f.root-ltriltanje en Ierland. Turk ije. Vereenigde Slaten. Paraguay. gemeenteraad. 3ngczoubcti Stukken. jStabs-Hicuws;. fttavkt- cu i3 c u v s b c t* i c h t c u Ia eene den 15 gehouden vergadering van het linker-cen- trum heeft de markies d' Andelarre verslag gedaan van eene door hem bij den hertog v. Albufera aangewende poging tot tusie der beide centrums. Verschillende leden waren daar vol- strekt niet mede ingenomen en de vergadering is uiteengegaan, na besloten te hebben, dat elk barer leden zal handelen ge- lijk zijne overtuiging het hem ingaf. Uen 15 is eene reünie van leden der linkerzijde gehouden ten huize van den heer A. Cremieuxwaarbij ook de gede legeerden van 11 democratische panjsehe bladen en van tl departementale oppositiebladen tegenwoordig waren, wier recht om met de Afgevaardigden te beraadslagen de heer Picard betwist heeft, omdat zij daartoe geen mandaat hadden ontvangen. De heer Delesclusze zeide, dat de linker zijde voor alles een republikeinsch manifest moest uitvaardigen, //want (zeide hij) wij willen niet werken in het belang der Orleansen." De heer Ordinaire riep daarop uit: //gij belee- digt onsHij en de journalisten dreigden elkander met gebaren en eene groote opschudding ontstond. De vergade- dering besloot vervolgens, ten aanzien van het plebisciet aantebevelen, dat men eene afkeurende stem zal uitbrengen zonder daardoor echter andere middelen van protest, dat om zich van de stemming te onthouden daaronder begrepen, uitte- sluiten; voorts om onder-comité's in alle kiesdistricten te vesti gen, en om een door de Afgevaardigden der linkerzijde en door de gedelegeerden der pers onderteekend manifest tegen liet ple bisciet uittevaardigen, liet laatste na een levendig debat over de vraagof laatstgenoemde personen aan de onderteekemng zou den deelnemen. Onder de minderheid, die daartegen stemde, bevond zich de heer Picard, die zich, dien ten gevolge, met 10 andere Afgevaardigden, heeft teruggetrokken. Ook de vertegenwoordiger van la Marseillaise heeft zulks gedaan, nadat besloten was het manifest enkel tot het plebisciet te bepalen en geene republikeinsehe geloofsbelijdenis te doen behelzen. L' Opinion Nationale heeft zich van elke deel neming aan de bijeenkomst onthouden, en de redacteur Guéroult heefttot grooten aanstoot der democratische en republikeinsehe partij, het geven van een bevestigend ant woord op de vragen van het plebisciet aangeraden. In een schrijven van den heer Picard, geplaatst m/ Elec- tear Libre, wordt den raad gegeven om bij het plebisciet met //neen" te stemmen. In een schrijven aan den heer Grévy doet hij uitkomendat de Gedeputeerden geenszins de verantwoordelijkheid kunnen aanvaarden voor de door de dagbladen verkondigde stellingen, en betreurt hij het in de laatste dagen voorgevallenehetwelk aan eene scheuring doet geloovendie niet bestaat. In de bureaux van le Reveil is mede een comitcbenoemd. waarvan voorzitter is de heer Delescluszebijzonder bestemd om op de arbeidende klasse te werken. Ook van liberaal-behoudende zijde is een hoofdcomite voor het plebisciet benoemd, waarvan het bureau bestaat uit 2 Senaatsleden, 2 Afgevaardigden en 1 journalist. Eene tot bekostiging der conservatieve propaganda geopende inschrij ving had den 15 reeds het cijfer van 130000, den 18 van 400000 fr. bereikt, waaronder van ieder der barons Roth schild 10000 fr. De heer Mathieueen der hoofden van de rechterzijde, heeft aan den hertog v. Albuferaden leider van het rechter-centrum, geschreven, dat ter zake der volks stemming alle scheidsmuren tusschen de verschillende fractiën der partij van orde behooren te vervallen, en dat rechter- en linker-centrum en rechterzijde elkander de hand moeten reiken, om aan het Keizerrijk eene nieuwe jeugd bijtezetten e i het verbond van het gezag, de orde en de vrijheid te bezegelen. liet Journal des Débats, uitgenoodigd om deel te nemen aan het comité van het rechter-centrum, heeft zulks geweigerd omdat het den schijn niet wil aannemen zich vau liet linker centrum aftescheiden, omdat het eene samenwerking van journalisten met Gedeputeerden in deze onraadzaam acht, en omdat het, hoezeer eene toestemmende beantwoording der vragen van het plebisciet krachtig aanradende, met het ple bisciet zelf zeer weinig is ingenomen. Het manifest der linkerzijdeonderteekend door 17 Alge vaardigden en 9 journalisten, is den 20 verschenen, en be veelt de invulling van het stembriefje met //neen" aanof wel onthouding van de volksstemming. Volgens het manifest, zal de nieuwe constitutie geene regeering des lands door het land doen ontstaanmaar zal het persoonlijke gouvernement zijne meest geduchte prerogatieven behouden. Door //voor te stemmen zou het land van de regeering afstand doen. De Keizer heeft, van verscheidene oudheidkundigen vergezeld, een bezoek gebracht aan de in de voorstad Saint-Victor ontdekte overblijfselen van een gallo-romeinsck amphitheater, dat 128 ellen in doorsnede heeft gehad en 14 a 15000 toe schouwers kon bevatten. De plaats, waar het zich bevonden had, was niet meer met juistheid bekend. De ontdekte ge deelten van het gebouw bevinden zich nog in zeer goeden staat. De aannemer Comté heeft aan den minister van j ustitie geschreven, dat het nooit zijn doel is geweest om //lage wraak" te nemen over den hem door prins Murat aangedanen hoon; dat hij door de bereidvaardigheid van den minister om hem recht te verschaffen reeds genoegzaam bevredigd is, en, zijne aanklacht intrekkende, eene moeilijkheid uit den weg wenscht te ruimen voor den minister "die de vrijheid wil vestigen." Prins Pierre Bonaparte heeft een brief gezonden aan den hoofdredacteur van V Avenir de la Corseter betuiging van zijnen dank voor de ondervonden blijken van sympathie der corsicanen, vooral van de tot het leger behoorende. Ilij zegt ook dank aan alle publicisten, aanzienlijken, oflicieren en man schappen, die zich zijne zaak hebben aangetrokken alsmede aan de officieren en kadets van liet nederlandsche leger, aan de belgische officieren en aan die van het hannoveraansche legioen, die hem hunne belangstelling hebben betoond. Paul Lezurier is den 18, ter zake van hoon, jegens den persoon des Keizers gepleegd, en wegens het zonder voldoende redenen, van oorlogswapenen, veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf en 1000 fr. boete. Naar aanleiding van een door den bankier Mires aan den minister van justitie ingezonden verzoek tot het bijeenroepen van den Hoogen Raad van Justitie, tot het onderzoeken van zijne aanklacht tegen den secretaris van den Senaat Chaix <P Est Angeheeft deze den minister schriftelijk ver zocht om daaraan, zonder consideratie voor zijn persoon, gevolg te willen geven, omdat de waardigheid der rechter lijke macht en van den Senaat eischt, dat de eenige gelegen heid welke zich opdoet om deze aanrandingen te beschamen worde aangegrepen. Senaat. Den 14 is met alg. st. aangenomen het voorstel omtrent de vermindering van het contingent van 18G9 op 90000 man. Daarna is het senatus-consult in behandeling genomen. Aan de algemeene beraadslaging heeft slechts een lid, de baron Dupindeelgenomen. Deze woordvoerder der behoudende partij heeft als zijne overtuiging te kennen gegeven, dat het senatus-consult aanErankrijk liet duurzame en krach tige gouvernement zou schenken, waaraan het behoefte heelt. De artikelen der in het ontwerp opgenomen constitutie en de lijst, der categoriën van personen, waaruit de Keizer voortaan de Senaatsleden moet benoemenzijn vervolgens in eerste lezing aangenomen. De burggraaf de haguéronniere heeft den 18, hij aetweeae lezing, betoogd, dat het senatus-consult uitsluitend aan den liberalen zin des Keizers te danken en dat eene republiek onmogelijk isdat indien het onmogelijke gebeurde en de natie de tot haar gerichte vraag ontkennend mocht beant woorden, Frankrijk weder geheel in revolutie verkeeren zou; in het tegenovergestelde geval zou daarvan het gevolg zijn, dat uit den geest van sommigen het droombeeld verdwijnen moet, alsof Frankrijk door de liberale beweging verzwakt werd. De heeren de PaternalHubert-Dehsle, Leroy Sa ut- Arnaud, de Persigny en de Ségur Aguesseau spraken mede ten gunste van het ontwerp. Den 19 en 20 zijn de artikelen behandeld en verschillende amendementen daarop deels ingetrokken, deels afgewezen, eenigen van ondergeschikten aard echter aangenomen. Ue minister Ollivier heeft vóór de eindstemming gezegd, dat,indien het gouvernement de overwinning bij het plebisciet behaalde, waaromtrent hij geen twijfel koesterde, het bestendig, zon der aarzeling, voorwaarts zou gaan. Hij bracht hulde aan de liberale gevoelens van den Keizer, en zeide ten slotte dat de zegepraal der constitutioneele vrijheid in Frankrijk niet slechts die van het Keizerrijkmaar ook die der natie zou ziju. Zijne rede is levendig toegejuicht. De constitutie werd in haar geheel met eenparige stemmen aangenomen, waarna de vergadering 3 malen den kreet van „leve da Keizer!" heeft aangeheven en is uiteengegaan tot den eersten Donderdagvolgende op het plebisciet (dat op den 8 Mei zal plaats hebben). De door de commissiein overleg met de regeeringaan het senaatsbesluit toegevoegde lijst van de categoriën waaruit de Keizer de Senaatsleden zou kiezenis bij de tweede lezing door haar ingetrokkenten einde de keuze des Keizers on beperkt te latenzij stelde in plaats daarvan voor, dat de benoeming in overleg met de ministers zou geschieden, maar deze bepaling werdhoezeer de minister Ollivier er partij voor trok, op voorstel van graaf Boulay de la Meurthe, met 67 tegen 45 st. verworpen. Engeland. De beroemde abdij van Westminster te Londen is den 18 voor het eerst kosteloos voor het publiek openge steld, 't welk voortaan eiken Maandag zal plaats hebben. 12000 Personen, meestal behoorende tot de arbeidende klasse, maakten van deze gelegenheid gebruik om het merkwaardige gebouw en de daarin geplaatste monumenten te bezichtigen. Den 18 is de verkiezing van den heer Munster, als Alge- vaardigde van het iersche kiesdistrict Mallow, op grond van door hem gepleegde kuiperijenop de aanklacht van den verslagen tegen-candidaat, nietig verklaard. Op den tweeden Paaschdag is in de duinen nabij Brighton de jaarlijksche wapenschouwing over engelsche vrijwilligers gehoudenwaarvoor 26000 gewapenden waren opgekomen. Het spiegelgevecht, voorstellende het afslaan van eene gelande vijandelijke krijgsmacht door een deel der bezetting van Brighton, werd uitstekend uitgevoerd. Te Newcastle en te Manchester zijn den 21 voorraden wapenen en ammunitie in beslag genomen, als verdacht van aan fenians te behooren. Ierland. Te Belfast is den 9 eene kist m beslag geno men welke pieken, geweren en ammunitie inhield, waardoor het vermoeden versterkt is, dat er eene geheime beweging bestaat, waaromtrent de politie reeds eenige mededeelingen ontvangen had. Den 16 heefteen ambtenaar der politie, toevallig in de woning van een smid te Bollymahon komende en onraad bemerkende, onder matrassen en ander huisraad 10 geweren, 8 of 9 pistolen, kruit en lood, 500 geweersloten en verscheidene half voltooide geweren ontdekt. Te lloly Cross, nabij Hurles, graafschap Munster, is een opzichter van landerijen, met name Kurlow, en te Derry een koopman vermoord. De landverhuizing neemt weder zeer toe, zoodat er niet genoeg stoomschepen in de vaart zijn en eene boot meer in dienst gesteld moest worden. Msgr. Pluym is er toe overgegaan om de 38 armenische priesters, die tegen den patriarch Hassoun in verzet waren gekomen, in hunne geestelijke bediening en waardigheden te schorsen. Een lid der orthodoxen onder de armenische eatholieken te Konstantinopel is door een der separatisten om het leven gebracht, 't geen ongetwijfeld tot een bloedige weerwraak zou hebben geleid, indien de vicaris-generaal van msgr. Hassoun en msgr. Pluym niet al het mogelijke hadden gedaan om de gemoederen tot bedaren te brengen. De grootvizier heeft verklaard, dat aan het recht in deze zaak volkomen zijn loop zal worden gelaten en dat de rechten van het patriarchaat zullen worden gehandhaafd. De regeering heeft, ter zake der sedert 10 jaren aan hangige en door de buigaren aan hare uitspraak onderworpen geschillen met het grieksche patriarchaat, een firman uitge vaardigd waarbij aan de wenschen en grieven der buigaren toete°-even en hunne Kerk, hunne geestelijken en het bur gerlijk beheer der kerkelijke goederen in Bulgarije schier geheel aan dat patriarchaat onttrokken worden. De patriarch Gregorius en de gezamenlijke leden der grieksche synode hebben daarop een brief gericht aan den grootvizier, waarin zij verklaren in liet bedoelde ultimatum niet te kunnen be- rusten, en het bijeenroepen van een oecumenisch concilie te wenschen, welks uitspraak voor beide partijen alleen ver bindende kracht zou hebben. Yan de City of Bostoneene der groote mailbooten van de Lloyds-Stoomboot-Maatschappij, den 25 Jan. meteen groot aantal passagiers van Nieuw-York naar Liverpool vertrokken, is sedert niets meer vernomen. Het hooggerechtshof heeft besloten om zijne vroegere beslissing te handhaven, dat aan fe, Legal Tender Artwelke het papieren geld tot wettig betaalmiddel verhief, geene te rugwerkende kracht op contractenwelke vóór de afkondi ging van de wet waren aangegaanmoet worden toegekend. Huis der Afgevaardigden. Naar aanleiding van een rapport van den minister van marine over het overzeilen van het oorlogschip Oneida door de engelsche pakketboot Bombay, is eene motie aangenomen en naar den Senaat gezonden, waarbij den minister opgedragen wordt om een onderzoek intestellen naar de verantwoordelijkheid van den kapitein der Bombay. Met 94 tegen 32 stemmen is aangenomen eene door den heer Cullom voorgestelde wet, ten doel hebbende om de veelwijverij uit Utah te verdrijven, door hen die er zich aan schuldig maken het burgerrecht te ontnemen en aan andere straffen te onderwerpen. Dewijl het niet ontbrak aan leden, die goede gevolgen verwachtten van uitbreiding der middelen van gemeenschap en aanraking met de christelijke beschaving of die het verwoesten van een groot deel van den Paciuc- spoorweg vreesden, indien de mormonen tot eene nieuwe ver huizing besloten, of die wezen op de krachtige en snelle ont wikkeling van de zoo nijvere en vreedzame kolonie aan het Zoutmeer, is de wet zeer geamendeerd en van hare strengste bepalingen beroofd geworden. Voorts heeft het Huis eene wet goedgekeurd, waarbij het aantal leden van het volgende Congres op 27 5 gebracht wordt, zonder de Vertegenwoordigers der kortelings toegelaten Staten mede te tellen. Daardoor is het aantal Vertegenwoordigers der Staten van Nieuw-Eugeland verminderd, en dat der Ver tegenwoordigers van de westelijke Staten met 4 vermeerderd. Den 1 Maart zijn de weinig talrijke troepen van Lopez aan de rivier Aquidaban door de braziliauenonder geiil. Camara, overvallen en geslagen. Hij - zelf werd omsingeld verweerde zich wanhopig, werd gesommeerd zich overtegeven, weigerde en stierf met het zwaard in de vuist. Zijne moecler, zusters en verscheidene officieren werden krijgsgevangen ge maakt. Mevr. Lynch (zijne gezellin) is met hare kinneren in het woud gevlucht. Caballc-o bevond zichmet eenige paraguaysche troepen, aan de overzijde der rivier en heelt geen deel aan den strijd genomen. gSiimeiilaiKl. Visscherij. De visschers te Zaandam, door de werken van het Noordzee-kanaal en den spoorweg Zaandam-Amster dam in hunne broodwinningen bedreigd, wenschen zich naar eene gemeente diiiter bij de Zuiderzee te verplaatsen, en hebben zich met een adres om ondersteuning daartoe tot den Koning gewend. Onderwijs. De gemeenteraad te Arnhem lieeit. tot ae oprichting eeuer school van middelbaar onderwijs voor meis jes besloten. Het departement van het Nut zal een daaraan behoorend gebouw tot dit doel inrichten en aan de gemeente verhuren. Aanbestedingen. Voor het bepuinen van den Buueweg te Heyloo is minste inschrijver geweest J. Oldenburg te Bergen, voor 958. Den 16, te Amsterdam, door de genie, het bouwen van 4 buskruitmagazijnen op de bestaande fundamenten en van 4 wachterswoningen daarbij, allen in de stelling van Amster dam, aan J. Gulman, voor' f 36.800; te Hecrenveenhet bouwen van een postkantoor en directeurswoning, aan P. Dijkstra, voor 10.400; te Utrecht het maken van eene brug met steenen landhoofden en ijzeren dubbele bascule ter ver- vanging der bestaande Willemsbrug, minste inschr. J. v. d. Lip. voor t 38.300. Giften. Wijlen de heer A. Hulsen, vroeger koopvaardij kapitein, laatst assuradeur te Amsterdam, heeft zijne nala tenschap, onder den last van een aantal legaten en periodieke uitkeeringenvermaakt aan het collegie Zeemanshoop, als beheerende het weldadig Zeemansfonds. De oud-gouv.-genl. van Neerl. Indie Stoet v. d. Beele heeft voor 10000 ingeschreven voor het fonds, ten behoeve der nagelaten betrekkingen van den indisthen journalist Lion. Voor de noodlijdenden door de doorbraak van den Bul- lewijkcrpolder is sedert de vorige opgaaf ingekomen f4929,76, waaronder 1425,62s als opbrengst eener te Abcoude-Proostdij en Abcoude-Baambrugge door 2 dames gehouden l°ter\) eu daarenboven bij haar ontvangen giften. Het totaal bedrag is alsnu 9592,23. Bevolking. Op 31 Dec. bedroeg het aantal inwoners der gemeente Groningen 37.895. Overleden den 19, te 's Gravenhage, de beroemde land schapschilder Andreas Schelfhout, commandeur van de Eiken kroon, ridder van den Ned. Leeuw en van de Leopoldsorde, geb. te Amsterdam 16 Febr. 1787. Kosthuis voor werklieden. Het bestuur der Maat schappij voor den Werkenden Stand te Amsterdam is ge machtigd om eene leening van 25000 te sluiten, tot oprichting van een kosthuis, bestemd tot verschaffing van ochtend-, middag- en avondeten en nachtverblijf tegen ge ringen prijs aan den werkman. juristendag. Op eene den 11 te 's Gravenhage, onder voorzitting van prof. Goudsmitgehouden vergadering van eenige rechtsgeleerden, is een voorloopig comité benoemd voor het vestigen van een N cderlandschen Juristendag. Gratie. Z. M. heeft aan Dirkje Veldhuizen, die in Juli 1869 door het hof van Utrecht wegens moedwillige brand stichting was ter dood veroordeeld, welke straf door H. D. in September door tuchthuisstraf van 10 jaren, en in No vember (na het ontdekken van haren werkelijken leeftijd) door correctioneele gevangenisstraf van gelijken duur ver vangen was, thans volledige kwijtschelding van haren nog overigen straftijd verleendhebbende het bestuur van het genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen zich, op verzoek van den minister van justitie, bereid verklaard, zich het lot van dit meisje aantetrekken. In den Dierentuin Natura artis magistra te Amsterdam zijn den 20 twee nijlpaarden geboreneen van het mannelijk en een van het vrouwelijk geslacht, Mevr. Storm - v. d. Chijs de veelzijdig ontwikkelde en kloeke reizigster, wier reisindrukken in de Bott. Courant met zooveel genoegen werden gelezen, heeft na haar schrijven van 23 Febr. uit Girgenti op Siciliëniets meer van zich doen hooren. Men vreest, dat zij op hare reis naar Salerno in handen van roovers gevallen en misschien vermoord is. Staats-loterij. Trekking der 2e klasse. No. 1256 f 20000, No 8151 5000, No. 14171 2000, No. 4502 en 8032 t 1500, No. 968, 6590, 7684, 9374 en 17838 1000. Met den laatsten dezer maand wordt het bureau der ingenieurs, belast met den aanleg der staatsspoorwegenvau hier overgebracht naar Amsterdam en verlaten zij en de ver dere geëmployeerden onze gemeente, waarin zij eenige jaren, zeer ten genoegen der burgerij, met welke zij in aangename verstandhouding verkeerden, mochten doorbrengen. Wij hopen, dat zij een goeden indruk van Alkmaar en zijne ingezetenen met zich mogen nemen enonder de leiding van hunnen bekwamen chef, met gelukkigen uitslag mogen medewerken tot het tot stand brengen der belangrijke werken in en bij de hoofdstad, die, aan hunne zorg en kunde toevertrouwd en te danken, den aanleg der staatsspoorwegen voltooien en hunne eer verkondigen zullen. Zitting van den 20 April 1870. No. 6. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 12 leden. Afwezig de heeren Mr. Wvan der Kaay, T. L. Room, Dr. L. de Sonnaville. De vergadering door den voorzitter geopend zijnde, worden 1De notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Daarna zijn medegedeeld: 2. Brief van Burg. en Weth., ten geleide van het ver slag omtrent den toestand der gemeente over 1869, ingerigt naar de deswege bestaande voorschriften. Voor kennisgeving aangenomen, zullende het verslag, zoodra het gedrukt is, worden rondgedeeld. 3. Brief ten geleide van een concept-besluit, strekkende om van den post voor onvoorziene uitgaven der gemeente- begrooting voor 1869 een bedrag van 1959,05 s afteschrijven en overteschrijven op eenige overschreden artikelen van uit gaaf op die begrooting. Gesteld in handen der vaste commissie van financiën om berigt en raad. 4. Verzoek van den heer Mr. P. van Bemmelen om, op grond van woonplaatsverandering, ontslag uit de betrekking van lid der plaatselijke schoolcommissie; commissie van toezigtover het middelb. onderwijs curator der latijnsehe school te Alkmaar. Onder dankbetuiging voor de in die betrekkingen bewezen diensten het gevraagde ontslag eervol verleend. 5. Verzoek van Mej. de wed. G. Cloeck, om vergunning tot omheining der mestfaalt achter eene harer stallingen nabij de stads Vest, ter hoogte der Friesche draaibrug, tenzij de Vest aldaar mogt worden afgegraven, in welk geval zij dat plan uitstelt. Geretwoijeerd aan Burg. en Weth. om berigt en raad. 6. Wordt op voorstel van den voorzitter besloten tot de afvaardiging eener commissie om Z. M. den Koning bij HDZ. jaarlijksch bezoek te Amsterdam de betuiging van eerbied en hulde van het bestuur en de burgerij dezer gemeente overtebrengen, welke commissie zal bestaan uit den burgemeester, twee leden van den Raad en den secretaris. Daarna is overgegaan tot de benoeming van twee leden van den Raad. Bij de le vrije stemming worden uitgebragt op den heer Vonk 8, op den heer Verhoef 5, op ieder der heeren Nuhout vau der Veen, van der Kaay en Blom 2 stemmen en 1 stem op ieder der heeren Bruinvis de Lange, van den Berg, van der Drift en de Dieu Fontein Verschuir. De heer V onk was alzoo benoemd. Bij de 2« vrije stemming bekwam de heer Verhoef 5, de heer Blom 2de heeren van der Kaay, Nuhout van der Veen, van der Drift en de Dieu Fontein Verschuir ieder 1 stem, terwijl een blanco billet werd gevonden. Bij de daarop gevolgde herstemming tusschen de heeren Verhoef en Blom werd eerstgenoemde met 8 stemmen be noemd, terwijl de heer Blom 4 stemmen bekwam. 7. Is overgegaan tot de benoeming eener le helpster bij het onderwijs in de vrouwelijke handwerken aan de openbare armenschool alhier, waarvoor in de vorige vergadering eene voordragt was ingekomen. Met 11 stemmen wordt benoemd A. E. Bakker, 2" helpster bij dat onderwijs, één blanco billet werd gevonden. 8. De vergadering wordt gesloten. De kermis heeft ons weder een aantal vermomde bedelaars toegezondendaarin van gewone bedelaars onderscheiden, dat^zij gewapend zijn met een viool, fluit of draaiorgel, t welk hun het voorrecht schenkt om het gehoor pijnlijk te kwellen en ongestraft de hand voor eene gift geopend te houdenwaarvoor een arme zieldoor ziekte gebrek aan werk, wintertijd of schrale ondersteuning der diaconiën tot bedelen genoodzaakt, met gevangenis ot opzending naar de Ommerschans wordt gestraft. Men zou hem, die zich over dat kermisvolk beklaagt, den raad kunnen geven//onthoud het uwe almoezen, en dwingt het dus ons met weder te bezoeken," indien de toepassing daarvoor niet zeer bezwaarlijk viel. De'kermis-bedelaars hebben n.L, behalve het genoemde, noi; iets wat hen van de gewone onderscheidt, en wel hunne onbeschaamdheid. Niet slechts dat zij zich herhaalde malen op denzelfden dag aanmelden, maar zij dringen de huizen binnen en durven eene weigering met de uitgezochtste scheld woorden en verwenschingen te beantwoorden. Velen geven dus uit vrees voor mondelinge beleediging, ook wel uit vrees voor nachtelijke beschadiging hunner woningen, liet ware daarom wenschelijk, dat het stedelijk bestuur kon besluiten, om voortaan geene vergunning te verleenen aan zoogenaamde reizende straatmuzikantendie teren ten kosten van het algemeen, het doorgaans beter hebben dan menig nijver hand werksman en, evens als de hun verwante kunstenmakers, een ras van nuttelooze parasieten helpen in stand houden. H. Tot Secretaris van den polder de Zijpe is benoemd de heer A. P. Burger, alhier. De aftevering der dienstplichtigen voor de nationale militie uit deze gemeente (alsmede die van Akersloot, Heijloo en Limmen en uit de militie-kantons 5—8) zal geschieden te Haarlem, in den Doelen, op 12 Mei a.s„ 's voormiddags 9 uren, behalve de lotelingen die zich voor de zeemilitie hebben aangemeld, die op 3 Mei, nmde 's morgens 9 uren, met de lotelingen der kantons 12 15 en 21 (Alkmaar en de 3 bovengenoemde gemeenten uitgezonderd) zullen afgeleverd worden in het locaal Tivoli, te Helder, werwaarts van Am sterdam een extra-trein zal rijden, van Alkmaar vertrekkende te 7 u. 45 m. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 17 Apr. Willem Geerkete Monnickendamen Christina Lucia Ezermante Alkmaar. 21 Fredericus Gerardus Kaag en Klasina Zicart, belden alhier, eerstgen. onl. te Hoorn. Mr. Willem Tim mer Eckelboom en Elisabeth Johanna de heer. Jan Mooij, wedr. van Jacoba Snieder, en Maartje Jonker, wed. Jacob Madderombeiden te Broek op Lange- dijk, eerstgenoemde onlangs alhier. GETROUWD. 17 Apr. Jan Zondag, wedr. van Grietje Pover en Klaasje Krep, wed. van Jacobus Hendricus Pauw. 21 Hendricus Antonius van Woerden, wedr. van Maria Geertruijda Ibink en Maria Elisabeth Hoogvorst, wed. van Pieter Gerardus Roelofswaart. GEBOREN. 16 Apr. Cornells, Z. van Klaas van der Oord en Elisabeth Hat. 17 Adriana Alida, D. van Jan Otto en Adriana Spruit. Adriaan Meindert, Z. van Dirk Johannesde Jong en Johanna Luwina Posthumus. Neeltje, D. van Gerrit Jan Bruijns en Neeltje de Bondt. 18 Syes, Z. van Freerk Pietersma en Agnes Josephina Dammer. Antje, D. van Bartholomeus Duits eu Antje Koster. 19 Wilhelmus Hermanns Josephus, Z. van Willem Veer en Johanna Broese. Geertruxda Johanna, D. van Gerrit Snip en Antje Vaartjes. Anna Maria, D. van Johannes Martinus Elb'urg en Antje Cabri. Johannes Llendricus Josephus Dominicus, Z. van Ge rardus Ludovicus van Rijsewijck en (Maria Catharina Snijders. 20 Cornells, L. van Jan Kooij en Trijntje Glijnes. 22 Jacob en IjeentjeZ. en D. van Sjerk Klak en Syke Nijp, wonende te Abbekerk. OVERLEDEN. 16 Apr. Geertruida AntomaD. van Hendrik llenning en Anna Petronella van de Pol, 16 w. /ia-co» Matthijs, Z. van Jan Kuijs en Antje Brakenhoft 7 w. CornellsZ. van Gerrit Belleman en Geertje Molenaar, 3 w. 19 Maria Catharina Fiescher, echtgen. van Adnanus Oortmeijer, 58 j. en 11 m. 21 Cornelia, D. van Karei Eduard Scheld en Wilhel- mina Johanna Verhoeven, 13 m. Alkmaar 19 Apr. Ter voorjaarsmarkt zijn aangevoerd 1870 koeien. Door de schraalte van gras was de liandei stug; evenwel waren de prijzen hoog. 20 Apr. Aangevoerd 63 Paarden f 40 a 600. 22 Apr. Kleine kaas 32.50, commissie f 25 middel bare dito 27.50, laagste prijs f 12. aangevoerd "J62 stepels, wegende 71866 kilogrammen. Aangevoerd runn 1000 hecto liters Graan, waaronder 350 hectol. tarwe en 450 hectol. haver. De markt was zeer lusteloos en het verkoopen was moeielijk. Gerst iets meer gevraagd. Erwten zonder vraag.

Alkmaarsche Courant | 1870 | | pagina 2