Groot Kritlanjc en Ierland. Rusland. Icreciiigtle italcn. llrazilic. IKinnenlaml. der rechterlijke macht. Hij wenschte eenige gerechtshoven en minstens j der bestaande rechtbanken, wegens gemis van voldoende werkzaamhedenopgeheven te zien. Bij de mid delen van gemeenschap in 1897 was voorzeker in elk arron dissement eene rechtbank noodigmaar thans niet meer; en was het aantal handelsgedingen ook vermeerderd Ldat der civiele gedingen was verminderd. Hij verlangde verder voorwaarden voor de benoeming en bevordering der beamb ten te stellen bij de wet en de keuze der personen aan de rceering overtelaten, en de jaarwedden van een groot ge deelte van het personeel te verhoogen. De minister ant woordde dat het vraagstuk der rechterlijke macht te veel omvattend was om het als ter loopste midden van andere dringende hervormingente behandelenen hij verzoent den interpellant nog eenig geduld te oefenen en zijne interpella tie intetrekkenwaartoe deze overging. De heer Lehon diende eene wetsvoordracht omtrent Al giers in, waarin het geheele bij de interpellatie in r ebr. be sproken programma was opgenomen: vervanging van he,mi litaire door een burgerlijk beheer, het zenden van Afge vaardigden naar het Wetg. Lichaamverkiezing der Alge meen» en andere Radenenz. Op de tegenwerping van den minister van oorlogdat eene regeeringsvoordracht van ge lijke strekking bij den Raad van State aanhangig was ant woordde de heer Favre, dat dit het onderzoek van het voor stel Lehon niet belette, en drong hij aan op de onverwijlde vervulling der belofte van hervormingenkort voor den 8 Mei allerwegen in de kolonie gedaan. De regeering verklaarde daarop, zich enkel verbonden te hebben om gedurende de loopende zitting eene voorloopige organisatie mtevoeren en tijd te behoeven om hare voornemens te volbrengen. Op het einde der zitting is een levendig debat gevoerd over de vaststelling van den dag der beraadslaging over het voorstel Glais-Bizoin c. s. tot opheffing van het dagbladze gel, waarbij de minister Segris te kennen gafdatmet het oog op de behoeften der schatkistdie opheffing met voor 1 Jan. 1872 kon plaats hebben, en de minister van justitie verklaarde, dat de regeering haar programma eerlijk maar ter barer tijd zou uitvoeren. Na langdungen en warmen woordenstrijd is besloten, den minister Segris 14 (lagen tijd te laten tot liet indienen van een regeeringsvoorstel van ge lijke strekking en daarover op 15 Juni te beraadslagen. Engeland. Het londensche beurs-comité heefi, naar aan leiding der bekendmaking dat geene schuldbrieven der ver schillende leeningen van het oostenrijkschhongaarsche Kei zerrijk na 31 Maart ter conversie zouden worden aangenomen, besloten, de oostenrijksche leeningen van 1852 en 59 van de officiëele beursnoteering te schrappen, en m die noteenng optenemen de certificaten, welke door het comité ter bevorde- riti" der aanspraken van engelsehe houders van oostenrijk sche schuldbrieven aan die houders zijn uitgereikt. Te Denham is den 21 het huisgezin van een smid geheel vermoord, bestaande uit vader, moeder, grootmoeder, schoon zuster en 3 kinderen van 4—8 jaren. De vermoedelijke dader, iemand die reeds herhaaldelijk wegens diefstal gevangen ge zeten heeft, is te Reading in hechtenis genomen. Ter bevordering der telegrafische verbinding met Britscli- Indie is de telegraafkabel van Malta naar Gibraltar den 2b met goed gevolg aan land gebracht, De schependie den kabel tusschen ïalmouth en Gibraltar zullen leggenzijn reeds met hunne lading in zee. De minister Gladstone heeft den 25 4 deputation ontvan gen n 1. van nonconformisten uit het Huis der Gemeenten, van wesleyaansche methodisten, van hoofdonderwijzers van open bare scholen en van godsdienstleeraren en leeken van ver schillende kerkgenootschappen, allen verlangende in de aan- liangige onderwijswet een stelsel van godsdienstig, doen niet sectarisch onderwijs opgenomen te zien. 2 De heer Fors/er heeft de voornaamste amendementen De(f®ncl gemaakt, welke de regeering, na kennis genomen te hebben van de openbare meening, geoordeeld heeft op de onderwus- wet te moeten maken. Zij komen hierop neder, dat het gods dienstig onderwijs in de openbare scholen uitsluitend op be paalde urenliefst hij den aanvang of aan het einde van den schooltijd, gegeven zal wordenzoodat oudersmet wier richting het niet overeenkomt, hunne kinderen er aan ont trekken kunnen, zonder dat vau het overige onderwijs, waarvoor zij betalen, iets gemist wordt. Het hoofdbestuur der National Education League lieett de 200 afdeelingen daarvan aangespoord om de oppositie tegen het regeeriugsontwerp voortezettten, op grond dat de amen dementen van den heer Forster de bezwaren der League met opheffen en de godsdienstige moeilijkheid onaangeroerd laten, daar aanhangers van verschillende secten zullen moeten blijven betalen voor het geven van onderwijs in leerstellingen, waar mede zij niet instemmen. Het bankiershuis Rothschild en Zoon te Londen heelt het prospectus uitgegeven eener nieuwe 5 p.cts. spaansche lee ning van 2,318,000, aflosbaar in 30 jarenmttegeven in hypotheekbonds op de kwikzilvermijnen van Aimaden, tegen den prijs van 80 p.ct. De Koning der bclgen heeft den 28 de parade in het S. James-park, ter viering van den 51» verjaardag der Konin gin, en vervolgens het gala-diner bij lord Clarendon en de re ceptie van mevrouw Gladstone bijgewoond. De scheepvaart op de rivier de Theems en het aan die rivier gelegen arsenaal te Woolwicli worden ten strengste bewaaktdaar men een aanslag der fenians ducht. Hoogerhuis. Den 27 is op voorstel van den lord geheim- zegelbewaarder voor de tweede maal gelezen eene wet tot afschaffing der wet van 1851, waarbij, onder den indruk dei- pauselijke bul van 1850 tot vestiging der r. cathohekehië rarchie, onder strafbepaling het aannemen van kerkelijke titels, aan deelen van het grondgebied van het Yereenigd Konmgrijt ontleend, verboden is. Lord Russell, onder wiens bestuur die wet tot stand gekomen isvondmet het oog op het te Rome vergaderde conciliehet tegenwoordige oogenbhk geens zins geschikt tot de afschaffing, maar de regeering verklaarde tegenwoordig minder dan ooit geneigd te zijn om aanmati gingen Van Rome, die inbreuk zouden maken op de rechten van den Staat of der Kroon, te dulden en die rechten te zullen handhaven, ook al werd de Ecclesiastical htles Act afgeschaft. ier3che pa?htwet voor de eerste maal gelezen. Lagerhuis. Den 25 is met 137 tegen 56 st. vergunning verleend tot de tweede lezing van een voorstel van den heer Uibbert, hetwelk aan geestelijken der episcopaalscke Kerk vrij laat hunne bediening neder te leggen en later, met inacht neming van eenige formaliteiten, weder te aanvaarden. Den 27 is beraadslaagd over de vraag, welke de richting behoorde te zijn der voorgenomen wetgeving op het gebrui ken van valsche maten en gewichten en op het vervalschen van levensmiddelen. De meest algemeen gekoesterde meening was deze, dat ter onderdrukking van het kwaad openbaar making veel meer baten zal dan het opleggen van geldboeten en dergelijke middelen. De iersche pachtwet is den 30 voor de derde maal gelezen. De heer Hardy heeft te voren de hoop te kennen gegeven dat de Lords de wet derwijze zouden wijzigen(lat zij hare schadelijkste bepalingen verloor en de pachters met zou be- voordeelen door de landheeren onrecht aantedoen. De heer Maguire heeft deze poging om de Lords tot verwerping of verminking der wet aantczetten zeer afgekeurd en de heer Gladstone heeft gewezen op de verantwoordelijkheid van hen die het werk waaraan door het Lagerhuis eene halve zitting besteed wasongedaan zouden maken. Den volgenden dag is het Huis tot 9 Juni verdaagd. Koloniön. De canadasche troepen hebbei. den 27 Mei bij de Tront-rivier eene bende aangetast van 400 fenians, die zoo spoedig mogelijk, met verlies van 8 dooden, over de gren zen gevlucht zijn. De 2 moordenaars van den prins v. Arenberg, militair atta ché bij de oostenrijksche ambassade te Petersburg. zijn ver oordeeld tot 15jarigen dwangarbeid in de mijnen en tot levens lange verbanning naar Siberie. De genl. Meade is met 300 man infanterie der Unie te Malone aangekomen, ten einde de wapenen en ammunitie der fenians in beslag en hunne aanvoerders in hechtenis te nemen. Gleason en andere aanvoerders zijn door de overheid gearres teerd en te Malone gevangengezet. Hij en O Netll zullen door de regeering volgens streng recht vervolgd worden. De meeste fenians vertoeven in de nabijheid van Malone daar hun de middelen ontbreken om huiswaarts te keeren. De minister van financiën heeft bevolendat gedurende de maand Juni voor 5 miljoen dollars aan goud verkoeld. en voor 8 miljoen bonds gekocht zal worden. De zonen van Cespedes, den aanvoerder der cubaansche opstandelingenzijn te Nieuw-York gevangen genomen Huis der Afgevaardigden. Het Huis heeft besloten in handen van den President te stellen eene ingekomen petitie ten gunste van eenige in Engeland gevangen gehouden ame- ricaansche fenians. De minister van buit zaken heeft aan het corps-diploma- tique officieel kennis gegeven van den afloop van den oorlog in Paraguay. De noord-americaansche gezant lieett m zijn antwoord op 's ministers circulaire, de noodzakelijkheid doen uitkomen om de onafhankelijkheid van Paraguay te verzekeren, en om met name aan de bevolking van het gemeenebest liet recht te laten, een gouvernement naar haar eigen wil en keuze samentestellen. De graaf can Eu is den 29 April uit Paraguay te Rio Janeiro teruggekeerd en door de geheele stad met de zeld zaamste vreugdebetooning ontvangen. De gansche stad was op het luisterrijkst versierd en 4 avonden achtereen werd eene schitterende illuminatie ontstoken. Eene talrijke depu tatie van dames en verscheidene corporatiën hebben den graat eerekroonen aangeboden en de boekdrukkersgezellen vereer den hem de acten van vrijverklaring van 2 door hen vrij gekochte slaven-kinderen. 's Graven terugkomst heeft aan 30 slaven te Rio de vrijheid bezorgd en er zijn daarenboven verscheidene verklaringen geregistreerdwelke ten gevolge zullen hebben, dat jaarlijks vele slavenkinderen bij hunne geboorte vrij zullen zijn. Staten-Generaal. 1". Kamer. Den 28 zijn nog aange nomen de wetsontwerpen tot vereemging der gemeenten Reeuwfik en Sluipwijk, met opheffing van Stein, met tegen 13, en van Noord- en Zuid-Waddingsveen met op heffing van Broek, met 25 tegen 6 st,., waarna de Kamer is uiteengegaan. 2°. Kamer. Den 31 is de suikerwet, zooals zij door de regeering was voorgesteld, onveranderd aangenomen met 42 tegen 35 st., na de verwerping van alle amendementen Den 1 Juni is met 50 tegen 1 st. aangenomen het wets ontwerp regelende de voorwaarden, waarop aan calamiteuse polders in "Zeeland tegemoetkoming uit s Ryks kas kan worden verleend. Op voorstel van den heer Stieltjes werd met, 23 tegen. 20 st. besloten om liet laatste adres van den heer SEW Roordav. E ijsing aontslagen en verbannen ingenieur 2° kl bij de commissie voor de vervoermiddelen op Java, houdende aanvraag om herstel van eer en vrijheid en om een billijk pensioente verzenden aan den minister van kolomen, met verzoek om nadere inlichtingen. Den 2 zijn goedgekeurd de ontwerpen betreflende den accijns op de wijnen en tot vaststelling der uitgaven voor verstrekkingen aan het departement van marine, dienst 1879, beide met alg. st., en het ontwerp tot onteigening voor de duinwatermaatschappij te Amsterdam met 42 tegen II st. De Kamer is daarna gescheiden tot a.s. Woensdagals wan neer het ontwerp betreffende de brievenposterij in beraad slaging komt. Benoemingen. Tot voorloopigen directeur van den ac- climatatie-tuin te 's Graveuhage is benoemd de heer C. A. W v. Hoornveearts te Amsterdam. Eerbewijzen. Den 30 hebben de état-majors der stoom schepen Amstel en Fice-admiraal Koopman bij den Koning op het Loo gedineerd. De ingezetenen van Apeldoorn hadden bij die gelegenheid de vlaggen uitgestoken. Prins Alexander heeft dien dag in het Nieuwediep een be zoek gebracht aan Z. M. stoomschip Valk en namens den Koning eenige decoratiën uitgereikt. Z. K. H. dejeuneerde aan boord en begaf zich vervolgens naar de marine-club alwaar de muziek van het instituut zich deed hooren. 's Rijks-Munt. In 1869 zijn vervaardigd en afgeleverd voor rekening van het Rijk 1 miljoen lOcentsstukken, mil joen 5centsstukken en 2,014,000 halve centen, en voor reke ning van particulieren 5,046,192 2jguldens, te zamen eene nominale waarde uitmakeudc van 12,(50,550. Scheepvaart. De heeren L). Volker te Dordrecht en A. Volker Lz. te Sliedrecht hebben concessie gevraagd voor den aanleg van havens of dokken met de noodige los- en laad plaatsen hijschkranen en bergplaatsen voor goederen en vee, ten dienste der groote scheepvaart en de stoomvaart, op A- merica en Javaten westen der overbrugging van het tiol- landsch Diep bij Willemsdorp, onder voorwaarde van afstand door den Staat der noodige gronden en waterenvan het aanleggen van spoorbanen tot. verbinding met den Staats spoorweg en van vergunning tot liet heffen van haven,- stei ger,- kraan- en berggeld volgens tarief. Te Harlingen zijnop het ontvangen van het telegra fisch bericht der aanneming van het wetsontwerp tot verbe tering der haven door de 1' Kamer, de torens, molens hui zen en schepen met vlaggen versierd en zijn s avonds op sommige plaatsen vuurwerken afgestoken, terwijl de zee vaartkundige school geïllumineerd was. Op de 2 volgende dagen zijn de vreugdebedrijven voortgezet, den 50 met behulp der muziek van het 1' reg'. infanterie, door de sociëteiten Zeeburg en Amicitia uit Leeuwarden ontboden. Landbouw. De afdeeling Arnhem der Geldersche Maat- schappii van Landbouw zal, op uitnoodiging van haar hoofd bestuur, alsnog gevolg geven aan het verlangen van haren beschermheer, den Koning, om tijdens het 24' Landhuish. Congres eene vee-tentoonstelling te houden. Onderwijs. Het. bestuur der Vereeniging ter bevordering van het geregeld schoolgaan te Kampen heeft den 26, m de concertzaal, aan 153 kinderen der stadsschool van den heer Alürol, die gedurende een geheel jaar geen enkel schooluur verzuimd hadden, bekrooningen uitgereikt., n.l. aan den grooten prijs van ƒ30, en aan 14G spaarbankboekjes met in- schrijving van f 1,59 of 1terwijl allen op chocolade en broodjes werden onthaald. B. en W. van Dordrecht hebben den 31 bij den gemeen teraad een voorstel ingediend betreffende de oprichting eener school voor middelbaar onderwijs voor meisjes. Zendingsfeest. Bij het zevende algemeen evangelisch nationaal zendingsfeest. op 22 Juni in de bosschen van Neijen- burg onder Heyloo te houden zal door 17 sprekers op 5 ver schillende punten het woord gevoerd worden. I)e 6 te zingen liederen zullen door muziek begeleid worden; een daarvan wordt, gezongen bij de Willebrordusput te Ilevloo, werwaarts te half een ure eene algemeene wandeling zal on dernomen worden. De tot het terrein toegang gevende feestprogramma's worden tegen 30 cents aan de spoorweg stations verkrijgbaar gesteld. Aan de harddraverij, op 31 Mei j.l. bij den kastelein J. hok te Akersloot gehouden namen 7 paarden deel en werd de prijs behaald door de zwarte ruin van C. v. d. Oord, aldaar, en de premie door de bruine merrie van C. Schermeer, te Z. en N. Schermer. Aanbestedingen. Den 27. te Amsterdamhet maken van een kaaimuur en het verrichteu van diverse kleine on derhoudswerken aan 's Rijks werfaan Gebr. Schoonenbiirg, voor 37,900. Te Anna-Paulowna-polder, het bouwen eener r. c. kerk en pastorieaan C. N. Flaming te Schagen, voor f 19,648. Den 28 te Amsterdamhet bouwen van een woon- en winkelhuis, ter vervanging van het bekende Fondelshuis, aan de Warmoesstraat, hoek Oudebrugsteeg, aan JG. Spekschoor voor f 12,230. Den 2 Juni, te's Gravenhage het maken van een strekdam langs den rechteroever van de Oude Maas, beneden de spoorweg- brue te Dordrecht, minste inschr. A. cn D.Volker, voor/107,319. Bouwwerken. Ten onrechte is in de dagbladen melding gemaakt van eene verzakking in de fundeering voor de schutsluis aan den mond van het kanaal door Walcheren te Veere. Het is gebleken, dat de 2j ellen dikke beton- laag, die in het laatst van het vorige jaar gestort werd, na de droogmaking van den putniet volkomen versteend is. Vesting Maastricht. Den 28 is door het, bestuur der registratie en domeinen in het openbaar verkocht het fort S Pieter, met een deel der daarbij behoorende gronden op den S. Pietersberg, en onder het terrein gelegen gangen en steengroevenonder verplichting van gedeeltelijke slechting. Hoogste bieder was de lieer Straetmans, voor 11000. Giften De heer F. Rinia de Jong v. Persijn v. Nauta te Leeuwarden heeft, den 27 de volgende aanzienlijke giften uitgereiktaan de lierv. diaconie f 4000, aan de evang.- lutherscheroomsch-catholieke en israëlitische armbesturen ieder f 1500 aan het nieuwe stads-weeshuis f 3000 en aan het gesticht van de II. Elisabeth 500. Wijlen Jan Lukes, overleden te Deventer, heelt aan de lierv. diaconie aldaar vermaakt f 1000 en aan die van Die penveen waar hij vroeger boerenknecht wasf 900ten einde uit de renten eene extra-bedeeling te doen aan hoog bejaarde menschen. Rampen. In den nacht van 25 op 26 Mei zijn te Duel 7 huizen afgebrand, waardoor 9 gezinnen hunne woning hebben verloren. Den 30 is een veelbelovend jongman van 24 jarenzoon van den heer G., te Velsenop de locomotief willende sprin gen, terwijl die reeds in beweging was, door een misstap daaronder geraakt en zoodanig verwond, dat hij binnen weinige oogenblikken den geest gaf. Den 31's namiddags te 5 urenis te Bodegraven een brand uitgebroken bij den bakker Molwaardoor, eer de morgenstond aanbrakruim 4 vaJ1 ^at schoone dorp met het raadhuis en het daarin aanwezige archief, de luthersche kerk, de kostschool van den heer v. Buren, liet weeshuis, de grootste huizen en de meeste winkels, in de ascli was gelegd. Reeds te 7 uren was de brug, die de eenige gemeenschap tusschen het noordelijk en zuidelijk deel van het dorp vormt, onbruikbaar geworden. Een man en eene oude vrouw zijn slachtoffers van deze ramp geworden. Ongeveer 130 huisge zinnen zijn van hunne woningen beroofd. Uit Gouda en Leiden is brood gezonden, om in de eerste behoefte aan levensmiddelen te voorzien. Misdrijven. De voortvluchtige ontvanger F. ff. Zufang te Valkenswaard is wegens het ten nadeele der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen verduisteren van/3375, te Hasselt, in Belgie, in hechtenis genomen. De onlangs te Medemblik ontslagen deurwaarder J. C. A. heeft zich den 23 te Hoorn schuldig gemaakt aan diefstal van gouden voorwerpen en is te Amsterdam gearresteerd en van daar den 26 te Hoorn teruggebracht. Rechtszaken. Tegen den drukker en uitgever der ro- zendaalsclie courant de Grondicet is rechtsingang verleend, ter zake van laster jegens eenige personen te Klundertdie in dat blad beticht zijn van in brooddronkenheid met elkander concilie te hebben gespeelden die kort daarop overleden ongesteld geworden of op andere wijze getroffen zouden zijn. Het, door dat blad uitvoerig geschreven verhaal schijnt zij nen oorsprong te hebben in het bedrijf van eenige kinderen. die zich de aardigheid veroorloofd hadden van kerkje te spelen Het gerechtshof in Zuidholland heeft den 31 het vonnis der rechtbank te Rotterdam bevestigdwaarbij J. Spanjers- berq Jz., drukker en uitgever van het Volkshlad, veroordeeld is tot 3 maanden gevangenisstraf en 25 boeteter zake van laster in een gedrukt en verspreid geschrift,ten nadeele van den opzichter der gemeentewerken te Rotterdam L. v. d. Graaf. Den 1 Juni heeft de advocaat-generaal bij het liot m Noordholland zijn requisitoir voorgedragen in zake d'. L.S. Elders te Haarlembeschuldigd vau het afgeven van een valsch certificaat,, moetende dienen tot plaatsing van den heer Wiersmatot wiens echtgenoot hij in ongeoorloofde betrek king stondin een krankzinnigengesticht, In eene uitvoerige en doorwrochte rede, die nagenoeg 4 uren duurde, hield hij de beschuldiging vol, en eischte hij ten slotte de veroor- deeling van d'. Elders tot, eene tuchthuisstraf van 8 jaren en 2 geldboeten elk groot f 50. Den 2 is de beklaagde verdedigd door m'. J. A. Levyadvocaat te Amsterdam. Het hof van Limburg heeft den 2 bevestigd de beide von nissen der rechtbank te Maastricht, waarbij E. Demarteau drukker en uitgever van de Nieuwsbode te Sittard, op aan klacht, der heeren Playmakers en Lemmen van Heerlen ver oordeeld is. Thans is voor de rechtbank te Maastricht we derom een geding tegen denzelfde aanhangig op de aanklacht van den heer P. Regout. In het voormalig 4e district van Zeeland heeft een schier algemeen petitionnement van gemeentebesturen en ingezetenen aan de 2' Kamer plaats, tegen het plan om voor de 4' en 5' districten eene rechtbank te Axel te vestigen. De adressanten verlangen onder het gebied der rechtbank te I Middelburg te blijvenwelke stad zij veel spoediger kunnen I bereiken dan Axel. Staats-Loterij. Trekking 5'. klasse, 1'. week. No. 426, 1025, 6764, 9079, 9086, 1265S, 13708, 14636, 15066, 1667019035 en 19668 f 1000. De heeren D. Rijnders, sedert 9 Mei des vorigen jaars en J. Kraijenbelt, sedert den 8 der vorige maand alhier werk zaam als predikanten der herv. gemeentehebben in de Haarl. Courant van 1.1. Dinsdag eene advertentie geplaatst,, waarin zij tot hunne f mede-christenen" in den lande komen met de dringende bedeom ondersteuning voor eene alhier opterichten christelijke schoolwaarvoor zjj nog f 4000 te kort komen. "Be nood is hun daartoe opgelegddewijl het, ugetal van getrouwen, die aan Schrift en belijdenis vasthouden, te klein is en grootendeels behoort tot dien stand, die eene goede christelijke school niet genoegzaam uit eigen middelen kan op richten en instandhouden." Zij doen hunne aanvraag vrij moedig, met het oog op den Heer, voor wiens zaak zij willen lij den en strijden, en met het oog op den jammerlijken toestand dezer streken, die eene christelijke school, welke hier onder den zegen Gods een aanvang van een nieuw leveneen middelpunt van nieuwe christelijke werkzaamheid worden en daarom oud en jon^ ten rijken zegen verstrekken kan tot eene levensbehoefte maakt. Die toestand van Alkmaar en omstreken, schrijven zij, "is onder de christenen van Nederland bekend, zij kenschetsen dien ten overvloede als allerbedroevendsten voegen er tot toelichting bij: "Sinds jaren is hier het terreinwaarop de moderne Theolo gie het meest gewerkt en schijnbaar de grootste overwinningen behaald heeft. Bergens gelijk hier is het ongeloof zoo diep doorgedrongen en heeft de schandelijke miskenning van het Evan gelie der Schriften zoo schadelijk op den zedelijken en GODSDIENSTIGEN TOESTAND VAN HET VOLK GEWERKT.' Het getal kiezers voor leden van den raad te Alkmaar bedraagt,, nu de census f 20 is, 762; wordt die census 15, dan wordt dat getal met 126 vermeerderd, wordt zij 16, dan is het aantal kiezers 93 meer, wordt zij 17, dan is liet aantal kiezers 64 meer, wordt zij f 18 dan is het aantal kiezers 46 meer, wordt zij f 19, dan is het aantal kiezers 26 meer. (Y. N. ff.) Met ingang van 1 September is de Rijks-hoogere-bur- gerschool met driejarigen cursus alhier uitgebreid tot eene van vijfjarigen cursus, en zijn bij die instelling benoemd tot leeraren dr. J. D. Boeke, te Kampen, ff. de Vries IFz. te Alkmaar en J. G. Sennett te 's Gravenhage. De tweede putboring volgens het norton-systeem welke beproefd is aan de Oude-gracht bij het stads-steenerl, is even als de eerste mislukt, zijnde de pijp. die tot 129 voeten ingedreven was, op 77 voeten gebroken. De aandacht moge thans op nieuw gevestigd worden op een in het vorige jaar in dit blad geopperd denkbeeldom een put te graven op een hoog gelegen punt der stad, waar men vooraf ver zekerd is goed water te zullen vinden, en het door pijpen naar het lager gedeelte afteleiden. Tot machinist-leerling der 2'. klasse bij 's Lands marine is, 11a afgelegd examen, benoemd C. Koeman, behoo rende tot de rol der burgerweezen alhier. Onder de 5 van de 17 candidaten, die het examen voor den rang van hulponderwijzeres te Haarlem met gunstig gevolg hebben afgelegd, bevinden zich 2 leerlingen der openbare meisjesschool onder de leiding van mejufvr. JFester- man Ilolstein alhier namelijk mejufvr. M. Appelboom en J. Ferweij. Door het stedelijk muziekcorps zullen op Zondag, 5 Juni, des namiddags te 6 uren, in den Stads-liout, de navolgende stukken worden uitgevoerd 1. Marclie (Lefête de Dieu) van Christophe. 2. Ouverture (L'Africaine) van Langlois. 3. Galop (Le Postillon) van Faust. 4. Eantaisie (Rigoletto) van Ferdi. 5. Ouverture (Le droit du Seigneur) van van Ifedighem. 6. Wiener Km- derwalzer van Strauss. 7. Victoria Redowa van Christophe 8. Seconde Potpourri populaire van Clement. Aan het kunstminnend publiek wordt bericht, dat het orgel in de Groote kerk |alhier voortaan weder op eiken Maandagavond van 7 tot 8 uren zal worden bespeeldte begin nen Maandag 6 Juni. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 19 Mei. Pieter Arzbach en Wilhelmina Pouwclina Mans (ver zuimd in een vorig nummer optenemen). 25 n Johannes Teders en Aaltje van Batenburg. Johan nes Kroon en Trijntje Borstbeiden te Heer Hugo Waard eerstgen. onl. alhier. GETROUWD. 29 Mei. Johannes Loutcerencius Jansenwedr. van Johanna Maria Zondag, en Anna Helena Gerver. Simon Bruinwedr. van Elisabeth Loumanen Teumsje Komen, laatst wed. van Lambertus Julsing.— Klaas Tjeertes en Jansje Molles. GEBOREN. 27 Mei Siebrand, Z. vanSiebrand Siebrands en Maria Ruiter. 28 NicolaasZ. van Dirk Haasbroek en Anna Elisa beth Arbous. 29 Gerrit, Z. van Simon Rond en Adriana Bartel. 30 Aatje, D. van Jan Ringers en Aalje Haasbro(A. 1 Jun. Jacobina Bregetta Eleonora Junia, D. van IiGer Roelof Boogh en Eleonora Schrijver- Martnus CorilelisZ. van Jacob de Wijn en Cornelia van Oostenbrugge. OVERLEDEN. 31 Dec. 1868. Michael Hendricus van Geldorp, 36 j., overle den aan boord van het Ned. fregatschip Hoek van Holland, zeilende op 4» 9' Noorderbreedte en 26= 5 Westerlengte. 31 Mei 1869. Thomas Conneman22 j„ overleden aan boord van het Nederl. fregatsehip Johanneszeilende in den Zuider Indisehen Oceaan op 38° 38' Zuiderbreedte 43° 39' Oosterlengte. 28 Mei 1870. Gerrit Staal, 81 j. 29 Josina van Hes, wed. Isaac Nathan Loethe, 59 j. Pieter Kaagman, 45 j. 30 Maria FranciscaD. van Cornells Luycx en Alida 3 Jun. Bregètta Groen, echtg. van Pranciscus Johannes Vo gelpoel 38 j Maandag2cii i'iuksterdag van 12 tot 1 uregelegen heid tot aangifteu voor den Burgerlijken stand.

Alkmaarsche Courant | 1870 | | pagina 2