X Pruisen. Oostciirijk-llongni'jjc. Italic. Kerkelijke Staat. Spanje. PoHugal. Frankrijk. 4»rool Itritfanjc en leelaml. Vcreenl^tle Staten. KKiniieiilaml. goedkeuring der overneming door de regeering van de aan i De oppositie in het concilie heefttegenover het adres de Algemeene Exploitatie-Maatschappij en aan dc Maat- I van andere bisschoppen om de behandeling van bet leerstuk schappij der henegouwsche kolendistricten geconcessioneerde J der onfeilbaarheid te bespoedigeneen adres aan de voor spoorwegen, ter lengte van 1151 kilometers. De voor waarde van den overgang is: eene uitkeering door den Staat van 7000 fr. per kilom., zoolang de bruto-ontvangst over het geheele overtenemen net beneden de 18000 fr. per kilom. blijft (de beide Maatschappijen waarborgen den Staat echter over 1871 minstens 21000 en over de beide volgende jaren 22000 fr. per kilom.); en de verdeeling van het meer dere tusschen den Staat en de Maatschappijenzoodanig echter, dat de uitkeering van den Staat nooit 15000 fr. zal kunnen overschrijden. Den 30 is de wetsvoordracht tot afschaffing van den accijns en het invoerrecht op het zout, van de invoerrechten op de viscli, tot vermindering van het briefport en tot verhooging van de rechten en den accijns op de sterke dranken in haar geheel aangenemen, met 79 tegen 7 st. Op een amendement der heeren de Theux en Jacobsom het patent der slijters van sterke dranken (dat aan 10 a 12000 meest liberale kroeghouders bet kiesrecht verleent) afteschaffen, werd, op aandrang van den minister van financiënde prealabele kwestie toegepast, dewijl dit punt niet bij eene belastingwet kon uitgemaakt worden, maar uitsluitend tot het gebied der kieswet behoorde. De Groothertog van Hessen-Darmstadt heeft een bezoek gebracht aan bet berlijnsche Hof, waar hij zich sedert de gebeurtenissen van 1806 niet vertoond had. Den 29 heeft de algemeene kiezersvereeniging der fort- schritts-partij te Berlijn eene door ruim 600 ieden bijge woonde vergadering gehouden, waarin met het oog op de aanstaande verkiezingen een programma is vastgesteld, o. a. inhoudende: uitbreiding van het N.d. Verbond langs vreed- zamen weg tot een duitschen Bondsstaat, met vrijzinnige wijziging der constitutie, invoering van een verantwoordelijk Bonds-ministerie en vergoeding van reis- en verblijfkosten voor de leden van den Rijksdag; vermindering der leger- uitgaven door beperking van de sterkte in tijd van vrede en inkorting van den diensttijd; verlaging der belastingen, vooral van de op de eerste levensbehoeften drukkende; gelijk kiesrecht in alle Staten van het Verbond; vrijheid van onder wijs, waarvan de kosten te dragen door de gemeenten of door den Staat; afschaffing van bevoorrechte standen; vol ledig recht van het Huis der Afgevaardigden ten aanzien van de goedkeuring van belastingen; zelfbestuur der gemeenten en provinciën; verantwoordelijkheid der ambtenaren voor den rechter. Tolparlement. De paragrafen van het ontwerp tot her vorming van het tarief, die de katoenen garens en stoffen betreffen, zijn den 2 met 118 tegen 115 st. goedgekeurd, met verwerping van het voorstel van den heer v. Mohl om in plaats van tot eene verlagingtot de handhaving van het bestaande tarief te besluiten. Op het einde der zitting en in de volgende hebben de protectionisten, bij de behandeling van het tarief voor ruw ijzer, met eene kleine meerderheid gezegepraald en zijn verschillende voorstellen tot verminde ring der rechten daarvan verworpen. Den 4 is het voorstel-Hoverbeckom het invoerrecht der rijst op 15 sb. vasttestellen, aangenomen en, met 187 tegen 63 st., verworpen het regeeringsvoorstelom de belasting op de koffie tot op 5{S thaler te verhoogen. OOSTENRIJK. De gewezen Koningin van Napels is den 26 te Praag, en de Koningin van Belgie den 27 te Weenen aangekomen. Laatstgenoemde werd aan de station door den Keizer en eenige leden der keiz. familie opgewacht. De gewezen Koning van Napels is den 28 gevolgd. Den 26 is in eene te Praag, onder voorzitting van graaf Palacky, gehouden vergadering van czechisehe Afgevaardig den besloten om de heeren Rieger en Sladkowsky I e Weenen aan eene door het ministerie bijeengeroepen vergadering van aanvoerders der partijen te doen deelnemen. De onderhan; delingen der czechen en slovenen met de ministers zijn dan ook werkelijk aangevangen. Het is daarbij gebleken dat de regeering de erkenning der eenbeid van Cis-Leithaniede goedkeuring der samenstelling van den Rijksraad door mid del van directe verkiezingen, en het laten varen van den eiseh tot erkenning van een afzonderlijk boheemsch staats recht aan de czechen ten voorwaarde stelt; zij zou daaren tegen geneigd zijn om een minister voor Boheme in den ministerraad opteneraen, eene uitbreiding der autonomie en de krooning des Keizers als Koning van Boheme goedtekeuren De czechen houden alsnog aan de erkenning van een bo heemsch staatsrecht vastvoorts wensehen zij de geheele wetgeving aan den Landdag en slechts eenige gemeenschap pelijke aangelegenheden aan eene Delegatie overtelatenzij willen deelnemen aan de beraadslagingen van den boheem- sehen Landdag en de wijziging der kieswet daarvoor aan de regeering overlatenen den eisch van een generalen Land dag voor BohemeMoravie en Silezie laten varen. De aanvoerders der czechen zijn den 30 bijna allen naar Praag teruggekeerd. HONGARIJE. Blijkens het rapport van graaf Raday aan den minister van binn. zakenover den toestand der openbare veiligheid in Beneden-IIougarije, is bijna iedere boer, als de gelegenheid zich aanbiedtveedief, roover of moordenaar, zijn alle lagere ambtenaren omkoopbaar en vele aanzienlijke en te goeder naam staande lieden helers van gestolen goe deren. Hij heeft genoegzame bewijzen verzameld om 1000 personen te doen veroordeelenmaar, bij gebrek aan ruimte in de gevangenissen, er slechts 513 doen gevangen nemen, die schuldig zijn aan 554 misdrijven, waarvan 234 met den dood en 320 door langdurige opsluiting strafbaar zijn. Hij wenscht te weten, of hij het hierbij laten moet, of, zonder aanzien des persoons, zijne opdracht moet voltooien. Huis der Afgevaardigden. Den 2 is het wetsontwerp aangenomen, hetwelk strekt om de bevoegdheid der regee ring tot het aangaan van loterij-leeningen opteheffen. Ver volgens werd het rapport uitgebracht over de financiëele plannen der regeering, de goedkeuring daarvan voorstellende, behoudens eenige niet onbelangrijke wijzigingen. Den 3 is het artikel der gemeentewet aangenomen, be palende, dat de gemeenteraden de maires zullen benoemen. Een wetsontwerp werd ingediend, strekkende tot voltooiing der spoorwegen in Calabrie en op Sicilië. Den 4 zijn de hoofdstukken der begrooting van het de partement van financiën aangenomen. Ook de bisschop van Maintz Ketteler heeft elders een door hem of op zijnen last geschreven brochure tegen het leer stuk der onfeilbaarheid doen drukken en naar Rome doen zenden, om aan de leden van het concilie rondgedeeld te worden. De exemplaren werden echter in beslag genomen. Op zijne vertoogen daartegen bij den kardinaal Antonelli, zocht deze uitstel, maar de bisschop dreigde zelf naar Napels te zullen gaan, om het stuk daar te doen drukken en het vervolgens eigenhandig uittedeelen, indien de exemplaren Riet binnen 2 dagen werden vrijgegeven. Het beslag is oen opgeheven {Allg. Zeit.). zitters der vergadering gerichtwaarin de onderteekenaren franscheoostenrijkscheitaliaanseheengelsche en n. ame- ricaansche bisschoppenopkomen tegen het voornemen om dat leerstuk als het ware bij overrompeling te doen aanne^ men Volksfreund In de algemeene congregatie van den 29 heeft de kardi naal-aartsbisschop van Bordeaux uit naam van het belapg der Kerk en met het oog op de onrust, waarin zoo vele gemoederen verkeereneene bespoedigde behandeling van het vraagstuk der onfeilbaarheid verlangd. Een der "kardi nalen-presidenten heeft daarop geantwoorddat de H. Va der, op de door msgr .Donnet aangevoerde grondengemeend had het dadelijk in behandeling nemen van dit gewichtige punt te moeten toestaan. Den 4 Mei heeft het concilie het schema van den kleinen ca techismus aangenomen. Een tiende der aanwezige bisschop pen n.l. die uit Duitschland en Hongarijehebben daarte gen gestemd. De staat van beleg te Barcelona is opgeheven. KoLONiëN. De aanvoerder der cubasche opstandelingen Jordande onmogelijkheid inziende om het verzet voltehouden, is naar S. Thomas ontvlucht. Te Castro d' Ayro zijn door de bevolking ongeregeldheden gepleegd en daarbij verscheidene personen omgekomen of gekwetst. In de veel besproken nota van graaf üaru wordt door de fransche regeering de dringende wensch uitgesproken, dat uit het aan het concilie voorgelegde ontwerp altes zal ver wijderd wordenwat voor de wettelijke en maatschappelijke orde in de europeesehe Staten bedenkelijke gevolgen kan baren, inzonderheid die zinsneden, welke dealgeheele ondergeschikt heid der burgerlijke maatschappij aan de Kerk ten einddoel hebben. Indien bovendien nog de persoonlijke onfeilbaarheid des Pausen verkondigd werdzou op staatkundig zoowel als op godsdienstig gebied alle macht niet alleen in de hand der Kerkmaar ook in die van haar opperhoofd vereenigd zijn. Daar zulke beginselen nergens geduld zijn, zou daarmede over alle inrichtingen van den Staat en der maatschappij het oordeel geveld zijn en een strijd tusschen de burgerlijke maatschappij en de Kerk in het leven worden geroepen, die voor beiden .ver derfelijk zou werken. De fransche regeering, die zich van hare macht zou kunnen bedienen, om de met het staatsrecht en het algemeen bewustzijn in strijd zijnde stellingen van onwaarde te verklaren, meent de Kerk een dienst te bewijzen, door de vergaderde bisschoppen op de bestaande gevaren opmerkzaam te maken. Het antwoord der pauselijke re geering bestaat in eene eenvoudige weigering om de nota aan het concilie overteleggen, zonder in eenige discussie te treden over de daarin behandelde vraagstukken. Prins Anatole Demidojf v. San Donato, de gescheiden echt genoot van prinses Mathilde, is plotseling aan eene beroerte ovcrle^gn. In weerwil zijner verkwistingen laat hij zijnen neef nog een groot vermogen na. Het gerechtshof van Dyon heeft de vonnissen der recht bank te Autun tegen de raddraaiers en belhamels der jongste bewegingen te Creuzot aanmerkelijk verzachtde gevange nisstraf van een der arbeiders is van 3 tot lj, van 3 andere van 2 tot Ij, van sommige van 2 op 1 jaar enz. verminderd; 1 die tot 6 maanden veroordeeld was is vrijgesproken. Rayon, die den heer Lubanski, directeur van het handels huis Soubeyran, te Vinezac, in een nachttrein met dolksteken vermoorden berooid heeft, is door de jury schuldig bevonden en ter dood veroordeeld. De Keizer heeft gratie van de doodstraf verleend aan Lathouwersden bediende van mevr .Lombard, die zijne mees teres uit wrevel om hem wegens zijne dronkenschap gedane ver wijten, in tegenwoordigheid van haren verlamden echtgenoot, den hals afgesneden en 2 dienstmeiden eveneens aangevallen heeft, en aan Riviere, die een grijsaard vermoord heeft, ten einde hem te kunnen berooven. De heer Delescluze is den 30, in hooger beroep, deeld tot 13 maanden gevangenisstraf, ter zake zijner lofspraak op den werktuigkundige Megy, die den policie-beambte, welke hem kwam arresteeren, heeft doodgeschoten. Den 2 Mei heeft professor Tardieu zijne lessen aan de me dische school hervat. De studenten, die ernstig door den geachten hoogleeraar Sappey vermaand waren, hebben zich vrij rustig gedragen en slechts een paar malen eenig gefluit doen hooren. De menigte voor het academie-gebouw gedroeg zich veel minder betamelijk. Het Plebisciet. Vele Gedeputeerden en Senaatsleden zijn naar de departementen vertrokken, om de deelneming aan de volksstemming te bevorderen. Andere hebben zich schriftelijk tot hunne kiezers gewend, om hen tot een be vestigend of ontkennend antwoord op de gestelde vraag aan- tesporen. Het laatste is ook door den, met prins Napoleon en het Hof zeer bevriendeu staat- en letterkundigen plubicist JE dm. About gedaan. De minister Chevandrier heeft zijne kiezers in la Meurthe schriftelijk tot het geven van een toestemmend antwoord aangespoord. De minister Louvet heeft tot hetzelfde doel eene warme rede te Angers gehouden. Eene krachtige aan beveling in denzelfden zin bevat la Liberté, van de hand van Ed. Laboulaye. De aartsbisschoppen van Chambéry en van Kamerijk en de bisschop van üap hebben de geestelijkheid hunner diocesen vermaand om bij de volksstemming //ja" te stemmen en hen, die door de vijandig gezinde dagbladpers op een dwaalspoor zyn gebrachtvoortelichten. Het Journal Officiel van 3 Mei bevat eene depêche van den gezant te liome, te kennen gevende, dat vele fransche bisschoppen het betreuren, dat zij aan de volksstemming niet kunnen deelnemen en zich niet in hunne bisdommen bevinden om de regeering door het voorbeeld hunner toewijzing hulp te bieden. Zij wensehen de bekendmaking hunner gevoelens en verzoeken de gelegenheid tot stemming aan de ambassade te Rome. Het Journal des JDebuts behelst een schrijven van den heer Guizotwaarin deze het gewicht der tot stand gekomen her vormingen doet uitkomen en betoogt, dat men bij het ple bisciet met dankbaarheid en goede hoop een toestemmend antwoord moet uitbrengen. Het plebisciet-comite van het rechtercentrum zendt dage lijks aan de maires, pastoors en onderwijzers der 37000 ge meenten een exemplaar der parijsche dagbladen, die het in zjjne taak ondersteunen. De Afgevaardigden d' Andelarre en Plichonvan het lin ker-centrum, geven aan de kiezers den raad om //ia" te stemmen. Le Siecle wenschtdat in alle plattelands-gemeententer voorlichting der boeren, het volgende naast de keizerlijke proclamatie aangeplakt worde: //Antwoordt gij *ja," dan zult gij nooit uwe maires en uwe veldwachters benoemen, een recht waarop gij zoo zeer gesteld zijt; schrijft gij //ja," dan chenkt gij den Keizer het recht om den oorlog te verklaren iin u uwe kinderen te ontnemen en hen naar de slagvelden te zendendan laat gij den Keizer de eonstituëerende macht en verleent hem eene civiele lijst van 25 miljoen fr." enz. Er is een besluit uil gevaardigd tot uitzetting van den italiaanschen uitgewekene Cernuschi, een der voornaamste aandeelhouders van le Siècleop grond van deelneming aan staatkundige woelingen tot omverwerping van het gouverne ment, waardoor hij misbruik maakte van de hem verleende gastvrijheid. Hij is den 2 naar Genève vertrokken en heeft bij zijne aankomst aldaar andermaal eene gift van 100,000 fr. aan het anti-plebisciet-comité gezonden. Al de leden daarvan en tevens de lieer Faere hebben een protest tegen zijne uit zetting geteekend en uitgevaardigd. In eene vergadering van het comité, dat in Mei '69 de verkiezing van den heer Thiers heeft ondersteundgepresideerd door de heeren Dufaure en Allou en door ongeveer 100 per sonen bijgewoondheeft men zich ten stelligste tegen de volksstemming verklaard, als zijnde eene daad van het per soonlijke gouvernement en onbestaanbaar met den parlemen tairen regeeringsvorm. De heer Thiers, door ongesteldheid afwezig, heeft zijne instemming met het doel der bijeen komst te kennen gegeven. De minister Ollivier heeft het, na de verklaring van ge noemd comité, noodig geacht een tweeden bricl' aan de kiezers van de Var te richten, waarin bij de argumenten toetst van hen, die, de natie den raad gevende om //neen" te antwoordener niet voor terugdeinzen om het land in de armen der revolutie of der reactie te werpen. Het republikeinsche comité in de Var heeft een door 36 personen onderteekend manifest uitgevaardigd tegen den eersten brief van den heer Ollivier. Diens mededinger bij de ver kiezing, de advocaat Laurier, heeft eene proclamatie gericht aan de 9000 kiezers, die hem in der tijd gestemd hebben. De heer Jules Favre heeft, bij telegram uit Algiers aan den heer Grévy, zijne adhmsie aan het manifest der linkerzijde gegeven. De Afgevaardigde Keiler verklaart zich in een manifest aan de kiezers in den Boven-Rijn voor een ontkennend ant woord op de door den Keizer gestelde vraag. Het anti-plebisciet-comité heeft een manifest aan de land en zeemacht uitgevaardigd, waarin de manschappen worden aangespoord om //neen" te stemmen. De genl. Garibaldi heeft, ter zake van het plebiscieteene proclamatie tot het fransche leger gericht, dat hij aanspoort om niet langer een middel tot onderdrukking der volken en tpt bescherming van dwingelandijniet de soldaten van Mexico en Mentana, maar de waardige afstammelingen der vrijwil ligers van ïleurus en Jemmapes te zijn. Dan zou bij, hoewel invaliede, nogmaals aan hunne zijde willen strijden, zooals in 1859 toen zij, met de italianen, te Magenta en Solferino de oostenrijksche tirannie vernietigden. Den 27 heeft de volksredenaar Lerminain de zaal der Folies-Bergère, eene project-acte van beschuldiging tegen het keizerrijk voorgelezen, waarbij Lodewijk Napoleon Bonaparte, genaamd Napoleon Lil, wegens den coup d' Et at. de ver- valschingen der verkiezingen enz., uit aanmerking, dat onder de republiek de doodstraf zal zijn afgeschaft, tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld wordt. De polirie sloot daarop de vergadering, uit 3000 a 4000 personen bestaande, welke, na een heftig protest, onder het zingen der Marseillaise uit eenging. Lermina is in hechtenis genomen. Den volgenden avond is eene dergelijke vergadering ge sloten in vie Galant Jardinier," in welke, als gewoonlijk, RochefortFlourens en Mégy tot eere-voorzitters waren be noemd, een der redenaars liet keizerlijk gouvernement eene bende van dieven en moordenaars, en de publicist Humbert (van de Marseillaiseden Keizer een valschen speler had genoemd, met wien geen eerlijk man de aangeboden partij kon spelenzonder zich tot een nog grooter gauwdief te maken. Niet alleen le Siècle en V Avenir National keuren de op roerige taal der clubs als schadelijk voor de democratie af, maar zelfs de heeren Delescluze en Arnould beginnen in Réveil en in la Marseillaise tegen overdrijving en overijling te waarschuwen. In den Moniteur Universel wordt een brief van den heer Ollivier openbaar gemaakt, waarin deze de beduohtheid van dat blad voor reactie aan de zijde van het gouvernement, naar aanleiding der uitingen en bedrijven der onverzoenlijke partij, nadrukkelijk bestrijdt. Samenzwering. Den 29 heeft de polieie, in de Rue des Moulins, te Parijs, gearresteerd zekeren Beaurie, vroeger student in de letteren, wegens losbandig gedrag in de krijgs dienst getreden en onlangs naar Londen gedeserteerd. Hij w&s in het bezit van eene som gelds, een geladen revolver en een brief van den uitgewekene Gustave Flourens, welke geen twüfel liet aangaande het doel zijner overkomst, n. 1. een aanslag tegen het leven des Keizers. Zijne spoedig af gelegde bekentenis kwam hiermede overeen. Op zijne aan wijzing zijn 's avonds in de voorstad Belleville 4 andere lieden gearresteerd. Bij een hunner, met name Rousselis een kist met 21 bommeneene hoeveelheid donderpoeder en een voorschrift tot bereiding daarvan in beslag genomen. Bij zijne overbrenging naar de gevangenis werd hijop zijn geroep //Komt mij te hulp, ik ben een republikein!" door een volks hoop bevrijd. Den 30 zijn vele andere personen gevangen genomen o. a. de redacteur der Marseillaise Casse en eenige der voornaamste leden der Internationale, welke zichhoezeer vroeger in Frankrijk verboden, op nieuw georganiseerd en verschillende werkstakingen veroorzaakt heeft. Den I Mei de advokaat Prototten wiens huize zeer bezwarende papie ren werden gevondenden 2 de wijnkoopers Tavernier en Richet en zekertSoulière, alle 3 ijverige bezoekers der clubs, Op eene afbeelding- in de dagbladen der gevondene bom men heeft de ijzergieter Lepet zich bekend gemaakt als de Vervaardiger. De deelen daarvandie aaneengeschroefd moes ten wordenwaren hem besteld als moetende dienen voor vélocipèdes, waarmede de uitvinder iu America veel geld meende te verdienen. De agent der Internationale Arbeidersvereeniging Assy, de onruststoker onder de werklieden te Creuzot, is aldaar den 1 Mei met een medgezel in hechtenis genomen. Toen zij naar de spoorwegstation werden gebracht, heeft een troep volk de policie-beambten met steenen geworpen en eenigen hunner gekwetst. De ruiterij heeft daarop de menigte, die door Assy tot verzet werd aangespoord, uiteengejaagd, 9 Bel hamels werden gearresteerd. Te S, Quentin zijn den 2, ten gevolge van het arres teeren van den voorzitter der Internationale, ongeregeldheden voorgevallen. 2000 Handwerkslieden hebben de glazen der gevangenis ingeworpen, de deur willen openbreken en ge tracht eene baricadc optewerpen. De bijeengeroepen nationale garde en de gendarmerie hebben de orde hersteld. 25 Man schappen zijn door steenworpen gekwetst geworden en 15 oproerigen gearresteerd. Te Marseille is beslag gelegd op eene prqolamatie, uitge vaardigd door een republikeinsoh-socialistisch comité, waar van verscheidene leden in hechtenis genomen zijn. Het Journal Officiel van den 3 behelsde eene terechtwijzing aan de dagbladen der oppositiewelke het bestaan van een complot loochenen en het voor een verzinsel der regeering houden om op de volkstemming te werken. De instructie werd ijverig voorgezetzoodat het publiek weldra in staat zou zijn om de geheele zaak te waardeeren, Hetzelfde blad van den 5 bevatte een rapport van den procureur-generaal Grandperretwaarin wordt aange toond dat reeds sedert Juli geheime bijeenkomsten zijn ge houden met het doel om oproer te maken en den Keizer te vermoordenen dat het nu ontdekte complot met dat van I ebruari in verband staat. De bekentenissen van Beaury worden medegedeeld en de inhoud van 3 brieven, gewisseld tusschen dezeBallot en Flourenszijnde de echtheid van het laatste schrijven door de moeder en den broeder van Flourens erkend. Ballot is gevangen genomen, voordat hij. uit naam van Flourenseen geldsom aan Beaury, Sauret en Graffier, aan welke 2 laatsten het vervaardigen der bommen was opgedragen, had ter hand gesteld. Voorts bevat het officiëele blad een decreet, waarbij de kamer van in staat van beschuldiging stelling van het hooggerechtshof wordt bij eengeroepen. Wetgevend Lichaam. De budjet-commissie heeft zich met 14 van de 16 st. voor het behoud van het departement der sehoone kunsten verklaardverder voor de opheffin<* van 3 der 6 groote militaire commandementen (die van Toulouse Rijssel en Tours) en tegen elke cumulatie van rijks-jaarwedden! Engeland. Den 27 hebben zich 760 personen uit het ov. rbevolkte oostelijk gedeelte van Londen ingescheept op het stoomschip Ganges, ter emigratie naar Canada. Zij hebben 1600 in do kosten der reis a 4562 bijgedragen wordende het overige betaald door eene in November opge richte vereeniging. In de voorlaatste week zijn 6850, meest zweedsche en duitsehe landverhuizers, aan boord van 9 stoomschepen, van Liverpool en Queenstown naar Noord-America vertrokken De 30 April zijn de nieuwe kunstzalen der Kon. Academie van Beeldende kunsten m Burlington-house, te Londen, ingewijd met de opening der jaarlijksche tentoonstelling en het houden van een banket, waaraan de prinsen van het Kon. Huis, de ministers enz. hebben deelgenomen. Den 27 April hebben de republikeinen te Londen een banket gegeven ter eere van Gustave Flourens en den uit Cayenne teruggekeerden italiaan Tibaldi. Onder de inge komen brieven van gelukwensching, die voorgelezen werden, waren er van Armand Barbes, uit 's Gravenhage, van Victor Hugo en van Schoelcher. Bij een nieuw, ter eere van dezelfden, op 3 Mei gegeven banket, hseft Flourens bepaaldelijk ontkend, dat bij in eenige betrekking zou hebben gestaan met de onlangs in Parijs voorgevallen intrigues. Er werden toasten uitgebracht op Rochefort en O' Donovan Rossa. Hoogerhuis. Den 28 heeft lord Clarendon verslag Ge daan van zijne, op eigen verantwoordelijkheid gedane pogingen tot behoud der in Griekenland omgebrachte engelschen; lord Carnarvon zeide hem dank voor het verrichte en drong aan op het eischen eener strenge voldoening en bestraffing. Lagerhuis. Den 27 zijn de artikels behandeld van een wetsvoorstelwaarbij het huwelijk van weduwnaars met de zuster hunner overleden echtgenoot geldig wordt verklaard. Het is ditmaal ingediend en verdedigd door den heer Cham bers, krachtig ondersteund door den heer Gladstone, en. na verwerping van amendementen tot het ontnemen der terug- werkende kracht en tot het uitstellen eener beslissing in comité aangenomen. Den 28 zijn met eene groote meerderheid verscheidene amendementen verworpen op art. 3 der iersche pachtwet, t welk de schadevergoeding regelt, den pachter toetekennen. indien hein de pacht willekeurig door den landheer ontnomen, wordt. Een voorstel van den heer Newdegate, om thans overtegaau tot de benoeming der door het Parlement wen- schelijk gekeurde klooster-commissie, had eene heftige dis cussie ten gevolge, waarvan de voortzetting tot 2 Mei werd verdaagd. Dien dag bestreed de heer Winterbothamals protestant en als voorstander der godsdienstvrijheid, het voorstel. De minister Gladstone betreurde het genomen besluit uit een practisch oogpunt. Hij meende, dat de te benoemen com missie zich moest bepalen tot een onderzoek naar de voor waarden waarop de kloosters, episcopaalsche zoowei als r. catkohcke, goederen bezitten en welke wetten dit bezit regelen. Wilde de heer Newdegate zijn voorstel dusdanig beperken, dan zou de regeering zich niet tegen de aanne ming verzotten. De voorsteller, daarmede genoegen nemende werd met 348 tegen 57 st. dit vergelijk goedgekeurd. Ierland. Den 24 zijn in de meeste r. c. kerken adressen geteekend, tegen hot door den heer Newdegate in het Huis der Gemeenten ingediende voorstel tot het benoemen eener commissie van onderzoek der kloosters. Den 25 is bij het gemeentebestuur van Cork een voorstel gedaan en door ver scheidene leden alsmede door den mayor krachtig ondersteund, om tegen den voorgenomen maatregel te protesteeren. Iii eene buitengewone vergadering van het gemeentebestuur van Dublin is besloten een adres tegen de enquête bij het Par- lament int.ediencn en sir John Gray uitgenoodigd zich met de indiening en toelichting te belasten. Gedurende de maand Mei zal voor lands-rekening wederom 4 miljoen aan goud verkocht en voor 6 miljoen aan bonds ingekocht worden. Huis der Afgevaardigden. Van liberale zijde is weder om een voorstel gedaan om den President te verzoekenop liet onmiddelijk verleenen van schadevergoeding voor de door de Alabama aangerichte verwoestingen aantedringen. Het werd in handen der commissie voor de buitenl. zaken ge steld, na afwijzing van een voorstel om tot de orde van den dag overtegaan. De Koning beeft den 30, met de prinsen v. Oranje en Alexander, het te water laten van bet ramtorensehip Matador, op Z. M. verlangen Guinea genoemd, van 's Rijkswerf bijge woond, terwijl de Koningin den dierentuin en den hortus bezocht. s Avonds woonde de vorstelijke familie de voor stelling in den schouwburg, den volgenden morgen de gods dienstoefening in de Nicuwe-kerk, onder het gehoor van d". Laurdlard, bij. De Koning bracht vervolgens een bezoek aan den dierentuin. Den 2 Mei zijn de Koning en de prins v, Oranje naar 's Gravenhage teruggekeerd. Den volgenden dag is de Koningin, die door eene liebte ongesteldheid weer houden was, met prins Alexander den Koning gevolgd. Namens M. is aan den burgemeester t 2000 ter band gesteld, ten Z. behoeve van de algemeene armen der hoofdstad. De Koning is den 6 op bet Loo aangekomen. Prins Hendrik is den 30 naar Luxemburg vertrokken. V erki ezingen. De lijst der hoogst aangeslageuen, verkies baar tot leden der le. Kamer, in Noordbolland bevat 175 namen. De hoogste is G. Visser v. Hazerswoude k /"6262.7S de laagste IV. C. Bonebakker a f 869,72. Te Amsterdam, wonen 140, te Haarlem 8, te Heemstede 5, te Koog a. d_ Zaan 3, te Velsen, Heyloo, Zaandam, Bloemendaal en 's Gra- veland 2, te Alkmaar, Hoorn, Zaandijk, Wormerveer, Schoten, Bennebroek, Bergen, Barsingerhorn en Heemskerk 1 der aan- geslagenen. Staten-Generaal. Het wetsontwerp tot regeling en voltooiing van het vestingstelsel is ingediend. Het omvat de volgende hoofdliniën en stellingen, waarbij wordt opge- goven wat tot, regeling en voltooiing van eike noodig is de nieuwe hollandsche waterlinievan de Zuiderzee over Utrecht, Lek en Merwede tot den Biesbosch 3,000,000;

Alkmaarsche Courant | 1870 | | pagina 2