Brand te Bodegraven. 8'orhigal. Frankrijk.. $»i*uoi itriüaiiic «*«i Ierland. Turk yc. Tcreenigde S<ts(en. Ki'u/ilie. IfiinneiiiaaHi. Jugcsoubcu Stukke». SC IIE RP3C LI U'T'T E R8-V E R E E NIGIN G TE ALKMAAR hij op nieuw verzekert Spanje in echt nntiona'en en gods- dienstigen geest te willen regeeren met inachtneming tevens van de billijke eischen van onzen tijd. Cortes. De 4 personen waaraan, volgens de door den maarschalk Prim in de zitting van den 11 gedane mede- deeling, de Kroon is aangeboden, waren Koning Ferdi nand van Portugal de hertogen v. Aosta en v. Genua en nog een prins van koninglijken bloede, die hij niet mocht noemen, catholiek en meerderjarig, en teruggekomen van zijn voornemen om de Kroon te aanvaarden, nadat hem door zijnen agent verslag was gedaan van de ontstuimige tooneelen in de Cortes. Hoezeer het bewind het voortduren van den voorloopigen toestand betreurdehet op den grondslag der democratische constitutie van 18G9 opgetrokken gebouw was te hecht om door een storm omvergeworpen te worden. De regeering zou de vrijheid krachtig blijven beschermen, zij achtte eene restauratie van don Alfonsus onmogelijk en wierp het vermoeden verre van zich af dat zij die zou beoogen maar zij verzette zich even sterk tegen het uitroepen eencr republiek in een land, waarin geene republikeinen gevonden werden. De spreker is herhaaldelijk levendig toegejuicht. Den 22 is, met 78 tegen 48 st„ verworpen het voorstel van den heer Gastelar, tot onmiddelijke afschaffing der sla vernij in de koloniën. De regeering heeft een ontwerp van een nieuw strafwet boek ingediend en machtiging gevraagd tot voorloopige in voering daarvan. De oppositie bestreed deze aanvraag na drukkelijk op grond vooral dat liet herziene wetboek de drukpers- en persoonlijke vrijheid beperkte. De minister van justitie verdedigde zich tegen dit verwijt: wel had hij beoogd om tegen het misbruik der genoemden vrijheden te waken, maar de instelling der jury levert een waarborg tegen onbil lijkheid in de toepassing der voorgedragen strafbepalingen. Een aantal leden, o. a. de gewezen ministers Topete en Becerra, hebben petitiën ten gunste van de candidatuur van den hertog v. Montpensier ingediend. Den 23 is de wet tot opheffing der slavernij in de over- zeesche gewesten aangenomen. Den 24 zijn de nog in behandeling zijn de wetsontwerpen goedgekeurd is aan de regeering machtiging verleend tot het uitvaardigen eener amnestie zoodra zij dit geraden zal oordeelen. en is do zitting tot 31 October verdaagd. Koloniün. De krijgsmacht, heeft zich van eene bende vrijbuiters meester gemaaktdie met een aanzienlijk oorlogs- materiëel op Cuba geland waren. Bij liet te dier gelegen heid voorgevallen gevecht zijn 7 mensehen gesneuveld. Bij verschillende koninglijke besluiten is verleend het recht van petitie, van vereeniging en vergadering, en de vrijheid van onderwijs, en is de doodstraf in de koloniën afgeschaft. De regeering, gebruik makende van hare bevoegdheid, om tijdens het niet vergaderd zijn der Kamers noodzakelijke wetten uittevaardigen, heeft de begrooting voor 1869 geldig verklaard voor 1870 en bepaald, dat de Afgevaardigden geene landsbezoldiging zullen genietenmaarvoor zooveel noodig, uit de districts- en gemeente-fondsen schadeloos stelling moeten ontvangen; voorts heeft zij commissiën be noemd tot het ontwerpen eener nieuwe kieswet en van eene hervorming der Pairskamer. De Afgevaardigde Jules Fame is den 14 uit Algierswaar hij eene rechtszaak bepleit had, te Parijs teruggekeerd, nog bij tijds om den volgenden dag de begrafenis zijner plotse ling overleden echtgenoot bijtewonen. Het hof van appèl heeft den 15 al de vonnissen ter zake der samensohoiingen in Februari bevestigd, uitgenomen van 2 beklaagden, wier gevangenisstraften van 6 en 3 maanden tot 2 en 1 maand zijn teruggebracht. Ongeveer 40 van de gearresteerde leden der Internationale zul len terecht staan wegens een minder dan driejarig deelgenoot schap aan een te Parijs bestaand geheim genootschap hetzij als hoofden of oprichtershetzij als eenvoudige leden. Op een rapport van den minister van marine, heeft de Keizer de invoering van een volledig en gelijkvormig lager onderricht aan boord van alle vaartuigen der rijks-marine bevolen. De heer Cl. Duvernois en de overige redacteuren van le Peuple Frangais hebben hunne betrekking nedergelegd. Na de houding door hem in het Wetg. Lichaam, bij de dis cussie over de Algemeene en Arrondissements-Baden tegen over het ministerie aangenomenwerd reeds verondersteld dat hij niet langer verbonden kon blijven aan een orgaan hetweik geacht werd in nauwe betrekking tot de persoon des Keizers te staan. De secretaris der pauselijke brieven heeft aan den nuncius te Parijs bericht, dat de talrijke adressenden Paus uit Frankrijk toegezonden, ter betuiging van instemming met het leerstuk der onfeilbaarheid, hem zeer welgevallig waren. Den 19 hebben in 130 distrieten de herstemmingen voor de Algemeene en Arrondisscments lladen plaats gehad. Voor zoo ver de uitslag bekend iszijn de herstemmingen veel gunstiger voor de democratische oppositie-party uitgevallen dan de eerste stemmingop den vorigen Zondag, gehouden. Wetgevend Lichaam. Van het recht tot inzenden van petitiën aan het Wetg. Lichaam wordt reeds ijverig gebruik gemaakt, Onder de ingekomene bevinden zich verscheidene van mairesdie aandringen op de aanneming van het begin sel der benoeming van maires door de gemeenteraden of door middel van het algemeene stemrecht. Tot orde van den dag is overgegaan ten aanzien van een adres van verscheidene duizenden parijsehe burgers, waarin de aankoop voor staatsrekening van het onlangs in een der voorsteden van de hoofdstad ontdekte romeiusch-galliseke am phitheater verlangd werd. De minister van sehoone kunsten verklaarde zieh tegen de inwilliging, wegens de daaraan verbonden groote kosten. Den 17 heeft de markies Pi'é veriof gevraagd tot het doen eener interpellatie aangaande de wensehelijkheidals krooning van het gebouw der vrijheid, van de opheffing der verbanning en der sequestratie der bezittingen van de 2 takken van het Huis v. Bourbon. Den 20 heeft de heer Mony eene interpellatie gedaan be treffende den S. üothard-spoorwegwelke z. i. eene spoedige verbinding voor de legermachten van Pruisen en Italië op leveren en den transito-handel van Frankrijk naar Italië vernietigen zoude hij werd beantwoord door de ministers de Grammont en Leboeuf, die verzekerden dat de ontworpen weg geen gevaar opleverde voor de onzijdigheid van Zwit serland of de veiligheid en de handelsbelangen van Frankrijk, De heer Ferry voer heftig uit tegen de regeering die de S. Gothard-lijn kon duldenen voegde er bijdat de meer derheid der Kamer nog dezelfde was, die Sadowa mogelijk had gemaakt. Deze woorden verwekten groote beweging onder de leden en de spreker werd tot de orde geroepen. Den 21 is door den lieer Delamarre en eenige andere Af gevaardigden een wetsvoorstel ingediend tot het verleenen eener subsidie van 4 miljoengedurende 12 jaren ten be hoeve van den over den Simplon aanteteggen spoorweg [welke door velen als een tegenwicht voor den S. Gothard- spoorweg beschouwd wordt]. De hertog de Choiseul heeft den 23 den minister van oor log gevraagd, of hij bezwaar had om de lichting, die anders op" het einde des jaars naar huis zou worden gezonden, in het belang van den landbouw onmiddëlijk naar hare haard steden tedoen terugtekeeren. De minister antwoordde, dat een deel der lichting van 1864 reeds op 31 Maart ontslagen was en dat door eene ruimere afdanking de kaders zouden gedesorganiseerd worden. Eerst in September, en dan met alle behoedzaamheid, zou het verlangde ontslag kunnen plaats hebben. Engeland. Alom in Engeland wordt geklaagd over de buitengewone droogtewel zijn hier en daar regenbuien ge vallen en is daardoor de vrees voor den graanoogst wat ver minderd, maar de hooibouw is geheel mislukt. In eene den 16 te Londen gehouden vergadering van af gevaardigden der National Education League zijn de wijzi gingen door de regeering in de onderwijswet gebracht afge keurd als niet voldoende aan den in zoovele adressen uitge sproken wcnsch der bevolking, en is aangedrongen op het uitstellen der beslissing tot eene volgende zitting van het Parlement. In eene vergadering van het centrale comité der noncon formisten, den 18 te Birmingham gehouden, zijn de door de regeering voorgestelde wijzigingen zoo weinig tegemoetko mend aan de bezwaren van een groot deel der natie geacht, dat men het noodig vond de wet tot eiken prijs te moeten bestrijden. De voorgestelde ondersteuning der bijzondere scholen zoumeende "menleiden tot uitbreiding en besten diging van het sectarisch onderwijs. De oostenrijksche gezant te Londen heeft doen weten, dat zijn gouvernement, met het oog op de vijandige houding van de commissie tot bescherming der belangen van houders van oostenrijksche schuldbrieven en van het bestuur der beurs buiten staat is om voor den aanstaanden Bijksraad een wets ontwerp gereed te maken, waardoor aan de eischen der en- gelsche houders te gemoet zou zijn gekomen. Op den ürooten-Noordelijken Spoorweg, nabij Newark, zijn een goederen- en een passagierstrein tegen elkander ge reden, waardoor 15 personen gedood en vele andere ernstig gekwetst zijn. De lord-kanselier van Ierlandde heer O' Iiaganis tot pair verheven. Sedert de emancipatie der catholieken is hij de derde aan wien deze eer te beurt valt. In antwoord op een schrijven van den bisschop van Glo- cester en Bristoldie van verschillende zijden aangespoord was tot het uitvaardigen van een protest door de bisschoppen der Engelsche Kerk tegen het concilie, heeft de aartsbisschop van Canterbury te kennen gegeven, dat zoodanig protest tegen de pauselijke onfeilbaarheid overbodig is, dewijl de verhouding der Engelsche Kerk tot die van Bome duidelijk in hare artikelen en formulieren is uitgedrukt. Hoogerhuis. Den 17 is de iersohe pachtwet bij tweede lezing aangenomen. Den 24 zijn verschillende amendementen op de pachtwet in weerwil van de tegenspraak der regeering, aangenomen. Lagerhuis. Den 15 is met 183 tegen 175 st. verworpen een voorstel van den heer Hardcastleom terugtekomen op de bepaling voorkomende in de kieswet van 1867, welke de vertegenwoordiging der minderheden ten doel had. De minister Gladstone heeft den 16, voor dat tot de be handeling der onderwijswet in comité werd overgegaan, me degedeeld, dat de regeering, bij de groote moeilijkheid om de juiste maat der bevoegdheid van de plaatselijke besturen ten aanzien der scholen vasttestellen, besloten had om zieh te vereenigen met het voorstel van den heer Cowper-Tcmple volgens 't welk op de scholen die later, zonder ondersteuning uit"openbare kassen worden opgericht, geen catechismus of bepaald godsdienstig formulier zal worden onderwezen. Voorts wordt opgeheven het toezicht der schoolcommissiën op de bijzondere scholen, die voortaan hare kosten van on derhoud voor de helft van de schatkist zullen ontvangen, De heer Disra'éli oordeelde, dat de wijzigingen, thans door de regeering voorgesteld, het ontwerp, 'twelk hij voornemens was geweest te ondersteunen, zoozeer veranderden, dat zij tijd tot nadere overweging vorderden. De ministers bewilligden hierin en de discussie werd tot den 20 uitgesteld. Den 20 heeft de heer Richard, tegenover het voorstel om tot de behandeling der onderwijswet in comité overtegaan, eene motie voorgesteld tot afkeuring der voorgestelde ver hooging van subsidie aan de bestaande gezindtescholenten gunste der invoering van algemeene sehoolplichtigheid en tot het overlaten van het godsdienst-onderwijs in de open bare scholen aan de vrije onderneming van bijzondere per sonen, zonder bekostiging uit de algemeene middelen. De heer Forster heeft dit voorstel bestreden. Den 21 is het herhaaldelijk uitgesteld voorstel van den heer Beaumont, om aan de bisschoppen der Staatskerk het recht van zitting als zoodanig in het Huis der Lords te ontzeggen, bestreden door den heer Gladstone en met 158 tegen 102 st. verworpen. liet aantal personen, die door den brand te Pera van huis- vestig beroofd en in kazernen, loodsen of tenten onder dak gebracht zijn, bedraagt 9034, dat dergenen, die dagelijks onderstand (tot een bedrag van 34500 fr.) genieten, 20000. Te Baltimore is in 63jarigen ouderdom overleden Jerome Patterson-Bonapartezoon van wijlen prins Jerome en miss Patterson. Zijn eenige zoon is thans escadronschef bij het regiment dragonders der Keizerin van Frankrijk. Senaat. De finaneiëele commissie heeft een ongunstig rapport uitgebracht omtrent de door het Huis der Afge vaardigden aangenomen wet van den heer Garfield, betref fende de verdere uitgifte van 95 miljoen papieren dollars door de Nationale Banken. De 2 Huizen zijn overeengekomen, dat de funding-bill van den heer Schenck gedurende deze zitting niet door de 2 vergaderingen in beraadslaging kan worden genomen. De heer Sumner heeft den 24 in eene heftige redevoering aangedrongen op de noodzakelijkheid om aan den barbaarschen oorlog op Cuba, alsmede aan de slavernij aldaar, een einde te maken en eene motie desbetreffende voorgesteld. Huis der Aegevaardigden. Een door een der leden ingediend voorstelstrekkende tot het openen van onderhan delingen over de annexatie van Britsch-Americais naar de commissie voor de buitenl. zaken verzonden. In de Kamer van Afgevaardigden zijn 2 wetsontwerpen ingediend, strekkende om de voortaan geboren wordende kinderen van slaven vrij te verklaren. De Koning is den 19 weder op het Loo aangekomen. Staten-Generaal. Den 23 is de considerans van het wetsontwerp houdende wijzigingen in het wetboek van bur gerlijke rechtsvordering met 48 tegen 12 st. verworpen en daarmede, volgens het voorstel van den heer Fokker, beslist, dat de wet op de rechterlijke organisatie van 1S61 niet zal worden ingevoerd. De minister van justitie trok daarop de voordracht in. De minister van buit. zaken dëed vervolgens naar aanleiding eener interpellatie van den heer v. Golstein, eenige mededeelingen over het geschil met Venezuela. Den 24 zijn de beraadslagingen aangevangen over de wet ten op de veeartsenijis bepaald dat de schutterijwct, en andere groote wetten niet meer behandeld zullen worden en is in gediend een wetsontwerp tot afkoopbaarstelling der tienden. De leden der Eerste Kamer zijn tegen Maandag 11 Juli bijeengeroepen. Per telegraaf Benoemingen. Z. M.'heeft benoemd tot notaris te Wie- ringen A. J. v. Doorn, candidaat-notarisburgemeester der gemeenten Zijpe en Callantsoog en plaatsv. kantonrechter te Schagen. Volks-W eerbaarheid. Den 21 is in het fort bij de Bilt een wedstrijd gehouden, uitgeschreven door de vereeniging de Zwijger te Utrecht, waaraan 180 a 190 schutters van 26 vcreenigingen, die 's avonds te voren van het station te Utrecht in optocht naar Tivoli waren geleid, hebben deel genomen. Prins en prinses Hendrik zijn bij den wedstrijd tegenwoordig geweest en hebben het middagmaal gebruikt bij Z. M. commissaris te Utrecht, na afloop waarvan Z. H. in Tivoli de prijzen heeft uitgereikt. Het feest is met een vuurwerk en bal besloten. Bcheepvaart. Den 16 is van Botterdam naar zee ver trokken de nieuwgebouwde driemastschooner Angustedoor een jong koopman te Keulen bevracht, met monsters en sta len der voortbrengselen van de industrie van geheel Duitsch- landten einde de duitsche industrie in China en Japan be kend te maken en met de engelsche te doen wedijveren. Landbouw. De heeren dr. L. Mulder, te Arnhem, C. J. Geertsema, te Zuidbroeken J. B. Snellente Moordrecht hebben bij circulaire dp grondslagen doen kennen van het, plan tot oprichting eener Nederlandsche Landbouwersclub waarvan de strekking zal zijn het vormen van een algemeenen band tusschen de landbouwers van Nederland. Het doel der vereeniging (waaraan zij den naam Club wenschen te geven ter onderscheiding van de vele bestaande provinciale en plaatselijke maatschappijengenootschappen en vereenigin- gen ten outzent.) moet naar hunne meeuing zijn: bevordering van den vaderlandschen landbouw in den ruiinsten zin en het voorstaan zijner belangen, zoowel bij de hooge als bij de provinciale en plaatselijke regeering, als overal waar zulks wen- sehelijk mocht zijn. Tot die belangen behoort huns inziens in de eerste plaats al wat het landbouwonderwijs aangaat de veeartsenijkunde, de waterschappen, de landbouwwetge- ving op het stuk der tiendender jacht en der grondbe lastingde mestverzamelingde statistiek, enz. enz. De officiëele zetel van de club zal zijn te Utrechthet middel punt des Bijks, waar de veeartsenijschool en het rijkskabinet van landbouwwerktuigen gevestigd zijn. Gewone leden wor den aangenomen tegen eene jaarlijksche contribuiie van/10. De eerste samenkomst, is bepaald op Maandag 27 Juni aanst. in een der localen boven het stationsgebouw te Arnhem alwaar in overweging zal worden genomen 1°. te besluiten aan Z. M. den Koning eerbiedig te verzoeken het bescherm heerschap der Nederl. Landbouwcrselub te aanvaarden en aan Z. K. H. den Prins van Oranje het eerevoorzitterschap aan te bieden2°. over te gaaan tot het benoemen van een voorloopig comitéen 3°. aan eene commissie het ontwerpen van statuten en een huishoudelijk reglement op te dragen. Onderwijs. De gemeenteraad van Arnhem heeft besloten den minister van binn. zaken te verzoeken, om op de aan staande staatsbegrooting f 2000 als subsidie voor de middel bare school voor meisjes aldaar voortedrageu. Den 20 is te Noordscharwoude de eerste steen gelegd van de nieuwe school en onderwijzerswoningdoor het zoontje van den burgemeester C. Kroondie zicli bijzonder voor de stichting beijverd heeft. Voor de schooljeugd werd de dag tot een feestdag gemaakt. Kerkelijke Zaken. Den 19 is de uit vrijwillige bij dragen op den vluchtheuvel te Settenten gevolge dei- bemoeiingen van ds. O. G. Heldring gebouwde nieuwe kerk ingewijdbestemd voor de gestichten SteenbeekTalitha K-umi en Bethel en de normaalschool voor onderwijzeressen. Feesten. Den 16 heeft de burgerij van Leidenop het feestterrein op de Buïneeen contrafeest,bestaande in con cert door het orkest van den heer Stumpff en balgegeven aan de studenten, die van het academie-gebouw in optocht derwaarts zijn getogen, zij, die aan de maskerade hadden deelgenomenin costuum. De 52e verjaardag der Koningin is den 17 te 's Graven- hage gevierd door eene groote parademuziekuitvoering door het corps der schutterij in liet Lange Voorhout, re ceptie en diner ten Hove, verlichting van de departementen van algemeen bestuur, van vele woningen en van de hoofd lanen in het Boschen een vuurwerk van gemeentewege in de Maliebaan. Het muziekcorps van het stedelijk badhuis bracht H. M. eene serenade met fakkellicht op het Huis in 't Bosch. De gemeenteraad van Middelburg heeft den 22 een crcdiet van f 800 verleendter tegemoetkoming in do kosten van het aldaar in Amgustus te houden 12e nederlandsch taal- en letterkundig congres. Zbndingsfeest te Heyloo. Het aantal bezoekers wordt op 9000 a 10000 geschat. Gedurende de pauze heeft de hoofdcommissie, met het muziekcorps, gevolgd door een overgroot gedeelte der feestvierenden, zich naar den huize Nyen- burg begeven, om bij monde van den voorzittter ds. L. J. v. Rhijn en voorts door het ziugen van een lied den eigenaar van het landgoed, jr. inr. C. v. Foreest, te danken voor zijne gastvrijheid. Tijdens het bezoek aan de Willebrordus-put gebracht is een zakkeroller op heeter daad betrapt en in ar rest gesteld. Van de in het programma genoemde sprekers waren de heeren Adama v. Scheltema en Capadose verhinderd optetreden; zij werden vervangen door den heer Drost van Leiden en door den voormaligen zendeling op Jamaica IPeiss, wiens engelsche toespraak vertolkt werd door ds. Cohen Stuart. Aanbestedingen. Den 15, te Haarlem, het bouwen van 7 woonhuizen in het Bipperdapark, minste inschr. A. o. d. Pluym en J. Cremersvoor f 33900. Bouwwerken. Te 's Gravenhage wensclit men een ge bouw, onder den naam van Musis Sacrum, optcrichten voor concertententoonstellingenkunstbeschouwingen enz. en daartoe eene geldleening te openen van 1 miljoenin aan- deelen van 10, aflosbaar in 68 jaren bij uitloting, met hooge premiën en een minimum van /ll, opklimmende tot f 25. De eerste trekking zal plaats hebben op 1 Nov. a. s., en daarbij zal de hoogste premie zijn f 150,000. B. en W. van Amsterdam stellen den gemeenteraad voor om de regeering aantebieden het stichten van een gebouw aan den Binnensingel bij de Weesperpoortgeschikt om te kunnen dienen tot academie van beeldende kunstenmits het Bijk in het onderhoud voorziet en het gebouw bij on verhoopte opheffing der academie aan de gemeente teruggeeft; om de bovenzalen van het oudemannenhuistegenwoordig bij de administratie der gasthuizen in gebruik, te bestemmen tot schilderijen-muzeümom hen te machtigen van de re geering ter tegemoetkoming in de kosten van overbrenging en betere inrichting van het Bijks-muzeiimte vragen eene bijdrage van f 50000alsmede de som welke tegenwoordig voor onderhoud van het muzeüm in het Trippenhuis en traetement, der bewaarders uitgegeven wordt. Het gebouw aan den Binnensingel zou f 80000 kostenvoor inrichting en verbouw van het oude-mannenhuis tot muzeüm f\ 50,000 benoodigd zijnen de beneden-localen daarvan zouden tot plaatsing der voorwerpen van het Oudheidkundig Genoot schap worden bestemd. Giften. Iemanddie onbekend wensclit te blijven heeft aan de herv. diaconie en aan het nieuwe stadsweeshuis te Leeuwarden ieder 1500 geschonken. Bij de algemeene commissie te Bodegraven is tot 18 Juni ontvangen t 44,710,50; een concert van het muziekcorps van het 9.' reg infanterie te Maastricht heeft f 255 opgebracht, eene collecte te Zaltbummel /240,23a, te Deventer f 900,95J-, te 's Hertogeubosch f 523,43J. Bampen. In den nacht van 1920 is de stoomzagerij de Snelheid, buiten de Baambarrière te Amsterdam, met de loodsen geheel afgebrand. Misdrijven. In de gemeente Jabeekbij Maastricht heeft de veldwachter v. Gangelt een jongenmet wien hij langen tijd in vijandschap leefdezonder dat er twist was ontstaandoodgeschoten. De persoondie onlangs gearresteerd is wegens diefstal van geld aan het station te Winschoten cn aldaar cellulair gevangen zat, is in den nacht van 1920 uitgebroken en, hoezeer door den rijksveldwacht achtervolgd over de prui- sische grenzen ontkomen. Beciitszaken. Het hof in Limburg heeft den 20 beves tigd het vonnis der rechtbank te Maastrichtwaarbij de heer JRusseldrukker en uitgever van Vami du Limbourg, wegens laster jegens den lieer H. Pijls, lid der 2C Kamer enz., is veroordeeld tot betaling eener schadevergoeding van t 1500. Doodstraf. De Nederlandsche Yereeniging van Vrienden der Waarheid heeft een door 13184 personen onderteekend adres tegen de afschaffing der doodstraf aan de Eerste Kamer gezonden. Staats-Loterij. Trekking der 5e klasse, 4P week, No. 19339 1000 en premie van 30000, No. 43S4 f 2000, No. 16178 1500, No. 1589, 1849, 3687 4244, 5790 6307, 10059, 11532, 14354, 18250, 19067 f 1000. Met genoegen vernemen wij dat eene Nederduitsche ver taling van Disraeli's Lot hair, bewerkt door Mr. A. H. Verster, thans in afleveringen het licht ziet bij de uitgevers Gebroeders Kraay te Amsterdam. Wij vertrouwen dat deze gelegenheid om kennis te maken met dien merkwaardigen en veelbesproken roman van Eugelands gewezen Eersten Minister zeer velen welkom zal zijn. Bij de Uitgevers dezer Courant is weder met dankzegging ontvangen van G. S. t 5. Beeds vroeger is door ons aan de daarbij belanghebbenden van Alkmaar en omstreken de beschikking bekend gemaakt van den Minister van Oorlog van den 24 Februarij 1869, No. 56 P, waarbij de navolgende gunstige bepalingen zijn aangenomen ten aanzien van miliciens die lid zijn geweest van eene scherpschutters-vereeniging. 1". Dc eerste oefeningstijd van tien maanden wordt tot op zes maanden verminderd voor lotelingen, die vóór hunne inlijving als milicien, bij eene Yereeniging tot Vrijwillige oefening in den Wapenhandel of op andere wijze, zoodanigen graad van geoefendheid hebben verkregendat zij na eene maand onderrigt bij het korps te hebben genoten, blijken voldoende geoefend te zijn om aan de exercitiën in de Bat- taillons-school deei te nemen; zullende zij bovendien, alvorens met verlof te vertrekken, in het schieten zoo ver gevorderd moeten wezen, dat zij tot, de 2de~ klasse van het schijfschieten zijn overgegaan. 2". Wanneer miliciens in punt 1 bedoeld bij de loting, vermeld in art. 124 der Militie-wet, voor het blijvend gedeelte worden aangewezenbehouden zij aanspraak op hot hun toe gekend voorregt., mits zij het door hen getrokken nummer verwisselen met een nummer dat op groot verlof regt geeft; maken zij van deze bevoegdheid geen gebruik, dan zullen zij bij voorkeur tot het bekleeden der graden van Korporaal en Sergeant in aanmerking komen. Na de hierboven bedoelde bekendmaking hebben zich en kele jongelieden als lid bij onze vereeniging aangemeld. Dit wareii echter allen jongelingen die hun twintigste jaar waren ingetredenop het punt stonden van als milicien te worden ingedeeld en den gewenschten verkorten diensttijd dachten te verkrijgen door een of twee maanden lid te worden van eene scherpschutters-vereeniging. Zij werden natuurlijk in die verwachting teleurgesteld te meer daar er toenmaals niet, zooals nu het geval isoefeningen in het schijfschieten wer den gehouden. Het is voornamelijk omdat laatstgenoemde oefeningen nu geregeld plaats hebben in de duinen van Bergen dat wij het belangstellend en vooral daarbij belanghebbend publiek er nogmaals op meencn te moeten wijzenwelke voordeelen het voor aanstaande lotelingen oplevert, vóór dien tijd lid te zijn geweest eener scherpschutters-vereeniging. Al ware het voor velen slechts te doen om den zoo vervelenden eer sten oefeningstijd te kunnen ontloopendan reeds gaf het ruimschoots terug, wat het lid worden bij onze vereeniging aan geldelijke offers vraagt; maar wordt men op den leeftijd van achttien jaren lid en wil men zich met ijver oefenen zoowel in de gewone excercitiën als in het schijfschieten dan kunnen wij de verzekering gevendat men bij zijne inlijving bij het leger als milicien al de voordeden zal deelachtig wordenwelke bij de circulaire van den Minister van Oor log van den 24 Februarij 1869, No. 56 P, zijn toegezegd. Zij nu die genegen zijn lid te worden onzer vereeniging behoeven zich slechts aantemelden bij een der leden van het bestuur, waar hun, zoo noodig, vooraf al die inlichtingen worden gegeven, welke zij zullen verlangen. Het zou te uitvoerig worden hier het nut en de voor deelen op te sommen, welke een verkorte diensttijd voor de ouders van de meeste dienstplichtigenvoor de miliciens zeiven en voor het gouvernement kan opleveren; wie daar omtrent meer wil wetenraden wij ter lezing o. a. aan //De Weerbaarheid en het Besluit van verkorten Diensttijd" een woord vooral aan Ouders van Dienstplichtigen(Kam pen Laurens van Hulst 1879). Wil echter onze vereeniging in staat zijn, de zoo hoogst noodige oefeningen in het schijfschieten bij voortduring ge regeld te blijven houden, zoo dient zij geldelijk ondersteund te worden door hendie in de zaak zelve belang stellen en nog niet als contribuëerende leden zijn toegetreden. Die

Alkmaarsche Courant | 1870 | | pagina 2