t.rooMIi'ittanjc en lcrlaii<l. l'crecnigilc Stalen. WencziH'lt». Itinneiiland. Jtigczaitbcti Stukken. 5>tAbs-iïicutt)ö. lyonschen handels- en nijverheidsstand reeds bijeengebracht en de stad heeft een groot gedeelte van het 100 bunders groote park van het Gouden Hoofd afgestaanter plaatsing van het opterichten tentoonstellingsgebouw. Verscheidene Afgevaardigden, die leden van de staatscom missie voor het vraagstuk der decentralisatie waren, hebben hun ontslag aan den president, den heer Odillon-Barrotinge zonden, omdat die oommissie gedurende de jongste prorogatie van het Wetg. Lichaam, en alzoo in de afwezigheid van be doelde Afgevaardigden, hare zittingen heeft voorgezet. Met de regeeringen van Italië, Beieren en Luxemburg zijn overeenkomsten aangegaan tot het wederkeering verzekeren van het voorrecht van gratis-procedeeren aan onvermogende onderdanen der contracteerende Staten. Wetgevend Lichaam. In het begin der zitting van den 8 heeft de minister van financiën zich beklaagd, dat hij niet gehoord was door de commissie over het voorstel der heeren Gamier Pages en Glais Bizoin, tot afschaffing van het zegel van dagbladen en politieke geschriftenwaardoor de schat kist eene inkomst van 11 miljoen zou moeten derven; zelfs was hem het rapport, in strijd met de gedane toezegging niet medegedeeld. De president der commissie antwoordde, dat de voorganger des ministers en de heer Vandel gehoord waren, en de heer Gnyot Montpayroux merkte aandat de minister liet programma van het recliter-centrum had onder- teekend, waarin de afschaffing was opgenomen. "Ja zeide de heer Segris daarop maar tegen verliooging van port. Na eene onstuimige discussie werd besloten het rapport alsnog medetedeelen en den minister te hooren. Op het verslag van den voorzitter nopens den uitslag van het plebisciet (reeds korte/ijk in ons vorig No. vermeld, 7.350,142 ja, 1,538,825 neen en 112,975 blanco) werd van verschillende zijden een "leve de Keizer!" aangeheven. De Afgevaardigde Raspail beantwoordde zulks met een //neen! dat verdoofd werd door liet geroep van "tot de orde!" Jules Sxmon wilde de behoefte aan een algemeen rapport aantoonenmaar het woord werd hem eerst door den president en toen hij voort ging te spreken door de Kamer geweigerd. Na veel gedruisch en een verward en onstuimig debatwerd besloten tot de orde van den dag overtegaan, waarop de heer Arago zeide "dat besluit is een misbruik van macht." JSimon vroeg verlof om eene interpellatie te doen over de wijze waarop de volksstemming bestuurd is. De zitting werd gesloten onder het herhaald geroep van //leve de Keizer!" door de rechter- en van //leve de natie!" door de linkerzijde. Den 19 is, bij de behandeling der voordracht nopens de wijze van berechting der drukpers- en staatkundige misdrij ven verworpen een amendement van den heer Esquiros strekkende tot geheele afschaffing der preventieve gevangenschap. Den 20 is, ter voorziening in de vacature, in het bureau ontstaan door de benoeming van den heer Mege tot minister van onderwijs, de afgetreden minister de Talhouët met 175 van de 191 st. tot onder-voorzitter verkozen. Den 23 heeft de voorzitter mededeeling gedaan van 2 ingekomen wetsontwerpenhet een tot opheffing van het keiz. decreet van 8 December 1851 en liet ander tot vast stelling van de jaarwedde der Senaatsleden op 15000 fr., zijude de helft van bet tegenwoordig bedrag. Den 23 is met 100 tegen 97 st. verworpen een amende ment van den heer Picard op art. 23 der voordracht omtrent de drukpers- en staatkundige gedingen, strekkende tot het toelaten van het wettelijk bewijs ten aanzien van onteerende feiten, niet enkel waar het ambtenarenmaar waar het al dezulken geldt, die voor een algemeen belang openlijk optreden. Het doel was de discussie mogelijk te maken over daden van directeuren van financiëele maatschappijenen zoodoende misbruiken te verhoeden van eenen aard als diewelke in den laatsten tijd zijn voorgekomen. Wegens twijfel omtrent de juistheid der stemmingdeed graaf de Kératry den vol genden dag een dergelijk voorstel, 't welk toen aangenomen werd, gelijk vervolgens met 194 tegen 3 st. de geheele voordracht. 17 Leden der gematigde linkerzijdewaaronder de heeren Kératry en Bethmonthebben ten huize van den heer Picard eene bijeenkomst gehouden, waarin eene nieuwe groep der linkerzijde, de constitutioneeleis gevormd. Senaat. Den 24 heeft de baron Brenier een voorstel in gediend tot bet oprichten op staatskosten ten platte lande van eene kantonnale geneeskundige dienst ten behoeve van onvermogenden, waarvoor hij de jaarlijksche uitgaaf op 11 j miljoen begroot. Hoogerhuis. Den 19 is het voorstel van lord Houghton, om het wetsvoorstel, hetwelk het huwelijk met de zuster eener overleden vrouw toelaat, voor de tweede maal te lezen, met 77 tegen 73 st. verworpen. Noch de bisschoppen, noch de leden van het ministerie bleken het omtrent deze wet eens te zijn. Lagerhuis. Eene commissie uit het Huis onderzoekt thans een wetsontwerp, ten doel hebbende om machtiging te ver- leeneu tot uitvoering van het ontwerp van den heer Fowler, tot het tot stand brengen eener betere gemeenschap tusschen üroot-Brittanje en het vastelanddoor middel van spoor wegschepen, ingericht tot het opnemen van 2 spoortreinen van 12 wagens, varende tusschen Dover en Andrecelles, nabij Boulogne. De daartoe benoodigde havens zouden elk 700.000 en de schepen 120.000 kosten. Den 23 is met 191 tegen 66 st. tot de tweede lezing toe gelaten eene regeeringsvoordrachtwaarbij aanhangers van alle godsdienstige gezindheden onvoorwaardelijk tot de engelsehe universiteiten worden toegelaten. Daarna zijnin comité de door verschillende leden voorgestelde nieuwe artikelen der iersche pachtwet verworpen, op enkele nawelke door de regeering werden overgenomen. Den 24 is met 209 tegen 45 st. verworpen eene motie van den heer Watkin Williams, waarbij de opheffing der Staatskerk in Wales wensehelijk werd verklaard. Hij wilde haar niet gelijkstellen met de voormalige Staatskerk in Ier land, wijl zij geenzins //eene kerk van vreemdelingen" en een //twistappel" wasmaar meende dat zij gefaald had aan hare roeping te voldoen zoodat hoogstens 1 der bevolking van het prinsdom tot haar behoorde. De Heer Gladstone zag in de motie eene poging om de engelsehe Staatskerkdie met die van Wales geheel een is, opteheffen en verzette zich daar ten sterkste tegen. Koloniën. In eene voorstad van Quebec heeft een hevige brand gewoed, waardoor 6000 personen zonder dak zijn. De regeering van Canada neemt krachtige maatregelen van verdediging tegen de fenians. Het vrijwilligers-corps uit To ronto is naar de grenzen opgerukt; prins Arthur had er zich bij aangesloten. De schuld der Unie is gedurende de maand April ver minderd met, het kolossaal bedrag van 11,697,793 dollars, en bedroeg op 1 Meina aftrek van het goud en de bons in de schatkist voorhanden, nog 2,420,864,334 d. De President heeft eene proclamatie uitgevaardigdwaarin de bevolking vermaand wordt geen deel te nemen aan de door de fenians tegen Canada beraamde bew-eging, en aan de over heden gelast wordt, die beweging te voorkomen en de daarin betrokken personen te arresteeren. Den 24 's avonds ver- eenigden zich een groot aantal fenians te S. Albans (Staat Vermont) en trokken den volgenden dag over de grenzen maar werden door de engelsehe troepentegenover Eranklin, teruggedreven, waarbij 2 fenians gesneuveld en 2 gewond zijn. Hunne aanvoerder O'Neill werd, op last van de overheid der Unie, wegens schennis der neutralisatiewetten, in hechtenis genomen en, geen borgtocht van 20000 d. kunnende stellen, te S. Albans gevangen gezet. De President van den Raad der Penians te Nieuw-York verklaart, dat de inval voorbarig geweest en zonder machtiging geschied is. Huis der Afgevaardigden. Een door den Senaat aan genomen wetsontwerpom aan de Northern-Pacific-Spoor- weg-Maatsehappijwelke reeds 45 miijoen morgens grond van de Unie ontvangen heeftop nieuw 2i miljoen morgens te schenken, wekt een hevig debat op. De geul. Banks heeft voorgesteld eene commissie te benoe men, tot het instellen van een onderzoek naar de gruwelen, welke aan de spaansche overheid op Cuba worden te laste gelegd. De commissie voor de buitenl. zaken heeft besloten den te Washington aangekomen aanvoerder der cubasche opstandelingen Jordan te hooren. De revolutionaire partij heeft den 27 April de hoofdstad Caracas, na een hevig gevechtwaarbij 500 man gesneuveld zijn ingenomen. De President Monagas heeft zich overge geven maar is op zijn woord van eer ontslagen. Er is een voorloopig bestuur ingesteld hetwelk de uitvoerrechten af geschaft en de invoerrechten met 70 percent verminderd heeft (een kluitje uit de pap voor de groote en kleine sluikers der nederlandsche vrijhaven Curasao). Prins en prinses Frederik en prinses Maria zijn den 20 van hunne buitenlandsche reis in de residentie teruggekeerd. Verkiezingen. Aan den Helder is tot lid der Prov. Staten van Noordholland verkozen m'. Ch. Bosch Reitz. De gemeentebesturen zijn van wege den minister van binn. zaken uitgenoodigd om op te geven het aantal kiezers voor de 2". Kamer, indien de census op f 20 wordt gesteld en zoowel de aanslagen in de grondbelasting en personeele belasting, als die in de patentbelasting worden medegerekend; alsmede het aantal kiezers voor den gemeenteraad, indien de census op 1 10 gesteld en op dezelfde wijze berekend wordt. Staten-Generaal Bij de 2e. Kamer zijn ingediend de vol gende wetsontwerpen: tot afstand van Rijks-grond (localen van het ministerie van financiën) aan de gemeente 's Gravenhage. ter verbreeding der Kloosterkerkstraat (de aanbouw van nieuwe localen zal f 102,000 kosten, waartoe 's Gravenhage f 69000 bijdraagt; het werk kost de gemeente bovendien nog/15000); tot goedkeuring van een crediet door den gouv. genl. boven de indische begrooting geopend (voor de rondreis van Z. Exc. was f 100000 toegestaan, maar doordien de overheden, hoe zeer daartoe aangespoord, de spaarzaamheid niet altijd hadden behartigd, was het bedrag overschreden met 98770,53J, waarvan 45339,56 was gedekt door publieken verkoop van overgebleven goederen). le. Kamer. Den 23 zijn aangenomen de wetsontwerpen tot verhooging van hoofdstuk VI der begrooting voor 1870 (aanschaffing van torenplaten), tot verhooging van hoofdstuk VIII derzeltde begrooting (aanschaffing van nieuwe vuur wapenen) en tot overdracht van voormalige militaire gronden aan de gemeente Eort Bath, alle met alg. st.; tot wijziging van hoofdstuk IV A der begrooting voor 1870 met 25 tegen 5, tot regeling der grondbelasting en tot regeling van het onderwijs van Rijkswege in de beeldende kunsten, beide met 29 tegen 1 st. Den 27 is het wetsontwerp tot wijziging der armenwet met 32 tegen 4 st. aangenomen. 2e. Kamer. Den 26 is art. 1. van het wetsontwerp tot goedkeuring der internationale overeenkomst wegens de zalm- visscherij op den Rijn met 34 tegen 31 st. verworpenen het gansehe ontwerp daarna door de regeering ingetrokken. Den 27 is aangenomen het wetsontwerp tot vestiging eener nieuwe gemeente Anna Paulowna, en dat tot wijziging van hoofdstuk V der begrooting voor 1869, na aanneming van een amendement van den heer v. Delden met 30 tegen 23 st., om den post van onvoorziene uitgaven a 1000U tot de helft te verminderen. Op eene interpellatie van den heer v. Sijpe- steijn antwoordde de minister van koloniëndat wellicht spoedig een tractaat met Engeland over den aanvoer van immigranten in Westindie gesloten en onmiddelijk daarna bij de Kamer ingediend zou worden. Daarna zijn de be raadslaging aangevangen over de suikerwet. Benoemingen. Z. M. heeft benoemd tot hoogheemraad van het bestuur van den Hondsbossche en Duinen tot Pet ten, van wege de 4 Noorderkoggen, C. Donker, tot dijkgraaf van de Wijde Wormer A. Latenstein Pz. Eerbewijzen. De equipage van Z. M. stoomschip Am- stel heeft den 20, ingevolge gedane uitnoodiginghet con cert in het Paleis voor Volksvlijt en den 22 dat in het Park te Amsterdam bijgewoond, bij welke gelegenheid zij vele blijken van sympathie der aanwezigen ontving, terwijl de coratie, illuminatie en de ter uitvoering gekozen stukken zooveel mogelijk toepasselijk waren gemaakt. Den 22 heeft aan boord van Z. M. stoomschip Vice-Admiraal Koopman in het Nieuwediepde uitreiking der decoratiën aan de be manning, wegens de bedrijven ter kuste van Guineaplaats gehad, welke plechtigheid door de muziek van het instituut van marine werd opgeluisterd. De Hollandscue Maatschappij van Landbouw zal hare 19" algemeene tentoonstelling houden te Dordrechtvan vee en pluimgedierte op 30 Sept., van voortbrengselen en werktuigen van 28 Sept. tot 2 Oct. Eeesten. Den 23 is te W inschoten de slag bij Heiligerlee weder feestelijk herdacht. In de Harmonie had eene mati nee musicale plaatswaarbij de pruisische infanterie-muziek uit Emden zich deed hooren en d". Coolkaas v. d. Woude eene feestelijke toespraak hield. Op het marktplein werden eenige volksvermakelijkheden gegeven, er werd eene keuring van chaispaarden gehouden, 's avonds waren eenige woningen en vaartuigen verlicht en ten slotte werd een vuurwerk afgestoken. Aanbestedingen. Den 23 te Amsterdam het bouwen van eene openbare tusschensehool aan de Raamstraat en het inrichten en verbouwen van bestaande gebouwen tot locaal voor de gymnastiek en onderwijzerswoningaan J. Koster, voor f 22788 het vergrooten van het stationsgebouw te Beverwijk voor f 5093. Den 25, te 's Gravenhage, bij herbesteding, het leverenen inhangen der houten deuren voor de schutsluizen aan de monden van het kanaal door Walcheren, benevens het maken van 2 ducdalven bij de schutsluis te Yeere, minste inschr. J. Galman en T. de Jong te Amsterdam, voor 146,860. Den 26, van het departement van marine, de levering van 3.800.000 ponden grove maatkolen, voor de directie der ma rine te Amsterdamminste inschr. Berghuis te Nieuwediep voor 10.09 de 1000 ponden. Bouwwerken. Men verzekert, dat eene belangrijke ver zakkingplaats heeft aan de siuiste Veere voor het zeekanaal door Walcheren. Giften. Wijlen jonkvr. P. E. Martini Buys, onlangs op het slot Loenerslooth overleden, heeft aan de herv. diaconie te Baambrugge 1000 vermaakt. Misdrijven. In den nacht van 1819 is uit het spoor wegstation te Winschoten ontvreémd een voor den corres pondent der Nederl. Bank bestemd kistje, inhoudende 6000 aan specie. De dieven schijnen het ter zijde van het gebouw geopend te hebben en daar gestoord te zijn, althans het is er den volgenden morgen ledig gevonden en ongeveer f 1000 daarbij op den grond verspreid. Ook uit het buffet zijn ver schillende zaken gestolen. Den 20 is te Groningen een pruis met name Heinrich Hindeler, van beroep arbeider, gearessteerd, in wiens bezit nog ruim 1000 van het ontvreemde geld gevonden werd. Hij bekende spoedig zijn diefstal en verze kerde het overige geld nabij Winschoten te hebben begraven. Hij heeft vroeger reeds 5 jaren in Pruisen in de gevangenis doorgebracht. In den nacht van 2223 Mei zijn te Breda de spiegel ruiten van verscheidene der voornaamste magazijnen door insnijdingen beschadigd. Bevolking. Op 31 Dec. bedroeg de bevolking van Rot terdam 121.027 van 's Gravenhage 92021, van Leiden 40027, van Dordrecht 25181 van Delft 22490, van Schiedam 19723, van Gouda 161 OSvan Zaandam 12237 van Assen 6907 zie len, zijnde in laatstgenoemde gemeente 1519 meer dan bij de volkstelling van 1860. PER TELEGRAAF, 's Gravenhage 28 Mei 1870. Eerste Kamer. Het ontwerp tot verbetering der haven van Harlingen is heden aangenomen met 24 tegen 9 stemmen. Tweede Kamer. Bij de behandeling van de tweede alinea van artikel 1 der suikerwetheeft de heer v. Golstein zich vóór verklaard mits geene wijziging plaats hebbe. De heer 's Jacob bestrijdt die alinea uit een conservatief oogpunt, De heer v. Kerkwijk beveelt verandering aan, terwijl de heeren Mirandolle en Fransen van der Putte volharden bij hunne zienswijze tegen de Minister van Koloniën. De laatste zal geen amendement voorstellenten einde de wet noch den minister te vermoorden. Na eene pauze ondersteunt de heer Sloet de heer Mirandolle. De heer Voorthuysen acht verzoening onmogelijk, waarna de Minister alinea 2 verdedigd. De beraadslagingen over alinea 1 worden heropend, waarbij door den Minister wijziging van ali nea 1 en 2 worden voorgesteld. De heer Fransen v. d. Putte vindt zieh teleurgesteld en door den heer van Kerkwijk worden ver schillende wijzigingen voorgedragen. Maandag voortzetting. Het XXIV' Nederlandsche Landhuishoudkundig Congres wordt te Arnhem in het gebouw Musis Sacrum gehouden op 27 tot 30 Juni en op 1 Juli a.s. In elk der 4 zittingen zal eene voordracht gedaan worden, n.l. door prof. W. J. Gunning te Amsterdamover een nieuw plan tot oplossing der faeealiën-kwestie, door den heer B. v. Spree- kens te Velpover het Beekberger-woud zijne ontbossching en bebouwbaarmaking, door den heer m'. J. P. Amersfoordt te Haarlemmermeerover hoogten en laagten in Nederland en haar belang voor den landbouw, en door den heer T.J. Stieltjes te Delft, over den stand der plannen tot indijking enz. der Zuiderzee. Ter behandeling in de 3 afdeelingen bevat het programma niet minder dan 91 onderwerpen en vraagpunten. Up den eersten dag van het Congres wordt eene internationale tentoonstelling van landbouw-werktuigen geopend in het vroegere stationsgebouw, en voortgezet tot 14 Augustusaan welke verbonden wordt eene verloting van aangekochte voorwerpenzoo mogelijk van 25OU0 loten a f 1 het lotverkrijgbaar in den boekhandel en te trekken op 22 Aug. Op den avond vóór de opening van het Congres worden de leden ontvangen in den schouwburg, alwaar door het genootschap Eloquentia ten tooneele wordt gevoerd: Een modern landbouw-faillissement, om advies en raad gesteld in handen van het 24' Ned. Landh. Congresoorspronkelijk ge legenheids-blijspel in 5 bedrijven, door dr. L. M. Later in den avond hebben de leden toegang tot een concert door de ka pel van het reg'. veld-artilleriede 4 volgende dagen tot ochtend- en avond-concerten in Musis-Sacrum, door genoemde kapel, door die van het 8' reg'. infanterie, die van het 77" pruisische garde-regiment en die van het reg'. grenadiers en jagers (Dunkier). Op 29 Juni zullen de leden a f 3 kun nen deelnemen aan een feestdiner der bekroonden en inzen ders op de tentoonstellingden 30 voor denzelfden prijs aan het gewone algemeene diner in de Casino-zaal boven de Groote Sociëteiten den 2 Juli aan een rijtoer door Over- Betuwe en Nijmegen naar het hotel Berg en dal. Voorts staan voor de leden open de Groote Sociëteit, de Sociëteit Concordia en de Buiten-Societeit, in welke laatste den 29 Juni, 's avondsconcert gegeven wordt. Voorts wordt in den avond van den 30 eene muziekuitvoering op de Groote Markt gegeven door 2 militaire corpsen en den volgenden avond een groot vuurwerk afgestoken. Eere-President van het Congres is de Burgemeester van Arnhem bn. v. Pallandt v. Westervoort, President E. L. bn. v. Voorst tot F oorst 2e. voorzitter m'. B. IkA. E. bn. Sloet tot Oldhuissecre taris d'. L. Mulder, penningmeester J. Nagel Jr., bij welke beide laatsten bewijzen van lidmaatschap a fi te bekomen zijn. De heer Nagel is tevens secretaris der commissie voor de tentoonstelling. De Yereeniging tot verdediging en bevordering van het Openbaar Volksonderwijs op 25 Mei 1866 voor de provincie Friesland opgerichtzal hare algemeene vergadering houden den 10 Juni te Leeuwarden, en alsdan beraadslagen over een voorstel van het bestuur, om de werk kring der Vereeniging voor 't vervolg uittestrekken over geheel Nederland. Het werd daartoe geleid door de volgende overweging: //De vereeniging ondervond sedert hare vestiging bijval en ondersteuning, niet slechts in Friesland maar ook in de meeste andere provinciën van ons vaderland, ja, zelfs de hoogst geplaatste personen achtten het plichtzich onder hare ba nier te scharen. »'t Was ook niet te verwonderen. »0ns openbaar volksonderwijs toch, gelijk het in 1857 is georganiseerd werd van alle kanten zóó heftig bestreden zóó vuig belasterd, dat de oprechte vrienden van dat volks onderwijs zich wel moesten aangorden om die bestrijders kon 't zijn, onschadelijk te maken en dien laster in zijne laagheid ten toon te stellenzoodat de Vereeniging dus wel sympathie en medewerking moest erlangenóók eldersal bepaalde haar werkkring zich ook meer bijzonder tot de provincie Friesland. //Maar juist deze ervaring heeft het bestuur geleid tot de vraag: Of 't niet wensehelijk mocht worden geacht, den werk kring der Vereeniging uit te breiden over geheel Nederland? "Het heeft die vraag met den meesten ernst overwogen en de omstandigheid dat de kamp tegen 't. openbaar volkson derwijs overal in den lande met nagenoeg dezelfde wapenen en argumenten gevoerd wordtleidde het weldra tot de over tuiging dat het wenschelijke der bedoelde uitbreiding weinig voor tegenspraak vatbaar is. //En liet stond in die overtuiging niet alleen. //Immers, van verschillende zijden werd de Vereeniging, vooral in de laatste maandenaangespoord, voor ruimer kring te werken en dan volgens een wat breeder en meer uitge werkt programma. //Vooral ook op dit laatste werd met nadruk gewezen. //Bestrijding der tegenstanders van 't openbaar volksonder wijsvooral door 't geven van juiste inlichtingen omtrent den aard en 't wezen van dat onderwijsgewis, dit achtte men ook voor 't vervolg zeer noodig en in deze richting meende men, moest de Vereeniging nog méér kracht ont wikkelen dan tot heden wel 't geval wasinaar tochdus oordeelde menzou ze ook iu andere richtingen veel nut kunnen stichten, zonder daarom haar hoofdkarakter te schaden of zelfs eenigermate uit het oog te verliezen. //Men wees het bestuur op het Schoolverbond, dat het schoolverzuim wil bestrijden op breedc schaalmaar slechts door de gebruikelijke stoffelijke en zedelijke middelen, en men vroeg hetof 't niet noodzakelijk mag worden geachtgron dig onderzoek te doen naar 't wezenlijke der bezwaren tegen de invoering van wettelijke leerplichtigheid. Bovendien werd de raag gesteld en ook het bestuur deed dit reeds voor langOf ons openbaar volksonderwijsmet hoeveel belang stelling ook bejegend door regeering en volk, nietiu menig opzicht nog voor verbefering vatbaar is? En het bestuur kon niet andersof het moest deze vraag bevestigend be antwoorden. Immers was 't reeds lang zijne overtuiging en het heeft die niet verzwegen1 dat de opleiding der onderwijzers nog belangrijk moet gewijzigd en verbeterd worden2°. dat de tractementen der onderwijzers te laag en ondoelmatig geregeld zijn; 3°. dat de inrichting van't. school toezicht niet zóó isals dit met het oog op 't hooge gewicht der zaak mag worden geëisclitom van andere punten thans maar te zwijgen." Verwerft het voorstel den bijval der vergadering, dan zal het volgende programma tot grondslag moeten worde» genomen: DOEL. a. Bescherming en verdediging der beginselen van de wet op 't Lager onderwijs van 1857. b. Vestiging eener volksovertuiging van 't noodzakelijke van opvoeding en onderwijs en 't verderfelijke van schoolverzuim. c. Grondig onderzoek naar de bezwaren tegen eene tus- schenkomst van de regeeringom het onderwijs algemeen en verplichtend te maken. d. Verbelering van het volksonderwijs. e. Verheffing van de onderwijzers door betere opleiding en voldoende jaarwedden. middelen. a. Het uitgeven van een eigen orgaan en het plaatsen van artikelen onder een rubriek //Volksonderwijs" in bestaande dag- of weekbladeninzonderheid met het doelom de aandacht van overheid en publiek te vestigen op die verbete ringen waarvoor liet volksonderwijs vatbaar is, en vooral het denkbeeld veld te doen winnendat deugdelijk onderwijs in een nauw verband staat met eene goede opleiding en vol doende bezoldiging der onderwijzers. b. Het beloonen van schrijvers die op verdienstelijke wijze het doel der Vereeniging bevorderen. c. Het verspreiden van populaire opstellen over onderwijs en opvoeding onder het volk. d. Het houden van meetings en volkslezingen. e Voorts zal het bestuur bedacht zijn aan 't oordeel der Vereeniging al die voorstellen te onderwerpenwelke zij in 't belang van 't nationaal schoolwezen nuttig of noodig acht. Het bestuur der Vereeniging bestaat uit de heerenJhr. Mr. F. II. van Beijma thoe Kingma, Voorzitter, Jhr. Mr. J. F. van Ilumalda van Eijsinga, Vice-Voorz., II. Cremer, M. Pruim, Ph. W. Weber en Muller v. d. Haas. Een jaar of vier geleden verbrandde het zoogenaamde //Schooltje" een overoud gebouwtjeeertijds kapel ter eere van S. S. Cosmas en üamianuste Wimmenum gemeente Egmond-binnen. Het diende vooral voor de kinderen van de onder eene andere gemeenteBergenbehoorende buurt het Woud, 't welk aanleiding gaf, dat Egmond-binnen weinig genegen was om tot den herbouw overtegaanalthans het daarover met de zustergemeente niet eens kon wordenen dat de hoofdonderwijzer JP. Quant eervol ontslagen werd. Zonder betrekking en zonder middel van bestaan zijnde, be proefde deze, ter verbetering zijner positie te doen, wat zoo velen in dergelijke omstandigheden, maar zelden met gunstig gevolg, ter hand genomen hebben, hij schreef een boek en zond de inteekenlijsten rond, aan vrienden en ambtsbroeders, met verzoek daarmede in zijn belang werkzaam te zijn. Het drukken van zijn boek, voor eigen rekening, ging minder vlug dan hij gehoopt had en de inteekenaren recht hadden te verlangen, en eerst onlangs kon het voltooid afgeleverd worden. De toestand van den schrijver was inmiddelsdoor zijne plaatsing op Texel, weder eenigszins verbeterdzij het dan ook minder gunstig dan weleer te Wimmenum, en zulks had waarschijnlijk den ijver zijner helpers wat doen bekoelen, althans de onkosten der uitgaaf zijn nog niet geheel gedekt en om die te kunnen kwijtenniet meer voor zich zeiven, blijft, de schrijver de ondersteuning van nieuwe intee kenaren inroepen. Afgezien van het goede doelverdient zijn pennevrucht een grooteren kring van lezers te vinden. Ten titel voerende Levenstoestanden van Marie Antoinette, Koningin van Frankrijk," biedt zij eene levendig en onder houdend geschreven voorstelling van de treffende lotwisse lingen dezer vrouw, die in een van de merkwaardigste tijd perken der geschiedenis leefde en door haar droevig einde de belangstelling van alle volgende geslachten boeien zal. Beoefenaars der historie zullen in dit boekwerk geene nieuwe bijzonderheden over de gevierde en verguisde Vorstin aan treffen, maar wie ook Marie Antoinette meerder of minder mogen kennen allen zullen de bladenwaarin over haar in zoo goeden vorm gesproken wordt, met genoegen lezen en zich de aanschaffing ervan niet beklagen. Op Zondag 15 Mei werd in eene vergadering van de Ar beiders- of Voorzorg-vereeniging Eendragt maakt magt, door den president verslag over 1869 uitgebrachtwaarvan een uittreksel in dit blad moge strekken tot meerdere bekend heid dezer zoo nuttige instelling. Door de 6 boden is bij de leden van 1". ApriHot 1". No vember ontvangen 1795,59 terwijl er, om meerdere pro ducten te verkrijgennog werd bijgepast f 318,15, zoodat er bij kas was de som van f 2113,74. waarvan alleen aan aardappelen is besteed voor 425 muddengerekend tegen f 2,36 het mud, f 1209,78, puike kwaliteit, zijnde dezelfde soort welke toen op de markt voor f 3,40 het mud verkocht werd zoodat door den aankoop van zoo groote hoeveelheid f 229,50 uitgewonnen is. Aan grutterswaren vet en brand stoffen is betaald 508,74, en aan ongehuwden die hunnen inleg noodig hadden voor kleedingstukken enz. werd uitge keerd 395.74. Verder bleek uit het verslag, dat de Ver eeniging thans bestaat uit 136 deelgenootenwaarvan 5 het bestuur uitmaken, bijgestaan door 6 anderen, die wekelijks de bijdragen der overige leden ophalen en dieevenmin als de directieeenige bezoldiging of bijzonder voordeel genie ten. De kleine onkosten van bestuursvergaderingen en ad ministratie worden gedekt door de intresten in den zomer door het kapitaal afgeworpen en daar een der heeren do- nat eurs voorzag in de kosten van vrachten en andere zaken ten nutte der Vereeniging, zoo kregen de leden zonder eenige ver mindering hunne bij kleine partijtjes ingebrachte gelden te rug en erlangden alzoo een dubbel genot. Dat velen zijner stadgenooten gebruik mogen maken van deze voordeelige inrichting is de wensch van een Lid der Vereeniging. Tot rector der kapel van het H. Sacrament, in de Een-

Alkmaarsche Courant | 1870 | | pagina 2