nr No. 18. Tweeenzeventigste J aar gang. 1870. ZONDAG 1 MEI. if (Officieel ©cbccltc Pruisen. Kerkelijke Staat. Spanje. effitckclijfcöchc Berichten. It cl gi c. Oostcnr(jk.-lloiigar)je. Italië. Frankrijk. r - 'i r A L K I A A C CO Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal 0,65, franco per post f 0,S0, afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers 1 i EKMV COSTER ZOON. De A dvertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in liet eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR Gezien de beschikking van den Heer Commissaris des Ko- nings in de Provincie Noord-Holland, van 22 April 18/0, 3* afdeeling A, No. (verzameling circulaires No. 21), houdende bepaling omtrent den tijd der afgifte van de ver klaringen van aangifte voor de Personele Belasting en het Regt van Patent, over de dienst van 18£7 en art. 30 2 der wet van 29 Maart 1833 (Staatsblad No. 4.) Maken aan de Ingezetenen dezer Gemeente bekend Dat de Ontvanger der Directe Belastingen alhier, aan hunne woningen, te beginnen met Woensdag 4 Mei aanstaande, zal doen bezorgen een beschrijvings-biilet, hetwelk inhoudt eene korte schets van de grondslagen der voornoemde Belas ting ziinde 1°. De Huurwaarde. 2". Deuren en Vensters. Haardsteden. 4". Het Mobilair. 5°. DeDienst-enWerkboden. 6°. Paarden. waarbij aan ieder ingezeten de noodige vragen dienaangaande ter beantwoording worden voorgesteld en hetgeen binnen acht dagen na de uitreiking ingevuld van wege dien Ont vanger wordt teruggehaald. Dat zij, welke bij het bezorgen der billetten of ook bij het terughalen daarvan mogten zijn overgeslagen, zich in geen geval kunnen beroepen op zoodanig verzuim, maar integendeel gehouden zijn om de vereischte en behoorlijk ingevulde ver klaring, vóór of uiterlijk op 16 Mei eerstkomende, in te dienen ten kantore des Ontvangers, alwaar de billetten ter invulling steeds verkrijgbaar zijn. Dat ieder gehouden is, de te doene aangifte te onderteekenen en ingeval iemand niet kan schrijven, invulling in zijnen naam door den Ontvanger of diens gemagtigde te doen bewerk stelligen, met vermelding der redenen waarom, in tegen woordigheid van een derden persoon, die de aangifte, na voorlezing met den Ontvanger of zijn gemagtigdezal teekenen. Zij verwittigen voorts, dat als tegenschatters ïngev1"- bovenaangehaald wetsartikel zijn benoemd: Dirk Julsing, Jan Dekker, Jan Metz Burknnk en Jan Ringers, en dat de bevolking dezer gemeente, voor zooveel zij tot maatstaf van sommige grondslagen der belasting dienen moet, bedraagt een getal van 11411 zielen. Burgemeester en Wethouders vermanen de Ingezetenen, om met de meeste naauwkeurigheid binnen den bepaalden termijn hunne beschrijvings-billetten intevullen ter bevor dering van den geregelden afloop der beschrijving en ter voorkoming van de toepassing der boeten en straffen, tegen valschheid en onnaauwkeurigheid der invulling vastgesteld. Buroemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. oo /inrit 1870 De Secretaris, 20 Apnl 1870. NUHOUT van dek YEEN. aan- le-Moustier, waarvan deze geene cassatie heeft doen teekenenveranderd in levenslange tuchthuisstraf. Den 20 heeft het hof van appèl te Brussel uitspraak ge daan in de ziak der erfgenamen van Jan v. Rijswijck tegen den antwerpschen Afgevaardigde de Laet. De publicist r. Rijswijck was wegens zijne artikelen in den Koophandel, waarin de Laet van knoeierijen met de Maatschappij-1 bry beschuldigd werdtot gevangenisstraf veroordeeld en na een verblijf van 20 dagen in de gevangenis overleden. Zijne erven eisehton nu eene schadevergoeding van 100,000 fr. en openbaarmaking van het vonnis van het hof, waarbij het vroegere vonnis herroepen was. Het hof heeft de voorloo- pige uitkeering eener schadevergoeding van 5000 fr. toege staan alsmede de plaatsingten kosten van den gedaagde der vonnissen van 7 Maart en 20 April in de dagbladen, onder het opschrift: '/gerechtelijke eerherstelling en den eischers voorts vergund om hunne bewering, dat den dood van v. Rijswijck het gevolg zijner gevangenzetting zou zijn geweest, met nadere bewijzen te staven. Door het springen van een stoomketel in eene groote spinnerij bij de poort van Hal, te Brussel, zijn 9 personen om het leven gekomen en 3 sedert aan hunne wonden bezweken. De KAMER van KOOPHANDEL en EABRIEKEN te ALKMAAR maakt bekend, dat van Maandag 2 tot Zaturdag 7 Mei e.k., van 's voormiddags 10 tot ^s na middags 2 ure, in haar gewoon lokaal op het Stadhuis, ter lezing zullen liggen: 1. Statistiek van het Koningrijk der Nederlanden, behelzende de staten van de in-, uit- en doorgevoerde voornaamste handelsartikelen gedurende de maand February 1870. 2. Een opgaaf van den handel en de scheepvaart van Groot- Brittanje en Ierland, gedurende de maand November en de overige maanden van 1869. 3. Algemeen overzigt van den Belgischen buitenlandschen handel. 4. Statistieke tabellen van de scheepvaart langs den Rijn. 5. Verzameling van konsulaire en andere berigten over nijver heid, handel en scheepvaart 1869, deel III. 1 en 2. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd. Alkmaar, E- M. AGHINA, Voorzitter. 30 April. 1870. J. P. KRAAKMAN, Secretaris. Het chineesche gezantschap is den 22 uit Petersburg te Berlijn aangekomen en den 25 naar Brussel vertrokken. De regeering van Schwarzburg-Rndolstadt heeft aan den Bondsraad kennis gegeven, dat zij buiten staat is aan hare geldelijke verplichtingen jegens het Verbond te voldoen, dewijl de Landdag van het Vorstendom geweigerd heeft in eene verhooging der belastingen te bewilligen. Te Breslau hebben verschillende aannemers voorgenomen om, met het oog op de dikwijls plotselinge werkstakingen der arbeidersgeene nieuwe ondernemingen te wagenmaar hunne kapitalen op eene andere wijze vruchtbaar te maken. Noordduitsche Rijksdag. Den 21 is op voorstel van den heer Miguel besloten, om bij den Bondskanselier aante- drmgen op het indienen van een ontwerp tot regeling van het verleenen van concessiën voor den aanleg en exploitatie van spoorwegen. Tolparlement. In de eerste vergadering waren van de 382 slechts 145, in de tweede niet meer dan 174 tegen woordig. Een aanvraag om verlof van den wurtembergsohen president-minister v. Varnbïder, ter zake zijner drukke ambts bezigheden, werd van de hand gewezen. Den 25 is dr. Simson tot voorzitter en zijn de prins v. Uohenlohe en de hertog v. Ujest tot ondervoorzitters verkozen, respectievelijk met 183, 179 en 165 van de 207 stemmen. Door den heer Bamberger werd voorgesteld om de be oogde hervorming van het muntstelsel Diet alleen voor het Noordduitsch-Verbond in werking te doen treden, maar ook als eene zaak van het Tolverbond te beschouwen en de daaromtrent intestellen enquête tot de zuidduitsche Staten uittestrekken. Zijn voorstel werd door leden van alle frac- tiën en ook door een aantal zuidduitsche Afgevaardigden ondersteund. Den 27 is het met Mexico gesloten handelsverdrag aan genomen, onder voorwahrde, dat eenige bepalingen van hetzelve zullen worden gewijzigd. Een armenische bisschop is met zijnen secretaris en tolk door de inquisitie in hechtenis genomen en heeft te vergeefs de bescherming van den fransehen gezant ingeroepen. De turksche gezant te Florence heeft zich de zaak aangetrokken, doch van kardinaal Antonelli ten antwoord bekomen, dat catholieke priesters, tot welken Staat zij ook mogen be- hooren te Rome alleen onderdanen van den Paus zijn onder de inquisitie staan {Allg. Zeit.). De duitsche bisschop Hefele heeft te Napels eene brochure uitgegeven ter wederlegging der artikelen van de Civilta Cattolica, waarin de veroordeeling wegens ketterij van Paus Honorius door een concilie zooveel mogelijk was wegge redeneerd. Ook de kardinaal Rauscher heeft zijne beschouwingen over het concilie en het dogma der onfeilbaarheid te Napels in het licht gegeven, en zich daarmede in de voorste gelederen der oppositie begeven. Hij acht het bijeenroepen van het con cilie zeer ontijdig, dewijl er geene dringende redenen be stonden, en de onfeilbaarheid een onmogelijk leerstuk, omdat er nooit aan geloofd is en nooit aan geloofd zal worden {Presse). De kardinaal-aartsbisschop van Viterbo en de bisschop van Albenga zijn overleden, de eerste 59 jaren, de laatste die te Florence, op weg naar zijn bisdom stierf84 jaren oud. Den 23 hebben verscheidene bisschoppen, in naam der meerderheid, den Paus een nieuw postulatum aangeboden, waarbij op het zoo spoedig mogelijk aanvangen van de be raadslagingen over het punt der onfeilbaarheid wordt aan gedrongen. Zij hebben een gunstig antwoord bekomen. In de op 25 April gehouden derde algemeene vergadering van het concilie is het schema de Fide met eenparige (664) stemmen aangenomen. Van de 100 daarop voorgestelde amendementen had de oommissie er slechts 2 aannemelijk geoordeelden in de congregatie van den 19 had men zich nagenoeg eenparig met deze zienswijze vereenigd. De meeste der te Rome vertoevende fransche bisschoppen hebben aan de priesters in Iiunne diocesen machtiging en zelfs aanbeveling gezonden om aan het plebisciet deeltenemen. Men verzekert, dat de Paus bepaald geweigerd heeft om de fransche nota ter kennis van het concilie te brengen. Volgens het Mémorial-Diplomatique, heeft Z. H. bij het ont vangen der nota gezegd, dat de Kerk altijd acht geslagen heeft op den toestand, waarin de Staten ten gevolge van de eischen der bevolking en van de gebreken van den tijdgeest verkeeren. De vertegenwoordigers der overige mogendheden zouden aan den kardinaal Antonelli nota's overhandigd hebben ter ondersteuning van die van Frankrijk. POSTKANTOOR TE ALKMAAR. Dienst van 1 Mei tot 1 October 1870. Het Kantoor is geopend: ALLE WERKDAGEN. Voor den middag van 7 tot 8juur. h n e 9 j- ff 12 Na 3j ff ff ff ff 6 7y ff 81 10 DES ZONDAGS. Voorden middag van 7 tot 8J- 9^ 12 Na 6 7 Billettenverdere omschrijving der dienstregeling van het kantoor vermeldendezijn zoowel aan het postkantoor als bij de brievenbestellers verkrijgbaar. Alkmaar, 1)e Directeur, 30 April 1870. GOUWE. POLITIE. Ter terugbekoming is aan het commissariaat van politie voorhanden het navolgende gevondenealseen sleutel met houten knop, een zilveren oorhanger, een gouden oorbelletje met bloedkoralen steentje, een stalen broche en een zicart merrinos vrouwenzak, waarin eene portemonnaie met eenig geld. Bij besluit van 19 April heeft de Koning het door het hof van Henegouwen uitgesproken doodvonnis tegen Dessous- OOSTENRIJK. Bij keizerlijk besluit wordt eene amnestie verleend voor alle drukpers-overtredingen, welke niet met andere misdrijven samenhingen, waaromtrent het hoogge rechtshof eene wijziging der straf zal moeten bepalen. De nog aanhangige drukpersprocessen worden gestaakt, voor zoo ver zij niet op eene aanklacht der beleedigde partij rusten. Tusschen de ministers Taajfe en Potocki is de schikking getroffen, waarbij de eerste de ontbinding van het Huis der Afgevaardigden goedgekeurd en voorloopig van eene ont binding der Landdagen afgezien, de laatste het voor nemen opgegeven heeft om te Weenen eene vergadering der aanvoerders van alle partijen uit de verschillende Kroon landen bijeenteroepen. HONGARIJE. De heer Miko is van zijne betrekking van minister van openbare werken ontheven en zijn depar tement voorloopig aan den heer Corves opgedragen. Senaat. Den 2S heeft de minister Sella medegedeeld, dat hij gelden genoeg beschikbaar had om de met Juli ver vallen rente te betalen. De credietwet werd 73 tegen 2 st aangenomen. Huis der Afgevaardigden. Een der leden heeft een wetsvoorstel ingediend, strekkende tot opheffing van den gedwongen koers der bankbiljetten. De hertog v. M ont pensier is den 17 te Sevilla aangekomen, en aldaar met veel onderscheiding en blijken van sympathie ontvangen, zelts is hem eene schitterende serenade gebracht. Het hof van appèl te Barcelona heeft 2 in eersten aanleg veroordeelde burgers, die aan het slot van een kiezers manifest de woorden //leve de democratische federale repu bliek!" gebezigd hadden, van alle rechtsvervolging ontslagen, dewijl dergelijke uitdrukkingen, indien zij niet als bedreiging of als rechtstreeksch middel tot storing der orde worden gebruikt, als een wensch voor de toekomst moeten worden beschouwd. Inwoners van Catalonie hebben aan de Cortes een ver zoekschrift ingediend, ten doel hebbende de verheffing van den maarschalk Espartero tot Koning. De Paus heeft de aan de geestelijkheid verstrekte instruc- tiën betreffende het formulier van den eed gehandhaafd; derhalve wordt de geestelijkheid gemachtigd den eed afte leggen indien de regeering verklaartdat de grondwet niets bevat wat tegen de wetten der Kerk indruischt. In den avond van den 26 zijn te Alcala-Selva (Teruel) en te Santjago (Galicie) ongeregeldheden voorgevallen. Te Santjago werden ongeveer 100 personen gearresteerd. De erfgenamen van den infant don Enrico hebbenbij schrijven van den oudsten zoon aan de Sujfragia Universale met verontwaardiging de hun door den krijgsraad toegekende schadevergoeding van 30000 fr. van de band gewezen. Zij hopen eenmaal hunne rekening met Montpensier te vereffenen, maar met minder geld. Cortes. Den 20 heeft de heer Py y Margall getracht de gebeurtenissen in Catalonie op rekening van den kapitein generaal van dat gewest te stellendie door zijne overdreven maatregelen eene aanvankelijk onbeteekenende beweging in een formeelen opstand zou veranderd hebben. De heer Figueras eischte het in beschuldiging stellen der burgerlijke en militaire overheid van Barcelona. De minister Rivero verdedigde de handelwijze der autoriteiten krachtdadig en betoogde, dat men tegenover eene welgewapende en geducht verschanste insürgenten-macht van ruim 2000 man niets anders had kunnen handelen dan geschied is. Het voorstel- Figueras werd verworpen, het andere ingetrokken. Den 21 heeft de carlistische partij aangedrongen op het overleggen der stukken betreffende het rechtsgeding van den hertog v. Montpensier. De heer Ochoa beweerde, dat de openbare meening diep verontwaardigd was over het door den krijgsraad gevelde vonnis. De maarschalk Prim voerde daartegen aan, dat het vonnis door ieder billijk en wettig werd genoemd, behalve door de carlistische fractie. Bij het behandelen der nieuwe kieswet is, met 96 tegen 81 st., verworpen het artikel, waarbij het vervullen van het mandaat van Afgevaardigde onvereenigbaar werd verklaard met het bekleeden van elke andere betrekking. De discussie over de constitutie van Porto-Rico is ge schorst, omdat de nieuwe minister van koloniën tegen het verleenen van het algemeene stemrecht aan de koloniën en voor de verkiezing harer Afgevaardigden door de koloniale Raden is. De aannemer Comté heeft, bij schrijven aan le Reveileen minder edelmoedige reden gegeven voor de intrekking zijner aanklacht tegen prins Joachim Murat, dan in zijnen brief aan den minister Ollivier. Hij zegt n. 1., dat hem door het on voldoende der verklaringen van vreesachtige of afhankelijke getuigen en door de mogelijke partijdigheid dar jury zeer licht zijn eisch ontzegd zou kunnen zijn, waarna men hem waarschijnlijk voor een kwaadwilligen betichter zou hebben uitgekreten. Het keizerlijk gerechtshof te Parijs heeft de heeren E. en 1. Pereire en Salvador veroordeeld tot vergoeding van kosten, schaden en interessen aan de koopers van schuldbrieven van de Immobilïère, uitgegeven van 19 Mei '64 tot April '67, gedurende welken tijd de veroordeelden kennis droegen van den ongunst.igen staat van zaken. De overige beklaagden zijn geacht daarvan niet volledig ingelicht te zijn geweest en dus vrijgesproken. De Maatschappij der Immobiliere is voor de uitbetaling dezer schadevergoeding verantwoordelijk gesteld. De vroeger gemaakte schikking ten aanzien eener schadevergoeding van 36 miljoen blijft uitsluitend ten bate der eerste aandeelhouders. Verscheidene familiën in de parijsche voorstad Saint-Ger main hebben den rouw aangenomen wegens het overlijden van de hertogin v. Berry, en de feesten, welke in legiti- mistische kringen moesten plaats hebben, zijn afgezegd. Le Figaro is den 20 met een rouwrand in het licht verschenen. De minister Ollivier heeft gemeend de instruetiën van graaf Daru niet te moeten wijzigen, dewijl hij slechts waarnemend minister van buit. zaken en de nota aan de pauselijk eregee- ring ter kennis der catholieke mogendheden gebracht is. De heer de Banneville heeft dan ook den 23 de nota aan den Paus medegedeeld. Den 19 hebben 600 a 700 parijsche studenten den heer Gambetta een banket aangeboden, waarbij hij verklaarde, met hart en ziel de vestiging der republiek te wenschenmaar de republiek met orde en vastheidniet door middel van omwenteling en burgeroorlog, maar van overtuiging en pro paganda. Een der gasten is verplicht geweest zich te ver wijderen, na het aanheffen van den kreet ffleve de Keizer!" Bij keizerlijk decreet van den 23 wordt het volk tegen 8 Mei opgeroepen om zijn oordeel te zeggen over een ple bisciet van den volgende inhoud//Het volk keurt de vrij zinnige hervormingen goed, die sedert 1860 door den Keizer, met medewerking des groote staatslichamen, in de constitutie zijn gebracht, en het bekrachtigt het senatus-consult van 20 April 1870." De Keizer heeft, ter zake van het plebisciet, eene procla matie uitgevaardigd, waarin hij de bevolking een nieuw bewijs van vertrouwen vraagt, door een toestemmend antwoord op de gestelde vraag, waardoor zij de revolutionaire bedreigingen bezweren, de orde en de vrijheid op een hechten grondslag vestigen, en de overdracht der Kroon aan 's Keizers zoon gemakkelijker maken zal. Door de ministers is eene circulaire aan de ambtenaren gericht, waarin zij o.a. zeggen: ffdoor //ja" te antwoorden stemt gij voor de vrijheid. De ware vrienden der vrijheid zullen aan onze zijde gaankan het hun onbekend zijn, dat neen" te antwoorden kracht zou geven aan hen, die de hervormingen van het Keizerrijk slechts bestrijden, ten einde de staatkundige en maatschappelijke orde van zaken te ver nietigen, waaraan Frankrijk zijne grootheid dankt?" De minister van binn. zaken heeft de prefecten kenms gegeven van het besluit der regeering, om het houden van openbare staatkundige vergaderingen, ter raadpleging over het plebisciet, te vergunnen van den dag der uitvaardiging van het decreet tot bijeenroeping der kiezers tot den vijfden dag vóór de volksstemming, en dus gedurende 10 dagen; onder

Alkmaarsche Courant | 1870 | | pagina 1