Tweeenzeventigste J aargang. 1870. No. 17. ZONDAG 24 APRIL. w ©fftciccl ©cbccltc Staatsblad No. 71. c21cficlijf»0cftc iacvicltfcu. Pruisen. rur(cmbcrg. Beieren. Ooslenrijk-IIongariic. Italic. Kerkelijke Staat. Spanje. Frankrijk. L A A C R AT, Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal 0,G3, franco per post f G,SO, afzonderlijke nommers 3 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERMv COSTER ZOON. PROVINCIALE WATERSTAAT VAN NOORD-HOLLAND. AANBESTEDING. Op Donderdag den 28sten April 1870, des namiddags ten halt drie urezal aan het lokaal van het provinciaal bestuur van Noordholland te Haarlem, bij enkele inschrijving worden aanbesteed a. Het verbeteren van het beslag vóór het paal- scherm der Pettemer Zeewering. b. Het doen van eenige uitvoeringen bij de pro vinciale zeedijken tusschen Naarden en Muiderherg en beoosten Naarden. Yan het sub a gemelde werk zal de aanwijzing iu loco worden gedaan Zaturdag vóór de besteding. De bestekken zijn, tegen betaling van 20 cents per exem plaar, verkrijgbaar aan het locaal van het provinciaal bestuur voornoemd en aan het bureau voor buitenlandsche paspoorten op den Dam te Amsterdam. Nadere inlichtingen kunnen worden verkregen bij den Hoof-Ingenieur van den Waterstaat te Haarlem en wat be treft het werk vermeld: sub a. bij den Ingenieur J. M. E. WELLAN ,te Alkmaar eu sub b bij den Ingenieur L. J. du CELL1ÉE MULLER te Amsterdam. GEDEPUTEERDE STATEN der PROVINCIE NOORDHOLLAND. Gelet op art. 15 der wet van 7 April 1809 (Staatsblad n°. 57) en op het Koninklijk besluit van 9 Januarij 1870n°. 5; Gelet op hun besluit van 9 Maart 1.1. 11°. 62 (provinciaal blad n°. 16); Ilebhen goedgevonden: I. te bepalen, dat de herijk voor de ingezetenen der ge meente Petten zal plaats hebben te Schagerbrug (gemeente Zijpe) op Maandag 25 April e. k„ van 's morgens 9 tot 's namiddags 5 ure, wordende de gemeente Petten voor den herijk met de gemeente Zijpe zamengevoegd II. het gemeentebestuur van Petten uittenoodigengelijk geschiedt bij deze, zijne ingezetenen met het bepaalde sub I bekend te maken en te zorgen, dat zij aan het tijdstip van den herijk en de plaats, waar daartoe gelegenheid zal zijn, tijdig worden herinnerd en zij alzoo aam hunne ver- pligtingen behoorlijk kunneu voldoen. Gegeven te Haarlem, den 13dï" April 1870. Gedeputeerde Staten voornoemd, Röell, Voorzitter. van Vladeracken, Griffier. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR roept bij deze op de lotelingen van" de Nationale Militie dezer gemeente, ligting 1870, om wanneer zij 'bij eenig korps wenschen ingelijfd te worden of in eene bepaalde plaats ver langen garnizoen te houden, daartoe ten spoedigste ter ge meente-secretarie aanvraag te doen. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd 20 Apri 1870. A. MACLAINE PONT. De KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN te ALKMAAR maakt bekend, dat van Maandag 25 tot Zaturdag 30 April e.k., van 's voormiddags 10 tot 's na middags 2 ure, in haar gewoon lokaal op het Stadhuis, ter lezing zullen liggen: 1. Statistiek van het Koningrijk der Nederlanden, behelzende de staten van de in-, uit- en doorgevoerde voornaamste handelsartikelen gedurende de maand Januarij 1870. 2. Een opgaaf van den handel en de scheepvaart van Groot- Brittanje en Ierland, gedurende de maand October en de overige maanden van 1870. 3. Verslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam over 1869. 4. Hervorming van het tarief van invoer door H. A. Wijnne. 5. Verzameling van konsulaire en andere berigten over nijver heid, handel en scheepvaart 1869, deel II. 811. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd Alkmaar, F. M. AGHINA, Voorzitter. 22 April. 1870. J. P. KRAAKMAN, Secretaris. De Advertentiën kosten van 1—5 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de 2° helft der maand Maart 1870. Mej. STEEF A AN.jH. W. VERSCHUUR, H. v. d. MEER voor W. J. A. LUBKE, LUDERUS, Amsterdam; K. BRONS, Bassmgerhorn; H. A. v. MENS, Dordrecht; P. DEKKER, Haarlemmermeer; W. van WEIJLEN, Hattem; K. KLAIJ Lutiebroek, J. KOSSEN, Oterleek; J. TUIN Azn., 't Zand;' BETJE GASTRIC UM, de Zijpersluis. Van het hulpkantoor te tVoqnum CORNELIA VROOMS, Amsterdam. POLITIE. Ter terugbekoming van het navolgende gevondene vervoe-m men zich aan het bureau van politie, als: een half kooplot voor de 2is klasse der 27 2« staatsloterij, een oorbelletje, een gouden ringetje, een eau de cologne fleschje en een koperen medailjon. Het ziet er uit alsof het een simpel naturalisatiewetje be vatte, dat Staatsblad van het Koningrijk der Nederlanden, jaargang 1870, n°. 71. Het is gedrukt op een enkel octavo- blaadje papier. Men zou het voorbijzienals een van die wetjes die door de Kamers in 't voorbijgaan worden aange nomen zonder dat iemand behalve de onmiddellijk belang hebbende er acht op slaat. De geheele wet bestaat dan ook uit slechts één artikel, en toch zijn over die wet, van 9 April tusschen de Regeering en de Vertegenwoordiging zeer uit voerige schriftelijke memoriën gewisseldis het aantal vlug schriften en dagblad-artikels over of naar aanleiding van die wet geschreven aanzienlijken heeft de Tweede Kamer er tiende Eerste Kamer vier dagen lang over beraadslaagd. Zij bevat volgens den titel een aanvulling van art. 62 van het Reglement op het beleid der Regeering van A ederlandsch Lndiëzij raakt dus de //kostbaarste parel aan de kroon van Nederland," //het prachtig rijk van Insulindedat zich daar slingert om den evenaar als een gordel van smaragd," de bron van onze grootheidvan onze welvaart, van onzen rijkdom, van onze koffie, van ons batig slot en zie daar waarom die wet met haar eenig artikel de gemoederen zoo in beweging heeft gebracht en inderdaad zoo belangrijk is. Het Reglement op het beleid der Regeering van Nederlandsch lndiëwaarvan het 62#te artikel door de nieuwe wet van 9 April wordt aangevuldbevat, gelijk de naam reeds aan duidt algemeene regelenwaaraan de Indische llegeering zich te houden heefthet wijst den weg aandien de Gou verneur-Generaal, door wien Indic in naam des Konings wordt geregeerdin zijn beleid behoort te volgenhet bevat de grondwet voor het bestuur der //koloniën en bezittingen van het Ryk in Aziëuitmakende het gebied van Nederlandsch lndië." De Gouverneur-Generaal regeert, bijgestaan door den Raad van lndiëop den voet vau het Reglement en met inachtneming van de bevelen des Koningsdoor een verantwoordelijk Minister van Koloniën medeonderteekend. Op dit standpunthet standpunt van de algemeene voor schriften van het aanwyzen van weg en richtingde regee ring zelve overlatende aan het Indisch bestuur, aan het Mi nisterie van Koloniën en den Gouverneur-Generaalblijft ook de zooveel besproken aanvullingswet. Haar korte inhoud is voldoende om dit aan te toonen. Ziehier wat in haar eenig artikel te lezen staat //Volgens regels, bij algemeene verordening te stellen, worden gronden afgestaan in erfpacht voor niet langer dan vijf en zeventig jaren. //De Gouverneur-Generaal zorgt, dat geenerlei afstand van grond inbreuk make op de regtender inlandsche bevolking. //Over gronden, door inlanders voor eigen gebruik ontgon nen. of als geineene weide of uit cenigen anderen hoofde tot de dorpen behoorende, wordt door den Gouverneur-Ge neraal niet beschikt dan ten algemeene nutteop den voet van art. 77 en ten behoeve van de op hoog gezag ingevoerde cultures volgens de daarop betrekkelijke verordeningen, tegen behoorlijke schadeloosstelling. //Grond, door inlanders in erfelijk individueel gebruik be zeten, wordt, op aanvraag van den regtmatigen bezitter, aan dezen in eigendom afgestaan onder de noodige beperkingen, bij algemeene verordening te stellen en in den eigendoms- brief uit te drukken, ten aanzien van de verpligtingenjegens den lande en de gemeente en van de bevoegdheid tot ver koop aan niet-inlanders. //Verhuur of in-gebruik-geving van grond door inlanders aan niet-inlanders geschiedt volgens regels, bij algemeene verordening te bepalen." Van den bouwgrond van het eiland Java alleen wordt volgens sommigen slechts een zesdevolgens anderen een vijfde, volgens nog anderen eindelijk een vierde gedeelte gebruikthet overige ligt nog altijd te wachten op de hand die het zal bebouwen en vruchten doen dragen. Dat te be vorderendat mogelijk te maken, is het doel dezer wet. Zij wil aan de ondernemingen van landbouw en nijverheid de noodige gronden in erfpacht gevenzonder daardoor in breuk te maken op de rechten der bevolking. Alleen gron den die nog niet door de inlanders voor eigen gebruik zijn ontgonneudie niet door de bewoners eener dessa als ge- meene weiden worden gebruikt, en in geenerlei ander op zicht tot de dorpen belmoren, alleen zulke tot nog toe on gebruikte gronden zijn daartoe beschikbaar gesteld. Over de andere kan niet beschikt worden dan door onteigening ten algemeenen nutte of ten behoeve van de op hoog gezag ingevoerde cultures, voor de suiker-en koffie-plantagesalzoo0, en in elk geval niet dan tegen behoorlijke schadeloosstelling. Zoo zal het kunnen blijkenof op Java landbouw-onder- nemingen kunnen bloeien zonder dwangarbeid of, wat som migen ontkennen, de Javaan genegen is vrijwillig, maar dan ook voor behoorlijk loon te werken, lntusschen zal met de gouvernementscultuur van koffie en suiker kunnen worden voortgegaan. Java biedt ruimte genoeg voor het een en het ander. Als men van de oppervlakte van Java de Vorstenlanden en de particuliere gronden afrekent, blijven er nog 15 millioen bouws of Kit millioen bunders over. Daarvan nemen de gouvernementsbosschendjatti-bosschen en wilde bosschen en de gouvernementskoffiet uinen omstreeks 2j- millioen bouws in, blijft 12^ miljoen. De inlanders be- bouwen daarvan niet meer dan 2 millioen. Laat nog een half millioen ter hunner beschikking, en er liggen nog altijd 10 millioen bouws op bebouwing te wachten. Laat een vierde daarvan, om ruim te rekenenvoor ontginning ongeschikt zijndan is er op Java een uitgestrektheid van vruchtbaren grond beschikbaar van 7millioen bouws of ruim vijf mil lioen BUNDERS. Er bestaat dus in dit opzicht weinig gevaardat de vrije ondernemingen de koffie- en suiker-teelt vooreerst zul len verdringen. Laat ons veeleer hopen, dat er van de ge legenheid om land te bekomen op Java een ruim gebruik zal gemaakt worden. Niet ieder zal terstond bereid zijn, zijn geld te wagen aan het ontginnen van Java's woesten grond. Voor een overstrooming van Duitsehers, Engelschen en Amerikanen bestaat zeker geen gegronde vrees. Wen- schelijk is het integendeel, dat ook anderen dan Neder landers hun kapitaal zullen beschikbaar stellen voor de bebouwing van Neerlands rijkste kolonie. Men bedenke toch, dat de bouwgrond op Java alleen nog beschikbaar omstreeks tweemaal zoo uitgestrekt is als ons geheele land met al zijn beiden en zeeduinen. Is het dan niet al te dwaas, in goeden ernst van de vrees te spreken, dat de vreemden Java zuilen inpalmen, en er voor de Nederlanders niet veel zal overschieten? Het is alsof liet een ingedijkte.! polder geldt, waarvan de grond spoedig is verkocht, en alsof de geheele wereld met haar geld verlegen is en reikhalzend uit ziet naar een gelegenheid om op Java den grond te gaan e louwen. In plaats van te vreezen voor overstrooming van vreemd kapitaal en overstelping van vreemde aanvragen 01111 grond in erfpacht, zal het er op aankomen, het den ondernemer aangenaam en gemakkelijk te maken, hem te okken naar de keerkringen, hem aan te moedigen bij zijn werk. Behalve de vermeerdering van de inkomsten van den staat, die bij een toenemende aanvraag om land niet onbe- langrijk zou zijn, zou de ontginning der woeste gronden een geschikte gelegenheid aanbieden voor Java's toenemende zwervende bevolking en voor de overbevolking van sommige streken. Immers verschillende gewesten van Java zijn dichter bevolkt, dan Noord-, sommige zelfs dichter dan Zuid-Holland Die bevolking zal werk kunnen vinden in de nieuw bebouw- ce s leken, en zich daar kunnen vestigen. De ondernemers zullen in hun eigen belang genoodzaakt zijn haar daartoe gunstige voorwaarden aan te bieden, want daardoor alleen zal liet hun gelukken zich van de noodige vrijwillige arbei ders te voorzien. Nog om een andere reden is vroeger reeds in deze cou rant algemeene verkrijgbaarstelling van gronden in erfpacht, ook voor vreemdelingen, wenschelijk genoemd. De tijd is voorbij dat een volk alleen voor zich zelf kan bezitten. De algemeene staatkundige beginselen veroordeelen elke uitslui ting. en eischen toelating niet alleen, maar gelijkheid in burgerlijk recht voor den vreemdeling. Een staat die zich aan dien eisch blijft onttrekkenondervindt lichtelijk vroe ger ot later daarvan de onaangename en nadeelige gevolgen. Ken zwakke staat vooral staat aan dat gevaar bloot. Een aanleiding is voor een machtigen staat gemakkelijk te vinden om m naam van een of ander schoon beginsel, dat hij zelf dagelijks schendtmaar voor deze gelegenheid met groote zalving huldigtden zelfzuchtigen bezitter ten algemeenen nutte te onteigenen, of den verdrukten volksstam, zelfs al bestaat die onderdrukking alleen in naam, tegen zijn over- heersehers op te zetten en bij te staan. Een zwakke staat moet vrijgevig, gastvrijen rechtvaardig zijn. Een machtige staat kan het soms ongestraft nalaten, omdat niemand zich sterk genoeg gev oelt, om de straf toe te dienen. Zoo drukte zich onlangs een zeer geacht en degelijk Engelseh dagblad, de Pull Mali ha set te, omtrent de aanvulling van ons Indisch regeerino-s- reglement aldus uit./Een zwakke staat doet altijd ver standig, wanneer hij zich onder de hoede stelt van de begin selen der eeuwige rechtvaardigheid; en vermetele vrijbuiters of zelis gevestigde mogendheden hebben thans een uitmuntende kans verloren om de publieke opinie in hun voordeel te hebben, wanneer zij een aanval beproefden op de ver drukkers van het Maleische ras." Men verzekertdat de minister van onderwijs toegegeven heeft aan den herhaaldelijk in het Huis der Afgevaardigden van liberale zijde uitgesproken wensch, dat het toezicht over ae Israëlitische scholen zou worden opgedragen aan israëlitische schoolopzieners; maar met het voorbehoud, dat er in dc plaats waar dc school gevestigd is, daartoe geschikte personen zijn.' tiet aantal leden van het hannoveraansche legioen, die naar hun vaderland wenschen terugtekeerenbedraagt on°-e- veer 200. Zij, die nog hunnen diensttijd moeten vervullen, zullen bij de regimenten worden ingedeeld, na den afloop van het tegen hen intestellen gerechtelijk onderzoek. Men verwacht dat zij, voor zoo verre zij tot eenige straf ver oordeeld wordenvan den Koning gratie zullen ontvangen Urn de betrekkingen van hen, die naar den vreemde ver huizen, in staat te stellen zich met de uitgewekenen te vereenigen, heeft zich te Ilannover een comité gevormd t welk daartoe een beroep op de algemeene liefdadigheid heeft gedaan. De zitting van het Tol-parlement is den 21 geopend door den minister Delbrückten gevolge der ongesteldheid des graven v. Bismarck. In eene den 18 te Stutgart gehouden bijeenkomst van leden der duitsche partij is besloten, vast te houden aan den nationalen plicht, die op Wurtemberg rust, om bijtedragen tot ondersteuning van het vaderlanderkenddat het le"er behoort, gebracht te worden op eene sterktewaardoor het een evenredig deel van het duitsche leger zal worden; als beginsel aangenomen, dat slechts door zich aantesluiten aan het reeds vereemgde Duitschland de vooruitgang kan worden verzekerd, en dat, de thans door verdragen tot, stand gekomen verhouding tot Noord-Duitschland uitgebreid moet worden tot een volkomen Duitsch-Verbond. De beiersche ministers van justitie en van buitenl. zaken zijn den 18 te Ötuttgart aangekomen en door den Koninv ten gehoore toegelaten. Hunne komst had ten doel om te beraad slagen over liet sluiten van een tractaat met het N.d.-Ver- bond tot regeling der rechtspleging, gelijk aan dat't welk tusschen dat Verbond en Baden is tot stand gekomen. Den 21 heeft de minister van binn. zaken bij de Kamer van Afgevaardigden het ontwerp eener kieswet ingediend waarin zijn opgenomen de beginselen van rechtstreeksché en geheime verkiezingen. OOSTENRIJK. Den 13 is te Weenen overleden de maarschalk baron v. Hese, in den ouderdom van 84 jaren. De hertogin v. Berry, moeder van den graaf v. Chambord, geboren prinses van Napels, sedert 1820 weduwe van den hertog v. Berry en sedert 1864 van den markies Lucchesi Palli, hertog van la Gracta, is den 17, op haar kasteel in Op per-Stiermarken, aan eene beroerte overleden. De gewezen Koningin van Napels is den 19 te Weenen aangekomen en door den Keizer en de Keizerin aan de sta tion ontvangen. HONGARIJE. Graaf Deak heeft iu de naar hem genoemde club, bij gelegenheid der beraadslagingen over het ontwerp tot reorganisatie der Magnatentafelmet nadruk de stelling verdedigd, dat, indien het concilie de onfeilbaarheid des Pausen mocht aannemen, de catholieke bisschoppen onmogelijk langer als zoodanig aanspraak op een zetel in de Wetg. Vergade ring zouden kunneu maken. Te Milaan zijn eenige politie-agenten, gedurende de afwe zigheid der bewoners, binnengedrongen in een huiswaar patronen vervaardigd werden. Een der leden van het com plot heeftte huis komende, een revolver op een agent gelost en dezen gewond, maar hij is er in geslaagd te ontvluchten. Vier personen zijn in hechtenis genomen. L talie verzekertdat de commissie der Kamer voor de nnanciëele aangelegenheden de overeenkomst met de Bank gewijzigd heeft. Men zou zich tot eene leening van 122 miljoen bepalen, onder onderpand van obligatiën op de geestel.ijke goederen; voor 378 miljoen, welke reeds ver schuldigd warenzouden de bepaalde voorwaarden blijven gelden. De Bank zou er in toestemmen om hare commissie van 80 centimes over de 500 miljoen, tot 60 en wellicht tot 50 centimes terug te brengen. Msgr. Spaldingbisschop van Baltimoreheeft een brief aan den bisschop van Orleans gericht, waarin hij verklaart, dat deze, uit het door de americaansche bisschoppen onder teekend postulatum, ten onrechte heeft afgeleid, dat de onder teekenaars behoorden onder de tegenstanders van het leerstuk x/r°nfeilbaarheid of van de tijdigheid der afkondiging. Men verzekertdat de zending van den buitengewonen turkschen gezant, Rustem-bey, schipbreuk geleden en de kardi naal Antoneui hem verwittigd heeft, dat het Hof van Rome niet wenscht aftewijken van het gebruikom geene concordaten te sluiten met of het recht van bisschoppen te benoemen af- testaan aan andere dan christen-mogendheden. Volgens den berichtgever der augsburgsche Allg. Zeitung is de hongaarsehe primaat Simor met nog een hongaarsclien bisschop tot de voorstanders der onfeilbaarheid overgegaan en heeft de bisschop Stroszmayer aan de kardinalen-voorzitters een schrijven gerichtwaarin hij op de hun het meest ge past voorkomende wijzeopenlijke voldoening verzoekt voor de hem, in de zitting van 22 Maart, openlijk en zonder eenige aanleiding toegevoegde beleediging, toen men hem een „ver- doemenswaardigen ketter" genoemd heeft. meldt, dat Cabrera verklaard heeft, dat hij sedert den 1J Maart het bestuur der ondernemingen van de carlistische partij heeft laten varen. In de overwegingen van het tegen den hertog v. Montpen- ster door den krijgsraad gewezen vonnis wordt o. a. verklaard, dat. //deze uitspraak geen ander nadeel voor den beklaagde zal kunnen opleveren en in de toekomst aan den goeden naam en faam van van Z. K. H. den hertog v. Montpensier geen afbreuk zal kunnen doen." Het openbaar ministerie had erkend, dat er van de zijde van don Enrico provocatie had plaats gehad, maar, ter eerbiediging der bestaande wet, de straf van schadevergoeding en verwijdering uit de hoofdstad en boven dien eene strenge berisping geëiseht. De verdediger conclu deerde tot vrijspraak, dewijl de eer van den hertog geene verdere beleedigingen kon dulden en de wet tegen de duellen sedert onhengelijken tijd niet meer was toegepast. De recht bank heeft gemeend de berisping van den hertog niet te moeten uitspreken. Cortes. Het wetsontwerp regelende het legercontingent 1! me' 1^8 tegen 37, en de wet op de openbare orde met 15b tegen 27 st. aangenomen. Den 9 hebben 700 a 800 studenten in de geneeskunde eenparig tegen de sluiting der medische school geprotesteerd, de handelwijze van den hoogleeraar Tardieu afgekeurd en met alg. tegen 35 st. besloten zijn afzetting te vragen. Som mige studenten hebben den heer JVürtz, deken der faculteit, voor de rechtbank gedagvaard, ten einde vergoeding te er langen voor de schade, kun door de sluiting der school berokkend. De leden van het linkercentrum van het Wetg. Lichaam hebben den 12 eene vergadering gehouden en daarin besloten den markies d Andelarre optedragen, den Keizer met hunne ziens wijze aangaande de ministeriëele crisis bekend te maken. De markies heeft er bij Z. M. op aangedrongen, dat het middel der plebiscieten voortaan slechts in 2 gevallen zal worden toege past, bij het bestaan van gevaar voor de dynastie en bij het brengen van wijzigingen in de organisatie der Kamers. Hij stelde deze concessie als voorwaarde voor het aanblijven van den minister Daru, maar de Keizer verklaarde niet tot de concessie te kunnen besluiten, hoezeer het hem leed deed in gevoelen te moeten verschillen mét een gedeelte der Gedepu teerden, t welk zeer aan zijne dynastie gehecht was. Den 13 heeft de Keizer het ontslag van graaf Daru aan genomen. Aan denden 14 te Rome teruggekeerden gezant de Bannemlle is bevel gezonden, de nota van den graaf niet te overhandigen. Het Journal Officiel behelsde den J 5 decreten van den vorigen dag, waarbij de heer Segris tot minister van finan ciën, de heer Ollivier, minister van justitie a. i. tot minister van buit. zakenen de heer Richardminister van fraaie kunstena. i. tot minister van onderwijs worden benoemd. De liberale dagbladen betreuren de aftreding der verte genwoordigers van het linker-centrum in het kabinet levendig, en geven met aandrang den wensch te kennen, dat deze ge beurtenis niet tot eene nieuwe toenadering tusschen het bewind en de rechterzijde moge leiden. De organen der laatstgenoemde fractie leggen de verwachting aan den dag dat die toenadering niet zal uitblijven. n n d at le le I- ïis an .et an ag Ier

Alkmaarsche Courant | 1870 | | pagina 1