l'oWugal. Frankrijk. KriKaiijc en Berfciml. lluslaml. Turk |3c. Egypte. 3&inm*Etstem£. met betrekking tot de candidntuur voor den troon achter eenvolgens tot 4 personen te vergeefs gewend heeft. Wel licht dacht bij binnen 3 maanden te slagen, doch in geen geval door herstel der gevallen dynastie. De plannen der regeering tegenover Portugal bedoelden eene monarchistische federatie, waarbij elk der 2 natiën hare autonomie zou behouden. De maarschalk Salhanda heeft den 30 Mei cene circulaire aan het portugeesche corps diplomatique gericht, tot toelich ting van zijnen coup d' Etat en tot uiteenzetting van de staatkunde, die hij denkt te volgen. Hij heeft zijnen staats greep gedaan om eene revolutie te voorkomen, welke onver mijdelijk werd door de anti-constitutioneele en willekeurige handelwijze van het ministerie-Aoz/fé, met name de ontbinding van het Parlement, waarvoor geene reden bestond en ten gevolge waarvan op verscheidene punten des Rijks het bloed gestroomd had. Het eerste bericht aangaande den brand in het bosch van Pontainebleau was zeer overdrevende verwoesting heeft zich bepaald tot 40 bunders met berken- en dennenboomen beplant. De Keizerin heeft 10000, het depatemcnt van buit. zaken 5000 fr. voor dc noodlijdenden door den brand tc Konstanti- nopcl naar de fransehc ambassade aldaar gezonden. De minister van justitie heeft aan den procureur-generaal geschreven, dat er, naar zijn inzien, geene termen bestaan oin te voldoen aan het verzoek van den heer Mirés tot vervolging van den heer Cliaix dEst-Ange voor een Hoogen Raad van Justitie, waarop ook door laatstgenoemden bij den minister was aangedrongen. De Paus heeft aan den heer L. Veidllot in eene breve zijne erkentelijkheid betuigd voor de aanzienlijke bijdragen, welke, ten gevolge der door V Univers geopende inschrijving voor het concilie, in de pauselijke schatkist gevloeid zijn. Bij keiz. decreet van den 11 is, in afwachting der wette lijke organisatie van Algiers, de samenstelling der Algembene Raden van de kolonie geregeld. De leden daarvantot dus verre door den Keizer benoemd, zullen, voor zoo veel het burgerlijke territoir betreftverkozen worden door de kiezers voor de gemeenteraden, en de Raden in elk der 3 gewesten bestaan uit 30 leden, gekozen uit de fransche, muzelmansche en israëlitisehe ingezetenen; de vertegenwoordigers van het militair territoir in de bedoelde Raden zullen echter, op voordracht van den gouv.-generaaldoor den Keizer zeiven uit de fransche en inlandschc bevolking worden gekozen. Dc genl. Mellinet heeft, het grootmeesterschap der vrijmet selaars-orde niet aanvaard, wegens de aanzienlijke minderheid die zich tegen zijne benoeming verzet heeft. Den heer Ba- baud-Laribiereoud-lid der constituante van 1848 en ijverig demoeraat, is alsnu, met 167 van de 292 st., voor den tijd van één jaar, het grootmeesterschap opgedragen. De heer de Laguéromère is tot gezant te Konstantinopel dc heer Armand tot gezant te Lissabonde heer Berthemy tot gezant te Brussel en de heer Prévost-Paradol tot gezant te Washington benoemdde heeren de Montholon en Bourée tot leden van den Senaat. Het hooge hof van justitie is tegen den 18 Juli te Blois bijeengeroepen. Aan dc zomer-wedrennen in hot Bosch van Boulogne heb ben 207 paarden deelgenomen. Den 13 is dc laatste ge houden en de //groote prijs van Parijs," zijnde een kostbaar voorwerp van kunst van den Keizer en 100000 fr. in geld (met de inleggelden 143,700 fr.), voor de eene helft door de stad Parijs en voor de andere helft door do 5 groote fransche spoorwegmaatschappijen geschonkenbehaald door Sornette van den majoor Fndolin, hetzelfde paard 't welk bij de voor jaarswedrennen den Morny-prijs behaald heeft. De Keizer, de Keizerin en de keizerlijke Prins waren bij de wedrennen tegenwoordig. Van de ongeveer 1000 verkiezingen voor de Algemeene Raden zijn er 818 bekend; 425 behoudende en 9 radicale leden zijn herkozen, 230 behoudenden en 44 radicalen nieuw benoemd; 110 herstemmingen moeten er geschieden. De heer Schneider verkreeg tc Creuzot 4000, de candidaat der socialisten al daar, een werkmanslechts 500 stemmen. Ten gevolge der langdurige droogte zijn de meelprijzen te Parijs met 5 fr. verhoogd. In de zuidelijke departemen ten heeft het sedert eenige dagen sterk geregendwaar door de vrees voor het mislukken van den olijven- en citroen- oogst geweken is. De Keizer heeft een brief geschreven aan den mayor van Southampton, in antwoord op het adres van gelukwensching van den gemeenteraad aldaar, naar aanleiding van den mis lukten aanslag op 's Keizers leven. Te Bayonne zijn talrijke aanvoerders der carlistische partij bijeengekomen. Senaat. Den 10 is verslag uitgebracht over eene petitie van ongeveer 1400 ingezetenen van Nizza, die de tussehen- komst van het gouvernement vragen ter zake van de speel bank in het naburige Monacodie den geldelijken en ze- delijkeu ondergang van een aantal fransche burgers veroor zaakt. Dc rapporteur bestreed het verzoekomdat het inter nationale recht zich tegen dergelijke inmenging^ verzet en de bepalingen daarvan evenzeer tegenover zeer kleine Staten als tegenover groote mogendheden behooren geëerbiedigd te worden. Wetgevend Liciiaam. Den 9 heeft de heer Barthélemy St. Hilaire, naar aanleiding van het in December te Ville d' Avray gebeurde, waar het lijk van een protestantsch meisje 18 dagen boven do aarde heeft gestaan, ten gevolge der weigering van den pastoor om het anders dan op het voor zelfmoordenaars bestemde gedeelte der begraafplaats te doen begravendc regeering geïnterpelleerd over de wensche- lijkheid om dergelijke voorvallen in hot vervolg te voorkomen, en over de noodzakelijkheid om de policie over de begraaf plaatsen uitsluitend aan de gemeentebesturen optedragen. Nadat de minister van biun. zaken geantwoord had, dat de wet ten aanzien van dit onderwerp bij zijn departement herzien wordt en dat hij intusschen de gemeentebesturen gelast had die wet beter dan tot hiertoe toetepassenis overgegaan tot de orde van den dag. Op het budjet voor 1871 zijn 64 amendementen ingediend. De commissie stelt naar aanleiding daarvan of uit eigen be weging bezuinigingen voor ten bedrage van 12 miljoen, en wel door het verminderen der groote militaire commande- menten tot 3 en het verlagen van de wedden en emolumen ten der bevelhebbers daarvanhet ontbinden van 8 escadrons der keizerlijke garde, het ontbinden van den Geheimen Raad, het verminderen van liet getal beambten van den Raad van State het beperken der gezamenlijke staatsinkomsten van een Senaatslid tot 50000 fr., enz. Den 13 was aan de orde eene interpellatie van den heer Guillaumin over het lot van de ambtenaren der prefecturen en onderprefecturendie geheel van het welbehagen der pre fecten afhangen en veelal slechts eene wedde van 400 a 500 fr. genieten. De minister erkende het gering bedrag der tracte- menten, waarvan het maximum slechts 1800 fr. bedraagt, en heeft toegestemd dat de staatsbegrooting ten dezen aanzien verhoogd moest worden. De benoeming en bevordering dier beambten moest echter, in het belang der decentralisatie, aan de prefecten verblijven. Dc heer Guillaumin heeft zich door dc ontvangen inlichtingen bevredigd verklaard en zijne inter pellatie ingetrokken. Daarna is de discussie aangevangen over eene wetsvoordracht omtrent de aanwijzing der bladen voor de gerechtelijke aankondigingen. De heer Prax Paris had voorgesteld de plaatsing aantebesteden de heer Glais Rizoin c. s. de keus aan partijen te latende heer Picard om er een afzonderlijk blad voor opterichten, de heer Birolteau om de aanwijzing aan de Algemeene Raden in plaats van aan de prefecten optedragen. De commissie heeft zich voor het laatstgenoemde stelsel verklaard. De heer de Tillancourt bracht verslag uit over de regeeringsvoordracht omtrent het dagbladzegel. De meerderheid der oommissie wenscht de af schaffing met 1 Januari 1871, in plaats van met 1 Jan. '72. Den 14 heeft de heer Dréolle de overlegging verzocht der diplomatieke bescheiden betreffende Romede egvptische capitulation en de laatste verdragen tusschen Frankrijk en Spanje. De minister de Grammont verklaarde zulks niet mo gelijk over nog aanhangige zakenhet kabinet was wel ver antwoordelijk voor zaken die haar beslag, niet voor dezulke die nog geene uitvoering bekomen haddende stukken be treffende eerstgenoemde zouden bij de discussie over het budjet overgelegd worden. De heer Dreotte nam genoegen met deze verklaring, maar hield het recht der Kamer staande om in lichtingen omtrent nog niet voldongen zaken te vragen. De heer Glais-Bizoin vroeg vervolgens de overlegging der docu menten betreffende de occupatie van het pauselijk gebied waarop de minister antwoorddedat hij alleen stukken omtrent het concilie had overteleggen. Door den heer de Kêratry werd daarop gevraagdwelk onderscheid be stond tusschen de staatkunde van dit kabinet en die van den heer Rouher. De minister Ollhier deed in zijn ant woord uitkomen, dat het bewind niet hechtte aan de goedkeuring der partij van den lieer de Kératry, welk ant woord door laatstgenoemde eene onbeleefdheid genoemd werd. De minister verklaarde daarop, dat hij niet bedoeld had om onbeleefd te zijnmaar om eene onrechtvaardige beschuldi ging met kracht van zich aftewerpen. De wet op de ge rechtelijke aankondigingen is, overeenkomstig het voorstel Birolteauna verwerping van alle anderen, met 144 tegen 62 st. aangenomen. Den 15 heeft bij de discussie over het wetsontwerp, strek kende om het dagbladzegel aftesehaffenhet voorgestelde booger port en het advertentiezegel vele bezwaren gevonden. De heer Dréolle stelde voor, om zich vooreerst tot de ver mindering voor 1871 (te Parijs van 5 op 4 centimes en in de departementen tot op 1) te bepalen en de afschaffing te verschuiven tot dat een beter aequivalent zou gevonden zijn. De minister Segris berustte hierin en die paragraaf werd met algemeene stemmen, de verhooging van port met 129 tegen 78 en de alzoo gewijzigde wet met 165 tegen 9 st. aangenomen. Engeland. De voornaamste leden van het vorige ministerie hebben den 12, ten huize van den heer Disraëli, eene bijeen komst gehouden, tot bepaling van de gedragslijn der con servatieve partij in het Lagerhuis ten aanzien der onderwijs wet. Er werd besloten om het regeerings-ontwerp te onder steunen en de daarop in den geest der National Education League voorgestelde amendementen te bestrijden. Den 13 hebben vele aanzienlijke roomsch-catholieke leeken ten huize van den hertog v. Norfolk eene bijeenkomst ge houden, ter behandeling der aanhangige onderwij s-kwestie. Men was van meeningdat de bestaande catholieke scholen indien zij geplaatst werden tusschen gedeeltelijk door den Staat, gedeeltelijk door de plaatselijke schoolbelastingeu en gedeeltelijk door de schoolgelden bekostigde staatsscholen, noodzakelijk moesten te gronde gaan, en men besloot de bisschoppen bijtestaan in het verstrekken van onderwijs aan de r. e. jeugd, en om eene commissie te benoemen tot het verzamelen van fondsen en tot het beramen van maatregelen om aan de tegenwoordige moeilijkheden het hoofd te bieden. Het lijk van Charles Dickens is den 14 in de Westminster- abdij te'Londen, overeenkomstig den wensch der bloedver wanten op eenvoudige wijze, ter aarde besteld. De lijkstoet bestond slechts uit 4 koetsen. Hoogerhuis. Den 14 is door lord Granville, minister van koloniën, de tweede lezing der ierseho pachtwet voor gesteld. De hertog v. Richmond, de aanvoerder der conserva tieve leden, verdedigde de iersche landheeren tegen de tegen hen ingebrachte beschuldigingen en noemde de wet een diepe greep in hunne eigendomsrechten, maar achtte de aanneming, met eenige verbeteringen, noodig, omdat de iersche landhee ren en pachters het beide verlangden. Lord Russell prees het wetsontwerp ter zeerste en lord Oramnore stelde voor, de tweede lezing over 6 maanden te houden, omdat de wet be ginselen bevatte die nimmer door eene wetgevende macht waren goedgekeurd en omdat zij toch geen einde zou maken aan de agrarische misdaden. Lagerhuis. Den 13 zijn in comité behandeld de artike len der wet, welke voor leden van alle godsdienstige gezind ten de engelsche universiteiten opent en de academische gra den, met uitzondering van dien van doctor in de theologie, bereikbaar stelt. Een voorstel van den heer Stévenson, om ook deze uitzondering te doen vervallen, werd met 262 te gen 101 st. verworpen, doch door de regeering over- en met 181 tegen 113 st. aangenomen een amendement van den heer Talbot, tot het weglaten der bepaling, volgens welke het voor de toelating aan eene universiteit noodig is te verkla ren dat men tot de eene of andere godsdienstige gezind heid behoort. Te Petersburg is, ter gelegenheid der nationale nijverheids- tentoonstellingden 30 Mei een congres van industriëelen geopend, onder voorzitting van prins Nicolaas o. Lcuchten- berghet aantal leden bedraagt niet minder dan 1300. In plaats van wijlen graaf Stackelberg is tot gezant te Pa rijs benoemd de baron Brunnow, sedert geruimen tijd gezant te Londen. Het aantal lijken uit de puinhoopen te Pera te voorschijn gebrachtis tot 250 (volgens andere berichten tot 500) ge klommen. De aangerichte schade wordt op 60 millioen gulden begroot. Onder de verbrande gebouwen belmoren een duitseh liefdadig gesticht en het duitsche gasthuis, uit welk laatste de zieken gered zijn door eenige onverschrokken duitschers, waarvan 2 aan bekomen brandwonden bezweken zijn. Het in 1869 door de fransche Keizerin aan de armeniseh-catholieke kerk der O. O. geschonken tapijt, vervaardigd in de fabriek der Gobelins, is gespaard gebleven. De anti-hassounisten hebben eene poging bij den grootvi zier gedaan om nog eene kerk, die van Psaminatiain ge bruik te erlangen maar dit aanzoek is van de hand gewezen. De oudste zoon van den Onderkoning van Egypte is den 4 te Konstantinopel aangekomenter bijwoning der feesten, welke ter gelegenheid der besnijdenis van den oudsten, nage noeg 13 jan geil zoon des Sultans zullen gegeven worden. Weldra zal de nieuwe organisatie betreffende de internati onale recktsbedeeling worden ingevoerd, waarvoor het wet boek-Napoleon de grondslag zal zijn. Te Cairo, Ismaïla en Alexandrie zullen kamers van eersten aanleg en in laatstge noemde stad bovendien een hof van appèl worden gevestigd. Te Ismaïla, dat sedert de voltooiing der kanaalwerken kwijnt, zal, behalve eene rechtbank, een garnizoen worden gevestigd, vele aanzienlijke beambten zullen er hun verblijf vestigen en verscheidene rijks-vaartuigen op de reede gesta tioneerd worden. Aan de Sociétés des forges et chantiers de la Méditerraneé is voor ongeveer 12 miljoen fr. opgedragen het graven van een breed zoetwater-kanaal, bestemd voor liet vervoer der handelswaren uit Opper-Egypte en uit liet africaansche bin nenland naar het zeekanaal. De President heeft eene boodschap aan het Congres ge zonden, waarin hij de pogingen der cubanen om de Unie in verwikkelingen te brengen, door hunne erkenning als oor logvoerende mogendheid te vragen, afkeurt, en de schending der rechten van amerieaansche burgers door de Spanjaarden op Cuba als eene geheel op zich zelf staande kwestie beschouwt. Huis der Afgevaardigden. Den 15 is eene door den heer Garfield voorgestelde wet aangenomenwelke machtiging verleent aan de Nationale Banken tot het uitgeven van pa pieren-geld tot een bedrag van 95 miljoen d. boven hetgeen nu in omloop is, en bepaalt, dat voor 45J. miljoen aan 3 pets. certilicaten zullen worden afgelosten dat het papieren-geld meer gelijkelijk over de verschillende Staten zal worden verdeeld. Den 16 is, met eene meerderheid van 17 st., aangenomen een voorstel van den heer Bingham strekkende omin stede van dc vroeger voorgestelde resolutiën betreffende de aange legenheden van Cuba, te besluiten om den President te machtigen tot het doen van vertoogen tegen de barbaarsehe wijze, waarop dc oorlog op Cuba gevoerd wordt, en tot het inroepen der medewerking van eene andere regeeringten einde van de geschilvoerende partijen de zekerheid te ver krijgen dat zij de regelen eener beschaafde wijze van oor logvoeren zullen inachtnemen. De Koning is den 13 van het Loo te 's Graveuhage te ruggekomen. Staten-Generaal. De Tweede Kamer heeft den 14 een amendement van den heer Fokker, om de postkantoren tevens te openen als spaarkassenverworpen met 46 tegen 23 st., en daarna het ontwerp der postwet in zijn geheel aangeno men met 61 tegen 8 st. Ingediend is een ontwerp tot onteigening van perceelen voor den aanleg van eenen kunstweg van Oude Pekela tot den spoorweg te Winschoten. Eerbewijzen. De Koning van Pruisen heeft dr. Q. b.v. Dommeleneerst-aanwezend officier van gezondheid te 's Gra- venhagebegiftigd met het ridderkruis 3e kl. der orde van den Rooden Adelaar, ter erkenning zijner groote verdiensten ais schrijver eener //Proeve over de middelen van vervoer en verpleging van gekwetsten en zieken in tijd van oorlog." Mevr. Bosboom-Toussainl is benoemd tot honorair lid der Maatschappij van Nederl. Letterkunde. Volks-weerbaariieid. De vcreeniging te Zwolle heeft den 14, met 40 tegen 9 st., tot het aanschaffen van uniform besloten. Visscherij. De Koning heeft bewilliging verleend op het ontwerp der acte van oprichting van de naarnlooze vennoot schap Nederlandsche W alvischvaurt, te Rotterdam. Landbouw. De commissie van landbouw in de provincie Groningen heeft een adres aan den minister van justitie ge zonden waarin de afschaffing der jachtwet wordt verzocht in het belang van den landbouw. Nieuwe Ondernemingen. B. en W. van Amsterdam hebben aan den Raad voorgesteld aan de heeren Mr. J. IV. E. Roose Haverkamp en J. A. Cramer concessie te verleenen voor het leggen van gasbuizen in de gemeenteten dienste eener derde gasfabriekter oprichting waarvan van den Ko ning reeds concessie verkregen is. Onderwijs. Den 9 zijn te Haarlem en Hoorn bijzondere scholen voor r. catholieken ingewijd. In de den 10 te Leeuwarden gehouden algemeene verga dering der vereeniging tot verdediging en bevordering van openbaar volksonderwijs is met alg. st. beslotenden werk kring der vereeniging voor het vervolg over geheel Neder land uittestrekken. De Rijks-hoogere-burgerschool te Leeuwarden heeft de volgende geschenken ontvangen van den heer Gratama eene verzameling van 50 opgezette vogels, van den heer Bruinsma eene collectie houtsoorten en eene verzameling van hetgeen tot de zijdeteelt betrekking heeftvan den heer Albarda eene schoone verzameling insectenen van de firma J. L. Ball If Cie, te Lobberich en Leipzigeene kostbare verza meling monsters en stalen van zijde en fluweel. Te Oudcarspel zal van gemeentewegemet ondersteuning der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, eene bewaarschool worden opgerichtais voorbereidende klasse verbonden aan de openbare schoolwelke daartoe met een locaal zal wor den vergroot. Den 15 is dc ned. herv. diaconieschool aan dc Eendrachts- laan te Rotterdam plechtig ingewijd. Zij bevat 6 schoollo- calen, te zamen geschikt voor 609 kinderen, onderwijzers woning, regentenkamer enz. Bij een der regenten was voor den bouw in een brief f 8000 in bankpapier ontvangenmet toezegging dat dit bedrag tot f 30000 vermeerderd zou worden, hetwelk geschied is, zelfs met belofte van verhooging indien zulks noodig mocht blijken. Te Schiedam' hebben zich op aanzoek der schoolcommissie 295 handelaren, industriëelen enz. schriftelijk verbonden om geene kinderen in dienst te nemen, dan die blijkens getnig- schrift van een hoofdonderwijzer voldoend lager onderwijs hebben genoten, en om hunne dienstbaren beneden de 18 jaren gelegenheid te geven tot het bezoeken der herhal ingschool. Kerkelijke Zaken. Den 12 is de Westerkerk aan de Kruiskade te Rotterdamde vijfde der herv. gemeentein gewijd. Juist 2 jaren vroeger was dc eerste steen gelegd. Feesten. Leiden. Den 8 heeft de graaf v. Leicester eene receptie op de Ruïne gehouden en den aanwezigen daarbij de overtuiging gegeven, dat de gebeurtenis van den vorigen avond geenerlei nadeelige gevolgen had gehad, 's Avonds heeft, de sociëteit Minerva aan de burgerij een luisterrijk vauxhall en bal aangeboden (orchest Stumpff). Den 10 gaf liet gymnas- tiek-gezelschap Arena Studiosiorum eene matinee musieale (muziek der veld-artillerie), en 's avonds de sociëteit Amicitia een schitterend feest, in de Buitensocieteit, waarvan het terrein prachtig verlicht wasde kapel van den heer Stumpff deed zich weder hooren en het zeer geanimeerde bal duurde tot laat in den nacht. Den II zijn de feesten besloteu door een vauxhall en baldoor het studenten-concert Sempre Crescendo op hef, feestterrein op de Ruïne gegeven (muziek der grena diers en jagers). Ten gevolge van den regen konden de talrijke aanwezigen zich niet buiten de feestzaal bewegen. 50= Perjaardag van Prins Hendrik, 13 Juni). Ge Koning heeft zich van het Loo en de prinsen v. Oranje en Alexander heb ben zich van 's Graveuhage naar Soest,dijk begeven ter vie ring van 's prinsen geboortedag. Aldaar werd 's avonds eene luisterrijke illuminatie ontstoken, gevolgd door een vuur werk. Namens de gemeente Baarn werd den prins een coupe, prijkende met zijn wapen en met eene nabootsing der Waterloo-naald, namens de gemeente Soest een album met tcekeniugen der fraaiste gezichten in de beide gemeenten aangeboden. Daags te voren had de herv. gemeente van Baarn den prins een prachtbijbel met standaard vereerd. Te 's Graveuhage werd als gewoonlijk parade gehouden te Amsterdam vierde de handboog- en buksschieterij Claudius Chilis den verjaardag van haren beschermheer door een di ner, gevolgd door concert en balen te Egmond aan Zee waren van de beide kustlichttorens vlaggen uitgestoken. Spoorwegen, Ruim 40 ingezetenen van Enschede hebben eene klacht ingediend bij den directeur-generaal der staats spoorwegen op grond dat zij den 5 alle voorzien van re- tourbiljetteu 2'. klasse, waarschijnlijk uit gebrek aan voer tuigen te Hengelo zijn achtergelaten en ten gevolge daar van in den nacht de reis naar Enschede te voet hebben moe ten afleggen. Aanbestedingen. Den 14 te Amsterdam door de di rectie der Holl. Spoorwegmaatschappijhet doen van eenige herstellingen en veranderingen aan de stationsgebouwen woningenbruggen enz. op den noordhollandschen staats spoorweg tusschen Helder en Uitgeestaan Gebr. Moorman 1e Helder, voor f 4450; het maken van een loswal en goe- derenspoor ter verbinding van het station te Wormerveer met de Zaan aldaar, aan J. A. v. d. Kamp te Leidenvoor r 11,890. Den 15, te Amsterdam, door den heer G. A. Heineken, den bouw eener mouterij voor dc bierbrouwerij de Hooiberg, aan den Buitensingel, aan Staal en Baalmeijcr, voor 56,765; te Groningen van Rijkswegehet bouwen van een postkan toor en directeurswoning, minste inschr. H. Sclieltensvoor f 17300. Bouwwerken. Den 12 is met goed gevolg dc eerste spanning op de pijlers geplaatst van de spoorwegbrug over het Ilollandsch-Diep bij den Moerdijk. Reeds in den nacht van 10 op 11 was de overspanning van de paalj ukken op de pontons overgebracht, maar de harde wind belette den geheelen dag de plaatsing op dc pijlers. Groot overleghet uitbrengen van ankers en de kracht van 5 stoombooten waren noodig om het, gevaarte voor kanteling te bewaren. Den 16 is ook de tweede spanning met goed gevolg geplaatst. De verplaatsing van grond van het rivierbed is minder belangrijk en gevaarlijk geweest dan gevreesd werd en door dadelijke en krachtige maatregelen beteugeld. Giften. De collecte ten behoeve der hulpbehoevenden te Bodegraven en Zwammerdam heeft opgebracht te Gouda t 810,99 J, te Woerden ruim f 400, te Leiderdorp 212,67|, te Leimuiden f 285,60, te Enschede f 740,84, te Oudshoorn 564, te Breda 521,74. Te Aarlanderveen is de collecte (in ons vorig No. opgegeven) nog vermeerderd met 125. Op het groot stedelijk badhuis te Scheveningen is den 9 een concert ten voordeele der bodegravers gegeven, dat zuiver f 274 heeft opgebracht en waarbij de Koningin, die de op brengst, aanzienlijk heeft vermeerderdtegenwoordig is geweest. H. M. heeft tevens 1000 aan de commissie te Bodegraven gezonden. De erfgenamen van den overleden burgemeester Eerstens te Breda hebben f 300 ter beschikking van den gemeente raad gesteldals bijdrage in de kosten der regeling van het gemeente-archief. Rampen. Tc Maasbracht bij Roermonde heeft een hevige brand gewoedwaardoor 17 huizen vernield zijn. Den 14 is op de heide onder Tilburg, even na het, pas- secren van den spoortrein, brand ontstaanwelke zich aan de aldaar groeiende mastbossehen medegedeeld en er 6 of 7 bunders van vernield heelt. Den 15 zijn een loodgieter uit Leeuwarden en zijn zoon van den kerktoren te Rijpcrkerk gevallen; de eerste bleef op de plaats dood, de laatste ongedeerd. Denzelfden dag zijn te Hoorn een verwer (gehuwd en va der van 4 kinderen) en zijn knecht, door het uitglijden van een ladder, waarop zij aan de groote kerk werkzaam waren, gevallen en verpletterd. Misdrijven. Onder llhenen zijn 2 stroopers des nachts in aanraking gekomen met 2 opzieners der jacht en vis scherij en den gemeente-veldwachter, welke laatste door een schot, werd getroffen waaraan hij een paar dagen later is overleden. De dader, zekere de Groot, uit Ingen, is gevat en heeft, zijne schuld bekend. Rechtszaken. Het provinciaal hof van Noordholland heeft den 13 uitspraak gedaan in de zaak van dr. F. S. Elders en hem vrijgesproken, op gronddat zijne schuld niet wettig en overtuigend is bewezen. Bevolking. Op 31 Dec. telde Limburg 227.461Maas tricht 28741, Roermonde 9481, Venlo 8015, Kerkrade 5252, Venray 4984, Maasbree 4772, Sittard 4761, Neder- weert 4575, Bergen 4497, Echt 4042, Wit,tern 3954, Vaals 3835, en Horst 3619 inwoners. Overleden den 13, te 's Gravenhage, de oud-hoogleeraar aan het Atheneum te Amsterdam mr. Hugo Beijermantaai en geschiedkundige, oud 79 jaren. Drinkwater.' Te Harlingen, waar de prijs van hët re genwater tot 30 ets per emmer gestegen waswordt thans van gemeentewege 3 malen daags gratis water verstrekt, dat door de filtreermachine van Stönner zeer goed drinkbaar is gemaakt. Volksgaarkeukens. De commissie uit de amsterdamscke departementen der maatschappij tot Nut van 't Algemeen ter oprichting van volksgaarkeukens heeft een geschikt locaal gevonden aan het einde der Spuistraat. Te Leiden heeft zich eene commissie tot hetzelfde doel gevormd, welke t 6000 op aandeelen hoopt te verkrijgen. Koloniün. Java. Het hooggerechtshof in Indie heeftin revisie uitspraak gedaan in de zaak der inlanders, betrokken in de onlusten te Bekassi, voor zoo verre zij niet reeds in de gevangenis overleden waren. Een hunner is vrijgesproken en negen en veertig zijn ter dood veroordeeld. Verwikkelingen met Venezuela. Onze zaakgelastigde te Caracasde lieer Rolandusheeft zichten gevolge van beleedigende bejegening van de zijde der nieuwe bewinds lieden, gedwongen gezien zijne reispassen aantevragen en zich naar Curasao te begeven, dé bescherming der nederlandsche belangen gedurende zijne afwezigheid aan den zaakgelastigde van het Noordduitsch Verbond opdragende. Te gelijkertijd zijn te Lagnayra wederrechtelijk aangehouden de nederland sche pakketboot Hohfleur, nog een ander nederlandsch schip, alsmede een nederlandsch onderdaanmede-eigenaar van de Honfleur (Het tegenwoordig hoofd der republiek, de genl. Guzman, was eenigen tijd geleden het verblijf op Curapao ontzegd, waar hij zich als uitgewekene bezig hield met, het smeden van eeuen aanslag tegen het wettig gezag in Vene zuela welken aanslag hij sedert heeft volvoerd). Staats-Loterij. Trekking der 5=. klasse. Derde week. No. .16545 100,000, No. 12932 50000, No. 3710 ƒ10000, No. 1720 en 15696 f 1500, No. 1022, 1196, 1631, 2460, 2467, 3585, 4170, 5147, 5209, 5243, 13705, 14110, 1S278, 18361, 18542 en 18957 f 1000. De minister van financiën heeft vastgesteld de 273= staats loterij bestaande uit 20000 loten, 10000 prijzen en 2 pre mium De collecte zal worden geopend op 4 en gesloten op 16 Juli. De trekking der eerste klasse zal aanvangen op 1 Augustus en de laatste 100 nummers zullen op 22 October getrokken worden. Geldlkening Paleis voor Volksvlijt. Op 1 J uni zijn uit geloot, dc seriën 656 2486, 25 42, 2589, 2889, 325/, 5368, 3788, 4291, 4617, 5030, 5265, 5865, 6710, 6857, 6887, 7124. 7129, 7629, 7899.

Alkmaarsche Courant | 1870 | | pagina 2