Luxemburg. Pruisen. Oostciii'ijk-llongarije. Sialic. Kcckcliikc Klant. Spanje. B'orhigal. S<VuiikriJk. €r«oMti'iUaiijc en Ierland. Griekenland. Werccnigde Staten. De stationichef te Dommeldange is weder op vrije voeten gesteld nadat liet gebleken was, dat hij geen schuld had aan het spoorweg-ongeluk van 7 Mei. De fransche Ooster-maat- schappijdie den weg exploiteertheeft verscheidene scha devergoedingen verleend aan de nagelaten betrekkingen der slachtofferso.a. aan de wed'. Friob te Mersch 20000 fr., aan de weduwe van een werkman te Heisdorf 10,800 fr., aan eene andere weduwe 8000 fr., enz. Prins en prinses Hendrik der Nederlanden hebben de te Dommeldange ver pleegd wordende gekwetsten bezocht. Door den oorlog van I860 zijn van het pruisische leger gesneuveld 2410 man, aan hunne wonden gestorven 1397 en 11785 ongeschikt voor de krijgsdienst geworden, t.w. 8020 door verwonding, 1116 door gevolgen van de dienst, 1937 door vermoeienissen en 712 door besmettelijke ziekten. De Keizer van Rusland is den 13 te Berlijn aangekomen en aan het spoorwegstation door den Koning en de prinsen verwelkomd. Den 15 is de Keizer naar Ems vertrokken. De voormalige Afgevaardigde d'. Waldeck., reeds vóór 1819 en van I860 tot 1869 een warm bevorderaar der ontwikkeling van het parlementaire levenis te Berlijn overleden. Den 15 is zijn lijk op de begraafplaats der catholieke gemeente begraven. De stoet bestond uit 15000 personen, waaronder vertegenwoordigers van alle partijenvan de kiesdistricten en van het gemeentebestuur, vele vereenigingen met hare banieren, de leden van het hooggerechtshof enz. Het aantal toeschouwers wordt op meer dan 200000 geschat. De Af- evaardigde dr. L'óice heeft bij het graf de verdiensten van en overledene herdacht. De jury te Keulen heeft den 14 Ursula Schmitzdie van het in brand steken van den schouwburgwaarbij verschei dene personen zijn omgekomenin Febr. 1869, zich zelve beschuldigdmaar later hare verklaring herroepen hadhoe zeer vele omstandigheden tegen haar getuigdenvrijgespro ken nadat het haren verdediger gelukt was haar alibi te bewijzen. Nooedduitsche Rijksdag. Bij de tweede lezing van het ontwerp betreffende den letterkundigen eigendom, op den 10, is, op voorstel van den heer Lasker, de bepaling vervallen, dat overgenomen berichten uit couranten en korte mededeelingen uit tijdschriften de bron moeten opgeven waaraan zij ont leend zijn. Den 12 is de termijn van bescherming tegen het nadrukken van nagelaten werkenovereenkomstig liet voorstel der commissie, op 30 jaren na den dood des auteurs, in plaats van op 30 jaren na de uitgaaf vastgesteld. Tevens is voor strafbaren nadruk, behalve de verplichting tot schade vergoeding, eene boete van hoogstens 1000 th. bedreigd, tenzij de beklaagde bewijst Ier goeder trouw gedwaald te hebben. Het voorstel van dr. Endemam, om aan het hoog gerechtshof des Yerbonds voor zaken van koophandel te Leipzig de beslissing in hoogste instantie optedragen over vorderingen tot schadevergoeding en over de strafrechterlijke vervolging, is, in weerwil van de bedenkingen der regeering met eene groote meerderheid aangenomen. Den 13 is het ontwerp, nagenoeg zoo als het door de com missie gewijzigd was, aangenomen, met weglating der para grafen handelende over de werken der beeldende kunsten waaromtrent de Bondsraad is verzocht in de volgende zitting een afzonderlijk wetsontwerp voortedragen. In verband daar mede is den 14 het ontwerp betreffende de bescherming van photografiën tegen ongeoorloofde nabootsing verworpen, ten einde de bepalingen van dat ontwerp met het later inicdienene te vereenigen. Den 13 is ook het postverdrag tusschen Engeland en den Noordduitschen Bond goedgekeurd. Den 16 is, bij de eerste lezing van het ontwerp tot wijzi- ving van het budjet van marine waarbij 600,000 th. voor havenwerken te Wilhelmshafen aan de Jahde en 157,000 th. voor den aankoop van een gebouw voor het ministerie van marine gevraagd wordeneen voorstel om deze voor dracht in handen eener commissie te stellen verworpen. Er bestond vooral bezwaar tegen laatstgenoemd bedrag, dewijl dc aankoop reeds geschied was en wel gedurende het bijeen zijn van den Rijksdag. Den 18 heeft de minister van financiën, bij de behande ling der wetsvoordracht betreffende de loterij-leeningen, zich, met het oog op BeierenBaden en Oostenrijkverklaard tegen het geven van terugwerkende kracht aan het verbod. Hij ried voorts aan, de voordracht in handen eener commissie te stellen, maar de vergadering besloot daarentegenover de tweede lezing in openbare zitting te beraadslagen. OOSTENRIJK. Blijkens een in de prager Bohemia op genomen brief van den hoogleeraar dr. Mayer, is deze de vervaardiger van het geschrift over de onfeilbaarheid, 't welk aan den kardinaal Sehtearzenherg was toegeschreven. Hij deelt tevens mededat genoemde kardinaal zijn geschrift en te gelijk dat van den bisschop llefele aan de leden van het concilie had doen toekomen. De Keizer heeft den rijkskanselier, graaf v. Beust, tot kanselier der orde van Maria Theresia benoemd. In eene te Linz gehouden vergadering van liberale Afge vaardigden is een programma opgemaakt't welk de vol gende beginselen bevatvrijzinnige ontwikkeling der con stitutie en, herziening noodig zijnde, alleen langs constitu- tioneeien weg; afkeuring van de samenstelling esner verga dering van aanvoerders der partyen en van de czechische "declaratie;" inwilliging van belangrijke concession aan de polen, handhaving der schikking met Hongarije, verzoening der ontevreden nationaliteiten langs const,itutioneelen weg, vermindering der belastingen en van het budjet van oorlog. De minister van landsverdediging heeft bekend gemaakt dat het met Rusland gesloten tractaat tot uitlevering van militaire deserteurs den 27 Juni zal ophouden van kracht te zijn. De gemeenteraad van Weenen heeft deu 13 uit overwe ging dat hijbij het niet vergaderd zijn van den Rijksdag en de Landdagende eenige wettige Vertegenwoordiging is welke de stemming der bevolking kan uitdrukken met 47 tegen 43 st. besloten om ter kennis van den president-mi nister te brengendat het gevoel der bevolking in hooge mate gekwetst is door het opnemen van een man van zulke antecedenten als de baron v. Widmam ouder de leden van het ministerie. De kamer van koophandel had zich daags te voren in dergelijken geest uitgelaten (De onlangs benoemde minister voor de landsverdediging heeft, toen hij nog le. lui tenant was^, te Graz een kastelein., die weigerde hem langer zonder betaling te bedienen, duchtig mishandeld en gewond). Ook heeft de gemeenteraad den burgemeester opgedragen omin overleg met de rechtskundige commissieeen adres aan de regeering optestellenwaarbij de opheffing verzocht wordt der vergunningtot dus ver aan officieren en solda ten verleendom buiten dienst hunne wapenen te dragen waardoor reeds ontelbare ongelukken en bloedige twisten veroorzaakt zyn. Graaf Potocki heeft zich naar Praag begeven om de on derhandelingen over een vergelijk met de czechen voorttezetten. De minister van landbouw v. Petrino ister gelegenheid der landbouwtentoonstellingmet gelijk doelderwaarts gegaan. HONGA RIJE. Aan graaf Raday is, overeenkomstig zijn ver zoek, ter beteugeling van het rooverwezen in Beneden-Hongariie, de vesting te Szegedin als gevangenis ter beschikking gesteld. Volkshuis. Den 17 is Eet wetsontwerp, waarbij de bijdrage van Hongarije in de gemeenschappelijke uitgaven, wegens de inlijving der Militaire Grenzen, wordt verhoogd, met 219 tegen 12 st. aangenomen. Eenige studenten der universiteit te Napels hebben den 13, door het aanheffen van oproerige kreten, gepoogd om wanorde te stichten. De policie is echter tussclienbeide ge komen en heeft hen tot zwijgen gebracht. Ten gevolge van nieuwe wanordelijkheden is de universiteit gesloten en zijn 15 personen in hechtenis genomen. In de provincie Grosseto is eene bende van 41 oproerlin gen in hechtenis genomen. In den omtrek van Volterra is eene nieuwe bende ver schenen. In den nacht van 15 op 16 hebben zich een twintigtal, met geweren gewapende personen op het, israclitische kerkhof te Reggio vereenigd en, terwijl hun aantal gaandeweg aan groeide, zich naar het gebergte begeven. Bij eene den 17 met de troepen voorgevallen ontmoetingis deze bende ver slagen en één barer leden gesneuveld en zijn er 3 gevangen genomen. In de provincie Ravenna hebben op nieuw plunderingen van postwagens plaats gehad. Dc gensdarmes zijn uit de troepen versterkt. In de 50"" algemeene congregatie, den 13 gehouden, heeft de bisschop van Poitiers, uit naam der commissie voor het Geloof, een uitvoerig rapport uitgebracht over het gewijzigde schema van het primaatschap en de onfeilbaarheid van den Paus. Den 14, zijnde de 78' verjaardag des Pausen, zijn de discussiën over dit schema aangevangenen hebben 7 prelaten het woord gevoerd, waarvan de bisschop van Dyon Rivet tegen het ontwerp. Den 13 zijn in de kerk van de II. Maria der Engelen in tegenwoordigheid van den Pausmet veel plechtstatigheid en feestelijkheid de belooningen uitgereiktverworven op de tentoonstelling van kerkelijke voorwerpen. Z. H. zeide in zijne toespraak//de Kerk is alleen onverzettelijkwaar het de betamelijkheid, de rechtvaardigheid en de waarheid geldt. Zij schept geene nieuwe dogma's zij bevestigt slechts 't geen zij altijd geloofd heeften zet aan dat geloof een nieuw licht bij." Aan de fabriek der Gobelins en aan de boekdrukkers Mame zijn groote prijzen te beurt gevallen. De fransche bisschoppen hebben zich gehaast om tegen den 22 een Te l)eum uitteschrijven wegens dengunstigen uitslag van het plebisciet. Er zijn troepen gezonden naar de provincie Viterbo om de bende van 80 opstandelingendie in Toscane verslagen iste verhinderen de grenzen over te trekken. In de voorgestelde canonet betreffende de onfeilbaarheid worden o. a. veroordeeld zij, die zeggen, dat, iedere op wet tige wijze verkozen Paus van Rome niet krachtens goddelijk recht de opvolger van den Heilige Petrus is, ook in de gave der onfeilbaarheid van zijn leeraarambtmaar aan een hunner het voorrecht der onfeilbaarheid om aan de Kerk het woord Gods, vrij van alle dwaling en verdorvenheid, te lee- ren, ontzeggen; alsmede zij die zeggen, dat Algemeene Con ciliën door God als eene macht in de Kerk gesteld zijn om de kudde Gods met het woord des geloofs te voeden, die boven den Paus van Rome, of met hem gelijk staat, of door goddelijke instelling noodzakelijk isopdat het leeraarsambt van den bisschop van Rome onfeilbaar blijven zal. De 20 armenische monniken en geestelijken, die het novi ciaatshuis der Antonianen te Rome bewoonden, zijn des nachts met hunnen aartsbisschop naar Konstantinopel vertrokken, nadat hun den 28 April de uitoefening der geestelijke bedie ning ontnomen en de uitoefening daarvan door andere pries ters in hun gesticht verboden was, een en ander omdat zij achtereenvolgens toegang geweigerd hadden aan 2 door msgr. Pluym benoemde visiteuren. De orde der Antonianenin de vorige eeuw in den Libanon gesticht maar thans inzonder heid te Konstantinopel gevestigd bestaat uit niet meer dan 60 leden, die de //Jansenisten van het Oosten" genoemd worden en een zeer werkdadig aandeel nemen in de bewe ging tegen den tegenwoordigen patriarch van Cilicië en pri maat van Konstantinopel, Petrus IX (msgr. Rassoun)-. De fransche gezant moet de vertrokken armeniërs van passen en reisgeld voorzien hebben. De republikeinsche organen der hoofdstad hebben eene ver klaring openbaar gemaakt, strekkende tot bevordering eener samensmelting van de 2 fractiën der republikeinsche partij n.l. die welke de vestiging der bondgenootschappelijke en die welke de ééne en ondeelbare republiek voorstaat. Het directoireingesteld door de te Madrid gehouden bijeenkomst van republikeinen uit het geheele Rijkbestaande uit de heeren Castelar, Figueras en Pi y Margallheefteen protest uitgevaardigd tegen bedoeld manifest en tegeii de splitsing van Spanje in een groep van Staten, door een federaal bondgenootschap vereenigd. Het protest der geestelijkheid tegen het afleggen van den eed is thans gevolgd door een ander tegen de in Maart in gediende wetsvoordracht tot regeling der betrekkingen tus schen de Kerk en den Staatwelke het episcopaat strijdig acht met het concordaat en de conventiën van 1859 en 1867. Na verscheidene bijeenkomsten van de hoofden der pro- gressistisehe en democratische fractiën, zijn beide weder hor- eenigd en is den 12, in eene talrijk bezochte vergadering, besloten den naam te voeren van //progressistisch democra tische partij." Ter zake van het vermoorden van den lieer Reyes, secretaris van den burgerlijken gouverneur van Tarragona, in Septem ber, zijn thans 3 personen ter dood5 tot levenslangen dwangarbeid. 3 tot 20jarige en 1 tot 12jarige tuchthuisstraf veroordeeld. De republikeinsche genl. Pierrad en nog een ander persoon zijn, wegens medeplichtigheid, tot 8jarige opsluiting veroordeeld. Te Galvez in Toledois de heer Melchor Lobaeen be kend liberaal, door carlistische geestdrijvers, op klaarlichten dagop de stoep zijner woningdoodgeschotenomdat hij geweigerd had deel van een cariistisch comité uittemaken. De genl. Espartero heeft een brief openbaar gemaakt, waarin hij voor de candidatnur voor den troon bedankt, uit hoofde van zijnen ouderdom en zijn gemis aan nakomeling schap. In eene den 18 gehouden bijeenkomst van leden der par lementaire meerderheid, heeft de genl. Prim den stand der kwestie van de candidatuur voor den troon uiteengezeten gezegd, dat dc ministerraad het noodzakelijk keurde, de ko- ninglijke waardigheid aan den Regent Serrano optedragen. Cortes. De beraadslagingen over de gemeente- en pro vinciale wet zijn aangevangen, en in avondzittingen wordt de discussie voortgezet over de wet op het burgerlijk huwelijk die bij een groot deel der vergadering een levendigen tegen stand ontmoet. De maarschalk Salhada heeft, aan het hoofd van 6 batal jons, in den nacht van 1819 Mei, een pronunciamento bewerkstelligd. Voor het koninglijk paleis is een kortstondig gevecht voorgevallendoordien de wacht weerstand bood. 7 Soldaten sneuvelden en 30 werden gekwetst. De troepeu hebben zich daarop met elkander verbroederd, Salhanda heeft het kasteel S. George vermeesterd en door gewapende land lieden doen bezettenen is te 4 uren het paleis binnenge drongen, alwaar hij een langdurig onderhoud heeft gehad met, den Koning. Een gevolg daarvan was, dat de heer Luloé ontboden, als president-minister] ontslagen en l.et, samen stellen van een nieuw kabinet aan den maarschalk opgedragen werd. Oporto en andere steden hebben de beweging onder steund, die van zuiver militairen aard was. De Wetgevende Kamer is ontbonden. De Keizer heeft, den kassier Berthomé, die ecu paar jaren geleden veroordeeld is wegens verduistering van verscheidene miljoenen uit de kas van dc Société des Entrepreneurs,zijnen nog overigen straftijd kwijtgescholden. Le Siècle beweert, dat dc aan prins Bodewijk hapoleon toegeschreven, maar door het Journal Officiel voor onecht verklaarde proclamatie door den tegenwoordigen Keizer, dadelijk na zijne ontscheping te Boulogne in 1818, tijdens zijne verkiezing tot lid der Constituante, uitgevaardigden door zijne aanhangers terstond aangeplakt is. Zij grondt deze bewering op een. zich in haar bezit bevindend, gedrukt, verhaal van het bij die ontscheping gebeurde. De redacteur van le Doubsvan Besanf.onis, wegens het overnemen van genoemde proclamatie, veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf en 1300 fr. boete. In den avond van den 8 is te Elbeuf, bij Rouaan, brand ontstaan in een gebouw, bestemd tot het apprêteeren van lakensen bij onvoldoende bluschmiddelen zoodanig toe genomen dat, 7 etablissementen vernield waren en eene schade van 2 a 3 miljoen fr. veroorzaakt was, eer de uit Rouaan gezonden spuiten het vuur bedwongen hadden. De brigadier der politie-agenten die den 10 bij de inne ming der barricade in de straat Saint Maur te Parijs ge kwetst werd, is aan zijne wonden bezweken. Den 10 is het lijk van den jongman, die bij dezelfde ge legenheid is omgekomen, met name Lesourtop de begraaf plaats Montmartre ter aarde besteld. De stoet bestond uit 600 personen waaronder een 60tal vrouwenen isnadat bij liet graf 3 lijkredenen waren gehoudenuiteengegaan on der het geroep van "leve de republiekDen dood aan de policie-agenten Te Havre heeft; het gepeupel in den avond van den 9 eene ovatie aan de bezetting gebrachtwegens hare anti-plebiscitaire stemming, welke ovatie spoedig zulk een ontstuimig karakter bekwam, dat, er verscheidene arrestatiën zijn gedaan. Den volgenden avond heeft de beweging zich herhaald, maar de bevelvoerende officier zich met den besten» uitslag bediend van het corps pompiers, dat de oproerigen uit elkander heeft gespoten. De leden der uitvoerende commissie van het centrale ple bisciet-comité, hertog v. Albuféra, burggraaf de Laguéronniere, adml. Bouet-Willaumez, graaf de Lagrange, Em. de Qirardin en Cl. Duvernois, zijn den 11 bij den Keizer ter maaltijd genoodigd. De gérant van le Rappel, de lieer Barbieux, is den 11, ter zake van het in dat blad geplaatste heftige vertoog van Victor Hugo tegen liet, plebisciet, veroordeeld tot 1 jaar ge vangenisstraf en 5000 fr. boete. De openbare zittingen van het Wetg. Lichaam, dat, even als de Senaat den 12 de werkzaamheden hervat heeft,, zijn uitgesteld tot na den afloop van het onderzoek omtrent den uitslag der volksstemming. De genl. graaf de Stackelberg, sedert 186S russisch ge zant te Parijs (eerder te Weenen), is den 12, na een lang durig lijden in 57jarigen ouderdom overleden. De Keizer heeftop voordracht van den minister van justitie, aan den Raad van State opgedragen om de herzie ning van het wetboek van burg. rechtspleging voorttezetten en eene commissie benoemd ter voorbereiding der herziening van het wetboek van lijfstraffelijke rechtspleging. Den 13 en volgende dagen zijn, reeds vele der bij de jongste onlusten te Parijs gearresteerde personen, wegens het over treden der voorschriften tegen samenscholing en het aanheffen van oproerige kreten, tot gevangenisstraffen van eenige dagen tot 13 maanden veroordeeld- De publicist Lissagaray is veroordeeld tot 1 jaar gevan genisstraf en 200D fr. boete, omdat hij eene lofrede op Mégy heeft gehouden, voor welken //moedigen burger" men, volgens hem, in de oudheid een standbeeld zou hebben opgericht. De schrijnwerker Stensonwegens beleediging des Keizers tot 8 maanden gevangenisstraf veroordeeldkreeg er nog 13 bij, omdat hijna de uitspraak van zijn vonnisden kreet van «leve de democratische en socialistische republiek aanhief. De staatscommissie voor het vraagstuk der vrijheid van liet hooger onderwijs heeft, met 12 tegen 11 st. en met instemming van 2 afwezige ledenals beginsel aangenomen de oprichting eener speciale, te Parijs gevestigde, door den minister van onderwijs, buiten de leden der staatsfaculteiten, te benoemen commissiediegezamenlijk met deze facultei ten alle graden zal verleenen. Bij Keiz. besluiten van den 15 zijn tot ministers benoemd van buit. zaken de hertog de Grammontgezant te Weenon, van ouderwijs de heer Mege en van openbare werken de heer Plichon, beide Afgevaardigden, de eerste behoorende tot het linker-, de laatste, die protectionist en clerikaal is, tot het rechter-centrum. Het beheer der Rijks-stoeterijen wordt van het departement voor de schoone kunsten overgebracht naar dat van landbouw en koophandel, hel, beheer 'van het Instituut en van de Keiz. Academie van Geneeskunde, van eene reeks van boekerijen, van eenige muzeüms, van geleerde genootschappen en de uitgaaf van verschillende werken van het dep', van onderwijs naar dat van schoone kunstenda den naam bekomt van "departement voor de letteren, wetent, schappen en schoone kunsten. De auditeur bij den Raad van State Flourens heeft zijn ontslag aangebodenomdat hij meende zichna het met zijnen broeder Gustave voorgevallene, te moeten terugtrek ken. Het ontslag is echter niet aangenomen en hem. te kennen gegeven, dat de handelwijze van zijnen broeder hem in 't minst niet kan worden toegerekend. Verdier, de aanbrenger van het complot, die naar Belgie geweken was en bij schrijven aan le Rappel zijne verklarin gen herroepen hadbericht thans in hetzelfde bladdat hij teruggekeerd is en zich in arrest begeven heeft, nadere op helderingen toezeggende. 2 Redacteurs van la Marseillaise, Millière en Rigauit zijn den 13, na eene preventieve gevangenschap van 13 we ken als verdacht van deelneming aan het complot, voor waardelijk in vrijheid gesteld. Dat blad zegt geene stukken meer met de onderteekeningen van u Henri Danger vitte" en "No. 411" te zullen opnemen dewijl anders gedreigd is de gevangenen Rochefort en Grousset [die zich van die pseu- donymen bedienen] buiten toegang te stellen. De genl. Goyon is den 17 overleden. Den 17 is uitspraak gedaan in de zaak der Marseillaise. Dat blad is, wegens opruiing tot haat jegens het gouverne ment, beleediging van den persoon des Keizers en versprei ding van valsche nieuwstijdingen, voor 2 maanden geschorst, de gérant Barberet is tot 3 maanden gevangenisstraf en 5000 fr. boete de redacteur Francis Enne tot 1 jaar gevangenisstraf en 10000 fr. boete veroordeeld. Den 18 is het blad evenwel op nieuw verschenen en terstond in beslag genomen. Te Vienne (Isère) is een standbeeld onthuld van den tooneeldichter Ponsard, te Agen (Lot et Garonne) een ander voor den in 1861 overleden volksdichter Jacques Jasmin. De heer de Luguéromdère heeft zijn ontslag als gezant te Brussel aangeboden, hetwelk echter'niet, is aangenomen. Hij schijnt zich gekrenkt te gevoelen omdat hij niet tot minister is benoemd. Wetgevend Lichaam. Den 18 heeft de voorzitter, na dat de rapporten der bureaux over den uitslag der volks stemming waren voorgelezen verklaard dat de stemming regelmatig heeft plaats gehad en dat derhalve het fransche volk het plebisciet goedkeurt. De heer J. Simon wilde daar op nog eene aanmerking makenmaar de Kamer ging, onder eenige opschuddingover tot de orde van den dag. Engeland. De Koningin heeft den 11 het nieuwe gebouw ingewijd, hetwelk in de Burlington-tuinen voor de universi teit van Londen is opgericht,. Eene deputatie der Nationale Vereeniging, met de bisschop pen van Gloccster en van Bristol aan het hoofd, heeft den 11 hare opwachting gemaakt bij den heer Gladstone en eenige andere ministers, ter betuiging van instemming met het re- geeringsontwerp tot regeling van het lager onderwijs, dewijl het bepaaltdat op de openbare scholen godsdienstonderwijs zal worden gegeven. Het door de woordvoerders der Edu cation league geopperde denkbeeld, om het godsdienstig on derwijs tot bepaalde uren te beperken, keurde zij af, integen deel meenende, dat een voorschrift tot het geven van gods dienstig onderwijs zonder krenking der gevoelens van anders denkenden, zeer goed nageleefd zou kunnen worden. Den 13 zijn de lijken der in Griekenland vermoorde heeren Herbert en Vyner te Southampton aangekomen en met groote plechtigheid ontscheept en naar de spoorwegstation overge bracht. Van alle schepen en uit vele huizen woei de vlag ter halven stok. Het engelsch-americaansche naturalisatie-verdrag is te Lon den onderteekend. Den 13, s avonds, is te Donden eene vergadering ge houden van 1400 engelschen en franschenwaarin besloten is van de tegen Zondag voorgenomen demonstratie aftezien {zie Lagerhuis). Sympathie werd betuigd voor die franschen, welke de republiek in hun land wenschen te vestigen, een drievoudig vivat aangeheven ter eere der fransche soldaten en zeelieden, die "neen" gestemd hebbenen een dergelijk vivat voor Flourens, die, naar medegedeeld werd, Londen had moeten verlaten ter bevordering van het groote werk waaraan hij zich gewijd had. Den 14 zijn 3 personen, voorgevende reizigers te zijn en van Birmingham afkomstigte Londen gearresteerd als verdacht, van tot de fenians te behooren. In een hunner koffers werden 50 revolvers gevonden. Prinses Louise heeft den 14, uit naam der Koningin de prachtige nieuwe gothische zaal in den Inner-Templeden zetel der engelsehe rechtsgeleerdheid, geopend. De Koning der belgen is den 15 te Londen aangekomen en in liet Clandges-hötel afgestapt. Den 17 is op het paleis van Buckinghamop last der Koningindie door den prins Wales vertegenwoordigd werdeen gala-bal ter eere des Konings gegeven, waartoe ruim 1800 personen waren uit- genoodigd. Te Chelsea, de zuidwestelijke voorstad van Londen, is een vreeselijke moord gepleegd op den hoogbejaarden predikant Heuliu en diens dienstmaagd Ann Boss. Het lijk van den eerste is in de nabijheid begraven, dat der laatste is in een kist, in de keuken van het huis gevonden. Zij was door worging omgebracht, en het bloed, dat uil, haar neus en mond ge dropen was, heeft tot de ontdekking geleid. De dader, zekere Millar, schijnt door geldzucht gedreven te zijn geweest. Lagerhuis. Den 11 is, ten aanzien eener motie van den heer II'. Lamon, ter veroordeeling van het stelselvolgens hetwelk een groot gedeelte der inkomsten van Britsek-Indie (6 miljoen uit de belasting op de opium voortvloeit, op voorstel der regeering met 150 tegen 46 st. overgegaan tot de orde van den dag. Den 12 heeft de heer Bruce, in antwoord op eene vraag van den genl. Forester, of de regeering wist, dat, naar aan leiding van het gerucht der door Frankrijk verzochte uit levering van den heer Flourensden 15 eene demonstratie in Hydepark zou worden gehouden, te kennen gegeven, dat zoodanig verzoek niet was geschied en dat hij dus hoopte dat de demonstratie geen voortgang zou hebben. Na het afdoen in comité van een groot aantal artikelen der iersche pachtwetis met 220 tegen 94 st. het voorstel verworpen om in comité te gaan over het wetsontwerp van den heer Jacob Brighttot het toekennen van het stemrecht aan vrouwen die den census betalen. De minister Gladstone heeft zich ten sterkste tegen dat ontwerp verzet, dat, z. i., gdieel overbodig was en zou strekken om de bakens der samenleving te verzetten. Den 16 is de geheele derde afdeeling der iersche pacht wet bepalingen behelzende omtrent de" voorschottendcor een te benoemen bureau te verstrekken aan pachters, die hunne hoeven in eigendom wenschen te verkrijgen, afgehan deld. Art. 41 is zoodanig geamendeerd dat het voorschot niet grooter mag zijn dan J van den prijs der hoeveen de terugbetaling zal geschieden door jaarlijksche betaling, ge durende 35 jarenvan 5 per 1Ü0 p. st, der voorgeschoten gelden. Dus gewijzigd werd het art. met 114 tegen 27 st. aangenomen. De heer Oticay heeft den 17, namens de regeering, gezegd, dat het gouvernement het. grieksche heeft uitgenoodigdhet onderzoek omtrent de jongste gebeurtenissen in Griekenland volledig te doen zijn, en het niet noodig achtte daartoe de vloot naar den Piraeus te zendenhetgeen door den interpel- lant, den heer J. Elphinstone, verlangd was, aangezien daar door een schijn van pressie zou worden gegeven. Ierland. Den 11 zijn nabij Castle Pollard, in het graaf schap Westmeath, verscheidene schoten gelost op den heer Ilicksondie zich, in een open rijtuig, met een geestelijke huiswaarts begaf. Beide personen zijn gelukkig ongedeerd gebleven. I)c regeering heeft 18000 drachmen uitgeloofd voor het overleveren van het rooverhoofd Tako Arvanites, hetzij dood of levenden evenredige sommen voor de aanhouding van dc overige leden der bende, waardoor onlangs eenige reizi gers zijn vermoord. Het gebergte, waarin de roovers zich waarschijnlijk schuilhoudenwordt door de troepen onderzocht. De Senaat heeft de sterkte van het leger op 30000 man vastgesteld. In de gebergten der graafschappen Madison en Sullivan is door een boschbrand eene schade van 5 miljoen d. veroorzaakt. Uit Utah verneemt men, dat Brigham loting wapenen ver zamelt en dat dc mormonen eene militaire macht organisee- renten einde het hoofd te bieden aan de dwangmiddelen tot uitroeiing der veelwijverijwaarover door het Congres wordt beraadslaagd.

Alkmaarsche Courant | 1870 | | pagina 2