«r- Groot-Ilrittanje en Ierland. Griekenland. Turkije. Vereenigcle Stalen. Ga B'luta. II r a x i 1 i e Blinnciilaiitl. Jugczottbcu S&htfikcu. toepassing van nagenoeg al de voorschriften der wet op de kiezersvergaderingen. Bij het plebisciet-comité van het rechter-eentrum is 30000 fr. ontvangen van het syndicaat der wissel-agenten van de parijsche beurs. Het comité zal van de door den minister Ollivier in de laatste zitting van den Senaat gehouden rede 10 miljoen exemplaren onder de kiezers doen verspreidenwaarvan de kosten gedragen worden door de //Cercle Impérial." V TJnion en la Gazette de France maken een manifest open baar, gezamenlijk uitgevaardigd door 2 legitimistische reünies, gehouden aan de bureaux dier bladen, in hetwelk de raad gegeven wordt om //neen" te stemmen. De reünie in het bureau der Gazette verkoos het uitbrengen eener afkeurende stem, de andere achtte het beter, dat men zich van de stem ming onthield. Le Siècle heeft aan het hoofd van haar nummer van den 23 aangekondigd, dat zij 1 miljoen met //neen" ingevulde stembiljetten voor de tegenstanders van het plebisciet be schikbaar stelt. De te Parijs gevestigde tak der Internationale Arbeiders- vereeniging heeft een manifest tegen het plebisciet uitge vaardigd, 't welk in la Marseillaise is opgenomen. De kiezers worden vermaand zich van de stemming te onthouden of een /'inconstitutioneel stembiljet" in de bus te werpen, dewijl het niet voldoende is op de vraag, of de grondwet van 1870 de voorkeur verdient boven die van 1852, een voudig een ontkennend antwoord te gevenmaar de stembus ditmaal de stelligste veroordeeling van den monarchalen regeeringsvorm en de bevestiging der democratisch-sociale republiek moet uitspreken. De openbare vergaderingen tot gedachtenwisseling over het plebisciet hebben den 24 een aanvang genomen. In die der onverzoenlijken te Parijs worden de gewone dwaasheden ver kondigd. Men meldt, dat de minister van binn. zaken de beambten der justitie heeft doen gelasten, om niet dan in de hoogste noodzakelijkheid eene dergelijke vergadering te sluiten. De minister Ollivier heeft aan de kiezers in het departe ment van de Var, die hem tot hunnen Afgevaardigde verko zen hebben, een brief gericht, waarin hij met veel gemoede lijkheid op het invullen der stembiljetten met //ja" aandringt. De ruwe en hartstochtelijke taal der revolutie-mannen moet hen nopende zaak van orde en vrijheid te steunen. De clerikale bladen l' Unieer» en le Monde betoogen, dat hunne vrienden en volgers onmogelijk het //ja" kunnen uit spreken, zoolang de regeering zich niet tegen de inmenging van den minister Dam in de aangelegenheden van het con cilie verklaart en zijn memorandum desavouëert. De heer Henri Cernuschki heeft aan den thesaurier van het anti-plebisciet-comité den heer Gambettaeene bijdrage van 100,000 fr. in banknoten toegezonden. Te Parijs zijn overleden de geul. de Lawoestinesedert 1863 gouverneur van het hotel der invalieden, en vroeger, van den coup d etataf, bevelhebber der parijsche nationale garde, oud 84 jaren, en de republikeinsche Afgevaardigde en rechtsgeleerde Marielid van het Voorloopig Bewind in 1818, minister onder de republiek, oud 73 jaren. Den 26 is door de 80 wijk-comité's van Parijs eene bij eenkomst gehoudenter benoeming van gedelegeerden bij het centrale plebisciet-comité van het rechter-centrum. Die commissie heeft besloten omin plaats van een eigen blad- gedurende de plebisciet-periode uittegeven, dagelijks 20000 exemplaren van een zevental dagbladen kosteloos te doen verspreiden. \an 186 bij het centrale comité ingekomen dagbladen, verklaren zich 115 voor eene toestemmende be antwoording, 36 wensehen onzijdig te blijven, 8 sporen tot een ontkennend antwoord aan en 27 behooren tot de onver zoenlijke partij. Engeland. Eene commissie van zee-officieren, door de Admiraliteit belast met het doen van een onderzoek naar den toestand van het Suez-kanaalheeft daaromtrent een zeer gunstig verslag uitgebracht. Te Londen is uit America een aantal fenians aangekomen. Eene geheime verzamelplaats dezer lieden is ontdekt. Het is gebleken dat de fenian-organisatie van 1867—68 in de hoofdstad zieh op nieuw begint te vormen, zoodat een aantal herbergen onder toezicht der policie is gesteld en een streng oog wordt gehouden op de aflevering van wapenen nit de fabrieken te Birmingham en Sheffield. Den 20 zijn de eigenaren der Times door de policie vermaand om maat regelen van voorzorg te nemen, dewijl een aanval op hunne bureaux niet onmogelijk was. Te Birkenhead zijn 7 ieren in hechtenis genomendie van revolvers voorzien en bezig waren zich in den wapenhandel te oefenen. De schatrijke markies v. Bute, die spoedig na zijne meer derjarig-wording tot de r. c. kerk is overgegaan, heeft den Paus eeu paaschgeschenk van 10000 fr. doen toekomen. Hij heeft van L. H. het grootkruis der Gregorius-orde ontvangen. De te Londen vergaderde synode der presbyteriaansche kerk heeft eene petitie aan het Parlement goedgekeurd, ver zoekende, dat de aanhangige schoolwet worde aangenomen, met zoodanige wijzigingen, als zullende strekken om in de nationale scholen geen ander dan niet-sectarisch en bijbelsch onderwijs te geven. Ook heeft zijofschoon na feilen tegen stand, met groote meerderheid van stemmen bepaald, dat het aan de gemeenten zal vrijstaan om bij hare godsdienst oefeningen instrumentale muziek te gebruiken. Lagerhuis. Namens de regeering is den 25 medegedeeld, dat het gouvernement het mogelijke heeft gedaan om de reizigers, die in Griekenland in handen van roovers waren gevallen, te redden. Het had de grieksche regeering aan geraden eene amnestie te beloven en geenerlei moeilijkheid gemaakt voor de betaling van het gevraagde losgeld. Het regeeringsvoorstel tot het ontnemen van het recht van vertegenwoordiging aan de kiesdistricten Beverley en Brid gewater, ter zake van kuiperijen bij de laatste verkiezingen, werd voor de tweede maal gelezen. Den 26 is verworpen een door de regeering bestreden voor stel van den heer Torrens, om eene commissie te benoemen tot het instellen van een onderzoek-naar de wijze van ge meenschapsoefening tusschen de koloniën, die een eigen bestuur hebben, en het departement van koloniën. Ierland. De politie te Killarney heeft een persoon, M' Mahon genaamd, in hechtenis genomen, die door ver scheidene lieden is herkend voor dengeen die, vergezeld van anderen, des avonds in hunne woning was binnengedrongen, hen bedreigende en zeggende, dat hij uRory der Heuvelen" (de gewone onderteekening der brieven die met het plegen van eene agrarische misdaad bedreigen) was. Het Parlementslid G. H. Moorebehoorende tot de //na tionale" partijis plotseling aan eene zenuwberoerte overleden. Hij vertegenwoordigde het graafschap Mayo, waar eene nieuwe verkiezing de tot bedaardheid komende gemoederen dus weder in spanning zal brengen. De //nationale" iersche bladen leggen in hoofdartikelen en door met rouwranden te verschijnen hunne smart aan den dag over het overlijden van den woordvoerder hunner partij in het Parlement. Den 23 is in het graafschap Meath een te paard rijdende magistraatspersoon, J. Radcliffe, die iemand gestraft had wegens het stelen van schapenop korten afstand van een huis waar militairen ingekwartierd waren, aangevallen door 2 personen, waarvan de een het paard bij den teugel vatte en de ander eene lading schroot uit een pistool afschoot op den heer Radcliffe, wiens hoed doorboord werd, zonder hem te deren. De aangevallene heeft een der 2 personen bepaald herkend. De officiëele Dublin-Gazette van den 26 bevatte eene pro clamatie, waarbij de nieuwe wet tot bescherming van leven en have wordt afgekondigd in de graafschappen Meath West-meath en Mayoen in verscheidene gemeenten van andere graafschappen. 8 Reizigers, waaronder de secretarissen der engelsche en italiaaüsche legatiën, vergezeld van een gids, 4 gensdarmen en voerlieden, zijn den 11, opeen uitstapje van Athene naar Marathon, door 30 roovers overvallen, die 2 der gensdar- mes nederschoten en het gezelschap gevangen namenmaar de beide damesna hare kostbaarheden vermeesterd te heb ben en een kind benevens de 2 andere gendarmen aanstonds terugzonden, en den volgenden dag een der heeren, lord Muncaster, om schikkingen over den geëischten losprijs, eerst op 50000 p. st. bepaald, maar later tot25000teruggebracht, te maken. Dewijl de regeering wel het losgeld maar geen volkomen vergiffenis aan de roovers konde toestaan, dewijl de grondwet het verleenen van gratie wel voor staatkundige misdrijven maar niet voor rooverijeu toestaat, heeft zij, hoe zeer de roovers (die door den engelschen gezant te vergeefs aangespoord waren om zich met een britsch oorlogschip naar Malta te doen overbrengen) gedreigd hadden, bij vervolging hunne gevangenen te zullen vermoorden, troepen afgezonden, met den noodlottigen uitslag, dat de vervolgden de 4 ge vangenen hebben omgebracht. 13 Der roovers zijn in een gevecht met de troepen gedood of gevangen genomen. De lijken der heeren Herbert en Lloyd zijn den 23 te Athene begraven, in tegenwoordigheid van den Koningde Koningin den aartsbisschop, de ministers en het corps-diplomatique. Het toenemen van het aantal roovers wordt toegeschreven aan het terugvoeren naar Griekenland van 700 op Candia gevangengenomen patriotten. Den 15 is eene overeenkomst gesloten tusschen de minister Daoud-bassa en den heer Dominique Gallotti, tot aanleg eener telegrafische gemeenschap tusschen Konstantinopel en Odessa. Donau-Vokstendommen. Den 24 zijn te Tekutsch, in Moldavië, geweldenarijen tegen de israëlieten gepleegdhunne woningen geplunderd en hun bedehuis ontheiligd. 40 Schul digen, allen vreemdelingen, zijn in hechtenis genomen. Den 26 is in het kapitool te Richmond, de hoofdstad ▼an "Virginia, de vloer doorgezakt der zeer volle gerechts zaal, welke zich bevindt boven de vergaderzaal der Wetg. Vergadering van den Staat. Daarbij zijn 40 personen, waaronder leden van het genoemde lichaam, omgekomen en 150 gekwetst. Senaat. Het voorstel van den heer Sherman, om de in komsten-belasting te doen voortduren maar voor dit jaar tot 3 p.ct. te verminderen, is den 7 krachtig bestreden en ein delijk door hem opgegeven. Het is n. 1. niet aangenomen dan nadat het 't. volgende behelsde: De inkomsten-belasting zal gedurende dit jaar slechts geheven worden van de sala rissen van staats- en regeerings-ambtenaren en van de divi denden en interessen, door corporatiën uitgekeerd. Een door den heer Chandler gedaan voorstelom onder handelingen betreffende eene annexatie van het, tegen Enge land opgestane, Winnipeg-grondgebied (Canada) aanteknoopen en langs dien weg de Alabama-kttesXw tot eene oplossing te brengen, is naar de commissie voor de buitenlandsche aan gelegenheden verzonden. Den 9 Maart is Buenos-Ayres geteisterd door eene wolk breuk en een daarop gevolgden orkaan, waardoor 20 men- schen zijn omgekomen en eene schade van 100,000 a 130,000 p. st. aan de eigendommen is toegebracht. Verscheidene groote schepen hebben schipbreuk geleden en 72 walvisch- booten zijn vergaan of gestrand. Onder den indruk der tijding van de definitieve nederlaag van Lopez, heeft de gemeenteraad van llio-Janeiro besloten tot het openen eener nationale inschrijving, ter oprichting van een ruiterstandbeeld voor Keizer don Pedro IIuit het metaal der laatstelijk veroverde kanonnen. De Keizer heeft, zulks vernemende, aan het comité doen weten, dat hij het hem toegedachte eerbewijs niet kon aannemen, maar wilde men het aandenken aan de nationale volharding en de vader landslievende opofferingen der brazilianen bestendigen, dan kon men dit z. i. niet beter doen, dan door het stichten van nieuwe lagere scholen en door het verbeteren der be staande schoollocalen. De Koning is den 26 te Amsterdam aangekomen, vergezeld van de Koningin en den prins v. Oranje. Den 27 en 28 verleende de Koning audiëntie en bezocht de Koningin de indus trieschool voor meisjes, de Ned. Bank, de Sophia-bewaarschool en de tentoonstelling van teekeningen in Arti et Amieitia. Den 29 heeft de Koning den gedenksteen gelegd aan de Zuider- zee-sluizen bij Schellingwoude, waarbij ook de prins v. Oranje tegenwoordig was. De Koningin bezooht het Trippenhuis Prins Alexander arriveerde in de hoofdstad, 's Avonds woonde de vorstelijke familie het concert der Maatschappij Felix Me ntis bij. Benoemingen. Door het bestuur van Duinkavel is be noemd tot Hoofd-lngeland van den Hondsbossche en Duinen tot Petten, de heer mr. J. J. H. van Reenente Bergen. Eerbewijzen. Bij Z. M. besluiten van 23 April is het eeretee- ken, ingesteld bij H. D. besluit van 19 Febr. '69, met toevoeging van het opschrift Guinea 1869-1870, toegekend aan de man schappen die deelgenomen hebben aan de krijgsbedrijven ter Kuste van Guinea, en zijn een aantal dier personen gedeco reerd met de Militaire Willemsorde of de orde van den Nederl. Leeuw. Spoorwegen. Het spoorweg-comité te 's Hertogenbosch voor den spoorweg Tilburg - Nijmegen is te Londen niet geslaagd in het plaatsen van het gevorderd kapitaal. De concessie is verlengd tot 1 Juli. De heer A. H. Verster, kantonrechter te Boxtel, heeft concessie aangevraagd voor de lijn Brouwershaven, Zierikzee, Zijpe, Fijnaart, Zevenbergen, aldaar sluitende aan de ont worpen lijn door de Langstraat naar 's Hertogenbosch. Den 25 is de lijn Gouda's Gravenhage der Rijnspoorweg maatschappij feestelijk geopend. De met den feesttrein van Gouda vertrokken genoodigden werden in de hofstad door den burgemeester verwelkomd en naar den Zoölogischen Tuin geleid, alwaar door de muziek der grenadiers en jagers eene matinée werd gegeven, 's Avonds had onder de over kapping achter het grootsche stationsgebouw, door bevloering en versiering met bloemen en gewassen, spiegels, beelden en lichtkroonen in eene prachtige danszaal herschapen, een bal plaats van 1500 personen, waaronder zich ook bevonden de prinsen v. Oranje Hendrik en Alexander, terwijl voor keur van ververschingen gezorgd werd door den heer Zomer dijk Bussink van Amsterdam. De kostbaarheid van het feest heeft de verontwaardiging gaande gemaakt van vele der (niet genoodigde) aandeelhouders van de, zich doorgaans door karigheid kenmerkende Rijnspoorweg-maatschappij. Ten genoegen der groote menigte waren de KoekampBezuiden- houtsche-weg enz. van gemeentewege met guirlandes geïllu mineerd en deed de muziek der schutterij en huzaren zieh hooren. Den volgenden dag en avond is het feestlocaal kos teloos voor het publiek ter bezichtiging gesteld.De gewone dienst op den nieuwen weg vangt aan op den 1 Mei. Onderwijs. B. en W. van 's Gravenhage hebben aan den gemeenteraad voorgesteld, eene rijks-toelage van 7000 voor de hoogere burgerschool aantevragen. Aanbestedingen. Den 21, te Leiden, het bouwen van eene remonstrantsehe kerk, aan A. Cmlier, voor 12,600. Den 25, te Amsterdam, het bouwen eener openbare armen school, met locaal voor de gymnastiek en onderwijzerswoning, op den hoek van de Lijnbaansgracht en Palmgracht (met het driejarig onderhoud), minste inschr. Gebr. Meijers en Limper, voor f 34567. Den 28, aan het hoofdbureau der Maatschappij tot exploi tatie van staatsspoorwegen, het maken van verschillende ge bouwen op het stations-terrein te Tilburg, minste inschr. L. de Rooy, aldaar, 'voor t 29,490. Rampen. In den avond van den 19 is een hevige brand ontstaan in de broodbakkerij van Kosman te Middelburg, waar door dat perceel, benevens het fraaie huis van den heer ra'. G. N. de Stoppelaar, met diens inboedel en kostbare bibliotheek, geheel verwoest zijn. Te Mussel, gemeente Onstwedde (Groningen), is in den nacht van 24 25 in eene boerenwoning een brand uitge barsten, die zoo snel in hevigheid toenam, dat sommige der bewoners zich niet en andere zich slechts met moeite hebben kunnen redden. De 20jarige dochter des huizes en een dienst meisje zijn in de vlammen omgekomen. De zoon heeft ern stige brandwonden bekomen; de eigenaar is uit het venster gesprongen en aldus, ofschoon insgelijks gewond, gered; zijne vrouw is met moeite het gevaar ontkomen. Van het vee is slechts ééne koe behouden. De gemeenteraad van Leiden heeft den 23 besloten f 9000 beschikbaar te stellen ten einde door aanvoer van duinwater te voorzien in de behoefte aan zuiver drinkwater, en om het rioolstelsel van Liernuhr toetepasscn bij de dem ping der Binnenvestgracht. Omtrent Mevr. Storm v. d. Chijs zijn zeer gerust stellende berichten ontvangen. Van Girgenti had zij zich naar Tunis begeven, van waar zij naar Palermo teruggekeerd en naar Napels vertrokken is. Kosthuis. Voor rekening der Maatschappij voor den werkenden stand te Amsterdam zijn voor J 8000 twee per- ceelen aan de Lange-Leidsehedwarsstraat gekocht, om te worden ingericht tot een kosthuis voor werklieden. Geheel instemmende met de hoofdzaak van hetgeen door H. in het vorig n°. der Alkm. Courant, omtrent de kermis bedelaars werd gezegd, al was het ook met eenige overdrijving, vermeen ik, dat ook nog een veel belangrijker punt de aan dacht. der Regeering ten zeerste verdient. Waar zoo onge- loofelijk veel op velerhande wijze aan de opvoeding der jeugd wordt gedaan, is het onbegrijpelijk, dat niemand zich nog ooit heeft geërgerd, ten minste niet in het openbaar, aan de liedjes en vertooningen die bij de draaimolens, waarvan toch meerendeels de jeugd gebruik maakt, te hooren en te zien zijn. Met verwondering zag ik ouders hunne kinderen daar heen brengen, om hun dat draaigenot te schenken, in plaats van dat zij ze naar mijne meening liever hunne maag dan hun hart moesten laten bederven, want niemand zal het mij tegenspreken, dat de liefelijke kermisdeuntjes, op die wijze in het geheugen gebracht, een blijvenden indruk geven A. De concessie voor eene stoombootdienst tot veevervoer, van het stoomgemaal de Lynden naar Leiden, van 31 Maart tot 29 April verleend aan den heer G. Jp. Leeuwen alhier, is verlengd tot 13 Mei. Bij Kon. besluit van 22 April, No. 3, is tot uit". De cember 1871 goedgekeurd de verordening van den gemeente raad, d. d. 16 Maart, op het heffen van wik- en weegloonen, welke ten behoeve der gemeente zullen geïnd worden naar het volgende tariefvan boter en kaas 20 cents van 1 tot 25 kilogr., 40 cents van 26 tot 50, 60 cents van 51 tot 75, 80 cents van 76 tot 100 k.. en zoo vervolgens met 20 cents op klimmende met, ieder 25 tal kil. of gedeelte van dien; van ieder vaiken 20 cents; van alle andere waren 10 cents van 1 tot 50, 15 cents van 51 tot 75, 20 cents van 76 tot 100 kil., en zoo vervolgens met 5 cents opklimmende voor ieder 25 tal kil., of gedeelte van dien. KANTONGERECHT. Zitting van 6 April. 1. K. Z. Pz. en E. Z. Cz te Egmond aan Zee. Enkele diefstal in vereeniging van helm uit de duinen onder Egmond- binnen, ieder 6 dagen gevangenisstraf, solidair in de kosten. 2. C. B. en C. de J., te Egmond aan Zee. Bemachtiging van wild door middel van een strik in de duinen van Eg- mond-binnen, vrijgesproken, de kosten te bedragen door den Staat. 3. H. B. en G. B., te Zijpe. Bij gezamenlijk visschen onder Egmond-binnenbeletten van den doortocht aan den visch door een keernet, ieder f 3, boete, solidair in de kosten, met subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag voor ieder. 4. P. H. en G. H., te Koedijk. Als boven en bovendien gemis van eene schriftelijke vergunning van den eigenaar van het vischwater, ieder 2 boeten elk van 3, solidair in de kosten, met subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag voor ieder en voor elke boete. 5. G. B., A. J. en J. Y. en 6. A. RJ. v. D. en J. R. alle te Alkmaar. Gezamenlijk spelen om geld op den open baren weg aldaar, ieder f 3 boete, solidair in de kosten, met, subsidiaire gevangenisstraf van 2 dagen voor ieder. 7. H. R. en 8. J. V., beide te Alkmaar, en 9. J. S. te Axwijk. Op straat te Alkmaar voldoen aan eene natuurlijke behoefte buiten plaatsen daartoe van gemeente-wege bestemd, 1 boete en de kosten, met subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag. 10. JD. E., te Alkmaar. Plaats nemen in een rijtuig van den spoortrein van Alkmaar naar Helder zonder plaats kaartje, f 1 boete en de kosten, met subsidiaire gevangenis straf van 1 dag. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 21 Apr. Dirk Leonardus Dijkman, wedr. van Catharina Din- gerdis en Maria Theodora van der Pol. 28 Johannes Pruim en Anna Maria Dekker. Pieter van Hoek en Wilhelmina Mooi), beiden alhier, eerst- gen. onl. te Beverwijk. Jacob Groot, te Alkmaar, en Trijntje Iluiberts, te Oudorp. Frans Peperkamp en Jacoba Johanna kogelpoel, beiden alhier, eerst,gen. onl. te Bergen. Johannes Smit, te Alkmaar, en Marijtje Koper, te Heemskerk. Frans Brouwer, te Alkmaar, en Bregje Harder, te Heilo. GETROUWD. 24 Apr. Theodoras Reijmerste Nieuwendam, onl. te Zaan dam, en Johanna Maria van Eijndhooea, te Alkmaar. Pieter Admiraal en Johanna Catharina Muileboom. I rans Oudtte Hinkel, en Catharina Barendina van der Waal, te Alkmaar. Georg Henricus Gilde- meijer en Hillegonda Catharina Hofman. 27 Adrianus Klaaver, te Wijde-Wormer, en Guurtje Puntte Alkmaar. 8 Willem Geerke, te Monnickendamen Christina Lucia Ezerman,'iv Alkmaar. GEBOREN. 23 Apr. Aaltje, I). van Cornelis Kes en Maartje Sas. Jacoba Christina Maria, D. van Teeuwis Kraakman en Alida Cornelia Kossen. Trijntje, D. van Pieter Leonard Kruijer en Elisabeth Jonker. 25 Cornelis Dirk, Z. van Adrianus Pieter Luijt en Maria Jacoba de Roos. Anna Maria, D. vanHendricus Martinus Witte en Jantje Room. 26 Hermanns, Z. van Joseph Moses Verkozen en Emelia Cohen. Pieter, Z. van Johannes Pieter Stam en Aagje Boom. Tjeerd FrederikZ. van Gerrit de Vries en Dieuwertje Twisk. 27 MariaD. van Gijsbertus Olivier Boogh en Djieuwke Tigchelaar. 28 Hendricus Johannes, Z. van Fredericus Johannes Meelis en Henrica Regina Helena van der Beek. Johannes, Z. van Jan Bes en Cornelia Jongejan. Aart, Z. van Aart Roos en Catharina Bijleveld. Trijntje, D. van Arie de Jong en Elisabeth Dijkman.

Alkmaarsche Courant | 1870 | | pagina 2