Groot-Hrittanjc en Ierland. lluslaml. Italic. ■frankrijk. l'ereeuigfle Slaton. Oorlog. Kronijk van den UcLic. Luxemburg. Hamburg Pruisten. Alceklenl»urs;-Streli(z. Ilcsscn-Barnistadt. Saksen Wriinar. Saksen Beieren. Den 19 is de regeeringsvoordraclit omtrent de wijze van Uit Hamburg Bremen en Stettin zijn den Koning adres benoeming der maires zonder eenige discussie aangenomen, sen der kooplieden toegezonden waarin met geestdrift wordt Op voorstel van den rapporteur voor het ontwerp omtrent ingestemd met de krachtap handhaving der nationale eer en de invoering van gezworenen voor drukpers- en staatkundige de volle bereidwilligheid tot opoffering >^'"g misdrijven, waartegen de Senaat zeer ingenomen isis de behandeling daarvan tot rustiger tijden uitgesteld. Wetgevend Lichaam. Den 16 zijn, schier zonder eenige discussie en zonder belangstelling der vergaderingaangenomen de hoofdstukken marine, oorlog en financiën der begrooting, het laatste met uitsluiting van het gedeelte, 't welk de open bare schuld betreftals in verband staande met het aanhangig voorstel Soubeyran, tot conservie der sedert 186.1 aan spoor weg-maatschappijen verleende subsidiënten bedrage van 705 miljoen. Den 19 is het buitengewoon budjet voor Parijs met een parige stemmen op 1 na aangenomen. Den 20 is met alg. st. (236) het geheel der begrootings- wettengewoon en buitengewoonaangenSSS; voorts zijn met alg. st. goedgekeurd een crediet van 40000 fr. ten behoeve van den Hoogen Raad van Justitie te Blois en de besnoeide wet op de Algem. en Arrond. Raden nadat de regeering zieh jegens de oppositie stellig verbonden had om de uitge lichte bepalingen in de volgende zitting op nieuw voortestellen. Den 21 is den heer Favre verlof geweigerd 0111 de regee ring te interpelleeren ter zake van de sluiting of schorsing der zitting, welke op den 24 bepaald is. Engeland. De graaf v. Parys heeftbij schrijven van 4 Juli uit Twickenham, den graaf de Kératry zijnen levendigen dank betuigd voor de wijze, waarop deze, met andere Afge vaardigden, de zaak van het geslacht Orleans bij de in het Wetg." Licliaam gevoerde discussie in bescherming heeft genomen. Den 13 zijn de nieuwe kaden langs de zuidzijde der Theems te Londen de Yictoria-kaden genaamdingewijd. De Ko ningin deed. zich vertegenwoordigen door den prins v. W ales en de prinses Louise. De tentoonstelling voor handwerksnijverheid te Londen is den 16 door den prins v. Wales geopend. Vele inzen- dingen uit BelgieFrankrijk en Denemarken waren nog niet ontvangen. Hoogerhuis. Het Huis heeft zich den 15 met verschei dene wijzigingendoor het Lagerhuis in de amendementen der Lords op de iersche pachtwet gebracht, vereenigd, maar omtrent 2 punten zijne eerste meening vastgehouden, en eene commissie benoemd om in een verslag dc redenen daarvan uiteentezetten. Lagerhuis. Den 12 heeft de heer Gladstone te kennen gegeven, dat de regeering zich met 4 der door het Hoo- gerlmis op de iersche pacht-bill aangenomen amendementen niet kon vereenigen, en het Huis heeft met eene groote meer derheid de regeering ondersteund. Zoo is o. a. de maatstaf, volgens welken schadevergoeding aan de uit hunne hoeve ontzette pachters zal worden verleend, met 146 tegen 55.st. in den oorspronkelijken vorm hersteld. Het reeds herhaal delijk uitgestelde wetsontwerp van den heer Johnston, betref fende het houden van partij-optochten in Ierlandwerd met 121 tegen 46 st. verworpen, nadat de minister Forteseue ver klaard had, dat.de regeering, bij den tegenwoordigen toestand van Ierland, er niet op voorbereid was om in de bestaande regeling van dit onderwerp eene wijziging te brengen. Den 13 is de voorgestelde tweede lezing van een ontwerp tot beteugeling van het misbruik van sterken drank met 121 tegen 90 st. geweigerd. betuigd wordt, Alle met verlof afwezige regeerings-presidenten en land raden zijn aangeschreven om onmiddelijk naar hunnen post terugtekeeren. Den 16 zijn bevelen uitgevaardigd tot mobiliseering van het geheele leger. Niet alleen in de oude provinciën van het Koningrijk, maar ook in de Rijnprovinciedie het, meest aan de gevaren van den oorlog is blootgestelden desgelijks in de in 1866 geannexeerde gewesten is men verontwaardigd over de han delwijze van Frankrijk en eenparig besloten ommet terzijde stelling van eigen grieven of oneenighedende eer van Duitsckland krachtdadig te handhaven. In SaksenWur- temberg enz. heerscht dezelfde geest. De Koning heeft den Kroonprins tot opperbevelhebber van het geheele zuidduitsche leger benoemd en het bevel over het noorderleger opgedragen aan prins Friedrich Karl. Het eeuwfeest't welk den 3 Augustus te Berlijn bij de onthulling van het standbeeld van wijlen Koning Friedrich Wilhelm III zou gevierd worden, is voor onbepaalden tijd uitgesteld. Den 18 heeft de gemeenteraad van Berlijn den Koning een adres van toewijding aangeboden, waarop Z. M. in hartelijke bewoordingen heeft geantwoord. Het noordduitsche gepantserde eskader, dat een kruistocht naar Madera zou doen, is uit zee te Wilhemshafen terug gekomen. De genl. v. Moltke heeft den 13, in overeenstemming met den minister van oorlog, verklaard, dat Pruisen ten opzichte van zijne legerorganisaticuitrusting, hulpmiddelen enz. nooit in staat was geweest om met zulk eene kans op goeden uit slag een oorlog te aanvaarden als op dit óogenblik. Hij was met juistheid omtrent den vooruitgang der fransche toe rustingen ingelicht, en voor eene overrompeling van de zijde van Frankrijk behoefde men niet bevreesd te zijn. De Bondsraad heeft aan fransche koopvaardijschepen, die zich in duitsche havens bevindenof onbekend met den oorlog daarin binnenloopeneen termijn van 6 weken ge steld om hunne lading intenemen of te lossen; voorts heeft de Raad zich verklaard voor het beginsel om, onder aanne ming van wederkeerigheidden particulieren eigendom ter zee te eerbiedigen. Do Staats-Anzeiger bericht dan ook dat fransche koopvaardijschepen niet door de schepen der Bonds-marine zullen worden opgebracht,, tenzij in de geval len, waarin ook schepen van onzijdigen zouden opgebracht worden Van alle zijden bieden zich vrijwilligers aanop meer dan ééne plaats zijn door particulieren belooningen uitgeloofd voor het nemen van het eerste fransche vaandelkanon of mitrailleuseof voor het verbreken van het eerste fransche carré. De minister van onderwijs en eeredienst heeft verordeningen uitgevaardigd, strekkende om de jongelieden, die aan de hoogescholen of gymnasiën hunne studiën bijna voltooid hebben en die bij het leger dienst willen of moeten nemen, in de gelegenheid te stellenalsnog hunne eind-examens afteleggen. Het bestuur der Vereeniging tot bestrijding van armoede en bedelarij heeft de algemcene liefdadigheid ingeroepen, ten behoeve der familiën der tot den strijd geroepen huisvaders, behoorende tot de landweer en reserve, Hertog Adolf v. Nassau heeft zich voor den aanstaanden veldtocht ter beschikking des Koning gesteld. Ook prins Nicolaas can Nassau heeft zijne diensten aangeboden. Omstreeks 8U jonge frankfortersdie zich in Engeland op handelskantoren bevonden, zijn onmiddelijk teruggekeerd om bij de verschillende corpsen in dienst te treden. Even- uigd en hem door levendige toejuichingen, het zingen van het volkslied en van het Deutsche I aterland" gedankt voor zijne besluiten in duitsck-nationalen zin en aan het Verbond getrouwen geest. Eene zeer opgewonden menigte heeft eene demonstratie willen doen tegen den redacteur van het ultramontaansche dagblad das Waterland, die, op zijn eigen verzoek, door de politie in zekerheid werd gebracht. Den 19 heeft de 2e Kamer een voorstel der regeering tot het verleenen van een buitengewoon militair crediet van 18,200,000 gulden aangenomen. M>\-r-47 De le. Kamer heeft den 20 met alg. st. het militair ore- diet: toegestaan en den minister dank betuigd voor zijne organisatie en spoedige mobiliseering des legers. In den avond van den 16 heeft eene talrijke menigte te Florence zich, onder het geroep van: „Weg met Frankrijk! Leve de neutraliteit! Leve de pruissennaar het ministerie a buiteul. zaken en vervolgens naar het hotel van den noordduitschen gezant begeven. De minister van buit. zaken heeft den 18 in de Kamer van Afgevaardigdenin antwoord op eene interpellatie ge zegd dat Italië, even als de andere onzijdige mogendheden, eene afwachtende houding aannemen zal. Te Novo-Tsjerkaskde hoofdplaats van het land der don- sche kozakken, is, in tegenwoordigheid van den grootvorst-, - - troonopvolger (hun opper-hetman) en van zijne gemalinhet ^.00 zijn de uit Frankfort en omstreken gebo derde eeuwgetijde gevierd van de vereeniging der kozakkenjdedendie sedert m Frankrijk woonden, teriiL_ met het russische Rijk. De Keizer heeft hun een prachtig! Ue heer Krupp, de eigenaar der groote geschutgieterij te ren of zij onzijdig willen blijven, vaandel vereerd den geldelijken toestand van al hunne ofh-Fssen, heeft een zeer groot aantal zijner paarden ter beschik- j De 1UU regimenten van linie worden elk met een 4 beambten verbeterd, eene reorganisatie van het ding van het leger gesteld, nadat de stalmcester^ van den.taljon vermeerderd. De hertog de Gramont moet den 12 aan den noordduit schen gezant verklaard hebbendat het afzien van de can- didatuur door den prins v. Hohenzollern eene bijzaak is daar F'rankrijk zijne troonsbestijging nooit zou geduld heb ben. De hoofdzaak was, dat de Koning zich in een brief aan Keizer Napoleon moest verontschuldigenwelke brief voor openbaarmaking bestemd moest zijnen waarin geen gewag zou mogen gemaakt worden van de betrekking van bloed verwantschap tusschen den prins en het Keizerlijk Huis. In den avond van den 15 heersehte te Parijs in de ge heele stad eene buitengewone levendigheid. Volkshoopen van duizenden personen liepen de boulevards af, onder het aan heffen van dezelfde kreten en liederen als den vorigen avond. Nadat de menigte den hertog de Gramont bij het verlaten van den Senaat eene ovatie had gebrachtheeft zich 's avonds een troep van 50U ii 60U personen naar de woning van den heer Thiers begeven en hem een charivari gebracht, waarbij echter het geroep van „verrader" en het gefluit meermalen verdoofd is door de kreten van „bravo!" „braaf!" en „een groot burger!" Deii vorigen avond hadden omstreeks 12U0 personen voor het hötel van den pruisischen gezant de kre ten „leve F'rankrijk leve de oorlog weg met Pruisen naar Berlijnaangeheven en zouden waarschijnlijk groote balda digheden zijn gepleegd, indien niet eene brigade politie-agenten tusschenbeide gekomen Ware en graaf üaru en andere aan zienlijke personen niet al het mogeiijke hadden gedaan om de volksmenigte ter neder te zetten. Eene volkshoop van 500 personen, die den kreet van „leve de vrede!" aanhieven, is door de politie met geweld uiteengedreven. De minister de Gramont heeft de gezanten van Engeland en Belgie verwittigddat F'rankrijk zelfs in het strategische opzichtde onzijdigheid van Belgie zal eerbiedigen. De Senaat heeft den 16 zijne opwachting bij den Keizer op S. Cloud gemaakt. Aan het slot zijner toespraak verzocht de heer Rouher Z. M„ om zelf het opperbevel over het leger te aanvaarden. Bij keiz. besluit van den 17 is bepaald dat de nationale mobiele garden der 3 eerste legercorpsen onmiddelijk in de hoofdplaats van elk departement zullen vereenigd worden met het contingent, waartoe zij behooren. Te PerpignanNimesTarbesNancy, RijsselAmiens Dyon en Havre hebben patriottische manifestation plaats gehad. :eboortige jonge-j De fransche regeering heeft onder bedreiging dezuidduit- ggekomen. 'sche regeeringen opgeëischt, zich binnen 24 uren te verkla- ba- cieren en bestuur bekrachtigd en aan de kleine grondbezitters alle achterstallige belastingen kwijtgescholden. De fransche gezant te Washington, de heer Prevost-Para- dolis den 19 aan eene slagaderbreuk overleden. Sterkte der oorlogvoerende partijen. FrankrijkPruisen en Z. Duitschl. .- Kroonprins vooraf 5 paarden voor Z. K. II. daaruit gekozen j De heer Benedetti is den 16, met het personeel der fran- had. Ook op verschillende andere plaatsen hebben particu- sche ambassade te Berlijnte Parijs aangekomen. De prui- lieren hunne paarden ten behoeve van het leger afgestaan, jsische gezant bij het fransche hof heeft denzelfden dag die Noordduitsche Rijksdag. De Koning heeft den 19 de stad verlaten, vergadering geopend met eene redewelke levendig is toe- De gezant der Ver. Staten heeftmet toestemming van gejuicht. Graaf Bismarck deelde mede, dat de fransche zaak- het fransche gouvernement, de bescherming der pruisische gelastigde de oorlogsverklaring had overhandigdwaarop onderdanen in F'rankrijk op zich genomen, iet gansche Huis, onder luide toejuichingen, opstond. Eene Verscheidene personen hebben zich gedrongen gevoeld om leger te velde infant. 480,0U0 rnxn n eavall. 51,000 n kanonnen 1,344 reserve infant. 370,000 n eavall. 16,000 n geschut 125 batt". 526,000 mxn 55,000 1,590 528,400 o 33,100 208 stukken. De uitvoer van paardenbehalve van veulensis bij kon. besluit te land en ter zee verboden. Het leger en de reserve hebben vóór Antwerpen eene, een vierhoek uitmakende, stelling ingenomen, welke gevormd wordt door Dendermonde, MecheienLier en Diest. De linker oever der Schelde wordt in staat van verdediging gebracht, De graaf v. Bismarck heeft den 17, namens het Noordd. Verbond, naar Luxemburg getelegrafeerd, dat de onzijdigheid van Luxemburg geëerbiedigd zal worden, zoolang F'rankrijk haar zal eerbiedigen. De hertog de Gramont heeft den luxem- burgschen zaakgelastigde verklaard, dat Frankrijk er niet aan denkt om het initiatief tot het schenden der onzijdigheid te nemen. Alhier is eene nationale inschrijving geopendde firma die daartoe het initiatief nam, teekende voor 5000 th. Den 18 hebben zich fransche oorlogschepen voor de mon den der Elbe vertoond. De Senaat heeft den 18, in eene buitengewone zitting van de Vertegenwoordiging der stadvoorgesteld de goedkeuring van een crediet van 500000 markwaarop de vergadering onmiddelijk het dubbel van het gevraagde bedrag heeft verleend. De Koning is den 14 te Coblenz waar liij een concert heeft bijgewoonden den volgenden dag te Cassel met geest drift ontvangen. De burgemeester van Cassel bood hem een adres aan. Z. M. gaf zijne vreugde er over te kenneudat de nieuwe gewestelijke hoofdstad zulke patriottische gezind heden liet blijken, 's Avonds arriveerde de Koning te Ber lijn waar eene onbeschrijfelijke geestdrift heersehte en meer dan 100000 menschen zich op den weg tusschen de station en het paleis bevondenhet volkslied zingende en Z. M. toe juichende. Unter den Linden waren verscheidene gebouwen geïllumineerd en met pruisische en noordduitsche vlaggen versierd. De Koning verscheen herhaaldelijk aan het vensterl crediet-aanvraag van 120 miljoen th. werd ingediend. Den 20 is het adres van antwoord op de troonrede met alg. st. aangenomen. De voorlezing daarvan werd staande aangehoord. De heer Bismarck deed overlegging van1 het door de dagbladen medegedeelde telegramhetwelk slechts eene mededeeling aan dc boudsgezanten maar geen staatsstuk was, en door F'rankrijk als eene aan dat Rijk gerichte nota is beschouwdhoewel aan het verlangen der oppositie in het Wetg. Lichaam tot overlegging niet voldaan is; 2 de mede deeling in den Staats-Anzeiger van het voorgevallene3 een verslag van den gezant te Parijs van zijn onderhoud met de Gramont op 12 Juli, door Bismarck niet onder de oogendes Konings gebracht, omdat Frankrijk dergelijke onderhandelin gen door haren gezant te Berlijn had kunnen voeren, en omdat lij den eisch aan den Koning gesteld om verontschuldigingen te schrijvenbespottelijk vond Bijvalsbetuigingen en geladi) 4 eene aanbieding van Engelands tusschenkomst, d.d. 18 Juli; het daarop gegeven antwoordwaarbij gewezen werd op Frankrijks afwijzing van hetzelfde voorstel en op het belee- cligdduitsch nationaal gevoel; 6 F'rankrijks oorlogsverklaring; en 7 eene circulaire aan de buitenlandsche vertegenwoordi- betreffende hot ontstaan van den oorlog en de houding er regeering. Het gevraagde eerste en tweede lezing met alg. st. oorlogscredriet toegestaan. van het paleis, de menigte groetende en dankende. Te Neubraudenburg isop last der noordduitsche over heid in hechtenis genomen de heer v. P., die onder ver denking stond van geheime diensten aan de fransche regee ring te hebben verleend. De regeering heeft zoo spoedig mogelijk de mobiüseering der hessische divisie bevolen. De graaf v. Wedel, voormalig hannoversch officier en vleugel-adjudant van Koning George, is te Weimar in hech tenis genomen, onder verdenking van de belangen der wel- fiscke partij te willen bevorderen. Den 16 bevatte het Dresdener Journal een bevel van den Kroonprinstot het onverwijld brengen van het saksisohe legercorps op den voet van oorlog. Het gezantschap te Parijs is teruggeroepen. Bij kon. besluit van den 16 is het leger mobiel verklaard. Den 17 heeft zich eene ontelbare menigte, iu weerwil van |het regenachtige weder, veor het paleis des Konings veree- offers te brengen op het altaar des vaderlands. De maire van Neuilly stelt 10000 fr. ter beschikking der schatkist; een parijsch burger biedt 100 fr. daags voor den geheelen duur des oorlogs ten behoeve van het leger aaneen ander burger verklaart het dubbele zijner landsbeiastingenten bedrage van 1400 fr„ te willen storten. Den 16 zijn 2 linie-regimenten der bezetting en den 17 de keizerlijke garde uit Parijs vertrokken, waarbij groote geestdrift en opgewondenheid heerschten. De Maatschappij tot hulpverleening aan gekwetsten heeft hare werkzaamheid aangevangen, de geneesheeren tot vrij willige ambulancen-dienst opgeroepen en alle vrouwen tot het leveren van linnen en pluksel nitgenoodigd. De Keizerin heeft de Maatschappij onmiddelijk eene gift van 50000 fr. toegezonden. De Maatschappij der wisselagenten te Parijs heeft 6UOOO fr. tot hetzelfde doei gegeven. Het Journaldes Bébatsdat zoo lang mogelijk voor het behoud van den vrede geijverd heeftkeurt de luchthartig heid af waarmede velen den oorlog te gemoet ziendewijl de pruissen een volk zijn van gelijke beschaving en met even rijke hulpmiddelen als de franschen en zich niet gemakkelijk gewonnen zullen geven. De bn. de W imp ff ensecretaris der fransche ambassade te Berlijn, is den 17 van Parijs vertrokken tot het overbrengen der oorlogsverklaring. De Constitutionnel van den 18 maakt gewag van de wel gezinde houding van Nederland en van vroegere eerzuchtige bedoelingen van graaf Bismarck ten opzichte van dat Rijk, Het Journal OJjiciel van den 19 heeft dit artikel overgenomen. De Keizer heeft beslotenin de hoofdkwartieren van het leger geenc vreemdelingen of buitenlandsche officieren toetelatcn De prefect van politie te Parijs heeft den 17 eene bekend making doen aanplakkenwaarinde bevolking tot het nalaten der manifestation van de laatstverloopen dagen aangemaand wordt. Het anti-bonapartistische generaal Changarnier heeft den minister van oorlog te vergeefs verzocht om met een com mandement te worden belast. Het gepantserd eskader van 5 schepen onder bevel van den s. b. n. Dieudonnéhetwelk te Cherbourg lagheeft reeds den 16 de reede dier stad verlaten. De heer Dagué de la Fauconnerie en 6 andere Afgevaar digden uit de oostelijke of noordelijke departementen hebben verzocht met een commandement bij de mobiele nationale garde te worden belast. ,De Afgevaardigde Duvernoisdie reeds met zoodanig bevel in de Boven-Alphen belast is, heeft verzocht om als ordonnans-officier bij den generalen staf te mogen dienen. De Afgevaardigde Gustave Fould zal het leger als tolk volgen. De te Chartres geïnterneerde hannoveranen van het legioen van Koning Grnge hebben in de dagbladen bekend gemaakt, dat zij besloten hebben om aan de zijde van Frankrijk «te gen den verdrukker van hun vaderland en van hunne be trekkingen" ten strijde te trekken. Den 16 hebben eenige honderden te Parijs gevestigde han noveranen met hannoveraansche en fransche vlaggen, onder het zingen van nationale liederen en het aanheffen van den kreel „naar Berlijneen optocht door de wijk van het Bastille-plein gehouden, met, geestdrift door de menigte toe gejuicht wordende. Al de consuls van het Noordduitsch Verbond, welke on derdanen van Pruisen zijn, en eerfige in Frankrijk gevestigde correspondenten van duitsche dagbladen hebben'last, bekomen om het land te ruimen. Andere onderdanen van Pruisenen deszelfs bondgenootendie zicli thans in Frankrijk bevin den, zullen aldaar mogen verblijven, zoolang hun gedrag geene aanleiding tot klagen geeft. Aan vijandelijke Voop- vaai dij schepenwelke zieh thans in de havens bevinden, wordt een termijn van 30 dagen voor hun vertrek en boven dien een vrijgeleide verleend. Dergelijke schepen, die vóór de oorlogsverklaring ladingen voor fransche rekening hadden ingenomen, zullen die vrijelijk in de havens van het Kei zerrijk mogen lossen en eveneens een vrijgeleide ontvangen. De divisie-generaal en staatsraad burggraaf Deiean is'tot tijdelijken minister van oorlog benoemd, ter vervanging van den tot hoofd van den generalen staf van het Rijnleger be noemden maarschalk Lehoeuf. De divisie-generaal Rochechouart (lid van den Senaat) en de lieer Groult, maire van Vitry-sur-Seine, hebben ieder 100000 fr. ten behoeve der schatkist of van het leger ge schonken; de laatste bovendien 10000 fr., terwijl hij in zijne gemeente eene inschrijving tot hetzelfde einde geopend heeft, ineenende, dat de benoodigde 500 miljoen op een andere wijze dan door eene leening gevonden moeten worden. Alle dagbladen hebben eene inschrijving geopend ten be hoeve van het leger; 25 p.ct. zal besteed worden tot verbe tering van de gewone voeding der krijgslieden, 25 p.ct. tot ondersteuning van dc betrekkingen der uitgetrokken man schappen van de mobiele nationale garde, terwijl 50 p.ct, voorloopig iu kas zullen blijven ten behoeve der gekwetsten of voor weduwen- en andere pensioenen, na den afloop des oorlogs. De Constitutionnel verzekert, dat 3000 jeugdige oostenrijkers bij het fransche leger hebben dienst genomen, en dat aan biedingen tot dienstneming van 300 noord-amerieanen ont vangen zijn. De beiersche gezant heeft aan dien van Zwitserland de bescherming der in F'rankrijk vertoevende beiersche onder danen opgedragen. Aan den admiraal Willaumez is het opperbevel over het noorder-eskader opgedragen. Het Journal OJjiciel van den 22 bevat eene depeehe van den minister de Gramont, d.d. 21 Juni, waarin werden uit eengezet de manoeuvres van Pruisen om op geheimzinnige wijze de candidatuur van den prins v. Hohenzollern te doen slagen, nadat de fransche gezant reeds in 1869 aan het Ka binet van Berlijn verklaard had, dat F'rankrijk de regeering van eenen pruisischen prins iu Spanje niet zou dulden en daarop door den baron v. Tliile zijn woord van eer gegeven was, dat de candidatuur van prins Leopold niet gesteld was noch in ernst gesteld kon worden. Nu Pruisen onverziens op deze stellige verzekering terugkwammoest F'rankrijk wel aandringen op waarborgen voor de oprechtheid van het wederintrekken der candidatuur, op Pruisen moet daarom de verantwoordelijkheid van den oorlog rusten, niet op F'rank rijk, dat sedert, 4 jaren zijne groote gematigdheid jegens Pruisen heeft betoond, en zelfs niet aangedrongen heeft, op de uitvoering van onder zijne bemiddeling gesloten traetaten. Senaat. Nadat den 15 de verklaring van den minister de Gramont met ontzaggelijke toejuichingen en kreten ter eere des Keizers begroet was, zijn den 16 zonder discussie en met eenparigheid van stemmen de door het Wetg. Lichaam aangenomen credieten en andere voordrachten goedgekeurd, welke handeling bespoedigd werd door de mededeelingdat de pruissen de fransche grenzen reeds overschreden hadden, hetgeen den volgenden dag bleek niet te zijn geschied. Den 19 zijn de wetten aangenomen welke den vorigen dag door het Wetg. Lichaam waren goedgekeurd. Den 20 is de mededeeling der oorlogsverklaring met geest drift ontvangen en de wet houdende strafbepalingen tegen het door de dagbladen mededeelen der krijgsoperatitn met alg. st. aangenomen. Wetgevend Lichaam. Den 15 heeft de minister Ollivier de reeds in ons vorig N'. vermelde mededeeling gedaan welke met levendige en herhaalde toejuiching ontvangen is. Daarin kwam o. a. voordat de regeering zich onthouden had om de aangelegenheid der hohenzollernsche candidatuur met eenige andere grief te vermengendat het meerendeel der mogendheden, met meer of minder warmte de gegrond heid der eischeu van Frankrijk toegestemd haddat de mi nister van buit. zaken van Pruisen die eischen afgewezen had als zijnde het, Kabinet van Berlijn vreemd aan de zaak dat Koning Wilhelmerkennende prins Leopold tot aanvaar ding der candidatuur gemachtigd te hebben staande hield dat hij vreemd gebleven was aan de onderhandelingen tus schen dien prins en Spanje en dat hij als hoofd van zijn geslacht en niet als Souverein in de zaak gemengd was hoewel hij graaf v. Bismarck er mededeeling van gedaan had dat dc Koning geweigerd had den afstand te bekrachtigen en om zijne machtiging te weigerenindien den prins op nieuw de kroon werd aangeboden, alsmede om den fransehen uezant verder te ontvangendat Pruisen zich inmiddels wapende en dat de regeering daarom den 14 de reserve had opgeroepen en verder maatregelen nam om de belangende veiligheid en de eer van Frankrijk te handhaven. Daarna zijn ontwerpen ingediend en in eene avondzitting aangenomen, met 246 tegen 10 st. (terwijl zich 6 leden de stemming onthielden) tot het verleenen van een erediot van 50 miljoen voor het dep', van oorlogmet 248 tegen 1 st. tot het verleenen van een crediet van 16 miljoen voor de marinemet 243 tegen 1 st. tot oproeping dei mobiele nationale garde, en met, 244 tegen 1 st. tot het aannemen van vrijwilligers gedurende den duur des oorlogs. De bestendige tegenstemmer was de heer Gamier Pagis. Een 20tal ledenwaaronder de heer Thiershadden de urgent-verklaring dezer voordrachten bestreden; hij verklaarde zich tegen den onberaden oorlogmaar de Kamer leende hem slechts ongeduldig het oor. „Is het waar of is het niet waar, vroeg hijdat uwe eischen u inderdaad zijn ingewilligd cn dat gij enkel aan overgevoeligheid toegeeft V (Hevige opschud ding). Neemt gij daarvoor de verantwoording op u?" „JaJariep de rechterzijde. De lieer Thiers verklaarde die verantwoordelijkheid niet te willen deelen en dc overleg ging der depechesnaar aanleiding waarvan liet besluit tot deK oorlog genomen waste verlangen. De ministers Ollivier en de Gramont verklaarden, dat de door Pruisen uitgelokte oorlog noodzakelijk was, wijl langer betoon van verdraag zaamheid vernederend zou zijn en langer tijdverzuim aan Pruisen den tijd zou geven zijne wapeningen te voltooien. De heer de Gramont voegde er bij dat het door de pruisische regeeriug erkende feit:, dat de Koningterwijl de onderhan- lingen nog hangende warengeweigerd had den franschen gezant te ontvangenvan alles afdoenden aard wasen dat zoo er eene Kamer mocht gevonden worden die dit wilde

Alkmaarsche Courant | 1870 | | pagina 2