i Sialic. Kerkelijke Staat. Spanje. frankrijk. f»root IBriltanjc en lerlaml. Rusland. Turk lie. Vereenigde Stalen. IKiiineiilaml. en Golticharwski zijn door de regeering uitgenoodigd zioli naar Weenen te begeven. Men verzekertdat vergeefsche pogingen zijn aangewend om den voormaligen stadhouder van Boheme v. Kellersperg, die zoowel bij de czechen als bij de duitschers gezien was in het ministerie te doen treden. Tot minister van iinaneiën is benoemd de staatsraad bn. v. LLolgzethantot minister van landsverdediging de Afge vaardigde uit Moravie bn. Wildmann en tot minister van landbouw de Afgevaardigde uit de Bukowina bn. Petrino. Prius v. Mensdorff-Dietrichsteindie in liet ministerie Bel- credi minister van buit. zaken is geweest, is tot stadhouder van Boheme benoemd. Te Triest heeft zich eene comité gevormd voor het op richten van een standbeeld van den Aartshertog Maximïliaan, Keizer van Mexico, in de uniform van oostenrijksch vice-ad- miraal; de kosten zijn geraamd op 119.000 fr. Den 7 hebben in de nabijheid van Catanzaro (Calabrie) ongeveer 300, in roode kielen gekleede handwerkslieden zich t of eene bende vereenigd en onder het roepen van "leve de repu bliek" op weg begeven naar Nicast.ro. De regeering, van het op handen zijn eener beweging onderricht, had in tijds maatrege len van voorzorg genomen. Meer dan 300 burgersen onder deze Menotti Garibaldihadden zieh naar de prefec tuur begeven en zich aangeboden om de oproerige benden te bestrijden. Den 8 he,bben do afgezonden troepen de in- surgente'n te Piladellia aangevallen en terstond geslagen waarbij eenigen gedoodeenigen gekwetst en anderen ge vlucht zijn in de richting van Campagna en Reggiowelker bevolkingen besloten hadden hen te bevechten. 39 Muiters en daaronder 10 aanvoerders zijn gevangen genomen. Tevens is beslag gelegd op eene lijst van namen en op modellen van aanstellingen ten opschrift hebbende: «God en het volk. Uni verseel republikeinsch verbond." Huis der Afgevaardigden. Den 5 is de begrooting der staatsinkomsten in haar geheel aangenomen met 193 te gen 32 st. De nota der fransche regeering is ondersteund door de kabinetten van WeenenBerlijn, Lissabon en Munchen. Een aantal tot de oppositie behoorende bisschoppen van verschillende natiën heeft een adres aan de voorzitters van het concilie gerichtwaarbij zij verlangendatvóór de be handeling van het vraagstuk der onfeilbaarheidde vraag aan de vergadering zal voorgelegd worden"of de Heer Jezus Christus aan Petrus en diens opvolgers eene macht over Koningen en Rijken heeft gegeven De onderteeke naars meenen, dat de geestelijke en wereldlijke machten ieder op haar gebied de hoogste zijnmaar geheel afgescheiden en niet aan elkander onderworpen (Augsb. Post-Zeitung). Den 1 Mei is aan de vaderen een geschrift van ongeveer 250 bladzijden druks rondgedeeld waarin al de bedenkin gen tegen het schema der onfeilbaarheid ingebrachtont leed worden. In de op I Mei gehouden algemeene congregatie is het schema van den Kleinen Catechismus goedgekeurd met 150 stemmen onvoorwaardelijk voor, 41 voorwaardelijk voor en 56 tegen. De kardinaal Antonétli heeft eerst don 20 April geantwoord op de depêche van graaf v. Beust, d. d. 10 Febr., aan den oostenrijkschen gezant te Rome, naar aanleiding der door de augsburgsche Zeitung openbaar gemaakte 21 Canones. De kardinaal betoogt, dat die canones overeenkomen met de oude leer der Kerkdat de Kerk de grenzen barer bevoegdheid niet zoekt te overschrijden, maar zieh geenszins in de uit oefening harer goddelijke zending mag laten belemmeren dat de Kerk door haren invloed en door de verkondiging harer geloofs- en zedeleer de macht der regeeringen steuut steeds de onderwerping aan de gestelde machten gepredikt en revolutionaire leerstellingen verworpen heeft, 't welk ten waarborg strektdat de besluiten van hot concilie geen ge vaar voor de regeeringen zullen opleveren dat er ook geen inbreuk zal gemaakt worden op tusschen den Heiligen Stoel en de regeeringen gesloten verdragen tot regeling der ver houding "tusschen de Kerk en den Staat, indien de regeeringen ook van hare zijde niet ontrouw worden aan de aangegane verplichtingen. 42 Leden der progressistische partij hebben een besluit onderteekendwaarbij zijmet het oog op de houding der voorstanders van Montpensier en op de noodzakelijkheid om den voorloopigcn toestand door een definitieven te vervau- genverklarenzonder vijandige bedoelingen tegen den maarschalk Prim, in en buiten het Parlement werkzaam te zul len zijn tot het brengen van Espartero op den troon. Cortes. De minister Figuerola heeft den 7, in antwoord op eene interpellatie, omtrent het door do bisschoppen uit Rome gezonden protest tegen de eedsaflegging op de constitutie (die volgens hunin strijd met de overleveringen van Spanje eene laakbare onverschilligheid ten opzichte der godsdienst huldigt en van God noch evangelie weet), gezegd, dat pries ters, die weigeren de constitutie te bezweren, zullen ophouden van Rijkswege bezoldigd te worden. Reeds den 4 heeft de rechtbank te S. Quentin uitspraak gedaan in de zaak der bij het oproer van den 2 in arrest genomen personen. Aan 17 beklaagdenallen handwerks lieden zijn gevangenisstraffen van 14 dagen tot 4 maanden opgelegd. Aan den optocht om de kolom op het Vendome-pleiu te Parijs, op den sterfdag van Napoleon 1, hebben ditmaal een honderdtal veteranen, van 71 tot 104 jaren, deelgenomen. Het getal der aan het hek van de kolom opgehangen kransen bedroeg 476. De staatscommissie voor het hooger onderwijs heeft den 6, met 25 tegen 7 st., verworpen het voorstel van den hertog de Broglie, om de academische graden voortaan niet meer tot vereisehte te stellen en hen te vervangen door een professi oneel examen, aftenemen bij het begin der uitoefening van een geleerd beroep. V huivers is over deze handhaving van het Staatsmonopolie der begeving van de gradenwaarbij van geene vrijheid van hooger onderwijs spraak kan zijnzeer ontevreden. De Keizer heeft Paul Lezurier de gevangenisstraf van 1 maand en de geldboete, waartoe hij wegens het geroep van //naar Cayenne veroordeeld was, kwijtgescholden. Den 6 is de publicist Lermina, die in eene op 28 April ge houden volksvergadering eene acte van besehuldiging tegen deu Keizer heeft voorgedragen, tot 2 jaren gevangenisstraf en HtOOO fr. boete veroordeeld. Hij bekende volmondig, met deze voordracht den Keizer te hebben willen honen. De publicisten en volksredenaars LissagarayGuyot en de student Humbert zijn daarnamede wegeus beleediging van den persoon des Keizers in plebisciet-vergaderingen, tot ge vangenisstraffen van 1 jaar en geldboeten van 2000 en 1000 fr. veroordeeld. Den 8 overleed te Parijs, in 80jarigen ouderdom, de beroemde staatsman en geleerde Pillemain. Samenzwering. Uit het reeds in ons vorig No. vermelde rapport van den procureur-generaal Grandperret blijkt nog dat het complot reeds op 28 Januari verraden is door een der deelnemers, met name Per dier; dat wegens onderlinge verdeeldheid geen algemeene aanslag is beproefd op 26 Oct., tijdens het prorogeeren van het Wetg. Lichaam, en op 12 Jan., den dag der begrafenis van Pictoir Noir; dat toen maals echter een aantal gewapende saamgezworenen te Neuilly geweestmaar door het verzet van Rochefort werkeloos ge bleven is; dat in het begin van Oct. eene fusie van 2 com plotten tot stand gekomen en in die maand eene bijeenkomst van 42 eedgenooten gehouden isdat gemeenschap onder houden werd. met de uitgewekenen BlanquiPyatFlourens enz., alsmede met den parijschen tak van het Internationale Ar beiders-Genootschap dat het slechts tot een begin van uit voering komen* van den aanslag van 7 Pebr., behalve aan de maatregelen der politiemoet toegeschreven worden aan het mislukken der pogingen van Flourensom een gedeelte der parijsche bezetting tot afval te bewegen. Toen het plebisciet werd uitgeschreven, was de eerste in structie der zaak afgeloopenmaar de regeering had de open bare behandeling uitgesteldom eiken schijn van eene stem bus-manoeuvre te vermijden. De revolutionairen hun opzet echter vóór den 8 Mei willende volvoerenwas de bijeen roeping van den hoogen raad van justitie noodig geworden. Den 2 hebben de maarschalken en den 3 de leden van liet corps-diplomatique den Keizer hunne gelukweuschingen aangeboden ter zake der mislukking van den aanslag op zijn leven. De arrondissementsraad van Autun en vele besturen van hoofdplaatsen van departementen en arrondissementen waren voornemens, adressen van gelijke strekking aantebieden, maar volgens la Presse heeft de regeering per telegraaf ge antwoord dat het Hoofd van den Staat -zeer erkentelijk was voor de aan den dag gelegde bedoelingmaar "dat het schoonste en welsprekendste adres der bevolking zou zijn: eene bevestigende beantwoording der plebisciet-vraag." Den 5 zijn in hechtenis genomen de publicist Terrail, schrijver van zeer heftige artikelen in de Marseillaiseonder den naam van Templezyen de werktuigkundige Letouze een voormalig gedeporteerde. Ballot werd dien dag gearres teerd terwijl hij zich met zijne vrouw in het station van den noorderspoorweg bevond. Hij heeft bekend omstreeks 5000 fr. voor Flourens uitbetaald te hebbenmaar beweert niet te weten tot welk doel. Te MarseilleLyonStraatsburg en in andere groote steden zijn verscheidene leden der Internationale en clubre- denaars gevat. Yerscheidene leden van dat genootschap had den zieh uit de voeten gemaakt. De parijsche "federale raad" ontkent, in een door 30 personen onderteekend protestelke deelneming aan het complotwetendedat het heerschende gebrek eer te wijten is aan den tegenwoordigen volks-huis- houdelijken toestand, dan aan het toevallige despotismus van eenige bewerkers van den coup d'Etatzoodat de vereeni- ging haren tijd niet verspilt met pogingen tot omverwerping dezer laatsten. De radicale bladen volharden in hun ongeloof ten aanzien van het complot. Zij houden Ballot, BeaurijFlourens cn anderen voor handlangers der poiicie, en de Marseillaise heeft, door het rapport van den heer Grandperret in haar feuilleton overtenemen, dat stuk als een verdichtsel willen karakteriseeren. Plebisciet. De Keizer heeft gemeend het verzoek der fransche bisschoppen, om aan de ambassade te Rome te mogen stemmen, te moeten weigerenomdat zulks tot dus ver aau buiten het Rijk vertoevende franschen geweigerd is. In de openbare vergaderingen op de laatst veroorloofde dagen is niet minder hevige taal geuit dan in die der eerste de constitutie van 1870 werd de cholera, die vau 1852 de pest genoemd, de Keizer een Judas, die, den moed niet heb bende om, even als de valsche discipel, de handen aan zich zeiven te slaan, zich aan een nOllivierverhing. Anderen verwierpen den Keizer als »neef van den moordenaar van den hertog v. Enghien, neef van den moordenaar van Pictor Noir en zelf moordenaar der republiek." Ulric de Fonvielle vond meermalen gelegenheid om zijne ergenis te uiten over de vrijspraak van den "moordenaar van Auteuil." De ,\fge- vaardigde E. Arago heeft het in eene openbare zaal te S. Denis betreurd, dat hij den minister Ollivier vroeger onder zijne vrienden heeft geteld. Hij noemde den troon eene hoeve, die 30 milj. fr. 'sjaars opbrengt, en het volk het vee dat bi) de hoeve behoorde. De Gedeputeerden Ad. Crémieux en Tachard hebben hunne volledige adhmsie gehecht aan een adres van werklieden in het dep', van de Moezel, waarin de verwerping der constitutie aangeraden werd, o. a. op grond, dat zij "70 fr. per minuut toelegt aan den man, dien den veldtocht van Mexico bevolen heeft, waarmede 40000 franschen en 2 miljard fr. zijn ver spild," en omdat zij het mogelijk maaktdat Frankrijk ge regeerd kan worden door een 15 jarigen knaapwien men zelfs de besturing van zijn rijtuig niet zou willen toevertrouwen. La Marseillaise had eene oproerige tot het leger gerichte proclamatie opgenomenonderteekend door Pictor Cyrille uit naam van 80 onderofficieren en soldaten van het 18e batal jon jagers. Den 4 is in dat blad echter een schrijven der gezamenlijke onderofficieren geplaatstwaarin zij verklaren niets uitstaande te hebben met Cyrille, die, na diefstal gede serteerd, uit kracht der amnestie bij zijn corps teruggekeerd, in April een plaatsvervanger gesteld en het bataljon verlaten heeft. Eug. Peuillot heeft in V Univers de r. catholieken geraden, niet het ontkennend antwoord der anarchisten te geven maar zich te onthouden, zoolang de regeering niet met een enkel woord te verstaan heeft gegeven, dat zij de be langen, welke den catholiek dierbaar zijn, zal eerbiedigen en beschermen. "Ja" kan hoogstens afschuw van de demagogie, geen vertrouwen in de regeering beteekenen, zooals in 1851 en 52 gegeven is; daarvan kan. na al de met het belang der Kerk strijdige, door het keiz. gouvernement verrichte daden, geene spraak meer zijn. De minister Parieu, de gewezen ministers Duruy en Ro land, de heer Schneider, de Senaatsleden Decienne en Michel Chevalier en verscheidene andere voorname mannen hebben in manifesten aau hunne kiezers of medeburgershet geven van een bevestigend antwoord nadrukkelijk aangeprezen. De burggraaf de Lagueronniere heeft hetzelfde in een vlugschrift gedaan, waarvoor hem de dank des Keizers is toegebracht. Onder de artikelen in de bladen der tegenpartij trokken vooral de aandacht een heftig schrijven van Edg. Quinel, en een nog heftiger van Victor Hugo in le Rappel, welk blad daarvoor gerechtelijk vervolgd wordt. Hugo noemt het ple bisciet eene poging "tot het bewerken van het mirakel om het Keizerrijk voor het menschelijk gemoed aanneembaar, d. i. het arsenicum eetbaar te makenen zegt dat de eenige vraag, welke de Keizer het recht heeft het volk voorteleggen, deze is"Moet ik de Tuileriën met Vincennes verwisselen en mij ter beschikking der justitie stellen Yerscheidene dagblad-redactiën hebben den 6 en 7 uit sluitend aau het plebisciet gewijde nummers uitgegeven. Dat van le Siècle behelsde eene proclamatie, welke in 1848 door Lodewijk Napoleon zou uitgevaardigd zijn, en waarin de sterkst mogelijke ingenomenheid met de republiek aan den dag gelegd, hare instandhouding onder eeden beloofd en het keizerlijk purper geweigerd wordt. Wegens de onechtheid van dit stu is beslag gelegd op le Siècle, le Réveil, l' Avenir National e le Rappel. In het volgende nummer verwondert le Siècle zich daarover, dewijl het document sedert het najaar van 1869 reeds door verscheidene departementale dagbladen zonder ver volging meflegedeeld ismaar in de onechtheid berustende, geeft het blad den inhoud eener door den prins in de Nati onale Vergadering gehouden rede, waarin niet minder gehecht heid aan de republiek en zucht om haar te verdedigen te lezen is. Op die redevoering laat het den eed volgen door Lodewijk Napoleon als President der republiek afgelegd. Het, aantal clerikale en legitimistisehe dagbladen uit do departementen, welke zich voor een ontkennend antwoord of voor onthouding verklaard hebben, bedraagt niet minder dan 40. Het comité voor de verkiezing van heer Thiers heeft, na het vernemen van zijn aan eene deputatie gegeven antwoord, waarbij hij bleef weigeren bij het plebisciet een toestemmend antwoord uittebrengen, besloten om hem hij de eerstvolgende verkiezingen niet weder tot candidaat te stellen. Het centrale plebisciet-comité-Albufera heeft 40 miljoen dagbladen en andere gedrukte stukken en 30 miljoen met "ja" ingevulde stembiljetten verspreid. In den morgen van den 8 hebben zich depu'atiën van burgers die zich afgevaardigden des volks noemden, met het wetboek in de hand aau verscheidene kazernen en aan de militaire school aangemeld, om toezicht op de stemming der krijgsmacht uitteoefenen. Zij zijn overal afgewezen en hunne protesten daartegen door niemand aangenomen. De uitslag der stemming is geweest als volgt Frankrijk 7,267,222 ja, 1,540,382 neen. Algiers 1 1,048 13,555 het leger' 227,336 39,364 de marine 23,759 5,874 Marseille 18,412 34,829 Bordeaux 10,127 18,469 Toulouze 9,112 12,534 dep', der Seine 139,538 184,946 de stad Parijs 111.363 u 156,377 9639 blanco, 92714 weggebleven, 8» arrond'. van Parijs (Afgev. Thiers7,671 ja, 2,946 neen, 366 blanco. kazerne "Prins Eugenius1652 ja, 1133 neen, fort Ivry 616 476 Slechts in 2 departementendie der Seine (Parijs) en dei- Monden van de Rhone (Marseille) hebben de "neens" de bovenhand gehadin 7 of 8 zuidelijke departementen heb ben zij J of meer, zelfs in dat van de Yar (Afgev. Ollivier l der stemmen uitgemaakt, Te Parijs hadden zij de overhand in 15 der 22 arrondissementen. De hertog v. Hamilton, had gewed dat hij 40 fr. zou be talen voor elke "ja" beneden en 20 fr. genieten voor elke boven de 6 miljoen. Rustverstoringen te Parijs. In den vooravond van den 8 is eene proclamatie van den prefect van poiicie aange plakt, waarbij, naar aanleiding van loopende geruchten omtrent eene verwacht wordende bedenkelijke rustverstoring, de bur gerij aangespoord werd om mogelijke oploopen en samenscho lingen niet uit nieuwsgierigheid te vergroot,en, en verzekerd, dat krachtige maatregelen genomen waren om elke poging tot het stichten van wanorde onmiddelijk te onderdrukken. Den ganschen avond zijn de boulevards en pleinen met nieuwsgie rigen bedekt geweest en, behalve troepen zingende straatjon gens heeft zich eene grooter menigte verzameld welke op den Boulevard-Montmartre baldadigheden gepleegd en om streeks middernacht door een detachement policie-agenten uiteengedreven is. In den avond van den 9 zijn voor de kazerne van liet Chateau d'Eau («Prins Eugenius") ongeregeldheden voorgevallenmet omvergeworpen omnibussen zijn 2 barricades opgerichtdie echter zonder moeite door de troepen zijn ingenomen. 2 Regi menten hebben vervolgens, onder het oog van den minister van oorlog en onder het aanheffen van een "leve de Keizer!" eene charge met de bajonet uitgevoerd, ten einde de menigte van het plein te verdrijven. Eén soldaat is tot de oproerlingen overloopen maar weldra gevateen ander, die zich door hen had laten verleiden om een koffiehuis binnen te gaan, is zonder verzet daaruit teruggehaald. Den volgenden avond zijn de ongeregeldheden hervat en in de straten la Fontaine en Saint Maur 4 barricaden opge worpen, maar door de troepen weggeruimd. 2 Muitelingen werden ernstig gekwetst en 1 die nog na de 3 sommatiën op den top eener barricade een roode vlag bleef voeren en "1eve Roche/ortleve de republiek" roepenis door een kolfslag op het hoofd en een bajonetsteek in de zijde gedood. Het plein der kazerne van het Chateau d'Eau is 2 malen, door de jagers en door de cavallerieschoongeveegd. De troepen waren zeer tegen de radicalen verbitterd. Den 11 zijn vele huiszoekingen en arrestatiën (sedert den 9en 558) gedaan en hebben 's avonds op nieuw samenscholingen inden Faubourg du Temple plaats gevonden, welke door de sergeants de ville en cavallerie uiteengedreven zijn. De Keizer heeft den maarschalk Canrobert een hrief ge zonden, bestemd ter mededeeling aan het leger van Parijs, waarin hijmet het oog op de overdreven geruchten om trent den uitslag der stemming van dat leger, zich gelukkig rekent te mogen verklaren, dat zijn vertrouwen op hetzelve nooit is geschokt geweest, en waarin hij het gelukwenscht met de vastberadenheid en koelbloedigheidbij het bedwingen der jongste onlusten aan den dag gelegd. Den 12 zijn de Keizer en de Keizerin in een open rijtuig langs de boulevards gereden en hebben zij de kazernen bezocht; zij werden met toejuichingen ontvangen. KoLONiëN. De génl. Wimpffen heeft met goed gevolg 2 malen slag geleverd aan de oproerige stammen in Algiers. Het tweede gevecht, op 15 April, kostte den vijand 1500 doodende franschen 40het heeft de onderwerping der oproerigen ten gevolge gehad. Engeland. De regeering van Griekenland heeft aan mevr. Lloyd, die met hare kinderen, door den op haren echtgenoot gepleegden moord, in stoffelijken zin alles heeft verloren eene som van 1000 doen toekomen. 2 Particulieren te Londen hebben, voor hetzelfde doelaan den uitgever der Times elk 100 doen toekomen. De regeering heeft den 5 in de beide Huizen van het Parlement medegedeeld, dat de opstand aan de lloode-rivier, in het Winnipeg-grondgebied, geëindigd is, doordien de af gezanten der opstandelingen het met de regeering van Canada eens geworden zijn omtrent de voorwaardenwaaronder de annexatie zal plaats hebben. Guslave Flourens heeft in eene den 6 te Londen gehouden bijeenkomst verklaard, dat hij het recht van asyl nimmer heeft misbruikt, en dat het parijsche complot een verzinsel der politie is. 2 Engelsche schroefstoombootende Jesmond en de Earl of Elgin zijnin den nacht van den 6in de Noordzee in aanvaring gekomenmet het ongelukkig gevolgdat laatst genoemd vaartuig met 8 man gezonken is. Lagerhuis. Den 3 is eenkrachtig door de regeering bestreden voorstel van den heer Birley, om eene commissie te benoemen tot het instellen van een onderzoek aangaande het, eerlang vervallende, handelstractaat met Frankrijk, met 138 tegen 50 st. verworpen. Den 4 is het wetsvoorstel van den heer Jacob Bright, tot het toekennen van het stemrecht aan weduwen en ongehuwde vrouwen die den census betalen, voor de tweede maal gelezen, nadat een voorstel van den heer Scourfield, om tot de orde van den dag overtegaan, met 124 tegen 91 st. verworpen was. Den 6 zijn art. 4 en 5 der iersche pachtwet aangenomen, het, laatste, bepalende dat ten opzichte der schadevergoeding alle verbeteringen zullen ondersteld worden door den pachter te zijn aangebracht, nadat het door de regeering aangevuld en verbeterd was, met 167 tegen 103 st., en na verwerping met 191 tegen 132 st. van een amendement van den heer Plunket, om deze onderstelling te beperken tot die gevallen, waar de verbeteringen zijn aangebracht na het aannemen der aanhangige wet. Den 9 zijn art. 6 14 der pachtwet zonder noemenswaar dige amendementen aangenomen, en de wetten tot het ont nemen van het recht van vertegenwoordiging aan Beverley en Bridgewater en van het stemrecht aan een aantal kiezers te Norwich voor de derde maal gelezen. Daarna heeft de markies v. Llartington de hoofdtrekken ontwikkeld eener wet tot afschaffing der nominatie of voorloopige verkiezing van leden van het Lagerhuis en tot invoering van een niet zeer eenvoudig stelsel van geheime stemming, waardoor het, bij latere bestrijding der verkiezing, uittemaken zal zijn door wie elke stem is uitgebracht. De tweede lezing is op den 30 bepaald. Ierland. De kardinaal Cullen, aartsbisschop van Dublin, heeft, vóór hij weder naar Rome vertrok, een mandement uitgevaar digd, waarin hij de deelneming aan geheime genootschappen, inzonderheidvan vrijmetselaars en fenians, de agrarische misdrij ven en de oproerige vertoogen der dagbladen streng veroordeelt, en aanraadt om het gunstig jegens Ierland gezinde kabinet te ondersteunen ten einde niet onder het gezag van steunpilaren der Oranje-loges te gerakenverder keurt de prelaat het streven af om het godsdienstig onderwijs van de scholen te weren, alsmede de daad van het Trinity College te Dublin, dat aau het Parlement verzocht heeft om belijders van alle gezindten te mogen toelaten en daartoe den catholieken een aalmoes van 40 beurzen van 25 wenscht toetewerpen. De nationale bladen bestrijden den brief van den prelaat en noemen dien een codicil der //dwangwet." Zij bewe ren dat tusschen de engelsche regeering en het pausdom een verbond is gesloten tot wederzijdsche ondersteuning. De regeering heeft aan eene deensche maatschappij con cessie verleend voor eene telegrafische verbinding van Euro pa via Ruslandmet de voornaamste havens in China en Japan. Het kapitaal der maatschappij bedraagt 600,000. Het telegram van 20 woorden zal 100 fr. kostenwaarvan 40 voor Rusland en 60 voor de maatschappij. Voor het leggen der onderzeesche kabels stellen Rusland en Denemar ken elk een oorlogschip beschikbaar. De vorst v. Arenberg, militair gevolmachtigde van Oosten rijk is in zijne woning te Petersburg vermoord door zeke ren Meury Chischkow, die vroeger in zijne dienst geweest en thans in hechtenis genomen is. De regeering lieett, bij de kabinetten van Parijs en Londen geprotesteerd tegen de door den Onderkoning van Egypte, in strijd met de onlangs vastgestelde bepalingen, aangewende pogingen om, zonder goedkeuring der Porteeene nieuwe buiteulandsche leening van 5 miljoen p. st. te sluiten. Ten gevolge van den ijver der permanente ottomanisehe gezondheids-commissie, hebben zich onder de 200000 bede vaartgangers, die dit jaar het graf van den Profeet bezochten, niet meer dan 57 zicke-gevallenmeerendeels van een zeer lichten aardvoorgedaan. Donau-Vorstendommen. Bij vorstelijk besluit is eene amnestie voor alle politieke en drukpersdelicten verleend. De te Philadelphia gevestigde correspondent der londen- sche Times waarschuwt het europeeschc publiek ten nadruk- kelijkste tegen het deelnemen in americaansche spoorweg ondernemingen en in den Northern Pacific Railway in het bijzonder. Staten-Generaal. De Tweede Kamer heeft den 10 hare werkzaamheden hervat. De kerkeraad der herv. gemeente te Capelle (Langstraat) heeft een adres aan de Kamer gezondenop bijbelsche gron den de afschaffing der doodstraf bestrijdende. Den 11 is een ontwerp ingekomen tot bekrachtiging der concessie aan den heer Teding v. Berkhout verleendtot be dijking van een gedeelte der friesclie Wadden, door verbin ding van Ameland met den vasten wal. Den 13 is het wetsontwerp tot herstel der missie in China verworpen met 35 tegen 34 st. Benoemingen. Z. M. heeft tot predikant bij de protes- tautsche gemeente in Neerl.-Indie benoemd de heer J. v. d. Ven, predikant te Heemskerk; tot heemraad van den Scher- nieer 1). Ros. Spoorwegen. Door het nieuwe comité voor den aanleg van een spoorweg van Ilarlingenover BolswardSneek en Joure, naar Heerenveen, is voorloopige concessie van de regeering aangevraagd. Onderwijs. De 105 scholen, in verband staande met de Vereeniging voor christelijk nationaal onderwijs werden op 1 Jan. bezocht door 13357 leerlingen. Yoor 99 dier scholen droeg de Yereeniging in 1869 bij 19600werd aan giften in eens t 24000,79 en aan jaarlijksche bijdragen f 16371,69^ ontvangen. Zij hadden een nog te dekken te kort van f 15255,50. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 11 met 15 tegen Ï4 st., afgewezen het, voorstel van B. en W. tot den bouw van een gymnast iekloeaal bij de hoogere burgerschool. Feesten. Den 8 vierden te Bergen hun zilveren bruiloft L). Modder en J. Groet. De familie Modder bestaat uit 6 broeders en 3 zusters, waarvan de oudste 75, de jongste 53 jaren telt. De oudste vierde in November 1.1. zijn gouden bruiloft en van de anderen hebben thans reeds 6 hun zilve ren bruiloft mogen vieren. Aanbestedingen. Den 11, te Amsterdambij herbe steding, het bouwen van 4 kruitmagazijnen met wachters woningen op bestaande fundamentenin de stelling van Amsterdam aan v. Opstal en Zoon, voor /AO,600. Aan het ministerie van binn. zakenhet leveren en plaatsen van 9000 vierk. ellen rijzen zinkstuk op de bezinking tusschen de 2 kribben in de rivier het Scheuraan den Hoek van Hol land voor de verbetering van den waterweg van Rotterdam naar zeeminste inschr. <7. v. d. Pelde te Sliedrecht, voor f 37900. Den 12, te 's Hageliet leveren en inhangen der houten deuren voor de schutsluizen aan de monden van het kanaal van Walcherenen voor de keer- en schutsluis te Ylissin- genbenevens het leveren en stellen van 2 ducdalven bij de schutsluis te Veereminste inschr. H. Schram de Jong te Sliedrecht, voor f 161,587door het prov. bestuur van Noordhollandhet maken van eikenhouten deuren in de schutsluis Willem I en verdere werkzaamheden aan het N.H. Kanaalminste inschr. M. Detekom te Amsterdamvoor f 15447. K»

Alkmaarsche Courant | 1870 | | pagina 2