van het gedeelte van den Twuijverweg, loopende van 5 el beoosten den kastanjeboom tot aan de brug in het Wuiver2°. om subsidie voor het bestraten van den weg door de Nollen in de gemeenten Koedijk en Sint Pancras, hebben te kennen gegeven, dat geeno termen be stonden om de gevraagde magtiging te verleenen en dat aan hun verzoek om subsidie geen gevolg werd gegeven, ver zoeken een subsidie van f 2500,te verleenen of wel van f 1800,wanneer alleen het gedeelte van den Twuijverweg tusschen de boomen wordt bestraat. Als motieven worden aangevoerd, dat die bestrating zonder Alkmaar's hulp be zwaarlijk tot stand kan komen, daar Koedijk slechts f2000, bijdraagt en Sint Paneras met zeer weinig gegoede ingeze tenen die belangrijke kosten onmogelijk kan dragente meer daar de weg langs de huizen ook op bestrating wacht en het bestuur van het polderdistrict Sint Paneras reeds subsidie heeft toegezegd voor de bestrating der wegen onder Oudorp. Dit adres wordt op voorstel van den voorzitter gelijktijdig behandeld met 10. Het voorstel van Burg. en Weth. tot het verleenen eener bijdrage van f 1200,in de kosten van bestrating van den weg in de Nollen onder Oudorp, loopende van de grensscheiding der gemeenten Oudorp en Koedijk tot aan de pijp bij den ingang van den Munnikenweg, welk ge deelte met eenige andere wegen door het polderdistrict Oudorp zal worden bestraat en onderhouden, onder voorwaarde dat aan de polderdistricten Koedijk en Sint Pancras geen subsidie voor de bestrating van het gedeelte van dien weg onder die gemeenten zal worden verleend en onder het voorbehoud dat zij zal worden uitbetaald op den dag, waarop in die districten de aansluiting der beharding van den weg door de Nollen zal worden aanbesteed. Laatstgenoemd voorbehoud had hét pol derbestuur van Oudorp voorgesteld ter tegemoetkoming aan het bezwaar dat, wanneer die gedeeltelijke bestrating alleen tot stand kwam en de besturen der polderdistricten Koedijk en Sint Pancras later niet ten uitvoer bragten de van hen verwacht wordende beharding van het overige gedeelte van dien weg, Alkmaar subsidie zoude verleend hebben voo;- eene verbeteringdie alsdan weinig beteekenis zoude hebben en van gering belang voor haar zoude zijn. En daar die districten slechts alleen belast waren met de kosten van aan leg en onderhoud van den weg door de Nollen, terwijl het polderbestuur van Oudorp nog verscheidene andere wegen moest aanleggen en onderhouden, werd de voorwaarde ge maakt dat aan die besturen geen subsidie zal worden ver leend. De commissie van financiën vereenigt zich met dat voorstelter voorkoming dat bij niet toewijzing der te houden aanbesteding van de beharding van het overige gedeelte van dien weg de onjuiste gevolgtrekking werd gemaakt, dat de gemeente Alkmaar toch verpligt zoude zijn de toegezegde bijdrage van f 1200,uittebetalen, stelt zij voor in plaats van op den dag der aanbesteding te stellen op den dag, waarop met de werkzaamheden tengevolge der aanbesteding een aanvang wordt gemaakt. Het aldus gewijzigde voorstel wordt met algemeene stem men aangenomen, waardoor afwijzend is beschikt op eerstge noemd adres. 11. Brief van Burg. en Weth., ten geleide van verorde ningen op de heffing en invordering van wik- en weegloonen, vergezeld van eene uitvoerige memorie van toelichting, waarin na eene voorafgaande uiteenzetting van hetgeen door de stad Alkmaar in het belang van het marktwezen in de drie laatste eeuwen met opoffering van aanzienlijke kapitalen zoo ter ver krijging van het uitgebreide waternet, waardoor zij thans omringd is, als van de straat-, schelp- of grindwegen, die in de verschillende polders buiten het grondgebied van Alkmaar zijn gelegen, is verrigt,betoogd wordt, dat de opbrengst der wik- en weegloonen, zooals die thans geheven worden ruim schoots blijft binnen de perken, bij art. 254 der gemeentewet voorgeschreven, daar eene opgemaakte berekening van het geen in de laatste 10 jaren in het belang van het marktwezen is uitgegeven, gevoegd bij de rente der "kapitaalswaarde van liet Waaggebouwgemiddeld per jaar een bedrag van 29038,40 geeft voor kosten van stichting, onderhoud en bediening. De commissie van financiën adviseert zich te vereenigen met die concept-besluiten, met zorg opgemaakt, waarvan zij met belangstelling kennis had genomen. De heer Verschuir acht de dadelijke behandeling minder wenschelijk en zoude gaarne die behandeling uitgesteld zien, ten einde van die uitvoerige memorie van" toelichting nog nader kennis te kunnen nemen. Daarna ontstond eene langdurige beraadslaging tusschen de heeren Vonk en van der Kaag eenerzij ds en de voorzitter en de heer Verhoef aan de andere zijde. Eerstgenoemde heeren zijn van oordeeldat men met het oog op de gemeentewet en de in 1865 daarin gebragte wijziging alsmede op het door de Regering toegezegde bij de behandeling der bijzondere wetten om sommige gemeenten vergunning te verleenen tot heffing van wik- en weegloonen en van aceijnsen voorloopig tot uit0. Deo. 1871, die als een uitvloeisel van laatstgenoemde wet waren iDgediend geworden, aan de Hooge Regering moest vragen de indiening der uitzonderingswet, waarbij Alkmaar het regt word toegekend om altijd wik- en weeg loonen te mogen heffen. Volgde men het voorstel van Burg. en Weth. om de belastingverordeningen intezenden, dan liep men groot gevaar, dat wanneer de Minister zich niet vereenigdc met de memorie van toelichting, het bedrag der loonen verminderd en geene afwijking meer verkre gen werd of datwanneer de verordeningen goedgekeurd werden, liet slechts eene tijdelijke goedkeuring zoude zijn en meu misschien ieder jaar zoude moeten bewijzen dat men ten behoeve van het marktwezen nog even vele uitgaven deed. Verkreeg men eene uitzonderingswet dan was men voor altijd verzekerd. Bij het daartoe intedienen adres zoude zeer goed gebruik kunnen gemaakt worden van dc door Burg. en Weth. opgemaakte memorie, aandezamen- stelling waarvan allezius hulde werd gebragt. Daartegen werd aangevoerd dat juist eene uitzonderingswet voor eenen bepaalden tijd zoude verkregen worden en datwerd de belastingverordening goedgekeurd, men voor altijd verzekerd zoude zijn. Bij de goedkeuring der belastingverordeningen werd nooit de bepaling gemaakt, dat men jaarlijks het bewijs moest leveren dat de belasting niet in strijd met artikel 254 der gemeentewet werd geheven. Overigens bleek nergens dat Burg. en Weth. geen gebruik wilden maken van art. 255 der gemeentewet. Dat na de in 1865 gebragte wijzi gingen in de gemeentewet die afwijkingswetten zouden inge diend worden, werd bestreden, te meer daar het niet zeker was of de tegenwoordige Minister van Binnenlandscke Zaken de in der tijd gedane belofte zoude nakomen. Eindelijk dat ook reeds in 1855 en 1856 belastingverordeningen waren gemaakt en ingediend, die evenwel nimmer waren goedgekeurd geworden, toen een adres aan den Koning werd ingediend ter verkrijging eener afwijkingswet. Aan het einde dezer discussie werd door den heer van der Kaag voorgesteld eerst de afwijkingswet te vragenwaar omtrent met het oog op de voltallige vergadering, door den voorzitter wordt voorgesteld dadelijk eene beslissing te nemen. Dat voorstel wordt aangenomen met 14 stemmen tegen eene stem van den heer Helling. Aan Burg. en Weth. wordt opgedragen het ontwerpen van het daarvoor gevorderde adres. 12. Voorstel van Burg. en Weth., tot het voldoen van f 429,52 uit den post voor onvoorziene uitgaven der gemeente- begrooting dienst 1869, voor uitgaven voor het opnen.envan geld ter voorziening in tijdelijke behoefte en tot afschrijving van f 127,27' van dien post op eenige overschreden artikelen van uitgaaf in die begrooting, met het rapport der commis sie van financiën, dat voorstel ondersteunende. Behoudens goedkeuring van Gedep. Staten dat voorstel 13. Voorstel van dezelfde, tot het voldoen van f 1555,97 voor koopprijs en kosten van overdragt van het afgesneden, kanaalvak. uit den post voor onvoorziene uitgaven der ge meente-begrooting voor 1869, hoezeer op de begrooting voor 1870 daarvoor een post voor memorie is uitgetrokken, omdat die wijze van vereffening raadzamer is met het oog op het niet onbelangrijke saldo, dat de dienst 1869 zal opleveren, met het rapport der commissie van financiën, dat voorstel ondersteunende. Behoudens goedkeuring van Gedep. Staten dienovereen komstig besloten. De Advertentiën kosten van 1—5 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. op Java den grond te gaan vreezen voor overstrooming :elping van vreemde aanvragen iet er op aankomenhet den makkelijk te maken, hem te hem aan te moedigen bij zijn ing van de inkomsten van den aanvraag om land niet onbe tginning der woeste gronden bieden voor Java's toenemende de overbevolking van sommige gewesten van Java zijn dichter zelfs dichter dan Zuid-Holland, n vinden in de nieuw bebouw- ïen vestigen. De ondernemers enoodzaakt zijn haar daartoe bieden, want daardoor alleen i de noodige vrijwillige arbei- is vroeger reeds in deze cou- lling van gronden in erfpacht, .ïsehelijk genoemd. De tijd is Jor zich zelf kan bezitten. De selen veroordeelen elke uitslui- aiet alleenmaar gelijkheid in lemdeling. Een staat die zieh n, ondervindt lichtelijk vroe- genarae en nadeelige gevolgen, it aan dat gevaar bloot. Een ?en staat gemakkelijk te vinden schoon beginseldat hij zelf deze gelegenheid met groote tigen bezitter ten algemeenen erdrukten volksstam, zelfs al en in naamtegen zij n over staan. Een zwakke staat moet lig zijn. Een machtige staat kan adat niemand zich sterk genoeg nen. Zoo drukte zich onlangs ïgelsch dagblad, de Pall Mali van ons Indisch regeerings- svakke staat doet altijd ver- de hoede stelt van de begin- ;heid; en vermetele vrijbuiters hebben thans een uitmuntende i opinie in hun voordeel te 1 beproefden op de ver- ,s." ster van onderwijs toegegeven het Huis der Afgevaardigden wensch, dat het toezicht over len opgedragen aan israëlitische 'oorbehoud, dat er in de plaats, ;artoe geschikte personen zijn. ïannoveraansebe legioendie erugtekeerenbedraagt onge- a diensttijd moeten vervullen, n ingedeeld, na den afloop gerechtelijk onderzoek. Men re zij tot eenige straf ver- ring gratie zullen ontvangen, die naar den vreemde ver- ib met de uitgewekenen te nover een comité gevormd de algemeene liefdadigheid ment is den 21 geopend door ivolge der ongesteldheid des gehouden bijeenkomst van oten, vast te houden aan den ;emberg rustom bijtedragen rland erkend dat het leger eene sterktewaardoor het ïtscke leger zal worden; als its door zich aantesluiten aan nd de vooruitgang kan worden ir verdragen tot stand gekomen and uitgebreid moet worden üond. justitie en van buitenl. zaken romen en door den Koning ten mst had ten doel om te beraad- traetaat met het N.d.-Ver- iging, gelijk aan dat't welk :n is tot stand gekomen. n binn. zaken bij de Kamer rp eener kieswet ingediend, iginselen van reehtstreeksche hebbende er acht op slaat. De geheele wet bestaat dan ook uit slechts één artikel, en toch zijn over die wet van 9 April tusschen de Regeering en de A ertegenwoordiging zeer uit voerige schriftelijke memoriën gewisseldis het aantal vlug schriften en dagblad-artikels over of naar aanleiding van die in goeden ernst van de vrees te spreken, dat de vreemden Java zuilen inpalmen, en er voor de Nederlanders niet veel zal overschieten? Het is alsof het een ingedijkten polder geldt, waarvan de grond spoedig is verkocht, en alsof de geheele wereld met haar geld verlegen is en reikhalzend uit- is te Weenen overleden de len ouderdom van 84 jaren. .„„„„er van den graaf v.Cliambord, geboren prinses van Napels, sedert 1820 weduwe van den hertog v. Berrg en sedert 1864 van den markies Lucchesi Palli, hertog van la Gracia, is den 17, op haar kasteel in Opper-Stiermarken, aan eene beroerte overleden. De gewezen Koningin van Napels is den 19 te Weenen aangekomen en door den Keizer en de Keizerin aan de sta tion ontvangen. HONGARIJE. Graaf Deak heeft in de naar hem genoemde club, bij gelegenheid der beraadslagingen over het ontwerp tot reorganisatie der Magnatentafelmet nadruk de stelling verdedigd, dat, indien hef concilie de onfeilbaarheid des Pausen mocht aannemen, de catholieke bisschoppen onmogelijk langer als zoodanig aanspraak op een zetel in de Wetg. Vergade ring zouden kunnen maken. Te Milaan zijn eenige politie-agenten, gedurende de afwe zigheid der bewoners, binnengedrongen in een huiswaar patronen vervaardigd werden. Een der leden van het com plot heeftte buis komende, een revolver op een agent gelost en dezen gewond, maar hij is er in geslaagd te ontvluchten. Vier personen zijn in hechtenis genomen. L ttalie verzekertdat de commissie der Kamer voor de financiëele aangelegenheden de overeenkomst met de Bank gewijzigd heeft. Men zou zich tot eene leening van 122 miljoen bepalen, onder onderpand van obligatiën op de geestelijke goederen; voor 378 miljoen, welke reeds ver schuldigd warenzouden de bepaalde voorwaarden blijven gelden. De Bank zou er in toestemmen om bare commissie van 80 centimes over de 500 miljoen, tot 60 en wellicht tot 50 centimes terug te brengen. Msgr. Spalding bisschop van Baltimorebeeft een brief aan den bisschop van Orleans gericht, waarin hij verklaart dat deze, uit het door de americaansche bisschoppen onder- teekend postulatum, ten onrechte heeft afgeleid, dat de onder teekenaars behoorden onder de tegenstanders van het leerstuk der onfeilbaarheid of van de tijdigheid der afkondiging. Men verzekert, dat de zending van den buitengewonen turkschen gezant, Rustem-beg, schipbreuk geleden en de kardi naal Antonelli hem verwittigd heeft, dat bet Hof van Rome niet wenscht aftewijken van het gebruikom geene concordaten te sluiten met of bet recht van bisschoppen te benoemen af- testaan aan andere dan christen-mogendheden. Volgens den berichtgever der augsburgsclie Allg. Zeitung is de hongaarsehe primaat Simor met dog een hongaarselfen bisschop tot de voorstanders der onfeilbaarheid overgegaan en heeft de bisschop Stroszmager aan de kardinalen-voorzitters een schrijven gericht, waarin hij op de hun het meest ge past voorkomende wójzeopenlijke voldoening verzoekt voor de hem, in de zitting van 22 Maart, openlijk en zonder eenige aanleiding toegevoegde beleediging, toen men hem een „ver- doemenswaardigen ketter" genoemd heeft. Men meldt, dat Cabrera verklaard heeft, dat hij sedert den 19 Maart het bestuur der ondernemingen van de carlistische partij heeft laten varen. In de overwegingen van het tegen den hertog v. Montpen- sier door den krijgsraad gewezen vonnis wordt o. a. verklaard, dat. «deze uitspraak geen ander nadeel voor den beklaagde zal kunnen opleveren en in de toekomst aan den goeden naam en faam van van Z. K, H. den hertog v. Monlpensier geen afbreuk zal kunnen doen." Het openbaar ministerie had erkend, dat er van de zijde van don Enrico provocatie bad plaats gehad, maar, ter eerbiediging der bestaande wet, de straf van schadevergoeding en verwijdering uit de hoofdstad en boven dien eene strenge berisping geëischt. De verdediger conclu deerde tot vrijspraak, dewijl de eer van den hertog geene verdere beleedigingen kon dulden en de wet tegen de duëllen sedert onkeugelijken tijd niet meer was toegepast. De recht bank heeft gemeend de berisping van den hertog niet te moeten uitspreken. Cortes. Het wetsontwerp regelende het legercontingent is met 148 tegen 37, en de wet op de openbare orde met 156 tegen 27 st. aangenomen. Den 9 hebben 700 a 800 studenten in de geneeskunde eenparig tegen de sluiting der medische school geprotesteerd, de handelwijze van den hoogleeraar Tardieu afgekeurd en met alg. tegen 35 st. besloten zijn afzetting te vragen. Som mige studenten hebben den heer IViirtz, deken der faculteit, voor de rechtbank gedagvaard, ten einde vergoeding te er langen voor de schade, bun door de sluiti: g der school berokkend. De leden van het linkercentrum vanhetWetg. Lichaam hebben den 12 eene vergadering gehouden en daarin besloten den markies d Andelarre optedragen, den Keizer met hunne ziens wijze aangaande de ministeriëele crisis bekend te maken. De markies beeft er bij Z. M. op aangedrongen, dat het middel der plebiscieten voortaan slechts in 2 gevallen zal worden toege past, bij het bestaan van gevaar voor de dynastie en bij het brengen van wijzigingen in de organisatie der Kamers. Hij stelde deze concessie als voorwaarde voor bet aanblijven vau den minister Daru, maar de Keizer verklaarde niet tot de concessie te kunnen besluiten, hoezeer bet hem leed deed in gevoelen te moeten verschillen met een gedeelte der Gedepu teerden, 't welk zeer aan zijne dynastie gehecht was. Den 13 beeft de Keizer het ontslag van graaf Daru aan genomen. Aan denden 14 te Rome teruggekeerden gezant de Banneville is bevel gezonden, de nota van den graaf niet te overhandigen. Het Journal Ojfciel behelsde den J5 decreten van den vorigen dag, waarbij de heer Segris tot minister van finan ciën, de heer Ollivier, minister van justitie a. i. tot minister van buit. zakenen de beer Richardminister van fraaie kunstena. i. tot minister van onderwijs worden beuoemd. De liberale dagbladen betreuren de aftreding der verte genwoordigers van liet linker-centrum in bet kabinet levendig, en geven met aandrang den wensch te kennen, dat deze ge beurtenis niet tot eene nieuwe toenadering tusschen bet bewind en de rechterzijde moge leiden. De organen der laatstgenoemde fractie leggen de verwachting aan den dag dat die toenadering niet zal uitblijven.

Alkmaarsche Courant | 1870 | | pagina 5