9 1 a 1 c. Turkije. Üerkijijlie Staal. Spanje tilroot Ett'i((iiiije «mi Irrknri. riiksche catholieken op om zich op het foederalistische stand- punt te plaatsen dewijl "de historische grondslag der Land- dagen alleen de belangen der Kerk kan waarborgen. Ue Volksfremd daarentegenhet orgaan der geestelijkheid en in het bijzonder van den kardinaal Bauscherbetoogt ilat de catholieken reeds door opvoeding en leerstellingen geschikt, zijneene regeeringspartij te vormen. Maar men moet met hen door „liberale daden van geweld" drijven naar het kamp der nationalentot wie zij zich waarlijk met aangetrokken voelen, want ook zij begeeren eene constitutie, overtuigd als zij zijn, dat een terugkeer tot het bureaucratische abso lutismus de dood der vrijheid zou zijnzonder Oostenrijk in liet leven te houdenen dat eene sabelheerschappij slechts een voorbijgaande toestand zou kunnen zijnten einde de maatschappij te redden uit eene anders ongeneeslijke regee- ringloosheid. Slechts ongaarne hebben de catholieken derot van opposanten vervuldmaar indien zij van de regeering eene billijke erkenning hunner godsdienstige belangen on dervinden dan willen zij gaarne de gelederen der oppositie verlaten en een sterken wal tot bescherming der regeermg tocht naar de graven der op 2 Mei 1808 tijdens het bom-ldaan om de rampen van den dreigenden oorlog te lenigen,- bardement van Murat te Madrid gevallenen. Ion wel 0111 de waarborgen, bij hel tractaat van 1 arys ten. De diplomatieke agenten in het buitenland zijn per telegraaf opzichte der bezittingen van onzydigen 111 oorlogstijd vast- i i- -11-. gesteld, toepasselijk te verklaren op den bij zonderen eigendom VU11I1UU. Bij de verkiezingen voor den boheemsctien Landdagter vervulling der plaatsen die door liet niet verschijnen der „declaranten" onbezet waren, heeft overal de czecliiscke op positie gezegevierd en zijn op nieuw aanhangers der „decla ratie" tot Afgevaardigden verkozen. Te Lemberg, de hoofdstad van Galicie, is zoowel dr. Smolka, de aanvoerder der radicalen, als de heer Ziemialkowskide aanvoerder der gematigde nationale partijgekozen. Men schrijft dit toe aan de israëlietendie uit overtuiging voor den laats ten en uit angst voor den eersten zouden gestemd hebben, 's Avonds na den afloop der verkiezing heeft tus- schen het gepeupel en de israëlitisehe bevolking eene botsing plaats gehadwelke met moeite door de policie bedwongen is. De afgetreden minister voor de landsverdedigingbn. v. Widmamheeft afstand gedaan van het hem toekomend recht op pensioen ten behoeve van de schatkist. De graaf v. Beustdie tot dus verre in den bolieemschen Landdag zitting had, is door de kamer van koophandel te Brody met alg. st. tot Afgevaardigde voor den galicischen Landdag benoemd en heeft in de poolsche taal per telegraaf doen wetendat hij het mandaat aanvaardt, Kamer van Afgevaardigden. Den 12 heeft de minister elast om aan de regeeringen, bij welke zij geaccrediteerd datjzijn, den afstand van den prins v. Hohenzollern bekend te maken en tevens te doen weten, dat het gouvernement dien afstand heeft aangenomen. Ifi'aiilii'ijk. De heer Em. de Girardin heeft het bestuur over het blad la Liberie nedergelegdten einde meer tijd te hebben voor de studie vau moeilijke vraagstukken, die hij in dat blad wil behandelen. De heer Ganesco, hoofdredacteur van le Parle ment, heeft de journalistiek vaarwel gezegd, om zich geheel te kunnen wijden aan het schrijven der //geschiedenis van het plebisciet van 1870." Den 8 moet de minister van buitenl. zaken, in een onder houd met verschillende diplomaten, de hoop te kennen hebben gegeven, "dat de prins v. Hohenzollern geene met pruisiscli, spaansch en fransen bloed bespatte kroon zou willen aan vaarden." Engeland, Italië en Oostenrijk hebben op de mededeeling van het fransche gouvernement een zeer gunstig antwoord gegeven en beloofd de zienswijze van liet kabinet der Tuile- riën te Berlijn en te Madrid nadrukkelijk te zullen onder steunen. Het antwoord van Rusland getuigde van eenige meerdere terughouding. De democratischeconservatieve en clerikale bladen zijn zeer verbitterd tegen den gezant Benedettidie, de wateren te Wildbad gebruikende, onbekend gebleven is met de onder handelingen tusschen Prim en prins Leopold v. Hohenzollern. Hij heeft, zeggen zijSadowa voorbereid en het vraagstuk van Luxemburg in de wereld gebracht en behoort, 11a dit nieuwe staaltje van zijnen ijver, aftetreden. Volgens de K'ólnische Zeitmg heeft de pruisisehe gezant te Parijs den minister de Gramont verzekerd, van de eandidatuur van v. Hohenzollern niets te hebben gewetenmaar de zaak gewichtig genoeg te achten om een reis naar Ems te doen. De minister zou daarop gezegd hebben, dat Koning Wilhelm, door zijnen bloedverwant te bewegen om zich terugtetrekken, thans kon bewijzen dat zijne vredelievende verzekeringen ernstig gemeend warenen dat, mocht Erankrijks hoop in dezen teleurgesteld worden, er gevaar voor eene catastrophe bestond. Dc gezant, daarop de beteekenis van dit woord gevraagd hebbende, zou de bij het onderhoud tegenwoordige in nüQni rffrffirino* VPrlrlflfl.vfl llP.imfill Koloniön. Het voorloopig bewind van het gebied der lloode Rivier heeft de Mannitoba-bill aangenomen. des" vbandsen aizoo te verbieden bet némen en opbrengen'. Den II is te Konstantinopel weder een brand uitgebarsten van koopvaardijschepen en het, b okkeeren of bombardeeren m eene wijk, welker woningen bijna geheel van hout waren van entrepotshandelshavens en open steden van mogend- opgetrokken; daOO derze ven zijn verbrand en duizenden beden die zich tot wederkeeriglieid verbinden, waartoe on- meuschen lijden het mterste gebrek verwijld ouderhandelingen aanteknoopen. tCPCPIIIpUC nliilCII. Den 11 heeft de hertog de Gramont gezegd, dat dc re-] Het uit leden der 2 Huizen van het Congres samenge- "ceringzich liet oneeduld der Kamer en des lands zeer siclde comité van conferentie is het eens geworden over de wel kunnende verklaren, ziek evenwel in afwachting van het. consolidatie-wet, welke alsnu zal machtigen tot het uitgeven antwoord dat hare besluiten zou bepalen, van liet geven vanvan 4 pets. binnen 30 jaren attosbare bonds tot een hedrag nadere inlichtingen omtrent de spaansche kwestie moestVan 100 miljoen, van 4j pets. binnen 15 jaren aflosbare onthouden. De heer Arago wilde weten, of de onderbande-]bouds voor 300 miljoen en van 5 pets. binnen 10 jaren af innen enkel over bet incideul-Hohenzollern liepen, dan wel losbare honds voor 200 miljoen d. De oorspronkelijke bepaling of zij ook andere eiscben betroffen, in welk laatste geval hetjomtrent de agentschappen in liet buitenland is vervallen en gezond verstand des volks in de onderhandelingen slechts een de inwisseling van tegenwoordige voor nieuwe bonds is alleen voorwendsel tot het verklaren van den oorlog zou zien. Een.voor de nationale banken verplichtend gesteld. Het Huis algemeen geroep van "tot de orde!" deed zich hooren enjder Afgevaardigden heeft zich met het verslag der conferentie toen de lieer de Gramont opstond om te antwoordenriep niet vereenigd, doch besloten dat eene nieuwe conferentie men //antwoord niet!" waaraan de minister gevolg gaf. zou worden gehouden. In deze tweede conferentie is debe- Meteene meerderheid van een paar stemmen werd aangenomen'paling geschrapt, waarbij de nationale banken tot conversie een amendement van den lieer Guiraud, om de reeds metj gedwongen werden. De wet is daarop door de beide Huizen 301)00 fr. verminderde post voor de afdeeling drukpers bij liet]aangenomen en bepaalt alsnu dat de nieuwe bonds zullen ministerie van binn. zaken met nog 1000 fr. te verminderen, kunnen worden ingewisseld a pari voor bonds, of gekocht ten teeken dat de Kamer die afdeeling tot een bureau wensebt U pari voor goud eii dat de opbrengst zal worden besteed verkleinen, en met 130 tegen 41 st. een van den lieer tot liet, aflossen a pari van ,*ff honds, en dat de aldus ver- Kératry, tot opheffing van de agenten voor de emigratie, kregen honds vernietigd zullen worden, beide amendementen in weerwil van den tegenstand dos ministers.I Onderscheidene der aanzienlijkste leden van den Senaat Den 12 deden de heeren üuvernJs cu Picard vragen aan liet'hebben een schrijven aan den President gericht, waarin zij gouvernement aangaande de onderhandelingen met Pruisen. Dejer op aandringen om den beer Motley, gezant te Londen, minister vau binn. zaken verklaarde daarop, bij afwezigheid niet terugteroepen. De President beeft niettemin het gewe- Lanza medegedeeld, dat de regeering, naar aanleiding vanjminister OUivier, in naam der regeering, verklaard hebben het verzoek van 127 Afgevaardigden, besloten had om liet dat er gevaar voor een oörlog bestond wetsontwerp betreffende den S. Gothard-spoorweg intedieneiij Het Journal Officiel van den 8 twijfelt aan de waai beid en om de zaak voor urgent te verklaren. - Met, 150 tegen van liet bericht omtrent den te Pekin gepleegden moord op 124 st werden de in beraadslaging zijnde financiëele wetten den franschen gezant en de geestelijken der fransche zending, 1Z1 si. werueu ue m b b j De minister van buit. zaken had te Petersburg doen vragen in haar geheel aangenomen, Omtrent de sluiting der discussion over het dogma der onfeilbaarheid op 4 Juli meldt VDuivers, dat de kardinaal- president de namen aflas der redenaren die hem medegedeeld hadden dat zij van het woord afzagen, en daarna de sprekers afriep die nog ingeschreven warenwaarop allen op 2 11a of aldaar door den telegraaf van Siberie ook eene bevestiging der tijding ontvangen was, doch een ontkennend antwoord bekomen. Den 9 is bet rechtsgeding der //Internationale" afgeloopen: 7 der 38 beklaagden zijn schuldig verklaard aan deelnemin aan een geheim genootschap en veroordeeld elk tot 1 jaar gevangenistraf en 100 fr. boete; 27 anderen zijn van dezelfde een Italiaanse! prelaat, en de bisschop van Oranverklaarden aanklacht vrijgesproken, maar wegens deelneming aan eene van liet woord aftezien; daaronder warenmsgrs. Strossmayer, geheime vereeniging van meer dan 20 personen veroordeeld Haynald en Simor. Msgr. Dupunloup heeft schriftelijk doen t0t,2 maanden gevangenisstraf en 50 fr. boete. De 4 overigen, weien dat bij van zijn recht, om te spreken geen gebruik!waaronder Assy, zijn vrijgesprokenmet ontheffing van alle zon maken. Een italiaansclie bisschop bad 60000 livres uit-jkosten. Voorts is dc ontbinding der //Internationale" uiige n-eloofd voor dengenedie nog iets nieuws voor of tegen de,Sproken, voor zooveel bare afdeelingeu in het dep', der Seine onfeilbaarheid in het midden wist te bfengen doch niemand betreft. heeft n-etraelit deze premie te verdienen. De Omnibus-maatschappij is thans overgegaan tot de at braak In °de 83e algemeene congregatieop den 5 beeft de van hct gallisch-romeinsche amphitheater te Parijs, bisschop van Treviso namens de commissie voor liet geloof,] Tc Mulliousen hebben de oproerige fabriekarbeiders ver. an zijnen ambtgenoot van buit,, zaken, niet te kunnen aut- zen Senaatslid Frelighuysen uit Nieuw-Jerseytot gezant bij verslag uitgebracht over de op liet derde hoofdstuk van het schema der onfeilbaarheid ingediende amendementen, ten ge tale van ruim 70. De besluiten over deze amendementen zijn nagenoeg allen met eenparigheid van stemmen, overeen komstig de voorstellen der commissiegenomen. Den 13 is gestemd over de onfeilbaarheid450 vaderen hebben zich onvoorwaardelijk voor, 62 voorwaardelijk voor en 88 tegen dezelve verklaard. De minister Sagasta heeft den franschen gezant verklaard, dat Spanje, de gevoeligheid van Prankrijk betreurende, van het recht om zijn lot op eene geheel onafhankelijke wijze te regelen zal gebruik maken, zonder door de begeerte tot be houd des vredes zijne waardigheid te vergeten. De minister beklaagde zich, dat de fransche regeering achtervolgens alle candidaturen bestreden heeftom die van prins Alphonsus te begunstigen. De vertegenwoordigers der regeermg buitenslands zijn gemachtigdte logenstraffendat de eandidatuur van prins Leopold zou zijn opgeworpen met een aan Prankrijk vijandiu doel en dat de maarschalk Prim met den minister v. Bismarck zou hebben onderhandeld om de toestemming van den Koning van Pruisen te verwerven. De maarschalkde volmacht der regeering hebbendehad met den prinsdie een volkomen onafhankelijk persoon is rechtstreeks onderhandeld zooals Spanjcs eer zulks vorderdeen zonder dat zich buitenlandscke belangen of invloeden hadden doen gelden. Uit hoofde van den ernstigen toestand des oogenbliks de Regent den 8 te Madrid aangekomen en door de bevol king met blijken van sympathie ontvangen. In een onder kou! met den franschen gezant heeft hij verklaarddat hij als constitutioneel Regent tot regel had aangenomen om zichvooral waar het candidaturen betreftniet van zijne ministers te scheiden. Prins Karei Anton v. Hohenzollern heeltals hoofd van zijn vorstelijk Huis, den maarschalk Prim getelegrafeerd, dat hij de verwikkelingen in aanmerking nemendewelke door de eandidatuur van zijnen zoon schijnen te ontstaandeze ean didatuur uit diens naam intrekthij voegt er bijdat de jongste gebeurtenissen in Spanje zu'k een staat van zaken hebben ver wekt, dat geen besluit, hetwelk met Spanje's gevoel van onafhan kelijkheid strookt, zou kunnen genomen worden. De stemming zou niet als oprecht gemeend en vrijwillig kunnen worden aangemerkt, zooals toch bij de verkiezing van eenen monarch noodzakelijk is. De dagbladen behelzen eene memorie van den umonistisclien Afgevaardigde Salazar y Mazarredo die door den maarschalk Prim tot onderhandelaar bij de kohenzollernsche eandidatuur is gebezigd. Daarin worden de fainilie-relatiën van prins Leopold uiteengezetbetoogd dat Prankrijk geen reden heeft om zich tegen diens eandidatuur te verzetten en verzekerd, dat de onderhandelingen sedert 5 maandenzonder mede weten van den Koning van Pruisen gevoerd zijnzoodat deze zeer verwonderd was, toen hij te Ems het schriftelijk besluit van den prins ontving. De minister Sagasta keetttoen de fransche gezant hem mededeelde, dat het Kabinet der Tuileriën zich met allen nadruk tegen de verheffing van eenen prins uit het pruisi sehe Vorstenhuis op den spaanschen troon zou verzetten te verstaan gegevendat hij dit verzet slechts kon aanmer ken als het bewijs, dat Prankrijk eene restauratie in Spanje wilde, dewijl het alle andere candidaten eveneens had afgekeurd. De montpensieristen en de republikeinen hebben gezamen lijk het plan opgevat, maar weder lateh varen, om eene de- ----- monstratie te houden tegen „den Koning Murat," zoo als opheffing van S keizerlijke gerechtshoven, zij prins Leopold noemen? bestaande in een plechtigen op- De heer Gamier-Pages heeft reeds den J een voorste ge- scheidene fabriekgebouwen geheel of gedeeltelijk vernield en geweld uitgeoefend om de welgezinde werklieden den arbeid te doen staken. Daarop is eene groote militaire macht in de stad en in haren omtrek bijeengetrokken. Te Lyon hebben de werklieden der gasfabrieken den arbeid gestaakt. Le Pays vervangt den i3 de vervallen grief der liolien- zollernscke eandidatuur door eene volledige lijst der grieven, sedert 1863 tegen Pruisen gerezen, t. w.1863, conventie van Pruisen met Rusland tijdens den opstand in Polen; 1S64 inval in Jutland en inneming van Diippel; 1865, installatie an prins Karei in Roumanie; 1866, Sadowa; 1867, luxem- burgsclie kwestie, militaire overeenkomsten met de zuidduitsclie Staten; 1868, Tolparlementniet-nakoming van art. 5 van het tractaat van Praagannexatie van Hessen-Darmstadt aan het N.d.-Verbond; 1869, militaire conventie met Baden, belgisehe spoorwegkwestie; 1870, zaak van den S. Gothard- spoorweg spaansche troon-candidatuur. Toen de Keizer den 14 van de Tuilerien naar S. Clond terugkeerde, heeft liet volk hem toegejuicht en oorlogzuch tige kreten doen hooren. 's Avonds heerschte op de boule vards eene ongewone levendigheid. Eene groote menigte hief de kreten aan; leve de Keizer! leve de oorlog! weg met, Pruisen! weg met Bismarck! en zong de Marseillaisehet lied der Girondijnen en le Chant du départ. Dergelijke ma nifestatie had ook in het Öuartier-Latin plaats. Senaat. Het door het Wetg. Lichaam aangenomen voor stel Josseau, waarbij bet presidentschap der prefectuur-raden aan de prefecten ontnomen werd, is zoodanig gewijzigd, dat de uitsluiting der prefecten enkel tot zaken van contentieu- sen aard beperkt wordt. Den 13 heeft de hertog de Gramont gelijke kennisgeving als in het Wetg. Lichaam gedaan {zie lager). De heer Hubert Delisle drong op mededeeling van Pruisens antwoord aanmaar de mi nister meende verdere verklaringen voor eene formeele interpel latie te moeten bewaren, welke hij voorstelde op Zaterdag te hou den, dewijl hij Vrijdag eene in het Wetg. Lichaam moest bijwo nen. De president Bouher handhaafde, ouder toejuiching der leden, de prioriteit van den Senaat, en de Vrijdag werd vastge steld. De graaf de Ségur d'Aguesseau beklaagde zichdat de Senaat bijeengeroepen was om eene mededeeling te ontvangen die op niets nederkwam. Den 14 kondigde de voorzitter mcdedeelingen van dc re geering aanmaar aan het einde der zitting verklaarde bij, dat zij" niet vóór morgen konden gedaan worden {Zie verder IPetg. Lichaam Ja Juli). Wetgevend Lichaam. 2 Leden hebben den 8 het ver langen te kennen gegevende regeering te interpelleeren over de eandidatuur van den prins v. Hohenzollern. De minister Ollivier maakte zwarigheid om zoo gewichtige zaak reeds in discussie te brengen. Hij verklaardedat het zijn vurigste wensch was, pogingen aantewenden tot bewaring van den wereldvredezonder dat daarbij te kort werd gedaan aan Erankrijks eer en de bestemming van bet fransche volk. De interpellatie werd uitgesteld tot den 15. Vervolgens zijn verschillende amendementen op de begrooting voor 187l"verworpen, van den heer Girault tot vermindering dei- hoofdstukken met vele miljoenen; van den heer Baspuil tot opheffing van het ministerie van justitie en van eeredienst.; tot vermindering van de tractementen der ministers vanl3ü00ü en 10000(1 op 50000 fr.. tot vermindering der overige hooge traetementen tot op 20000 fr, en tot verbod van elke cumu latie van Rijkswedden; van den lieer Le/ivre-PontaUs tot vermindering van de bezoldiging der leden van den Staats raad van 25000 op 18000 fr.; van den heer J. Simon tot woorden. Dc lieer Guyot-Montpayroux gaf T,c kennen, dat hij den volgenden dag alle krachten zou inspannen om het kabinet //te dwingen een stilzwijgen te verbreken 't welk onwaardig was en van weinig eerbied voor de Kamer en voor het land bij de regeering getuigde."Met 192 tegen 1-5 st. werd verworpen een voorstel van den beer Pellet an, tot op heffing der geheime politie en 1ot liet onderwerpen van de ckening der geheime fondsen aan het onderzoek van een drietal leden der commissie voor het budjet. De ministers Ckevandrier en Segris verdedigden de geheime politie, waar- an bet nut bij de parijsche onlusten van den laatsten tijd herhaaldelijk gebleken was, en stelden omtrent de geheime fondsen de kwestie van vertrouwen. Met eene overgroote meerderheid werd aangenomen een amendement van den heer Brametot vermindering der begrootingspost voor de kan tonnale politie-commissarissenen zulks in den zin hunner opheffing. Den 13 heeft de hertog de Gramont te kennen gegeven, dat hij den vorigen dag van den spaanschen gezant het offi cieel bericht van de intrekking der eandidatuur ontvangen' haddat de met Pruisen tot, geen ander doel, aangeknoopte onderhandelingen nog niet afgeloopen warenn nat liet dus onmogelijk was zich verder uittelaten en liet land een algemeen overzicht van de zaak te geven. De heeren David en de Kératry vroegen te vergeefs dc voorlezing der depeelie. De heer Duoernois drong aan op het spoedig houden zijner aangekondigde interpellatie, üp voorstel van den minister werd den 15 voor liet, doen dezer interpellatie aangewezen Door den heer David werd een interpellatie aangekondigd omtrent de houding van het ministeriedewijl de vroeger gedane en door de Kamer goedgekeurde verklaringen in stelligen strijd waren met den tragen voortgang en de flauw heid der onderhandelingen met Pruisen. De scherpe afkeuring in deze woorden doorstralendedeed eene groote opgewon denheid ontstaan. Daarna werden de beraadslagingen over hel budjet, hoofdstukken onderwijs en landbouw en liandei, voortgezet, doch de aandacht der Afgevaardigden was nage noeg uitsluitend op de politieke omstandigheden gevestigd. Den 14 werd eene belangrijke mededeeling verwacht, doch vernam men slechts, dat van den heer Benedetti eene uitvoe rige cijfer-depeche ontvangen en dat de ontcijfering nog niet afgeloopen was. Den 15 is (te gelijkertijd aan den Senaat) door do regeermg eene uiteenzetting der jongste gebeurtenissen gedaanbe sluitende met de kennisgeving, Jat aan Pruisen de oorlo is verklaard. Zulks was liet gevolg cener circulaire dooi den Koning van Pruisen aan zijne vertegenwoordigers in liet buitenland gezonden, waarbij hij: 1 de bclccdigiug, aan Erankrijks gezant gedaan, bevestigde; 2 weigerde in de terugtreding van den prins v. Hohenzollern toetestemmenen 3°. dien prins de vrijheid teruggaf om de spaansche kroon te aanvaarden. Engeland. De prins v. Males heeft den 8 de vergadering gepresideerd der Maatschappij tot bevordering van kunsten handel en nijverheiden daarbijmet eene toespraak in de transche taalde telken jare uitgereikt wordende gouden Albcrt-medalje aan den heer de Lesseps overhandigd. Nabij Carlisle hoeft den 10 eene botsing plaats gehad lus schen een sneltrein en een goederentrein, waarbij 5 personen gedood en 30 gekwetst zijn. Lord Granville beeft aan den franschen gezant zijn leedwe zen betuigd, dat de fransche regeering zich bij den aanvang van het conflict over de spaansche troonbestijging reeds zoo sterk had uitgelaten. Prins Napoleon heeft met, zijn jacht Alberdeen aangedaan en is van daar naar Spitsbergen gestevend. llooGEiiiiuis. Den 7 is voor de tweede maal gelezen de wetwelke liet recht van vertegenwoordiging ontneemt aan de districten Sligo cn Cashel, op grond van omkooping Lij de jongste verkiezingenden 9 is voor de derde maal gele zen dc iersche pachtwet. Lagerhuis. Den 7 zijn verschillende amendementen afgewe zen op art. 45 der onderwijswet, hetwelk de door de gemeenten te heffen schoolbelasting beperkt tot 3 pence per pond ster ling der grondbelasting. De heer Forster deelde mededat de kosten der openbare scholen bedragen zullen 25 sh. per kind en gevonden zullen worden voor 36. pe. door staats subsidie voor 34 pe. door de schoolgelden en voor 29 pe. uit vrijwillige bijdragen en sclioolbclastingen. De heer Gladstone heeft den 11 gezegd dat Engeland langs vriendschappelijken weg zijnen invloed zou aanwenden om eene botsingals gevolg der eandidatuur van den prins v. Hohen zollern te voorkomen. De secretaris van het dep', van bui- liet engelscke hof benoemd. BiEiiieiiIaiitl. De Regeeri.mg beeft zoowel te Parijs als te Berlijn te kennen gegeven, dat zij, bij onverlioopten oorlogde strikste neutraliteit zal in aclit nemen. Tot handhaving daarvan zoo noudigworden voorbereidende maatregelen genomen. De Grootvorst Wladimir. tweede zoon des Keizers van Rusland, is den 14 op het Loo aangekomen en na liet diner naar Soesldijk vertrokken. Den 15 is Z. K. H. afgestapt aan liet Amstel-liötel te Amsterdam. Staten-Generaal. De 1* Kamer beeft den 11 hare werkzaamheden hervat. De Prov. Staten van Noordholland hebben den 8 de volgende subsidiën verleend: aan de heeren Butgers v. Bozenburg, voor de droogmaking van een gedeelte der Legmeerplassen van 35000 verdeeld over 5 jaren; aan bet polderdistrict Oudorp, voor de voorgenomen verbetering van wegenvan der kosten, mits niet te boven gaande f 1800; aan liet bestuur der Oningepolderde Landen onder Eginond-biunen voor liet bardmaken van wegen in dat waterschap, van der kosten, mits niet te boven gaande f 5000. Benoemingen. De heer Bademakerstationschef t: Lei den is benoemd tot chef van het station der Holl. Spoor wegmaatschappij te 's Gravenkage. Tot lid der algemeene rekenkamer is benoemd de heer W.A. v. Bees, gepensd. majoor-titulair van het indische leger. Volks-Weerbaariieid. De Staten van Gelderland hebben eene subsidie van 1000 verleend voor den nationalen scherp schutterswedstrijdin Augustus op de Wieselsche heide nabij het Loo te houden. Spoorwegen. De Prov. Staten van Gelderland hebben besloten voor de spoorweglijn DordrechtGeldermaisem- Tic!Eist eene subsidie te verleencu van /'300000, voor de helft te betelen wanneer de bruggen gereed zijn en voor de wederhelft als liet geheele werk voltooid is. De Staten van Overijsel hebben besloten voor den aan tü leggen spoorweg Zwolle—Almelo gedurende 20 jaren eene subsidie te verkenen van 10000 's jaars, Militaire Zaken. De miliciens der lichting van 1869 die den 15 met onbepaald verlof huiswaarts zouden keeren. blijven voorloopig in dienst. {Zie verder oproeping offic. gedeelte.) Nijverheid. De kapitaalsvergrooling a 500,000 der kon. fabriek van stoom- cn andere werktuigen te Amsterdam is volteekend Onderwijs. De gemeenteraad van 's Gravenkage beeft den 12, met 25 tegen 5 st., verworpen het voorstel van B. en W., tot oprichting eener openbare school voor meer uit gebreid lager onderwijs voor meisjes. Feesten. Den 10 heeft te Leiden eene feestelijke ver- eeniging plaats gehad van de 2e sectiën van bet Metalen Kruis van daar en van Rotterdam, van de 3e sectiën van 's Gravenliagc en Amsterdam, van de sectie Gouda en om streken, van dc 4" sectie en de Citadel-vereeniging van Am sterdam. De afgevaardigden voor de 93c algemeene vergadering der Maatschappij van Nijverheid zijn den 11 te Tilburg begroet in dc zaal der Nieuwe Koninglijke Harmonie en vervolgens, onder geleide van het muziekgezelschap Orpheus, nsar de so ciëteit; Philharmonie gegaanwaarvan de tuin verlicht was en alwaar genoemd gezelschap zich deed hooren. De inwo ners der stad toonden hunne belangstelling door het uitste ken der vlaggendoor eene illuminatie en door het verstrek ken van logement aan de leden van het hoofdbestuur en de afgevaardigden. Kanalisatie. De regcering heeft zich bereid verklaard de kanalisatie der Gcidersche Vallei, geraamd op f 800000, uittevoerenindien de provinciën Gelderland en Utrecht ge zamenlijk de helft der kosten en later de helft van het on derhoud willen bei,-den. Bouwwerken, Den 1is in het aangeplempte gedeelte der Binnen-Rotte te Rotterdam de eerste pijler inden grond "aslagen voor de fundeering van de spoorwegviaduct, Dien dag zijn te Coevordou de werkzaamheden aangevan gen voor de ontmanteling der vesting. Gieten. Bij de algemeene commissie te Bodegraven is sedert de vorige opgaaf ontvangen 5091,61, zijnde tot 8 Juli in het geheel f 75033,29J. De collecte te 's Herto- geubosch is door nagekomen giften geklommen tot 542,04; een assant aldaar heeft f 352,84- opgebracht. De subooipj missie te Deventer heeft; bijna f 1400 ontvangen, waaronder f 107,90 van een concert. Eene collecte, den 11 te Nij megen gehouden, heeft 632,55 opgeleverd. Te Broek op Laugedijk is f 95,05 gecollecteerd. Aan tie Maatschappij van Weldadigheid is gelegateerd door tenl. zaken verklaarde het gerucht, als zou Engoland gunstig]wijlen mevr. 11. J. Bulacli, wed'. H. v. Wtngerde. te Rotterdam omtrent de eandidatuur gestemd zijn, voor ongegrond. 'f 20U0en onder den last van vruchtgebruik voor zijne Vervolgens zijn de artikelen der onderwijswet in comité afge-,weduwe t 1000 door wijlen den heer m*. rL. Certon te handeld. Het beginsel van schoolplicld igheid is op nieuw I's Gravenhage. met eene groote meerderheid in de wet behouden; het is' Rampen. Den 9 heeft in liet nieuwgebouwde locaal der eebter niet algemeen verbindend voorgeschrevenmaar in loge te Arnhem eene gasontploffing plaats gehadwaardoor zijne toepassing aan bet goedvinden der plaatselijke besturen de boven- en benedenzalen grootendeels zijn vermeld en be- overgelaten. Evenzoo is de leeftijd der kinderen, voor welke.langrijke schade is veroorzaakt. bet schoolgaan verplichtend zal zijn, niet vastgesteld, maar Door het hevige onweder van den J zijn verbrand een slechts de grenzen van 5 tot 13 jaren, binnen welke die leef-boerenwoning tusschen Utrecht en Harmeieneen dito bij tijd, naar gelang der plaatselijke omstandigheden, zal moe- Dalfscn een dito bij ötcenderen, te Uuderluiid bij molen ten bepaald worden. een buis met stalschuur, 7 koeien en 3 paardente Bia- Ierland. Bij de viering der oranjefeesten hebben de ker een hooiberg en schuur, bij Laren een windkorenmolen, catholieken den 12 de protestanten aangevallen. Er is een hevig bij Renkurn een heerenbuis; gedood te Veessen een7üjange gevecht ontstaan, waarbij 5 personen gedood en 50 gekwetst zijn. landbouwer, te Elten een huisvader, bij Deventer 2 mannen

Alkmaarsche Courant | 1870 | | pagina 2