Tweeenzevent ig 1870. No. 23. ZONDAG 5 J U I. #fftciccl (Scbccltc 02ttcfcclijk0chc Berichten. Belgie. Baden. Oosleni*i)k-llongarUc. Italic. Kerkelijke SlatU. Spanje. Portugal. Frankrijk. A L k M A A II S C Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal O,«5, franco per post f O,SO, afzonderlijke nomraers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers 11KRMV COSTER ZOON. i) A De Advertentiën kosten van 1—5 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. NATIONALE MILITIE. OPROEPING VERLOFGANGERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR roepen mits deze op de verlofgangers der militie te land behoorende tot de ligtingen 1866, 1867, 1868 en 1869, voor zooverre zij voor 1 April 1870 in bet genot van onbepaald verlof zijn gesteld, om zich op Zaturdag, den 25 Junij de zes jaarsdes voormiddags ten 8 ure te laten vinden vóór het Raadhuis derzelve gemeenteom aldaar door of van wege den Heer Militie-Commissaris te worden onderzocht gekleed in uniform en voorzien van al de door hen van het korps medegebragte kleeding- en equipementstukkcnbene vens zakboekje en verlofpas. Burqemeetter en Wethouders voornoemd. Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 1 Junij 1870. De Secretaris, NUHOUT van dek VEEN. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR ver wittigt de belanghebbenden Dat ter gemeente-secretarie de gelegenheid is opengesteld tot het doen van aanvragen om jagt- cn vischakten, Alkmaar, De Burgemeester voornoemd. 4 Junij 1870. A. MACLAINE PONT. TAPPERS-PATENTEN. BURGEMEESTER enWETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbenden: Dat de patenten tot uitoefening van het beroep van KROEGHOUDER. TAPPER. SLIJTERS, KOFFIJHULS- HOUDER en KOFFIJSCHENKERS, over dc dienst van 18£ï, gedurende 8 dagen na beden, van 's morgens 9 tot 2 ure, ter gemeente-secretarie kunnen worden afgehaald mits de halve aanslag voldaan zijwaarvan het bewijs ter secre tarie moet worden vertoond Burgemeester en Wethouders vcorrxead, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 4 Junij 1870. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. BEVOLKING De onderstaande personen worden in hun belang verzocht zich in de eerstvolgende acht dagen ter gemeente-secretarie aantemelden. BARENDINA ELISABETH van AS, laatste woonplaats Amsterdam ELIZABETH MORISCO l.w. Aumansdorp, JANSIN A LOUISA J006TEN, 1. w. Scherpenzeel, LINA van EGMOND1. w. BloemendaalCORNELIS de POR TO 1. w. Texel. POLITIE. Ter terugbekoming is aan bet Commissariaat van Politie te Alkmaar voorbanden het navolgende gevondene, als eenige kleine kazen die op Vrijdag 20 Mei op de markt zijn blijven staan, een bracelet met gouden slootje, een sleuteleen blaauwe koralen ketting met slootje. Armand Mandel, wiens door het publiek toegejuichte vrij spraak door het hof van Brabant in ons vorig No. werd ge meld, is een hongaar van geboorte, omstreeks 30 jaren ond en schrijver van het te Brussel verschijnend financieel blaadje le Cote Libre. Op zijne aanklacht werd in 1868 de, wegens het bevorderen der pauselijke geldleening tot romeinschen graaf verhevenheer Langrand-Dumonceauoprichter van verschil lende financiëele maatschappijen, die de «ehristianisatie" der belgische kapitalen beoogden, van kwade practijken en zelfs van diefstal beschuldigdmaar vrijgesproken. Sedert zette Mandel in zijn blad den strijd tegen den graaf en zijne mede directeuren voort, en de uitkomst bewees de juistheid zijner be schuldigingen: Langrand week naar Weenen, zijne maatschap pijen maakten bankroet, de ergerlijkste zwendelarijen kwamen aan liet licht en een groot aantal ingezetenen, vooral tot. den mid den- en den kleinen burgerstand behoorende, waren er de slacht offers van. Mandel liet het hierbij nietmaar beschuldigde ook 3 leden van het brusselsche parket van opzettelijk plichtver zuim, door onvoldoend onderzoek in 1868. Op aandrang van den minister van justitie stelden deze 3 leden eene ver volging tegen hem in, bewerende toenmaals gedaan te hebben wat zij moesten en kondenen de uitslag wasdat na ver hoor van 61 getuigen en na de pleidooien van den advocaat- generaal Jerdussen en den advocaat Janson, de jury Mandel volkomen vrijgesproken heeft en hij onmiddelijk daarop in vrijheid gesteld is. Den 20 is te Mannheim een monument onthuld ter nage dachtenis van Sand den moordenaar van Kotzebue. De hoog leeraar Krels hield daarbij eene toespraak. Een neef van Sanddie uit Brazilië was overgekomen woonde de plech tigheid bij en dankte de aanwezigen voor hunne deelneming. OOSTENRIJK. De ontbinding der Landdage met uitzonde ring van den boheemschen wordt toegeschreven aan het plan der feodale ultramontaanschgezinde partij, om den rijks-kanselier te doen vallen en eenige plaatsen in het kabinet met hare leden te bezetten, en aan het door haar met de czechen ge sloten verbond, nadat genoemd plan door dc samenwerking der graven v. Beust en Potocki mislukt was. Door bet in standhouden van den boheemschen Landdag, aan wiens werk zaamheden de czechen geen deel hebben willen nemen, zijn deze in hunne verwachtingen teleurgesteld. Den 21 is te Weenen bet Vaderland, het orgaan der feu dale partij, in beslag genomen. Het bevatte eene herinnering aan het artikel der strafwet, waarbij het ondernemen van iets t welk het verwekken van onlusten of van een burgeroorlog ten doel heeft, strafbaar wordt gesteld als hoogverraad, en vervolgens eene vrij onbewimpelde beschuldiging van het mi nisterie van zoodanig misdrijfdoor het maken eener uitzou- dering ten opzichte van Boheme bi; de ontbinding der Landdagen. Volgens de Karlsruher Zeitung, heeft de regeering bepaald geweigerd om verdere stappen te Rome te doenhetzij alleenhetzij in overeenstemming met andere mogendhe den. Hare verklaring zou hierop nederkomen«met hei. concilie hebben wij nooit iets te onderhandelen gehaden met de curie hebben wij niets meer te onderhandelen. Van nu af hebben wij alleen met de oostenrijksche bisschoppen te doenen tegenover deze zullen wijindien noodigniet onderhandelen maar handelen." De verkiezingen voor den Landdag van Beneden-Oosten rijk zijn tegen 20 cn 22 Juni uitgeschreven. Eene door dien Landdag vastgestelde wijziging der kieswet waarbij de geheime schriftelijke stemming ingevoerd en de indeeling der kiesdistricten veranderd wordt is door den Keizer bekrachtigd, maar een door den Landdag aangeboden wetsontwerp, t welk het kiesrecht uitbreidtheeft daarentegen dc keizerlijke be krachtiging nog niet verkregen. Te Weenen is eene door meer dan 100 leden der duitscbe partij uit alle gedeelten van Oostenrijk bijgewoonde verga dering gehouden, waarin het streven der federalisten met alg. st. afgekeurd isen liet stelsel van rechtstreeksche verkie zingen, de gewijzigde samenstelling van liet Heerenhuis, de op heffing van het. concordaat en de verlaging van het budjet van oorlog noodig verklaard zijn. Voorts werd de volgende motie aangenomen: «Elk voorkomend vraagstuk moet in de eerste plaats beoordeeld worden met bet oog op de rechten en be langen der duitschers, en elk voorstel 't welk op liet gehecle Rijk betrekking heeft,moetal was het ook voor enkele Landen aannemelijkverworpen wordenindien het nationale bestaan der duitschers daardoor ook slechts in één Land bedreigd wordt." De boheemsche geestelijkheid teekent adressen van dank betuiging aan den kardinaal-aartsbisschop van Fraagv. Scliwarzenherg, ter zake van zijne krachtige bestrijding in het concilie van het dogma der onfeilbaarheid. Te Praag is eene geheime drukkerij, benevens een aantal oproerige proclamationontdekt. Onderscheidene personen zijn in hechtenis genomen. De regeering heeft besloten in 1873 te Weenen eene in ternatiouale tentoonstelling te doen plaats hebben. De kosten zijn geraamd op 6 miljoen 11. HONGARIJE. De beer v. Lonyay is als minister van financiën opgevolgd door den heer Kerkapolyi, tot dus ver secretaris-generaal aan het ministerie voor de landsverdedi ging en een aanhanger der Deak-partij. Eene te Lugano (Zwitserland) vereenigde bende van een vijftigtal italiaansehe uitgewekenen is plotseling van daar, door Val-Colla, naar het meer van Como vertrokken. 2 Bataljons zijn tegen haar opgerukt en hebben haar uiteen gedreven en eenige manschappen in hechtenis genomen. De andere zijn op zwitsersch grondgebied teruggekeerd. De regeering heeft bij het zwitsersche gouvernement klachten ingediend wegens gebrek aan waakzaamheid met opzicht tot de uitgewekenen. Te Genua en in de naburige plaatsen is een onderzoek in gesteld naar aanleiding der jongste pogingen om benden op standelingen te vormen. Eene uit Milaan vertrokken bende van omstreeks 60 per sonen, meerendeels studenten, is aan de noordzijde van het meer van Como aangekomen. Kamer der Afgevaardigden. De minister van finan ciën heeft den 27 de staatsbegrooting voor 1871 ingediend, welkede aanneming der voorgedragen financiëele wetten onderstellende, een batig slot van 2,700,000 fr. aanwijst. In antwoord op eenige opmerkingen der oppositie zeide de minister, dat het bewind van het goedkeuren der voorgestelde bezuinigingen eene kabinetskwestie maakt. De aartsbisschop van Gran, msgr. Simor, primaat van Hon garije, omtrent wiens richting de gevoelens in den laatsten tijd verdeeld waren, heett, tegen de verwachting van velen onbewimpeld het nieuwe dogma afgekeurd. Den 21 is over het schema van het primaatschap en de onfeilbaarheid het woord gevoerd door 4 prelaten, o.a. door den ierschen aartsbisschop van Cashel en den bisschop van Straatsburg, beide tot krachtige verdediging van het dogma; den 23 door de bisschoppen van Mainz, Grenoble en Angou- lême en door msgr. Hassoun, den patriarch van Ciliciedie de door den patriarch van Autiochie tegen de definitie uit gesproken rede heeft, bestreden; den 24 door 4 prelaten, die zich alle voor de definitie hebben verklaard, 't welk vooral met veel uadruk en welsprekenheid door een cbilisehen bis schop, msgr. Salas, is gedaan. Den 25 is het woord gevoerd door den aartsbisschop van Westminster, in naam der commissie voor het Geloot', en voorts door 2 andere brilsche prelatenden 28 uit naam van genoemde commissie door den bisschop van Regensburg, en daarna door de bisschoppen van CoutancesTemeswar, Waradin en Savannah. laatstgenoemdemsgr. Vérutdie tegen de definitie sprakis door den voorzitter tot de orde geroepennadat hij het schenken van een placet aan het, schema omtrent de onfeilbaarheid «eene heiligschennis" had genoemd. Hij heeft daarop den kansel verlaten. De hertog v. Montpensier is den 18 onverwacht te Madrid teruggekeerd. Toen eenige muzikanten van een bataljon der gewapende burgerwacht hem den 21 eene serenade wilder, brengen, hebben de soldaten van dat bataljon zulks belet en hunne officieren het ontslag der muzikanten bewerkt. De geul. Prim heeft den 26 te Madrid eene bijeenkomst gehouden met de Afgevaardigden uit de provinciën, waarbij 30 verschenen waren22 stemden tegen12 voor het toe kennen der koninglijkc waardigheid aan den maarschalk Serrano. In de door Prim alvorens met de Gedeputeerden ge houden conferentiën over de oplossing van het Kroon- vraagstuk en van andere belangrijke aanhangige kwestiëu zijn o.a. de vragen behandeld: moet er onmiddelijk tot de verkiezing van een Koning worden overgegaan, moet de interimaire toestand voorloopig nog voortduren, of wel moet de Regent met de koninglijke attributen bekleed worden? De esparteristen hebben een manifest openbaar gemaakt waarin verlangd wordtdat het Regentschap opgeheven en Espartero tot Koning uitgeroepen zal worden. Den 2 Juni zijn te Valladolid door handwerkslieden on geregeldheden gepleegd; 7 personen werden gekwetst eu eenige andere in hechtenis genomen. Cortes. De Afgevaardigde Moret heeft den 28 een ont werp ingediend tot, afschaffing der slavernijdoor het vrij verklaren van alle kinderen van slaven, na de aanneming der wet geborenen door het vrijkoopen van regeeringswege, voor 500 realen per hoofdvan alle slaven-kinderen sedert 18 Sept. 1868 geboren. De heer Oarrido beeft den 31 voorgesteld om onmiddelijk tot de verkiezing van een Koning overtegaan enindien er na 3 opeenvolgende stemmingen geene keus gedaan zal zijn. de federalistische republiek te proclameeren. Het door de commissie voorgedragen rapport omtrent- de wijze der ver kiezing van een Koning behelst in hoofdzaak bet volgende de beraadslagingen zullen 8 dagen te voren worden aange kondigd de zitting zal duren totdat, de verkiezing zal zijn afgeloopende Afgevaardigden zullen huune stembiljetten onderteekenende verkiezing zal geldig zijnindien een eandidaat minstens ééne stem meer heeft verkregen dan de helft, van het aantal der aanwezige leden bedraagtde Ko ning zal den eed op de constitutie afleggen. Dc beer Rogo heeft als amendement voorgestelddat de volstrekte meer derheid der gekozen Afgevaardigden voor de geldigheid der verkiezing zal vereischt worden. De parlementaire commissie ter zake van de afsehaffin der slavernij heeft voorgesteldbinnen 60 jaren de slavernij geheel aftescbaffen. Den 24 is in de Cortes een koninglijk besluit, voorgele zen, waarbij de bijeenkomsten der Kamers tot 20 Juni worden geschorst. Nadat door den Afgevaardigde da Salveira op nieuw tegen de verkrachting der constitutie door een gedeelte van het leger geprotesteerd washeeft de Afgevaardigde Santos e Silva de Kamer, met het oog op een door hem ver wachten nieuwen coup dEt at, bezworen, de plechtige ver klaring afteleggendat zij eiken aanslag tegen de nationale onafhankelijkheid met al den kracht van haren wil en van hare overtuiging zou te keer gaan. Vol geestdrift zijn de Afgevaardigden allen opgestaan en hebben zij, met opgeheven hand, met de plechtige verklaring van hunnen ambtgenoot ingestemd. Daarna hebben zij de vergaderzaal verlaten. Het centrale plebisciet-comité heeft in de dagbladen be kend gemaaktdat het tot het besluit is gekomen, zich te ontbindenen zulks wegens de kennisgeving van den mi nister van justitie, dat geene machtiging zou worden ver leend voor dc vestiging eener blijvende vereenigingten doel hebbende om voortaan elke administratieve tusscheukomst bij de algemeene of partiëele verkiezingen noodeloos te maken. De heer Ed. Laboulaye, die zich door zijne warme onder steuning van de zaak van het plebisciet bij de democrati sche partij zeer impopulair had gemaaktheeft den 24 zijne door ongesteldheid en door vrees van herhaling der toonee- len van de Sorbonue gestaakte lessen aan het College de France hervat. Hij werd door een deel der aanwezigen met den kreet «naar den Senaat!" (in liet goed-koUandsch «naar het oude-mannenhuis") en met gefluit ontvangenmaar het applaudissement heeft spoedig de bovenhand behouden en werd door toejuichingen gevolgd na de bezadigde toespraak van den hoogleeraar. Den 28 was een veel grooter aantal studenten op- ekomen en werd zulk een geweld en gekijf tusscken de voor- en tegenstanders van den heer Laboulaye gemaakt, dat deze dieals toespeling op een hem in der tijd door de kiezers van Straatsburg bij stuiversinschrijving aangeboden inktko ker, ook met stuivers geworpen werdzich na een half uur verwijderd en het bestuur van het College verzocht heeft zijnen cursus voorloopig te schorsen. Den 27 is op den spoorweg van Poitiers naar Liinoges door het breken van de as van een waggoneen trein ge derailleerd, waardoor dc locomotief en 6 personen-rijtuigen van de 12 ellen hooge baan zijn gestort, 3 reizigers dadelijk gedood en 2 andere zoo gekwetst zijn dat zij spoedig aan hunne wonden bezweken zijn. De abt Gratry heeft een vierden brief over het geschilsluk omtrent Paus Honorius I openbaar gemaaktwaarin hij zich tegen de talrijke aanvallendoor de orthodoxe periodieke pers tegen zijne vorige brieven gerichtverdedigt. De abt Theodore Ijoysonbroeder van den voormaligen pa ter Hyacintheis door den Keizer tot hoogleeraar in dc ge wijde welsprekenheid aan de Sorbonne benoemd. VUnivers noemt deze benoeming een aan die wetenschappelijke instel ling toegebrachte genadeslag. Het hoofdcomité van het dit jaar te Parijs te houden Arbei derscongres, heeftten gevolge der tegen een aantal leden van dc «Internationale" genomen maatregelenbesloten dat het niet daar, maar in September te Mainz zal plaats hebben. Yan 16 personen, op 9 of 10 Mei op of in den omtrek der barricaden in de straat Saint Maur gevangen genomen, zijn den 29 drie vrijgesproken eu de overige tot gevangenisstraf fen van 2 weken tot 8 maanden veroordeeld. Te Nimes zijn 20 bij gelegenheid van onrustige tooneelen, die een staatkundig karakter vertoondenonlangs gearres teerde personen tot gevangenisstraffen van enkele dagen tot 3 maanden veroordeeld. De «Israëlitische Alliantie" heeft eene depêche ontvangen waarin verzekerd wordtdat den 28 te Bottoschanin ltou- manieeen aantal israëlieten vermoord zijn, en dat den vol genden dag die gewelddadigheden hernieuwd en alle israëlie ten de stad ontvlucht zijn. Bij Keiz. decreet van den 29 zijnop den voet van het Senatus-consult van 8 September j.l., de betrekkingen tus- schen het gouvernement en de 2 Kamers en tusschen deze laatsten onderling geregeld, en voorschriften gegeven omtrent de voorbereiding der regeerings-voordrachten en de wijze harcr aanbieding aan den Senaat en het Wetg. Lichaam. 2 Bepalingen komen aan het Journal des Débats opmerkelijk voor, namelijk dat de ministers in spoedeischende gevallen hunne wetsontwerpen rechtstreeks aan de Kamers kunnen zenden met voorbijgang van den Raad van State, en dat 's Keizers boodschappen aan de Kamers niet het onderwerp van eenige discussie of stemming zullen uitmaken. Op den derden dag der wedrennen in het bosch van Chan - tilly, den 29, is de prijs der Jockey-club (primitief 30000 fr.. maar door de inleggelden enz. verhoogd tot op 77000) ge wonnen door het paard Bigarreau, van den majoor Pridolin, wiens paard Soubrette weinige dagen vroeger den Morny-pri]s in het bosch van Boulogne iiad behaald. Men berekent, dat op den 29 voor meer dan 50 miljoen fr. aan weddingschappen aangegaan, en zulks niet enkel door de eigenaars der zijn tot renners en andere sportsmen, maar ook door personen alle rangen en standen der maatschappij behoorende. Den 30 beeft de Keizer eene deputatie ontvangen uit het departement der Nièvre, bestaande uit 3 Senaatsleden, 3 Afgevaardigden en 6 andere voorname personendie hem een door 19000 ingezetenen van het gewest onderteekend adres hebben overhandigd, waarin hy met de verijdeling van den aanslag tegen zijn leven wordt gelnkgewenschtmaar 't welk in de eerste plaats moet strekken om hem bet belang van de verzekering der openbare orde nadrukkelijk aante- bevelen. Bij Keiz. besluiten van den 31 worden de prefecten in Al giers voortaan ontheven van ondergeschiktheid aan de bevel voerende generaals der provinciën, en zijn de voorwaarden bepaald, waarop in sommige gedeelten van het door de in boorlingen bewoonde grondgebied tot de vestiging van het individuëele grondbezit zal worden overgegaan. In het Journal Officiel wordt geconstateerd dat sommige dagbladen verslagen of beoordeelingen van bet verhandelde in het Wetg. Lichaam geven zonder tevens bet officiëele verslag der zittingen optenemenen verklaarddat het gou vernement voornemens isdeze overtreding der wet te keer te gaan. 12 Yan medeplichtigheid aan het complot tegen de vei ligheid van den Staat beschuldigde personen zijn op vrije voeten gesteld, o.a. de publicisten Terrail, Millière en Protot. Tot dusver zijn 64 aanklachten gehandhaafd. Wegens het overnemen der verdichte proclamatie van 1848 zijn nog veroordeeld door de rechtbank te Albi een redacteur tot 1500 en een gérant tot 500 fr. boete, door de rechtbank te Caen de redacteur en de gérant van le Suffrage Vni- versel tot slechts één franc boete, terwijl bet hof te Poitiers i de straf, waartoe de redacteur van le National de la Vienne m eersten aanleg verwezen was, de boete van 1000 fr. be houden, maar de gevangenisstraf van 2 maanden geschrapt heeft. Senaat. Den 31 is de door het Wetg. Lichaam aange nomen wet omtrent de berechting der drukpers- en staatkun dige misdrijven ingekomenen overgegaan tot de orde van den dag ten aanzien van een adreswaarin het herstel van den lijfsdwang werd gevraagd. Wetgevend Lichaam. Bij zijne den 27 gedane inter pellatie omtrent de ontbinding van het centrale plebisciet comité heeft de heer Bethmont de vraag gesteld of de ver schillende in Frankrijk bestaande staatkundige partijen buiten de verkiezingsperioden propaganda mogen maken. Hij gaf er zijne verwondering over te kennen dat de leden van het behoudende plebisciet-comité voor de ministeriëele beschik king gezwicht hebbenen duidde het aan het ministerie van den 2en Januari zeer ten kwadedat dit het bedoelde comité niet in wezen had gelaten. Hij bracht de verklaringendoor het ministerie op 24 Februari afgelegd in herinnering, en drong bij het gouvernement aan op het indienen eener wet tot wijziging van art. 291 Code Pénal (verbod van associa- tiën). Ten slotte stelde hij de volgende motie voor: «De Ka mer, overtuigd, dat verkiezings-comité's steeds doelmatig en nuttig zijugaat over tot de orde van den dag." De heer Duvernois beoordeelde de houding der regeering ten opzichte van het regt van vereeniging. De minister Olivier ant woordde daaropdat de regeering zich voorbehoudt om bij de discussiën over art. 291 van de Code Pénal, waarvan de beer Bethmont wijziging verlangtnadere opheldering te ge- vehmaar hij verklaarde niet te geloovendatnu de In ternationale gerechtelijk vervolgd wordt, de tijd reeds ge komen zou zijn om aan de staatkundige vereenigingen vol komen vrijheid te geven. De Kamer heeft vervolgens met bijna eenparige stemmen het voorstel van den minister, om eenvoudig tot de orde van den dag overtegaan, aangenomen. Door den beer Glais-Bizoin is een voorstel ingediend, tot opheffing van het hotel der invalieden met 1 Jan. 1871. Hij wenscht het hotel tot een locaal voor het departement van oorlog interichten en de 900 verpleegden te besteden bij hunne familiebetrekkingen of in departementale gasthuizen. Den 28 heeft de heer Lafond de Saint Mür den minister van justitie geïnterpelleerd over de noodzakelijkheid tot het wijzigen van de samenstelling en de wijze van benoeming

Alkmaarsche Courant | 1870 | | pagina 1