Brand te Bodegraven. (■i'iMtt ICrif en Ierland. ISiinIuikI. Turk |{c. lereenisile Stalen. Mexico. llinnciilaiul. Jitgczottbctt Burgerweeshuis. strafvordering en tot afschaffing van dood- en gevange nisstraf en van geldboetenen tot instelling van eene jury in elke gemeente tot voorkoming, door zedelijke en humane middelenvan het begaan van misdaden en slechte handelingenen van eene in elk arrondissement tot het be veiligen der maatschappij door liet straffen der misdadigers en tot het geschikt maken van dezen voor den terugkeer in de maatschappij. De onschadelijke misdadigers zouden in de plaats hunner inwoning ten nutte der gemeente in het werk gesteldde //curabelen" met hunne gezinnen naar gezonde bebouwbare overzeesche oorden gezonden moeten worden om aldaar onder een vaderlijk opzicht werkzaam te zijn_ en verbeterd te wordenen de //onverbeterlijkón" zouden buiten aanraking met hunne medeburgers gesteld enook met be hulp hunner familiebetrekkingen, zorgvuldig bewaakt en ge leid moeten worden. Het heeft onder de Afgevaardigden niet aan gelach ontbrokentoen de heer Raspail deze her vormingen voordroeg. Den 30 is ingekomen eene regeeringsvoordracht omtrent de wijze van benoeming der maires. Daarbij wordt bepaald, dat die beambten en hunne adjuncten uit de leden van den gemeenteraad gekozen moeten worden, en dat de leden van dien raad voor een tijdvak van 5 jaren zullen worden be noemd (Tot hiertoe konden de maires buiten de leden van den raad. benoemd worden en was de duur van het lidmaat schap van den raad 7 jaren). Deze voordracht is door de linkerzijde met teekenen van afkeuring ontvangen. Ben der leden van het linker-centrum beklaagde zichdat de com missie voor het initiatief nog geen verslag had uitgebracht over 2 reeds 4 maanden geleden ten aanzien van het punt der maires door leden gedane voorstellen. De minister Che- vandrier gaf daarop te kennendat de commissie zeker, even als de regeeringin dezen de afkondiging der nieuwe con stitutie had afgewacht. Den 3 Juni heeft de minister Chevandriertoen bij de discussie over de wet op de departementale en arrondissementsraden het verlangen werd geuitdat de regeering vrije discussie zou verleenen in de openbare bijeenkomsten ter gelegenheid der verkiezingen voor de Algemeene Radengezegddat het gouvernement de bestaande wet zou handhaven en dat die wet geene betrekking heeft op de Alg. Raden; en toen de heer Johnston verlangdedat de veldwachters aan den verkiezingsstrijd vreemd zouden blijven las hij eene door hem aan de prefecten gerichte circulaire voor, waarin het rondbrengen van stembiljetten en kiezerskaarten door de veldwachters afgekeurd wordt. Door den heer Bethmont werd eene aanvraag tot interpellatie ingediend omtrent het houden van kiezersvergaderingen voor de Aig. Raden. Den 4 heeft de heer Ollivier verklaard eene kabinetskwes tie te maken van de beslissing omtrent de interpellatie- Bethmontaangaande het houden van kiezersvergaderingen ter gelegenheid der verkiezingen voor de Algemeene Raden. Hij was van meening, dat het houden der bedoelde bijeen komsten geoorloofd moest zijnmaar de bestaande wet liet zulks niet toe. De heer Jérome David achtte het stellen der kabinetskwestie eene daad zonder beteekenis, onparlementair en alleen dienende om schrik aantejagen; het gouvernement had, door zich dan links en dan rechts te wenden, het ver trouwen van vriend en vijand verloren; hij zou niettemin voor de orde van den dag stemmen, hopende dat zijne rede als eene les of waarschuwing zou worden beschouwd. De minister OUivier verzocht den spreker daarop om tegen te stemmen, wijl het niet aanging om liet ministerie zwak en weifelend te noemen en het toch de ondersteunen. De heer Bethmont verklaarde vervolgens door de ophelderingen van den minister bevredigd te zijn en zijn voorstel intetrekken, maar de heer Reillevan de rechterzijde, nam het over, om eene stemming uittelokken. Met algemeene (189) st. werd alstoen besloten tot de orde van den dag overtegaanter wijl de linkerzijde aan stemming geen deel nam. Door de regeering is het wetsontwerp ingediend omtrent de opheffing van het dagbladzegel met 1 Jan. 1872 en ver vanging daarvan door een zegelrecht op de advertentiön van 3 centimes te Parijs en van 1 centime in de departementen (ge durende het jaar 1871 zou hef dagbladzegel nog behouden, maar met 1 centime verminderd worden). De heer de Jouvencel stelde voor om de voordracht als een amendement op het aanhangige voorstel Glais-Bizoin c.s. te beschouwen, en het dus niet naar de afdeelingen maar naar de commissie te verzenden. De mi nister Segris heeft daarop de eerbiediging van het initiatief der regeering verzocht en der linkerzijde verwetendat zij de werking van het gouvernement door onvruchtbare inter- pellatiën verlamde. Den 7 is het wetsontwerp omtrent de Algemeene en de Arrondissements-Raden aangenomen mc-t 180 tegen 4 st., alsmede met eenparige stemmen het daaraan toegevoegde voorstel-Morin, tot het toekennen aan de Algemeene Raden van het recht om staatkundige en andere wenschen te uiten. Een amendement van de heeren Bethmont en Magnin, om de betrekking van vrederechter met het lidmaatschap van den Alg. Raad onvereenigbaar te verklaren, is ingelijks aange nomen. Door den heer Guyot-Montpayroux werden 2 wets voorstellen ingediendhet een tot vaststelling van het aantal leden van hetWetg. Lichaam op 420, het ander de function van maire en van voorzitter van den gemeenteraad van el kander scheidende, de benoeming der voorzitters jaarlijks aan de gemeenteraden opdragende en het houden van open bare vergaderingen door die collegiën bepalende. Den 8 heeft de heer Raspail eene interpellatie gedaan om trent de strenge behandeling, welke eenige militairen en 3 kweekelingen der artsenijkundige school te Straatsburg zouden hebben ondergaan, ter zake hunner afkeurende beantwoording van het plebisciet. De minister Leboeuf antwoordde, dat de militairen niet gestraft waren wegens hunne uitgebrachte stem, maar wegens het houden van ongeoorloofde vergaderingen, terwijl hij verklaarde de tucht te zullen handhaven. Omtrent eene door den heer Ferry voorgestelde motie, tot afkeuring der handelwijze jegens de leerlingen der artsenijkundige school, is de Kamer tot de orde van den dag overgegaan. Engeland. De Koning van Belgie heeft den 1 de Derby wedren bijgewoond. Den volgenden dag is hij naar Brussel teruggekeerd. De inhechtenisneming van 2 vermoedelijke fenians, Davitt en Wilson, en de verhooren, waarin zij genomen zijn, hebben geleid tot de ontsluiering van eene uitgebreide organisatie om aanvalswapenen optekoopen en over het geheele Ver- eenigde Koningrijk te verspreiden. 34 Te Londen woonachtige griekeu hebben onder elkander voor mevrouw Lloyd eene som van 2000 bijeengebracht. Aan het bureau der Times zijn voor hetzelfde doel giften ingekomen tot een bedrag van 570. In het graafschap Yorkshire wordt zeer over de droogte geklaagd: in den loop van dit jaar zijn nog slechts 7j-, en gedurende de maanden AprilMei en Juni nog geene 2 duimen regen gevallen. De beroemde schrijver van Nicklebey, Copper fieldDombey enz. Ch. Dickens is den 9, aan de gevolgen van een aanval van beroerteoverleden. De Koningin heeft den 4 te Balmoral een Geheimen Raad voorgezeten, waarin het besluit is vastgesteld, dat, te be ginnen met 31 Aug., het stelsel van vergelijkende examens wordt ingevoerd voor de vervulling van alle burgerlijke staatsambten, met uitzondering van die van het departement van binn. zaken. KoLONiëN Canada. Ter vermijding van moeilijkheden met de Yer. Staten, wordt de militaire expeditie naar Winnipeg niet over het grondgebied der Unie, maar langs den water weg derwaarts gezonden. De gouverneur van Michigan heeft echter, op last uit Washington, aan de stoomboot Chicora, aan boord hebbende 100 soldaten, de doorvaart door het Sault St. Mary-Kanaal geweigerd zoodat de troepen ont scheept en aan de canadasche zijde, langs de watervallen van S. Mary, naar het Bovenmeer gemarcheerd en aldaar op eene andere stoomboot overgegaan zijn. Deze lastige en kostbare weg wordt thans door de geheele expeditie gevolgd. Den 2 Juni, 's avonds, hebben zich ongeveer 100fenians, aan boord eener stoomboot, vertoond aan den ingang van hetzelfde kanaal, maar zich verwijderd, toen zij bespeurden, dat de aan weerszijden gelegerde canadasche en americaansche troepen aanstalten maakten om hen tegen te houden. De runderpest woedt in hevige mate en heeft zich tot op 10 mijlen van de pruisische grenzen uitgebreid. Den 5 en 6 heeft in de rijkste wijk van Pera te Konstau- tmopel een verschrikkelijke brand gewoed, waardoor verschei dene menschen omgekomen of gekwetst, het hotel van den engelschen gezant, de woningen der americaansche en portu- geesche consulshet paleis van den armenischen patriarch, een schouwburg, eenige kerken en moskeeën en een zeer groot aantal huizen, alle in de engelsche en armenische kwar tieren en het kwartier der italiaansche arbeiderskolonie ver woest zijn. Het getal der vernielde huizen wordt op 7000 geschat; reeds zijn 180 lijken onder de puinhoopen gevonden. De eatholiek-armeniscke Kerk heeft zich definitief van den H. Stoel losgescheurd. De maronieten, de syriërsde griek- sclie melchieten en de kophten willen zich insgelijks van Rome scheiden. Donau-Vorstendommen. Het in het jodenkwartier te Bottusclian gebeurde bepaalt zich tot het inwerpen van eenige vensterglazen door jongelieden Het israëlitische comité aldaar heeft zijnen dank aan het gouvernement betuigd voor de maatregelen, welke genomen zijn om verdere baldadig heden te voorkomen. Eene uit israëlieten bestaande deputatie heeft zich bij den President Grant vervoegd om zijne tusschenkomst ten be hoeve der joden in Roumanie te vragen. Den 8 Mei is te Philadelphia een hagelbui gevallendie, in den tijd van 15 minuten, de helft der glasruiten in de geheele stad verbrijzeld en eene schade van minstens 500,000 dollars aangericht heeft. Huis dee Aegevaaedigden. De nieuwe funding-bill, waaromtrent door de financiëele commissie rapport is uitge bracht strekt om de regeering te machtigen tot de uitgifte van duizend miljoen dollars in bonds, aflosbaar na 30jaren, rentende 4 p.ct., vrij van belasting, waartegen de bonds a pari ingewisseld kunnen worden. Den 2 Juni is met 90 tegen 65 st. aangenomen een amende ment op de nieuwe belastingwet, hetwelk bepaalde, dat van de rente der in handen van americaansche houders zijnde regee- ringbonds eene belasting van 5 p.ct. zal geheven worden. Den volgenden dag is het echter bij nieuwe stemmingde wijl vele leden zich omtrent de gevolgen eene verkeerde voorstelling hadden gemaakt, met 92 tegen 72 st. verworpen. Den 7 is met 150 tegen 35 st. aangenomen eene wet strekkende tot verlaging der belastingendaarop was reeds een door den heer Schenck voorgesteld amendement aange nomen waarbij eenige rubrieken van het aanhangige tarief waren opgenomenzoodat thans de volgende invoerrechten zijn vastgesteldvan gedestilleerd 2 dollars per gallonvan katoenen goederen 5 cents (121- c. nederl.) per el (met eene verhooging van 10 p.c. der waarde), van stalen spoorstaven 1, van nederlandsche standaard-suiker 2van koffie 3van thee 15van nickel 40 cents per pond. Oajacade hoofdstad der provincie van dien naamis door eene hevige aardbeving geteisterdwaarbij meer dan 100 personen omgekomen en een groot aantal gekwetst zijn; ook in andere steden der provincie en in verschillende mij nen is belangrijke schade aangericht, Prins Alexander is den 4 als student te Leiden ingeschreven. Staten-Generaal. De Tweede Kamer heeft den 8 de beraadslagingen aangevangen over het ontwerp tot herzie ning der postwet. Den 9 is een amendement van den heer Lenting op art. 1en wel om het uniformport van 5 cents voor eiken brief en niet voor eiken gefranheerden brief van 15 wichtjes intevoeren (dusgericht tegen het beginsel van verhoogd port voor ongefrankeerde brieven) met 38 tegen 28 st. ver worpen en art. 1 zonder stemming goedgekeurd. Met 44 tegen 23 st. is een amendement van den heer v. Raamen op art. 3, om van ongefrankeerde zwaardere brieven niet de dubbele port maar slechts eene verhooging van 5 cents te vorderen, aangenomen. Spoorwegen. Over de lijnen door de Hollandsehe Spoor wegmaatschappij geëxploiteerd zijn op 56 en 7 Juni ver voerd ongeveer 100000 reizigers. Op den 7 zijn aan het station Leiden aangekomen en vertrokken ruim 30000 reizi gers. Den 6 zijn ongeveer 6000 personen over den Rijn spoorweg van 's Gravenhage vertrokken. Volk.s-Weeebaab.heid. De Koning heeft aan de Weer baarheid te Groningen een zilveren koffie- en theeservies en een paar albasten candelabres doen toekomenals prijzen voor den op 18 Juni te Slochteren te houden provincialen scherpschutterswedstrijd. Kerkelijke Zaken. De Koning heeft goedgekeurd de plaats van vestiging van de synodale vergadering en van de synodale commissie der christelijk - gereformeerde Kerk in Nederland, waarvan het reglement op de inrichting en het bestuur bij de regeering is ingezonden. Tot dit kerkge nootschap behooren de meeste gemeenten tot. hiertoe bekend als ehristelijk-afgescheideneoud-gereformeerde of gerefor meerde onder het Kruis. Beesten. Het muziekfeestden 2 en 3 in de Hoogland- sche kerk te Leiden gehoudenis op den eersten avond toen de Elias van Mendelssohn werd uitgevoerdvereerd met de tegenwoordigheid van H. M. de Koningin en van prins Alexander. Den 6 zijn de feesten ter viering van het 50e lustrum der hoogeschool begonnen met de plechtige inhaling der oud studenten. Den 7 is de prachtige geeostumeerde optocht gehouden, voorstellende het bezoek in 1586 door den graaf v. Leicester aan de academie gebracht. De student, die den graaf voorsteldeistoen de optocht 's avonds herhaald werdop het Korte Rapenburg met zijn paard te water geraakt, maar spoedig op den wal gebracht, hetgeen met zijn paard meer moeite gekost heeft. Overigens is allesbij den toevloed van duizenden nieuwsgierigenwaarvan een honderdtal, in spijt der vele extra-treinenin eene wachtka mer van het station heeft moeten overnachtengoed afge- loopen. De prinsen v. Oranje en Alexander behoorden onder de toeschouwers. De stad was alom gevlagd en versierd en 's avonds fraai geïllumineerd. Aanbestedingen. Den IJuni, teZierikzee, het bouwen eener nieuwe tusschenschoolminste inschrijver L. Geers voor 15,148. Den 8 te Beverwijk het doen van eenige vernieuwingen aan den molen van den polder de Wijkerbroek, minste in- schr. A. v. Lith, te Uitgeest, voor 3245. Te Tiel het veranderen van 2 stadsschoolgebouwen ten dienste eener hoogere burgerschool met 5jarigen cursus, aan H. G. Waan- dersvoor 7723. Den 9 te 's Gravenhagehet dempen van een gedeelte dei- Blaak en der Oudehaven bij de beurs te Rotterdam en het maken van fundeeringen en andere werken, minste inschr. J. de Brey te Rotterdam, voor 405,000; het maken van een hoofdbureau met portierswoning en verdere werken voor het station te Tilburg, miuste inschr. L. de Rooy te Til burg, voor f 22922. Den 10, te Groningen, het graven van een scheepvaart kanaal naar Delfzijl, minste inschr. H. Schram de Jong te Sliedrecht, voor 1.148.500. Bouwwerken. In den bodem der rivier bij den Moerdijk zijn, waarschijnlijk door ruw weder en ongewoon diepen stroom, belangrijke veranderingen ontstaan, welke onmid- delijke voorziening voor de werken der groote spoorwegbrug noodzakelijk hebben gemaakt. Reeds houdt men zich bezig met plaatsing van groote zinkstukkeu, terwijl de werken aan liet noorderlandhoofd gestaakt zijn. Giften. Voor de noodlijdenden door den brand te Bo degraven is ingekomen van den Koning 2500, van een onbekende een russisch effect groot f 1000. Bij gelegenheid der maskerade te Leiden is door de narren der aan den op tocht deelnemende rederijkerskamers f 1000,071 voor de hulpbehoevende bodegravers gecollecteerden den 9 is in dezelfde stad langs de huizen ingezameld j 2570,17. Te Aarlanderveen is den 8 door de leden van den raad f 426,64 gecollecteerd. Rampen. De schadedoor den brand te Bodegraven te weeggebracht wordtna aftrek van het geassureerdebe groot op ongeveer f 420,000. 132 Gezinnen zijn door de ramp van huisvesting beroofd. Een conducteur bij de staatsspoorwegendie den 5 niet den trein van Zwolle naar Leeuwarden vertrok om het Pink sterfeest bij zijne vrouw en 3 kinderen doortebrengenis even buiten eerstgenoemde stad op de Berkummer-brug, van de loopplank gevallen en zoodanig tusschen den trein en de brug verminkt geraaktdat hij dadelijk den geest lieeft gegeven. Den 6 zijn 2 personendie van Hellevoetsluis naar zee waren gegaan om de binnenkomende scheepjes hunne dien sten aantèbiedendoor het omslaan hunner boot in de felle branding verdronken. In den nacht van 67 Juni heeft een brand gewoed op de bovenste verdieping van het Uótel de l'Etirope van den heer Buwaldaaan het Vreeburg te Utrecht, ontstaan in eene kamer, betrokken door een kort te voren aangekomen duitscher, die uit het raam gesprongen en vrij ernstig gewond naar het gasthuis vervoerd, en aldaar weldra overleden is. De kellnerdie zoo vast sliep, dat hij niet te wekken was is door den broeder van den heer Buwaldadie daarbij be langrijke brandwonden bekwamdoor de vlammen gedragen en aldus gered. Misdeijven. Den 5 verlangde te Noordwoldingerveld zekere L. binnengelaten te worden bij d. V., die het kind zijns broeders tijdens diens afwezigheid verpleegde en het niet aan hem wilde afgeven. De deur voor hem gesloten blijvende, wilde hij door het venster binnendringenmaar de bewoner trof hem met een pistoolschot zoodanig in den buikdat de dood er bijna onmiddelijk op volgde. De dader is in handen der justitie. Rechtszaken. Het proviciaal gerechtshofin Utrecht heeft den 8met vernietiging van het vonnis der rechtbank aldaar, den heer in'. D. J. C. van Lennep, directeur der Centraal- spoorwegmaatschappij, vrijgesproken van eenige schuld aan het te iaat aankomen van een trein uit Kampen te Utrecht. Overleden den 8te 's Gravenhage, C. H. F. bn. Nalvuys, sedert 1841 lid der algemeene rekenkamer, vroeger agent van 's Rijks schatkist te Alkmaar, oud bijna 78 jaren. Het Amstel-iiöïel te Amsterdam heeft in 1869 eene winst opgeleverd van f 18,950; door de verliezen der beide vorige jaren sloot de exploitatie-rekening op 31 Dec. nog met een tekort van f 1690. Staats-loterij. Trekking der 5e klasse, 2eweek. No. 4564 f 25000, No. 6664 f 5000 No. 1019 2000, No. 800, 2443. 3000, 5213, 9166, 9454, 9712, 9993, 13898, 17817 f 1000. PER TELEGRAAF, 's Gravenhage, 11 Juni 1870. Tweede Kamer. Bij de voortzetting der beraadslagingen over de postwet is op art. 17 verworpen het amendement van Naamen met 62 tegen 7 en het amendement Moens met 44 tegen 25, en aangenomen het amendement Lentingom de port voor Dagbladen, en Nieuwspapieren25 grammen of minder wegende, op een halven cent te bepalen, met 45 tegen 29, het amendement van der Maesen, om in dit artikel te le zen Dag- of Weekbladen, met 43 tegen 26 en het alzoo gewij zigd art. 17 met 52 tegen 17 stemmen. De discussiën du ren voort. In dank ontvangen: van A. f 10.A1.A./5. B. 2.—, B. f 3.—, L. f 10.—, V. f 2.50, X. f 1.— X. x. f 1.twee Zuidhollandsehe jongens ƒ2.te samen f 37.50, die bereids zijn overgemaakt. Dit liefdewerk blijft in ruimeren kring aanbevolen. Uit de officieële opgaven blijkt dat 132 gezinnen van woning,- en grootendeels ook van be zittingen zijn beroofd, en dat de schade, na aftrek der assu rantiepenningenop 420.000 moet berekend worden. Alkmaar, 10 Juni 1870. van HEIJST. De Uitgevers dezer Courant verklaren zich ook bereid tot de ontvangst van giften. Toen tot voor weinige jaren herhaaldelijk klachten aange heven werden over de gebreken van het stelsel van uitbesteding der weezen, en even vaak de wensch werd uitgesproken naar hunne gemeenschappelijke opvoeding ineen gesticht, vernam men te gelijker tijd steeds betuigingen van groote bereid vaardigheid om ter vervulling van dien wensch geldelijke offers te brengen. Neendaarvoor zou het geld niet ont breken, maar met liefde gegeven worden Welnude wensch is vervuldhet gesticht verreesde weezen worden er in verzorgd en hebben het er, hunne blozende gezichten getuigen het, blijkbaar goed. 't Moet dus nu en in het vervolg blij ken, of de betuiging van bereidwilligheid tot instandhouding van het bestaande welgemeendof de beloften tot hulp niet ijdel zijn geweest, ik wil het laatste niet veronderstellen maar tochnu de regenten voer de tweede maal de onder steuning der ingezetenen inroepen, doen zich even als de vorige keer eenige stemmen op, die het verleenen daarvan ontraden. Ik wil niet twisten met henbij wie om deze of gene reden eene parti-pris bestaat om zich van geven te onthouden maar wijl hunne stemmen lichtelijk ingang kunnen vinden bij dezulken die niet nauwkeurig met den staat van zaken be kend zijnomdat er zouden kunnen wezen bij wie de raad tot onthouding (want dat geven is zoo'n lastig iets) bijval vond, meen ik de \rijmoedigheid te moeten nemen om in het belang der weezen een plaatsje voor mijn bedelbrief in de Alkiu. Courant te mogen vergen. Het bezwaardat ik al meermalen hoorde opperenluidt aldus//het weeshuis is eene stedelijke instellingderhalve moet de gemeente voor het daarvoor aan fondsen te kort komende belasting heffen." Vreemdniet waar dat men liever Belasting betaaltdan een liberale gift doet. Ik dacht dat, ons volk nog al prijs stelde op zijne reputatie van lief dadigheid en dat men met belastingenvooral verhooging van belastingenal zeer weinig ingenomen was. Het bezwaar heeft niettemin eenigen schijn van geldigheid voor zich, niet meer dan schijn. Men grond het daaropdat de burger weezen niet in 2 afzonderlijke gestichten behooren verpleegd te worden dat de hoofdstichting geene geldelijke uitkeering behoort te doen aan eene anderewaarvan het bestuur ver langt een deel der weezen afzonderlijk optevoeden. Maar men oordeelt aldus in bet, afgetrokkenezonder de practijk te raadplegen het andere gesticht bestondals gevolg van vroegere uitsluiting, reeds voorde herstelling der hoofdstichting, zoodat, er reden van billijkheid was om de afzonderingnu die verlangd werd in stand te houdenen de uitkeeringwelke daarop bepaald werd, is voor de financiën der hoofdstichting veel voordeeliger dan de verpleging daarin van alle weezen. In het vorige jaar is zulks in een courant-artikel reeds uit voeriger en breeder uiteengezetmaar ik wil toch herinneren, dat, was na lange en moeilijke onderhandelingen de bedilde overeenkomst niet getroffen de gemeenteraad niet bewilligd zou hebben in de stichting van het thans bestaande gebouw ten koste van alle ingezetenen dat er van het wees huis niets gekomen zou zijn en de ellendige toestand van vroeger nog zou bestaan. Dat accoord hield indat de stad zou oprichten en meubelen het noodige gebouw, dat de stichting zou uitkeeren f 40 per jaar voor eiken r. catholieken wees, en dat zij op geene verdere hulp der stad had te rekenenmaar wat zij te kort, kwam door vrijwillige bijdragen moest zien te dekken. En vraagt men nu, indien het laatste onmogelijk blijkt, moet de stad dan niet op zijn besluit, terugkomen en belas ting heffen voor wat er te kort komt Ik geloof nietdat, de gemeenteraad dus tot verbreking der overeenkomst wil medewerkenik geloof nog minder, dat regenten zullen medewerken om die overeenkomst te schenden. Zij hebben hunne taak aanvaard in vertrouwen op de vroegere beloften, op de krachtige ondersteuning der burgerijen zullen die ge wis niet opgevenomdat A. of B. goedvinden hunne hand gesloten te houden. De volkomen onuitvoerlijkheid van hun mandaat zou moeten gebleken zijneer zij het den gemeen teraad teruggaven, want het weeshuis bezit in elk geval te veel fondsendan dat, zij niet het mogelijke zouden beproeven om dien wanhopigen stap te voorkomen. Maar zeer zeker bezit het huis te weinig om het de kinderen er zoo te doen zijn, als ouders die de hunne moeten achterlaten, het, zouden begeeren. Regenten verlangen het werd a. p. reeds in een ander ar tikel in dit blad. betoogddat de weezen het goed in het huis hebben, dat zij niet stiefmoederlijk bedeeld, maar naar lichaam en geest behoorlijk ontwikkelddat zij flink toe geruste bruikbare leden der maatschappij worden. Ont breekt daartoe het noodige, zij zullen moeten bezuinigen op voeding, op kleeding, op onderwijs, op alles; endealkmaar- dersdie nog fier op hun weeshuis mogen zijnzullen zich moeten schamen over en voor hunne weezen. Dat moge ieder inwoner verhoeden Lacht, wil ik nog vragen, het denkbeeld van belasting sommieren ook toe, omdat zij vreezen in evenredigheid hunner middelen, in vergelijking met anderen te veel te zullen geven, het gebod vergetende, dat de linkerhand niet moet weten wat de rechterhand doet? Ik geloof dat men bezwaarlijk te veel kan geven en dat men bij het betrachten van liefda digheid niet te angstvallig berekenen moet. Maar zijn er zoo, ik wil hun eene berekening aan de hand doen. Laten zij veronderstellen, dat, overeenkomstig hun verlangenalle weezen in één gesticht vertoeven, dat de bevolking van het weeshuis dus door de opneming der roomsch-catholieke weezen verdubbeld en de uitkeering gestaakt wordt, dat het tekort, ten gevolge daarvan niet. 2000, maar f 4000 beloopten dat, de gemeente de directe belasting daarom met 4000 verhoogt,, dan weet ieder gemakkelijk hoeveel hij meer dan vroeger opbrengen moet. Maar regenten hebben geen sterken arm die tot betalen dwingt, dus is het de vraag wie geven wil. En omdat er nu altijd gevonden zullen worden die niet willendienen de weldenkende rekenaars hun quotum nog wat, liefst wat veel, te verhoogen, om het voor de onwilligen goed 1e maken. Maar zonder berekening wel te doen moge op den voorgrond staan en kan eerst rechte zelfvoldoening geven. B. De leden der Burgervereeniging //Harmonie," en met het oog op hun aanzienlijk getalmag men zeggeneen. groot deel der niet onvermogende inwoners van Alkmaar zijn den heer D. Meijer dank schuldig voor het gelukkig denk beeld dat, door de aaneensluiting van velen, mogelijk ge maakt heeft hunne stad te verschaffen wat ze, tot in het vorige jaar, te bitter ontberen moest: eene langere, geregelde reeks van goede instrumentale concerten. Desgelijks moet hulde gebracht worden aan de leden van het Park-orchest en den verdienstelijken directeur.Waar werken als Gade's Michel-Angelo-ouverture en Haydn's Oxford-symfonie zóó worden voorgedragen als Woensdag 8 Juni j.L, in Meijer's locaaldoor dat gezelschap geschieddedaar mag van iets meer dan van pogingen tot amusement sprake zijndaar wordt aisthetisch genot bereiden dusin den waren zin des woords, aan volksopvoeding gewerkt. Blijkbaar gevoel den dat de hoordersgevoelden het ook de executanten vooral bij 't voordragen van Haydn's heerlijke schepping. Betreffende genen zeide de ademlooze stilte op dit punt genoeg. Wat dezen aangaat, de het eenig juiste woord is piëteit, religieusiteit der uitvoering. Van zulke mu ziek dus voorgedragen kan men, zonder vrees voor sarkas- tische mondplooi, zeggen dat ze op heur vleugelen den geest naar hooger voert,emollit mores nee sinit nos esse feros. Praten wordt iets onmogelijks waar zóó de strijkstok de snaren niet aanroert maar streeltof aan de fluitin den meest strengen zin des woordstoonen worden //ont lokt." Juister nog: waar zóó ieder instrument het zijne doet om een componist waardig te vertolken. Zelfs zou er alt,hands kans zijn dat het rooken vergeten werd en daardoor van lieverlede bij alle hoorders in onbruik raakte waar zóó de aandacht, wordt bezig gehouden en 't gevoel verheven. Op deze beide stukken moet, echter nog veel verwacht wor den van eigen geduldmaar meer nog zoowel van de vol harding des bestuurs en des heeren Meijer, als van een juist besef van hetgeen de hoorders schuldig zijn aan de zijde

Alkmaarsche Courant | 1870 | | pagina 2